☑ Pravila foruma i savjeti

Mostar

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Mostar

Post Postao/la Jack » 13 mar 2014 12:24

Mostar nema sirine, kao Krajiski gradovi tipa Bihac, Prijedor ili Banja Luka.On je dobro ''popunjen'' na onoj strani gdje su komunisti redali zgrade i sirili se gdje su mogli, vidi Hum, Zovnica.Same geografske konture Mostara bi bolje isle da je grad malo sjevernije lociran okolo Vrapcica, nego na onoj strani.Na prvi pogled, kao osoba iz Krajine, ocekivao sam grad nevjerovatne sirine, a ono sto sam dozivio setajuci je jedan mali sprceni gradic s mozda 2-3 km duzine, prenapucen nevjerovatnom bljutavom arhitekturom komunista, ala ''Alipasino Polje'' u dijelu sto se zove Avenija, neki je zovu i Centar II.Kao i onom smeku gdje se smrad cuje po kucama Zahuma, i okolo Podhuma.Tipicna Rumunska kasaba je privlacnija od zapadnijeg dijela grada

Potoci dio uz cestu je poklonio Safa, kao sto im je poklonio He Mostar.U ratu oni nisu mogli uzeti nista Bosnjacima, kad Bosnjaci su imali cetnike na Borackom jezeru i vecini Prenja, dok su Srbi drzali Hadzice, i nije bila nikakva cestovna komunikacija izmedju Sarajeva i Mostara. To je apsolutna sramota.S, tim da su ustashe itekako imale polozaje da nas poklope i pokolju dole kao pilice.Vidi njihova vojska u Zaliku, Sjevernom Logoru, Bijelom Polju.Itekako su imali mostobran na lijevoj obali.Danas, cijeli stari grad i turisticki kompleksi tog istog grada, sve sto nalici kulturi, obrazovanju je na lijevoj obali.Najlakse je napraviti novo ''Kazaliste'' ili tjesiti i nabijati sebi komplekse seljacke, kako na ''lijevoj'' obali nema zgrada, kako je to obicna ';'Turska kasaba'' ili sta vec.Dok na zapadu sve puca urbanizmom, ekonomskim razvojom, tipa Mepas Mall, ili sta li vec

Zapad to zna, jer zbog turizma bi cijeli Istocni dio grada mogao da zivi.Zato je tu prepreka urbanisticka.Stala se moze izgraditi na desnoj strani kod njih, dok kod nas ti treba sijaset papira, ili sta li vec ne.A, da ne pricam kako katolici u takvoj poziciji.Oni bi totalno pukli.Pa, sam stari grad hrani na stotine ustasa.Aluminij je vec par puta isao u stecaj, i jedini ga Bosnjaci spasavaju.

Price kako je to grad koji upija Hrvatsku mladez je samo fiktivna zbog lutajucih studenata iz Omisa i Splita koji jednom godisnje dodju dole, da uzmu taj ispit i kazu da su zavrsili, pritom ih ubrajajuci u neku zamisljenu cifru Rvatskih studenata.Mislio sam da su ti ljudi pametniji, ali sem sto su nabili onaj krst na brdu, i sto su nesposobni da bilo sta urade.Jedino se mogu uzdati u sadaku Eu da pretvore Mostar u stolni
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Mostar

Post Postao/la amkos » 17 mar 2014 22:33

Ja mislim da su se oni dosta koncentrisali na Potoke, čitam da će graditi i dvoranu kod onog samostana časnih sestara u Potocima, tu im je i onaj Emaus centar, oba centra imaju tu duhovnu dimenziju, tj. katoličku dimenziju. Slučajno ? Apsolutno ne. Isto kao što nije slučajan ni most Avenija-Sutina u Sj. logoru što grade. Slučajnost ne postoji. Sve se radi smišljeno i planirano. To trebamo svi znati.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Mostar

Post Postao/la Gorcin » 21 jul 2017 23:25

Godišnjica 1. mostarske (kasnije 41. slavne mtbr i jos kasnije 441. viteške mtbr.). Sjećanje na dane ponosa i divove koji su odbranili Hercegovinu. A bilo nas je samo 300 na početku...

http://mostarski.ba/foto-25-godisnjica- ... e-brigade/
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Mostar

Post Postao/la Gorcin » 28 aug 2017 12:33

Niđe teme o 4. korpusu i zmajevima Južne Bosne, pa evo ovdje malo o jednoj samozatajnoj brigadi koja je bila svugdje gdje je trebalo bit':

https://armijarbih.net/48-brdska-brigad ... a-blagaja/
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Mostar

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 11 dec 2017 13:59

Za nepovjerocati. Otac u VRSu, sin u HVOu, drugi sin u ARBiH

https://www.cazin.net/vijesti/mostarska ... ojske-foto
Samo BiH.

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Mostar

Post Postao/la Gorcin » 11 dec 2017 14:49

BosnjackaHercegovina je napisao/la:Za nepovjerocati. Otac u VRSu, sin u HVOu, drugi sin u ARBiH

https://www.cazin.net/vijesti/mostarska ... ojske-foto
Bilo je ovoga u Mostaru još, jedan brat tamo, drugi ovamo. Nije ovo izolovan slučaj mada dobija dimenziju više s ocem koji je zaglavio na trećoj strani. Pogotovo su ove situacije bile tragične u mješovitim brakovima. To je ta tragedija onog multi-kulti crvenog predratnog Mostara.
Goran je poginuo čini mi se na Bulevaru a ovaj Zoran se vratio u Zalik. Nekad je učestvovao u nekom reality show-u, ako se dobro sjećam, kao imitator ili tako nešto.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Mostar

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 11 dec 2017 14:52

Gorcin je napisao/la:
BosnjackaHercegovina je napisao/la:Za nepovjerocati. Otac u VRSu, sin u HVOu, drugi sin u ARBiH

https://www.cazin.net/vijesti/mostarska ... ojske-foto
Bilo je ovoga u Mostaru još, jedan brat tamo, drugi ovamo. Nije ovo izolovan slučaj mada dobija dimenziju više s ocem koji je zaglavio na trećoj strani. Pogotovo su ove situacije bile tragične u mješovitim brakovima. To je ta tragedija onog multi-kulti crvenog predratnog Mostara.
Goran je poginuo čini mi se na Bulevaru a ovaj Zoran se vratio u Zalik. Nekad je učestvovao u nekom reality show-u, ako se dobro sjećam, kao imitator ili tako nešto.
Burazer mu je izgleda sahranjen na šehitlucima kod Narodnog Pozorišta, u Titovoj ulici.
Samo BiH.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Mostar

Post Postao/la amkos » 11 dec 2017 16:39

Nekad je učestvovao u nekom reality show-u, ako se dobro sjećam, kao imitator ili tako nešto.
Da, na OBN-u, možda prije 10-ak godina. Sjećam ga se.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Mostar

Post Postao/la amkos » 11 dec 2017 16:41

BosnjackaHercegovina je napisao/la:
Gorcin je napisao/la:
BosnjackaHercegovina je napisao/la:Za nepovjerocati. Otac u VRSu, sin u HVOu, drugi sin u ARBiH

https://www.cazin.net/vijesti/mostarska ... ojske-foto
Bilo je ovoga u Mostaru još, jedan brat tamo, drugi ovamo. Nije ovo izolovan slučaj mada dobija dimenziju više s ocem koji je zaglavio na trećoj strani. Pogotovo su ove situacije bile tragične u mješovitim brakovima. To je ta tragedija onog multi-kulti crvenog predratnog Mostara.
Goran je poginuo čini mi se na Bulevaru a ovaj Zoran se vratio u Zalik. Nekad je učestvovao u nekom reality show-u, ako se dobro sjećam, kao imitator ili tako nešto.
Burazer mu je izgleda sahranjen na šehitlucima kod Narodnog Pozorišta, u Titovoj ulici.
Da, ima slika u članku gdje je pored mezara svog brata. Nevjerovatna priča.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Mostar

Post Postao/la Jack » 11 dec 2017 19:03

Svaka tema gdje neko nije odgovorio vise od godinu dana.Nece se vracati ponovo iz naftalina.Napravio sam izuzetak ovdje :!:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Mostar

Post Postao/la amkos » 11 dec 2017 20:12

To znaci da te druge teme idu u historiju.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Mostar

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 11 dec 2017 20:46

Rat u Mostaru - Dokumentarac u 5 epizoda od po 35 minuta.

SVAK KO ZELI DA NAUCI STA SE SVE DESILO U MOSTARU - ovo je vjerovatno najbolji materijal na ovu temu.
Intervjui su radjeni i sa Hrvatima i Bosnjacima - i jasno se vidi ko laze i ko je sta radio.

Epizoda 1:
NKgO0AEpTKQ

Epizoda 2:
CeIvfv2AVKE

Epizoda 3:
ewu_ToVeZ2A

Epizoda 4:
Ne mogu naci 4 dio.


Epizoda 5:
IyYbLwXCR7k
Samo BiH.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Mostar

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 27 dec 2017 19:57

Snimak ulaska UNa u Istocni dio Mostara (Titova Ulica) u ljeto 1993ce.

Na ovim snimcima se jasno da vidjeti koliko je taj narod bio gladan i napacen.
Takodjer se jasno da vidjeti da je nas samo dragi Bog sacuvao od Ustaskog noza.

rbZSoen9sLo
Samo BiH.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Mostar

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 11 jan 2018 19:44

Intervju sa snimateljem Nedzadom Kasumovicem koji je snimio rusenje Starog Mosta 1993ce.

Kad ti cujes ovog covjeka kako prica i kako razmislja i kako rezonuje - podsjetis se zasto volis ovaj narod u ovu Bosnu i Hercegovinu.
Ovakvi ljudi mene ucine ponosnim onim sto sam i odakle sam.

Ant_CXNgnU0
Samo BiH.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Mostar

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 19 jan 2018 07:01

Kako izgledaju dvojica najvećih mudonja koje je Mostar ikad vidio?

Evo ovako. Humo i Lovac. Pričaju o deblokadi Mostara od Ustaša 30.6.1993. Jedina uspješna deblokada jednog grada pod opsadom odrađena iznutra tokom cijelog rata.

Ljudi su na linijama bili sa 10 metaka - i to je bila smjena. Sjeverni Logor uzelo 30 ljudi. Wow.

PaFeDoCHrsM
Zadnja izmjena: BosnjackaHercegovina, dana/u 19 jan 2018 14:40, ukupno mijenjano 1 put.
Samo BiH.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Mostar

Post Postao/la amkos » 19 jan 2018 14:10

BosnjackaHercegovina je napisao/la:Intervju sa snimateljem Nedzadom Kasumovicem koji je snimio rusenje Starog Mosta 1993ce.

Kad ti cujes ovog covjeka kako prica i kako razmislja i kako rezonuje - podsjetis se zasto volis ovaj narod u ovu Bosnu i Hercegovinu.
Ovakvi ljudi mene ucine ponosnim onim sto sam i odakle sam.

Ant_CXNgnU0

Nisam ovo gledao prije. Dobro čovjek priča.

23 Like, 28 Unlike ?!?

Skutori se ispod u komentarima raskokodakali.

Šta ovaj piše miniran Stari most ?!
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Mostar

Post Postao/la amkos » 19 jan 2018 14:26

BosnjackaHercegovina je napisao/la:Kako izgledaju dvojica najvećih mudonja koje je Mostar ikad vidio?

Evo ovako. Humo i Lovac. Pričaju o deblokadi Mostara od Ustaša 30.6.1993. Jedina uspješna deblokada jednog okupljenog grada odrađena iznutra tokom cijelog rata.

Ljudi su na linijama bili sa 10 metaka - i to je bila smjena. Sjeverni Logor uzelo 30 ljudi. Wow.

PaFeDoCHrsM

30:150 vojnika !!!! Koja muda !! :shock: :shock: :lolcina: :zastava:

Samo ovdje treba ispravka okupiranog, a ne okupljenog grada.

Koliko ja mogu ovo sve razumjeti, Mostar je priča za sebe. Ljudi se odbranili sa minimalnim sredstvima, na minimumu hrane, vode, lijekova, bez neke podrške Sarajeva i ostatka države, odsječeni od Svijeta. Nevjerojatno !!!

Samo je šteta što su danas malo drugačije okolnosti, veliki su problemi oko zapošljavanja, ekonomije, ima iseljavanja pa se u Sjevernom Logoru danas ništa ne gradi a RP plan kupi prašinu u ladici. Jedino ona škola što je izgrađena. Ali to je premalo.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Mostar

Post Postao/la amkos » 19 jan 2018 14:41

Koliko sam ja shvatio u oslobađanju Sjevernog Logora je od naših 30 vojnika poginulo 8, a od Ustaskih 150 poginulo 35.

Jedina deblokada iznutra, ali ključna deblokada. Bilo je pitanje života i smrti. Meni je i dan danas ova deblokada nevjerovatna. Čudo. Miracle. :gut: :respekt:

Volio bih negdje pogledati snimke uživo ove akcije ako postoje naravno i ako je snimano kamerom ili ako nema to onda bih volio vidjeti rekonstrukciju ovog događaja, kako je ovo sve izgledalo, kako je srušen taj most u Sjevernom Logoru kao moguća veza Ustasama za zapadni dio grada da ne bi dobijali pomoć sa zapadne strane.

Znači oko 2 sata je ovo sve trajalo u Sjevernom Logoru koliko sam upratio, a u Bijelom polju duže, od 4:00 do negdje 11:00 h. Oko 7 sati je ta akcija trajala.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Mostar

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 19 jan 2018 14:53

amkos je napisao/la:Koliko sam ja shvatio u oslobađanju Sjevernog Logora je od naših 30 vojnika poginulo 8, a od Ustaskih 150 poginulo 35.

Jedina deblokada iznutra, ali ključna deblokada. Bilo je pitanje života i smrti. Meni je i dan danas ova deblokada nevjerovatna. Čudo. Miracle. :gut: :respekt:

Volio bih negdje pogledati snimke uživo ove akcije ako postoje naravno i ako je snimano kamerom ili ako nema to onda bih volio vidjeti rekonstrukciju ovog događaja, kako je ovo sve izgledalo, kako je srušen taj most u Sjevernom Logoru kao moguća veza Ustasama za zapadni dio grada da ne bi dobijali pomoć sa zapadne strane.

Znači oko 2 sata je ovo sve trajalo u Sjevernom Logoru koliko sam upratio, a u Bijelom polju duže, od 4:00 do negdje 11:00 h. Oko 7 sati je ta akcija trajala.
Tog dana sam slušao Radio - Ratni Studio Mostar - i oni su pročitali imena svih HVO zarobljenika to popodne (sjećam se da još nije bio akšam) i pročitali su oko 120 imena HVOvaca. Većina ih je bila iz 3. Bojne iz Cima - stoga i onaj komentar Hume da ih je doteklo i do Cima u gaćama.

Drugo, tih 30 vojnika je samo napalo Sjeverni Logor. Još mnogo veći broj je napalo Vrapčiće i Bijelo Polje i guralo prema Jablanici.

Zamisli čovječe imali 10 metaka za svakog vojnika koji čuva liniju - a smjene na linijama znale trajati i po 12 sati.
Samo BiH.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Mostar

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 19 jan 2018 15:22

Interesantan video - tačno na obljetnicu 2 godine napada HV i HVOa na Mostar, to jest 9 Maja 1995, Drljević Lovac izabran da predstavlja BiH na paradi vojski Evrope za Dan Pobjede nad Fašizmom.

A 9 Maja 1993 je pokušavao organizirati odbranu od ustaša u Mostaru.

1FQl6wwcjGM
Samo BiH.

Odgovorite