☑ Pravila foruma i savjeti

Ratni zločinci

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la amkos » 18 aug 2017 10:55

JuzniDoboj je napisao/la:Sasa Curguz - 14 godina zatvora za ubistvo 11 Bosnjackih civila u Bihacu i okolini.

U prevodu, to znaci da je za svako ubistvo dobio samo 1,3 godina zatvora. Nekom oduzeo zivot, a za to samo mora 1,3 godina u zatvoru provest. Gdje je tu pamet uopste? Stvarno, nevjerovatno... :vomit: :vomit: :vomit:
Nema vise amela, krivda pravdu zamela.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la JuzniDoboj » 18 aug 2017 21:39

amkos je napisao/la:
JuzniDoboj je napisao/la:Sasa Curguz - 14 godina zatvora za ubistvo 11 Bosnjackih civila u Bihacu i okolini.

U prevodu, to znaci da je za svako ubistvo dobio samo 1,3 godina zatvora. Nekom oduzeo zivot, a za to samo mora 1,3 godina u zatvoru provest. Gdje je tu pamet uopste? Stvarno, nevjerovatno... :vomit: :vomit: :vomit:
Nema vise amela, krivda pravdu zamela.
Mozes li ti objasniti, amkose, kakva je ovo 'pravda' gdje je jedno ubistvo = 1 godina zatvora? :?
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la amkos » 18 aug 2017 22:27

JuzniDoboj je napisao/la:
amkos je napisao/la:
JuzniDoboj je napisao/la:Sasa Curguz - 14 godina zatvora za ubistvo 11 Bosnjackih civila u Bihacu i okolini.

U prevodu, to znaci da je za svako ubistvo dobio samo 1,3 godina zatvora. Nekom oduzeo zivot, a za to samo mora 1,3 godina u zatvoru provest. Gdje je tu pamet uopste? Stvarno, nevjerovatno... :vomit: :vomit: :vomit:
Nema vise amela, krivda pravdu zamela.
Mozes li ti objasniti, amkose, kakva je ovo 'pravda' gdje je jedno ubistvo = 1 godina zatvora? :?
Procitaj ponovo moj komentar i razmisli malo o toj rečenici.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la JuzniDoboj » 18 aug 2017 22:29

amkos je napisao/la:
JuzniDoboj je napisao/la:
amkos je napisao/la:
Nema vise amela, krivda pravdu zamela.
Mozes li ti objasniti, amkose, kakva je ovo 'pravda' gdje je jedno ubistvo = 1 godina zatvora? :?
Procitaj ponovo moj komentar i razmisli malo o toj rečenici.
:?

Mada nije ni cudo, glavni tuzitelj je cetnicki ratni zlocinac cini mi se.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la amkos » 06 nov 2017 15:27

Majke Srebrenice

Srbija želi likvidirati Mladića prije presude Haškog tribunala
''Misteriozna smrt Slobodana Miloševića nam daje za pravo da zahtijevamo od gore navedenih maksimalan angažman i profesionalnost da ne dozvole utjecaj Srbije pa i bilo koga drugog. Ukoliko se dogodi da Mladić ne doživi presudu, nakon posjete srbijanskih liječnika, glavnim krivcem smatrat ćemo Haški tribunal'', poručuju iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida te Pokreta Majki enklava Srebrenica i Žepa.
https://www.bljesak.info/vijesti/svijet ... ala/217871
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la Zmaj » 08 nov 2017 19:52

Podignuta optužnica protiv Dalibora Krstovića za ratni zločin silovanja u Kalinoviku

Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu za ratni zločin na području Kalinovika. Optuženi Dalibor Krstović (1972.) tereti se za ratni zločin silovanja i s**** zlostavljanja žrtve bošnjačke nacionalnosti u Kalinoviku 1992. godine.
Tužilac Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH podigao je optužnicu protiv Dalibora Krstovića, rođenog 02.05.1972. godine u Sarajevu, nastanjen u Beogradu, državljanin BiH i R Srbije.

Optuženi se tereti da je za vrijeme rata i oružanog sukoba u BiH postupao protivno odrebama Ženevskih konvencija o zaštiti civilnih osoba za vrijeme rata.

On se tereti da je, za vrijeme širokog i sistematičnog napada vojske, policije i paravojnih formacija na bošnjačko stanovništvo na području Kalinovika, u svojstvu pripadnika VRS, došao do škole u Kalinoviku u kojoj su bili zatočeni uglavnom žene i djeca bošnjačke nacionalnosti sa područja Kalinovika, Gacka i drugih mjesta, te izveo žrtvu, ženu bošnjačke nacionalnosti, kojoj je zaprijetio da će u slučaju opiranja silovati ili ubiti njenu djecu, koja su bila zatočena u istom objektu, te nakon toga nad žrtvom počinio silovanje i s**** zlostavljanje, nakon čega je omogućio još jednom vojniku da siluje oštećenu žrtvu.

Optuženi se tereti da je počinio kazneno djelo-zločin protiv čovječnosti iz članka 172. KZ BiH. Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.

Tužilaštvo BiH provodi istrage u većem broju predmeta a koje se odnose na ratne zločine silovanja i s**** zlostavljanja žrtava u svim krajevima BiH, kao posebno teških ratnih zločina sa teškim posljedicama, saopćeno je iz ove institucije.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la Zmaj » 13 nov 2017 17:49

Podignuta optužnica protiv Sretka Pavića za ratni zločin u Prijedoru

Tužitelj Posebnog odjela za ratne zločine podigao je optužnicu protiv Sretka Pavića, rođenog 04.04.1961. godine u Prijedoru, državljanina BiH.
Optuženi se tereti da je za vrijeme rata i oružanog sukoba u BiH, kao pripadnik 6. Ljubijskog bataljona VRS, postupao protivno odredbama međunarodnog humanitarnog prava i Ženevskih konvencija o zaštiti civilnih osoba za vrijeme rata.

On se tereti da je, u julu 1992. godine, sudjelovao u ubistvu pet civila bošnjačke nacionalnosti, čija tijela su pronađena i ekshumirana nakon rata u mjestu Rizvanovići.

Optuženi se tereti da je počinio krivično djelo-zločin protiv čovječnosti iz članka 172. KZ BiH.

Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la Zmaj » 13 nov 2017 18:09

Podignuta optužnica protiv Gvozdena Lukića za ratni zločin u Zaklopači

Tužilac Posebnog odjela za ratne zločine podigao je optužnicu protiv Gvozdena Lukića, rođenog 1949. godine u mjestu Metaljka, općina Milići, državljanina Bosne i Hercegovine.
Optuženi se tereti da je u svojstvu pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) Milići, u proljeće 1992. godine počinio ratni zločin nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti u mjestu Zaklopača, općina Milići.

Zločin za koji se optuženi tereti počinjen je 17. maja 1992. godine, prilikom organiziranog vojnog i policijskog napada na selo Zaklopača. Svjestan da njegove radnje čine dio napada, u uniformi i naoružan, sa još dva naoružana lica, optuženi se tereti da je uočio na jednoj lokaciji grupu civila bošnjačke nacionalnosti od malobrojnih preživjelih stanovnika Zaklopače, među kojima civile muškarce, žene i djecu te su iz grupe izdvojili tri muškarca, civila bošnjačke nacionalnosti poznatog identiteta, pa u namjeri da ih liše života odvezli u pravcu Vlasenice, da bi ubrzo na raskrsnici, na proširenju, naredili oštećenima da izađu iz vozila i pucajući iz pušaka ubili trojicu muškaraca bošnjačke nacionalnosti.

Posmrtni ostaci žrtava su pronađeni i ekshumirani iz masovnih grobnica te identificirani nakon rata.

Optuženi se tereti da je počinio krivično djelo zločini protiv čovječnosti iz člana 172. stav 1. tačka h) u vezi sa tačkom a) Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, u vezi sa članom 180. stav 1. i članom 29. KZ-a BiH.

Optužnica je proslijeđena Sudu BiH na potvrđivanje.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la amkos » 30 nov 2017 13:21

Ne znam gdje da ovo stavim pa ću ovdje.

Šta je ovo, Bošnjak u HVO-u navodno ubijao civile srpske nacionalnosti ?!

Zločini u Počitelju: Edinu Sakoču ukinuta sedmogodišnja kazna
Sakoč, bivši pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), osuđen je na sedam godina zatvora zbog sudjelovanja u ubojstvima dvije civilne osobe srpske nacionalnosti počinjenim 1992. u Počitelju.
https://www.bljesak.info/vijesti/crna-k ... zna/220290
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 01 dec 2017 04:20

amkos je napisao/la:Ne znam gdje da ovo stavim pa ću ovdje.

Šta je ovo, Bošnjak u HVO-u navodno ubijao civile srpske nacionalnosti ?!

Zločini u Počitelju: Edinu Sakoču ukinuta sedmogodišnja kazna
Sakoč, bivši pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), osuđen je na sedam godina zatvora zbog sudjelovanja u ubojstvima dvije civilne osobe srpske nacionalnosti počinjenim 1992. u Počitelju.
https://www.bljesak.info/vijesti/crna-k ... zna/220290
Ustaško govno s Bošnjačkim imenom.
Nije jedan.
Samo BiH.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la Zmaj » 06 dec 2017 21:56

Nedim Salaharević: Miroslav Kraljević je bio ratni gospodar života i smrti u Vlasenici

slika
Miroslav Kraljević

Vlaseničanin Nedim Salaharević kao 13-godišnjak je na kapiji jednog od najzloglasnijih koncentracionih logora Sušica 13. septembra 1992. godine posljednji put vidio svog oca Muhamed i brata Edina. Pukom srećom Nedim je uspio preživjeti pogubljenje, a podizanje optužnice protiv četiri osobe za stravične ratne zločine na području Vlasenice vidi kao minimalnu satisfakciju za vlaseničke Bošnjake koji su izgubili svoje najmilije.
Tužilac Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH podigao je optužnicu protiv Mane Đurića, Radenka Stanića, Miroslava Kraljevića zvanog Mićo i Gorana Garića, po kojoj se terete da su za vrijeme rata u BiH, tokom 1992. i 1993. godine, na području Vlasenice i okoline počinili progon bošnjačkog stanovništva na političkoj, nacionalnoj, kulturnoj i vjerskoj osnovi.

Nedim Salaharević kao živi svjedok ratnih strahota za Klix.ba kaže da nijedna optužnica, ali ni presuda, ni na sekundu ne mogu vratiti njihove najmilije, ali svakako mogu biti potvrda da su Bošnjaci Vlasenice stradali.

Odmotavanje klupka najmonstruoznijih zločina

"Dovoljno mi je da pomislim da i oni sada sigurno imaju makar malo onog straha koji smo mi svaki dan proživljavali od 21. aprila do 13. septembra 1992. Tada smo svaki trenutak čekali da nam razvale vrata i odvedu nas u smrt. Meni je satisfakcija što će i oni sada kao kukavice sigurno imati i veći strah nego mi koji smo bili potpuno nevini, nedužni, časni i pošteni ljudi. Mislim da će od ove optužnice krenuti odmotavanje klupka najmonstruoznijih zločina koji su počinjeni u Vlasenici te da će ona potvrditi mnogo tajni oko mučkog stradanja vlaseničkih Bošnjaka. Iako to sud u Hagu nije potvrdio, uvijek govorim da je u Vlasenici počinjen genocid i mi smo ga preživjeli", kazao je Nedim.

Inače, jedinice Novosadskog korpusa JNA, potpomognute domaćim paravojnim srpskim jedinicama, okupirale su Vlasenicu 21. aprila 1992. godine i tada su za bošnjačko stanovništvo u ovom gradiću nastupili krvavi dani.

U posljednjoj optužnici Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH nalazi se i aktuelni načelnik Vlasenice Miroslav Kraljević zvani Mićo za kojeg Nedim kaže da je u ratnom periodu u ovom mjestu bio gospodar života i smrti.

Strah i trepet u to vrijeme vlaseničkim Bošnjacima sijali su i pripadnici odreda "Mićini specijalci", a kojeg je, prema Nedimovim riječima, formirao upravo Kraljević kao komandant interventnog voda VRS.

Naš sagovornik nastavlja da se u tom odredu nalazilo 15-20 mladića srpske nacionalnosti te jedan dobrovoljac kojeg je u Vlasenicu iz Mladenovca doveo Kraljević.

"Koliko se sjećam, među bošnjačkim stanovništvom na samu pomen tog odreda znalo se šta će se desiti. Odnosno, odvest će te u logor ili negdje na egzekuciju, u vlaseničkim brdima ili kod kuće. Nisu birali ni vrijeme, ni mjesto za to, a imali su jedan kombi kojim su kupili ljude. Neposredno nakon osnivanja, Mićo im je naredio da na kućama pišu parole, pa je tako u našoj ulici pisalo: 'Smrt muslimanima' i 'Smrt zelenim beretkama'. I danas kada odete u Vlasenicu na nekim kućama ćete vidjeti tragove tih natpisa", kaže Nedim.

Četveročlana porodica Salaharević Vlasenicu je pokušala napustiti 13. maja 1992. godine kada su se zaputili na autobusku stanicu gdje su se nalazili autobusi za deportaciju Bošnjaka prema Kladnju.

Na stanici su ih, prisjeća se Nedim, dočekali upravo "Mićini specijalci", a dobrovoljac koji se nalazio u ovoj grupi, po naredbi Kraljevića, njegovom bratu Edinu, poznatom jugoslovenskom košarkašu s briljantnom karijerom, nije dozvolio ulazak u autobus.

Sistematska silovanja djevojčica i žena

Edina, koji je u to vrijeme imao 19 godina, nisu željeli ostaviti samog u Vlasenici te se cijela porodica vratila u porodičnu kuću, nakon čega su preživjeli pakao zajedno s ostalim Bošnjacima koji nisu uspjeli napustiti ovaj gradić.

Salaharevići su u porodičnoj kući proveli idućih šest mjeseci, svaki dan iščekujući kada će se na njihovim vratima pojaviti agresori koji će ih odvesti na neku od njima zacrtanih lokacija.

"U kući do moje Mićin odred je vršio sistematska silovanja od djevojčica koje su imale deset, do žena od 40-50 godina. I on je tu dolazio, a ja sam ga viđao nekoliko puta. Sjećam se i da nam se žena koja je bila vlasnica kuće žalila da mora kuhati za njih. Prije svakog tog čina morala je napraviti obilnu večeru, spominjući da bi Kraljević najavio svoj dolazak. Moram reći da su pored 'Mićinih specijalaca' tu bili i pripadnici policije koji su vršili etničko čišćenje stanovništva. Ali, Kraljević se uvijek navodio kao narednik. Ona naredbu koju on izda, nije se smjela odbiti. On je bio taj koji se pitao za sve i koji je određivao sve", ističe Nedim.

Dolazak vojnog kamiona i zvuci rafala

Dolazak vojnog kamiona u mahalu u kojoj su živjeli Salaharevići, 13. septembra 1992. godine, nažalost, najavljivao je najcrnji scenarij.

"Uspjeli smo se sakriti u susjednu avliju u kojoj je bila živa ograda, međutim, kada su došli do naše kuće Predrag Bastah (osuđeni ratni zločinac, op.a.) je izašao i ispalivši rafal rekao da neće nijedan Salaharević ostati živ. Mi smo imali mogućnost da pobjegnemo u šumu da nas ubiju ili da idemo prečicom do smrti u logor Sušica", kaže Nedim.

U nadi da će možda ipak preživjeti, članovi ove porodice krenuli su put zloglasnog logora Sušica.

Pred kapijom logora, navodi naš sagovornik, dočekao ih je veliki broj Bošnjaka. Opisuje i da su muškarci odvođeni na jednu stranu, odnosno u logor, a žene i djeca na drugu.

"Mi smo bili skupa pred logorom. Odmah su odvojili mog oca i brata, a majku i mene su poslali da idemo u autobus koji je bio preko puta logora. Na putu prema vozilu, Bastah se vratio i otrgao mene od majke te me poveo prema logoru. Sreća u nesreći je bila što je jedan nepoznati muškarac, pretpostavljam dobrovoljac, došao i stao ispred Bastaha. Mislim i da su bili u sukobu, jer ga je pitao za neko ukradeno zlato. Također, pitao ga je i šta će sa mnom u logoru, rekavši mu da me pusti. Ja sam potom krenuo prema autobusu gdje sam se sakrio i tako sam preživio", priča Nedim.

Nedimov otac i brat su ostali u logiru Sušica, dok je on skupa s majkom Hatidžom uspio krenuti put Tuzle gdje i danas žive. Posmrtne ostatke brata Edina pronašao je u nekoliko masovnih grobnica na području Vlasenice.

"Njihova monstruoznost je bila bezgranična, jer su tijela vlaseničkih Bošnjaka rasipali po više grobnica. Ružno je reći, ali na kraju , sretna je ona porodica koja pronađe 60 posto tijela svog najmilijeg. To sve govori kakav je zločin počinjen u Vlasenici. Govorim da je to genocid jer se išlo na uništenje vlaseničkih Bošnjaka, a ne jedne ili dvije mahale", dodaje Nedim koji je sahranio svog brata.

Dvije decenije nakon agresije na BiH, Nedim je uspio pronaći samo jednu očevu kost.

"Od preživjelih žrtava često čujemo da očekuju da pronađu makar jednu kost. Identificirana je jedna kost moga oca, ali kada se sjetim njegovog lika ne mogu se pomiriti s tim što smo dosad pronašli", navodi on, izrazivši nadu da će uspjeti kompletirati posmrtne ostatke svoga oca, kako bi i on konačno pronašao vječni smiraj.

Susret s zločincem

Za zločine počinjene na području Vlasenice Bastah je pred Sudom BiH osuđen na 22 godine zatvora, a Nedim je protiv njega svjedočio u ovom predmetu.

"To je bio jako bolan proces. Posebno teško mi je bilo kad sam ispred sebe vidio monstruma koji je htio oduzeti život i meni kao 13-godišnjaku, samo jer se zovem Nedim i jer sam Bošnjak. On na svojoj glavi nije imao nijedne sijede dlake, a ja sam tada s 28 godina u sudnicu došao sijed. Njegov fizički izgled je pokazivao da se ne kaje, bio je potpuno isti s crvenilom u licu kao kada me odvojio od majke", kaže Nedim.

On već dvije decenije s majkom živi u Tuzli, a svaki odlazak u rodnu Vlasenicu mu izuzetno teško pada iz nekoliko razloga.

"Svaki put kada se vratim u Tuzlu ja odbolujem, jer u Vlasenici sretnem Kraljevića i njegove specijalce, ali i druge pripadnike formacija koji su vršili etnička čišćenja. Pripadnici Mićinog specijalnog odreda danas su na slobodi i ugledni su građani, a na sve to je on je načelnik i predstavlja najuglednijeg građanina. Ugled je upravo sticao na zločinima nad Bošnjacima, logoru Sušica i masovnim grobnicama", dodaje Nedim.

Na kraju poručuje da preživjeli vlasenički Bošnjaci moraju svjedočiti kako bi sva istina izašla na vidjelo.

"Apelujem da svjedoče u medijima i na sudovima jer to je neka minimalna satisfakcija u stradanju naših najmilijih", poručuje Nedim na kraju.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la Zmaj » 21 dec 2017 14:57

-zcnCvvjQ6U
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju osnovalo je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda prije 24 godine. Budući da mu je za sjedište određen holandski grad Hag, nazivan je Haški tribunal. Na kraju 2017. njegovu ulogu preuzima Mehanizam za međunarodne krivične sudove.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la JuzniDoboj » 21 dec 2017 16:26

GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la JuzniDoboj » 26 dec 2017 02:19

34803705223957503189
Zadnja izmjena: JuzniDoboj, dana/u 02 maj 2020 14:58, ukupno mijenjano 1 put.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la Zmaj » 18 jan 2018 15:25

Pritvor Zdenku Grbavcu, bivšem pripadniku HVO-a, zbog zločina nad srpskim stanovništvom

Sud Bosne i Hercegovine odredio je jednomjesečni pritvor hrvatskom državljaninu Zdenku Grbavcu, jer se tereti za zločine protiv čovječnosti počinjene nad srpskim stanovništvom.

Grbavac (51) je početkom sedmice uhapšen na graničnom prijelazu Bijača, prilikom ulaska iz Hrvatske u BiH, zbog sumnji da je počinio ratne zločine, javljaju agencije.

Detalji nisu saopćeni, ali lokalni mediji navode kako je Grbavac pod istragom, jer je navodno kao pripadnik Hrvatskog vijeća odbrane (HVO) učestvovao u ubistvu trojice zarobljenika srpske nacionalnosti.

Odlučujući o zahtjevu Tužilaštva BiH za određivanje pritvora, Sud je ocijenio kako je ta mjera opravdana jer postoji opasnost od bijega i ometanja kaznenog postupka utjecajem na svjedoke i saučesnike.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la amkos » 15 feb 2018 12:51

ISTRAGA Članovi porodice stradale Dobojke sumnjaju da je ona ubijena

Poginula Edina bila krunski svjedok za ratni zločin ?

http://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/351 ... tni-zlocin
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la Zmaj » 06 mar 2018 20:26

Suđenje Stanišiću i Simatoviću: Služba državne bezbjednosti Srbije učestvovala u zločinima

U nastavku haškog procesa Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću Frenkiju, vojni vještak Reynaud Theunens izjavio je da su jedinice Službe državne bezbjednosti (SDB) Srbije učestvovale u nasilnom preuzimanju opština i mjesta u BiH, progonu i zločinima nad nesrpskim civilima.
Theunens je potvrdio navod optužnice da su “Crvene beretke” SDB-a Srbije, Srpska dobrovoljačka garda (SDG) Željka Ražnatovića Arkana i razne dobrovoljačke formacije pod kontrolom te službe, poput Šešeljevaca, s proljeća 1992. godine, igrale značajnu ulogu u zauzimanju Bijeljine, Zvornika, Doboja, Bosanskog Šamca i Brčkog.

Na osnovu brojnih dokumenata koje je analizirao, Theunens je zaključio da su pripadnici tih jedinica počinili zlodjela nad nesrpskim civilima, s ciljem da ih trajno uklone s područja koja su lideri bosanskih Srba proglasili svojim.

Kao primjer zločina “Crvenih beretki”, Theunens je naveo ubistvo najmanje 16 Bošnjaka u selu Crkvine kod Bosanskog Šamca, početkom maja 1992. Izvještaj o tom zločinu koji je komanda Prvog krajiškog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS) uputila Glavnom štabu, Theunens je citirao u sudnici. Po tom izvještaju, ubistvo je počinio Slobodan Miljković, pripadnik “Crvenih beretki” iz Srbije.

Stanišića, koji je od 1992. bio šef SDB-a Srbije, i njegovog tadašnjeg pomoćnika Simatovića optužnica tereti za progon, ubistva, deportacije i prisilno premještanje hrvatskih i bošnjačkih civila tokom ratova u Hrvatskoj i BiH. Zločini za koje su optuženi Stanišić i Simatović počinjeni su, kako tvrde tužioci, tokom sprovođenja udruženog zločinačkog poduhvata čiji je cilj bilo trajno i nasilno uklanjanje Hrvata i Bošnjaka s velikih dijelova teritorija Hrvatske i BiH.

Na čelu zločinačkog udruženja bio je, po tužiocima, tadašnji predsjednik Srbije Slobodan Milošević.

Nasilno zauzimanje opština u kojima Srbi nisu bili većina, bilo je, po Theunensu, ostvarivanje najvažnijeg ratnog cilja – razdvajanja Srba od Bošnjaka i Hrvata, prema riječima tadašnjeg predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića – koji su proklamovani u maju 1992.

Vojni ekspert podvukao je i da su, po dokumentima VRS-a jedinice SDB-a Srbije, sprovodile operacije “čišćenja” Podrinja od bošnjačkih snaga, ali i civilnog stanovništva 1993. Te operacije, kojim su civili bili sabijeni u Goražde, Srebrenicu i Žepu, tri zaštićene zone Ujedinjenih nacija (UN), bile su dio ostvarivanja trećeg strateškog cilja – eliminacije granice među Srbima na Drini, naglasio je Theunens.

O učešću “Crvenih beretki” u operacijama u Podrinju, komandant VRS-a Ratko Mladić dogovarao se sa Simatovićem Frenkijem, proizlazi iz zapisa iz ratnog dnevnika Mladića sa sastanka u februaru 1993., rekao je vještak.

Van borbi, “Crvene beretke” u Bratuncu i Skelanima, tada su odbijale da se povinuju komandi VRS-a, tvrdeći da im komanduje isključivo Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije, navedeno je u izvještaju VRS-a koji je u sudnici citirao Theunens. Tim jedinicama komandovali su Radojica Rajo Božović i Vasilije Mijović, oficiri i instruktori SDB-a Srbije.

Theunens je posvjedočio, citirajući dokumente VRS-a, da su Stanišić i Simatović, 1994. neposredno na terenu upravljali operacijom protiv Armije BiH u Cazinskoj krajini čiji je cilj bilo vraćanje na vlast Fikreta Abdića. Operacija, poznata kao Pauk, bila je sadejstvo VRS-a, SDB-a Srbije i vojske Republike Srpske Krajine (RSK). Dokument VRS-a, na koji se Theunens pozvao, navodi Stanišićeve riječi da ga na terenu zanima “samo upravljanje borbenim operacijama”.

Po ratnim zapisima Mladića, prikazanim u sudnici, operacija Pauk bila je dogovorena na sastanku kod predsjednika Srbije Miloševića u Beogradu, u decembru 1993. godine. Mladić je zapisao Stanišićeve riječi da njegovih “100-120 ljudi” mogu na teren poći sutradan. Po Theunensu, to je značilo da šef SDB-a Srbije raspolaže “vrhunski obučenom” jedinicom “u stanju visoke borbene gotovosti”.

Mladić i Karadžić su nepravosnažno proglašeni krivim za genocid i druge zločine u BiH, Abdić je osuđen u Hrvatskoj za ratne zločine i odslužio je kaznu, dok je Milošević preminuo prije kraja suđenja.

Theunens će u srijedu, 7. marta, nastaviti svjedočenje, javlja BIRN BiH.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la Zmaj » 27 mar 2018 12:54

Podignuta optužnica protiv Gorana Pavkovića za ratni zločin na području Prozora

Tužilac Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH podigao je optužnicu protiv Gorana Pavkovića, rođenog 1975. godine u Prozoru, državljanina BiH i Republike Hrvatske.
Pavković se tereti da je tokom 1993. godine nečovječno postupao i sudjelovao u mučenju zatočenika bošnjačke nacionalnosti na području Prozora.

Optuženi se tereti da je za vrijeme rata i oružanog sukoba između Armije RBiH i HVO na području Prozor-Rame, u svojstvu pripadnika HVO "Rama" Prozor, postupao protivno odredbama Ženevskih konvencija o zaštiti civilnog stanovništva za vrijeme oružanih sukoba.

On se tereti da je kao saučesnik, sudjelovao u mučenju i zlostavljanju grupe zatočenih civila bošnjačke nacionalnosti, koji su zlostavljani tokom ispitivanja u prostorijama Vatrogasnog doma u Prozoru, tako što je nezakonito zatočene civile tukao električnom palicom, rukama i nogama.

Optuženi se tereti da je počinio kazneno djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la Zmaj » 28 mar 2018 11:39

Uhapšen Saša Ćurčić, osumnjičen za ratni zločin s**** zlostavljanja u Foči

Postupajući po nalogu tužioca Posebnog odjela za ratne zločine, policijski službenici SIPA-e su na području Foče locirali, identificirali i lišili slobode osumnjičenog Sašu Ćurčića, rođenog 1960. godine u Foči, državljanina BiH.
Navedeni osumnjičeni je pod istragom i osumnjičen je da je u ljeto 1992. godine, u svojstvu pripadnika VRS, postupao suprotno odredbama ženevskih konvencija o zaštiti civilnih osoba za vrijeme rata.

Ćurčić je osumnjičen da je prijetnjom i upotrebom sile nad žrtvom bošnjačke nacionalnosti počinio ratni zločin silovanja i s**** zlostavljanja.

Osumnjičeni je pod istragom i tereti se da je počinio krivično djelo zločini protiv čovječnosti iz člana 172. stava 1. tačka g), prisiljavanje druge osobe na s**** odnos ili s njim izjednačenu s**** radnju silovanje, u vezi sa članom 180. stavom 1. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine.

Nakon ispitivanja osumnjičenog, postupajući tužilac će uputiti prijedlog za određivanje mjere pritvora kako bi se onemogućilo ometanje postupka, a istraga se nastavlja u pravcu podizanja optužnice.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Ratni zločinci

Post Postao/la Zmaj » 29 mar 2018 19:13

Milan Trišić osuđen na 18 mjeseci zatvora u SAD-u: Prešutio da je učestvovao u genocidu u Srebrenici

Milan Trišić iz BiH koji je nakon rata otišao u SAD, osuđen je na 18 mjeseci zatvora jer je lagao prilikom ispunjavanja papirologije za "zelenu kartu". Kako se navodi u presudi, on nije naveo da je bio pripadnik Bratunačke brigade Vojske RS koja je učestvovala u realizaciji genocida u Srebrenici.
Trišić je izjavio kako je izbjeglica i dobio je "zelenu kartu" koja mu je omogućila ostanak u SAD-u. Nakon što odsluži kaznu zatvora bit će deportovan u BiH. U decembru prošle godine izjasnio se krivim.

Priznao je kako je učestvovao u "nezakonitom premlaćivanju, zarobljavanju i transportu muslimanskih zarobljenika" tokom etničkog čišćenja koje je počelo 1992. godine. Priznao je i to da je Bratunačka brigada bila jedna od jedinica odgovornih za genocid u Srebrenici 1995. godine.

U SAD-u je radio kao vozač kamiona, a živio je u mjestu Coulwood u Sjevernoj Carolini. U papirima je naveo kako je živio u Srbiji.

Na njegovom slučaju radili su Imigracioni centar SAD-a i Centar za ljudska prava i ratne zločine. Njegovo ime pojavilo se kao jedno od 300 bh. državljana koji žive u SAD-u, a vlada ih istražuje zbog moguće deportacije jer su učestvovali u zločinima protiv čovječnosti.

"Ovim slučajem SAD se pokazale da neće biti sigurni raj za one koji su počinili nečuvene radne koje narušavaju osnovna ljudska prava", saopćeno je iz tužilaštva Sjeverne Caroline.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Odgovorite