☑ Pravila foruma i savjeti

Ekonomija Bosne i Hercegovine

Moderator/ica: abu seid

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la amkos » 09 jul 2017 14:28

Zatvaranjem očiju i negiranjem očiglednih stvari najmanje ćemo si pomoći.
Da, poznajem ljude koji rade bilo šta za dnevnicu, kopaju krompire, okopavaju, beru kruške, grožđe, cijepaju drva. Ma bilo šta. To je realnost jednostavno. Bio sam samo jednom u Čitluku, t.j prolazio pa se ne mogu sjetiti gdje je ova raskrsnica, ali da ima istine u ovome, ima sigurno.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5487
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 09 jul 2017 23:50

Selam,

Dugo me nije bilo - pre pre pre zauzet s obavezama.

Ali da ukratko dadnem komentar na ovu vijest - ovo je najbolja vijest za Bošnjake. Kad Bošnjaci krenu naseljavati krš Zapadne Hercegovine - to će biti totalni kraj trećeg entiteta na svim nivoima, čak i na nivou mokrih snova.

Bošnjaci dolaze da rade po Zapadnoj Hercegovini i ja to ne vidim kao lošu nego kao dobru stvar. Pitanje je vremena kad će neko od njih dovući i familiju tamo. Plus, sa svim ovim iseljavanjem Hrvata iz Zapadne Hercegovine - zar mislite da neće doći do naseljavanja Bošnjaka na isti teren???

Pa kako su Škutori došli tu uopšte nego napuštanjem Bošnjaka i otvaranjem praznog prostora za neke druge ljude. Mislim da Bošnjaci hoće početi popunjavati prostor koji Hrvati ostave za sobom - isto će biti i sa Srbima.

Stoga, i sva ova frtutma sa Dodikovcima i Čovićevcima. Oni to shvataju. Ali kao što Jack govori odavno - nemoguće je zaustaviti ovako ogromne demografske promjene običnom politikom, pa čak ni ratom. Oni odumiru. I to je to. Bošnjaci im nisu niti krivi niti uzrok tom izumiranju. A da će Bošnjaci naseliti taj teren koji oni ostave za sobom - mislim da hoće.
Samo BiH.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7338
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Drina » 15 jul 2017 14:11

Energoinvest dobio posao u Tanzaniji vrijedan 39,5 mil. USD

Energoinvest d.d. – Sarajevo je u Tanzaniji potpisao ugovor sa Elektroprivredom Tanzanije (TANESCO – Tanzania Electric Supply Company) u vrijednosti od 39,5 miliona američkih dolara, izvještava Indikator.ba.

Predmet ugovora je izgradnja dalekovodne linije 400 kV od grada Arusha (u Tanzaniji) do granice sa Kenijom u dužini od 114 km.

http://miruhbosne.com/?p=37846
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la noel malcolm » 19 jul 2017 23:12

Oaza, voda grupacije AS iz Tešnja, od danas ide i u Kuvajt! :zastava:

Malo je poznato da je Oaza više puta nagradjivana i u Americi, u Palm Springsu,
sto joj je donijelo preporuke i za izvoz.

Naime, transport vode je izuzetno skup, ako u sebi nema dodanu vrijednost,
u smislu brenda.

Evo i fotografije sa utovara kontejnera Oaze za Kuvajt:

https://scontent-cdt1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A111386
https://scontent-cdt1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A117957
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Zenicaninn
Član
Postovi: 1075
Pridružen/a: 27 okt 2013 23:03

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Zenicaninn » 20 jul 2017 09:55

MašaAllah.... na bliskom istoka voda ima skroz drugo vrijednost nego ovdje. Mi možemo piti vodu iz česme dok oni nemogu. A voda im u prodavnici skupa da to ljudi u Evropi to uopce nemogu ni zamisliti.

MašaAllah pravo mi je drago... kad bi još imala halal certfikat onda bi im to dodatno pomoglo da povecaju izvoz vode u islamske zemlje na bliskom istoku.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ

“Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!” (Er-Ra’d, 11.)

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la noel malcolm » 20 jul 2017 11:36

Gledam danas, u veleprodaji AS-a nove vode:

Lejla iz Sarajevske pivare,

Meli iz Kladnja,

Atom voda...

Idemo naprijed sa vodama, domaci poslovni ljudi su osjetili da trziste raste, kako globalno tako i lokalno, i prikljucuju se trendu.
A prostora ima, uvoz vode u BiH samo prosle godine je iznosio 120 mil km.

:zastava:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Zenicaninn
Član
Postovi: 1075
Pridružen/a: 27 okt 2013 23:03

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Zenicaninn » 20 jul 2017 11:52

Zar Sarajevska pivara nije dio Agrokora?

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ

“Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!” (Er-Ra’d, 11.)

Avatar
Crow Jane
Član
Postovi: 1506
Pridružen/a: 10 feb 2016 13:52

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Crow Jane » 20 jul 2017 12:07

Hilmo Selimovic je vecinski vlasnik Sarajevske pivare.
Potpis

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la amkos » 20 jul 2017 12:48

Crow Jane je napisao/la:Hilmo Selimovic je vecinski vlasnik Sarajevske pivare.
Dobar cova, kad sam radio u jednoj firmi stalno mi je bakšiš ostavljao. I to fine svote. :goofy:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la amkos » 20 jul 2017 12:49

Atom voda...
Ko ovu vodu proizvodi ?
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la noel malcolm » 20 jul 2017 13:51

amkos je napisao/la:
Atom voda...
Ko ovu vodu proizvodi ?
Gornji Vakuf, Enes Kurbegovic.

Uzimaju proizvode AS grupacije,
a zauzvrat daju Atom vodu.

Dobro i jednim i drugim.

:ljulja:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Gorcin » 26 jul 2017 18:15

Turci otvaraju fabriku tekstila u Kalesiji na 53 duluma. 250 radnika u pocetnoj fazi.

http://tuzlanski.ba/infoteka/u-kalesiji ... adu-ljudi/
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la JuzniDoboj » 28 jul 2017 17:43

Otvorena HIFA pumpica u Kiseljaku.

Jos jedan poraz srbokatolika.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la amkos » 28 jul 2017 19:39

JuzniDoboj je napisao/la:Otvorena HIFA pumpica u Kiseljaku.

Jos jedan poraz srbokatolika.
Da li ovo znači ulaz bosnjackog kapitala u "hrvatski" stolni grad Kiseljak ?!

Još kad bi Arapi počeli kupovati placeve za svoje vikendice. Ali ne daju im još, zna se ko.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Crow Jane
Član
Postovi: 1506
Pridružen/a: 10 feb 2016 13:52

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la Crow Jane » 29 jul 2017 19:37

Kopirano s FB-a...
Hrvatski potrosac vrijedi 8 puta vise od bh. potrosaca!
Mogao sam napisati u naslovu da trziste reklamnih agencija u Hrvatskoj vrijedi 10x vise od bh. trzista, ali taj naslov ne bi privukao paznju, pa se sluzim folovima kojim nas zatrpavaju mediji. Ali salu na stranu, brojevi su veoma jasni. Dok je top 20 bh. reklamnih agencija u 2015 godini prijavilo promet od cca 65 miliona KM (cca 18KM po stanovniku), top 20 agencija u Hrvatskoj (uzeo sam u obzir da tamo postoje grupacije pa sam sabrao prihode) je oprihodovalo cca 650 miliona KM (cca 144KM po stanovniku). Da stvar bude gora, mi na listu mozemo dodati jos maksimalno 5-10 agencija i beznacajno povecati promet, dok zapadni susjedi mogu dodati bar jos 50 iz top 100 i dodati bar jos 100 miliona KM. I da, samo 20% bh. prometa cine agencije ciji su vlasnici iz BiH.
Zašto je to tako? Kad izuzmemo sta nam govore politicari, zavist i bosanski ego, ostanu jasni brojevi. Imaju 25% vise stanovnika, daleko vecu kupovnu moc, 9 miliona turista ih posjeti za samo 7 mjeseci i ostavi gomilu novca u prodavnicama, na vrijeme su napravili neke od najvecih brendova u regionu i osvojili regionalno trziste na koje reklamne agencije plasiraju svoje radove, medijske agencije planiraju i rade zakup medija, a PR agencije upravljaju korporativnim komunikacijama... Imaju izuzetno razvijenu event industriju, jaku startup scenu, drze se zajedno i zajedno nastupaju na svim trzistima. Sprega agencija i klijenata se dosta puta prelije i na medije jer je "spill over" medija iz Hrvatske izuzetno veliki u BiH. Zao mi je sto nemam brojeve iz Srbije, vjerujem da je sve ovo daleko vece.
Dodatni podaci koje sam gledao kazu da je u 2016 godini bh. trziste jedino u regionu palo i to za -10.7% dok je trziste Hrvatske raslo 3.7%, Slovenije 7.1, Srbije 7.3, Albanije 8.7%, Crne Gore 19.4%. Obzirom na razvoj i kvalitet medija, na nacin kako jedni drugima podmecemo noge, da ce domace kompanije koje se zaklinju u "kupujmo domace" u 90% slucajeva odabrati agenciju ciji su vlasnici izvan BiH, kao i preuzimanje agencija i medija od strane velikih multinacionalnih igraca, buducnost ce biti veoma nezivjesna za sve koji nisu najbolji u svojoj oblasti. Za prosjecne svugdje ima mjesta osim u BiH, mozda zbog toga trziste nazivamo "mala bara puna krokodila" :-).
Uvijek sam se pitao gdje mi to kao industrija grijesimo, zbog cega smo nerazvijeni, zasto ne postoji trziste radne snage u reklamnoj industriji BiH, zasto nemamo udruzenja, zbog cega se ne mozemo natjecati sa regionalnom konkurencijom, a trebao mi je samo jedan dan pa da na nepreglednim bespucima interneta pronadjem sve odgovore.
Potpis

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5487
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 29 jul 2017 22:06

Crow Jane je napisao/la:Kopirano s FB-a...
Hrvatski potrosac vrijedi 8 puta vise od bh. potrosaca!
Mogao sam napisati u naslovu da trziste reklamnih agencija u Hrvatskoj vrijedi 10x vise od bh. trzista, ali taj naslov ne bi privukao paznju, pa se sluzim folovima kojim nas zatrpavaju mediji. Ali salu na stranu, brojevi su veoma jasni. Dok je top 20 bh. reklamnih agencija u 2015 godini prijavilo promet od cca 65 miliona KM (cca 18KM po stanovniku), top 20 agencija u Hrvatskoj (uzeo sam u obzir da tamo postoje grupacije pa sam sabrao prihode) je oprihodovalo cca 650 miliona KM (cca 144KM po stanovniku). Da stvar bude gora, mi na listu mozemo dodati jos maksimalno 5-10 agencija i beznacajno povecati promet, dok zapadni susjedi mogu dodati bar jos 50 iz top 100 i dodati bar jos 100 miliona KM. I da, samo 20% bh. prometa cine agencije ciji su vlasnici iz BiH.
Zašto je to tako? Kad izuzmemo sta nam govore politicari, zavist i bosanski ego, ostanu jasni brojevi. Imaju 25% vise stanovnika, daleko vecu kupovnu moc, 9 miliona turista ih posjeti za samo 7 mjeseci i ostavi gomilu novca u prodavnicama, na vrijeme su napravili neke od najvecih brendova u regionu i osvojili regionalno trziste na koje reklamne agencije plasiraju svoje radove, medijske agencije planiraju i rade zakup medija, a PR agencije upravljaju korporativnim komunikacijama... Imaju izuzetno razvijenu event industriju, jaku startup scenu, drze se zajedno i zajedno nastupaju na svim trzistima. Sprega agencija i klijenata se dosta puta prelije i na medije jer je "spill over" medija iz Hrvatske izuzetno veliki u BiH. Zao mi je sto nemam brojeve iz Srbije, vjerujem da je sve ovo daleko vece.
Dodatni podaci koje sam gledao kazu da je u 2016 godini bh. trziste jedino u regionu palo i to za -10.7% dok je trziste Hrvatske raslo 3.7%, Slovenije 7.1, Srbije 7.3, Albanije 8.7%, Crne Gore 19.4%. Obzirom na razvoj i kvalitet medija, na nacin kako jedni drugima podmecemo noge, da ce domace kompanije koje se zaklinju u "kupujmo domace" u 90% slucajeva odabrati agenciju ciji su vlasnici izvan BiH, kao i preuzimanje agencija i medija od strane velikih multinacionalnih igraca, buducnost ce biti veoma nezivjesna za sve koji nisu najbolji u svojoj oblasti. Za prosjecne svugdje ima mjesta osim u BiH, mozda zbog toga trziste nazivamo "mala bara puna krokodila" :-).
Uvijek sam se pitao gdje mi to kao industrija grijesimo, zbog cega smo nerazvijeni, zasto ne postoji trziste radne snage u reklamnoj industriji BiH, zasto nemamo udruzenja, zbog cega se ne mozemo natjecati sa regionalnom konkurencijom, a trebao mi je samo jedan dan pa da na nepreglednim bespucima interneta pronadjem sve odgovore.
Evo zašto u Balkan miljama iza Zapada po poslovnosti.

Cijeli ovaj članak je baziran na pretpostavci da 8x uloga u Hrvatske reklame znači 8x potrošačke snage Hrvata naspram građanina BiH. Prvo, da bi to bila istina Hrvatska plata bi morala biti barem 5-6 puta veća.

Trošenje para u reklame ne znači zarada para. To su dva različita pojma. Hrvati troše u reklame, pa šta? Da li im se to isplati? Vidi Agrokor. A da je naša ekonomija pala 10% u 2016 a nije. I zato je ovaj članak gubljenje vremena.
Samo BiH.

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la noel malcolm » 29 jul 2017 22:50

@Crow Jane, dobra analiza i ispravno zakljucivanje!
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la noel malcolm » 29 jul 2017 23:02

04.08.2017.Bingo pocinje raditi u prostoru Konzuma u Zenici!!!

Bingo je vec prije kupio prostor u kome je boravio Konzum, tako da je do juce Konzum placao zakupninu Bingu.

Sada je u toku inventura, a u petak umjesto u Konzum, zenicani ce ico u Bingo!!!

Kada se samo sjetim polica prepunih hrvatskih proizvoda i desetina paleta Jane parkiranih na sve strane, a nasih voda ni za lijeka...
Pogan jedna!

Siguran sam da ce ovaj potez najdirektnije doprinijeti napretku bh ekonomije.
:zastava:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/konzum- ... /170729019
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5487
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 30 jul 2017 06:02

Prosječna plata u BiH 860km, 2.7% viša od prošle godine.
Jedna lasta ne čini proljeće ali nastavi li ovako....

http://www.24sata.info/vijesti/ekonomij ... 60-km.html
Samo BiH.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5487
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Ekonomija BIH

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 30 jul 2017 06:05

Industrijska proizvodnja u junu ove godine veća od iste prošle godine za 3.1%.

http://www.24sata.info/vijesti/ekonomij ... posto.html
Samo BiH.

Odgovorite