☑ Pravila foruma i savjeti

Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevine

DrzavaBosna
Član
Postovi: 76
Pridružen/a: 19 okt 2012 20:27

Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevine

Post Postao/la DrzavaBosna » 22 dec 2012 16:12

PNEO_b-tsJw

SD55rPiWMkw

p_BS6X4Ej28

wukeupQk4eQ

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la Abidaga » 01 feb 2013 23:30

HBlrZwcD1uw
oBd-SwM4jN4
AplmV8_q4Mo

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la amkos » 28 feb 2013 16:18

Momčilo perišić oslobodjen optužbi!!!

Još jedan od SILNIH dokaza da je sud u hagu obična farsa!!!

Ovo je ono što je dezidijat govorio...Bjelosvjetski moćnici žele da su svi podjednako krivi , tj. da niko nije kriv. TO JE NJIHOV CILJ I RADE NA TOME.

A ovakvim presudama bjelosvjetski moćnici i licemjeri samo stvaraju nove nestabilnosti i vjerovatno buduće konflikte...Mislim da je to neminovno...

Ne može se na nepravdi graditi budućnost...

Iskreno da kažem , ova presuda me nije iznenadila jer znam da je ovo FARSA OD SUDA. :vomit: :vomit: :vomit: :vomit:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la amkos » 28 feb 2013 16:23

Nije slučajno presuda donošena uoči Dana nezavisnosti RBiH!

Ništa nije slučajno!! :vomit:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

mudhoney
Član
Postovi: 133
Pridružen/a: 22 nov 2012 11:27

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la mudhoney » 28 feb 2013 19:26

Živi bili pa vidjeli, ali u konačnici ovo ne treba izgledati ni tako loše. Vrlo je moguće da se ide na oslobađanje odgovornosti onih s drugu stranu Drine, ali će se zato potpuna krivica i optužba za genocid uperiti na bosanske srbe. Vidjet ćemo, ali ja sam optimista.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la Jack » 28 feb 2013 22:01

Katolici u Bosni izumiru.Tudjman je prodao ili predao.Nije ni vazno.Bosansku Posavinu i Banja Luku.Tamo su katolici.Maratonci koji trce posljedni krug.Znaci kao sto je ljudska smrt neizbjezna.Tako i njihov nestanak iz tih krajeva.No, vidis.Ima jedan sad problem.Ova presuda, kao i totalni krah katolika u cetnitetu, ali i u centralnoj Bosni.Otvara jedan veliki x.Naime, ustashe kako vrijeme prolazi sve vise i vise su zivcaniji.Mostar tretiraju kao svoj grad, i sluze se terorizmom, i da se Bosnjaci iz Mostara ekonomskim putem isele.To je jedan njihov podmukli plan.Presuda Perisicu ce samo osokoliti njihove apetite i zelju za POBJEDOM.Takvih pobjeda nad Bosnjacima oni imaju relativno malo, i njihova politicka karijera lezi na tome.Jedna velika jaka i sjajna Hrvatska pobjeda.To u opcini Bugojno cirka 6000 katolika u 2000.I nesto oko 4100 katolika danas, s tendencijom oko 4000 katolika do popisa.Ne mogu.To ni u Travniku ne mogu.Ja ne znam jel ti znas imalo Travnik.Ali, oni su drzali sav onaj dio prema Turbetu,a najvece naselje im je bilo KALIBUNAR.To nemaju.Sad skopcaj da su trazili pocetkom ovog stoljeca.Hrvatsku opcinu Stup, a sad ih mozes prebrojati na Stupu

To ti daje do panike.Njima treba jedna sjajna pobjeda.Treci i sam koncept treceg.On ne ide bez jednog veceg gradica CJELOVITOG.To i budale znaju.Presuda Perisicu koji je pobio najvise Bosnjaka a ne ustasha, jer Jna nikad nije drzala onaj dio preko Bulevara.Samo ce njihove apetite otvoriti.To, kao i nesposobna politicka vlast, ali i cinjenica da i oni sami znaju da nece dovijeka biti ova koalicija Sdp-Sbb

Bojim se da ce Mostar imati jaku ofanzivu skutora.Pocev od proljeca sve do kraja ljeta
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la amkos » 28 feb 2013 22:06

mudhoney je napisao/la:Živi bili pa vidjeli, ali u konačnici ovo ne treba izgledati ni tako loše. Vrlo je moguće da se ide na oslobađanje odgovornosti onih s drugu stranu Drine, ali će se zato potpuna krivica i optužba za genocid uperiti na bosanske srbe. Vidjet ćemo, ali ja sam optimista.

Kakav optimista, pa Srbistan je amnestiran od genocida i zločina!!

Dakle , progasiće se da je u Bosni bio građanski rat i nikom ništa!

Znači Srbistan nije napadao Bosnu, nije bilo Užičkog i drugih korpusa, nije bilo agresije Srbistana na Bosnu itd...
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

mudhoney
Član
Postovi: 133
Pridružen/a: 22 nov 2012 11:27

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la mudhoney » 01 mar 2013 10:11

amkos je napisao/la: Kakav optimista, pa Srbistan je amnestiran od genocida i zločina!!

Dakle , progasiće se da je u Bosni bio građanski rat i nikom ništa!

Znači Srbistan nije napadao Bosnu, nije bilo Užičkog i drugih korpusa, nije bilo agresije Srbistana na Bosnu itd...
Amkos frende, već odavno je nažalost tužba za genocid i agresiju srbije na Bosnu pala u vodu. ALI - ako će ovo značiti da će se bosanski srbi drastično kazniti, a samim tim i dokazati da je krmeći entitet nastao na genocidu, onda ja to potpisujem. Jer sam prilično siguran da bi to uzdrmalo temelje krmetnjaka. Pisao sam već na drugoj temi o hr optuženicima - Gotovina oslobođen, ali će zato BiH hrvatima jebat majkicu. Kao što svi znamo, ovo je politički sud. Za hrvate: evo vam krajinu, ali zaboravite Bosnu. Za srbe: nećemo srbiju optužiti za agresiju, ali zaboravite Bosnu. Za Bošnjake: zaboravite tužbu protiv hrvatske i srbije, ali vam evo prilika za potpunu dominaciju u Bosni. Ako se ide u ovom smjeru (a meni se čini da ide), onda bih ja to prvi potpisao koliko god bilo nesavršeno i nepravedno.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la Jack » 02 mar 2013 02:36

Gledaj, ti zivis u Hrvatskoj, ali koliko tamo Srba ima danas?Nemas ih ni za 2 divizije ako i toliko.To je sve starac ostao na krsu, vidi pod Banija, Lika i Kordun, pa oni vecinom dole pricaju Hrvatskim jezikom.Jedino jaka Srpska mladez i tamo pozicija je ostala u Istocnoj Slavoniji tamo gdje nije bilo haj da ne kazemo ''Oluje''

Bosnjaci su dobili agresiju, mislim na agresiju.Ne samo od strane Hrvatske, jer slanje brigada na Gornji Vakuf.To je nesto sto je dokumentovano.Ali, isto i nasi veci gradovi su okupirani od strane Jna.Naprimjer Visegrad je uzet od strane Uzickog korpusa Jna, i sad.Po svemu sudeci to je cin genocida.Nije tad ni bilo vojske sumske, sve su im pozicije, rovove iskopali iz Srbije, i pola nasih gradova je uzet od tih korpusa Novosadskog ili Uzickog?A, sta je to nego agresija

Naravno.Hrvatska je danas ponovo kao i za Tudjmana drzava gdje skutori igraju svoju ulogu, i takva politika ljubljena s Dodikom.Jedino ce totalno unistiti Hrvate, kao sto su i Srbi unisteni naprimjeru Benkovca.U mnogim opcinama

Po meni ja sam skeptican oko ovog, jer Perisic je trebao da bude odavno optuzen, i ako se zna da su pocinjeni zlocini nad Bosnjacima dole, onda ti sve bude jasno

I jos nesto.Presuda sestorki bi kako kazu, trebala da bude vec sad u Martu, tako svasta se moze ocekivati jos
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

mudhoney
Član
Postovi: 133
Pridružen/a: 22 nov 2012 11:27

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la mudhoney » 02 mar 2013 11:09

Jack, meni je kristalno jasno da situacija u Hr i BiH nikako nije bila ista. Prvo i osnovno - rušilačkog faktora u Hr je bilo samo 12% dok je u Bosni svaki treći čovjek bio srbin. Ako tim srbima pridodamo još 17% hrvata, dobijemo da je polovica stanovnika Bosne zapravo bila njen protivnik.

I da me se krivo ne shvati - ja znam da je tadašnja Jugoslavija, a nakon nje i Hr napravila agresiju na BiH, za mene tu nema spora. Ali ja pričam o PRAVU koje je nažalost vrlo često daleko od pravde. Njima pravni sustav dopušta da izmigolje činjenicama i da ispadne da agresije nije bilo. Ali zato će bosanski srbi i hrvati izmigoljit moj kurac, izvinjavam se na izrazu.

Za 6-orku ne brini, dobijaju vrlo drastične kazne. Apsolutno zasluženo.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la ABen » 27 mar 2013 10:02

Hag odbio da osuđenici srpske nacionalnosti kazne služe u Srbiji
http://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu/ ... 85712.html

BEOGRAD - Državni vrh Srbije bio je spreman da odustane od debate o Haškom tribunalu u Generalnoj skupštini UN da je ovaj sud pristao da osuđenici srpske nacionalnosti kazne služe u Srbiji, rekao je savjetnik srpskog predsjednika Oliver Antić.

On kaže da je ideja predsjednika Srbije Tomislava Nikolića bila da se kazne izdržavaju u Srbiji, pod nadzorom UN, ali da je to naišlo na prepreke u Tribunalu.

"Da je ovo rešenje prihvaćeno, mi bismo odustali od učešća u debati u Generalnoj skupštini UN ili na tu raspravu ne bi išao državnik tako visokog ranga kao što je predsednik", rekao je Antić za "Večernje novosti".

Ovaj prijedlog Beograda, međutim, nije prošao i zbog toga će, kako je i planirano, Nikolić prvi govoriti na debati 10. aprila.

Antić je rekao da se za debatu do sada prijavilo mnogo zemalja, pogotovo iz Afrike, te da se očekuju i nastupi ključnih članica Savjeta bezbjednosti - Rusije, Kine, Francuske, Velike Britanije i Sjedinjenih Država.

Prvi govornik na debati biće Nikolić, a uvodne riječi imaće generalni sekretar UN Ban Ki Mun i predsjednik Generalne skupštine Vuk Jeremić, koji je i zakazao debatu prošle godine nakon oslobađajuće haške presude za hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača.

Za sada još nije poznato da li će predstavnici BiH i Hrvatske učestvovati u debati. U kabinetu predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Nebojše Radmanovića kažu da ta odluka još nije donesena.

Ukoliko prihvati poziv, Radmanović će u Generalnoj skupštini govoriti drugi, a ako Zagreb odluči da Hrvatsku predstavlja njen predsjednik Ivo Josipović i on će biti u vrhu liste govornika.

Po završetku rasprave, Jeremić će sastaviti predsjedničko saopštenje, rezime cjelokupne diskusije, koje će biti zvanični dokument svjetske organizacije. Taj dokument biće upućen svim državama članicama UN, kao i međunarodnim organizacijama.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la ABen » 24 okt 2013 09:29

Obilježena godišnjica stradanja Bošnjaka u Stupnom dolu
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/17401 ... -dolu.html
slika

VAREŠ - Obilježeno je 20 godina stradanja bošnjaka u Stupnom Dolu kod Vareša. Na ovom mjestu su 23. oktobra '93. godine, HVO i paravojne formacije, na najmonstruozniji način ubile 38 osoba, a više od 300 osoba zatvorile u logore. Počinioci ovih strašnih zločina još uvijek nisu kažnjeni.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la ABen » 25 okt 2013 16:00

U Hadžićima obavljena zajednička dženaza za šest ubijenih Bošnjaka
A. A. 25/10/2013 15:32:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/17438 ... njaka.html

SARAJEVO - Zajednička dženaza za šest civila ubijenih tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, čija tijela su pronađena u Kasarni Žunovnica, klanjana je danas nakon džuma-namaza, u sarajevskom naselju Hadžići, javlja Anadolu Agency (AA). Danas su tako ukopani Almeid Hadžajlić (23), Nusret Smajić (51), Harun Zećiri (24), Esmir Mašić (24), Ferid Karavdić (27) i Sado Zulić (26).

Od 250 nestalih stanovnika Hadžića, još se traga za njih 90, starosti od 20 do 76 godina.

Suze i tuga na licima majki, sestara, braće i prijatelja još jednom dokazuje koliko su duboke rane agresije na BiH.

Dženazu-namaz je predvodio reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Huseina ef. Kavazović, koji je u obraćanju kazao da su ovi ljudi ''stradali braneći temelje domovine''.

“Svima su nam pokazali put, da za zemlju i narod, valja u određenom trenutku položiti i vlastiti život”, kazao je Kavazović i dodao da njihovo djelo neće biti zaboravljeno.

“Danas ovdje svjedočimo njihovom velikom djelu ali isto tako trebamo biti svjesni da i nas, koji smo ostali, čekaju sutra ista ovakva djela. Zemlja se mora braniti. Na nama je da slijedimo njihov put, da budemo borci, da budemo sinovi i kćeri ove zemlje”, kazao je Kavazović.

Neutješna je bila Vahida, majka 23-godišnjeg Almeida Hadžajlić Vahida.

“Tražila sam ga i našla... To se ne može opisati. Ako ništa drugo, mogu mu otići na mezar”, kazala je Vahida.

Prisjećajući se tog dana, 25. maja 1992. godine, Vahida kaže da umjesto da slavi “Dan mladosti”, ona prolijeva suze već 21 godinu.

“Sedam mjeseci sam čekala identifikaciju”, kazala je ona.

Fereida Nišić već 13 godina traga za bratom i za još 11 članova familije.

“Oca sam pronašla i ekshumirala 1996. godine. Postoje pretpostavke da moj brat i ostali Musići mogu biti u istoj grupi jer su 23. juna 1992. godine prozvani u Lukavici. Nakon što su ih poskidali, mučili su ih i odveli u nepoznatom pravcu. Kada su u tu sobu ušli preživjeli svjedoci, bilo je krvi do plafona”, kazala je Ferida.

Hajra Dahija, brišući suze, priča o bratu Smajić Nusretu i rođaku koje je danas ukopala.

“Nisam bila kući kada su ga odveli... Babo rahmetli je bio. Ja sam došla sutradan i zatekla krv pred garažom”, prisjeća se Hajra.

Kako kaže, pitala je oca šta se dogodilo, a on je odgovorio da su “tukli Nusreta, a zatim ga odveli prema ribnjaku, gdje su ga i ubili”.

Prema saznanjima, kaže Hajra, ubila ga je pripadnica Vojske Republike Srpske, jer je pokušao bježati.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la ABen » 26 okt 2013 19:10

Obilježena godišnjica zločina na Kazanima
http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... a-kazanima
Potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Svetozar Pudarić danas je odao počast i položio cvijeće na mjestu stradanja nedužnih građana u proteklom ratu, na lokaciji Kazani, na Trebeviću kod Sarajeva.

- Na Kazanima je počinjen ratni zločin - kazao je Pudarić i dodao da treba odvojiti istinu o onima koji su činili zločine od istine o časnim borcima.

Njegova današnja posjeta stratištu na Kazanima, rekao je novinarima, treća u njegovom dosadašnjem mandatu, nije privatna stvar Svetozara Pudarića niti potpredsjednika FBiH već dug koji ovaj grad i svi imamo prema nevinim žrtvama i časnim braniocima Bosne i Hercegovine.

Pudarić, inicijator podizanja spomen-ploče žrtvama na Kazanima, rekao je da ponovno želi podsjetiti građane Sarajeva, Bosne i Hercegovine i Federacije BiH te nadležne u općinama, Gradu i Kantonu Sarajevo da žrtvama zločina treba prvenstveno odati počast a onda i dostojanstveno obilježiti mjesto njihovog stradanja.

Iako je inicijativu o podizanju obilježja uputio gradskoj upravi Sarajeva u novembru 2011. godine, obilježja do danas nema, podsjetio je potpredsjednik FBiH.

Prije današnje posjete Kazanima, pozvao je predstavnike gradske uprave, načelnike sarajevskih općina i članove nevladinih organizacija da također obiđu mjesto stradanja nevinih građana Sarajeva.

Pozivu se odazvao jedino Rusmir Zećo, savjetnik načelnika Općine Novo Sarajevo Nedžada Koldže pošto je načelnik obavijestio da on ne može doći jer trenutno nije u Bosni i Hercegovini.

Zećo je novinarima rekao da se iz te općine redovno odazivaju na obilježavanja godišnjica stradanja nedužnih žrtava rata.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la ABen » 01 nov 2013 09:12

Višegrad: Vlasti namjeravaju pregaziti tragove zločina
http://www.slobodnaevropa.org/content/v ... 54237.html

Živa lomača, kuća u Pionirskoj ulici u Višegradu, u kojoj je 14. juna 1992. godine Milan Lukić sa svojom jedinicom spalio više od 70 civila, među kojima i djecu, uskoro će biti obnovljena, i to samoinicijativnom akcijom porodica žrtava i brojnih Višegrađana. No, odlukom opštinskih vlasti na toj lokaciji predviđena je gradnja saobraćajnice sa pratećom infrastrukturom, te je kuća podložna eksproprijaciji, što kod porodica žrtava izaziva ogorčenje.

Opština ne odustaje od izuzimanja, i od početka obnove policija izlazi na teren i bilježi ko i šta radi. Jedina nada je da će Pravobranilaštvo RS pomoći da jedini podsjetnik na stradanja ostane sačuvan. Da je pameti, navode Višegrađani, opština bi ga sama sačuvala.

Mjesto spaljivanja 70 bošnjačkih civila 14. juna 1992. godine, u Pionirskoj ulici u Višegradu opštinske vlasti namjeravaju pretvoriti u dio saobraćajnice i tako, kako vjeruju porodice stradalih, pregaziti tragove zločina za koji je Milan Lukić u Hagu osuđen na doživotnu robiju, a Sredoje Lukić na 27 godina zatvora.
Stoga su samonicijativno, uz Višegrađane koji su preživjeli zločine i progone počeli obnavljati kuću Adema Omeragića, koja je danas u vlasništvu njegove kćerke Sumbule Zebe, i pored protivljenja načelnika opštine Višegrad Slaviše Miškovića.

Amela Međuseljac, iz Udruženja žena žrtva rata koje je vlasnica ovlastila da rade, na pitanje zašto im nije odobrena rekonstrukcija, kaže:


Kuća u Pionirskoj ulicixKuća u Pionirskoj ulici
„Zato što je ovo trag, zato što za ovu kuću postoji presuda Haškog tribunala. To bi isto bilo kao kad bi sad neko tražio da kroz Jasenovac prođe autoput. Za ovu kuću je doživotno optužen Milan Lukić, a Sredoje Lukić na 27 godina.“

Zemljište i donedavno ruševni objekat predmet su eksproprijacije, navodi načelnik Mišković, pravdajući tako pokušaje zaustavljanja radova:

„S obzirom da samu oborinu koja je na sceni, građevinski inspektor je izašao na teren stavivši traku na taj objekat kao znak i upozorenje da je objekat u procesu eksproprijacije“, kaže Mišković.

Svaki dan policija obilazi gradilište i zapisuje ko i šta radi. Međutim, od gradnje se ne odustaje. Pred kućom u Pionirskoj ulici je i Fazila Šeta:

„Tu mi je izgorjela majka, izgorjela mi je jedna sestra, druga sestra, izgorio mi je sestrin sin, otac mi je ubačen iza njih, ali njega je izbacila detonacija i ostao je živ, umro je 1996. kod mene. Mojih Kurspahića pedeset četvero ovdje je izgorjelo“, priča Fazila Šeta.

I ovdje politika

Sat vremena je tog 14. juna dijelilo od iste sudbine i ženu koja je na gradilište došla da pomogne da se, kako kaže, obilježi sveto mjesto:


Solidarnost na obnovi kuće u Pionirskoj ulicixSolidarnost na obnovi kuće u Pionirskoj ulici
„Minimum moje hrabrosti, moje snage - halal bilo tom narodu koji nema mezar, nema kostiju, nema groba. Ovo je posljednje prebivalište tog naroda. Ovo je nama svetinja, spomenik nama svima. I podsjetnik generacijama. I ovo treba da se čuva i očuva. Ovo je historija BiH.“

Kuća je prvobitno bila izuzeta od eksprorijacije, navodi predsjednik SO Višegrad Suljo Fejzić, te je dat nalog da se trasa pomjeri, ali to se nikada nije učinilo. Za razliku od opštinskih vlasti, spremnost da se nešto učini, kaže Fejzić, izrazila je nedavno, prilikom posjete objektu, zamjenica pravobranioca RS Slavica Davidović:

„Vidio sam da ima tu mogućnosti da se zaobiđe sami objekat, za što je i vlasnica, odnosno oni kojima je ona dala punomoć, bila raspoložena da se da zemlje koliko je potrebno, ali samo da se ostavi prostor da se može obići oko te kuće. Čak je gospođa Davidović u jednom trenutku pomenula: ’Pa ovdje se može i škarpa uraditi.’“, navodi Fejizić.

Načelnik Mišković je u cijeli slučaj upetljao politiku, navodeći da je cijela akcija obnove motivisana predstojećim izborima:

„Šta su čekali od 1996. do 2008. godine, zbog čega joj nisu pomogli u rekonstrukciji njenog objekta - a ona, usput rečeno, živi van opštine Višegrad, tamo je riješila svoje trajno prebivalište – nego tek sada, 2013. godine pred nastpajuće izbore?“

Istina je da se Zeba prije dvije godine prijavila za dodjelu donacije, ali je nije dobila, navodi Fejzić:

„Međutim, iz federalnom ministarstvu znanih razloga, nije ušla ni u jedan od programa tih donacija.“

Porodicama zvjerski ubijenih ovo je jedini podsjetnik na montruozne zločine, kako ih je okarakterisao i Tribunal u Hagu koji je, izričući jednu od presuda Milanu i Sredoju Lukiću, naveo:

„Požar u Pionirskoj ulici i požar na Bikavcu primjer su najgorih postupaka nečovječnosti koju čovjek može nanijeti drugima. U previše dugoj, tužnoj i mizernoj povijesti ljudske nečovječnosti prema drugome čovjeku, požari u Pionirskoj ulici i na Bikavcu sigurno zauzimaju visoko mjesto.“

U koje svrhe će kuća poslužiti još uvijek nije poznato, niti je zvanično potvrđeno da bi to mogao biti memorijalni centar. Istina je da je porodicama ona jedini podsjetnik na stravičnu sudbinu najmilijih - čije posmrtne ostatke nikada nisu pronašli.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la ABen » 01 nov 2013 09:17

Karadžić i Mladić trebaju biti osuđeni za genocid
T. C. 01/11/2013 08:57:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/17567 ... nocid.html

WASHINGTON / SARAJEVO -Ugledni američki historičar Robert Donja (Donia), ekspert za Balkan i svjedok Haškog tužilaštva u slučajevima protiv Slobodana Miloševića, Radovana Karadžića i Ratka Mladića, izjavio je u razgovoru
za "Dnevni avaz" kako se nada da će sudska vijeća u procesima koja su u toku više cijeniti krucijalne dokumente koji u potpunosti dokazuju planove i namjere ratnog i političkog vodstva Srba u BiH, odnosno namjere SDS-a da stvori srpsku državu, a samim time i njihovu odgovornost za rat i genocid na ovim prostorima.

Donja podvlači da je problem pojedinih sudija Haškog tribunala u tome što se isključivo fokusiraju na to da odrede krivicu ili nevinost pojedinaca, dok ono što se dešavalo u pozadini, gube izvida.

- Moja svjedočenja bila su usmjerena na to da prikažem pozadinu svih tih događaja, odnosne pripreme za rat u BiH, političke i vojne, koje su se dešavale u organizaciji tadašnjeg vodstva SDS-a, a pogotovo nakon one famozne Karadžićeve rečenice iz 1991.godine: "Nemojte misliti da nećete odvesti BiH u pakao" - kazao je Donja.

Potcrtava da su vođe bosanskih Srba tada imale precizno zacrtane strateške ciljeve, što je dokumentirano i predato Haškom tribunalu. Donja navodi da su Karadžić i Mladić osobe koje na normalan način ne poimaju stvarnost.

- Imaju tu debelu fasadu negiranja onoga što je objektivno. To im omogućava da se, na neki način, izoliraju ili učahure od tako snažnih činjenica s kojima su suočeni. Negiranje je mit svakog ekstremnog nacionaliste. Time oni, zapravo, negiraju objektivnu realnost, a nekako i samog sebe - ističe Donja.

Sa žaljenjem konstatira da u BiH i danas postoje tri istine o periodu između 1992. i 1995., ali naglašava i da "samo o tome možemo sanjati da imamo jednu istinu".
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la ABen » 04 nov 2013 17:55

Lakiću devet godina zatvora za ubistvo civila kod Prnjavora
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/17624 ... avora.html

BANJA LUKA - Draže Lakić osuđen je pred Okružnim sudu u Banjoj Luci na devet godina zatvora zbog zločina protiv civilnog stanovništva u selu Babanovac kod Prnjavora.

On je proglašen je krivim za ubistvo civila Zlatka Alilovića 18. februara 1993. godine.

"Sud je cijenio sve dokaze i izjave svjedoka, te su nesporno dokazani navodi tužilaštva i utvrđeno je da je Lakić počinio zločin koji mu se stavlja na teret", navela je predsjedavajuća Sudskog vijeća Olga Pantić.

Od olakšavajućih okolnosti, Vijeće je cijenilo da je optuženi u vrijeme ubistva bio mlađa osoba, da se korektno držao na suđenju, te da nije osuđivan.

"Kad su u pitanju otežavajuće okolnosti, Lakić je ubio mladog čovjeka, ispalivši pet hitaca u njega. On je također tukao žene koje su se nalazile u kući", istakla je Pantićeva.

Vijeće je odbacilo primjedbe Odbrane da banjalučki sud nije stvarno nadležan za ovaj slučaj.

Draže Lakić je bio pripadnik jedinice "Vukovi sa Vučijaka".

Na prvostepenu presudu dozvoljena je žalba Vrhovnom sudu Republike Srpske, javio je danas BIRN-Justice Report.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la ABen » 08 nov 2013 21:10

Bratunac: Pronađeni posmrtni ostaci tri lica
A. A. 08/11/2013 17:29:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/17719 ... -lica.html

slika
SARAJEVO - Na području opštine Bratunac tokom ekshumacije na lokacijama Kamenica i Bijele Šume pronađeni su nekompletni posmrtni ostaci dva lica, a u Čizmićima kompletni posmrtni ostaci jedne osobe. Iz Tužilaštva BiH saopšteno je da su, nakon pronalaska, posmrtni ostaci transportovani u Komemorativni centar Tuzla, gdje će biti izvršena sudsko-medicinska i kriminalističko-tehnička obrada, odnosno utvrđivanje uzroka smrti i uzimanje uzoraka kostiju da bi se DNK analizom utvrdio identitet žrtava.

Procesom ekshumacije na terenu koordinisao je stručni saradnik Posebnog odsjeka za ratne zločine Tužilaštva BiH, a učestvovali su predstavnici Instituta za nestala lica BiH, vještak patolog sudsko-medicinske struke, kao i policijski službenici Policijske stanice Bratunac.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la ABen » 09 nov 2013 09:47

20 godina od ubistva učiteljice Fatime i učenika Adisa, Vedada i Feđe2
T. C. 09/11/2013 09:01:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/17725 ... Fedje.html

slika
SARAJEVO - Delegacija Kantona Sarajevo položit će danas u 10 sati cvijeće na spomen-ploču ispred Osnovne škole "Fatima Gunić" na Ali-pašinom Polju, povodom obilježavanja 20. godišnjice ubistva učiteljice i tri učenika ove škole. Nakon polaganja cvijeća i odavanja počasti učiteljici Fatimi Gunić i učenicima Adisu Mujalu (1984.), Vedadu Mujkanoviću (1984.) i Feđi Salkiću (1986.), kao trajni znak sjećanja na ubijenu učiteljicu i učenike u zgradi škole bit će otvorena spomen-soba.

Učiteljica Fatima Gunić i učenici stradali su 9. novembra 1993. godine od rasprskavajućeg djestva granate kalibra 120 mm ispaljene sa srpskih položaja iz pravca Nedžarića koja je eksplodirala pri udaru u improvizirane prostorije u kojima je učiteljica Gunić održavala nastavu za svoje učenike.

Tog dana prije 20 godina teže i lakše su ranjena 23 učenika.

Povodom 20. godišnjice pogibije učiteljice Fatime Gunić, njen sin Amir, koji živi u Norveškoj, uputio je pismo svom ocu Vehidu Guniću u kome navodi da zbog gubitka majke još tuguje.

"Ja još uvijek tugujem. Kada pogledam svoju djecu, uvijek mi je na umu mama i uvijek pomislim kako bi i koliko bi ona voljela da ih je dočekala, ali onda se odmah sjetim i one majke iz Kozarca koja plače za četvericom svojih ubijenih sinova i za čitavom familijom. Ta tragična, trajnom dugom obuzeta starica govori kako je mislila i nadala se da će je oni podstarost paziti", kaže Amir u pismu upućenom ocu Vehidu.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la ABen » 20 nov 2013 16:03

Ima li negdje detaljna karta ili lista sa svim masovnim grobnicama po opcinama?
U Rogatici na deponiji smeća pronađena masovna grobnica
B. A. 20/11/2013 14:35:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/17957 ... bnica.html

ROGATICA - Na lokalitetu Krive Strane, na putu Sjemeč-Rogatica, na području općine Rogatica pronađena je masovna grobnica.

"Masovna grobnica nalazi se na deponiji smeća, a na površini terena nalazi se više posmrtnih ostataka. Prema informacijama Instituta za nestale osobe BiH pretpostavlja se da je riječ o civilima bošnjačke nacionalnosti ubijenim 1992. godine na području Rogatice", kazala je Feni glasnogovornica Instituta Lejla Čengić.

Iz Instituta za nestale osobe BiH upućen je zahtjev Tužilaštvu BiH kako bi se mogao zakazati datum ekshumacije.

Čengić navodi da su na području Rogatice do sada ekshumacije izvršene na 182 lokaliteta. Pronađene su 22 masovne grobnice.

"Najveća grobnica koja je pronađena na području Rogatice je Slap iz koje je ekshumirano 130 žrtava, zatim masovna grobnica Duljevac iz koje su ekshumirane 24 žrtve, masovna grobnica Seljani-Dizdareve njive u kojoj su pronađene 22 žrtve i masovna grobnica Ivan Polje 22 žrtve", kazala je Čengić.

Po njenim riječima, na području Rogatice pronađene su 22 masovne grobnice, 13 zajedničkih i 146 pojedinačnih grobnica iz kojih je ekshumirano 456 žrtava. Do sada su identificirane 384 žrtve.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Odgovorite