☑ Pravila foruma i savjeti

Genocid u Prijedoru

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la ABen » 08 nov 2013 13:03

Srbin koji je otkrio Tomašicu tražio je zauzvrat samo kabanicu!
A. A. 08/11/2013 11:44:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/17708 ... anicu.html

PRIJEDOR - Grobnica u Tomašici kod Prijedora koja je 21 godinu krila mračnu tajnu o masovnim likvidacijama na stotine bošnjačkih i hrvatskih žrtava u Bosanskoj krajini, otkrivena je zahvaljujući informacijama dvojice lokalnih Srba koji su bili dio sistema Vojske Republike Srpske i '90-tih su učestvovali u uklanjanju tijela ubijenih žrtava, a čija savjest je dvije decenije nakon ratnog užasa, ipak, proradila, izvještavaju novinari Anadolu Agency (AA).

Slike užasa iz Tomašice ovih dana su obišle svijet i iznova ga zapanjile razmjerima zločina koji su počinjeni u Bosni i Hercegovini tokom agresije i genocida u toj zemlji od 1992. do 1995. godine.

slika
slika
slika

Iako je ovih dana u novinarskim i istražiteljskim krugovima kolala informacija da je za informaciju o mjestu grobnice u Tomašici zapravo plaćeno 25.000 KM (oko 12.700 eura), istražitelji su u razgovoru za Anadolu Agency (AA) tu informaciju potpuno odbili.

''Nije tačno da je dat novac! Radili su potpuno besplatno. Oni koji su ranije tražili novac, ispostavilo se, nisu znali ništa. Mi smo najprije došli do saznanja o osobama koje su učestvovale u prebacivanju i sklanjanju osoba na Tomašicu. Sa dvojicom od njih smo uspostavili kontakt. Radili smo na tome ne bi li im proradila savjest. Jedan od te dvojice Srba je kasnije bio važniji jer je upravo on otkrio gdje se tačno nalazi grobnica. Čovjek je naprosto došao na lice mjesta i pokazao nam gdje se grobnica nalazi. Pošto je padala kiša, dali smo mu samo kabanicu'', govori za Anadolu Agency jedan od istražitelja.

Taj čovjek je kazao kako mu je nakon otkrivanja informacije o Tomašici ''nekako postalo lakše'', te da se rasteretio otkrivši mračnu tajnu koju je tako dugo čuvao u sebi.

Proganjale su ga sjene prošlosti. Proradila mu je griža savjest. Pričao je kako su mu posebno ostale upečatljive neke slike sa Tomašice zbog kojih je, očito, i progovorio.



''Kazao nam je: 'Pa ja ne mogu pojmiti to šta je moj narod uradio bošnjačkom narodu'. Njegov jedini uslov je bio da ga se nigdje ne spominje, da ga nigdje nema'', kazao je naš izvor, istakavši kako je lokalno stanovništvu u blizini masovne grobnice dvije decenije skrivalo zločin:

„Čovjek koji nam je otkrio lokalitet grobnice, kazao nam je kako se preostalo lokalno stanovništvo srpske nacionalnosti u ratu, ali i poratnim godinama bunilo tajno tražeći izmještanje grobnice, zbog nesnosnog smrada leševe, koji je do njihovih kuća dolazio i putem podzemnih voda. Ali? Šutjeli su o svemu i nisu htjeli obavijestiti porodice na stotine žrtava i reći im gdje su tijela njihovih svirepo ubijenih najmilijih. U ovoj grobnici bile su i njihove brojne komšije, ali oni nisu ništa htjeli reći i, vjerovatno, nikada ne bi ni progovorili“.

Zahvaljujući tom čovjeku na lokalitetu Tomašica ovih dana su boravili i istražitelji Haškog tribunala. Nema sumnje, potvrđeno je AA, kako će dokazi prikupljeni u Tomašici biti dio dokaza na suđenjima vojnim i političkim čelnicima Republike Srpske (RS) Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću.

S druge strane, Edin Ramulić, predsjednik Udruženja „Izvor“ iz Prijedora kazao je kako je Tomašica i sada otkrivena ''nakon što je dato zeleno svjetlo policije i ljudi koji su ovdje veoma utjecajni da se može otkriti taj lokalitet''.

''Neko je ovdje procijenio da bi trebalo skinuti taj pritisak sa Prijedora. Sama ta šutnja pokazuje da je strategija da se pretrpi nekih pola godine, da se ekshumacije izvrše i da u vremenu poslije Prijedor ne bi imao taj balast nestalih osoba kako bi mogli da kažu da su i to riješili'', kazao je Ramulić za Anadolu Agency.

Iz masovne grobnice Tomašica do sada su otkriveni posmrtni ostaci 430 žrtava, od čega je 275 kompletnih tijela. Među tijelima su otkriveni muškarci raznih životnih dobi i žene. S obzirom na glinovito tlo u Tomašici, mnoga tijela i nakon 20 godina gotovo imaju kosu, nokte, pa čak i tkiva, kazali su novinarima Anadolu Agency istražitelji na mjestu događaja. Ekshumacije će se nastaviti i narednih dana, a osigurane su i mašine za intenziviranje radova.

Ovo je do sada najveća masovna grobnica u BiH. Naime, uz žrtve na Jakarinoj Kosi kod Prijedora, a koje su, kako je dokazano, prethodno bile ukopane u Tomašici, ovdje su bila sakrivena tijela više od 800 žrtava.

Na području Bosanske krajine do sada je otkrivena 131 masovna grobnica, do toga samo u Prijedoru i okolici 61 grobnica. Na području Prijedora bilo je 59 logora i drugih objekata za zatočenje. Utvrđeno je kako je na području Prijedora ubijeno oko 3.500 osoba mahom bošnjačke i hrvatske nacionalnosti.

Haški sud osudio je 16 bosanskih Srba na ukupno 230 godina zatvora za zločine počinjene na području Prijedora. U BiH se još traga za više od 8.000 osoba ubijenih tokom agresije na tu zemlju.



- Tijela žrtava zakopavana tri mjeseca -

Tijela žrtava 1992. godine na Tomašici zakopavana su tri mjeseca, a u zločinačkim radovima učestvovalo je više stotina ljudi sa mašinama. Tragično je da su i neki zatočenici bili primorani prenositi leševe, a nakon toga su i sami bili likvidirani, što potvrđuju i pronađene čahure i zrna metaka kod masovne grobnice u Tomašici.

„Između ostalih, ljudi su izvođeni iz logora u Trnopolju i Omarskoj i tjerani da tijela ubijenih skidaju sa kamiona i bacaju ih u grobnicu. Kada bi to obavili bili bi ustrijeljeni na licu mjesta, kako ne bi bilo svjedoka zločina“, opisali su novinarima Anadolu Agency forenzičari koji rade na izvlačenju tijela iz masovne grobnice Tomašica.

(Vijesti.ba/AA)
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la sarajlija » 08 nov 2013 13:53

Meni je prosto nevjerovatno da ni nakon ovolikih dokaza o genocidu nad nama niko ama bas niko od nasih politicara ne spominje mogucnost ukidanja entiteta i ponovnog preuredzenja drzave??
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la ABen » 08 nov 2013 17:15

Istražitelji tragaju za novom grobnicom u Tomašici
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/17716 ... asici.html

slika

SARAJEVO - Nastavljeno je iskopavanje na novom lokalitetu u blizini primarne masovne grobnice Tomašica u Prijedoru, javlja Anadolu Agency (AA). Kako je saopćeno iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine, pretpostavlja se da su u ovoj primarnoj masovnoj grobnici tijela žrtava bošnjačke i hrvatske nacionalnosti sa područja Prijedora i okoline koje su ubijene u ljeto 1992. godine.

''Kopanje na novom lokalitetu, udaljenom nekoliko metara od primarne grobnice, pokazat će da li je u pitanju nova mikrolokacija na kojoj su ukopana tijela žrtava. Trenutno se radi na otklanjanju gornjeg sloja zemlje, visokog od tri do pet metara, koji je naknadno nanešen na ovo mjesto. Tragovi koji su ovdje pronađeni odgovaraju tragovima pronađenim na mjestu primarne masovne grobnice, ali će tek dalje kopanje pokazati da li su i na ovom mjestu ukopane žrtve'', saopćeno je.

Ostaci svih pronađenih tijela će biti prebačeni u Centar za identifikaciju Šejkovača u Sanskom Mostu, gdje će ostati dok se ne završi njihova forenzička obrada i proces identifikacije.

Ekshumaciji prisustvuju predstavnici Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP), predstavnici Instituta za nestale osobe BiH, predstavnici MUP-a RS, ljekar sudske medicine i istražilac Tužilaštva BiH.

Istražilac Tužilaštva BiH se svo vrijeme nalazi na terenu gdje koordinira rad svih osoba uključenih u proces ekshumacije.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la ABen » 08 nov 2013 17:16

Ramulić: Zašto još niko nije uhapšen za Tomašicu?
A. A. 08/11/2013 14:33:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/17714 ... asicu.html

PRIJEDOR - Predsjednik Udruženja ''Izvor'' iz Prijedora Edin Ramulić u razgovoru za Anadolu Agency (AA) postavio je pitanje zašto se Tužilaštvo Bosne i Hercegovine i više mjeseci nakon otkrivanja masovne grobnice u Tomašici kod Prijedora, gdje su zasad otkriveni posmrtni ostaci 430 žrtava, među kojima i 275 kompletnih tijela, ponaša kao ''pogrebno društvo''.

Prema njegovom sudu, Državno tužilaštvo u BiH mora započeti procesuiranje odgovornih za ovaj užasni zločin.

''Nema nikakvih aktivnosti koje bi radile na utvrđivanju identiteta počinilaca. Nakon što je grobnica pronađena, a već mjesecima traju iskopavanja, niko se ne privodi, niko se ne saslušava, niko se ne dovodi u vezu sa grobnicom... To nije bilo samo mjesto gdje su sakrivana tijela. To je bilo mjesto gdje su neki od ljudi i pogubljeni. To Tužilaštvo BiH mora da radi! Oni na teren čak nisu poslali državnog tužioca već stručnog saradnika. On sam ne može napustiti teren, te nema nikakvu priliku da poduzima istražne radnje'', tvrdi Ramulić u razgovoru za AA.

Boji se, kako kaže, da će se nastaviti dosadašnja praksa, gdje je izvršeno 1.900 ekshumacija žrtava, a nije formiran nijedan sudski predmet!?

''Jer je sve radilo Kantonalno tužilaštvo Bihać koje nije bilo mjesno nadležno da goni počinitelje već da samo ekshumira žrtve... To se, evo, nastavlja. Glavni problem je to što se pronalazak tijela tretira kao rješenje. Ne, rješenje tog problema je kada počinioci budu iza rešetaka'', ocijenio je.

Podsjeća da je Haški tribunal procesuirao dio odgovornih za zločine u Prijedoru, kao i Sud BiH i sud u Banjoj Luci.

''Ali nisu procesuirani ljudi iz Kriznog štaba Prijedora koji su donosili odluke oko formiranja logora, donosili naredbe da se napadaju sela i oko masovnih grobnica, to jeste skrivanja tijela. Imamo i ljude koji su bili na određenim vojnim i policijskim mjestima, a i danas se nalaze na odgovornim funkcijama", kazao je Ramulić i podsjetio kako je aktuelni načelnik Prijedora Marko Pavić uoči i tokom rata, kad su počinjeni zločini širokih razmjera, bio na istaknutim funkcijama.

''Da je sudske pravde, on bi morao odgovarati jer nije razotkrio i poduzeo mjere protiv lica koja su počinila ubistva ili sakrivala ta tijela. Ne samo da nije poduzimao ništa tada, već i sada na sve načine osporava da su to bili ratni zločini. Po njemu, ti su ljudi su poginuli i sahranjeni su. Ne može da prevali preko usta da su to žrtve zločina sistema čiji je i on bio dio", poručio je Ramulić.

- Dokaz da je u Prijedoru počinjen genocid -

Prema njemu, Tomašica je jedan od najočitijih dokaza da je u Prijedoru počinjen genocid.

''Ovo dokazuje sistem, jer u formiranju grobnice moralo učestvovati na stotine ljudi i mehanizacije. Morale su tu biti vojne i civilne službe, od civilne zaštite do komunalnih službi pa nadalje. Vidi se da je to bio dio udruženog zločinačkog poduhvata. Ovo je jedan od očitijih dokaza da je u Prijedoru bio genocid i poslužit će sigurno u slučajevima Karadžić i Mladić, gdje se kao tačka genocida navodi i Prijedor'', zaključio je Ramulić, naglašavajući da će otkrivanje Tomašice rasvijetliti sudbinu jednog značajnog dijela od preko 1.000 osoba za kojima se traga.

- Pavić isključio mobitel -

Danas smo u Opštini Prijedor pokušali dobiti reakciju gradonačelnika Mirka Pavića na optužbe koje je iznio Edin Ramulić. U njegovom kabinetu su nam kazali da je ''gradonačelnik na slavi i da se neće vraćati''.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la ABen » 08 nov 2013 17:18

Iznenađen sam što je trebalo toliko vremena za otkrivanje Tomašice
B. A. 08/11/2013 16:17:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/17717 ... asice.html

slika

SARAJEVO - Bengt Norborg, novinar Švedske državne televizije, koji je 1996. godine izvještavao o Tomašici, u razgovoru za bhrt.ba ne krije iznenađenje što je toliko vremena trebalo za otkrivanje te masovne grobnice te kaže da su za nju znali i aktivisti za ljudska prava iz Zagreba.

Norborg je još 1996. godine emitirao prilog o masovnoj grobnici Tomašica. U intervjuu za bhrt.ba upitan je da li je tad bio svjestan razmjera tog ratnog zločina.

- Znamo da su se užasne stvari dešavale u sjeverozapadnoj Bosni tokom rata, da su tamo bili logori i ubijanja u periodu kad je na vrhuncu bilo etničko čišćenje, ali Tomašica je bila nova priča.

Na osnovu svjedočenja svjedoka sa terena shvatio sam da se radi o mnogo većem zločinu - jedan od svjedoka je rekao da je najmanje 1000 ljudi ubijeno!

Ali nisam mogao sa sigurnošću znati koliko ljudi je pokopano, tada je bilo veoma teško raditi. I, kada je priča objavljena, mislio sam da će međunarodna zajednica biti u mogućnosti da temeljito istraži cijeli slučaj - kazao je.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la Bosni » 08 nov 2013 19:30

http://www.klix.ba/vijesti/bih/svedski- ... /131108139
Švedski novinar: Informacije o Tomašici '96. smo dobili od predsjednika HHO Ivana Čička

Tonči Percan je jedan od članova ekipe švedske državne televizije (SVT) koja je još u januaru 1996. godine otkrila da se na području rudnika Tomašica kod Prijedora nalazi masovna grobnica, za koju se u protekla tri mjeseca ispostavilo da je najveća na Balakanu. U razgovoru za Klix.ba kaže da je jako iznenađen što je do iskopavanja posmrtnih ostataka došlo tek nakon toliko godina.

Klix.ba je jučer objavio tekst o ovoj posjeti švedskih novinara, predvođenih Bengtom Norborgom. Percan, nekadašnji voditelj vijesti na SVT za građane s prostora bivše Jugoslavije u Švedskoj, a sada novinar freelancer, za Klix.ba je ispričao kako su zapravo došli do Tomašice i kako je to sve izgledalo odmah po okončanju rata.

"Dobili smo informaciju da je Tomašica vjerovatno najveća grobnica, a dao nam ju je Ivan Čičak, predsjednik Hrvatskog helsinškog odbora. Oni su zapravo imali svjedočanstva bosanskih izbjeglica koje su dolazile u Hrvatsku, a i mi smo dobili neka imena tih izbjeglica. Na teren smo išli sami bez ikakvog osiguranja. Obilazili smo sela u okolici i jednostavno pitali ljude znaju li nešto o tome. Našli smo nekoliko svjedoka koji bi nam mogli otprilike reći gdje je to bilo i šta su oni čuli, a imali smo i svjedoke iz prve ruke koji su vidjeli kamione s tijelima, čuli pucnjavu. Lokalni stanovnici su nam govorili o ubijanju civila", kaže Percan.

Švedskoj ekipi je tada rečeno da je oko 1.000 ljudi pokopano u Tomašici. Mi naravno nismo vidjeli nikakve posmrtne ostatke, priča Percan, ali smo bili kod rudnika i snimali.

"Kada smo vidjeli da su grobnicu zvanične institucije tek sada otkrile nas je to iznenadilo, jer smo mi informaciju o njoj imali i objavili prije toliko godina. Pokušao sam saznati zbog čega je to trajalo toliko dugo i stupio sam u kontakt sa Institutom za nestale osobe Bosne i Hercegovine. Istražitelj me pitao zbog čega mi tu informaciju nismo dostavili '96 njima, što me malo čudi. Mi nismo policija ili tako što i ne dostavljamo informacije na takav način. Ta naša vijest je obišla cijeli svijet, sve TV kuće su prikazale te naše slike, tako da smo mi držali da je i u Bosni poznato da smo mi pronašli ili da smo tvrdili da smo pronašli jednu novu masovnu grobnicu", kaže Percan.

Sam odlazak u takva područja nije bio nimalo jednostavan. Percan se prisjeća kako je u to vrijeme sretao i druge kolege novinare na raznim područjima u Bosni te da ih je bilo strah istraživati priče o ratu, čak i u prisustvu međunarodnih trupa.

"Kada smo došli u Prijedor i sela oko Prijedora, imali smo osjećaj da su i vojnici i stanovnicu u nekom šoku, kao da su zabrinuti. Sretali smo i lokalnu policiju, pa nas je bilo strah da nas neko ne zaustavi, bojali smo se da će nas zlostavljati policija Republike Srpske. To se nije desilo, jer mislim da su oni tad imali važnijih problema od toga da ganjaju neke novinare", kaže naš sagovornik.

Švedska novinska ekipa je u Prijedoru provela nekoliko dana. Do informacija koje bi im bile od pomoći su dolazili vrlo teško. Lokalno srpsko stanovništvo je odbijalo bilo kakav razgovor, dok su oni koji su pristajali pričati ouglavnom bili Bošnjaci ili Hrvati koje su tamo sretali.

"Bili smo tad kod nekoliko lokalnih Srba, Razgovarali smo s njima dugo, ali ništa nam nisu htjeli reći. Bošnjake i Hrvate koje smo sretali bili su vrlo uplašeni. Ljudi koji pričaju na tom snimku žive u blizini Tomašice i pristali su govoriti samo pod uvjetom anonimnosti
", priča Percan.

Ovaj novinar porijeklom iz Hrvatske, koji već 40 godina živi u Švedskoj, kaže da ga je sada nakon svega najviše pogodila priča djevojke koja je imala dvije godine kada joj je otac ubijen i koja se nada da će ga sada napokon sahraniti. Jednim od najvećih problema Percan vidi, kao i veliki broj drugih, to što su neki osuđeni za zločine u Prijedoru, a Tomašica se nije našla u optužnici. "Sve je to malo čudno", dodaje on.

"Tomašica je za mene jedno od najvećih novinarskih otkrića. Nakon 19 godina pokazalo se da smo bili upravu i na pravom tragu. Neki su nas ismijavali da smo izmislili priču kad se nakon godinu, dvije nšita nije desilo. Našu reportažu su tada preuzele gotovo sve TV kuće. Kad smo stigli u Zagreb šefovi iz televizije častili su nas večerom kao nagradu za dobar posao. Bila mi je to najbizarnija večera. Teško je biti zadovoljan obavljenim poslom kad znaš da u grobnici leži 1.000 ljudi, među njima žene i djeca", kazao je Percan za kraj našeg razgovora.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la ABen » 08 nov 2013 19:41

kakve su sanse da se pokrenu nove optuznice protiv ovih sto su osudeni i ovih sto su slobodni i danas se setaju po Prijedoru?
a Tomašica se nije našla u optužnici.
Jer ovaj tekst na to ukazuje iz clanka.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Bosnjak
Član
Postovi: 877
Pridružen/a: 30 okt 2012 01:32

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la Bosnjak » 08 nov 2013 19:49

ABen je napisao/la:kakve su sanse da se pokrenu nove optuznice protiv ovih sto su osudeni i ovih sto su slobodni i danas se setaju po Prijedoru?
a Tomašica se nije našla u optužnici.
Jer ovaj tekst na to ukazuje iz clanka.
Vrlo dobre šanse ako se to želi napraviti. Pošto za konkretan slučaj Tomašice nikom nije suđeno onda je sasvim legitimno da se ta tačka ili doda u tekuće procese ili da se radi nje pokrenu novi procesi. Vidjećemo šta tužilaštvo ima da kaže na to.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la ABen » 08 nov 2013 20:01

Vidjet cemo onda sta ce biti. I da li ce biti novih optuzenih. Dobro je isto da ce se Karadzicu i Mladicu za ovo suditi.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la Bosni » 14 nov 2013 06:13

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/zi ... -zavidjeli
Živi su mrtvima zavidjeli

Najtužnija mjesta na svijetu su Tomašica kod Prijedora, gdje je otkrivena dosad najveća masovna grobnica, i Šejkovača u Sanskom Mostu, gdje su privremeno smješteni posmrtni ostaci stotina žrtava genocida u Prijedoru.

Kažemo najveća sad-zasad, jer se još desetak hiljada Bošnjaka vode kao nestali u proteklom ratu i pitanje je dana kad će još nekome proraditi savjest pa otkriti još veće stratište.

Mnogo preživjelih logoraša iz Prijedora je trenutno u Švedskoj i budno prate ekshumacije žrtava, među kojima su njihovi rođaci, školski drugovi ili neko od onih s kojima su zajedno bili zatočeni u logoru, neko ko je imao manje sreće i nije preživio.

Važno da ostane zapisano

"Tako je to kad se gleda sa ove vremenske distance", govori Šerif Velić bivši logoraš, Omarske i Manjače, "ali u to vrijeme, malo je čudno reći, bilo nas je živih koji smo mrtvima zavidjeli. Sjećam se da je u Omarskoj nasuprot meni ležao moj vršnjak Fuad Hodžić, koji je živio u Austriji prije nego se našao tu. Ne mogu pobrojati sve načine na koje je bio mučen. Na licu mu se očitavao veliki bol. Jedno jutro je samo osvanuo mrtav... Mnogi od nas smo mu uistinu pozavidjeli, a sličan način je svoj logoraški život okončao i Smajo Garibović."

Velić je jedan od rijetkih logoraša koji je uvjek spreman govoriti o svom stradanju, iako mu to teško pada, jer je svjestan koliko je važno da to ostane zapisano.

Nekoliko svojih šokantnih ispovijesti podijelio s čitaocima mojih romana Inat bosanskog goluba i Pacijenti, a sjećam se da mu je tad, prije nekoliko godina, bilo jedno od najčudnijih pitanja kako njihove dojučerašnje komšije šute o tolikim zlodjelima i ne otkriju grobnice.

On je sasvim siguran da će se naći još neka grobnica, jer se gubi svaki trag ljudima koje su masovno likvidirali.

"Ja sam za Tomašicu znao još u logorima, jer smo ponekad mogli čuti razgovore stražara koji toga nisu bili svjesni, pa sam to pokušavao ovdje reći mnogima, ali su mislili da imam ratne traume i da ne znam šta govorim, jer je teško povjerovati tako nešto."

Zanimljivo je da mi ovo Velić priča bez mržnje u glasu ili želje za osvetom. Dok se prisjeća tih dešavanja, često mu se oči orose suzama.

"Mnogi uspoređuju stradanje Srebreničana i Prijedorčana, što ima logike po svireposti i broju žrtava, ali je u Prijedoru sve bilo nekako drukčije. U srebreničkom genocidu je stradalo mnogo ljudi sa šireg područja, od ubica koji su došli sa raznih strana Bosne i Hercegovine, pa i iz Srbije, ali ovdje su se sve žrtve među sobom poznavale, a poznavali smo i svoje dželate."

U Jonšopingu smo razgovarili i s Mirelom Karagić, koja je šokirala švedsku javnost tekstom u visokotiražnom Aftonbladetu, gdje je izrazila nadu da će otkrivanjem Tomašice konačno moći dostojanstveno pokopati svoga oca, kojeg je izgubila kad je imala samo dvije godine.

Mirela sada ima 23 godine i studira uporedno dva fakulteta, ali je sasvim odlučna da za oca kojeg nije upamtila, djeda i još neke iz familije ganja pravdu i pronađe posljednje boravište.

'Hvala Bogu, evo djeca će nastaviti ako ja umrem prije nego se svi pronađu, ali ja jednostavno moram znati makar gdje je čiji grob, jer tad počne proces žaljenja, na koji čekam, evo, preko 20 godina.'

U razgovor se uključila njena majka Merima s pričom iz horor literature i filmova.

"Sakrivala sam se u kući, između osam i deset dana, ne sjećam se tačno, s Mirelom od dvije godine i sinom Arminom od osam mjeseci. Bila sam svjesna da ubijaju sve redom i odvode u logore, svud oko kuće su ležali leševi, od kojih se na suncu širio nesnosan smrad. Neke žene, koje nisu imale više šta izgubiti, izlazile su povremeno iz kuće i preko njih sam znala da mi tu negdje u blizini leži ubijen otac, ali nisam smjela pomisliti da ga pokopam, jer sam se bojala za djecu."

Dok mi ovo priča, nijh dvoje pažljivo slušaju, kao da to čuju prvi put, a lica svih troje prekriva neizmjerna tuga. Ona, začudo, priča dosta sabrano.

"Možete zamisliti kako je majci koja mora tako maloj djeci dokazati da ne smiju slučajno zaplakati ili pustiti bilo kakav glas, dok su oni vršljali po kući da još šta opljačkaju, jer će nas sviju pobiti. Meleci su mi izgleda pri tome pomogli."

Pitao sam ih na kraju, šta razmišljaju ovih dana od kako je ekshumacija počela i nadaju li se da će konačno svi iz rodbine biti dostojno sahranjeni.

Put u slobodu

"Meni je pobijeno osam članova najuže porodice, a koliko je daljih rođaka nisam nikad brojala", govori Merima. "Većina ih se još nije pronašla i nadam se da će biti svi pronađeni ovdje, a ako ne budu ne kanim odustati dok sam živa. Hvala Bogu, evo djeca će nastaviti ako ja umrem prije nego se svi pronađu, ali ja jednostavno moram znati makar gdje je čiji grob, jer tad počne proces žaljenja, na koji čekam, evo, preko 20 godina."

Merima je još pričala o svom putu u slobodu, koji je išao preko logora Trnopolje i mnogo nevjerovatno teških usputnih stanica, ali je već tad počela raspitivati za svoje.

Čudi se danas, dok gleda izvještaje na televiziji, šta je to što je lokalnom stanovništvu branilo da progovore, usprkos nepodnošljivom smradu i zagađenim vodama koje su pili.

Kaže da, usprkos svemu, ne želi vjerovati da su svi isti i da je u kontaktu sa jednom Srpkinjom, najboljom prijateljicom iz djetinjstva, koju nikako ne može svrstati među neprijatelje.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la Jack » 14 nov 2013 06:57

Mnogi uspoređuju stradanje Srebreničana i Prijedorčana, što ima logike po svireposti i broju žrtava, ali je u Prijedoru sve bilo nekako drukčije. U srebreničkom genocidu je stradalo mnogo ljudi sa šireg područja, od ubica koji su došli sa raznih strana Bosne i Hercegovine, pa i iz Srbije, ali ovdje su se sve žrtve među sobom poznavale, a poznavali smo i svoje dželate."
Haski sud je makar priznao da se je u Srebrenici desio genocid

U Prijedoru su izgleda Bosnjaci izvrsili neki kolektivni Harakiri ili bacili se u te masovne grobnice
Svak dodje, obidje tu jamu.Sto Reis Kavazovic ne uradi nesto za Bosnjake, makar da Medresu otvori.U Cijeloj Bosanskoj Krajini imas 2 medrese:Cazin i Banja Luka

Nista od tog.Malo slikanja, malo suplje.Dodje Bakir, malo da pokupi par poena

Gorcina je jos veca, jer svijet zna vise za Srebrenicu nego za Prijedor.Culi su za Omarsku, culi za Trnopolje.Prijedor jos manje.A Haski sud i ne zna za Prijedor

Inace, u pokoljima je sudjelovala

6 Sanska i 43 Prijedorska brigada takozvane Sumske.Najveci koljaci Zecova su bili iz Sanskog Mosta.6 Sanska


Da ne pricam da je bio i proglas da svaka Bosnjacka kuca mora da stavi bijele zastavice
Tako je i moja nena dobila saku u lice od strane hrabrog Srpskog vojnika, a ja kundak u stomak.Jos sam ja dobro prosao

Nakon jedne jace doze brlje.Lik mi je rafal kraj uha istresao jer nisam znao sve te Srpske slave da im izredam

U svojoj patoloskoj opsjednutosti.Naucio sam ja koje su im i Slave i sve to.Pa od Arandjela do Gavre.Zapamtio sam mnogo tog

Jednog lika su na mrtvo ime prebili jer je slusao RADIO Sarajevo.Ko je bio uhvacen da slusa Radio Sarajevo dobio je Smrtnu kaznu.I ovo nije sala

I jos tog i jos tog

A najveca tuga je danasnji nasi politicari

:vomit: :vomit:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la Jack » 16 nov 2013 05:15

sarajlija je napisao/la:Meni je prosto nevjerovatno da ni nakon ovolikih dokaza o genocidu nad nama niko ama bas niko od nasih politicara ne spominje mogucnost ukidanja entiteta i ponovnog preuredzenja drzave??
Sarajlija

Ja sam bio svjedok kada se je 100 ''civila'' skupilo.Od 5-85 godina i vicu svi.Srpska vojska ce sad u Bihac uci.Pobijmo Ballije

Ono sto je mene tad dojmilo kao djecaka je da sam vidio.A imao sam 14 godina tada.Dosta ''Srba'' mnogo mladjih od mene.Kao i neke cice koji su jednom nogom u grobu

Njihov kultura, njihov nacin razmisljanja, njihove akcije je bas jedan od glavnih razloga zasto ce u Bosni zivjeti ili mi ili oni, ali nikad zajedno

Kad prerezan Marko pije Ramazan uz vino,kad ti isti dzelati idu i hapse Prijedorske Bosnjake.Kad ti dodju i kazu

Mamicu ti balijsku.Prebismo ti rodjaka, a tebi bi daleko gore

To je tako.Ah, da.Nema veze za sve to.Kazem ti jarane
Mi i oni u Bosni ne mozemo da zivimo.To cu reci danas, sutra i sve do dana dok me zivot ne izda.I nakon moje smrti.Nista se nece bitnije promjeniti


Svjedok sam.Vidio sam taj teferic.Gledao sam spaljene kuce,.Gledao sam kad ulaze u prazne nase kuce, kupe stvari,i jos me pitaju da im pomognem.Gledao sam kad covjek mi kaze

Ej mali.Ja sam dosao iz Sanskog Mosta.Ima li praznih balijskih kuca

Svi su oni isti.Nebitno je jel zena, musko, jell ima 7 ili 77 godina.Bas zbog te sulude indokrinacije.Mi moramo da budemo spremni na sve



Reci cu ti da su me dvaput kamenovali
Kamenicama velicine grudvi.Koje razbijaju glavu.Uz povike.Pobij balije
Kako sam ja bio veoma agilan.Agresivno sam se saginjao dole uz povike.Ne mozete mi nista
I istina.Mene kamen nije pogodio jer sam bio brz, ali sam gledao kako drugi krvare kraj mene, kako se oni izivlavaju.Pola tih kamenica su bacane od strane zena i do 70 godina stare.I djece.I Par odraslih muskaraca


Sem sto me hinski puknuo kundakom u stomak.
Kamenovali.I to 2 puta.Tuuurci.

I to sve pod okriljem Un koji je samo gledao kako su me kamenovali a nisu nista radili.Danski bataljon Un.Jebe se njima za mene.Njima je jarane bilo sve ravno kao Danska tada

Sta , mozes da ocekujes

Nama ostaje samo da se dobro spremimo.Ili da se bacimo ju masovne grobnice za nekih 20 godina.Da na svrijeme progutaju

A da ce doci to zeljeno 2 poluvrijeme.

Hoce.U to sam siguran


Volio bih da nece.Ali znam bolje, i znam da hoce
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la Bosni » 17 nov 2013 01:07

http://bosniapress.net/evo-sta-gradani- ... -tomasici/
Evo šta građani Prijedora misle o Tomašici

Prijedor – Nakon što je otkrivena najveća masovna grobnica u BiH, Tomašica, nema čovjeka koji nije osudio divljaštvo onih koji su ubile na stotine nedužnih stanovnika Prijedora.

Međutim, sami Prijedorčani ne smatraju da je to istina, te misle da se radi o “preuveličavanju”. Pogledajte šta građani Prijedora misle o Tomašici.

YYy8i72TZ3M

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la ABen » 21 nov 2013 08:15

:cita:
Upitno je da li će ikada srpski zločinci odgovarati za ubijene Bošnjake iz grobnice Tomašica
http://bosniapress.net/moguce-je-da-srp ... dgovarati/

slika

Vrijeme je da nakon 21 godine šutnje i izbjegavanja Tužilaštvo za ratne zločine konačno pokrene procesuiranje zločinaca odgovornih za ubijene Bošnjake iz najveće masovne grobnice Tomašica.
Već 21 godinu porodice tragaju za svojim najmilijima i za pravdom. Ovaj zločin Tužilaštvo BiH ne želi da procesuira, jer kako drugačije nazvati situaciju da za toliki broj ubijenih civila u jednoj akciji koja je imala svoj početak i kraj i čiji je proizvod upravo Tomašica niko ne bude osumnjičen (U šest sela Mataruškog Brda (Bišćanima, Rizvanovićima, Rakovčanima, Čarakovu i Zecovima ) u periodu od 20. do 25. jula ubijeno je između 1650 i 1800 civila Bošnjaka.).

Sadašnji mjesno nadležni tužitelj Ozrenka Nešković vodi samo jedan slučaj, tretirajući ga pojedinačnim incidentom a to je slučaj strijeljanja pred džamijom u Čarakovu, uporno izbjegavajući da ga tretirati dijelom jedne sveobuhvatne akcije kojom je neko komandovao. Možda se razlog za ne procesuiranje ovog gnusnog zločina krije u činjenici da je gospođa Nešković tokom čitavog rata bila tužilac, ni manje ni više, u genocidom uništenom Bratuncu.

Ako se uzme u obzir da Sud BiH masovno pušta na slobodu srpske zločince osuđene za genocid nad Bošnjacima u Podrinju, odnosno ako sudbinu procesuiranja Tomašice budemo posmatrali kroz ponašanje sudije Haškog tribunala Teodora Merona, koji ovih dana pušta na prijevremenu slobodu krvnike koji su pobili Bošnjake u Prijedoru i okolini, onda se možemo teško nadati da će porodice ubijenih Bošnjaka iz masovne grobnice Tomašica doživjeti pravdu na ovom svijetu.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la sarajlija » 21 nov 2013 15:04

Kad nisu do sad nazalost nece ni od sad.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la Bosni » 03 dec 2013 02:43

O6o0qMMkRaA

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la Jack » 04 dec 2013 18:29

Prijedor je najvise zapostavljen kraj.Da nije bilo Tomasice gdje na kostima ubijenih 20 godina prije, danas imas onog kretena Bakira Izetbegovica s ostalim koji se nadmecu o ''Srpska'' ovo i ono

Ne bi se ni culo sta.Sjecam se odem kod prijatelja tamo negdje na proljece 1991.Pozdravi me njegov stari.On meni i hrane stavi nahrani me i sve.

Iduce proljece 1992.On je ubijen

Ubijena su mi 3 rodjaka, 2 bila u Omarskoj.Danas u Prijedoru i nemam nikog.Makar da je ziv

Zalosna je cinjenica da u Prijedoru nas zastupa

Mursel prijeratni ugostitelj i poznati kreten
I Ciganka Azra Pasalic, koja bi prodala sve ispod stola za 100 Eura

Nakon sto je haman 4000 Bosnjaka pobijeno medju njima i osnivaci nekadasnjeg Fk Prijedora Crnalic Dedo, pa do Poznatog bodybuildera Fikreta Hodzica, do dr Ese Sadikovica

Danas u samom gradu nemas mozda 200 tinjak mladjih Bosnjaka ako i toliko.A sto je ironija je da se Srebrenica makar koliko-toliko spominje

Cudno je da u ratu Prijedorski Bosnjaci su oslobodili i Vlasic i Koricanke stijene odakle su bacani Prijedorcani.Poslije su pomogli u odbrani Kljuca, pa su i Igman spasavali.Dosli i zajedno s 5 korpusom oslobodili Sanski Most.Pogresne su percepcije da je Sanski Most oslobodio 5 korpus, jer do dolaska 7 korpusa.5 Korpus nije metra napredovao

Danas imas dokazanog ratnog zlocinca kao nacelnika opcine.Imas izdajice i poltrone

Sem sehidskog mezarja Skela u gradu gdje je dr Eso sahranjen.Kao i dzamije u gradu koji je nacionalni spomenik

To su dva jedina mjesta u gradu gdje mozes vidjeti zastavu Bih.Vidis je po privatnim kucama jos u Puharskoj.I to je to

Prava steta



Ovakvo ponizavanje Prijedorskih Bosnjaka je sramotno i to se desava vec 20 zadnjih godina.

Dok danas svak gleda da ugodi ustashama dajuci im Ksc po svim gradovima Bosne a pritom provodeci aparthajd po svojim sredinama tipa Kresevo.Danas u mnogim mjestima se sumske provode i gora stanja

Rekao mi je jedan poznanik.Inace rahmetli Papeca sam licno znao.Da u centru Puharske se ilegalno otima Bosnjacka imovina, krade nam se zemlja u po bijela dana, i pravi neko mikro naselje za cetnike.

To je za mene nekako

A Prijedor nema vise Alajbegovica, nema vise ni Papeca :(

Doktora Ese.Ostao prijeratni ugostitelj i kreten na kvadrat.Da prosipa i soli pameti Bosnjacima

Da ne pricam da nema ni Muhameda Cehahica, Becira Medunjanin...itd


Kozarac je koliko-toliko slozniji i pametniji danas od Prijedora po svim pitanjima

Najgore je bas u Prijedoru gradu,Ljubiji i donekle Hambarinama.To je pravi pustos
U Carakovu je popisano oko 1200 Bosnjaka, a mnogi su dosli iz daljine.Sve se bojim da u tom selu nece biti ni 800 Bosnjaka nakon.Ubijeno samo u ovom selu oko 200 Bosnjaka

Hambarinama 300

Na podrucju Mataruga od 10 000 Bosnjaka s popisa 1991

Njih 1500 je ubijeno, vecinom muskarci.To je 15% Ukupnog stanovnistva

U Zecovima haman 100
U Hambarinama 300
U Carakovu 200

Gdje je ostatak.Danas nazalost, ne samo da se provodi kradja nasa zemlje nego i u po bijela dana se hapse nasi ljudi koji imaju hrabrosti da progovore

Hapsenja su u gradu najveca jer stanica policije Prijedor, obicno trazi da im dolazi jace pojacanje kad hoce da hapsi nekog u Kozarcu.Kao zadnji put kad je dosla brigada cetnika iz Banja Luke da hapsi po Kozarcu



A to.Ne znam sta da ti kazem, ali ocigledno je neki bi najvise voljeli da su svi Prijedorski Bosnjaci pobacani u Tomasicama, i da ne postojimo.Ponasaju se kao da smo smece u Sarajevu.I jos gore

:vomit: :vomit:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la Jack » 04 dec 2013 18:36

Odes kod Mirse na cevape.Papec s gitarom. Imas cak i 2 fudbalska kluba uspjesna

Interesantno je da sva carsija je napravljena od strane Bosnjaka

Korzo
Trznica
Hotel Prijedor

Danas tamo gdje trznica nekad bila.''Otmeni'' dio grada. :respekt:

Prodaje se Leskovacki rostilj na uglu.I pecena krmetina :vomit: :vomit:

I tamo neke siromasne jufke.Prica Noel kako je Brod unakazen.Jos na kraju na pocetku korza nabili ono strasiloi od spomenika

Patrija haman samo sto se nije srusila

U Grad dosli cetnici iz Knina i Petrinje.Oko 2000 Vlaha iz Hrvatske je naseljeno dole
Da ne pricam tek za Sanski Most i Kljuc Bosanski Petrovac pa cak i Vozuca.Svi su tamo naseljeni

A koje su to tek seljacine na kvadrat.Nemam rijeci

Jedini otmjen dio grada i gradsku zonu i dan -danas imaju zbog Bosnjaka

A 20 godina poslije sem par borackih zgrada koji su ala Temisvar izgradjene.Nemas nista zanimljivo da vidis

I rokaju se za 200 maraka po Orlovcima.Cak i postare svoje ubijaju

Eto, to vam je Prijedor

A koliko je tamo ratnih zlocinaca?Stotine?Hiljade?

I nikom nista



:bad: :bad:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la BH-HZ » 04 dec 2013 19:51

Jack,opet u Prijedoru(u samom gradu) za razliku od mnogih gradova u BiH postoji kakav-takav povratak.Imamo svoja dva gradska naselja Skelu i Stari Grad.Prigradsko naselje Cejreci su i dalje nasi.U Puharskoj smo vjerovatno sa stalnim stanovnistvom izgubili vecinu,ali sa dijasporom imamo vecinu(ne znaci mnogo,ali ipak vise imovine je u nasem vlasnistvu).U Raskovcu i dalje stojimo solidno.Ima nesto nasih i po zgradama u PD.

I jos nesto ruzno je od tebe da omalovazavas ucesce 5. Korpusa u oslobadjanju Sanskog Mosta.Moj otac je bio pripadnik 7. i znam da je uvijek dolazilo do sukoba izmedju pripadnika ova dva korpusa u tome ko je vise teritorije oslobodio. :mrgreen:

Medjutim,i pored toga sto bih volio da su 7. Korpus i nasa 17. Viteska Krajiska Brigada uspjesniji od 5. ipak ne moze biti tako.Borci iz Cazinske Krajine su oslobodili Pecigrad,Veliku Kladusu,Bosansku Krupu,Bosanski Petrovac i Lusci Palanku,ali sami.Borci iz Banjalucke Krajine su oslobodili Vlasic,Donji Vakuf,veci dio Travnika i zajedno sa jedinicama HVO-a oslobodili Kupres.Oba korpusa su imala po dva neprijatelja(autonomase i cetnike,ustase i cetnike).Oba korpusa su ucestvovala u oslobadjanju Sanskog Mosta i Kljuca(kasnije i u odbrani).I jedni i drugi su imali tezak zadatak.Zato kazem ti ne smijes ponizavati borce 5. Korpusa bez obzira na to ko je prvi usao u Sanski Most.Trebalo je jarane moj osloboditi onoliki Grmec i protjerati cetalje iz Palanke.Nije to bilo nimalo lako,ali nije ni 17. bilo lako osloboditi brdoviti kraj oko Krasulja,Kamicka,Vrhpolja i Hrustova.

http://www.youtube.com/watch?v=shV6tNE0W5k Zaplacem uvijek gledajuci ovaj video.
Bosna Bosnjacima!

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Genocid u Prijedoru

Post Postao/la Jack » 04 dec 2013 20:07

Poslije 22 Septembra je napredovanje 5 korpusa zavrseno.Na prepad su uzeli Petrovac.Cetalji su toliko bjezali, ovi su mislili da ce u Pudinom Hanu uvezati linije, ali nije islo

Onda je Arkan navalio.Uzeo Velecevo.Uzeo i Rudenice dosao do samog Kljuca.Ali tad se je spojio 5 i 7 korpus

Poslije su zajedno napredovali

Ono za Pecigrad i napredovanje.Necemo slaviti pobjedu nad budalama(autonomasima).Ipak su i to Muslimani, kakvi-takvi.Valjda ce njihova djeca biti pametnija




S tim da ti kazem da u Raskovcu nije bas najbolje.Dolazi dosta cetalja preko pruge(Pecani) I Nastanjuju se dole.Srecom nema toliko prodane imovine, ali eto.Znam i ko je prodao

Iako ima i par svjetlih primjeraka da nasi ljudi kupuju nazad imovinu u Raskovcu sto su prodali prije

Grmec je velik, samo nije bilo tu dosta mladjih cetnika, to se je vidjelo kad im je pukla linija kod Grabeza.Poslije su bjezali

Malo je teze bilo uzimati prema Prijedoru jer su im tu sela bogatija i veca

Srba sto je bilo u Kljucu i na tom potezu nesto oko Sanice i u Ramicima, i to je to

A i nasih sela je bilo po Grmecu.Fajtovci, Naprelje.Nekad i Jasenica je bila nasa, a i sad ce biti
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite