☑ Pravila foruma i savjeti

7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la ABen » 09 mar 2014 18:13

Sramota je sta smo dozvolili. Ovo je srmata svih Krajisnika.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41096
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la Jack » 27 okt 2014 14:03

Ma iz Travnika sve misevi.Nemoj meni komsija Ivo.Ja i ti smo multi-kulti
Najbolji borci izvan Krajine i 17 Krajiske su bili Jajacka brigada i Novotravnicka.Oni su najvise pomogli kad je bila borba za Travnik u Junu.Jajcani jer su izdani od strane H-volova u Oktobru.A,ovi iz Krajine.Granate lete,rat poceo u gradu.Pola Travnickih Muslimana sakriva se iza kuca,u stanovima dok im Jajcani trckaraju po onim kaldrmama.Kazu borci.Rodjak mi je bio dole.Pogledam Vlasic,sve se najezim.Ko je gore?Cetnici?Kako cemo mi to oslobadjati kod nas dole najvece brdo glavica kupusa

Pa,pola boraca nije ni gledalo gore u Vlasic.Dok nisu prva sela Vlasica uzeli,znaci potez Galice gdje su bila neka nasa Muslimanska sela.Sve je to kasnije,uz neke dijelove Jajacke brigade pomoglo da ucrtava put relativnim strancima.Bila je najveca ofanziva cetnika Mladicevih.Uzeli skoro svu Bjelasnicu.Dolazi 17 Krajiska na potez Rakitnice oko Trnova.Kuku-Lele,sve nesto cetalji kukaju,bjeze.Povaljali su ih samo tako.

Sto se tice ustasha.Vitez i taj kraj su bili hrabri.Naravno,hrabri ljudi iz Turbeta su bili bas divovi u ratu.Ali sam grad Travnik.Bjazi,kad vam kazem

Mozda poslije 505 Buzimske.Najjaca brigada Armije Bih


:chef:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la ZV Keli » 27 nov 2014 01:26

Ne kazem da to nije istina Jack sto pricas, ali iz postovanja prema svakom borcu i svakoj jedinici ne bi trebali oslovljavati jedne sa najbolja a druge kao najlosija jedinica. Ko je bar jedan dan proveo braneci domovinu-vatan-otadzbinu je heroj !

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la Dezidijat » 27 nov 2014 15:11

Kad je rijec o borbama za oslobadjanje centralne Bosne vazno je napometu da su borci ARBIH iz centralne Bosne cijelo vrijeme imali logisticku i svaku drugu pomoc od 3 korpusa iz Zenice, a jedinice 7 muslimanske kao i 3 korpusa su aktivno ucestvovali u odbrani i na svim ratistima

Avatar
bosanski_vitez
Član
Postovi: 37
Pridružen/a: 14 feb 2015 12:06

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la bosanski_vitez » 15 feb 2015 21:40

Uz 505 Vitešku Bužumsku brigadu, jedna od najačih brigada naše armije. Imao sam čast da upoznam generala Fikreta Ćuskića na smotri gdje sam bio prisutan u očevoj uniformi te sam tu manifestaciju iskoristio da se uslikam sa generalom Ćuskićem, velika ljudina.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la ABen » 15 feb 2015 22:00

Dobro nam dosao na forum.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41096
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la Jack » 16 feb 2015 13:56

Nadam se da ces se zadrzati na forumu

:gut:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

atif
Član
Postovi: 6252
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la atif » 10 mar 2015 09:37

Malo prisjećanja

Postrojavanje 7 korpusa u bosanskom petrovcu nakon stizanja u bosansku krajinu iz srednje bosne i spajanja sa 5 korpusom.

slika

Armija BiH prilikom oslobađanja Bosanskog Petrovca. Slavna 17. krajiška brigada Armije RBiH.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la ABen » 24 mar 2015 10:17

Navršilo se 20 godina od operacije oslobađanja Vlašića
http://www.klix.ba/vijesti/bih/navrsilo ... /150324024

Jedinice 7. korpusa Armije BiH 20. marta 1995. započele su vojnu operaciju s ciljem oslobađanja šireg platoa Vlašića. Do 24. marta oslobođena je teritorija površine 100 kilometara kvadratnih, pri čemu je najznačajnije bilo oslobađanje platoa Galice na kome se nalazi poznati televizijski relej.

"Na Vlašiću se vijori zastava Republike BiH dimenzija 14x8”, izvijestili su bosanskohercegovački mediji prije 20 godina u trenutku kada su jedinice Armije RBiH oslobodile Vlašić.

"Naši borci i starješine pokazali su na tom bojištu vrhunsku ratnu vještinu ali i lukavstvo. Zbog toga su sve naše aktivnosti na Vlašiću bile iznenađujuće za agresora pošto smo ga tukli na onim mjestima gdje se najmanje nadao da će biti tučen”, zapisao je u svom izvještaju komandant 7. korpusa brigadni general Mehmed Alagić.

Pripreme za samu operaciju vršene su na visinama preko 1.500 metara, u vrlo teškim meteorološkim uslovima uz snježne oluje. Alagić je donio odluku da se napad izvede 19/20. mart 1995. godine u jutarnjim satima. Novi kvalitet u izvođenju borbenih dejstava bio je ubacivanje većih borbenih jedinica u neprijateljsku pozadinu. U vrijeme izvođenja operacije visina snijega na Vlašiću bila je 1,3 metra, a na nekim dijelovima nanosi su bili veći od dva metra. Veći dio operacije okončan je na današnji dan čišćenjem rejona Galice.

Strateški značaj Vlašića je ogroman. Tu je repetitor - najvažniji telekomunikacijski objekt u BiH. Jedinice JNA su Vlašić zauzele još 01. maja 1992. godine, a tom prilikom poginuo je i televizijski tehničar Bajram Zenuni po kome danas jedna od ulica u Sarajevu nosi ime.

Oslobađanje Vlašića bilo je prekretnica koja je omogućila operacije koje su rezultirale spajanjem dva krajiška korpusa, 7. korpusa koji je predvodio Alagić i 5. koji je predvodio Dudaković.
:zastava: :thankyou:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41096
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la Jack » 24 mar 2015 20:52

https://www.youtube.com/watch?v=laLBa9tmplk

Zna li neko broj boraca 17 Krajiske po opcinama.Ovdje Cuskic prica o 240 boraca 17 Krajiske iz Ljute Krajine.Bihacki kraj.Pretpostavljam da je bilo tu dosta Jajcana,nesto Banjalucana kao i najvise Kljucana,Sanjana i Prijedorcana.Ima li neko statistiku ovdje 17 Krajiske
'
Ima li neko knjigu 17 Krajiska.Da prepise to
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la BH-HZ » 24 mar 2015 21:32

Jack je napisao/la:https://www.youtube.com/watch?v=laLBa9tmplk

Zna li neko broj boraca 17 Krajiske po opcinama.Ovdje Cuskic prica o 240 boraca 17 Krajiske iz Ljute Krajine.Bihacki kraj.Pretpostavljam da je bilo tu dosta Jajcana,nesto Banjalucana kao i najvise Kljucana,Sanjana i Prijedorcana.Ima li neko statistiku ovdje 17 Krajiske
'
Ima li neko knjigu 17 Krajiska.Da prepise to
Ja imam knjigu,ali mi trenutno nije pri ruci i nece biti jos najmanje mjesec dana s obzirom da nisam kuci trenutno.Ono sto ti mogu reci je da nema nigdje statistike vezane za porijeklo boraca po opcinama,ali ovaj podatak od 240 pripadnika 17. Krajiske porijeklom iz Ljute Krajine je vjerovatno tacan,a da se primjetit po broju poginulih boraca sa podrucja Cazinske Krajine.Ono sto ti takodje mogu reci je nacionalna pripadnost boraca 17. krajiske brigade.U knjizi se spominje da je u brigadi bilo 27 nebosnjaka od kojih su 17 Hrvati,a ostatak su strani dobrovoljci(Slovenci,Finci,Norvezani,Amerikanci),ostatak su Bosnjaci.Sto se tice nacionalne pripadnosti poginulih pored Bosnjaka tu je jos i cini mi se pet Hrvata i jedan Slovenac.To je ono cega se sjecam,a vise podataka ces dobiti kad dodjem do knjige.

Ono sto ja mislim jeste da je srazmjerno broju stanovnika opcine iz koje su porijeklom najvise boraca dala opcina Kljuc.
Bosna Bosnjacima!

Avatar
bosanski_vitez
Član
Postovi: 37
Pridružen/a: 14 feb 2015 12:06

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la bosanski_vitez » 01 aug 2015 02:32

Prilikom spajanja 5 i 7 korpusa ARBIH generali Atif Dudaković i Fikret Ćuskić:
slika

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la ABen » 01 aug 2015 08:30

Ja ne kontam zasto su 5. i 7. Korpus poslije Sane krenuli na Banja Luku direktno. Zasto nisu prvo na Bos. Novi, Prijedor, Bos. Kostajnicu i Bos. Dubicu. Imam osjecaj da su htjeli da im uzmu centar i uniste ih sa tim skroz.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la ABen » 01 aug 2015 08:31

Inace hvala za sliku.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
bosanski_vitez
Član
Postovi: 37
Pridružen/a: 14 feb 2015 12:06

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la bosanski_vitez » 01 aug 2015 12:50

ABen je napisao/la:Ja ne kontam zasto su 5. i 7. Korpus poslije Sane krenuli na Banja Luku direktno. Zasto nisu prvo na Bos. Novi, Prijedor, Bos. Kostajnicu i Bos. Dubicu. Imam osjecaj da su htjeli da im uzmu centar i uniste ih sa tim skroz.
Što kažu amerikanci moraš gledati big picture. Nije u pitanju bila samo krajina i dva ta korpusa, naime 2 korpus je bio spreman da presiječe koridor, da su 5 i 7 korpus krenuli napadati banja luku, sa druge strane bi 2 korpus odsjekao koridor, a 3 korpus udario i došao sa druge strane od pravca doboja prema banja luci, tako bi se banja luka našla u okruženju. Ako pogledaš da su i jedinice 1 korpusa učestvovale u onoj ofanzivi naše armije sana95. Jer je spajanjem 5 i 7 korpusa otovren put za naše jedinice koje su odmah došle u pomoć Bihaću što ranije nisu mogle učiniti dok Hrvatska Vojska u sadejstvu sa Armijom BiH nije izvela oslobodilačku operaciju Oluja. Dakle presjecanjem koridora genocidna tvorevina bio bila na dva dijela, zapadni dio odsječen potpuno time bi se pod banja lukom našla četiri korpusa ARBIH, 5,7,3, i dijelovi 1 korpusa. Ima sika crnih labudova kod prijedora, da je pala banja luka pala bi čitava zapadna genocidna tvorevina onaj ostatak pojasa od podrinja do trebinja bio bi samo pitanje dana kroz dva ili tri nakon pada banja luke dejstvom 2, 1, i 4 korpusa. Ukratko naši su se spremali ono što je HV uradio kninu da urade BL i potpuni poraz srba od kojeg ih je spasio izdajnik alija.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la ABen » 01 aug 2015 12:55

De postavi tu sliku
Ima sika crnih labudova kod prijedora
Znam da smo bili u Ljubiji sa lijeve strane rijeke Sane i pred Omarskom sa desne strane Sane.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41096
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la Jack » 01 aug 2015 13:07

Bit ce novi dokumentarac od Avde Huseinovica oko tog.Pocetkom Oktobra tako da znate
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
bosanski_vitez
Član
Postovi: 37
Pridružen/a: 14 feb 2015 12:06

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la bosanski_vitez » 01 aug 2015 23:29

Znam da smo bili u Ljubiji sa lijeve strane rijeke Sane i pred Omarskom sa desne strane Sane.[/quote]

Sa srpskog foruma krajinaforce:

Postirano 31 October 2007 - 09:08 PM
Vjecite nase nedoumice i mistifikacije...
Banja Luka je,da ne bude zabune,na moju veliku zalost,mogla pasti.Prelomni trenutak svega je bio uvodjenje u sukob jedinica HV sa kojima se mi realno nismo mogli nositi.Komentari tipa "moglo se braniti kamenjem" i sl. su neozbiljni i necu ih uopste komentarisati.
Nizom dogadjaja,vjerovatno politickih igri,nasih slabih procjena na strateskom i taktickom nivou doveli smo sebe u veoma nepovoljnu situaciju.
Linija fronta se kretala od obronaka Cemernice,izmedju s.� Bocac i Agino selo,preko Manjace i dalje prema S.Mostu i Prijedoru.Razgranicenje ABiH i Hv je bilo u selu Mackici na Manjaci.Hrvati od Cemernice do Mackica,dalje ABiH.
U odbrani ,na nasoj strani su ucestvovale jedinice ili dijelovi jedinica bataljona vojne policije,16 br,2.krajiske,oklopnih brigada,jedinice i dijelovi jedinica koje su se povlacile a koje su uspjele da se konsoliduju,lake brigade...
Kanjon Vrbasa je nebitan u cijeloj prici.Udari ni u kom slucaju ne bi isli tuda.Sjetite se kako smo mi uzeli Jajce.Ipak su izvrsene pripreme za urusavanje kanjona.
Procjene su bile da bi glavni pravac napada bio od S.Mosta prema Bronzanom Majdanu i dalje prema B.Luci.Na taj pravac su i dovedene jedinice ABiH sastavljene od bivsih stanovnika B.Luke i okoline.U jednom trenutku su i bila pripremna dejstva ali je je na tom pravcu dejstvovao bataljon vojne policije koji je udarna jedinica tada bio 1.kk.
Manjaca bi bila pomocni pravac.
Da li bi se Vojska Jugoslavije upetljala?Sigurno ne.Dolazili su tada iz VJ.Kao izvidjali teren oko sela Ljubacevo za posjedanje polozaja artiljerije.To je prica za malu djecu.Dok dignu jedinice,izvrse transport od preko 300 km....To je vise uradjeno zbog morala i da bi vijest prostrujala medju vojskom.
Cinjenica je da je VRS u tom trenutku bila veoma slabog morala,krajnje lose popunjena zivom silom i materijalno tehnickim sredstvima te da je bila u stanju izoditi neke kombinovane defanzivne zadatke jedan izvjesni period.O ofanzivnim smo mogli samo da sanjamo ili da se upustamo u avanture.
Procitao sam memoare Ricarda Holbruka gdje opisuje kako je zaustavljen pad Banja Luke.Kada se odvadi dosta lazi,samohvale i mrznje moze se prilicno toga zakljuciti.
Ma neda mi se vise pisati.....

P.s. sliku labudova ću postaviti kada je nađem. Dakle srbi sami priznaju da su bili pred porazom i da smo bili 1995 jači kada su trebali izgubiti rat spasili su ih međunarodni hohštapleri i izdajnik alija.

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la krhan » 02 aug 2015 01:00

Slusaj nije rah. Alija izdo da znas i prikoci date nije slucajno scepo ili babo fikret ovdje poslo. :vomit:
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
bosanski_vitez
Član
Postovi: 37
Pridružen/a: 14 feb 2015 12:06

Re: 7. Korpus (17.slavna (kasnije viteška) brigada)

Post Postao/la bosanski_vitez » 02 aug 2015 09:12

krhan je napisao/la:Slusaj nije rah. Alija izdo da znas i prikoci date nije slucajno scepo ili babo fikret ovdje poslo. :vomit:
Pročitaj član 155 ustava RBIH. Pa onda dođi da pametuješ. A za mene su jednaki izdajniici alija, fahro i fikret, kao i bakir izmetbegović. p.s. pričaš sa čovjekom čiji j eotac osnivač armije bih od 18.09.1991 pl bih. aliju vole samo zatupljeni i nepismeni sdaovci i dzamijski minderasi. Za razliku od srbina alije koji se kao takav do pred rat izjašnjavao srbin islamske vere i čiji su pretci iz šapca bili pravoslavni hrišćani, moji su za bosnu krv proljevali i živote pologali u svakom ratu preko 800 godina i etnički bošnjaci. Alija ne samo da je izdao bosnu, već je izdao i borce koje je ostavio na ulici bez ikakvih prava. Najveće zlo koje je bošnjake zadesilo je srbin alija, skupa sa fikretom. A fahro je nikogović koga je alija proizveo nagradom za podrivanje armisjkog vrha.

Odgovorite