☑ Pravila foruma i savjeti

Alija Izetbegović

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5842
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la Abidaga » 13 nov 2016 12:43


Avatar
Zenicaninn
Član
Postovi: 1076
Pridružen/a: 27 okt 2013 23:03

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la Zenicaninn » 15 nov 2016 10:39

Goran Milic novinar Al Jazeere Balkane koji poznat najprije po serijalu Alhemija Balkan govori o Aliji Izetbegovicu.

Šta je za vas Alija Izetbegović – veliki državnik ili jahač apokalipse?

Pošten i dobar čovjek, bolji od svoga naroda. Politički je bio nadaren. Imao je neke misli koje su bile kombinacija mudrosti i narodnog rezonovanja. Kada sam neki dan sluša njegove izjave shvatio sam koliko su današnji političari za njega inferiorni
.


Od 35:25 minute mozete čuti njegovu izjavu.


5qgaybQ-fCg

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ

“Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!” (Er-Ra’d, 11.)

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5842
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la Abidaga » 17 okt 2017 22:28

Novi dokumentarni film: ALIJA POSLJEDNJI BEDEM ISLAMA
TmUjfoA0GT8

Avatar
The Destroyer
Član
Postovi: 277
Pridružen/a: 22 jan 2016 00:46

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la The Destroyer » 19 okt 2017 23:09

BHT i Bakir u kući rahmetli Predsjednika koji je preselio na današnji dan. Neka mu je vječni rahmet.

https://www.youtube.com/watch?v=R5DoSGz65hw

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la amkos » 20 okt 2017 00:37

Gledajte zgrade Magrosa i današnjeg SCC-a. :oci: :oci:

Ja ne mogu prezaliti sto nisam bio na ovoj dženazi. Jer sam bio premal i premlad. A još nisam tada živio u Sarajevu.

Neka mu je vječni rahmet. :zastava:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 20 okt 2017 15:57

Neka mu je rahmet dusi.

Sto vise vrijeme prolazi sve se vise i vidi koliko je rahmetli predsjednik Izetbegovic bio veliki ptolicar i covjek, evo vec 26 godina od nezavisnoti i pokazalo se da mu nema ni jednog drugog politicara ni blizu a on je vodio drzavu i narod u jednom od najgorih vremena za nas.

I zato dusmani i kvislinzi toliko pljuju na njega, ne zato jer je on bio los za Bosnjake i Bosnu i Hercegovinu kao sto to zele da uvjere glupane koji im vjeruju vec za njih.
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la amkos » 20 okt 2017 16:15

Sto vise vrijeme prolazi sve se vise i vidi koliko je rahmetli predsjednik Izetbegovic bio veliki ptolicar i covjek, evo vec 26 godina od nezavisnoti i pokazalo se da mu nema ni jednog drugog politicara ni blizu a on je vodio drzavu i narod u jednom od najgorih vremena za nas.
Danas hodža na hutbi govori o jučerašnjem danu i godišnjici smrti Alije Izetbegovića itd. I govori da mu je jedna stvar zapala za oko a to je da je rahmetli Alija sa svojih 18 godina čitao Emanuela Kanta, Hegela i nabrojao je još neke pisce, filozofe itd. Ja moram priznati za neke nikad nisam čuo. To je baš golemo, tako mlada osoba a da toliko čita. Dalje hodža kaže da su to velika i teška djela čak i za starije osobe da čitaju a ne za jednog 18-godišnjaka!

I da se zapitamo gdje smo mi ovdje i šta smo mi pročitali, a gdje nam je omladina, djeca i šta oni čitaju, čitaju li ikako i išta ?!?

Danas je internet dosta toga pokvario, prije je bilo mislim lakše, ali opet valjalo je čitati. Treba se nakaniti.. :goofy:

Sve kako vrijeme više prolazi ja sve više vjerujem da je rahmetli Alija bio Božije davanje nama ovdje ako se tako može reći. Čovjek je "poslan" ovdje u najgorem mogućem vremenu za Bosnu i Bošnjake. Pa samo se sjetimo one slike gdje sjedi sa običnim momčićem na ledini, a on Predsjednik. To puno toga govori. Pa sin mu danas ograđuje i odmiče saffove u Begovoj džamiji na Bajramu da mu narod ne priđe, eto kolika je danas razlika u svemu. Rahmetli Alija je bio čovjek iz naroda a naši današnji političari su većinom odrođeni od naroda. Čast izuzecima!
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 20 okt 2017 21:24

amkos je napisao/la:
Sto vise vrijeme prolazi sve se vise i vidi koliko je rahmetli predsjednik Izetbegovic bio veliki ptolicar i covjek, evo vec 26 godina od nezavisnoti i pokazalo se da mu nema ni jednog drugog politicara ni blizu a on je vodio drzavu i narod u jednom od najgorih vremena za nas.
Danas hodža na hutbi govori o jučerašnjem danu i godišnjici smrti Alije Izetbegovića itd. I govori da mu je jedna stvar zapala za oko a to je da je rahmetli Alija sa svojih 18 godina čitao Emanuela Kanta, Hegela i nabrojao je još neke pisce, filozofe itd. Ja moram priznati za neke nikad nisam čuo. To je baš golemo, tako mlada osoba a da toliko čita. Dalje hodža kaže da su to velika i teška djela čak i za starije osobe da čitaju a ne za jednog 18-godišnjaka!

I da se zapitamo gdje smo mi ovdje i šta smo mi pročitali, a gdje nam je omladina, djeca i šta oni čitaju, čitaju li ikako i išta ?!?

Danas je internet dosta toga pokvario, prije je bilo mislim lakše, ali opet valjalo je čitati. Treba se nakaniti.. :goofy:

Sve kako vrijeme više prolazi ja sve više vjerujem da je rahmetli Alija bio Božije davanje nama ovdje ako se tako može reći. Čovjek je "poslan" ovdje u najgorem mogućem vremenu za Bosnu i Bošnjake. Pa samo se sjetimo one slike gdje sjedi sa običnim momčićem na ledini, a on Predsjednik. To puno toga govori. Pa sin mu danas ograđuje i odmiče saffove u Begovoj džamiji na Bajramu da mu narod ne priđe, eto kolika je danas razlika u svemu. Rahmetli Alija je bio čovjek iz naroda a naši današnji političari su većinom odrođeni od naroda. Čast izuzecima!
Internet definitivno nije losa stvar - ali u pravu si da citanje danas nije isto kao citanje prije 70 godina, pa ni prije 20.
Internet ti pruza priliku da sve te informacije pokupis dosta laganije - wikipedija (engleska/US verzija je haos) - nema sta nema u njoj.
Ima historijskih analiza i mini-dokumentaraca na pretek. Covjek moze mnogo toga nauciti.
Samo BiH.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la amkos » 20 okt 2017 21:34

Internet definitivno nije losa stvar - ali u pravu si da citanje danas nije isto kao citanje prije 70 godina, pa ni prije 20.
Nisam rekao da je internet loša stvar, sve ima svojih vrlina i mana. Zavisi kako se koristi, i u koje svrhe. Nego je pitanje šta nam omladina čita i da li čita ikako, to je bilo pitanje ovdje. :roll:

Jeste, ali nije isto čitati knjige i držati ih u ruci ili čitati sa interneta i računara. Puno je lakše i bolje čitati prave knjige, gdje knjigu osjetiš pod rukom. Mene ponekad oči zabole od buljenja u ekran.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5842
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la Abidaga » 20 okt 2017 23:26

Nezim ef. Halilović održao tribinu “Alija Izetbegović – naš predsjednik i vrhovni komandant" (video):
http://bosnapress.net/nezim-halilovic-m ... icu-video/

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 21 okt 2017 04:21

amkos je napisao/la:
Internet definitivno nije losa stvar - ali u pravu si da citanje danas nije isto kao citanje prije 70 godina, pa ni prije 20.
Nisam rekao da je internet loša stvar, sve ima svojih vrlina i mana. Zavisi kako se koristi, i u koje svrhe. Nego je pitanje šta nam omladina čita i da li čita ikako, to je bilo pitanje ovdje. :roll:

Jeste, ali nije isto čitati knjige i držati ih u ruci ili čitati sa interneta i računara. Puno je lakše i bolje čitati prave knjige, gdje knjigu osjetiš pod rukom. Mene ponekad oči zabole od buljenja u ekran.
Vidiš dosta ljudi to kaže.
Ja ne kontam to nikako. Meni papir ide na živce. Sve mi je lakše elektronski.
Samo BiH.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la amkos » 21 okt 2017 22:53

Ja ne kontam to nikako. Meni papir ide na živce. Sve mi je lakše elektronski.
Izgleda da nismo svi isti. :D
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
The Destroyer
Član
Postovi: 277
Pridružen/a: 22 jan 2016 00:46

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la The Destroyer » 21 okt 2017 23:10

amkos je napisao/la:
Ja ne kontam to nikako. Meni papir ide na živce. Sve mi je lakše elektronski.
Izgleda da nismo svi isti. :D
Slažem se. I meni je milina listati stranice neke knjige, što je starija i pohabanija, više uživam. Stvar ukusa.

mistalee
Novi kolač
Postovi: 1
Pridružen/a: 09 dec 2017 20:08

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la mistalee » 19 dec 2017 20:55

Lijep pozdrav svima, mozda na ovom forumu uspijem pronaci odgovor koji trazim vec duze vremena. Naime, posjedujem jednu od knjiga Alije Izetbegovica, koju je licno potpisao u maju 1995., u Sarajevu. Knjiga je posvecena na ime Mr. Colonel Hassan el-Ahmed (koliko znam Colonel je pukovnik). Pokusao sam istraziti to ime, ali nisam uspio pronaci nikoga ko bi mogao biti taj pukovonik.

Da li neko, ko se mozda duze vremena bavi zivotom i djelom Alije Izetbegovica, ima neku informaciju ko je Hassan el-Ahmed? Unaprijed hvala.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la Zmaj » 04 nov 2018 19:14

Senad Hadžifejzović: Alija i ja
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la Zmaj » 24 nov 2018 18:02

XR5JJsvQU7M
ZLATNE KAŠIKE - ALIJA IZETBEGOVIĆ (IML TV)
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la Zmaj » 14 mar 2019 18:25

Alija Izetbegovic's legacy still inspires many around the world. From a political prisoner, he became one of the most important political figures in the history of Bosnia and Herzegovina. This is just part of his story.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la Zmaj » 27 nov 2020 17:41


Intervju s Alijom Izetbegovićem iz serijala "Svjedoci raspada Ex-Yu"
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5842
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Alija Izetbegović

Post Postao/la Abidaga » 09 aug 2022 23:57

08.08.2022
Suljagic o Aliji: "I never spoke with Izetbegović, but in the later years, as the only Bosnian correspondent from the ICTY, I had an opportunity to read what he said when the outside world did not listen, in meetings with other heads of state, prime ministers, ministers, and many so-called "special envoys". To be honest, I was looking for evidence of the beliefs I already held about him, but I found something completely different. I found a determined man capable of standing up for his country, the citizens of Bosnia and Herzegovina, and his own values, even when at his weakest. It would have been impossible to gain independence for Bosnia and Herzegovina under any other circumstances except those from summer 1990 to spring 1992. It was a rare moment in history internationally but equally significant regionally. Alija Izetbegović recognized it for what it was and acted upon it. Were it not for his ability to recognize it and to successfully play Slobodan Milošević of Serbia and Franjo Tuđman of Croatia against one another, Bosnia and Herzegovina would have likely ended up as a Serbian province or, at best, would have been divided between Serbia and Croatia. Both Milošević and Tuđman quickly regretted their decisions in the period leading up to Bosnian independence. They tried to "rectify" it, but it was already too late for their plans, by the late summer of 1992, the Bosnian people were standing in their way. Izetbegović made crucial decisions in that period that I doubt some other Bosnian politicians would have made at that time. He was not going to leave Bosnia alone and stuck with Serbia in some sort of Greater Serbia, but he also knew he had few allies to pursue independence elsewhere. He was a man formed by the preceding two hundred years of Muslim withdrawal from Europe --like my grandfathers' generation-- and sought initially, like many other Bosnian and Muslim leaders, to settle with Europe on Europe's terms. Whether he planned it or not, he ended up the first Bosnian and Muslim at the table and ensured that the peace settlement was also on our terms. Maybe I have grown old and mellowed, but I don't think we still understand how difficult it was to gain Bosnian independence and what it took from every one of us. We can still say many things about Alija Izetbegović, but we can't say that he wasn't in it with all of us or that it wasn't his struggle. To deny that to Alija Izetbegović is to deny him being Bosnian and Muslim. He was proudly both."

https://www.aa.com.tr/en/analysis/opini ... me/2656254

Odgovorite