☑ Pravila foruma i savjeti

Trebinje

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Trebinje

Post Postao/la Zitko » 20 sep 2017 19:07

:ljulja:
Zadnja izmjena: Zitko, dana/u 23 dec 2017 01:47, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Trebinje

Post Postao/la Gost1 » 21 sep 2017 02:32

Zitko je napisao/la: Kada su ga Austrougari osvojili 1878 godine u njemu su zatekli 790 stanovnika sve muslimana (ne računajući Police koje su tada bile izvan grada).Kada su ausrougarski okupatori na čelu sa Srbinom generalom Stjepanom Jovanovićem ušli u grad 1878 g lokalni pravoslavni seljaci oduševljeno su pljeskali njegov čin skidanja table sa ulaza u grad na kojoj je pisalo da je grad osnovao Osman beg Resulbegović.Naime iznad vrata trebinjskog grada , bio je napis na na arapskom jeziku:" U ime Boga ovaj grad izgradi 1134 hidžretske godine miri-miran trebinjski Hazreti Osman paša", Na bosanskim jeziku još je pisalo "Obradujte se pravoverni, jer će doći pomoć od Boga i skora pobeda".
Ekavski?

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Trebinje

Post Postao/la Zitko » 21 sep 2017 03:55

Gost1 je napisao/la:
Zitko je napisao/la: "Obradujte se pravoverni, jer će doći pomoć od Boga i skora pobeda".
Ekavski?
SRPSKI IZVOR a ja zamjenio bebu za bebu

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Trebinje

Post Postao/la Gost1 » 21 sep 2017 04:44

Zitko je napisao/la:
Gost1 je napisao/la:
Zitko je napisao/la: "Obradujte se pravoverni, jer će doći pomoć od Boga i skora pobeda".
Ekavski?
SRPSKI IZVOR a ja zamjenio bebu za bebu
Ahh :)

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Trebinje

Post Postao/la Zitko » 23 dec 2017 12:58

TREBINJE -Knjiga Ante Figurica nam je preporucena kao dokaz da je Trebinje kao grad postojalo prije Osmanlija

ANALIZA KNJIGE TREBINJE NEKAD I SAD ANTE FIGURICA (nakon 5 min citanja)
https://www.scribd.com/document/191075097/Trebinje

O trebinjskom kraju su napisane desetine amaterskih knjiga koje pokusavaju dokazati njegov srpsnki ili hrvatski to jest nemuslimanski karakter grada Ova knjiga je jedna ood njih.

Autor spominje neke Ilire u Moskom kod Bilece 17 kilometara daleko od Trebinja, grcko porijeklo imena Leotar, Pa se onda kaze da ime Travunija potice od rimskog tribuna Iz toga zakljucuje da su Rimljani morali imati to svoj tabor ili c a s t r u kad su vec imali tribuna. Onda autor dalje spekulira da je ta castra romana morala biti na Policama (gdje je inace ta famozna kula Kurtovica) Onda autor dalje spekulira Izgleda da je na mjestu današnje Gradine bilo neko staro naselje.”

Onda autor pominje neke Srbe I Hrvate u 7 vijeku. Zatim autro spominje rijeci Trebiovo T r e b j e s a , T r i b i n u, cak I T r e b e v i ć iz cega zakljucuje da je rijec Trebinje slovenskog porijekala DAKLE AUTOR SAM TVRDI DA JE RIJEC TRAVUNIJA RIMSKOG A RIJEC TREBINJE SLOVENSKOG PORIJEKLA. JEDINO STO NE KAZE KADA JE RIJEC TREBINJE PRVI PUT UPOTREBLJENA .

Zatim autor kaze da je Travunija bila ZUPA (dakla ne grad) koja je bila dio CRVENE HRVATSKE. Udaljem tekstu autor spominje TREBINJSKU OBLAST I razne knezove Nemanjice I Tvrtka kao njegove gospodare.

DA ZAKLJUCIMO
NIGDJE AMA BAS NIGDJE AUTOR NE SPOMINJE GRAD TREBINJE PRIJE OSMANLIJA A KAMO LI DA IZNOSI NEKI DOKAZ O NJEGOVOM POSTOJANJU

ZA RIJEC TREBINJE KAZE DA NE POTICE OD RIJECI TRAVUNIJA PRI TOME NAM NE KAZE KADA SE RIJEC TREBINJE PRVI PUT SPOMINJE
TO VAM KAZEM JA 1711 A VI PROVJERITE

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Trebinje

Post Postao/la Jack » 24 dec 2017 01:32

Gospodine Zitko

Trebinje je formirano tad.I to je realnost.Takodjer potrebno je gledati u Srpske izvore,jer ako vi niste znali.Trebinje kao grad od 1135 godine je pod kontroom Raske i kasnije Srbije.Tek 1366 godine.Neki kazu 1368.Neki pak i 1369.Postaje dio Srednjovjekovne Bosne ,pa je normalno da ces traziti Srpske izvore o Trebinju.Zar ne.Vi ste ipak znali da je Trebinje bilo dio Srpske drzave par stotina godina.Zar ne

Sto se tice Bosanske Krupe,tj Krupe na Uni.Ona je bila dio Hrvatsko-Madjarskog kraljevstva.Vise Madjarskog jer naravno ja,pa cak i ti se mozemo sloziti da bas Paxa Conventa nije bio ugovor kakav su sklopili u Zagrebu.Zbog tog sam vam zakljucao temu,jer nije vrijedno svadje i rasprave

Zar ne.Naravno moguca je 1187 godina.Ko zna.Ja sam vidio samo 87.Pa i 1287 godina.Za razliku od Bosanske Krupe,tj Krupe na Uni koja je formirana 1410 godine.Inace i sam putopis Benedikta Kuripesica daje nam crtez Srednjovjekovne Bosne,a vi naravno znate kad je Kuripesic bio tamo.I daleko prije pada Krupe pod Osmanlije.No...


Sto se tice Resulbegovica cardaka,tj Starog grada Trebinjskog,kako neki zele da prikazu.To je bila omedjena prostorija gdje se je grad sirio.I gdje je zivjelo 46 Muslimanskih porodica u Trebinju.Vecinom bogatiji.Medju njima i pretci danasnjih Bijedica Mostarskih ili pretci Asmira Begovica,da ne pricam o poznatim porodicama Arslanagic i Resulbegovic.O Resulbegovicima je pisao rahmetli Busuladzic 1937 godine.Naravno on je imao teoriju Burovica.A ima i teorija Spanskih zarobljenika koji su presli na Islam.Makar to za njih

Resulbegovici su bili najbogatiji ljudi u Trebinju i begovska porodica ali oni su bii bas to.Bogati i cjenjeni ali ne i vladari

Nakon pada Risna i Herceg Novog.Inace moja familija je odatle.Tu dolaze ljudi i naseljavaju se u Trebinje.Gdje je zivio moj pradida i dijelom dida kao mladic

No,to je druga prica.Zar ne
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Trebinje

Post Postao/la Jack » 24 dec 2017 01:36

Imam ja spisak 36 Muslimanskih porodica koje su zivjele u Resulbegovica Cardaku aka Starom Trebinjskom gradu koji je ozbiljno formiran 1711 godine,kako nam prica forumas Zitko,ali na mjestu ORONULOG grada.Jer za Osmanlije H.Novi i Risan su bili vazniji par carapa i nakon strasnog gubitka tih mjesta.Inace moja familija se spominje bas te 1711 godine kao Spahijska.Onda dolazi do naseljavanja Bosnjaka u te dijelove.Nije svako mogao da zivi inace u Res Cardaku

1817 godine dolaze prvi vlasi,tj Srbi u Cardak.Neke porodice im prodaju zemlju.


Sto se tice Zidova ili Cifuta.Zivjele su 2 porodice tamo koje su ubijene ili protjerane od strane Nacista

Neke od tih porodica su Bijedici,Arslanagici,Resulbegovici,Cerimagici,Hajrovici,Sadovici.Pretak politicara Sadovica kojeg je Sda sutnula inace.I jos tako ti
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Trebinje

Post Postao/la Jack » 24 dec 2017 02:07

slika


slika

To su sve ugledne Trebinjske porodice.Dobrostojece.Od tih 36 Muslimanskih porodica.

4 su begovske
22 su aginske
6 su dizdari,kapetani
4 su bogatasi ili spahije


Tu vam je spisak inace

Ukupno je zivjelo 212 Muslimanskih porodica u Trebinju do 1941.

Sve do 1918 godine.Njih 4 su imale status Begovske.

Age su bile malo siromasnije od Bega.Njih cak 22
Ostalo manje-vise to je to

Custovici su navodno Crnogorci
Resulbegovici imaju 2 predanja o porijeklu
Isto vazi i za Arslanagice
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Trebinje

Post Postao/la Zitko » 24 dec 2017 03:15

Od 1664. godine tu se nalazila i mala tvrđava Ič-hisar (turk. unutrašnja tvrđava) koja je bila sjedište trebinjske kapetanije. Najveci srpski istoricar iz Bosne i Hercegovine V Skaric kaze da je to u stvari bila bila "samo jedna kula naravno sa oborom, koji je bio opasan kamenim zidom". Nikakav se oronuli stari grad na tom mjestu ne spominje niti je tu postojao u doba gradnje grada Trebinja. Ta osmanska tvrdjavica u samom gradu kasnije jest oronula i srusila se ali ona nije bila srednjovjekovna nego osmanska i to u rukama familije Resulbegovic.

Grad Trebinje pravi Osman pasa Resulbegovic na pocetku 18. vijeka cetrdesetak godina nakon gradnje te tvrdjavice. On to cini sa istim onim familijama koje su na kraju 20. vijeka protjerane iz grada. Sve familije su tu ostale da zive do zadnjeg rata sto pokazuje gospodski karakter grada jer se u staroj bosanskoj kulturi selenje sa svoga odzaka i topraka nije cjenilo.

Bošnjaci nisu stanovali samo u zidinamaa grada nego i u Bregovima koje se također smatrao dijelom grada iako je bio izvan zidina. Sam Osman pasa je svoju kucu napravio u Bregovima. Zato se kaze »Bregovi, gdje stanuju begovi«. Osman paša Resulbegović je pored grada Trebinja i begove kuce sagradio kulu i dvore u Starom Slanom i džamiju i saraj u Ljubinju.

Postoje ljudi poput direktorice muzeja Hercegovina u Trebinju Ivane Grujić, koji tvrde da je Sahat kula u stvari srednjovekovni crkveni toranj. Ona tvrdi da su se tu "već u 12. ili 13. vijeku u Trebinju čuli otkucaji javnog časovnika, što je jedan od pokazatelja gradske prošlosti". U Trebinju postoji i putokaz za manastir Tvrdoš iz 4. vijeka i putokaz koji označava Perovića most, na kapiji stare muslimanske kuće u starom gradu piše Anđelkina kapija, postoji i putokaz za Kulu famoznog Vuka Brankovića, u muzeju ne postoji ništa što bi ukazivalo da su u tom gradu ikada živjeli neki muslimani. U Trebinju su navodno živjeli i Mrčanjevići pretci Kraljevića Marka a i djed svetog Save je odatle. Tu je živio i humski knez Milutin brat Stefana Nemanje kažu Srbi

Oni koji hoce da gutaju tu istoriju bujrum.

Ja kazem a ko nece ne mora da slusa da se Marko uopče nije prezivao Mrčanjević, da i Vladimir Ćorović priznaje da su tvrdnje o hercegovačkom porijeklu kraljevića Marka izmišljene u 19. stolječu u cilju prosrpske politike u Bosni ili da stari srpske rodoslovi kažu da među Nemanjinom braćom nema ni spomena Miroslavu nego samo o Davidu, Sracimiru, Pervoslavu. Da je Miroslav bio bogumil, ozenjen bogumilkom, je bio knez u vazalnom odnosu prema Vizantiji a ne prema Raškoj, da su Brankovića kulu dokaz postojanja srednjovjekovnog Trebinja sagradili Kurtovići doseljeni iz Risana najranije krajem 17. stoljeca na sto ukazuje i njeno stanje, nacin gradje i istoriski dokumenti da u gradu Trebinju nije bilo crkve do 20. stoljeca a da je "srednjovjekovni crkveni toranj" napravio Osman paša Resulbegović, da je Andjelka izmisljeni lik iz filma Ranjeni orao i da to nije njena kapija, da je djed svetog Sava iz arnautskog kraja u Zeti i da Hercegovina nije svetog Save djedovina, da je Perovica most Arslanagica most a da je Tvrdos napravljen 12 stoljeca kasnije nego sto kaze putokaz, da prije Osman pase Resulbegovića na mjestu Trebinja nije bilo nikakvog grada, da niko nikada nije predocio nikakav dokaz o postojanju nekog takvog grada, da se imenica (ne pridjev trebinjski za zupu, oblast ili kraj) Trebinje pojavljuje prvi put u 18 vijeku i da su sve karte koje ucrtavaju neko Trebinje u srednjem vijeku layne i tendeciozne.

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Trebinje

Post Postao/la Zitko » 24 dec 2017 03:54

BRANKOVICA KULA NAJVECI DOKAZ POSTOJANJA SREDNJOVJEKOVNOG TREBINJA:

slika

Kula uopce nema ulaz jer se u nju pelo drvenim lotrama koje se onda kroy prozor povuku da se neprijatelj ne moze popeti isto kao i kod brojnih begovskih odbranbenih kula po Hercegovini koje su sluzile za sastitu protiv hajduka. Ovo pored je srusena porodicna kuca Kurtovica nikakav dvor.

Zamislite dvor nekog kneza koji se u svoj dvorac penje lotrama. Kazu ovdje je stolovao Vladar Kosova Brankovic u doba dok je ovaj kraj bio u Bosanskoj drzavi.
Ma nemojte

Avatar
interista_1908
Član
Postovi: 270
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:28

Re: Trebinje

Post Postao/la interista_1908 » 07 jan 2018 13:51

Jack je napisao/la:slika


slika

To su sve ugledne Trebinjske porodice.Dobrostojece.Od tih 36 Muslimanskih porodica.

4 su begovske
22 su aginske
6 su dizdari,kapetani
4 su bogatasi ili spahije


Tu vam je spisak inace

Ukupno je zivjelo 212 Muslimanskih porodica u Trebinju do 1941.

Sve do 1918 godine.Njih 4 su imale status Begovske.

Age su bile malo siromasnije od Bega.Njih cak 22
Ostalo manje-vise to je to

Custovici su navodno Crnogorci
Resulbegovici imaju 2 predanja o porijeklu
Isto vazi i za Arslanagice

Jack , kako se zove knjiga i gdje se moze skinuti ?

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Trebinje

Post Postao/la Jack » 07 jan 2018 14:03

Jack , kako se zove knjiga i gdje se moze skinuti ?
Ne moze se nigdje skinuti.Nazalost.Ja sam prije par godina poceo da skeniram ovu knjigu.Skenirao sam 2-3 stranice,poslije sam odustao

Knjiga je u 3 dijela.2 su izdata.Knjiga se zove

PRICE I LEGENDE TREBINJSKIH BOSNJAKA;Mevlida Serdarevic
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
interista_1908
Član
Postovi: 270
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:28

Re: Trebinje

Post Postao/la interista_1908 » 15 jan 2018 22:57

Sa facebook stranice Trebinjci :

albumu se u PDF - u nalaze MATIČNE KNJIGA STANOVNIŠTVA, RODJENIH; VJENČANIH I UMRLIH koje je za pripadnike islamske zajednice do 1945 godine vodio trebinjski Medžlis. To je, u svakom slučaju, dobra prilika da mnogi od Vas, ovdje pronadju i za svoje potrebe kopiraju i arhiviraju matična dokumenta za članove svojih porodica, prijatelja ili poznanika. U albumu će, takodje, povremeno, biti objavljivane i stare fotografije iz arhiva Islamske zajednice u Trebinju, koje, u medjuvremenu,budemo uspjeli da sakupimo.

Maticn knjiga stanovnika 1:
https://view.publitas.com/p222-14974/ma ... a-1/page/1
Maticna knjiga stanovnika 2:
https://view.publitas.com/p222-14974/ma ... a-2/page/1

Maticna knjiga rodjenih 1:
https://view.publitas.com/p222-14974/ma ... h-1/page/1
Maticna knjiga rodjenih 2:
https://view.publitas.com/p222-14974/ma ... h-2/page/1
Maticna knjiga rodjenih 3:
https://view.publitas.com/p222-14974/ma ... h-3/page/1

Maticna knjiga vjencanih 1:
https://view.publitas.com/p222-14974/ma ... ih-1/page/
Maticna knjiga vjencanih 2:
https://view.publitas.com/p222-14974/ma ... h-2/page/1
https://view.publitas.com/p222-14974/ma ... h-2/page/1

Maticna knjiga umrlih 1:
https://view.publitas.com/p222-14974/ma ... h-1/page/1
Maticna knjiga umrlih 2:
https://view.publitas.com/p222-14974/ma ... h-2/page/1

Odgovorite