☑ Pravila foruma i savjeti

Bosanske piramide

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la ABen » 14 maj 2015 15:17

Ekskluzivno iz Visokog: Šta kriju piramidini tuneli iza stijena u koji ljudska noga nije kročila vijekovima?!
http://www.novihorizonti.net/ekskluzivn ... ijekovima/

Bio sam u Houstonu kada su mi javili da su tačno iza zaobiđene stijene otkrili, tačnije upali u novi tunel. Bila je riječ o otkrivenoj sekciji, bez ubačenog materijala, pod vodom…

Piše: dr. Semir OSMANAGIĆ

Deset godina naučnih i arheoloških istraživanja bosanskih piramida donijele su brojne uzbudljive momente, prave zaokrete koji traže ponovno definiranje naših naučenih lekcija o prošlosti.

Jedan takav zaokret desio se u aprilu 2015. Naime, tokom šestomjesečnih čišćenja tunela unutar Podzemnog labirinta Ravne, idući sasvim novim dionicama, uposlenici Fondacije su nailazili na različite prepreke. Tokom zime i proljeća 2015. sporo i mukotrpno su se osvajali novi metri tunela. U jednom momentu, u februaru 2015. tunelski krak koji vodi prema jugu, dakle u pravcu Bosanske piramide Sunca, je završavao ispod velike stijene.

Odlučili smo da zaobiđemo stijenu koristeći bočne prolaze. Kao i mnogi drugi tuneli do tada i ovi su bili ispunjeni ubačenim šljunkovitim materijalom. Dva bočna prolaza, jedan prema Istoku, drugi prema Zapadu, nakon desetak metara su se završavali u konglomeratu. Probali smo još jednim pravcem ali i taj nas nije doveo do željenog rezultata.

Tada smo odlučili da zaobiđemo veliku stijenu kopajući tunel oko nje. Uposlenici su oprezno pristupili ovoj aktivnosti, stalno provjeravajući stabilnost materijala, vrijednosti kisika i ugljičnog dioksida. Nakon tridesetak metara, stijena je zaobiđena.

Bio sam u Houstonu kada su mi javili da su tačno iza zaobiđene stijene otkrili, tačnije upali u novi tunel. Bila je riječ o otkrivenoj sekciji, bez ubačenog materijala, pod vodom. Donio sam odluku da radnici tu stanu i sačekaju moj povratak u BiH.

Formirao sam šesteročlani tim za prvu naučnu prospekciju novootkrivenih sekcija.

Ovo nije bilo prvi put da nailazimo na slobodne sekcije u koje ljudska noga nije kročila već dugi period. To je poseban osjećaj za svakog istraživača i ispunjenje snova.

Svaki put kada bi istraživači naišli na podzemne prahistorijske tunele u Egiptu, Meksiku, Kini ili Peruu, to su redovito bile svjetske atrakcije koje bi kao vodeća vijest odjeknule u svim medijima.

U našem slučaju, mi daleko prednjačimo po dužini ovih tunela koje je napravila inteligentna ruka u dalekoj prošlosti.

Došao je dan za ulazak u novu sekciju tunela, 30. april 2015. U punoj zaštitnoj opremi, s gumenim čizmama i nepromočivim odijelima, lampama i kompasima pripremili smo se za avanturu. Tim se sastojao od slijedećih članova:

Dr. Semir Osmanagić, voditelj projekta istraživanja bosanskih piramida

Anela Preljević, diplomirani arheolog i terenski arheolog Fondacije

Mejra Kozlo, dipl.ing. geologije i terenski geolog Fondacije

Osman Buza, dipl. ing., pomoćnik ministra za privredu ZDK

Jock Doubleday, videograf i PR direktor Fondacije

Edo Građan, radnik Fondaci

Prvo smo krenuli na lijevu stranu, u smjeru Zapada. Visina tunela je 110-120 cm. Pognuti smo krenuli. Predvodio sam tim. Tunel je ispunjen vodom dubokom 20 cm. Na pojedinim mjestima dostizala je 30 cm. Naišli smo i na tri suhe sekcije, bez vode. Gledali smo lijevo i desno, nije bilo bočnih prolaza. Na šljunkovitom podu nismo zapažali alate niti artifakte. Na zidovima ni plafonu nije bilo tragova gorenja. Pronašli smo nekoliko interesantnih kamenih duguljastih komada koje je uzela Anela za analizu.

Napokon, tunel je završavao. Suha sekcija sa šljunkom imala je na kraju kružni bazen pola metra dubine i pola metra radijusa. Voda je bila bistra, čista. Dali smo prve izjave Jocku i okrenuli se natrag. Osman i Edo su mjerili dužinu ovog dijela tunela. Ukupno 41 metar.

Vratili smo se do ulaza. Dogovaramo se za posjet sekciji u suprotnom smjeru. Šaljem Jocka da ide prvi i da snima, dok se voda ne zamuti. Iza njega, Anela i Mejra, zatim ja, Osman i Edo. Krenuli smo prema zapadu. Nakon desetak metara nailazimo na prvu raskrsnicu. Vodi tačno u pravcu Juga. To mi se sviđa. Željeni pravac prema Bosanskoj piramidi Sunca. Otvoren je tunel tri metra i onda je ispunjen šljunkovitim materijalom do plafona. Suhozida nema. Zaustavljamo se, slikamo.

Ispred nas je nastavak u pravcu sjeveroistoka. Nivo vode se povećava. Osman se okreće i vraća natrag, mi nastavljamo. Voda je sve dublja, doseže dubinu od jednog metra, kasnije i dublje. Nakon petnaestak metara dolazimo do nove raskrsnice. Naš dotadašnji pravac je blokiran suhozidom i onda ispunjenim materijalom. Otvorena sekcija se nastavlja u lijevu stranu, u pravcu istoka. Voda je sve dublja, do pasa. Nekako nalazi put i ulazi mi u čizme. Isti komentar čujem i od ostalih članova tima.

Nastavljamo. Visina plafona je oko dva metra. Ispravljeni hodamo polako kroz muljevito, glinasto tlo. Voda je ledena. Dolazimo do nove raskrsnice. Tuneli se sijeku pod 90 stupnjeva. Bočni prolazi su blokirani suhozidom, a zatim i ubačenim šljunkovitim materijalom. Komentarišem Aneli:

“Sada si u prilici da prvi put uđes u netaknutu sekciju tunela. Možeš da vidiš da ne pravi Fondacija suhozidove niti kopa tunele, već je riječ o prahistorijskim tunelima.”

Slaže se, zadovoljna. Daje izjavu Jocku. Pridružuje joj se Mejra. Nastavljamo dalje. Nakon samo nekoliko metara još jedna raskrsnica i ponovo su bočni prolazi blokirani. Dijelom je suhozid potopljen u vodi. Anela komentira. Primjećuje razliku u kompaktnosti ubačenog materijala i konglomerata u kojem su tuneli pravljeni.

Nastavljamo dalje. Koračanje je sve teže, muljevito dno nas usporava. Kroz nekoliko novih metara dolazimo do kraja poplavljenog dijela tunela. Završava s pjeskovitim nasipom. Sitni pijesak, stvrdnut. Pod dodirom naših ruku, pijesak se odvaja i odlazi u vodu. Anela vidi komadić drveta. Organski materijal! Uzima uzorke.

Provlačim se pored Anele i Jocka. Ispred mene je stijena, između pijeska i stijene je prolaz od tridesetak centimetara. Baterijskom lampom osvjetljavam ispred sebe. Oko osam metara prolaza. Tunel se proširuje i izgleda da ima dva nastavka. Oba su blokirana.

Nakon par minuta se polako okrećemo natrag i idemo prema izlazu. Ovaj put ja mjerim dužinu tunela. Krak koji vodi prema Istoku je dugačak 60 metara. Mejri dajem informacije o rasporedu bočnih prolaza. Pravac sjeveroistok-jugozapad je dugačak 17 metara. Posljednja sekcija, ona prema Zapadu ima dužinu od devet metara.

Sada zbrajamo ukupnu dužinu ove otvorene, prahistorijske sekcije tunela. Ukupno 127 metara. Izvanredno.

Polumokri, nakon dvosatne avanture, izlazimo vani. Presvlačimo se. Slikamo pronađeni organski materijal.

U glavi kujemo plan šta dalje s tunelima. Odgovara nam da čistimo tunel koji vodi prema jugu. Trebamo premostiti devet metara s vodom, napraviti branu prema ostatku otvorenog tunela.

Jedna faza u istraživanju tunela je završena, započinje druga.

Potvrđuju se naše hipoteze da je ovo labirint s bezbroj tunela i da uvijek možemo da biramo pravac tunela koji ćemo čistiti.



depo portal
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la Abidaga » 15 maj 2015 01:10

LYByTGnlHDU

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la Abidaga » 27 maj 2015 20:28

SFI3UgF6--U

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la ABen » 27 maj 2015 21:07

A sto su ovo brdo proglasili nacionalnim spomenikom?
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la Abidaga » 27 maj 2015 21:36

gdAiNhcN-2Q
QYIene6L_sI

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la sarajlija » 28 maj 2015 17:23

ABen je napisao/la:A sto su ovo brdo proglasili nacionalnim spomenikom?
Ne znam tacno na koje mislis jer nisam pogledao klipove ali ako se odnosi na brdo Visocica onda ima i te kako razloga za tim. Na samom vrhu brda je bio srednjovjekovni grad Visoki po kojem Visoko nosi ime i tu je cak sto vise dolazio Tvrtko mozda je jedno vrijeme i bio glavni grad drzave ali me po tom pitanju nemoj drzat za rijec. Uglavnom cijela Visocka dolina je vrijedna jednog dobrog detaljnog istrazivanja i proucavanja. Uz ovo navedeno eto mogu samo spomenuti Arnautovice/Mile gdje je ukopan Tvrtko i gdje je nadjena zastava sa 6 ljiljana u njegovom grobu. Znaci nije sve tako ni jednostavno.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la ABen » 28 maj 2015 17:44

Da brdo Visocica je bila u pitanju.

Sve je to u redu, poznato mi je od prije jos da su blokirali iskopavanje ispod srednjovjekovnog grada Visoko zbog starha da se obrusi utvrda. to razumijem. Ali cijelo brdo? Pa moze se to polahko ispitati i okopati tamo gdje nema opasnosti za ugroznost utvrde Visoko. Ili?
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la sarajlija » 28 maj 2015 19:19

ABen je napisao/la:Da brdo Visocica je bila u pitanju.

Sve je to u redu, poznato mi je od prije jos da su blokirali iskopavanje ispod srednjovjekovnog grada Visoko zbog starha da se obrusi utvrda. to razumijem. Ali cijelo brdo? Pa moze se to polahko ispitati i okopati tamo gdje nema opasnosti za ugroznost utvrde Visoko. Ili?
Pa moze to sigurno samo frka je i po meni sa punim pravom sto tu drzava sad nema kesa da investira a nesto tako vazno se ne smije prepustit u ruke nevladinim i stranim organizacijama. Barem ja tkao mislim. A vidis da oni ipak nesto kopaju tako da nisu dobili skroz zabranu.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la ABen » 24 jun 2015 15:39

Umjesto piramide, na brdu iznad Visokog, nikao paganski hram obožavatelja sunca
http://saff.ba/umjesto-piramide-na-brdu ... lja-sunca/

Juni 24th, 2015

slika

Piše: Abdusamed Nasuf Bušatlić

Kada je prije desetak godina (2005.), Semir Osmanagić izašao u javnost sa tvrdnjom da je otkrio drevni piramidalni kompleks u Visokom, u selu Gornja Vratnica, koji se sastoji od pet ogromnih kamenih građevina, kojima je on dao nazive: piramida Sunca, piramida Mjeseca, piramida Zmaja, piramida Ljubavi i Hram Zemlje, niko, osim struke, nije pridavao veliku pažnju toj maštovitoj Osmanagićevoj ideji, osim što su Bosanci i Hercegovci počeli zbijati duhovite šale i izmišljati viceve na račun visočkih piramida.

Što se tiče stručnjaka, prije svih, arehologa i geologa iz BiH i šire, njihov reakcije su bile burne i krajnje negativne, i oni su, s pravom, govorili da je to najobičnija donkihotovska avantura koja nema veze sa naukom i ozbiljnim istraživačkim radom.

Niko tada ni slutio nije da je zapravo Osmanagićeva ideja najsličnija ideji vidjelica iz Međugorja koje su na osnovu vlastitih izmišljotina o ukazanju i viđenju Gospe, odnosno Marije, časne majke Allahovog poslanika Isa, a.s., od kršovitog i u svakom pogledu mrtvog Međugorja, uspjele izgraditi jedno od najpoznatijih kršćansko-katoličkih svetišta na svijetu i najatraktivniju turističku destinaciju. Iako je čak i papa Franjo, odnosno zvanični Vatikan, ismijao fenomen vidjelica i proglasio ga herezom, nema tog pape koji će katolike iz BiH i Hrvatske, a posebno one iz Međugorja, ubijediti da odustanu od te hereze koja im donosi basnoslovni profit.

slika

Razlika je samo u tome što je Osmanagićeva ideja bila mnogo sofisticiranija, barem na početku, i što je naučnim dokazima struke, ipak pokušao suprotstaviti slične dokaze, pa je, na neki način, običan čovjek s jednakom rezervom mogao uzeti i njegovo ”da” i njihovo ”ne” visočkim piramidama.

Međutim, što se više otkrivalo da piramida Sunca nema nikakve veze sa piramidom kao ni ostala brda iznad Visokog, sve više se otkriva, a to se ovih dana i potvrdilo, ono što niko ni sanjao nije, da se umjesto piramide, na visočkom brdu, zapravo gradi paganski hram i svetište. To je hram obožavatelja sunca koji su ove godine došli sa svih strana svijeta da u zajedničkom paganskom ritualu, a u slavu suncu, izraze dobrodošlicu novom ljetu.

Tako je Osmanagić na nesvakidašnji način uspio oživjeti pagansku ideju i idolopokloničko vjerovanje drevnog naroda Jemena koji je predvodila čuvena kraljica od Sabe, Belkisa, koji su se klanjali suncu umjesto Allahu, a na čiju zabludu je Sulejmanu, a.s., skrenula pažnju ptica Hudhud, čudeći se da ljudi, kao razumna bića, mogu toliko duboko pasti u ponor i mrak zablude, da obožavaju obično stvorenje, a zaboravljaju na jedinog Stvoritelja, Allaha, dž.š. O tome govore sljedeći ajeti: ”I ne potraje dugo, a on dođe, pa reče: ‘Doznao sam ono što ti ne znaš, iz Sabe ti donosim pouzdanu vijest. Vidio sam da jedna žena njima vlada i da joj je svega i svačega dato, a ima i prijesto veličanstveni. Vidio sam da se i ona i narod njezin suncu klanjaju, a ne Allahu, – šejtan im je prikazao lijepim postupke njihove i od Pravog puta ih odvratio, te oni ne umiju da nađu Pravi put, pa da se klanjaju Allahu, koji izvodi ono što je skriveno na nebesima i u Zemlji i koji zna ono što krijete i ono što na javu iznosite. Allah je, nema boga osim Njega, Gospodar svega što postoji!'” (En-Neml, 22.-26.)

I dok muslimani u Visokom provode mubarek mjesec ramazan u postu, učenju Kur'ana, klanjanju teravija u prelijepim visočkim džamijama, dok se napajaju sa Božanskog vrela istinske svjetlosti i upute, dotle Semir Osmanagaći okuplja obožavatelje sunca na brdu iznad Visokog da lutaju u tminama svoje zablude, uzaludno pokušavajući naći svijetlo i duševni smiraj, kao što i Osmanagić uzaludno pokušava, u najobičnijem brdu, pronaći piramidu.

Nažalost, kao što Bošnjaci nisu slušali glas uleme u vrijeme kada je nepismeni marokanski vrač, Turabi, ”liječio” sve moguće bolesti, kada je pola miliona ljudi napravio budalama usred Sarajeva i obogatio se na njihovom džehlu i naivnosti, tako ni Osmanagić i oni koji ga podržavaju, ne sluša struku ni nauku, već i dalje pokušava butum dunjaluk ubijediti da je otkrio piramidu koja je, kako on veli, generator nekoliko vrsta energije. Sada je valjda svima jasno šta je sve njegov poduhvat genereirao i proizveo.

Molimo Allaha u ovom mubarek mjesecu, mjesecu Allahove Objave i oprosta, da svima nama, pa tako i Semiru Osmanagiću, zabludu pokaže kao zabludu i udalji nas od nje, i da nam Istinu pokaže kao istinu i učini da je istinski i iskreno slijedimo. Amin!

Saff.ba

POvezana tema: Semir Osmanagić visočke piramide pretvorio u hramove sotonističke sekte Majanski kalendar
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la Abidaga » 24 jun 2015 19:59

Izvanredna prilika da Medzlis Islamske zajednice Visoko strane turiste pozove u Islam.
Ws1ugfCcrks

ban
Član
Postovi: 19
Pridružen/a: 15 jul 2015 14:00

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la ban » 20 jul 2015 16:42

Mi uvozimo:vodu,sijeno za glodare,pilotu za glodare i bog nam da "nesto" i mi prvi postanemo skeptici.Pa i da nije nesto treba nesto izmisliti pa one silne cehe,poljake madzare samo skrenut da se usafunje dok se popnu gore a tad ce i ozednit i popit a neko ce upalu misica dobiti pa ce rec hajd da odmorimo negdje pa se i prespava i tako hiljade...vala bas neznamo

BATONKULIN
Član
Postovi: 65
Pridružen/a: 02 nov 2012 00:12

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BATONKULIN » 23 jul 2015 03:32

A massage from a lost culture by Bernd Pfeiffer

Researcher Bernd Pfeiffer has found a way to decipher carved symbols discovered in Bosnian Pyramid project. Exciting results are attached. First about his methods used and then about translated scripts.

slika

http://piramidasunca.ba/images/2015/061 ... cripts.pdf

http://piramidasunca.ba/images/2015/061 ... method.pdf

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Misterije rijeke Fojnice

Post Postao/la Abidaga » 26 aug 2015 22:06

On August 5, 2015, writer and videographer Jock Doubleday journeyed to the Fojnica River, which winds through the Bosnian Pyramid Complex in Visoko, Bosnia. He found ancient artificial structural adhered clay layers, and some ancient concrete, forming riverbanks and the riverbed for the Fojnica River.
http://anamericaninbosnia.blogspot.se/

yTbKwj9UJt4
NJdFW9OTFyk

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la Abidaga » 14 maj 2017 11:45

Geolog iz Mostara tvrdi da je otkrio piramidu kod Neuma
https://www.faktor.ba/vijest/konkurenci ... -248128#15
slika

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la Abidaga » 23 sep 2018 21:17

NUtn_qVsEy8

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 05 jan 2019 22:25

S obzirom da od 2006 godine pratim sva desavanja oko Piramida u Visokom,u narednom periodu cu biti malo aktivniji na ovoj temi i donositi novosti na nju sa raznih stranica ali prije svega stranice fondacije.Bio sam u Visokom,ovo sto Visoko ima je nesto jedinstveno i siguran sam da ce Semir ovaj projekat podici na jos visi nivo.Ovo je razvojna sansa za Visoko ali i okolinu.

Prosle godine je Visoko posjetilo oko 50 000 ljudi sirom svijeta,bar ono sto oni imaju evidenciju a ocekuje se da ce ove godine broj biti i veci jer se ulozilo i u infrastrukturu ali i dodatna ulaganja u park Ravne.
četvrtak, 27. decembra 2018. godine, u Velikoj Sali Općine Visoko održana je novogodišnja konferencija za medije koja je bila posvećena rezultatima u oblasti turizma u protekloj godini. Na konferenciji su govorili općinska načelnica mr.sc. Amra Babić, direktor Zavičajnog muzeja mr.sc. Elvedin Šabanović, direktor Fondacije ‘Arheološki park: Bosanska piramida Sunca’ dr. Semir Osmanagić, pomoćnik načelnice za lokalni ekonomski razvoj Emir Fejzović i šefica Odjeljenja za privredu Općine Visoko Suada Koljenović.

Direktor Fondacije je u obraćanju istakao važnost tripartitnog Sporazuma o saradnji u razvoju turizma i međusobnoj koordinaciji između Općine, Muzeja i Fondacije, koji je prvi te vrste u BiH. Konkretni projekti iz Sporazuma su ispunjeni tokom 2018. i turisti su osjetili beneficije saradnje državnog, javnog i nevladinog sektora. Osnovani su info centri na arheološkim lokacijama, ali i turistički info centar u centru Visokog.

U modernom katalogu kojeg je štampala Fondacija dvojezično su predstavljene turističke destinacije u gradu. Kompleks Ravne je dobio obrise ekskluzivne arheološko-turističke destinacije sa sadržajima koje je razvila Fondacija: arheološkim (tuneli Ravne, tuneli Ravne 3, Ljekoviti tuneli), park ‘Ravne 2’ s bogatom ponudom i kontinuiranim sadržajima tokom čitave godine, Aero banja i drugi.

Zahvaljujući saradnji općinskih, kantonalnih i federalnih vlasti pristupilo se sistematskom rješavanju turističke infrastrukture: asfaltiranju puteva, izgradnji zaobilaznice da bi bila formirana pješačka zona ispred tunela Ravne, pravljenju parking prostora, otpočinjanju rada na novom Regulacionom planu za kompleks Ravne, asfaltiranju kružnog toka od podnožja Bosanske piramide Sunca, preko srednjevjekovne utvrde, do izletišta Ravne i tunela Ravne, itd.

Promotivni nastupi na sajmovima turizma i privrede, proglašavanje 2018. godinom turizma, promocija srednjevjekovnih destinacija, ažuriranje smještajnih kapaciteta i druge aktivnosti dio je sistematskog pristupa koje su ove tri organizacije primjenile tokom izvještajne godine.

Na kraju je načelnica Babić istakla da su pred nama nove ‘Godine turizma’, ako ne i ‘Decenija turizma’, jer je to industrijska grana od koje koristi imaju prije svega lokalna zajednica i građani Visokog.
Sezona je tek na pocetku ali vec prvog dana 2019 vec imamo jednu grupu Ceskih turista koji su dosli na piramide :D
Prvi dan Nove, 2019. godine turisti iz Češke Republike odlučili su provesti u Prahistorijskom labirintu Ravne te su na taj način ostali zabilježeni kao prva organizirana grupa koja nas je posjetila na početku Nove godine.
U toku novogodišnjih praznika lokacije su posjetile i organizirane grupe iz Mađarske, Bugarske i Albanije.
Ako se po jutru dan poznaje, ova godina će po broju posjeta, nadmašiti sve ostale, a Fondacija “Arheološki park: Bosanska piramida Sunca” obezbjedila je nove atraktivne sadržaje za sve posjetioce Bosanske doline piramida.
Ovo je jako bitno za taj dio BiH jer bi sve veci priliv turista stvarao sve vise radnih mjesta i ponudio mladim sve vise mogucnosti za zaradu a samim tim i ostanak u BiH.

Ono sto jos jako cijenim kod Semira Osmanagica osim njegove edukacije i znanja,je njegova zelja za promocijom BiH kao zemlje.Covjek je vec sad sa ovim projektom postao najveci ambasador BiH u svijetu.

atif
Član
Postovi: 6224
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la atif » 06 jan 2019 17:51

BosanacGorstak je napisao/la:
Ovo je jako bitno za taj dio BiH jer bi sve veci priliv turista stvarao sve vise radnih mjesta i ponudio mladim sve vise mogucnosti za zaradu a samim tim i ostanak u BiH.

Ono sto jos jako cijenim kod Semira Osmanagica osim njegove edukacije i znanja,je njegova zelja za promocijom BiH kao zemlje.Covjek je vec sad sa ovim projektom postao najveci ambasador BiH u svijetu.
Slazem se sa tobom. Ovo je veoma pozitivno sto cini za drzavu i nas bosnjake kao znanstvenik. Bitno je da se ne posustaje na ovome.
Problem je samo u ovome nevjerstvu i sektastvu koje se namece kroz razlicite sense koje se odvijaju u parku piramida. To se ne smije
podrzavati od bosnjaka.

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 06 jan 2019 22:43

hamza je napisao/la:
BosanacGorstak je napisao/la:
Ovo je jako bitno za taj dio BiH jer bi sve veci priliv turista stvarao sve vise radnih mjesta i ponudio mladim sve vise mogucnosti za zaradu a samim tim i ostanak u BiH.

Ono sto jos jako cijenim kod Semira Osmanagica osim njegove edukacije i znanja,je njegova zelja za promocijom BiH kao zemlje.Covjek je vec sad sa ovim projektom postao najveci ambasador BiH u svijetu.
Slazem se sa tobom. Ovo je veoma pozitivno sto cini za drzavu i nas bosnjake kao znanstvenik. Bitno je da se ne posustaje na ovome.
Problem je samo u ovome nevjerstvu i sektastvu koje se namece kroz razlicite sense koje se odvijaju u parku piramida. To se ne smije
podrzavati od bosnjaka.
Ma nisu to u biti nikakva sektastva.To su pokreti da kazem tako koji slave tu neku univerzalnu ljubav prema zemlji,ljudima i slicni fazoni kao meditacija,ljetni solisticij(proslava dolaska ljeta i slicno).To u biti nema nikakve veze ni sa kakvom religijom i ucenjem.Pozitivne stvari u sustini i ne vidim opasnost od ljudi koji pripovjedaju istu za nas narod i nasu drzavu.
Ono sto radi Semir je u sustini prosirivanje Turisticke ponude u Dolini Piramida.
Promovise je na nekoliko nacina:

-Duhovni i spiritualni:za te sto dolaze meditirati jer su jake te "energije" piramida sto ce sigurno privuci ogroman dio populacije koja praktikuje meditacije i slicno posebno iz Azije ali i sirom svijeta.

-Arheoloski:najstarije piramide na svijetu,najveca mreza podzemnih tunela,itd..Sto ce privuci turiste koji su skloni obilasku tih historijskih lokacija.Po njegovom izlaganju Egipat je do drzavnog udara imao prihod od 20 milijardi dolara od piramida,i da Bosna uzme 10 posto od toga je 2 milijarde dolara.To bi lansiralo Visoko u najrazvijeni kraj BiH.

-Ljekoviti aspekt:Mnogo je ljudi s imenom i prezimenom izaslo pred kamere i svjedocilo o svojim izlijecenjima unutar tunela Ravne,probaj na youtube naci i danas se ta vijest siri kao virus.Ljudi iz regiona ali i sirom svijeta se odlucuju doci u tunele u potrazi za izlijecenjem.Nekom to moze biti glupo ali neki su lijecili parkinsonovu bolest,neki sinuse,ligamente i tak..tim ljudima nije smijesno i ti ljudi nakon toga se vracaju kuci i sireci tu vijest dolaze mnogi organizovano u grupama na piramide.Najbolji primjer ti je gore navedeni clanak gdje je 1 januara grupa dosla u Visoko. :mrgreen:

Energetski aspekt:Na vrhu piramide prolazi ultrazvuk i to su potvrdile 4 razlicite ekipe koje su radila istrazivanja u 4 razlicta godisnja doba sto je samo po sebi fenomen i dosta ljudi je privuceno i samim tim fenomenom.

Ekoloski Turizam:Park Ravne se svakom novom sezonom sve vise ureduje,dobija nove sadrzaje i svakako ce u buducnosti da privlaci sve veci broj ljubitelja ekologije.Vec danas mnogi ljudi iz okoline imaju priliku da uzivaju u parku kao i gosti sirom svijeta.

Osim sto je covjek jedan veliki intelektualac i ljudina,Semir je i veliki patriota i zaljubljenik ove drzave.Dobar dio vremena cu posvetiti ovoj temi za vrijeme mog boravka na forumu,ovo mi je jednostavno jedan ogroman optimizam u BiH. :zastava:

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 30 jan 2019 23:06

Piše: dipl.oec. Haris Delibašić, stariji vodič Fondacije

Prostor kompleksa Ravne mjesto je glavnih društvenih zbivanja u Visokom. Za svakog ima po nešto i u hladnom januarskom vikendu, a naročito se zabavljaju oni najmlađi. Roditelji s djecom su pristizali na ovaj lokalitet, kako bi njihovi mališani uživali u zimskim radostima, spuštajući se sankama niz brojne nizbrdice u okviru Parka ‘Ravne 2’ i na potezu prema Ljekovitoj šumi.

Svi su rado pristajali na fotografisanje ne štedeći riječi kako bi izrazili zahvalu i veliku podršku za sve napore koje ulaže Fondacija ‘Arheološki park: Bosanska piramida Sunca’ na unaprijeđenju turizma, nauke i kulturnih sadržaja u Visokom.

Došli su, kažu, da ‘napune baterije i uhvate pozitivne energije’, na jednoj od rijetkih lokacija takve vrste na ovim našim prostorima.

Među brojnim porodicama ispred ulaza u tunel Ravne fotografisali smo i bračni par Mostić, Admina sa suprugom doktoricom Amelom (specijalista neurolog), koje smo sreli sa petero djece, među kojima su i dva brata blizanca, koji imaju samo osam mjeseci.

Također, posjetioci su, u pratnji službenih vodiča, obišli i prahistorijski Podzemni labirint Ravne, a među njima i oni koji su na toj lokaciji boravili i zbog različitih zdravstvenih problema.

Strani gosti Fondacije, koji su ovaj vikend posjetili kompleks Ravne, su nam rekli da ovako nešto ne postoji nigdje drugo u svijetu, Domaće, a svjetsko. Strani turisti pristigli su iz Holandije, Hrvatske, Slovenije, Njemačke i Turske.

Organizovana grupa gostiju doputovala je iz Breze i Olova, među kojima je bio i načelnik Općine Olovo gospodin Džemal Memagić.

Fondacija: ‘Arheoloski park: Bosanska piramida Sunca’ doprinosi razvoju društva i povezivanju ljudi, postavlja svjetske standarde i donosi pozitivne promjene za Visoko, Bosnu i Hercegovinu i ostatak svijeta
:gut:

Avatar
BosanacGorstak
Član
Postovi: 162
Pridružen/a: 05 jan 2019 01:01

Re: Bosanske piramide

Post Postao/la BosanacGorstak » 01 feb 2019 23:23

IAN SMITH PRVI OVOGODIŠNJI VOLONTER U VISOKOM


IAN SMITH PRVI OVOGODIŠNJI VOLONTER U VISOKOM
Iako je do početka volonterske sezone u Visokom ostalo još nekoliko mjeseci, a pripreme za dolazak novih volontera već uveliko traju, interes za projektom u Visokom, te samo učešće u radovima i otkrićima ne jenjava, pa je tako u Visoko već stigao prvi ovogodišnji volonter.

Riječ je o Englezu Ianu Smithu koji u Visokom boravi već nekoliko dana, a prema onome što nam je ispričao namjera mu je provesti dva mjeseca i pomoći uposlenicima Fondacije u redovnim radovima i aktivnostima u tunelima.

- Ovo je moj drugi dolazak u Visoko, odnosno drugi put sam se odlučio za volontiranje. Ovdje sam bio već 2015.godine, a utisci, impresije i sve ono što sam doživio i vidio, doprinijeli su mojoj odluci da se i ove godine pridružim ovom sjajnom timu i pružim svoj skromni doprinos u ovom projektu koji mijenja svjetsku historiju. Jako sam zadovoljan, oduševljen sam bio i prvi put kada sam boravio ovdje, a sad mi je namjera ostati dva mjeseca. Vrijedni radnici Fondacije su me odlično primili, dobio sam i raspored, pa tako zajedno s jednom ekipom radnika učestvujem u radovima u novootkrivenim tunelima „Ravne 3“, i zaista nemam mnogo toga da kažem, osim da sam sretan što sam dio ovog projekta i ove sjajne ekipe. – kazao nam je Ian.

I uposlenici Fondacije su zadovoljni Ianovim radom i zalaganjem, lijepo su se uklopili i lijepo se slažu, a što se tiče ostalih volontera, „Ekspedicija na bosanske piramide s volontiranjem“ počinje u prvoj sedmici mjeseca juna i tada se ponovo očekuje velike grupe volontera iz cijelog svijeta, koji će dati svoj doprinos u istraživanju trenutno najotvorenije i najinteresantnije arheološke lokacije u svijetu, Bosanske doline piramida.
Dosao momcina van sezone da volontira i provest ce dva mjeseca u Visokom.Dao Bog da svake godine ovakvih bude sve vise i da nam Visoko za koju godinu postane centar turizma na Balkanu.Za 2 mjeseca boravka siguran sam da ce lokalni poslodavci imati koristi kako od ovog covjeka tako i od mnogih njih koji ce doci u buduce.Pratim ovaj projekat od pocetka i siguran sam da ce u buducnosti ovo biti jedan od kapitalnih projekata BiH,jedan od projekata koji ce trasirati BiH na najvise domete svjetske turisticke scene.Trenutno imaju problema u vidu zabrane iskopavanja na Piramidi Sunca,grad Visoki koji je bio prije zasticena zona u krugu 20-40 metara sad je ta zona svjesno prosirena na cijelu piramidu 400-400 metara u vrijeme Gavrila Grahovca da se sprijeci otkopavanje.Drzava mora da uradi vise da se ovo odblokira. :zastava:

Odgovorite