☑ Pravila foruma i savjeti

Historija Bošnjaka u Mađarskoj

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Historija Bošnjaka u Mađarskoj

Post Postao/la Bosni » 22 okt 2015 21:43

http://bosnapress.net/muslimanska-tradi ... eban-trag/
Muslimanska tradicija u Mađara starija je od hiljadu godina: Bošnjaci ostavili poseban trag

-Prema svjedočenju Abua Hamida al-Garnatija iz Granade, u današnjoj Španiji, koji je u 12. vijeku proputovao srednjovjekovnom Ugarskom, ondje je zatekao čak dvije različite skupine muslimana, svoje sunarodnjake Saracene (Böszörmény) i povolške Bugare.

–U doba kralja Andrije II. mađarski muslimani obnašaju visoke dužnosti na njegovom dvoru, što rimske pape jako ljuti.

-U Ugarskoj je živjelo mnogo Bošnjaka, što ističe i putopisac Evlija Čelebija. Primjera radi, opisujući Kanjižu, istaknut će da su joj stanovnici Bošnjaci.

Posljednjih godina pričalo se o tome kako su u Islamskoj zajednici Mađarske izrazili želju da postanu dio Islamske zajednice BiH. Prema toj zamisli, poglavar bosanskih, hrvatskih, slovenskih i sandžačkih muslimana reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović predvodio bi i malu zajednicu od 25.000 mađarskih muslimana.

Sada je svakako aktuelna i priča o muslimanskim izbjeglicama sa Bliskog istoka koje dolaze na mađarsku granicu nastojeći utočište od ratova naći u EU, posebno zemljama zapadne Evrope. Mnogi su saglasni da se Mađarska prema tim ljudima ne odnosi na najbolji način. Posebno su česti antimuslimanski istupi u kojima prednjači i sam premijer te zemlje Viktor Orban koji pokušava reći kako je Mađarska ali i Evropa zapravo kršćanska i da u njoj nema mjesta za muslimane. Jasno je da premijer Orban vrlo slabo poznaje historiju, ili namjerno zaobilazi neke činjenice.

Iako je prisustvo današnjih muslimana u Mađarskoj novijeg datuma, ono što će mnoge iznenaditi, Mađari se s islamom susreću još na svome putu iz stepa zapadne Azije. Prema svjedočenju Abua Hamida al-Garnatija iz Granade, u današnjoj Španiji, koji je u 12. vijeku proputovao srednjovjekovnom Ugarskom, ondje je zatekao čak dvije različite skupine muslimana, svoje sunarodnjake Saracene (Böszörmény) i povolške Bugare.

Muslimanski identitet sa sobom donose i doseljeni turkijski Pečenezi. Nama najbliža saracenska enklava nalazila se u Srijemu. Mađarski muslimani u to vrijeme studiraju u Halepu, u današnjoj Siriji. Prema zapisu iz 13. vijeka, geografa Jakita al-Hamvija, oni govore mađarskim. U doba kralja Andrije II. mađarski muslimani obnašaju visoke dužnosti na njegovom dvoru, što rimske pape jako ljuti.

Ipak, zlatno doba islama u Mađarskoj bilo je tokom otomanske invazije 1526.-1699. Turci zauzimaju, vijek i po, središnji (i teritorijalno najveći) dio današnje Mađarske, te provode islamizaciju, ipak nešto manjeg intenziteta nego na Balkanu, kako piše Géza Pálffy u svojoj Historiji Mađarske. Sa sobom dovode velik broj islamiziranih Bošnjaka, te pravoslavnih Vlaha i Srba. Iako čelne dužnosti u Budimskom vilajetu (u čijem sastavu je jedno vrijeme bio i Požeški sandžak, uključujući i otomanski Ösek) obnašaju Albanci. Zacijelo, i jedan broj Mađara prelazi na islam, a nakon protjerivanja oni se zajedno s drugim muslimanima, Bošnjacima i Turcima, povlače u Bosnu. Prisustvo muslimanskih izbjeglica iz Mađarske zabilježeno je u Pruscu i Kladnju.

Kako piše Safvet-beg Bašagić, veliki vezir Kanijeli Sijavuš-paša, rođen u Mađarskoj, bio je porijeklom Hrvat. Glasoviti mevlevijski derviš Peçevi Arifi Ahmed Dede rođen je u Pečuhu kao i otomanski historičar Ibrahim Peçevi, porijeklom Bošnjak.

DŽAMIJE, MINARETI, HAMAM, ČESME, TURBE

U današnjoj Mađarskoj postoji mnoštvo očuvanih arhitektonskih spomenika iz vremena otomanske okupacije.

Vjerovatno najorijentalniji grad u Mađarskoj je Pečuh. U njemu su čak tri očuvane džamije (Gazi Kasim-pašina džamija, na središnjem Széchenyijevom trgu, danas katolička crkva, Jakovali Hasan-pašina, te Ferhad-pašina džamija). U Pečuhu se nalazi i turska kupelj, tzv. Memi-pašin hamam, više otomanskih česmi, te ostatci turske citadele. Vrijedan spomenik je i Balkoč-begova džamija u Šiklošu. Nijemci doseljeni u Podunavlje nisu bez razloga Baranju nazivali Švapskom Turskom (Schwäbische Türkei). Džamija s minaretom postoji i u Ostrogonu, u Egeru je ostao samo minaret, a u Budimpešti Idriz-Babin mauzolej.

U Ugarskoj je tada živjelo mnogo Bošnjaka, što ističe i putopisac Evlija Čelebija. Primjera radi, opisujući Kanjižu, istaknut će da su joj stanovnici Bošnjaci .

Bošnjački prvaci u osmanskom dobu su sagradili dosta građevina u Ugarskoj.

Među tim građevinama su i sljedeće: vakuf Mustafe-paše Sokolovića – tri džamije, medresa, četiri hamama, karavan-saraj, baruthana, dućani i druge građevine u Budimu (obnovio budimsku tvrđabu, te podigao nove kule); džamija, dva hamama i karavan-saraj u Pešti; džamija, hamam, mekteb i karavan-saraj u sljedećim mjestima: Ostrogon, Kopan (Koppány), Segedin (Szeged), Novigrad, Tolna, Filakovo (Fiľakovo, Fülek, Filek), Sečenj (Szécsény, Seçen), Simontornja (Simontornya, Şimontorna), Pakš (Paks, Pakşa); nove kule i drugi vakufi u Stolnom Biogradu (Székesfehérvar, İstolni Belgrad) i Sigetu, te zadužbine u Hatvanu, Vacu (Vác, Vaç), Dunafeldvaru, Mohaču; sebilj i kula Ulama-paše u Budimu; džamiju Rustem-paše Opukovića u Budimu; hamam Mehmed-paše Jahjapašića u Budimu; baruthana, hamam i sebilj Arslan-paše Jahjapašića u Budimu; kula Sijavuš-paše Kanjižanina u Budimu; sebilj i druge zadužbine Kodža Musa-paše Vehabovića u Budimu; džamija Damad Ibrahim-paše u Kanjiži; džamija i hamam Kasim-paše u Pečuhu; džamija i medresa Hasan-paše Memibegovića u Pečuhu.

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Historija Bošnjaka u Mađarskoj

Post Postao/la Zitko » 25 jul 2017 21:39

“PO UGARSKIM RAVNICAMA STARI MOJI KRV SU LILI
i BOSANSKO SLAVNO IME MIMO BUDIM PRONOSILI “
(MIRZA SAFVET)

Zajedno sa Turcima Bošnjaci su Ugarima zauzeli Pečuh i Budim Nevesinjac i Mujo i Omer Ljubović su skinuli Ugarske bajrake i sa Sigeta i sa Budima.
Narodna pjesma o tome pjeva:

DA SI BRŽE LJUBOVIĆU BEŽE
DA SI BRŽE POD SIGET NA VOJSKU
NE OSTAVLJAJ MUJU DJETE MLADO
NEK PRED ČETO ALAJ BAJRAK NOSI
.................................
I PRED NJIMA LJUBOVIĆA BEGA,
JOST JE LJEPSI LJUBOVIĆA MUJO,
JER PRED CETOM ALAJ-BAJRAK NOSI,
BLAGO MAJKI KOJA GA RODILA
…………………………………….
A KAD ĆUO LJUBOVIĆA MUJO,
ON SE POPE NA BIJELU KULU,
TE UDARI ALAJ ZELEN BAJRAK
Zadnja izmjena: Zitko, dana/u 09 aug 2017 23:58, ukupno mijenjano 2 puta.

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Historija Bošnjaka u Mađarskoj

Post Postao/la Zitko » 25 jul 2017 22:52

BOJ KOD KANJIŽE

.........................
Sina ženi Brdarić Mujaga
Iz Kanjiže doveo djevojku
Za svog sina Brdarić Aliju
....
U riječi u kojoj bijahu
Hodžić dođe pod bijelu kulu
Pa on nejde do demir kapije
Dogne čeka kuli pod čoškove
Pod čoškom je konja ustavio
Pa zavika Hodžić Ibrahime
Pobratime Brdarižć Alija
A tebi je do veselja tvoga
Crn ti obraz na oba svijeta
Na Kanižu udrili Mađari
Zar ne čuješ tutanj od topova
Sa bijela grada kanjiškoga
Kaniža je danas dopanula
Velikoga hala i avala
Več na noge Brdarić Alija
Da letimo brate u indata
.......................
Ugleda ih Brdarić Mujaga
Mujo viće Hodžić Ibrahima
Čuješ mene Hodžić Ibrahime
Čekajte me tudi sa konjima
Doklen sebe i dogata spremim
.....................
Pa pogleda Brdarić Mujaga
Al lugove vojska pritisnula
Po noči su stigli Brdarići
Na zelenom lugu mahnitome
Pa zavika Brdarić Mujaga
Dobro su stigli Krajišnici
Taman vojske šesnaest hiljada
..............
Pa pogleda Hodžić Ibrahime
Al uggleda on turske bajrake
Ono vojska Ličkog Mustajbega
Došo Haber Ličkom Mustajbegu
Na Kanjižu udrili Mađari
pa je beže digo Krajišnike
Te Kanjiži ide u indata
...........................
Kad to čuo Brdarić Mujaga
Pa se rukom u džepove baci
Pa izvadi stotinu dukata
Pa ih prosu po zelenoj travi
Jagmite se mladi Krajišnici
Hodžić veli Brdarić Mujagi
Šta će meni tvoje mađarije
Pa ja ne znam Brdarić Mujaga
Hočel meni moji trebovati
Vidiš Mujo u bitku idemo
.......
A veli mu Hodžić Ibrahime
Mustaj beže dragi gospodaru
Jesil čuo išta od Kaniže
U kome su halu i avalu
Veli njemu Lički Mustajbeže
Ja habera od kaniže nejmam
Ev imaju dva sahata ravna
Ka se čuje čuje jeka od topova
Pa imaju dva sahata ravna
Otkako su pucat prestanuli
Nek Bog zna Hodžić Ibrahime
Kanižu su pritisli Mađari
..........
Pa zavika beg Mustaj beže:
Nijel majka rodila junaka
Da on ode gradu kaniškome
Da on dođe tamo do sabaha
Pa pogleda crinjem očima
Da on meni od Kaniže kaže
Jesu li je Vlasi prefatili
..........
A zavika Hodžić Ibrahime
Evo majka gdje rodi junaka
Ja ću saći gradu kanjiškome
Pa se opet natrag povratiti
..........
Taman sabah bješe udario
Oni došli na nišane stare
Pogledaše gradu kaniškome
Po Kaniži tama pretisnula
Pa pogleda Hožić Ibrahime
Pogorjele kuće siromaške
Pocrnješe bijele džamije
Kaniža je vatrom popržena
Po gradu nikog ne viđaše
Osijem jednog bega Osman bega
Oglušio beže od topova
.....
Utjenuše u Kanižu pustu
Al sokaci u krv ogriznuli
Po Kaniži leši pretisnuti
Pred medresu konje dočeraše
Pred medresom čudo ugledaše
Tu muftija bez glave ležaše
Ime mu je Hasan efendija
Tu su oni konje razjahali
U avliju oba uljegoše
Na avliji čudo nalaziše
Sitne djece taman šes stotina
Po avliji sva djeca poklata

.............
Na Hodžića puške zapucaše
U Hodžića dobra sreća bila
Sve su njega puške promašile
U logoru zaturio kavgu
Puške čuo Brdarić Alija
.....
Taman Aljo udri na logora
Vojska stiže Ličkog Mustajbega
S tri im strane turci udariše
Puška puca kano šmrekovina
Koliko su je slatko udarile
Sve je jedno drugo prefatilo
Za vratove i za kose crne
Nikako se puška ne čujaše
Veće zveket od britkoga gvožđa
Poliječu sa junaka glave
Jeka stoji ljuta ranjenika
Prolijeću konji bez junaka
A junaci bez dobrijeh konja
Neko veli : Jao moja majko
Jedni viču ne pomaže majka
Mač i sablja i otac i majka

Turkulinu razbili su vojsku
Vas su Sibjan turci povratili
Pobježe im Turkulija bane
Ufatiše Grgura serdara
Uhvati ga Hodžć Ibrahime
Vratiše se u Kanjižu turci

dennis
Član
Postovi: 460
Pridružen/a: 09 dec 2012 06:46

Re: Historija Bošnjaka u Mađarskoj

Post Postao/la dennis » 11 jun 2018 22:17

Interesantno je da u Kladnju ima potomaka madjarskih muslimana. Jesu li oni imali prezimena?
==BOSNA==

Odgovorite