☑ Pravila foruma i savjeti

Turizam i odmor u Bosni

Moderator/ica: abu seid

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 17 jul 2017 11:14

Burek je napisao/la:Koji su nasi restorani i hoteli u Stolcu?
Han kod dzamije, Old mill uzvodno prema Begovini, caffe Nota, caffe Carsija... nesto ne znam da uopste ima hotel u stocu. Ono sto je pred rat bilo i sad zjapi spaljeno...
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Burek
Član
Postovi: 602
Pridružen/a: 29 apr 2017 20:49

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Burek » 17 jul 2017 11:52

Gorcin je napisao/la:
Burek je napisao/la:Koji su nasi restorani i hoteli u Stolcu?
Han kod dzamije, Old mill uzvodno prema Begovini, caffe Nota, caffe Carsija... nesto ne znam da uopste ima hotel u stocu. Ono sto je pred rat bilo i sad zjapi spaljeno...
Fala ti za brzi odgovor i nemoram se brinit da nebih zaluto.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 17 jul 2017 17:08

Drina je napisao/la:
amkos je napisao/la:NARUŠEN EKOSISTEM

Kota Jablaničkog jezera spuštena: Turisti otkazuju aranžmane, mještani očajni :pih:
Mještani Buturović polja kod Konjica i Jablanice su već danima zabrinuti jer je nivo vode u Jablaničkom jezeru počeo opadati. Istakli su kako im je to oštetilo posao i otežalo život, a strahuju i da će cijeli ekosistem biti narušen.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/kota-ja ... /170714101

To je umjetno jezero i stvaranje istog nije bio razvoj turizma vec proizvodnja energije.
Turizam, ribarenje i ostalo su samo sporedne pojave
To je ok. Ali bi bilo ljepše da je punije jezero pa da i lokalni ljudi zarade koju paru od splavarenja, izdavanja soba, apartmana i slicno. Ja bih to vise gledao sa te strane. Sto ne bi neki Poljak, Ceh, Madjar kad ide prema Hrvatskoj, Crnoj Gori odspavao npr. par noći u nekom pansionu, apartmanu Jablanickog jezera ili se vozio splavom ili camcem po jezeru a da domaci ljudi zarade nesto ? Zasto da ne ?!

Ili to urediti, uvesti u poreski sistem i dici to sve na jedan veci nivo. Ja ovdje ne vidim problem.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 19 jul 2017 17:40

amkos je napisao/la:
Drina je napisao/la:
amkos je napisao/la:NARUŠEN EKOSISTEM

Kota Jablaničkog jezera spuštena: Turisti otkazuju aranžmane, mještani očajni :pih:



https://www.klix.ba/vijesti/bih/kota-ja ... /170714101

To je umjetno jezero i stvaranje istog nije bio razvoj turizma vec proizvodnja energije.
Turizam, ribarenje i ostalo su samo sporedne pojave
To je ok. Ali bi bilo ljepše da je punije jezero pa da i lokalni ljudi zarade koju paru od splavarenja, izdavanja soba, apartmana i slicno. Ja bih to vise gledao sa te strane. Sto ne bi neki Poljak, Ceh, Madjar kad ide prema Hrvatskoj, Crnoj Gori odspavao npr. par noći u nekom pansionu, apartmanu Jablanickog jezera ili se vozio splavom ili camcem po jezeru a da domaci ljudi zarade nesto ? Zasto da ne ?!

Ili to urediti, uvesti u poreski sistem i dici to sve na jedan veci nivo. Ja ovdje ne vidim problem.
Zato što je već proputovao 15 sati a more mu je 1.5-2 sata odatle.
Samo BiH.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 19 jul 2017 23:39

Po vama je bolje davati pare Hrvatima na moru nego Bosnjacima na Jablanickom jezeru npr. Bas imate siroke vidike, nema šta :!: :!:

Umjesto da je svake godine normalan nivo jezera pa da se lokalni narod bavi turizmom kao dodatnim izvorom prihoda vi ste za opciju da narod to ne radi nego da sele vanka. Domoljubno nema šta. :lolcina:
Zadnja izmjena: amkos, dana/u 19 jul 2017 23:44, ukupno mijenjano 1 put.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 19 jul 2017 23:41

amkos je napisao/la:Po vama je bolje davati pare Hrvatima na moru nego Bosnjacima na Jablanickom jezeru npr. Bas imate siroke vidike, nema šta :!: :!:

Umjesto da je svake godine normalan nivo jezera pa da se lokalni narod bavi turizmom kao dodatnimi izvorom prihoda vi ste za opciju da narod to ne radi nego da sele vanka. Domoljubno nema šta. :lolcina:
Nama nije - Poljaku, Madjaru i Cehu jeste.
Procitaj tekst pa komentarisi.
Samo BiH.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 19 jul 2017 23:48

BosnjackaHercegovina je napisao/la:
amkos je napisao/la:Po vama je bolje davati pare Hrvatima na moru nego Bosnjacima na Jablanickom jezeru npr. Bas imate siroke vidike, nema šta :!: :!:

Umjesto da je svake godine normalan nivo jezera pa da se lokalni narod bavi turizmom kao dodatnimi izvorom prihoda vi ste za opciju da narod to ne radi nego da sele vanka. Domoljubno nema šta. :lolcina:
Nama nije - Poljaku, Madjaru i Cehu jeste.
Procitaj tekst pa komentarisi.
Procitao sam ja tekst nego vi pojedinci plitko razmisljate. Takvim pristupom ce se iseliti i ovo naroda sto se bori da opstane ovdje (preko turizma npr.). Gdje ljudi vide turizam kao dodatni izvor prihoda. :beret:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 19 jul 2017 23:50

Joj, s tobom stvarno ne vrijedi diskutovat.
U redu je - tako je - u pravu si.
Samo BiH.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 19 jul 2017 23:59

Eto ti bolje poznajes situaciju iz Amerike nego ja na samom terenu. Hvala. :mrgreen: :lolcina:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 20 jul 2017 08:44

amkos je napisao/la:Eto ti bolje poznajes situaciju iz Amerike nego ja na samom terenu. Hvala. :mrgreen: :lolcina:
A jesi se ti uhvatio za 'situaciju na terenu' i sve nekakve pojedinacne slucajeve i na osnov' njih tabirit' opcu situaciju.
Lijepo ti kaze covjek da je Čehu bzvz stajati u Orahovici kad vec ima rezervisano u Tučepima. Sat i po voznje jos, a pošo juče iz Usti nad Labem. Imo je i Labu tamo da se pušća na šlaufu od škode.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 20 jul 2017 10:08

Kako plitko i nezrelo razmisljate, nevjerovatno.

Zasto spominjem situaciju na terenu pa zato sto znam više slucajeva, poznajem stanje a ne samo jedan slučaj sto mi neki žele da spocitaju. :beret:

Pazite situaciju, kod jednog čovjeka koji se bavi izdavanjem apartmana na Jablanickom jezeru su dosli stranci, Poljaci i nocili 3-4 noći. Ljudi dovezli svoja bicikla, bili na raftingu, Borackom jezeru, vozali biciklo po Lukomiru itd. Ko bi rek'o ha ?! A gdje je to koliko su potrosili po lokalnim radnjama, restoranima itd. :respekt:

Da neko dodje iz daleke Poljske i to sve nadje ovdje i uradi. Jednostavno im to bude baza. Ali baza gdje naš narod prihoduje i zaradi odredjen novac. Mozda neki misle da se ovo ne bi moglo razviti, ali ja sam suprotnog mišljenja. Pogotovo ako bi uslovi bili bolji (veci nivo jezera, bolji putevi itd.). Bez obzira sto je Jablanicko vjestacko jezero ima veliki neiskorišteni potencijal.

Pa da znate koja se lova obrne na raftingu godisnje pali bi na gujcu od cifri.

Takodjer poznajem covjeka koji se bavi splavarenjem i koji je fino zaradjivao od toga, kao dodatni izvor prihoda. Ali nivo jezera je otjerao i njegove mušterije!

Takodjer znam za slucaj gdje su kod ovog jednog dosli Cesi, ribari i nocili 4-5 noći. Zamislite to. Iz Ceske na Jablanicko jezero. Pa Madjari, Slovaci, Arapi itd. I ima posla. Za onoga ko zna kako izvući lovu.

A znam milion ovakvih primjera, ovo su samo neki.

Ovo sve objediniti u jednu širu ponudu, to bi išlo k'o halva. A i trenutno ide, ali u manjem obimu.

Naravno da poslije ovi ljudi idu u Hrvatsku, Crnu Goru ili kući. Ali zašto ne prihodovati prije njihovog odlaska na ta mjesta. :gut:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 20 jul 2017 23:40

Bio sam pošao svašta napisat' al' sam odustao. Nemam vremena razglabat Markove konake. Haj ti nastavi dubokoumno razmišljat' i sam sebi odgovarat' kad smo mi plitki i nemamo pojma.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la noel malcolm » 21 jul 2017 11:18

1) Dobro bi bilo kada bi Jablanicko jezero stalno bilo puno vode i da se na njemu razvija turizam, niko ne bi imao nista protiv jos jednog turistickog resorta.

2) Na zalost, Jablanicko jezero nije jezero, nego akumulacija istoimene brane.
Svi koji su napravili objekte i turisticku ponudu na hidroakumulaciji, moraju biti svjesni da su dobili tu mogucnost upravo kao nusposljedica akumulacije za branu!
I nemaju ni pravo ni pravni osnov za ljutnju.

3) Sapienti sat (Pametnom dosta)!
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Jack » 23 jul 2017 06:20

Lazljiva katolicka crkva rece da samo od tornja.Naime prije par godina s crkve u Mostaru ima opcija da gledas panoramu grada za skromnih 6 km.Da su u ta tri mjeseca dobili 90 000 km od turizma zbog onog tornja .Kako crkve ne placaju poreze i namete.Te pare ce ustashe podijeliti medju sobom i nama nece nista dati.Manje opcine imaju vise sanse da razvijaju turizam

Idi danas-sutra upitaj gdje dodje Baath.Niko u Bosni nece znati gdje to dodje.Upitaj gdje dodje London.Vise od 2/3 ljudi ako ne i vise ce znati reci gdje dodje London.Ali jedan mali Baath je najvece turisticko odrediste jer je to manji grad Engleske.Ali fakticki dobiju par miliona turista godisnje.Mostar nema niti 1/100 turista u najzivljem danu kao tamo.Naravno,sto vise turista.Vise sanse u ugostitetljskom sektoru,ali i nekim drugim.

Mostar i dalje nema reprezentativni hotel koji bi smjestio potencijalne turiste.Vidi hotel Ruza.Kad bi to imali.Onda bi imali daleko bolje stanje.Naravno,da turizam moze puno da znaci,posebno manjim gradovima i nije nerealno traziti svim silama,kako da privuces vise turista
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Slavoljub Bosnjak
Član
Postovi: 177
Pridružen/a: 11 jun 2017 03:06

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Slavoljub Bosnjak » 23 jul 2017 19:04

Danas bio u Radimilju kod Stolca. :zastava:

slika

slika

slika

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 23 jul 2017 21:03

Slavoljub Bosnjak je napisao/la:Danas bio u Radimilju kod Stolca. :zastava:
Da te čuju Stočani ... :mrgreen:

U Radimlji kod Stoca.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
Slavoljub Bosnjak
Član
Postovi: 177
Pridružen/a: 11 jun 2017 03:06

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Slavoljub Bosnjak » 23 jul 2017 21:50

Gorcin je napisao/la:
Slavoljub Bosnjak je napisao/la:Danas bio u Radimilju kod Stolca. :zastava:
Da te čuju Stočani ... :mrgreen:

U Radimlji kod Stoca.
Moja verzija zvuci ljepse. :lol:

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la Gorcin » 23 jul 2017 22:04

Slavoljub Bosnjak je napisao/la:
Gorcin je napisao/la:
Slavoljub Bosnjak je napisao/la:Danas bio u Radimilju kod Stolca. :zastava:
Da te čuju Stočani ... :mrgreen:

U Radimlji kod Stoca.
Moja verzija zvuci ljepse. :lol:
Ne znam kako zvuči tebi, gramatički je neispravno a i da jest nikoga u Hercegovini nećeš čuti da se tako izražava. Ništa lično...nek si ti obišao nekropolu, ostalo je manje bitno.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la amkos » 16 aug 2017 13:11

Bio sam jučer na SFF-u. Grad je pun turista, Arapa, ljudi svih naroda i narodnosti. :mrgreen:
Troši se, kupuje, prodaje. Velike cifre love su u pitanju sigurno. Policije na svakom ćošku. Održavaju javni red i mir. U parkovima kod Narodnog pozorišta se okuplja dosta naroda, turista, domaćih ljudi. Bilo je treba ko salate. :mrgreen: :respekt:

Ali policija to sve rastjera oko 00:00 h. Ostaju raditi kafići duže koliko sam upratio. Uglavnom neka SFF-a i turista. Nek se obrće lova. :gut: :zastava:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Turizam i odmor u Bosni

Post Postao/la noel malcolm » 16 aug 2017 14:04

amkos je napisao/la:Bio sam jučer na SFF-u. Grad je pun turista, Arapa, ljudi svih naroda i narodnosti. :mrgreen:
Troši se, kupuje, prodaje. Velike cifre love su u pitanju sigurno. Policije na svakom ćošku. Održavaju javni red i mir. U parkovima kod Narodnog pozorišta se okuplja dosta naroda, turista, domaćih ljudi. Bilo je treba ko salate. :mrgreen: :respekt:

Ali policija to sve rastjera oko 00:00 h. Ostaju raditi kafići duže koliko sam upratio. Uglavnom neka SFF-a i turista. Nek se obrće lova. :gut: :zastava:
Nema u BiH znacajnijeg dogadjaja od SFF-a!

Za ovu sedmicu se obrne love kao za tri-cetiri zimska mjeseca u Sarajevu.

Hrvata iz Hrvatske je najvise medju gostima, zatim Srba iz Srbije, pa redom svi ostali iz bivse SFRJ...

Atmosfera je zbilja fenomenalna i treba je dozivjeti.

Mene najvise podsjeca na onu euforiju u vrijeme Zimske olimpijade, samo sto nema snijega.

:mashallah:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Odgovorite