☑ Pravila foruma i savjeti

Krajina - izgradnja i ekonomija

Moderator/ica: abu seid

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 21 dec 2012 16:22

Moram poceti promovisati svoj grad. :)

Svjetski lider u proizvodnji auspuha


Predstavnici Razvojne agencije USK su posjetili u srijedu 19.12.2012.g. firmu Remus Innovation d.o.o. u Sanskom Mostu. Svjetski lider u proizvodnji sportskih sistema auspuha za motorna vozila je odlučio investirati ukupno 5,3 miliona € i zaposliti 300 radnika u novoosnovanom pogonu u Sanskom Mostu. Ovo preduzeće izvozi 90% svoje proizvodnje u preko 60 zemalja svijeta, te je kompletna proizvodnja u pogonu koji se nalazi u Sanskom Mostu namijenjena izvozu.

Vlasnici firme Remus Innovation d.o.o. S.Most, bračni par Angelika i Otto Kresch sa njihovim suradnicima prezentirali su dosadašnja ulaganja i planove za nova ulaganja na području Unsko-sanskog kantona.

Značajan dio sredstava je uložen u fizičku infrastrukturu. U tehnologiju je do sada uložen 1,5 milion EUR, te do sada ima skoro 50 zaposlenih. Sa novim ulaganjem koje ova firma planira započeti već u idućoj godini, imaće 300 zaposlenih a investicija će ukupno iznositi 5,3 miliona EUR.

Predstavnici Razvojne agencije USK su se složili da je zabrinjavajuće da je ovakva firma do sada samo deklarativno podržana i to je bio i razlog posjete Remus Innovation d.o.o. S. Most. Razvojna agencija je prezentirala instrumente podrške poduzetništvu Vlade USK i Razvojne agencije, koji su trenutno na snazi, te se stavila na raspolaganje sa zadatkom osiguranja kvalitetnog servisa u procesu realizacije ovakvih investicija. Osim dostupnosti postojećih instrumenata podrške ovakvim investitorima, Razvojna agencija USK će se povezati i informisati investitore o institucijama i organizacijama koje podržavaju ovakve oblike investiranja i zapošljavanja, te nude vlastite razvojne programe.

Pored ovoga, Razvojna agencija USK će potaknuti aktivnosti klastera u sektoru metaloprerađivačke industrije koja je po broju zaposlenih i obimu proizvodnje jedna od najvažnijih grana privrede u USK.

Direktor Razvojne agencije USK, gosp. Haris Komić, je izjavio da je fasciniran pogonom i cijelim projektom, te da će upoznati Premijera i Ministra privrede USK sa ovom investicijom, kako bi preuzeli aktivnu ulogu kada je u pitanju ova firma kao i svi budući investitori u Unsko-sanskom kantonu. Naglašene su i glavne komparativne prednosti investiranja u regiju sjeverozapadne BiH i USK koje mogu biti odlično iskorištene, kao što su blizina EU i jeftina radna snaga. Gosp. Komić se zahvalio investitorima što su odabrali USK za investiranje.
Bosna Bosnjacima!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Sanski Most

Post Postao/la amkos » 21 dec 2012 16:23

Dokle ste s onim mostom i onim što Ibričić gradi ?
Zadnja izmjena: amkos, dana/u 21 dec 2012 16:23, ukupno mijenjano 1 put.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 21 dec 2012 16:23

80 hiljada KM za zonu Šejkovača


Ugovore za izgradnju poduzetničke infrastrukture s federalnim ministarstvom razvoja, poduzetništva i obrta potpisali su načelnici općina Vitez, Ilijaš, Žepče, Stolac, Cazin, Sanski Most, Livno, Usora, Bihać, Orašje, Odžak, Ljubuški i Široki Brijeg. “Ovo je skromni poticaj Federalne vlade da ovim sredstvima pomogne općinama u izgradnji industrijskih zona i tehnoloških parkova da bi se prostor FBiH učinio konkurentnijim za strana i domaća ulaganja. To je i preduvjet za razvoj malih i srednjih poduzeća i prije svega otvaranje novih radnih mjesta”, izjavio je dr. Sanjin Halimović, ministar razvoja, poduzetništva i obrta FBiH.

Prema riječima načelnika općine Sanski Most, dr. Mustafe Avdagića, općina Sanski Most je dobila osamdeset hiljada maraka i ova sredstva biće utrošena u dalju izgradnju industrijske zone Šejkovača, odnosno u unaprijeđenje infrastrukture na ovom lokalitetu. U proteklim godinama učinjeni su značajni koraci u realizaciji ovog projekta, pa je na mjestu gdje se nekada nalazio otpad za stare automobile i zapušten prostor, niknula industrijska zona s nizom izgrađenih proizvodnih i uslužnih objekata.
Bosna Bosnjacima!

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 21 dec 2012 16:24

amkos je napisao/la:Dokle ste s onim mostom i onim što Ibričić gradi ?
Gotovo je :D

http://inmedia.ba/mali-nogomet-na-umjetnoj-travi/
Bosna Bosnjacima!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Sanski Most

Post Postao/la amkos » 21 dec 2012 16:25

Uff jest dobro za termina. Evo dole desno ima gradnja mosta.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 21 dec 2012 16:26

http://inmedia.ba/most-poprima-novi-izgled/

Investicija teska jedan milion KM...
Bosna Bosnjacima!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Sanski Most

Post Postao/la amkos » 21 dec 2012 16:27

Pa što je onda loš natalitet u Sanskom mostu, iako se cini mi se popravlja u zadnje vrijeme..Ili puno umire vlaha ?
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 21 dec 2012 16:33

amkos je napisao/la:Pa što je onda loš natalitet u Sanskom mostu, iako se cini mi se popravlja u zadnje vrijeme..Ili puno umire vlaha ?
Problem Sanskog Mosta je sto se sredina dosta urbanizovala.Ne vjerujem da ne podrucju opcine danas ijedno selo ima preko 1000 stanovnika.U svim opcinama su sela nosioci nataliteta dok kod nas to nije slucaj.Sad vec imamo 164/250,bit ce vise zivorodjenih nego prosle godine ako Bog da,ali se opet mortalitet povecao.Ne znam da li se dijasporci koji ljeti dodju i umru u Sanskom Mostu vode u nasem fzs?Ako vode onda je to najveci razlog ovolikog broja umrlih...

Ti si trebao vidjeti Sanski Most poslije rata,prava kasaba bio,ali za ovih 17 godina izgradjeno je oko 25 zgrada,citava naselja su napravljena.Grad je prije rata imao 17 hiljada stanovnika,a danas mozda ima i 25 hiljada.Ali kao sto ti rekoh sela su skoro pa prazna...
Bosna Bosnjacima!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Sanski Most

Post Postao/la amkos » 21 dec 2012 16:40

Aha. Ma problem sa selima je i u drugim gradovima. To je problem zaista. Neće niko na selo. Otvoren je i Robot cini mi se jel da ?.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 21 dec 2012 16:52

amkos je napisao/la:Aha. Ma problem sa selima je i u drugim gradovima. To je problem zaista. Neće niko na selo. Otvoren je i Robot cini mi se jel da ?.
Kod nas se svake godine otvori nesto.Ove godine su to eto Remus i Robot,vise od 100 radnih mjesta.Kao sto vidis po ovom clanku Remus u nadolazecoj godini obecava zaposliti jos 250 ljudi.To npr. za Sarajevo ili Tuzlu nije mnogo,ali za Sanski Most je to odlicno.Kod nas su svi prijeratni privredni giganti propali,nema vise firme koje zaposljava vise od 150 ljudi,ali se na tome nasa ekonomija i bazira.Imamo mnogo takvih firmi koje rade dosta uspjesno tako da nas grad za razliku od mnogih gradova u BiH ekonomski dobro stoji.Opcinske vlasti rade dobar posao,mada seru po nasim domacim politicarima stalno,ali oni su dosta unaprijedili ovaj grad.

Na industrijskoj zoni Sejkovaci imas petnaestak manjih preduzeca koja zajedno zaposljavaju oko 500 ljudi i na ovom podrucju se svake godine otvori barem jedna nova firma.Opcina se trudi da svakom investitoru izace u susret i maksimalno pomogne,vidis i na primjeru Remusa.Sanski Most je privlacan grad,imas ovdje mladih iz cijele BiH sto su uspjeli kod nas pronaci posao.Omladina dolazi sa strane,a nasa odlazi u inostranstvo,to je ono sto je zalosno.Imamo bolnicu koja trazi visokoobrazovani kadar i po meni nasi bi se bas na podrucje medicine mogli fokusirati jer bi nas bas ono moglo izvuci...
Zadnja izmjena: BH-HZ, dana/u 21 dec 2012 16:56, ukupno mijenjano 1 put.
Bosna Bosnjacima!

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 21 dec 2012 16:53

I ovo je nedavno bilo...


OTVORENA BETONARA U INDUSTRIJSKOJ ZONI ŠEJKOVAČA

Sanski Most, 25. septembar 2012. godina - Poznata kompanija za proizvodnju građevinskog materijala, Klostermeier, otvorila je pogon u Sanskom Mostu. Proizvodni krug ove firme obišao je i načelnik općine, dr. Mustafa Avdagić. U krugu ovog preduzeća koji je smješten na prostoru industrijske zone Šejkovača u Sanskom Mostu proizvodi se najkvalitetniji beton za gradnju stambenih i drugih objekata na području općine. Prema riječima načelnika općine, dr. Mustafe Avdagića, dolazak ove renomirane kompanije je znak da na području općine postoji povoljan ambijent za privlačenje stranih investicija. „Otvaranjem pogona ove firme, koja je najveći proizvođač betona na području Unsko-sanskog kantona i šire, predstavlja svjetli primjer i dokaz je pozitivnog poslovnog okruženja koje vlada u Sanskom Mostu“, istakao je načelnik općine dr. Mustafa Avdagić. Predstavnik ove renomirane firme, Senad Dajić, istakao je zadovoljstvo time što su od strane nadležnih općinskih službi u vrlo kratkom vremenu dobili sve potrebne dozvole za pokretanje proizvodnje. „ Uputio bih zahvalnost predstavnicima općine i nadležnim u općinskoj administraciji koji su pozitivno i na vrijeme odgovorili na sve naše zahtjeve kada je u pitanju izdavanje neophodne papirologije za rad naše firme“, istakao je Senad Dajić. Prema riječima načelnika općine Sanski Most, dr. Mustafe Avdagića, lokalne vlasti će i u budućem periodu nastaviti stimulisati razvitak industrijske zone Šejkovača privlačenjem stranih investitora kojima će biti ponuđeni povoljni uslovi za otvaranje i pokretanje proizvodnih i drugih objekata na ovom prostoru.radiosana.ba
Bosna Bosnjacima!

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7338
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Sanski Most

Post Postao/la Drina » 27 dec 2012 14:18

I meni je malo cudno zasto se toliko ljudi iz Sankog Mosta nalazi vani?
Nisam nikad bio tamo ali grad izgleda sasvim ok. Uz to npr. poznajem jednog naseg covjeka koji ima 6 kuca u SM!
On zivi u EU. Meni je to nekako bezveze. Imam osjecaj da nasa dijaspora iz te regije uglavnom ulaze u nekretnine dok slabo ko ulaze u neki biznis.

Mislim da bi se tu dalo napraviti dosta pomaka.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 27 dec 2012 21:54

Drina je napisao/la:I meni je malo cudno zasto se toliko ljudi iz Sankog Mosta nalazi vani?
Nisam nikad bio tamo ali grad izgleda sasvim ok. Uz to npr. poznajem jednog naseg covjeka koji ima 6 kuca u SM!
On zivi u EU. Meni je to nekako bezveze. Imam osjecaj da nasa dijaspora iz te regije uglavnom ulaze u nekretnine dok slabo ko ulaze u neki biznis.

Mislim da bi se tu dalo napraviti dosta pomaka.
Nisi jedini Drina koji je to shvatio,ja to odavno govorim!Po Kozarcu svi imaju kuce vrijedne po pola miliona KM,a bolje je da se par ljudi slozilo i otvorilo kakvu fabriku za povratnike...

Ali hajde im objasni,vazno je da su ulozili novac u nesto u cemu borave 20 dana godisnje...
Bosna Bosnjacima!

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7338
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Sanski Most

Post Postao/la Drina » 27 dec 2012 23:56

Tacno. Pricao sam nedavno s ljudima iz Kljuca. Kazu da tamo nema hladnjace a da je to bas potrebno. Pricam s njima i spominju koliko su ulozili u nekretnine. Neki po 200.000€. Nije to mala cifra. Isti slucaj kao ovaj iz SM. Imaju kuce stanove, vikendice a zive tamo po 20 dana.

Slabe koristi od toga. Ne znam sta je neophodno pa da se to promjeni.
Mozda da opcina napravi neke biznis planove za projekte i da to predstavi tokom ljeta kad su ti ljudi dole? Imas ljudi koji imaju novac ali nemaju ideju i obratno. U opcini bi trebali raditi na tome.

Pogotovo sada jer nadolaze skolovanije generacije na zapadu.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 28 dec 2012 14:25

Drina je napisao/la:Tacno. Pricao sam nedavno s ljudima iz Kljuca. Kazu da tamo nema hladnjace a da je to bas potrebno. Pricam s njima i spominju koliko su ulozili u nekretnine. Neki po 200.000€. Nije to mala cifra. Isti slucaj kao ovaj iz SM. Imaju kuce stanove, vikendice a zive tamo po 20 dana.

Slabe koristi od toga. Ne znam sta je neophodno pa da se to promjeni.
Mozda da opcina napravi neke biznis planove za projekte i da to predstavi tokom ljeta kad su ti ljudi dole? Imas ljudi koji imaju novac ali nemaju ideju i obratno. U opcini bi trebali raditi na tome.

Pogotovo sada jer nadolaze skolovanije generacije na zapadu.
Opcina to radi vjeruj mi.Industrijska zona Sejkovaca je bas sredjena i kazem svake godine otvori neka firma,ali nije to da kod nas nema posla nego je narod drugaciji nego u ostalim dijelovima BiH.Evo dvije porodice iz mog komsiluka su se prije 3 godine odselile u inostranstvo,a zivjeli su super.Imali svoju kucu i covjek i zena bili zaposleni,ali dzaba ne mozes Bosnji udovoljiti...
Bosna Bosnjacima!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Sanski Most

Post Postao/la ABen » 28 dec 2012 14:48

Problem kod Sanskog Mosta je u tom sto je putnom trakom lose povezan. Sanskom Mostu treba direktan put sa Bos. Krupom i Bihacom da bi se razvijo i da bi narod ostao dole u tom dijelu. Ako bi se jos povezeao sa zeljeznicom to bi bilo super za dole. Ovako Sanski Most ima naj goru poziciju u USK i to je razlog zasto narod napusta Sanu.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 28 dec 2012 15:04

ABen je napisao/la:Problem kod Sanskog Mosta je u tom sto je putnom trakom lose povezan. Sanskom Mostu treba direktan put sa Bos. Krupom i Bihacom da bi se razvijo i da bi narod ostao dole u tom dijelu. Ako bi se jos povezeao sa zeljeznicom to bi bilo super za dole. Ovako Sanski Most ima naj goru poziciju u USK i to je razlog zasto narod napusta Sanu.
Sljedece godine se planira zapoceti sa izgradnjom ceste Sanski Most-Banja Luka i ako to bude realizovano onda definitivno slijede bolja vremena.Jer uz tu cestu mogu nici novi proizvodni pogoni,ali i moteli,benzinske pumpe i ostalo. ;)
Bosna Bosnjacima!

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Sanski Most

Post Postao/la Jakub » 28 dec 2012 15:08

I povratak Srba!
Kome je bilo presnije povezati Banja Luku nego B.Krupu i Bihac?
Nama ili cetnicima?

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Sanski Most

Post Postao/la ABen » 28 dec 2012 15:08

BH-HZ je napisao/la:
ABen je napisao/la:Problem kod Sanskog Mosta je u tom sto je putnom trakom lose povezan. Sanskom Mostu treba direktan put sa Bos. Krupom i Bihacom da bi se razvijo i da bi narod ostao dole u tom dijelu. Ako bi se jos povezeao sa zeljeznicom to bi bilo super za dole. Ovako Sanski Most ima naj goru poziciju u USK i to je razlog zasto narod napusta Sanu.
Sljedece godine se planira zapoceti sa izgradnjom ceste Sanski Most-Banja Luka i ako to bude realizovano onda definitivno slijede bolja vremena.Jer uz tu cestu mogu nici novi proizvodni pogoni,ali i moteli,benzinske pumpe i ostalo. ;)
Neznam da li ce to pomoci, nismo mi vise okrenuti prema Banja Luci kako je nekad prije bilo. Bolje bi bilo da prave prema Bihacu.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Sanski Most

Post Postao/la BH-HZ » 28 dec 2012 15:10

Jakub je napisao/la:I povratak Srba!
Kome je bilo presnije povezati Banja Luku nego B.Krupu i Bihac?
Nama ili cetnicima?
Ne mogu se Srbi vratiti,oni su svoje rasprodali i sad mogu uzivati samo u pogledu.Ovu cestu ce finansirati dvije opcine,a ne drzava,entiteti i kantoni.Sanski Most sa ovim dobija jako mnogo jer do sada ko je isao za BL morao je preko Prijedora i to je bilo sat i pol voznje.Preko Bronzanog Majdana razdaljina izmedju dva grada je 40 kilometara cini mi se.Voznja bi trajala maksimalno 40 minuta.
Bosna Bosnjacima!

Odgovorite