☑ Pravila foruma i savjeti

Ekonomija Bosne i Hercegovine

Moderator/ica: abu seid

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 15 sep 2017 21:18

Konačno potvrđeno da su velike kompanije varale potrošače u istočnoj Evropi


Konačno potvrđeno da su velike kompanije varale potrošače u istočnoj Evropi

Konačno je potvrđeno da su velike kompanije, korištenjem različitih standarda u proizvodnji hrane za istočno i zapadno tržište, varale potrošače u istočnoj Evropi. Iz Evropske komisije o zaštiti potrošača prvi put su otvoreno priznali da su kompanije krive jer su lošije proizvode pakovale u iste ambalaže i distribuirale u zemlje istočne Evrope.
Prema riječima najvišeg dužnosnika Evropske komisije o zaštiti potrošača multinacionalne kompanije za hranu i piće godinama varaju kupce u istočnoj Evropi jer im prodaju lošije verzije poznatih marki.

"Prvi put jasno kažemo da je riječ o nepoštenoj komercijalnoj praksi", rekla je Věra Jourová, evropska povjerenica za pravosuđe i zaštitu potrošača.

Istakla je da su sve verzije proizvoda za istočno tržište imale znatno lošiji kvalitet u odnosu na proizvode koji su namijenjeni zapadnom tržištu, čak i oni koji su upakovani u istu ambalažu.

Obećala je da će prisiliti muntinacionalne kompanije da zaustave "pokušaj dovođenja u zabludu potrošača u istočnoj Evropi", jer su predugo koristili različite izgovore za ovu praksu.

Nakon što su u Coca-Coli kupljenoj u slovenskim prodavnicama pronašli mnogo više šećera i frukto-glukoznog sirupa nego u Coca-Coli iz Austrije, rečeno je da je recept prilagođen lokalnim ukusima. U novijim istraživanjima istaknuti su i drugi poznati brendovi poput Lidla, Pepsi i Birds Eyea. Multinacionalne kompanije insistiraju na tvrdnji da su reagirali na lokalnu potražnju i da nisu namjerno zavaravali potrošače.

Jourová je rekla da Evropska komisija za sada neće imenovati kompanije koje su uključene, ali je poručila da je spremna to uraditi ukoliko ne promjene svoje ponašanje.

"Neću oklijevati navesti sve brendove, pa čak i potaknuti ljude da ne kupuju njihove proizvode", rekla je.

Predsjednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker rekao je kako je spreman djelovati, legalno i finansijski osnažujući nacionalna tijela za potrošače da istraže i progone one koji i dalje budu kršili zakon.

"Nezadovoljstvo ljudi koji osjećaju potrebu da u inostranstvu kupuju stvari kako bi dobili riblje štapiće koji sadrže ribu ili sok od narandže koji sadrži narandže je u porastu. Frustracija raste i trebamo nešto uraditi povodom toga", rekla je Jourová.

Naglasila je da je ovaj problem dugo bio okarakterisan kao nevažan, iako je jednak tretman potrošača veoma bitan.

"Razgovarala sam s predstavnicima trgovaca i proizvođača i svi imaju isti izgovor - da proizvod prilagođavaju nacionalnom ukusu i da za lokalna tržišta proizvode koristeći lokalne proizvode. Kažu da deterdžente prilagođavaju jer postoji meka i tvrda voda. Kako bismo osigurali da industrija ne izbjegava odgovornost, radimo na uspostavljanju jedinstvene metode testiranja", rekla je.

Ovo pitanje uvršteno je na dnevni red Evropske komisije zahvaljujući konstantnom lobiranju istočnih država uključujući Bugarsku, Sloveniju, Češku i Mađarsku. Ove države nedavno su objavile komparativne studije, a očekuje se da će 27. septembra i Hrvatska objaviti studiju.

Slovenski premijer Miro Cerar rekao je za Guardian da smatra da multinacionalne kompanije obmanjuju potrošače.

"Vjerujem da ponekad možete jasno vidjeti razloge takvih neprihvatljivih postupaka, u ovom slučaju riječ je o većem profitu. To je ono što kompanije obično pokušavaju uraditi, ali sve što je bitno za kvalitet života mora biti pod kontrolom", rekao je Cerar.
https://www.klix.ba/biznis/konacno-potv ... /170915100


ETO ZASTO SE MORA KUPOVATI DOMACE!!!!
I ETO ZASTO NAMA NE TREBA EU - SAMO NATO.
Samo BiH.

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la JuzniDoboj » 15 sep 2017 21:31

Sanja? :?

Inace, svaka cast Tesnju! Primjer sta mozes uraditi ako imas plana i rada :gut:
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la noel malcolm » 15 sep 2017 21:37

JuzniDoboj je napisao/la:Sanja? :?

Inace, svaka cast Tesnju! Primjer sta mozes uraditi ako imas plana i rada :gut:
Sanja, muslimanka, djevojacko prezime VRCA, znam i imena roditelja, ali nema smisla da ih navodim.

Btw, u Tesnju vlada poduzetnicki i takmicarski duh i ljudi se bukvalno nadmecu u uspjehu.

Korijen toga je da prije rata nismo imali privredne gigante, poput Natrona, Krivaje, Zeljezare...
nego desetine tvornica sa po nekoliko stotina radnika, koje su poslije rata mutirale u citav konglomerat novih djelatnosti.

Nikada nijedan politicar iz Tesnja nije bio u drzavnoj vlasti, jos od Pavelicevog zamjenika, Ademage Mesica.

Cak i danas, samo jedan ministar je iz Tesnja, i to u kantonu.

Mislim da je upravo ta okrenutost ka vlastitim resursima, na koju smo bili prisiljeni, kljuc naseg uspjeha.

A imali smo i srece
Zadnja izmjena: noel malcolm, dana/u 15 sep 2017 21:49, ukupno mijenjano 2 puta.
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Burek
Član
Postovi: 602
Pridružen/a: 29 apr 2017 20:49

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Burek » 15 sep 2017 21:48

Mi smo prija rata imali pilanu. Nakon rata se to svo obnovilo. Politicari i nihove ljude su tu pilanu propastili i ondag oplackali i velike dugove na imovinu nabili.MS Wood je bio preuzeo jednu staru zeljeznu firmu i sredili. U tom selu nema vise nazaposleni.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la amkos » 15 sep 2017 23:32

Mehmed beg Catic je napisao/la::zastava:
Bimal veći i od Zvijezde: Brčanski div pomjera granice!

Kompanija Bimal iz Brčkog, jedan od najvećih i najznačajnih proizvođača iz oblasti prehrambene industrije u BiH, nastavlja rasti i povećavati prihode.

Fabrika za proizvodnju ulja za šest mjeseci ove godine ostvarila je poslovne prihode od čak 105,4 miliona maraka, što je veliko povećanje u odnosu na 91,8 iz prvog polugodišta prošle godine.

U istom periodu Bimal je ostvario neto dobit od 5 miliona maraka, što je također povećanje u odnosu na 3,7 miliona iz lanjskog polugodišta.

Ovi rezultati predstavljaju nastavak rasta brčanske kompanije, koja je postala lider u BiH uprkos jakoj stranoj konkurenciji, a probija se i na sve više stranih tržišta.

Poređenja radi, najveći hrvatski proizvođač ulja, Zvijezda, za pola godine je imala prihod od 306 miliona kuna, odnosno oko 80 miliona KM.

Prema posljednjem izvještaju Agrokora, Zvijezda je za prvih sedam mjeseci ove godine ostvarila prihode od 370 miliona kuna (96 miliona KM), dakle i dalje ispod polugodišnjeg rezultata Bimala.
Ja masovno kupujem Bimal ulje iako znam da je lošije od Floriola. Domaće ipak preferiram(o) ispred kvaliteta. Imam lud da sam papir. :lol: :lol: :lol:

:zastava:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la amkos » 15 sep 2017 23:35

Btw, u Tesnju vlada poduzetnicki i takmicarski duh i ljudi se bukvalno nadmecu u uspjehu.
Ja kad bih se mogao ponovo roditi bih volio da sam rođen u Tešnju baš zbog ovoga. :respekt: :respekt:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la amkos » 15 sep 2017 23:37

Burek je napisao/la:Kod MS&Wood su se u sadnje 2-3 godine dost mladi ljudi zaposlili. Ove godine ce kako izgleda opet preko 120 zivorodeni bit. Ako su to vecinom nasi ondag se kod vlasnika firme trebamo zafalit. Nadam se da cu jos jdnog/jednu rodaka/rodicu vise imat za koji mijesec. Kako je tu dobro krenulo planira moj rodak i drugo djete.

:mashallah: :mashallah:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la amkos » 15 sep 2017 23:39

Muhamed i Sanja su poznati kao veoma humani poslodavci.

Npr.daju radnicima interne stambene kredite, bez kamate, koje ovi vracaju od plate.

Takodje, uvijek nastoje da zaposle i ostale clanove porodice, ako ovi to zele.

Golemo, golemo :respekt: :respekt: :gut:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la amkos » 15 sep 2017 23:41

Burek je napisao/la:Znam da su nih dvoje nasi. Vec sam mislio da ce porast zivorodenih u Fojnici vecinom nas bit.
Posao je ključ napretka i nataliteta u BiH. :gut:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la amkos » 15 sep 2017 23:45

ETO ZASTO SE MORA KUPOVATI DOMACE!!!!
I ETO ZASTO NAMA NE TREBA EU - SAMO NATO
Pa i vrapci na granama znaju da npr. Nutella u Švicarskoj nije ista kao u Bosni npr. Ili Coca-Cola u Francuskoj i u BiH. Klasično varanje potrošača, ali može im se. :tutu:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la noel malcolm » 16 sep 2017 07:32

(M)uhamed i (S)anja opet zaposljavaju.

MS & Wood Fojnica trazi novih 60 radnika.

http://www.biznisinfo.ba/snazan-rast-bh ... 0-radnika/
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Jack » 16 sep 2017 08:55

Bimal Brcko?Nasa kompanija ili?
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
interista_1908
Član
Postovi: 270
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:28

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la interista_1908 » 16 sep 2017 11:40

Jack je napisao/la:Bimal Brcko?Nasa kompanija ili?
Nije .Vlasnistvo Studen Holdinga iz Beca .Vlasnik Ilija Studen. Bimal ima ogromno poveceanje izvoza zahvaljujuci carinskim povalsticama sa Turskom.

Evo malo informacija o vlasniku

http://www.zurnal.info/novost/20427/tuz ... istara-bih

http://www.zurnal.info/novost/20680/pod ... a-dadzbina

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 17 sep 2017 06:10

U Banja Luci se gradi najveći tržni centar u BiH. Gradi ga Širbegović inžinjering iz Gračanice. Dok su tržni centri obična glupost (po meni) drago mi je vidjeti da naše firme dobivaju tendere po GTu. To je jako bitno za stvaranje klime za povratak.

http://www.biznisinfo.ba/sirbegovic-gra ... tar-u-bih/
Samo BiH.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la amkos » 17 sep 2017 19:25

Dok su tržni centri obična glupost (po meni)
Konačno da neko kaže istinu. :respekt: :gut:

Ja živim za dan kad će ovu ekspanziju izgradnje tržišnih centara zamjeniti izgradnja hala za proizvodnju dijelova za BMW, Audi ili slične stvari vezane za PROIZVODNJU. :roll: :what:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Zmaj » 17 sep 2017 19:28

Znaci obocu i odjecu bi samo trebali kupovat na pijacama? :)
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 17 sep 2017 19:48

Zmaj je napisao/la:Znaci obocu i odjecu bi samo trebali kupovat na pijacama? :)
Pogrešno sam se izrazio. Nisam mislio da su tržni centri sranje sa stanovištva postojanja, nego sa stanovištva biznisa i ulaganja.

U SAD je Amazon počeo ne ubijati nego masakrirati tržne centre i velike prodavnice. Napravili su foru da ti je sve jeftinije preko interneta i možeš se preplatiti na beskonačnu dostavu. Platiš 99 dolara godišnje i dostave ti ljudi sve kući od paprika koje si izabrao do hljeba kojeg hoćeš do mlijeka i šporeta i kompjutera.

To će sa 10-15 godina doći i u BiH. Slobodna ili jeftina dostava. Prebaci svu prodaju na internet. Ljudi plate karticama. Prodavač dostavi. Prodavaču jeftinije jer ne plaća veliki broj radnika i prostora i svjetla i klime, samo plaća skladište i dostavljače - a kupcu jeftinije jer ne gubi vrijeme u kupovini a sve mu dođe pred noge i opet ispadne jeftinije nego da je sam kupovao.

To je budućnost. Tako da će svi ovi mepasi imati jako težak period od 2020-2030.
Samo BiH.

Avatar
Zmaj007
Član
Postovi: 82
Pridružen/a: 23 jun 2013 21:51

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Zmaj007 » 17 sep 2017 20:16

BosnjackaHercegovina je napisao/la:U Banja Luci se gradi najveći tržni centar u BiH. Gradi ga Širbegović inžinjering iz Gračanice. Dok su tržni centri obična glupost (po meni) drago mi je vidjeti da naše firme dobivaju tendere po GTu. To je jako bitno za stvaranje klime za povratak.

http://www.biznisinfo.ba/sirbegovic-gra ... tar-u-bih/

Povratak je zavrsen.Pricati o povratku 22 godine nako rata je glupost ,a pogotovo u ovakvom vaktu kad narod masovno bjezi iz drzave.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la amkos » 17 sep 2017 20:39

Platiš 99 dolara godišnje i dostave ti ljudi sve kući od paprika koje si izabrao do hljeba kojeg hoćeš do mlijeka i šporeta i kompjutera.
Ovo je mac sa 2 oštrice. S jedne strane dobro, a sa druge strane prave debile od ljudi.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la amkos » 17 sep 2017 20:40

Zmaj007 je napisao/la:
BosnjackaHercegovina je napisao/la:U Banja Luci se gradi najveći tržni centar u BiH. Gradi ga Širbegović inžinjering iz Gračanice. Dok su tržni centri obična glupost (po meni) drago mi je vidjeti da naše firme dobivaju tendere po GTu. To je jako bitno za stvaranje klime za povratak.

http://www.biznisinfo.ba/sirbegovic-gra ... tar-u-bih/

Povratak je zavrsen.Pricati o povratku 22 godine nako rata je glupost ,a pogotovo u ovakvom vaktu kad narod masovno bjezi iz drzave.
Da. Realno je ovako.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Odgovorite