☑ Pravila foruma i savjeti

Krajina - izgradnja i ekonomija

Moderator/ica: abu seid

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la ABen » 12 jan 2017 07:00

amkos je napisao/la:
ABen je napisao/la:Novalic laze cim otvori Usta.
Ali je ubjedljiv mora se priznati. Nevinašce. :lolcina: :mrgreen:
Meni nije, ali izgleda tebi.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

atif
Član
Postovi: 6215
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la atif » 12 jan 2017 11:49

Termoelektranu treba graditi i svakako sa najsavresenijim filterima. Od te price zelenilo i zdrava priroda nema nista, jer ionako sanjani kao i vecina u bih nece da siju i prosiriju poljoprivredu. Bosnjak iz dijaspore otvorio farmu bikova u caplju. I u tolikoj sani nije mogao naci radnike nego ih nasao bihacu. SRAMOTA! Kamengrad se sav iseli i ovo je prilika da sana napokon dobije nesto gdje ce zadrzavati narod. Samo treba forsirati HIFU da ona gradi!

http://nap.ba/new/vijest.php?id=32224

Premijer Novalić iznenadio Sanjane: Predložio gradnju termoelektrane u Kamengradu
Jučer je u Bihaću premijer Federacije Fadil Novalić iznenada najavio gradnju Termoelektrane Kamengrad:

„Mi smo razgovarali o tome šta Federacija može učiniti za ove kapitalne projekte. Preuzeli smo tri zadatka koji će pomoći da projekat starta“.

Mnoge je u Sanskom Mostu izjava premijera zbunila je je istupio kao da se radi o svršenom činu.

Već ranije se govorilo da su za ovaj projekat zainteresirane domaće kompanije “Hifa Group” iz Tešnja, “Lager” iz Posušja i “Sector Securiti” iz Banje Luke. Lager iz Posušja je već preuzeo Rudnik mrkog uglja Kamengrad, koji je dugo bio u krizi. O projektu o se već raspravljalo u Sanskom Mostu i on je, na kraju, dočekan kao problematičan. U raspravama koje su vođene u Sanskom Mostu postignuta je neka vrsta konsenzusa, da će se pokušati izbjeći bilo kakav rizik po okolinu u razvojnim projektima. S time se složila i SDA. Međutim, nakon izjave premijera opozicija je saznala da je SDA prekršila ovo obećanje.

Predsjendik A-SDA Šemsudin Habibović reagirao je na stav premijera Novalića:

- Zbog te izjave ću postaviti pitanje u Opštinskom vijeću Sanski Most i zatražiti detalje tih dogovora. Za bilo kakvu raspravu o Termoleketrani tražimo jasne dokaze da neće doći do onečišćenja i da će biti programirani filteri i da će se ugraditi tehnologija sa najmanje zagađenosti - kaže Habibović za Patriju.

Habibović je magistar mašinstva i sa stručnog aspekta dobro zna da povoljna rješenja postoje: „Ekološka rješenja nisu jeftina, ali su učinkovita. Problem je sto ih investitori ne ugradjuju, jer to ozbiljnije povećava cijenu investicije“.

Sve drugo, smatraju Sanjani, profit je na račun zdravlja ljudi.

Naime, dolina Sane važi kao jedna od najbogatijih oaza čiste prirode i čistih vodotokova u BiH. Stanovnici smatraju da je to mjesto sa nekom drugačijom perspektivom, nipošto sa tehnologijom zagađanja, koja bi uništila sva druga rješenja za budućnost.

atif
Član
Postovi: 6215
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la atif » 12 jan 2017 16:30

Vic dana :) Novalić u Bihaću: Krajina nije zapostavljena, dobija više nego što daje
Fadile jeli zapostavljena ili nije? Odluci se. Preko 10 godina ista prica a ni jedan krucialni projekat se nije raliziovao u Krajini.
Sad ces nam uvaliti pricu preko par sadakinih ustupaka da se sve do sada zaboravi. Smijesno Fadilaga!


U Bihaću je danas održana proširena sjednica Vlade Unsko-sanskog kantona u čijem su radu učestvovali premijer FBiH Fadil Novalić i resorni ministri Šemsudin Dedić i Edita Đapo, koji su se nalazili u službenoj posjeti ovom kantonu.
“Unsko-sanski kanton nisu zapostavile federalne vlasti”, kazao je danas u Bihaću premijer FBiH Fadil Novalić koji se, u pratnji delegacije Vlade FBiH, jučer i danas nalazio u posjeti ovom kantonu.

Prema Novalićevom mišljenju, postoji optička percepcija o zapostavljenosti ovog kraja koja nije sasvim tačna.
Krajina djelimično zapostavljena

“Djelimično jeste zapostavljena, ali djelimično i nije. Sve zavisi koju oblast uzmete kao relevantnu. Recimo, 40 posto svih sredstava za poljoprivredu u FBiH ide u Unsko-sanski kanton, ali ne zato što smo mi milostivi prema ovoj regiji, već zato što je tu najjača poljoprivreda i prema tim kriterijima i vuče najviše sredstava”, kazao je premijer.

On je sinoć izjavio da je procenat koji se vraća USK veći nego što se uplaćuje u federalni budžet.

“Ne stoji činjenica da je zapostavljen USK, jer kad pogledate poljoprivredu ili najavljene cestovne projekte, tu postoji asimetrija”, kazao je nakon sastanka s krajiškim privrednicima.

On je dalje naveo da su za prostor USK pripremljeni kapitalni projekti u oblasti komunikacija.
Kapitalne investicije

“Najveći transferi koji slijede na prostoru USK su za putnu infrastrukturu, a koji bi trebali biti osigurani kreditima EBRD-a i EIB-a, s tim da EBRD-ov kredit čeka Zakon o akcizama. Među tim sredstvima je 26 miliona eura predviđeno za Unsko-sanski kanton, što je mnogo veći procenat nego što USK čini u FBiH. Radi se o zaobilaznicama Bihać i Cazin i projektu brze ceste Bihać-Bosanska Krupa preko Grmuškog platoa, a dodatno su iz akciza predviđena dva feninga za pravac Lašva-Donji Vakuf koji mi tretiramo kao pravac prema Bihaću, budući da je najveća komunikacijska blokada prema ovom kraju upravo na Lašvi”, objasnio je Novalić.

Nakon novinarske sugestije da pomenuti projekti nisu nikakva novost, budući da se o njima priča 10-ak i više godina, Novalić ističe da je ovaj put drugačije.

“Sredstva za ove projekte sadržana su u tri kredita, od kojih su dva već prošla parlament, a jedan čeka akcizu. Sasvim je izvjesno da će se njihova realizacija početi odvijati u ovoj godini. Dakle, već smo došli u fazu operacionalizacije”, ističe premijer.
Unska pruga – da samo za teret

Govoreći o revitalizaciji Unske pruge, Novalić je kazao da treba razgovarati s partnerima iz Hrvatske, no da nema ekonomskog opravdanja za takav projekat.


“Prema podacima Svjetske banke, ukupan broj putnika na željeznicama u FBiH je 1.000 i tu je sve jasno. Jedina šansa Unske pruge je u teretu koji prolazi preko ovog kantona i mi ćemo osluškivati sve na tom planu”, kazao je Novalić.

Na pitanje zašto Vlada FBiH nije dala nijednu marku za Unsku regatu u proteklom periodu, iako su sredstva tražena, Novalić je rekao da će provjeriti zbog čega je to tako, no obećao je sredstva za izgradnju asfaltnog puta prema vodopadu Štrbački buk.

Također, kazao je da je razgovarano o tome kako FBiH može pomoći USK u kapitalnim investicijama, kao što je termocentrala Kamengrad u Sanskom Mostu, napomenuvši da je Vlada FBiH već preuzela tri zadatka koja će pomoći zaživljavanju tog projekta. Obećao je i milion KM iz budžeta FBiH za kantonalnu bolnicu “Dr. Irfan Ljubijankić” u Bihaću.

Program javnih investicija USK

Na današnjoj sjednici Vlade USK, kojoj je prisustvovao i Novalić, jedna od tačaka bila je i Program javnih investicija USK koja bi se u kratkom vremenskom roku trebala inkorporirati u Program javnih investicija Vlade FBiH.

“Mi smo već dobili određeni Program javnih investicija, ali on, kao i u druga četiri kantona, nije usvojen na legalan način, tako da će Vlada FBiH sačekati sa svojim Programom javnih investicija dok Vlada USK u roku od 15 dana ne dostavi svoj Program javnih investicija”, pojasnio je Novalić.

Također, novinari su upitali i premijera USK Huseina Rošića (SDA), koji je bio domaćin delegaciji Vlade FBiH, da li su USK u proteklih 20 godina zapostavile državne i federalne vlasti.


“Ja sam zadovoljan odnosom Vlade FBiH prema našem kantonu. U 2017. godini od projekata iz kredita jedna trećina ide za USK. A kada govorimo o prošlosti, trebalo bi upitati prethodne premijere. Ne možemo kazati da smo previše zadovoljni, ali morate znati da i mi moramo biti samokritični i gledati kakve smo projekte slali i nominirali”, rekao je Rošić.
http://www.krajina.ba/220048/novalic-u- ... -sto-daje/

atif
Član
Postovi: 6215
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la atif » 12 jan 2017 16:35

Fadilaga oprosti evo kako je Krajina zapostavljena a ti razbacivas suplju prisu! Nakon dvije godine jos nije realizovan prelaz za 300.000 stanovnika.
Dok druga sela imaju vise prelaza u blizini.

Tuga na Graničnom prelazu kod Cazina
Granični prelaz Tržačka Raštela kod Cazina neko vrijeme nije u funkciji.

Kako je na svojoj Facebook stranici napisao zastupnik u državnom Parlamentu Senad Šepić, dok se na ostalim prelazima stvaraju velike gužve u ovo praznično doba, ovaj je potpuno neiskorišten. Njegov post prenosimo u cjelosti.

Na graničnom prelazu Trzačka Raštela. Ponižavajuća je činjenica da već dvije godine u Parlamentu BiH govorimo, usvajamo zaključke, inicijative i zadužujemo institucije čiji je to posao- Vijeće ministara, Upravu za indirektno oporezivanje, Komisije razne… da riješe problem velikih gužvi i zastoja na graničnim prelazima u Unsko-sanskom kantonu, posebno Maljevcu u Velikoj Kladuši.

Jedan od načina je otvaranje novih traka za saobraćaj, kao i stavljanje u funkciju ovoga prelaza i njegovu prekategorizaciju u granični prelaz za putnički saobraćaj. Nažalost, ni nakon desetina apela, naše institucije, izvršna vlast, ministri i razne vlade ne znaju ili neće da rade svoj posao, a direktnu štetu od toga imaju desetine hiljada Krajišnika koji svoj kruh zarađuju u inostranstvu i primorani su satima čekati na ulaz ili izlaz iz zemlje. Posebno je to bilo vidljivo i primjetno tokom novogodišnjih praznika, kad ih najveći broj dolazi svojim kućama u Bosansku Krajinu.

Sva politička korektnost ili tolerancija padaju u vodu nakon godina molbi i intervencija da oni čiji je to posao, rade svoj posao. Nesposobna vlast i ljudi u institucijama koji nisu u stanju za dvije godine riješiti jedan ovako jednostavan problem, nemaju nikakvo više opravdanje za svoju neučinkovitost i takve vlade i Vijeće ministara trebaju biti zamijenjeni nekim drugima koji će biti sposobniji i odgovornije raditi svoj posao.
slika



Okrece se kolo srece korak naprijed pa se vrati, da ja budem sretan covjek .........................


Vlada FBiH osigurala 2 miliona KM: Pokreće se nova priča o aerodromu u Bihaću
BIHAĆ, Aerodrom u Bihaću, sudeći bar prema najavama iz Vlade FBiH, nije nikakva iluzija, a glavni krivac zašto priča oko izgradnje aerodroma nije već pokrenuta jeste Grad Bihać. Zaključak je to sastanka premijera FBiH Fadila Novalića i gradonačelnika Bihaća Šuhreta Fazlića.

Nakon što je prošle godine najavljeno postavljanje kamena temeljca za izgradnju aerodroma u Bihaću, priča je brzo utihnula, a građani Bihaća još jednom su se osjećali prevarenim i iznevjerenim.

No, kako se da naslutiti nakon sastanka predstavnika Vlade FBiH i Gradske uprave Bihaća, problem je bio u čelnim ljudima Grada na Uni, a ne u Vladi FBiH, koja je imala pripremljenih 2 miliona KM za početnu investiciju.

“Grad Bihać je propustio prošle godine 2 miliona KM za početnu investiciju, kao i Grad Mostar, jer nam nisu dostavili investicioni elaborat. Taj elaborat nam precizno govori u šta će se tačno utrošiti ta dva miliona, što je preduvjet za sredstva”, rekao je premijer FBiH Fadil Novalić.

Da je problem bio u Gradskoj upravi priznaje i gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić.

“Mi smo krivi. Imali smo prošle godine 2 miliona KM na raspolaganju koje smo morali investicijski potrošiti. Ljudi su nam dali 2 miliona i mi to nismo iskoristili. I te pare su propale”, istakao je Fazlić.

Unatoč tome, premijer Novalić je kazao da je Vlada FBiH i ove godine obezbijedila 2 miliona KM za aerodrom u Bihaću te da očekuje da ta sredstva budu iskorištena.

“I svake godine ćemo nastaviti ubrizgavati ta dva miliona”, poručio je Novalić.

Kao podlogu za prve konkretne korake, bihaćki gradonačelnik je istakao da je idejni projekat spreman, kao i 26 hektara zemljišta.

“Mi imamo formirano JP ‘Aerodrom Bihać’, a riješeni su svi imovinsko-pravni odnosi. Treba uraditi studiju izvodljivosti, projektnu dokumentaciju i vidjeti mogućnosti za daljnje financiranje, pa i na bazi javno-privatnog partnerstva, kako bismo već ove godine započeli postepenu realizaciji projekta”, pojasnio je Fazlić.

Prema prethodnim najavama, aerodrom bi se trebao nalaziti u bihaćkom naselju Golubić, gdje trenutno na površini od 200.000 m2 egzistira sportski aerodrom “Golubić”.

Cjelokupna investicija predviđena je na 26 miliona KM, a aerodrom je zamišljen za slijetanje charter letova. Klix
http://www.capital.ba/vlada-fbih-osigur ... -u-bihacu/

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la Jack » 13 jan 2017 08:42

Premijer Novalić iznenadio Sanjane: Predložio gradnju termoelektrane u Kamengradu
Termoelektrana kosta izmedju 600 miliona km do 1 milijarde.Nisu to investicije od par miliona km.Postojeca ruda postoji u Kamengradu,ali gdje je napravljen takav projekt.Sem u Stanarima poslije rata

Ovo su mlataranja Sda strane

1)10 000 okupljenih oko Stoca
2)Bihacki aerodrom
3)Te Kamengrad

Ima li jos gluposti.Cuj nije zapostavljena,a u jednom jeste.

Usk kanton ima 250 km drzavnu granicu s Hrvatskom.To je 250 km.Na tom podrucju imas 2 granicna prijelaza.2!!!!!!! :!:

Tj na svakih 125 km jedan.Wow
Prometno izolovana,ekonomski unistena

Iako shvacam ja zbog cega on to prica

Mora da pomogne pacovu A.K iz Sane.Jer Sda je zijanila par Krajiskih opcina posebno Buzim.
S tim da ce biti te Kamengrad tamo negdje 2075 godine,ako i tada
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 13 jan 2017 14:10

Jack je napisao/la:
Premijer Novalić iznenadio Sanjane: Predložio gradnju termoelektrane u Kamengradu
Termoelektrana kosta izmedju 600 miliona km do 1 milijarde.Nisu to investicije od par miliona km.Postojeca ruda postoji u Kamengradu,ali gdje je napravljen takav projekt.Sem u Stanarima poslije rata

Ovo su mlataranja Sda strane

1)10 000 okupljenih oko Stoca
2)Bihacki aerodrom
3)Te Kamengrad

Ima li jos gluposti.Cuj nije zapostavljena,a u jednom jeste.

Usk kanton ima 250 km drzavnu granicu s Hrvatskom.To je 250 km.Na tom podrucju imas 2 granicna prijelaza.2!!!!!!! :!:

Tj na svakih 125 km jedan.Wow
Prometno izolovana,ekonomski unistena

Iako shvacam ja zbog cega on to prica

Mora da pomogne pacovu A.K iz Sane.Jer Sda je zijanila par Krajiskih opcina posebno Buzim.
S tim da ce biti te Kamengrad tamo negdje 2075 godine,ako i tada
Sa pragmatične strane, ovo je ipak korak naprijed. Krajišnici su ipak govna iz ove stranke nakon par šamara natjerali da počnu barem misliti o Krajini. Kako tako.

I to je pozitivno.
Samo BiH.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la ABen » 13 jan 2017 15:04

BosnjackaHercegovina je napisao/la:
Jack je napisao/la:
Premijer Novalić iznenadio Sanjane: Predložio gradnju termoelektrane u Kamengradu
Termoelektrana kosta izmedju 600 miliona km do 1 milijarde.Nisu to investicije od par miliona km.Postojeca ruda postoji u Kamengradu,ali gdje je napravljen takav projekt.Sem u Stanarima poslije rata

Ovo su mlataranja Sda strane

1)10 000 okupljenih oko Stoca
2)Bihacki aerodrom
3)Te Kamengrad

Ima li jos gluposti.Cuj nije zapostavljena,a u jednom jeste.

Usk kanton ima 250 km drzavnu granicu s Hrvatskom.To je 250 km.Na tom podrucju imas 2 granicna prijelaza.2!!!!!!! :!:

Tj na svakih 125 km jedan.Wow
Prometno izolovana,ekonomski unistena

Iako shvacam ja zbog cega on to prica

Mora da pomogne pacovu A.K iz Sane.Jer Sda je zijanila par Krajiskih opcina posebno Buzim.
S tim da ce biti te Kamengrad tamo negdje 2075 godine,ako i tada
Sa pragmatične strane, ovo je ipak korak naprijed. Krajišnici su ipak govna iz ove stranke nakon par šamara natjerali da počnu barem misliti o Krajini. Kako tako.

I to je pozitivno.
Ne provociraj Hercegovac!
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 13 jan 2017 15:32

Sta sam pogresno rekao?

Kazem da su Krajisnici nakon par samara natjerali ove govnare iz SDA da barem pocnu obecavati nesto tom narodu - kako to nije korak u pravom smijeru?

Jesi li me pogresno shvatio ili si se uvrijedio sto sam SDA lidere nazvao govna?
Samo BiH.

atif
Član
Postovi: 6215
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la atif » 13 jan 2017 16:45

BosnjackaHercegovina je napisao/la:Sta sam pogresno rekao?

Kazem da su Krajisnici nakon par samara natjerali ove govnare iz SDA da barem pocnu obecavati nesto tom narodu - kako to nije korak u pravom smijeru?

Jesi li me pogresno shvatio ili si se uvrijedio sto sam SDA lidere nazvao govna?
Ma nista bolan, vidis da ti tepa :rofll: :rofll:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la Jack » 13 jan 2017 17:46

I moj rahmetli dida je bio Hercegovac.Necemo vrijedjati sad

Pa,sad ako gledas stanje stvari.Zar umjesto laznih obecanja ne bi trebalo da se popravi makar nesto.Naprimjer ceste Usk su najgore u drzavi

Sanski Most-Bosanska Krupa je horror.Ono moras terenac da imas.Totalno pukla cesta.Tih 50 km+ dok vozis od Krupe do Sane fakat je zalosno.Umjesto zamisljenih termoelektrana.Nek prvo saniraju ceste.Da se moze makar voziti

Jel iko isao Bihac-Krupa cestom.Pa tamo stijene stalno padaju na vozace,cesta se stalno smanjuje,a ne siri.Od Srbljana je nemoguce voziti.Sto ne saniraju ceste?Ili umjesto aerodroma sto ne daju pare da se zavrsio dionica Kuen Vakuf-Martin Brod?

Ne kopcam
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la ABen » 13 jan 2017 19:43

Nisam nikog vrijedjo nicim. Hercegovac je regionalni naziv, kao i Krajisnik. To nemoze biti uvrijeda nikako.

Imam osjecaj da svi misle da mi Krisjnici vesle sisamo, malo malo i neko nam ga ubaci.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 13 jan 2017 21:18

ABen je napisao/la:Nisam nikog vrijedjo nicim. Hercegovac je regionalni naziv, kao i Krajisnik. To nemoze biti uvrijeda nikako.

Imam osjecaj da svi misle da mi Krisjnici vesle sisamo, malo malo i neko nam ga ubaci.
Slažem se da niti Hercegovac niti Krajišnik nije uvredljivo, ali mislim da si me pogrešno shvatio. Pročitaj šta sam napisao iznad ponovo. Vrijeđao sam SDA jer zapostavljaju Bošnjake iz Krajine pa dovode do situacije gdje im ljudi moraju šamare pucati na izborima da bi se neko od njih sjetio da dođe i posjeti Krajinu. Nikakvih uvrijeda niti mislim niti kazujem protiv braće u Krajini.
Samo BiH.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la ABen » 13 jan 2017 22:20

5 pitanja za Novalića iz Krajine: Premijeru ko je više dao a ko dobio?
http://www.krajina.ba/220150/5-pitanja- ... -ko-dobio/

PIŠE: KRAJINA.BA

Iako mnoge izjave najviših zvaničnika izvršne vlasti u BiH i FBiH ne zaslužuju poseban komentar, posljednja izjava premijera FBiH Fadila Novalića, prilikom njegove posjete USK ne smije biti prešućena, radi istine i naroda kojega predstavljamo. Dakle, potpuna je neistina i drsko kazati da Krajina nije zapostavljena, nego da dobija više nego što daje. Predlažemo i pozivamo premijera Novalića neka samo uzme ove dvije godine otkako je on na čelu Vlade FBiH i nek javnosti predoči podatke iz samo nekoliko oblasti:
1.Koliko je sredstva ukupno dobiti na godišnjem nivou u BH Telecomu, koliko je od tih sredstava ukupljeno na prostoru USK i koliko je u povratu investicija vraćeno na USK od ukupne godišnje dobiti?
2.Koliko je ukupno sredstava podijeljeno za kulturu, sport i obrazovanje u ove dvije godine iz budžeta FBiH, a koliko je sredstava od toga završilo na prostoru USK?
3.Koliko ukupno sredstava je utrošeno iz Direkcije za ceste FBiH, a koliko je od tog iznosa utrošeno na prostoru USK?
4.Koliko sredstava godišnje u procentima se investira u Krajinu iz Fonda za zaštitu okoliša FBiH i Ministarstva za turizam FBiH?
5.Neka prezentira javnosti koliko je imenovanja napravila Vlada na čijem je čelu u njegovom mandatu, a koliko su od tih imenovanja predstavnici iz Krajine?

Jedini primjer koji je Premijer naveo da se najveći odnos sredstava isplaćuje za poljoprivrednike na USK u odnosu na cijelu FBiH je tačan, ali uz obrazloženje da je i najveći broj ljudi koji se bavi poljoprivredom na prostoru USK, s tim što je, prema informacijama poljoprivrednih proizvođača koje šalju izabranim zastupnicima i medijima i u ovoj oblasti znatno pogoršana situacija u odnosu na ranije godine. Neka premijer dostavi javnosti odgovore na ova pitanja.

Također, neka presluša svoje i obećanja predsjedavajućeg Predsjedništva BiH i premijera Zvizdića prilikom posljednje zajedničke posjete USK u septembru 2015. godine i neka odgovori šta su uradili od tadašnjih obećanja – i tada su obećali sredstava za Kantonalnu bolnicu, OŠ Cazin 1, granične prelaze i mnoge druge prioritete u budžetu 2016.

I evo prošla je 2016., nigdje ništa od obećanih projekata za narod Krajine, ili ako griješimo, neka nas isprave i obavijeste ljude šta su od toga uradili. Pa obećavali su i 2015te 2016te
.

Što se tiče Aerodroma Bihać i sad su ponovo došli, ne sa konretnim investicionim novcem, nego sa novim obećanjima. Kad naprave analizu, vidjeće da Krajišnici i do deset puta više uplate u Telekom, nego im se kroz investicije vrati, da za sport, kulturu i obrazovanje dobiju najmanje od svih kantona u FBiH, da u fond Pio- MIO na godišnje uplate i do 10 miliona više na godišnjem nivou nego im se kroz isplatu penzija vrati, a što se tiče imenovanja, vidjeće da niti 1 procenat od ukupnog broja nisu kadrovi iz Krajine.

Za komentar posjete premijera Novalića upitali smo i Senada Šepića, Krajišnika izabranog u Parlament BiH.

Evo njegovog odgovora kojeg Vam prenosimo u cjelosti:

Premijer Novalić iznio je niz netačnih informacija na koje se mora reagirati. Neka dostavi analizu raspodjele sredstava iz 5 gore oblasti koje ste naveli, a na koje duže upozoravam i kao poslanik u Parlamentu i svi ćemo vidjeti koliki je nesrazmjer i negativan odnos prema našem kraju od strane Vlade FBiH. To je jasno i to su morali znati i jasno mu reći i njegovi domaćini na zadnjem sastanku, jer je to istina koja ne smije biti zanemarena i na osnovu koje se mora promijeniti i popraviti odnos prema nama.

Posebna odgovornost za ovakvo stanje je na izabranim članovima u Parlamentu FBiH i posebno ministru u Vladi koji je glasao za ovakav odnos i imenovanja u kojima je Krajina iz koje dolazi potpuno zapostavljena, ali sve je ovo posebno važno za narod Krajine, jer im je dao najveće povjerenje i omogućio da premijer FBiH, kao i većina vlade koja nema izborni legitimitet sjedi i upravlja narodom. Iako će se ponovo, dežurni poltroni i u stranci kojoj i sam pripadam javljati i po nalogu svojih šefova u Centrali SDA i KO SDA USK ponovo zaključivati da se ograđuju od mojih izjava ili mi izriču nekakve mjere, ovo jes ve jednostavna istina koju narod i svi mi koji želimo pošteno gledati vidimo.

Nažalost, slaba politika na mjesta odakle se može pomoći narodu i napraviti promjena postavlja slabe i poslušne kadrove, koji su većinom bili i domaćini premijeru FBiH i koji čak i potvrđuju ili pravdaju postupke i odnos premijera FBiH prema našemu kraju, a sve da bi sačuvali svoje pozicije u izvršnoj vlasti, jer znaju da povjerenje od naroda nisu dobili, nego su tu zahvaljujući poslušnosti stranačkom šefu. Zbog svega ovoga, dugo insistiram da se demokratizira stranka – da njome upravljaju ljudi koje narod izabere, a ne poslušnici sa kompenzacija i bez izbornoga legitimiteta i da se na nivou FBiH i BiH, da se usvoji Zakon o ravnomjernom razvoju i ulaganjima u cijelu BiH i onda ne bi premijer i stranački šefovi bilo vlasnici narodnih para, nego bi u svaki kraj zemlje bilo, prema Zakonu vraćeno onoliko koliko je i prikupljeno i ravnomjerno raspoređeno. U tom slučaju bi Krajina imala mjesto koje zaslužuje, a slabi i poslušni političari bili bi prošlost. Bosna i Hercegovina i USK u njoj treba novu politiku, odgovornu koja će služiti narodu koji bira, a ne onu politiku koja reda poslušnike kojima će upravljati. Nama treba politika koja će znati odgovoriti izazovima vremena u kojem živimo, koja će znati kako očuvati mladost u ovoj zemlji i graditi državu jednakih šansi za sve. Nama ne treba ona u kojoj ima mjesta samo za poslušne stranačke aparatčike i odabrane porodice, istakao je Šepić.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

atif
Član
Postovi: 6215
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la atif » 17 jan 2017 12:14

Premijer Federacije Fadil Novalić nije govorio istinu o zapostavljenosti USK u Budžetu Federacije?

slika
Prema Novalićevom mišljenju, postoji optička percepcija zapostavljenosti ovog kraja koja nije sasvim tačna.

Prema podacima Ministarstva finansija F BiH od 15 500 mil. KM javnih investicije planiranih za period 2016.-2018. u F BiH na USK-a je alocirano 70 mil. KM. Fiskalni kapacitet USK-a danas je najmanji u Federaciji BiH od svih kantona.

U državi sa najmanjim dohodkom u regiji Kanton USK-a je najbjedniji. Narodski prevedeno, imamo najmanji kapacitet u F BiH da pružimo dostojno obrazovanje, zdravstvenu i socijalnu zaštitu, da osiguramo kulturne i sportske potrebe, da potaknemo otvaranje radnih mjesta.
Pokazatelj fiskalnog kapaciteta je ocjena rada bivših i sadašnjih politika i političara USK-a.


Uzroci za katastrofalno stanje su objektivni (prometna nepovezanost,udaljenost od centra države, deindustralizacija), ali oni subjektivni su dominantni (nesposobnost vlasti, korupcija, podanički odnos prema centru političke moći, sitnospostvenički interesi, diskriminirajuća zakonska rješenja, nekompetentnost…).

Za opaziti autobuse pune mladih ljudi koji napuštaju ovu zemlju nije potrebna sposobnost optičke percepcije.
https://mojusk.ba/premijer-federacije-f ... ederacije/

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la ABen » 17 jan 2017 12:49

hamza je napisao/la:Premijer Federacije Fadil Novalić nije govorio istinu o zapostavljenosti USK u Budžetu Federacije?

slika
Prema Novalićevom mišljenju, postoji optička percepcija zapostavljenosti ovog kraja koja nije sasvim tačna.

Prema podacima Ministarstva finansija F BiH od 15 500 mil. KM javnih investicije planiranih za period 2016.-2018. u F BiH na USK-a je alocirano 70 mil. KM. Fiskalni kapacitet USK-a danas je najmanji u Federaciji BiH od svih kantona.

U državi sa najmanjim dohodkom u regiji Kanton USK-a je najbjedniji. Narodski prevedeno, imamo najmanji kapacitet u F BiH da pružimo dostojno obrazovanje, zdravstvenu i socijalnu zaštitu, da osiguramo kulturne i sportske potrebe, da potaknemo otvaranje radnih mjesta.
Pokazatelj fiskalnog kapaciteta je ocjena rada bivših i sadašnjih politika i političara USK-a.


Uzroci za katastrofalno stanje su objektivni (prometna nepovezanost,udaljenost od centra države, deindustralizacija), ali oni subjektivni su dominantni (nesposobnost vlasti, korupcija, podanički odnos prema centru političke moći, sitnospostvenički interesi, diskriminirajuća zakonska rješenja, nekompetentnost…).

Za opaziti autobuse pune mladih ljudi koji napuštaju ovu zemlju nije potrebna sposobnost optičke percepcije.
https://mojusk.ba/premijer-federacije-f ... ederacije/
Rekao sam ja odmah da on laze cim otvori usta. Ali ima budala u Krajini koji jos vijeruju ovim kujama sto dolaze kod nas i obecavaju nam svasta.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la amkos » 17 jan 2017 12:51

Vama u USK je najbolje da formirate samoupravu USK i da odjebete Sarajevo do promjene ponasanja Sarajeva prema USK.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

atif
Član
Postovi: 6215
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la atif » 17 jan 2017 13:31

Treba vrsiti pritisak jer samo tako cemo uspjeti poboljsati situaciju na svakom pedlju nase domovine. Amko ako moze bez je i be.

Povezano sa termoelektranom možemo vidjeti koje korisne sirovine se nalaze u krajini. wikipedia
Područje Unsko-sanskog kantona po svojoj geološkoj građi predstavlja perspektivnu bazu za istraživanja i eksploataciju korisnih sirovina. Iako je stepen geološke istraženosti ovoga područja veoma nizak, otkrivena su značajna ležišta mrkog uglja na području Sanskog Mosta (Kamengrad), boksita u Bosanskoj Krupi, mangana u Bužimu, barita u Velikoj Kladuši, gline u Cazinu i Sanskom Mostu, gipsa u Kulen Vakufu, arhitektonskog kamena bihacita u Bihaću, kvarcnog pijeska u Sanskom Mostu i Bihaću, te ostalih mineralnih sirovina koje se koriste u proizvodnji građevinskih materijala. Na području kantona pored velikog broja izvora pitke vode, nalaze se i izvori kvalitetnih termomineralnih voda ( Gata, Sanski Most Ilidža, Velika Kladuša).
Uz ovo treba dodati jos 3 hidroelektrane.

Avatar
bilbo
Član
Postovi: 899
Pridružen/a: 30 dec 2012 11:42

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la bilbo » 17 jan 2017 15:22

hamza je napisao/la:Treba vrsiti pritisak jer samo tako cemo uspjeti poboljsati situaciju na svakom pedlju nase domovine. Amko ako moze bez je i be.

Povezano sa termoelektranom možemo vidjeti koje korisne sirovine se nalaze u krajini. wikipedia
Područje Unsko-sanskog kantona po svojoj geološkoj građi predstavlja perspektivnu bazu za istraživanja i eksploataciju korisnih sirovina. Iako je stepen geološke istraženosti ovoga područja veoma nizak, otkrivena su značajna ležišta mrkog uglja na području Sanskog Mosta (Kamengrad), boksita u Bosanskoj Krupi, mangana u Bužimu, barita u Velikoj Kladuši, gline u Cazinu i Sanskom Mostu, gipsa u Kulen Vakufu, arhitektonskog kamena bihacita u Bihaću, kvarcnog pijeska u Sanskom Mostu i Bihaću, te ostalih mineralnih sirovina koje se koriste u proizvodnji građevinskih materijala. Na području kantona pored velikog broja izvora pitke vode, nalaze se i izvori kvalitetnih termomineralnih voda ( Gata, Sanski Most Ilidža, Velika Kladuša).
Uz ovo treba dodati jos 3 hidroelektrane.
Ako mislis na hidroelektrane Unac, Vrhpolje i Caplje vjerovatno nikad nista od toga. Treba se baciti na izgradnju termoelektrane i fabrike glinice/aluminija jer zalihe boksita ispod Grmeca su velike. Bilo je ranije price o izgradnji vjetroelektrane od 150 MW u bosanskopetrovackom polju, dokle se stiglo sa tim?

atif
Član
Postovi: 6215
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la atif » 17 jan 2017 15:52

Ne mislim na te nego na:

HE Una Kostela Una, Bihać 10,2MW
mHE Krušnica Krušnica, Bosanska Krupa 0,46MW
mHE Bihać Una, Bihać 0,16MW

https://www.cin.ba/energopotencijal/hidro.php

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7334
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Krajina izgradnja

Post Postao/la Drina » 17 jan 2017 21:07

bilbo je napisao/la:
hamza je napisao/la:Treba vrsiti pritisak jer samo tako cemo uspjeti poboljsati situaciju na svakom pedlju nase domovine. Amko ako moze bez je i be.

Povezano sa termoelektranom možemo vidjeti koje korisne sirovine se nalaze u krajini. wikipedia
Područje Unsko-sanskog kantona po svojoj geološkoj građi predstavlja perspektivnu bazu za istraživanja i eksploataciju korisnih sirovina. Iako je stepen geološke istraženosti ovoga područja veoma nizak, otkrivena su značajna ležišta mrkog uglja na području Sanskog Mosta (Kamengrad), boksita u Bosanskoj Krupi, mangana u Bužimu, barita u Velikoj Kladuši, gline u Cazinu i Sanskom Mostu, gipsa u Kulen Vakufu, arhitektonskog kamena bihacita u Bihaću, kvarcnog pijeska u Sanskom Mostu i Bihaću, te ostalih mineralnih sirovina koje se koriste u proizvodnji građevinskih materijala. Na području kantona pored velikog broja izvora pitke vode, nalaze se i izvori kvalitetnih termomineralnih voda ( Gata, Sanski Most Ilidža, Velika Kladuša).
Uz ovo treba dodati jos 3 hidroelektrane.
Ako mislis na hidroelektrane Unac, Vrhpolje i Caplje vjerovatno nikad nista od toga. Treba se baciti na izgradnju termoelektrane i fabrike glinice/aluminija jer zalihe boksita ispod Grmeca su velike. Bilo je ranije price o izgradnji vjetroelektrane od 150 MW u bosanskopetrovackom polju, dokle se stiglo sa tim?

I prije par godina je bilo prica o TE u Sanskom Mostu. Mislim da je to ono sto treba forsirati. Istina to ima negativnu stranu (zagadenje) i da su HE i vjetroparkovi manje stetni ali samo TE moze da direktno zaposli 1.000 radnika. HE i Vjetroparkovi doprinose odredenu sumu novca ali ne i veliki broj zaposlenih.

Izmedu ostalog pogledajte Visegrad i Jablanicu koji imaju HE ali su izrazito nerazvijene opcine. Dakle HE nisu dovele do preporoda tih opcina.


Forsiranje TE u Sanskom Mostu
Forsiranje pruge Bihac-Kljuc i dalje ka centralnoj Bosni to jeste Zenici.
Forsiranje izgradnje aerodroma u Bihacu
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Odgovorite