☑ Pravila foruma i savjeti

Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevine

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la ABen » 26 nov 2013 20:55

Znam za lokaciju masovne grobnice u Podrinju!
T. C. 26/11/2013 16:21:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/18077 ... rinju.html

SARAJEVO - Nekadašnji zaštićeni svjedok Tužilaštva za ratne zločine Srbije Slobodan Stojanović, inače bivši pripadnik Četvrte čete 37. odreda Specijalne jedinice policije Srbije, potvrdio je u razgovoru sa dopisnicom BHT1 u Beogradu da zna za lokaciju do sada neotkrivene masovne grobnice u istočnoj Bosni.

Kako je naveo, tamo je zakopano između 1.000 i 2.000 tijela ubijenih Bošnjaka.

Još nije poznata informacija da li i na koji način Stojanović uslovljava otkrivanje tačne lokacije ove masovne grobnice.

Prvi put Stojanović je svoja saznanja podijelio sa direktoricom Fonda za humantirarno pravo u Beogradu Natašom Kandić.

Član Kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH Amor Mašović potvrdio je u razgovoru za BHT1 da će sa Stojanovićem tokom dana obaviti razgovor o njegovim saznanjima.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la sarajlija » 06 dec 2013 18:32

[yt]http://www.youtube.com/watch?v=ENJKWvP1-Uk[/yt]

Poslusajte kako Milutin Kukanjac priznaje da je JNA ucestvovala u ratu u BIH i kako se fali da je pod njegovom komandom uradzeno zaokruzivanje "srpskih" zemalja?

http://www.youtube.com/watch?v=ENJKWvP1-Uk
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la amkos » 10 dec 2013 00:37

Ma naravno sve se zna i sve je jasno kao dan, samo je problem što velike sile neće da osude i obilježe srbistan za svo zlo koje su napravili, to je suština.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
momak
Član
Postovi: 667
Pridružen/a: 09 dec 2013 20:26

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la momak » 26 dec 2013 00:02

Nadam se da cu postaviti pitanje pod pravu temu!? :?:

Dok se cekaju podatki popisa o broju stanovnistva itd....
Moze li mi ko reci.Gdje bi se dalo naci ili jeli gdje bilo objavljeno?Koliko je smrdskih vojnika poginulo u agresiji na Bosnu?Kolika je bila prosjecna starost,....U sta sumnjam da imaju muda izbacit podatke,ali eto.
Jer jednom davno sam uhvatio podatak,da vise od 90% njihovih zrtava je bilo u vojski-znaci muskarci!!!A kod nas je mnogo vecji % poginulih civila.To me ono bas zanima.
I kroz to,cete Jack i Vi ostali jos lakse prognozirati kako ce stvari teci.Ili cemo se jos uvijek samo branit,ili cemo krenuti u kontru?

Jer ako se sjecam(govorim iz glave na pamet),samo u akciji na Vozuci,mi smo jih zarobili 600,700,800,...Koliko ono vec? :vojnik2:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la Jack » 26 dec 2013 00:16

Oko 30 000 ''zvanicno''

No, po meni cirka 40 000.Veoma malo civila iako pred kraj rata i njihovi civili su stradali, vidi pod Mrkonjic Grad

No, nista nalik onome sto su uradili za neke opcine tipa Bratunac, Srebrenica, Zvornik, Foca, Prijedor gdje je najvise civila Bosnjaka stradalo
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la sarajlija » 26 dec 2013 17:30

Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
momak
Član
Postovi: 667
Pridružen/a: 09 dec 2013 20:26

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la momak » 26 dec 2013 21:32

Sarajlija velika hvala.
Vjerovatno se taj spisak jos nije zakljuco.Hocu da kazem,da se vjerovatno jos dodaju poginuli ili je to to!
Pogotovo jer Jack tipuje na dosta vecji proj smrznutih cedi.

Hvala.
E moji krajisnici,nikad nismo bili naivni.A ovaj put su nas uhvatili na trik.
Place mi se za Prijedorskom i Sanskom rajom.Emotivno sam jako jako vezan,i necemo vam oprostiti sta ste nasem narodu uradili.Siguran sam.Da se je tad vise znalo za Srebrenicu a pogotovo Tomasicu,da bi smrdi bili samo jos pleme!!!
A podrinje ne mogu ni da brojim.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la Jack » 26 dec 2013 23:59

Meni se i ne place za Sanskim Mostom, jer dole danas imas 20 Tak Srpskih osnovaca u cijeloj opcini, naravno nemaju nastavu na Srpskom jeziku,pola sela im nestaje dok ovo pisem



Sanski Most 516 vojnika:315 Srba,8 Hrvata i 193 Bosnjaka
Sanski Most 1064 civila:135 Srba,85 Hrvata i 844 Bosnjaka

Ukupno 1580 ubijenih s tog podrucja

450 Srba
93 Hrvata
1037 Bosnjaka

Sad ako poredis Sanski Most 28 000+ Bosnjaka,oko 14 000 Muskaraca, cirka i do 10 000 vojno sposobnih.Popis 1991, ubijenih je cirka 7% donekle vojno -sposobnih,ili cirka manje od 4% ukupnog stanovnistva, sto iako je strasno.Nije nedoknadivo.

Sto se tice Kljuca

Zvanicna stranica opcine Kljuc kaze 687 ubijenih Hrvata i Bosnjaka civila.5 Hrvata i 1 Njemac.Vinc Horst

Dok ova stranica daje 631 civila



No, pazi sad ovo.Iako spisak nije potpun

Prijedor 3819 civila:
Bosnjaci 3515
Hrvati 186
Srbi 93

Najveci zlocin nad Hrvatima ovdje je pocinila 6 Sanska brigada.Poznati masakr u Brisevu kada su pobili skoro cijelo Brisevo i okolinu od strane katolika
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la BH-HZ » 27 dec 2013 12:39

Za Hrvate u Prijedoru je samo zalosno sto su ubijali sami sebe.Dosta ujki iz Batkovaca,Ravske i Ljubije je bilo u srpskoj vojsci.Znam da u Deri(Kozarac)u zaseoku Rajkovici(mislim da se tako zove)zivi Hrvat koji je rat proveo u srpskoj vojsci,poslije rata je nagradjen drzavnim poslom.Cuo sam tu pricu od Kozarcana.
Bosna Bosnjacima!

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la Jack » 27 dec 2013 21:14

BH-HZ je napisao/la:Za Hrvate u Prijedoru je samo zalosno sto su ubijali sami sebe.Dosta ujki iz Batkovaca,Ravske i Ljubije je bilo u srpskoj vojsci.Znam da u Deri(Kozarac)u zaseoku Rajkovici(mislim da se tako zove)zivi Hrvat koji je rat proveo u srpskoj vojsci,poslije rata je nagradjen drzavnim poslom.Cuo sam tu pricu od Kozarcana.

Prijedorski Bosnjaci su napadnuti od 6 Sanske i 43 Prijedorske brigade.Posebno 6 Sanska, kojom je komandovao tada predsjednik kriznog staba Srpskog Sanskog Mosta Nedeljko Rasula.Imala je zonu odgovornosti prema Ljubiji i Brisevu, i najvece zlocine je bas ucinila 6 Sanska.Njihova Novigradska brigada, kako je zovu imala je mahom liniju prema Suhoj Medji.To je onaj dio gdje je danas entitetska linija, sam spic Bos Krupe prema Novom.

No, te dvije brigade s oko 4000 naoruzanih cetnika su najvece zlocine pocinili.Spominje se ubistvo jedne Bosnjacke porodice komplet u Ostroj Luci gdje cijela familija pobijena, i to je bila dobrostojeca porodica, i ne samo da je ta porodica.Selo gdje je zivjela 1 ili 2 Bosnjacke porodice, nije bilo dzamije u selu, i cak im je i ta porodica smetala


Bilo je pojedinacnih zlocina, sto je bio odraz paljevine nasih sela..Rakani, Krupska Rujiska, RudiceBlatna
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la Jack » 27 dec 2013 23:16

Agresija je krenula takticki i veoma detaljno

Oni su vec u Septembru 1991 okupirali releje na Pljesevici, Kozari,Ozrenu i Vlasicu.Kad je rat krenuo i to 1 dan.Bosnjaci su imali repetitor Hum, znaci Sarajevska kotlina, i signal Bht se je pratio do Visokog.I to je to.Tek nakon sto je Paljenik uzet od Armije mogao se je pratiti signal i u Travniku

Oni su punih godinu dana, a primirje u Hrvatskoj je nastupilo Januara 1992.Sto je znacilo da mogu da koncetrisu sve svoje snage protiv Bosnjaka, jer Hrvatska nije bila u ratu od Januara 1992, i sve do Maja 1995, kada je krenuo mini rat.Bosnjaci su imali duplu agresiju i to plansku


Srbija je namjeravala da zagospodari Unsko-Sanskom dolinom, posebno da ocisti sva Bosnjacka sela na tom podrucju.Kao i da napravi koridor Banja Luka-Doboj,pa dalje prema Bijeljini, sto je uradila i to je planska politika Srpsko-Hrvatskog dogovora u Karadjordjevu.Njima koridor za Srbiju.Mostar Hrvatski, kao i centralna Bosna njihova

Zato imas bas po selima najvise zrtava

Biljani Donji 240
Hrustovo i Vrhpolje preko 200.Inace ova sela bi gore stradala da neki dole nisu zarobili cetnicke pukovnike i sami otisli prema Bihacu


Posebno je bila sramno slusati sta neki 'nasi ''pricaju

Bosanska Dubica je spakovana i svi su otisli odatle jos u Aprilu 1992.Kao djecak sam slusao sta sve pricaju protiv Bosnjaka Prijedora, to ti je da ti bude muka.Nas se to ne tice, mi smo sretni i zadovoljni, jos jednom hvala Srpskoj vojsci.Isto je to i u Novom bilo, ali opet sela dalje od Hrvatske granice tipa Suhaca, Hozici i Japra su malo vise stradala od samog grada


U Prijedoru nije bio genocid, nego planska strategija Srpskog rukovodstva da se ociste Bosnjaci odatle

To je znao i vlah Nedeljko Rasula iz Caplja, koji je komandovao 6 Sanskom, predsjednik kriznog staba, kao i Stakic i Brdjanin u Prijedoru, te Dr Kovacevic, poslije puhnuo za C.Goru

Srbija i dalje planski radi na tome da se dokaze da su oni zapravo pocisceni, ali ako gledas naprimjer stradanje Bosanskog Novog i Sanskog Mosta, a da ne pricam Prijedora, vidis da su skoro sve civili stradali Bosnjaci



I da, znam

Selo Brisevo je napadnuto od strane Rasavaca, Ostre Luke.Sve polozaje Hrvata u tom selu im je dao jedan uco.Jedini pravoslavac u tom selu.Nakon 1 granate, iako malo je bilo oruzja.Oni su svi isli i poceli da kolju.Znam da je to selo fakat danas prazno, ubijenih je 70

Isto tako su i po Hambarinama krme vozali

Najbolji primjer agresije ti je bio provokacija po Bosnjackim selima.Tako Usorci su napali Trnavu i svoje komsije, a prije tog su krmka prosetali kroz selo.I naravno komsijsku su svo selo zapalili

Isto tako i po Hambarinama su djelovali, da ne pricam dalje


Cinjenica je da dan-danas Srbija nije samo nagradjenja Sumskom, nego neki i nasi slikaju se po tijelima Tomasice kao da je sijelo, tipa Bakir Izetbegovic

Nama treba nacionalna stranka, a ne ovaj buckuris izdaja

Kad su ubili sela Istocne Hercegovine u 1 sjetskom ratu, nakon 2 svjetskog rata sama j Fazlagica Kula ostala.Ubili su i Bosnjake tog kraja

Kad ubijes selo, grad ce se tesko odrzati, i onda je kraj price
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la Bosni » 04 apr 2014 00:41

http://bosnapress.co/nastavljena-ekshum ... ec-u-foci/
Nastavljena ekshumacija na lokalitetu Jeleč u Foči

Foča – Članovi Instituta za traženje nestalih u Bosni i Hercegovini danas su na lokalitetu sela Jeleč, općina Foča, pronašli posmrtne ostatke najmanje osam Bošnjaka ubijenih tokom 1992. godine.Pretpostavka je da se u ovoj masovnoj grobnici nalazi između 15 i 20 tijela žrtava. Zanimljivo je da se otkrivanjem ove masovne grobnice Foča svrstala među pet općina u BiH na čijoj je teritoriji do sada pronađeno najviše masovnih grobnica.

Ekshumacija na ovom lokalitetu bit će nastavljena i narednih dana jer se radi o izrazito nepristupačnom terenu i jer postoje indicije da se tu nalazi više tijela žrtava.

Procesom ekshumacije na terenu koordinira stručni saradnik Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH, a u procesu traženja i ekshumacije posmrtnih ostataka sudjeluju službenici Instituta za nestale osobe BiH, ljekar sudsko-medicinske struke, kao i policijski službenici CJB Foča.

Tužilaštvo BiH, zajedno s institucijama uključenim u proces traženja nestalih osoba u BiH, nastavlja proces ekshumacija i traženja nestalih osoba u svim krajevima BiH, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la Bosni » 23 apr 2014 23:06

http://www.klix.ba/vijesti/bih/ron-havi ... /140423140
Ron Haviv za Klix.ba: Žao mi je, nisam mogao pomoći Hajrushu

Ron Haviv, američki fotograf, autor je fotografije na kojoj se nalazi Hajrush Ziberi, bijeljinski Albanac kojeg su Arkanovi Tigrovi ubili kada je imao nepunih 24 godine.


slika

Hajrusha je bio rodom iz makedonskog sela Lakarci kod Skoplja, a u Bijeljinu je stigao za poslom.

Živio je u uličici iza Gradskog parka u Bijeljini, a zajedno sa njim ubijena su još dva njegova prijatelja iz Albanije, Abdurahman i Bejtullah.

Tri mjeseca prije nego će ga Arkanovi zločinci ubiti, Hajrush se oženio Hikmetom. Tog jutra, kao i obično krenuo je na posao. Međutim, nikada nije stigao na svoje odredište.

Pronađen je u Savi 4. maja 1992. godine. Sahranjen je kao N. N. osoba. DNK analizom je identifikovan u Visokom, nakon čega su njegovi posmrtni ostaci prebačeni u njegovo rodno selo u Makedoniji 19. septembra 2004. godine gdje je i sahranjen.

Postoje dvije fotografije Hajrusha u trenutku kada ga Arkanovi Tigrovi muče u Bijeljini. Jedna je agencije Associated Press, ona na kojoj ga polijevaju vodom, dok je drugu napravio Ron Haviv.

"Sreo sam ga u bijeljinskoj džamiji. Tigrovi su mi ga pokazali, rekli mi da je kosovski Albanac i pokazali mi njegovu ličnu kartu. Nakon što su ubili četiri civila, iz džamije su izveli Hajrusha i vodili ga prema njihovom sjedištu. Arkanovi Tigrovi sa ga gurnuli prema zemlji i tad sam ga fotografisao. Podigao je ruku i gledao u mene tražeći pomoć. Vojnici su u rukama držali nekoliko pištolja tvrdeći da su pripadali Hajrushu i da su ga zbog toga uhapsili", prisjeća se Haviv za Klix.ba.

Nakon što su ga uveli u kuću gdje je bilo sjedište Arkanovih Tigrova, kosovski Alabanac je uspio izaći kroz prozor.

"Stajao mi je pred nogama. Tigrovi su ga poljevali vodom i govorili kako ga krste. Nakon toga su ga ponovo odveli u kuću", kaže američki fotograf čije su fotografije etničkog čišćenja iz Bijeljine obišle svijet i korištene u Haškom tribunalu.

"Nakon ovoga je došao Arkan koji je tražio film sa mojim fotografijama. Uspio sam sakriti jedan od ranije tog dana, ali mi je uzeo onaj sa Ziberijem ispred njihovog sjedišta. Kad sam se vratio u grad, otišao sam u bolnicu da vidim da li je on tamo. Nije ga bilo. Fotografija i moja nemogućnost da mu pomognem proganjaju me do danas. Saznanje o njemu i njegovoj porodici podsjećaju me na to koliko je rat bio nepotreban. U ovom trenutku moje misli su sa njegovom porodicom kao i svima onima koji su izgubili nekoga u ratu", kazao je za Klix.ba Ron Haviv, višestruko nagrađivani američki fotoreporter, u svojoj karijeri pokrivao je sve veće svjetske konflikte među kojima je i onaj u Bosni i Hercegovini.
Da se nikad nezaboravi.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la Bosni » 04 jun 2014 01:30

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/vo ... kod-doboja
Voda otkrila masovnu grobnicu kod Doboja

Istražitelji Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine ekshumirali su iz grobnice na području Usore kod Doboja kompletne posmrtne ostatke četiri osobe i nekompletne ostatke dva tijela.

U jeku poplava, vodena bujica je odnijela površinski sloj zemlje i izbacila ih na površinu, javlja Al Jazeerina reporterka Nadina Maličbegović i dodaje kako istražitelji vjeruju da je riječ o Bošnjacima iz Maglaja koje su u junu 1992. godine ubili pripadnici Vojske RS-a i Crvenih beretki.

Mjesto ekshumacije ograđeno je jutros žutom trakom, jer istražitelji Instituta za nestale BiH pretražuju teren. No, dijelovi posmrtnih ostataka uglavnom su na površini.

"Kako je voda odnijela površinski sloj zemlje, tako su na samoj površini nađeni dijelovi posmrtnih ostataka. Mi smo pretraživali i mašinski i ručno kako bismo našli i ostale dijelove. Naravno, oni su ovdje bili ukopani", potvrdila je Lejla Čengić iz Instituta.

Ruke vezane žicom

Ruke na leđima vezane žicom - ukazuju na karakter počinjenog zločina.

"Na željeznom mostu iznad Bosne ubijeno je u julu 1992. godine 16 mještana Jablanice kod Maglaja. Godinama je trajala potraga za njihovim posmrtnim ostacima", javlja Maličbegović.


Četiri žrtve nađene su ranije na različitim, udaljenim lokacijama, ali ne i otac Sulje Bajrića, Mustafa.

"Već je prošlo 22 godine, a ništa se još ne zna. I što je najbolnije, njegov radni kolega ga je odveo dolje i predao vojsci", priča Bajrić.

Slično je mogao završiti i Safet Salkić, mještanin Jablanice. I njega su, zajedno s ostatkom grupe, vezanih ruku doveli do mosta, pustili da bježi, a zatim strijeljali.

Preživio egzekuciju

"Sâm sebi sam prokontao - kad pođu pucat' da legnem na te daske, da pužem. I onda, kako sam puzao, došao blizu kraja, a on puca non-stop, ne vidi se. Meci se odbijaju od željeznu ogradu. Kad sam ustajao pogodi me metak iznad desnog uha. Ali nije puno. Još par koraka sam napravio i skočio u vodu", prisjeća se Salkić.

Rijeka Bosna je spasila Safeta. Prema njegovom svjedočenju, širi teren su u više navrata pretraživali istražioci.

No, tek 22 godine kasnije, ista rijeka otkrila je tačnu lokaciju s posmrtnim ostacima žrtava čiji identitet tek treba utvrditi.

Ljudski posmrtni ostaci pronađeni su na obali rijeke Bosne u naselju Usora, pored magistralnog puta, kada su radnici Elektrodistribucije radili na sanaciji elektromreže i raščišćavanju posljedica poplava u Doboju.

Ekshumacija na lokalitetu kod Usore bit će nastavljena i sutra.

Izvor: Al Jazeera
Opet one "dobre" komšije...

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la Jack » 04 jun 2014 02:20

Bog se je smilovao tim ljudima i nasao mir dushama njihovih porodica

Da znaju gdje ih je cetnik zakopao.Neke Bosnjake iz 2 svjetskog rata jos uvijek traze, tako to su oni planirali dobro gdje da i tijela zakopavaju
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la Bosni » 23 sep 2014 21:55

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/23835 ... jcima.html
Obilježena godišnjica stradanja u Duljcima

BIHAĆ - U zaseoku Duljci (općina Bihać) obilježena je 22. godišnjica stradanja 40 mještana iz sela Orašac, Ripče i okolnih naselja, koji su maltretirani i potom ubijeni. Tijela svih ubijenih još uvijek nisu pronađena. "Ubijeni su civili bošnjačke nacionalnosti koji su bili stari i nemoćni.

Ovaj zločin je posebno zastrašujući jer su pripadnici policije i vojske Republike Srpske (RS), nakon ubistava, tijela civila stavili na hrpu i zapalili", kazao je Mujo Begić, stanovnik Ljutočke doline.

Prema njegovim riječima, zločin su pokušali prikriti uklanjanjem leševa, te je dio nekompletnih tijela žrtava pronađen i ekshumiran 2000. godine na lokalitetu Duliba. Najmlađa žrtva u zaseoku Duljci bila je tada 13-godišnja Aldina Vojić.

Zločin u Duljcima, kako je rekao Begić, nastavak je egzodusa naroda Ljutočke doline jer je oko 5.000 stanovnika iz Kulen-Vakufa, Orašca, Ćukova, Klisa i Ripča protjerano iz domova dva mjeseca ranije.

U zbjegu je tada, kako je naveo Begić, poginulo oko 30 osoba, a na mostu u Štrbačkom buku izdvojeno je 210 muškaraca, od kojih je polovina ubijena i bačena u masovne grobnice Bezdana i Tihotina.

Obilježavanju 22. godišnjice prisustvovali su stanovnici Ljutočke doline te predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti grada Bihaća i Vlade Unsko-sanskog kantona.

Gradonačelnik Bihaća Emdžad Galijašević podsjetio je da se na zločine počinjene u Ljutočkoj dolini ne smije zaboraviti.

"Najžalosnije je što je Ljutočku dolinu zadesila velika tragedija i zločini, koje su u najvećem broju učinile prijeratne komšije. I danas, 22 godine nakon ovog strašnog zločina, mi svojim prisustvom šaljemo poruku da se ovakav zločin više nikada ne smije desiti i da to Bošnjaci ne smiju više sebi nikada dozvoliti, da ih dojučerašnje komšije na ovako svirep način nedužne i goloruke pobiju", kazao je Galijašević, dodavši da na svakom mjestu trebamo govoriti o zločinima i zločincima. Zločin u Ljutočkoj dolini Galijašević je nazvao bihaćkom Srebrenicom.


Tužiteljstvo Unsko-sanskog kantona je otkrilo počinitelje zločina u Duljcima.

Pet osoba je osuđeno na ukupno 57 godina zatvora, dok su idejni tvorci i nalogodavci i dalje na slobodi, prenosi BIRN.
Ovaj Galijašević 100% pametniji od Lipovače.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la Bosni » 10 dec 2014 21:33

http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=54364
POČINJE ISTRAGA RATNIH ZLOČINA U BOSANSKOJ DUBICI

Nakon pune 22 godine počinje istraga ratnih zločina počinjenih na području Bosanske Dubice, koju sada krste kao Kozarska Dubica. Da li to spora i dvolična haška pravda preko korumpiranog bh tužilaštva i sudstva dolazi i u ovaj grad, u kojem je još avgusta 1989. pala prva žrtava srpskog nacionalizma, ubijen Nezirević Sulejman, otac troje male djece samo zato što je bio Musliman, ili se istraga želi improvizovati i predmet o zločinima na ovom području staviti ad - akta?!

Prije dva dana, tačnije 6. Decembra ove godine, prema pisanju jednog od lokalnih dubičkih novinara, u Bosanskoj Dubici je počelo iskopavanje terena na putnom pravcu od Bosanske Dubice prema Bosanskoj Gradišci, odmah iza Crnačkog mosta, uz potok kod kuća Šabića, na lokalitetu koji graniči sa selom Klekovci, gdje se pretpostavlja da bi se mogle nalaziti pojedinačne ili masovne grobnice sa tijelima Bošnjaka ubijenih 1992. godine u prigradskom dubičkom naselju Krajišnici. Iskop se vrši po nalogu Suda za ratne zločine.

Dubičkom novinaru, Bošnjaku, koji se pokušao približiti mjestu iskopavanja, u namjeri da dobije neke informacije i napravi neki snimak, ne samo da je onemogućen pristup, već je grubo napadnut od strane prisutnih, među kojima su bili jedan predstavnik krim. policije iz Prijedora i jedna žena ispred Suda za istraživanje ratnih zločina. Iako ih je novinar ljubazno pitao šta smije šta ne smije, bili su veoma drski i neljubazni i nisu htjeli dati nikakvu informaciju. Prema njegovim saznanjima o ovoj lokaciji postoji prijava od ranije. Mada je svjestan da se izlaže riziku, u interesu istine i pravde koja ova grad i njegove bošnjačke žrtve zaobilazi već pune dvije decenije, novinar je ovu vijest postavio na FB.

Odmah, nakon ovih saznanja, javio se Dubičanac Emin Latić, koji pretpostavlja da bi se na tom lokalitetu mogao nalaziti njegov brat, ubijen 1992. godine, kada je ubijena i njegova majka Munevera, tada stara 68. godina.

Arogantan odnos organa koji rade na ovom iskopu nije nikakvo iznenađenje, jer se kroz cijeli tok postdejtonskog perioda pokazalo da policiski organi i organi sigurnosti ovog područja ne rade u interesu pravde, ne služe narodu, već služe nacionalističkom Dodikovom režimu, koji za glavni cilj ima prikriti zločine i zaštiti i zločince.

Na području Bosanske Dubice osim za vrijeme “Oluje“ nije bilo rata, ali su pale mnoge žrtve. Po podacima u Projektu „Ljudski gubici 1991- 1995 “, u kojem su evidentirane samo direktne žrtve, evidentirana su 282 Dubičana, među kojima su i žrtve htrvatske operacije “Oluja”, u kojoj su stradali skoro isključivo Srbi. Još davne 1993. godine haškom sudu, Mazovjeckom, MUP-u BiH i Armiji BiH dostavljena je pisana izjava na 17 strana nazvana „Izvještaj o ratnim zločinima počinjenim na području općina Bosanska Dubica i Hrvatska Dubica 1991-1993. godine” potpisana od više svjedoka, u kojoj se detaljno opisuju zločini i imenuju počinoci tih zločina, ali do današnjeg dana niko za počinjene zločine nije odgovarao. Pokrenut je samo jedan postupak, protiv Stojana Zgonjanina, ubice dubičanca Hazima Dautovića- Majkija, ali je ubica oslobođen odgovornosti, amnestiran bez saslušavanja svjedoka i bez vođenja postupka. A ubica je hladnokrvno i bez ikakva povoda, pred nekoliko očevidaca, pucao svojoj žrtvi u glavu sa udaljenosti od svega dva metra. Mada se u izjavi o počinjanim zločinima navode mjesta i lokaliteti gdje bi se mogla nalaziti tijela ubijenih Bošnjaka, do sada je iskop vršen na samo jednom lokalitetu u selu Mlječanica, gdje su pronađene i identifikovane tri bošnjačke žrtve, ali je sve ostalo na tome.

Svirepi zločini počinjeni nad civilnim stanovništvom Bosanske Dubice, do danas su ostali obavijeni velom tajne. Kao u filmovima jeze i strave masakrirana je hrvatska familija Košćak, bošnjačke obitelji Čustić i Hafizović, ubijen jedan od najvećih dubičkih privrednika novog vremena Inž. Kahrić Kasim, iz čistog hira ustreljena djevojka Hilić Edita, ustreljeni Hazim Dautović-Majki i trgovački poslovođa Lađarević Smail, zvjerski mučeni i ubijeni u devastriranom dubičkom naselju Jošik Šahinović Husein, Skenderović Ahmet, Hajdarović Remzija, zauvjek nestali Enver Hatić, Jajčanin Jusuf zvani Juka, Džemil Krivdić, Selim Kočan, itd, itd. Nisu podnesene optužnice ni za zločine koje su počinili poznati izvršioci. Niko nije odgovarao ni za naredbodavnu kao ni za izvršnu ulogu, za zatvaranje i mučenje, progon dubičkih Bošnjaka i Hrvata u lokalne logore i logor Manjača, za miniranje, palenje i rušenje starih bosanskih kuća i privrednih objekata u vlasništvu Bošnjaka i IVZ. Tokom agresije na BIH iz Bosanske Dubice su protjerani skoro svi Muslimani, njih oko 7.000 i svi Hrvati, njih oko 700, a do danas se vratilo svega 1.500 prognanih koji žive u uslovima apartheida.

Tek prošle godine Tužilašto BiH je za počinjene zločine nad civilnim stanovništvom Bosanske Dubice pokrenulo optužnicu po komandnoj odgovornosti protiv četvorice dubičana: Ćurguz Pantelije, aktuelnog Predsjednika Boračke organizacije Rs, Dragana Petkovića, Pralica Rade i Sljepčević Željka, pripadnika XI lake Kozarske brigade, odgovornih za ubistvo grupe prijedorskih Bošnjaka u junu 92, koji su nakon okupacije i masakra počinjenog nad narodom prijedorskog gradića Kozarca pokušali preko dubičkih sela preći na teritoriju Hrvatske. Oni su komandovali jedinicama XI lake Kozarske brigade JNA, koja je 27. Juna 1992. godine u selu Sjeverovci zarobila 11 a streljala 5 Prijedorskih Bošnjaka, uhvaćenih u pokušaju da pređu u Hrvatsku. Ali to je bilo sve. O ovom slučaju se više ne govori. Istina Predsjednik Boračke organizacije RG nije više tako glasan , kao što je bio, ali i ne šuti, što nam govori da su zločini počinjeni u Bosanskoj Dubici i dalje tabu tema, mada zločinci nisu više tako zaštićeni i sigurni.

Kada se pouzdano zna kako su do sada radili istražni, policijski i sudski organi, može se opravdano pretpostaviti da će i ove iskopine koje se sada vrše u Bosanskoj Dubici u području sela Klekovci, u kojem i sada slobodno žive prepoznatljivi počinioci zločina, biti namješteni. S pravom se može posumnjati da se iskop vrši na lažnoj lokaciji, pa se može očekivati izvještaj koji će negirati navode optužnice. I dok se tako manipuliše s pravdom, porodice bošnjačkih i hrvatskih žrtava i dalje čekaju pravdu. Neki pokušavaju sami doći do potpunijih informacija i dokaza. Tako g. Emir Latić, kome su su ubijena majka i brat, preko internog oglasa nudi nagradu svakom onom ko mu dadne bilo kakvu informaciju o ubistvu članova njegove familije.

Nažalost Bošnjaci koji žive u Dubici, u strahu da oni ne dođu na red, što je i danas moguće, drže se rezervisano, indolentno, prave se kao da ih to sve ne interesuje. Žive izolovano u svojim torovima, a neki se kao i ranije uvlače bošnjačkim ubicama u guzice. Oni malobrojni, prvenstveno iz mješovitih brakova, koji su rat preživjeli u Dubici, kao i najveći broj malobrojnih povratnika, pokušavaju se predstaviti kao da su zaboravili sve što se dogodilo, izbjegavaju takve razgovore, bježe od tih problema i teških tema, u nastojanju da izbjegnu belaj.
I to je dijelom razlog što za zločine počinjene u Dubici niko nije odgovarao, što žrtve nisu pronađene, što im nije klanjana dženaza i nisu našle konačan smiraj. Naravno, svi oni koji su se za dubička ubistva pokušali intervenisati bili su upozoreni, dobili opomene i prijetnje. A Srbi koji su počinili zločine i oni koji ih podržavaju, ne prezaju ni od čega. Nažalost, žrtve zločina ovoga rata ponašaju se kao žrtve onog prethodnog rata, kada su brojni Dubičani 1945. godine poklani u prigradskim naseljima, a njihove porodice o tome nikad nisu smjele ni glasno razmišljati a kamoli glasno govoriti, pa nam se to ponovno dogodilo.

Istina je u nama i oko nas, samo je zaklonjena lažima i obmanama. Treba je otkriti i prepoznati. Između istine i laži je zid šutnje debele kao najdeblji zid. Potrebno je smoći snage, probiti zidove šutnje, da bi istinu mogli izdići iznad obmana i laži i predočiti je onima koji na to još nisu spremni. A odgovornost za to je na svima nama, ali u mnogome i na nama koji smo vani, koji smo daleko od masovnih grobnica i mezara, od lokaliteta koji se prekopavaju ili će se prekopavati na područjima širom Bosne i Hercegovine. Naš angažman u tom pravcu mogao bi biti od presudnog značaja.

Šta će pokazati najnovije iskopine na lokalitetu u Bosanskoj Dubici, znaće se narednih dana. Da li će se iskopavati i na drugim naznačenim lokalitetima, ili će “pravda“ s ovim biti zadovoljena? Da li će barem neke od porodica, kao što su porodice Latić, Jajčanin, Hatić, Krivdić, Kahrić... naći svoje najmilije za kojima decenijama tragaju ili će velo tajni i dalje obavijati ovaj grad, u kojem i danas zločinci vladaju nad svojim žrtvama? Teško se oteti dojmu da se porodice žrtava ponovno pokušavaju uspavati i obmaniti.

Ipak, zemlja se mora otvoriti. Zemlja mora progovoriti. Istina mora izići na vidjelo. Zločinci moraju ispaštati svoje grijehe. Žrtve moraju dobiti satisfakciju. Kozarska Dubica mora vratiti ime Bosanskoj Dubici, jer u Kozarskoj Dubici ima mjesta samo za Srbe, a u Bosanskoj Dubici je uvijek bilo dovoljno mjesta za sve njene narode i građane, Bošnjake, Srbe, Hrvate, Rome , Židove... Želimo vjerovati da će svi oni jednog skorog dana opet moći reći za sebe,” mi Dubičani“.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7338
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la Drina » 29 dec 2014 01:42

Nemojte nas ubiti, druže nastavniče!

http://bosnjaci.agency/nemojte-nas-ubit ... astavnice/

Prosvjetni radnici, kreatori zločina i učesnici u zločinima nad Bošnjacima:
- Nemojte nas ubiti, druže nastavniče!
– Ne bojte se, neće ništa boljeti, izgovorio je monstrum i nakon minutu zaklao svoje učenike, koje je samo mjesec ranije učio tome šta je likovni problem, šta je akvarel.

Svašta je upamtila ova Bosna, svašta se dešavalo pod njenom kapom nebeskom. Mnogo toga što živ insan zamisliti ne može, zadesilo je bošnjačke žrtve za vrijeme genocida i agresije na Bosnu i Hercegovinu.

Dešavalo se da komšija ubije komšiju, školski drug druga, kum kuma, radni kolega kolegu… U tom kraljevstvu četničkog ludila sve se možda i moglo očekivati, ali da prosvjetni radnici dignu ruku na svoje učenike, da stanu na čelo monstruma, da ne pokušaju spasiti svoje bivše učenike, nikako.
Krvoločno ubijanje

Ranije nekada, nastavnici su ginuli, štiteći svoje đake, međutim, u ovom bosanskom krvoločnom ubijanju profesori, nastavnici i učitelji često su bili rame uz rame s najokorjelijim zločincima. Neki od prosvjetnih radnika osuđeni su za genocid i zločine protiv čovječnosti, dok bi jedan broj njih tek trebao odgovarati za ratne zločine.

Neki od ključnih kreatora agresije i masovnih zločina nad Bošnjacima u periodu 1992. – 1995. bili su i univerzitetski profesori Biljana Plavšić, Nikola Koljević, Vojislav Maksimović, Aleksa Buha, Vojislav Šešelj, Nikola Poplašen… Mnogo je i onih manje poznatih imena. Primjera je još više.

Radislav Unković bio je do agresije na BiH profesor srpsko-hrvatskog jezika u Mašinskoj tehničkoj školi u sarajevskom naselju Marijin Dvor. Na početku opsade Sarajeva zaustavljao je na Ilidži konvoje s djecom iz Sarajeva, opasan redenicima prijetio je ubistvima, raspoređivao Arkanove dobrovoljce, koje je predvodio Milorad Luković Legija…
Profesorica i nastavnica

Zasigurno jedan od najvećih zlikovaca na području BiH bio je Risto Trifković, nastavnik likovne kulture iz Miljevine kod Foče, pripadnik zločinačke jedinice zločinca Pere Eleza. Nastavnik Trifković u maju 1992. u mjestu Jeleč zaklao je svoju dvojicu učenika, braću Edina i Elvedina Barlova.

Nepoznati jelečki svjedok svjedočio je da su uplašeni nesretni dječaci molili: “Nemojte nas ubiti, druže nastavniče.”

– Ne bojte se, neće ništa boljeti – izgovorio je monstrum i nakon minutu zaklao svoje učenike, koje je samo mjesec ranije učio tome šta je likovni problem, šta je akvarel…

Krvniku Risti se nakon rata gubi svaki trag. Pričalo se da je poginuo krajem 1992., dok postoje indicije i da se krije negdje u Srbiji.

Svjedoci iz fočanskog kraja kao zločinca nad Bošnjacima često su isticali i nastavnika Miloša Krunića.

Adem Vukas iz Rogatice, svjedočeći o četničkoj okupaciji Rogatice sa početka ljeta 1992., izjavio je, između ostalog, da je “prilikom okupacije Rogatice na jednom transporteru vidio profesoricu odbrane i zaštite Slavicu Ćorić, a na drugom transporteru, za PAM-om, Radu Pavlović, nastavnicu srpsko-hrvatskog jezika”.

Prijeratni profesor u Srednjoj školi u Ilijašu Ratko Adžić bio je tokom rata gospodar života i smrti u ovoj sarajevskoj okupiranoj općini. Ilijaški zločinci, po direktivi predsjednika općine Ratka Adžića, a predvođeni četničkim vojvodom Vasilijem Vidovićem Vasketom i nekadašnjim policajcem Marinkom Vidovićem, počinili su stravičan zločin 5. juna 1992. u selu Lješevo kada su za samo sat ubili 21 Bošnjaka.

Adžić je bio i ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske. Danas je profesor fizike u Filološkoj gimnaziji u Beogradu i uglavnom se plaši prijeći bosanskohercegovačku granicu zbog straha od hapšenja za ratne zločine na području općine Ilijaš.

Prijedorska polja smrti predugo će osjećati zločinački trag Sime Drljače. Prije agresije, Drljača je radio u prijedorskom srednjoškolskom centru i SIZ-u osnovnog obrazovanja. Od 1992. postao je načelnik Stanice javne bezbjednosti Prijedor.

U mjestu Gradina kod Prijedora 10. jula 1997., u akciji hapšenja osumnjičenih za ratne zločine pod nazivom “Tango”, ubili su ga pripadnici specijalne jedinice SFOR-a. Ubijen je u neposrednoj blizini logora Omarska, u koji je poslao na hiljade Prijedorčana, svojih komšija Bošnjaka, odakle se nikada nisu vratili.

Slobodan Kuruzović, nastavnik matematike, bivši direktor prijedorske Osnovne škole “16. maj”, bio je upravnik zloglasnog logora Trnopolje kod Prijedora. Kuruzović je bio upravnik logora Trnopolje i onog 21. avgusta 1992., kada je odavde u smrt na Korićanske stijene poslato 250 prijedorskih Bošnjaka i Hrvata. Umro je 27. maja 2005. u Prijedoru.
Čojstvo i junaštvo

Među onima koji su načinili zulum prijedorskim Bošnjacima, svjedoci spominju i imena Ilije Bijelića, profesora njemačkog jezika, Miroslava Zorića, profesora elektrotehnike, Nebojše Babića, profesora elektronike, Savana Runje, nastavnika ONO-a i DSZ-a u Gornjim Podgradcima, Mladena Stojanovića, profesora i direktora Ekonomske škole, Bogdana Delića, profesora i direktora Gimnazije, Krstana Josića, profesora…

Marko Samardžija, bivši učitelj, teretio se u optužnici pred Sudom BiH da je, kao komandir III čete Saničkog bataljona Vojske RS, učestvovao u privođenju bošnjačkih civila u Osnovnu školu u Biljanima kod Ključa, odakle je odvedeno i potom u obližnjem mjestu Lanište ubijeno 256 Bošnjaka.

Svjedokinja Tužilaštva Magbula Mešanović kazala je 29. maja 2006. pred Sudom BiH:

– Nikada neću oprostiti Marku što je dozvolio da se ovo desi. On je bio učitelj sve te djece koja su ubijena. Pucao je u svoje znanje i svoje mozgove.

Marko Samardžija je 3. novembra 2006. osuđen na 26 godina zatvora za zločine protiv čovječnosti. Pravosnažnom presudom Apelaciono vijeće Suda BiH smanjilo je Samardžiji 23. oktobra 2008. kaznu sa 26 na sedam godina zatvora!

Bivši profesor srpsko-hrvatskog jezika u bratunačkoj Srednjoj školi Miroslav Deronjić bio je Karadžićev lični povjerenik za područje srednjeg Podrinja. Za zločine u Bratuncu i okolici Deronjić je 30. marta 2004. pred Sudom u Hagu osuđen na 10 godina zatvora. Zločinac je 19. maja 2007. umro u švedskom zatvoru Kumla od raka.

Profesor ONO-a i DSZ-a u Srednjoškolskom centru u Bratuncu Momir Nikolić priznao je u maju 2003. da je učestvovao u genocidu nad 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka iz enklave Srebrenica nakon njenog zauzimanja u julu 1995. Na prvostepenom suđenju Haški sud osudio ga je na 27 godina zatvora, ali je u martu 2006. njegova kazna u žalbenom postupku smanjena na 20 godina. Zatvorsku kaznu izdržava u Finskoj.

I u Višegradu su prosvjetni radnici itekako bili poznati po zlu. Monstrum Milan Lukić rekao je u Hagu 14. jula 2007. kako “se nada da će se na optuženičkoj klupi naći i Risto Perišić, profesor srpskog jezika, koji je tokom rata bio načelnik policije u Višegradu i odgovoran je za mnoga ubistva višegradskih Bošnjaka”.

Perišić je iz Višegrada pobjegao na Zlatibor. Višegradske preživjele žrtve često po zlu spominju i imena Mirka Joksimovića, profesora matematike, i Mikana Ilića, nastavnika u Prelovi.

A kakav um može smisliti da ubija svoje učenike. Je l’ to čojstvo i junaštvo? Je l’ to stih iz epskih pjesama? Je l’ to ponos, hrabrost? Ako i jeste, ko i kako da im oprosti i zaboravi? Bošnjačko, bosansko i pamćenje čovječanstva ne smije nikada.
Karišikov napad na školu na Vracama

Nedjelja, 5. april 1992. Prvi oružani otpor agresiji u Sarajevu pružili su učenici i profesori Centra za obuku kadrova na Vracama, na čelu s direktorom Huseinom Balićem. Napad je izvršila Specijalna jedinica tzv. srpskog MUP-a, predvođena Milenkom Karišikom, čovjekom koji je napadnutim učenicima bio jedan od profesora.

Desilo se na Vracama ono što se možda prije toga nigdje desilo nije – da su profesori pucali na svoje učenike nakon što su, uz pomoć tenkova bivše JNA, Karišikovi specijalci zauzeli školu na Vracama i započeli torturu nad profesorima, kursistima i učenicima.

U večernjim satima u Osnovnoj školi “Radojka Lakić” na Vracama ubijen je šesnaestogodišnji Samir Mišić iz Rogatice, učenik drugog razreda 20. klase Policijske škole Vraca.
Plavšić, Koljević, Maksimović, Buha, Šešelj, Poplašen

Biljana Plavšić je biolog, prijeratni profesor biologije i dekan na sarajevskom Prirodno-matematičkom fakultetu. Odlukom Haškog tribunala osuđena je 27. februara 2003. na 11 godina zatvora i bila je prva žena nakon Drugog svjetskog rata koja je osuđena za ratne zločine na evropskom tlu. Iz švedskog zatvora Hinsenberg u Orebru puštena je nakon što je odležala dvije trećine kazne. Živi u Beogradu.

Nikola Koljević bio je univerzitetski profesor svjetske književnosti u Sarajevu, prevodilac i esejista, jedan od najvećih autoriteta kada je riječ o Šekspiru na prostorima bivše Jugoslavije. Njemu se nije sudilo, presudio je sam sebi 16. januara 1997. na Palama tako što je iz pištolja pucao sebi u glavu.

Stručnjak za marksističku valorizaciju književne baštine, prijeratni profesor književnosti na sarajevskom Filozofskom fakultetu Vojislav Maksimović često je markiran kao jedna od najodgovornijih osoba za masovne zločine nad Bošnjacima u Foči. Nejasno je zbog čega do danas nije bio predmet procesuiranja za ratne zločine.

Sarajevski prijeratni profesor filozofije Aleksa Buha bio je u mnogim odlukama desna ruka Radovanu Karadžiću.

Doktor pravnih nauka Vojislav Šešelj od 1981. do 1984. radio je kao asistent na predmetu Teorija o ratu na Pravnom fakultetu u Sarajevu. Jedan je od glavnih protagonista ideje o velikoj Srbiji, vrhovni komandant četničkih jedinica na prostoru bivše Jugoslavije. Zbog zločina tokom rata na području Hrvatske i BiH, kao i zbog nasilnog protjerivanja Hrvata iz Srema, Tužilaštvo Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije optužilo ga je u januaru 2003. za počinjena krivična djela. U pritvor u Hagu dobrovoljno je otišao 24. februara 2003., gdje se nalazi i danas.

Kada se spominju zločini u Vogošći, kao jedna od najodgovornijih osoba tokom 1992. godine spominje se i ime Nikole Poplašena, koji je bio povjerenik Predsjedništva “srpske republike” za općinu Vogošća. Profesor Nikola Poplašen je od 1985. do početka agresije na BiH bio sociolog na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. Vojislav Šešelj ga je 20. marta 1994. u Knežini proglasio četničkim vojvodom.

Autor: Avdo Huseinović
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la amkos » 30 dec 2014 23:29

:vomit: :vomit: :cita:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Agresija Srbije na BiH i stvaranje Genocidne Tvorevina

Post Postao/la Bosni » 30 jan 2015 20:38

o5GKByAuHDU

Odgovorite