☑ Pravila foruma i savjeti

Mostar

gorstakBosnjak
Član
Postovi: 101
Pridružen/a: 22 nov 2012 15:09

Mostar

Post Postao/la gorstakBosnjak » 12 dec 2012 19:24

Kažu jedna slika govori više od hiljadu riječi.

slika

Mostar 1993

(Možda nisam trebao otvoriti novu temu, pa ako ima već neka u koju bi ovo moglo stati, slobodno prebacite.)

gorstakBosnjak
Član
Postovi: 101
Pridružen/a: 22 nov 2012 15:09

Re: Mostar

Post Postao/la gorstakBosnjak » 12 dec 2012 19:27

Normalna slika Mostara.

slika

Pametnom dosta.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Mostar

Post Postao/la Jack » 12 dec 2012 19:37

Mostar je najveci poraz Hrvatske politike, ali i vojske.Budimo realni?Pogledajmo u mapu Mostara s popisa 1991.Imao si znaci homogenu Hrvatsku sredinu od centra Mostara do Hrvatske granice, imao si svjeze i odmorne vojnike Hv koji su ratovali dole, logistiku i lobiranje, naravno sve to znaci malo vise hrane, cigara, pica, vise ulaganja i svega.Za to vrijeme imao si Bosnjake u Bosni, ali u Mostaru, gdje cijelo Podvelezje bilo pod kontrolom cetnika.Zapravo kako je ovo ratna tema, postavit cu bas i ratnu liniju na podrucju Mostara 1993 godine, da vidite kakav su polozaj Bosnjaci imali.Znaci pola Prenja nase, ostalo cetnicko, cete na Rujistu i Velezi.Bosnjaci Mostara nemaju ni cestu za Sarajevo nije sigurno.Pa, se mora preko planinskih vrleti Prenja municija i hrana dostavljati

I na kraju sta?U Naseljima gdje ih je jos rahmetli Dzemal Bijedic naseljavao iz Skutorije Zahum i Rudnik.I Bosnjake koji su dozivjeli pad Stoca i Pocitelja.Da je Mostar pao, i da je Mostar pao u stilu Bugojna i Travnika, da su oni ovladali cijelim gradom, ili skoro cijelom opcinon.Na Ivan Planini imao bi danas natpis u pravom zivotu.Dobrodosli u ''Herceg Bosnu'' a mi bi ostali gdje?U Sarajevskom rezervatu, ako bi i to imali

Srecom, Mostar nije pao.Blagaj nije pao, a ni stari grad Mostarski, gdje imas toliko historije i islamske kulture.Kad vidim fasizam ustasha kako su na onom brdascu nabili onaj krst i jos na bivsoj liniji razdvajanja onaj toranj visine preko 100 metara.Onda mi sve bude jasno, kakav bi mi imali polozaj dole

Nesto slicno kao Bosnjaci Prozora

:(


slika

Evo i linije razdvajanja u 1993 godini
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

gorstakBosnjak
Član
Postovi: 101
Pridružen/a: 22 nov 2012 15:09

Re: Mostar

Post Postao/la gorstakBosnjak » 12 dec 2012 22:10

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika

MUSLIMS HELD IN MOSTAR BY THE CROATIAN FORCES
May 14, 1993
Patrick Chauvel
Mostar, Bosnia and Herzegovina

slika

Bosnian woman shot dead with a single shot through the chest by a Bosnian Croat HVO sniper while washing clothes on the banks of the Neretva river. The sniper was believed by the Bosnian army (ARBiH) to be positioned in a turret on the western side of the ruined bridge ?Carinski most? which gives a clear line of sight down the river.

September 20, 1993
Nigel Chandler
Istočni Mostar, Bosnia and Herzegovina

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Mostar

Post Postao/la ZV Keli » 13 dec 2012 18:41

Hrabra hrvatska vojska,samo prema zenama,djeci i starcima :vomit:

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Mostar

Post Postao/la Jakub » 13 dec 2012 21:29

Bas tako!I toj BRATIJI smo jebali majku gdje god su posli na vojsku.To su picke koje nisu nista mogli sa puskom,a sada smradovi pokusavaju "tipkovnicom".

Evo im Hasimaga!

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Mostar

Post Postao/la Jack » 04 feb 2013 13:44

U Mostaru su ustashe dozivjeli tezak poraz
Zapamti u 2 mjeseca.Pukla im je linija na podrucju Klisa i Neretvice.I pocetkom Jula Armija ulazi u zadnje njihovo selo.Kostajnicu.Gledao sam na youtube, snimak ulazak nasih jedinica u Kostajnicu.Svaka druga kuca.Ovo je Hrvatska natpis.Balije i sve.U cisto katolickom selu.Da ne povjerujes.Ima na youtube veoma zanimljivih slucajeva

Sad ce neko spomenuti.Pa, zgrada Vranica.I to.Manite se to, je bila zgrada gdje mi bas smo napravili gresku.Sjediste Armije je trebalo da bude blize negdje, mozda u Podhumu.To se je vec moglo braniti

No, gledam taj video.I na video.Inace, tek dosli u Jablanicu.Semir Drljevic Lovac i Humo

I tako.Prica je smijesna, iako je rat.Kaze ovaj

2000 boraca uzelo Sjeverni Logor?Pa, ja nisam imao 2000 metaka, a kamoli boraca.Sjeverni Logor je uzet sa 40 tak momaka.Ustashe su imale 35 mrtvih i jos 10 tak tesko ranjenih u toj borbi.Mi smo imali 8.Kaze, jos nam je glavni zapovjednik poginuo.Misli na rahmetli Hujku.I onda kaze

Da smo mi imali 2000 ljudi za jedan frontalan napad.Mi ne bismo uzeli jedan Sjeverni Logor, nego bi davnih dana dosli do Neuma.Kaze da tog 30 Juna nije Mostar deblokiran.Ne znam da li bi i prezivjeli

Posebno hvali Podgoransku cetu, koja je imala tandzare i prije rata.Da su oni spustili se dole, i uzeli sve.Hume-Lisane.Ali, i Potocka ceta uz Vrapcicki bataljon je brzo ovladala.Napad je bio na 3 pravca

Prema Salakovcu.Prema Sjevernom Logoru.I jos jedna lokacija.Trebalo im je 7 sati da uzmu cijelo Bijelo Polje.Oko 100-150 km2.Kaze nijedna jedinica ni u najboljim snovima nije mogla da sanja, da cemo tako brzo poraziti ustashe u Bijelom Polju.Nijedna.Podgoranska ceta je dosla do Prigradjana.Ustashe ni 2 metka nisu ispalili

Jedino sto su kao neki otpor u Potocima pruzili zesci.I to je to

Sto ne krenu ponovo misevi.Hoce da im Ohr uzmu grad

Posebno je humor, kad kaze.Nas ustaska propaganda ubjedjuje da smo sa 2000 talebana i vehabija uzeli Sjeverni Logor.Istina.Tekbirali smo, jer smo znali, da cemo preplasiti ustashe, ali da smo mi tad imali 2000 metaka.Izvukli smo kaze bajonete jer svaki borac je najvise mogao i do 40 metaka da ispali.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Mostar

Post Postao/la amkos » 04 feb 2013 14:21

Nevjerovatna hrabrost naših vojnika. Čuj 2000 metaka, pa šta bi bilo da smo imali 2000 vojnika što kažeš ? :zastava:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Mostar

Post Postao/la Jack » 04 feb 2013 21:27

Manje od 2000 metaka.Oni su rekli da je Sjeverni Logor napalo 2000 boraca.Toliko o tome

:lol:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Mostar

Post Postao/la Jakub » 04 feb 2013 22:05

Kad smo napadali kasarnu Nedzarice ja sam imao 30 metaka ,a svi ostali momci u mojoj četi po 15(petnaest).Jedini sam imao bombu i to fitiljusu.
Kako u Mostaru tako je bilo i u ostatku Bosne.Najebali bi im se matere i jednima i drugima samo da nije bilo embarga.
:fes:

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Mostar

Post Postao/la ZV Keli » 05 feb 2013 00:29

Ako nam je vec sudjeno kao narodu da stalno ratujemo da bi prezivjeli,volio bih bar u jednom ratu da budemo po naoruzanju jednaki,mislim da tada ne bi ni doslo do rata poznavajuci hrabrost i prekodrinskih i prekodinarskih stanovnika a i njihovih poltrona unutar nasih granica.

Al-DinS
Član
Postovi: 35
Pridružen/a: 19 maj 2013 02:23

Re: Mostar

Post Postao/la Al-DinS » 22 maj 2013 00:57

gorstakBosnjak je napisao/la:slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika

MUSLIMS HELD IN MOSTAR BY THE CROATIAN FORCES
May 14, 1993
Patrick Chauvel
Mostar, Bosnia and Herzegovina

slika

Bosnian woman shot dead with a single shot through the chest by a Bosnian Croat HVO sniper while washing clothes on the banks of the Neretva river. The sniper was believed by the Bosnian army (ARBiH) to be positioned in a turret on the western side of the ruined bridge ?Carinski most? which gives a clear line of sight down the river.

September 20, 1993
Nigel Chandler
Istočni Mostar, Bosnia and Herzegovina
Katili

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Mostar

Post Postao/la ABen » 07 nov 2013 10:16

19 godina od akcije Jesen 94
http://www.starmo.ba/mostars/item/21723 ... en-94.html

Mostar -- Temeljna boračka udruženja Armije Republike BiH (ARBiH) Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) u nedjelju, 10. novembra 2013. godine organiziraju obilježavanje 19. godišnjice operacije "Jesen 94.", koju su izvele jedinice 4. Korpusa ARBiH.

Programom obilježavanja te armijske akcije predviđena je posjeta šehidskom turbetu i mezarju u Blagaju, te učenje Fatihe.

Potom je predviđen obilazak spomen obilježja "Velina gomila", obraćanje zvanica i prigodan program, saopšteno je iz Koordinacije boračkih udruženja HNK-a, proisteklih iz Armije RBiH.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Mostar

Post Postao/la Bosni » 09 nov 2013 08:08

McasXnFUesE

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Mostar

Post Postao/la ABen » 09 nov 2013 09:45

Dokumentarni film o stradanju i obnovi Starog Mosta
B. A. 08/11/2013 23:49:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/17724 ... Mosta.html
slika

MOSTAR - Na 20-tu godišnjicu rušenja Starog mosta u Mostaru TV1 je večeras emitovala dokumentarni film „Most“ autora Šukrije Omeragića iz 2003. godine koji hronološki prikazuje „život i stradanje“ Starog mosta u Mostaru, te zalaganja Predsjedništva skupštine Mostara u tadašnjoj RBiH za njegovu ponovnu izgradnju.

U filmu „Most“ autentičnim snimcima prikazuje se život grada i „bilo“ Mosta u prijeratnim vremenima, održavanje skokova i ratne 1993. godine, njegova komunikacijska uloga u ratu, te dani granatiranja i rušenja.9. 11. 1993. godine, drugog dana intenzivnog granatiranja, Stari most je srušen. Potom, kao prijelazno rješenje, sagrađen je Inat most koji je nastavio povezivati obale Neretve i građane Mostara.

1995. godine Predsjedništvo skupštine grada Mostara Republike BiH donijelo je odluku o ponovnoj izgradnji Starog mosta u interesu pomirenja svih građana Mostara, ali i svih naroda u BiH.

Zahvaljujući naporima tadašnjih domaćih političara, Svjetska banka i UNESCO, kao i brojne inostrane organizacije, vlade i nekoliko svjetskih državnika pomogli su obnovu Starog mosta kao spomenika mira i pomirenja u BiH. Prvu donaciju za njegovu obnovu uručio je tadašnji predsjednik Turske Süleyman Demirel.

U polusatnom filmu, koji svjedoči 10 godina „života, stradanja i obnove“ Starog mosta, od 1993. do 2003. godine korišten je arhivski materijal FTV-a, Televizije Mostar i Centra za mir i multikulturalnu saradnju iz Mostara.

Stari most uspješno je obnovljen i ponovno otvoren za javnost 23. jula 2004. godine, a iste godine je i uvršten na UNESCO-vu listu svjetske kulturne baštine.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

zmaj od bosne
Član
Postovi: 1618
Pridružen/a: 19 feb 2013 21:34

Re: Mostar

Post Postao/la zmaj od bosne » 03 mar 2014 15:49

Sjecanje na nase borce iz Nevesinjskog Bataljona nadam se da ce neko napraviti video i za sve ostale koji su bili na teritoriju Mostara ,od domicilnih Mostaraca pa do Gacana,Stocana,Capljinaca http://www.youtube.com/watch?v=-cvJbrbWww8&hd=1

Hapa
Član
Postovi: 89
Pridružen/a: 22 nov 2012 03:11

Re: Mostar

Post Postao/la Hapa » 07 mar 2014 13:02

amkos je napisao/la:Nevjerovatna hrabrost naših vojnika. Čuj 2000 metaka, pa šta bi bilo da smo imali 2000 vojnika što kažeš ? :zastava:
Moj rahmetli otac je učestvovao u "artiljerijskoj pripremi" (ovo sam pod navodnike, gađali su ustaše tzv. malim i velikim gromovima, IED-i u pravom smislu te riječi) ove akcije.

Ustaše su bile u potpunom rasulu, međutim naši nisu u potpunosti iskoristili nastali momenat, pošto su borci počeli masovno pljačkati latinske kuće po Bijelom Polju (u ovom periodu je vladala velika glad, tako da su mnogi pošli u potragu za hranom po kućama). Ovi su to iskoristili za pregrupisavanje i kontru. Inače je vrlo vjerovatno da bi ih skroz otjerali s lijeve obale (i danas drže Raštane i dio Potoka).

EDIT:
Neki možda imaju pogrešnu predodžbu o tome da smo se mi zaletili iz Mostara i zauzeli Bijelo Polje. Stvar je u tome da su Bošnjaci Bijelog Polja zatekli u HVO-u kad je puklo s ustašama, ali su bili u dosluhu s našim u pripremi ove akcije i, po meni, bili su ključni za njen uspjeh.
Zadnja izmjena: Hapa, dana/u 07 mar 2014 13:20, ukupno mijenjano 1 put.
Delenda est Servia

Hapa
Član
Postovi: 89
Pridružen/a: 22 nov 2012 03:11

Re: Mostar

Post Postao/la Hapa » 07 mar 2014 13:09

gorstakBosnjak je napisao/la:slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika

MUSLIMS HELD IN MOSTAR BY THE CROATIAN FORCES
May 14, 1993
Patrick Chauvel
Mostar, Bosnia and Herzegovina

slika

Bosnian woman shot dead with a single shot through the chest by a Bosnian Croat HVO sniper while washing clothes on the banks of the Neretva river. The sniper was believed by the Bosnian army (ARBiH) to be positioned in a turret on the western side of the ruined bridge ?Carinski most? which gives a clear line of sight down the river.

September 20, 1993
Nigel Chandler
Istočni Mostar, Bosnia and Herzegovina
I sam sam imao više bliskih susreta sa smrti u ratu, ali na slobodnoj teritoriji. Najveći strah mi je bio pasti dušmanima živ u ruke. Imao sam rodbine koja je bila zaglavila na onoj strani, jedni su čak živjeli u Vranici, svašta su pretrpili tih dana.Ne ponovilo se.
Delenda est Servia

Hapa
Član
Postovi: 89
Pridružen/a: 22 nov 2012 03:11

Re: Mostar

Post Postao/la Hapa » 07 mar 2014 13:11

ABen je napisao/la:
Dokumentarni film o stradanju i obnovi Starog Mosta
B. A. 08/11/2013 23:49:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/17724 ... Mosta.html
slika

MOSTAR - Na 20-tu godišnjicu rušenja Starog mosta u Mostaru TV1 je večeras emitovala dokumentarni film „Most“ autora Šukrije Omeragića iz 2003. godine koji hronološki prikazuje „život i stradanje“ Starog mosta u Mostaru, te zalaganja Predsjedništva skupštine Mostara u tadašnjoj RBiH za njegovu ponovnu izgradnju.

U filmu „Most“ autentičnim snimcima prikazuje se život grada i „bilo“ Mosta u prijeratnim vremenima, održavanje skokova i ratne 1993. godine, njegova komunikacijska uloga u ratu, te dani granatiranja i rušenja.9. 11. 1993. godine, drugog dana intenzivnog granatiranja, Stari most je srušen. Potom, kao prijelazno rješenje, sagrađen je Inat most koji je nastavio povezivati obale Neretve i građane Mostara.

1995. godine Predsjedništvo skupštine grada Mostara Republike BiH donijelo je odluku o ponovnoj izgradnji Starog mosta u interesu pomirenja svih građana Mostara, ali i svih naroda u BiH.

Zahvaljujući naporima tadašnjih domaćih političara, Svjetska banka i UNESCO, kao i brojne inostrane organizacije, vlade i nekoliko svjetskih državnika pomogli su obnovu Starog mosta kao spomenika mira i pomirenja u BiH. Prvu donaciju za njegovu obnovu uručio je tadašnji predsjednik Turske Süleyman Demirel.

U polusatnom filmu, koji svjedoči 10 godina „života, stradanja i obnove“ Starog mosta, od 1993. do 2003. godine korišten je arhivski materijal FTV-a, Televizije Mostar i Centra za mir i multikulturalnu saradnju iz Mostara.

Stari most uspješno je obnovljen i ponovno otvoren za javnost 23. jula 2004. godine, a iste godine je i uvršten na UNESCO-vu listu svjetske kulturne baštine.
Kad se samo sjetim onog visećeg mosta, i danas imam traume od njega.
Delenda est Servia

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Mostar

Post Postao/la amkos » 07 mar 2014 19:47

Ja se sjećam da je bio neki montažni most blizu Starom mosta, pa se prelazilo na drugu stranu. Ne sjećam se koja je godina bila, možda oko 1999, 2000. Ali tad sam bio baš mal pa se ne sjećam toliko, ali mi je ovaj most ostao u sjećanju.

Takodje se sjećam montažnog mosta (danas most Begovića, malo poslije kraja općine Jablanica). A da ne govorim kad su bili srušeni mostovi od Jablanice prema Mostaru pa se išlo obodom onih brda, makadamom, putovalo se od npr. Konjica do Mostara pa sigurno 3 sata i više, koliko se sjećam. Al helenejse.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Odgovorite