☑ Pravila foruma i savjeti

Put u nezavisnost

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Put u nezavisnost

Post Postao/la Abidaga » 05 feb 2013 00:11

Oud_dioDLQM

gost33
Novi kolač
Postovi: 1
Pridružen/a: 09 okt 2013 18:15

Re: Put u nezavisnost

Post Postao/la gost33 » 26 okt 2013 19:27

Dan nezavisnosti, Prvi mart, je najznacajniji datum u novijoj istoriji Bosnjaka.
Slijedeci bitan datum je 24.03.2013. godine. Dan kad je Danis Tanovic dobio Oskara.
Glasao sam na referendumu, za nezavisnu i cjelovitu Republiku Bosnu i Hercegovine. Bile su velike guzve, ljudi su bili dostojanstveni, svecno odjeveni. Nas Narod je mnogo ozbiljniji od nasih politicara, i dostojanstveniji i hrabriji.
Treba da znamo prepoznati i cijeniti ono sto je vrijedno. A Dan nezavisnosti je sigurno jedna o trajnih vrijednosti.

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Put u nezavisnost

Post Postao/la ZV Keli » 28 okt 2013 11:24

gost33 je napisao/la:Dan nezavisnosti, Prvi mart, je najznacajniji datum u novijoj istoriji Bosnjaka.
Slijedeci bitan datum je 24.03.2013. godine. Dan kad je Danis Tanovic dobio Oskara.
Glasao sam na referendumu, za nezavisnu i cjelovitu Republiku Bosnu i Hercegovine. Bile su velike guzve, ljudi su bili dostojanstveni, svecno odjeveni. Nas Narod je mnogo, ozbiljniji od nasih politicara, i dostojanstveniji i hrabriji.
Treba da znamo prepoznati i cijeniti ono sto je vrijedno. A Dan nezavisnosti je sigurno jedna o trajnih vrijednosti.
Ovo boldirano i jeste simbol naseg naroda, prkos, ponos, cast, dostojanstvenost i nadljudska hrabrost.

Bosnjak
Član
Postovi: 877
Pridružen/a: 30 okt 2012 01:32

Re: Put u nezavisnost

Post Postao/la Bosnjak » 28 okt 2013 11:31

Interesantno da je naš narod kad god je bilo gusto pokazao jedinstvo. Prvo na tom referendumu, pa u ratu (u kojem bismo, da smo imali političare koji su bili svjesni opasnosti koja se nazire, prošli puno bolje), pa sad i pri ovom popisu gdje je broj ovih tzv. etničkih Bosanaca čista mizerija, barem po onome što dolazi sa terena. Ne zaboravite da se pričalo i o 20%, a sada kako stvari stoje to je 2-3%, pa čak ni u urbanim sredinama nisu zabilježili neke značajnije procente. I opet će se pričati kako smo svi Bosanci i Hercegovci široke ruke i mekog srca, sve do popisa 2021. kad ćemo naravno opet reći da smo Bošnjaci. Dobro bi bilo da nismo jedinstveni samo kad zagusti nego i inače, ali dobro je to da se barem organizujemo kad zagusti.

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Put u nezavisnost

Post Postao/la e-din » 28 okt 2013 12:53

Bosnjak je napisao/la:Interesantno da je naš narod kad god je bilo gusto pokazao jedinstvo. Prvo na tom referendumu, pa u ratu (u kojem bismo, da smo imali političare koji su bili svjesni opasnosti koja se nazire, prošli puno bolje), pa sad i pri ovom popisu gdje je broj ovih tzv. etničkih Bosanaca čista mizerija, barem po onome što dolazi sa terena. Ne zaboravite da se pričalo i o 20%, a sada kako stvari stoje to je 2-3%, pa čak ni u urbanim sredinama nisu zabilježili neke značajnije procente. I opet će se pričati kako smo svi Bosanci i Hercegovci široke ruke i mekog srca, sve do popisa 2021. kad ćemo naravno opet reći da smo Bošnjaci. Dobro bi bilo da nismo jedinstveni samo kad zagusti nego i inače, ali dobro je to da se barem organizujemo kad zagusti.
da je Bogdo tako kako pricas..

ja samo sanjam o tome sta bi bilo da bili ujedinjeni u ratu..
..da nije bilo nekih abdica i autonomnih pokrajina..
..da nije bilo brigada mese selimovica..
..da nije bilo muslimana u hv(o)..

gdje bi nam tek onda bio kraj..

a na zalost kad nezagusti onda smo jos vise podjeljeni. pogledaj samo milion nekih partija i politicara koji nista ne rade osim se medjusobno svadjaju! ako neko misli da je rat daytonom zavrsio i da je samo u ratu zagustilo, onda se grdno vara. rat je samo prebacen sa vojne na politicku scenu a tu je Bome zagustilo/zagusceno isto ko i u ratu!

Bosnjak
Član
Postovi: 877
Pridružen/a: 30 okt 2012 01:32

Re: Put u nezavisnost

Post Postao/la Bosnjak » 28 okt 2013 13:25

Opet, puno više je Srba i Hrvata bilo u Armiji nego Bošnjaka u njihovim vojskama, dakle pokazali smo veće jedinstvo od njih. Istina, naša Armija nije zamišljena kao monoetnička vojska niti kao vojska koja radi isključivo za naše interese, ali na kraju se ispostavilo da je najviše uradila za našu stvar. Tako je to.

Da nije bilo Abdića i Lagumdžija sve bi bilo puno bolje za nas. Ali ima ih na svim stranama, samo mi to ne gledamo tim očima. Vjeruj mi, da je na njihovim stranama vladalo takvo jedinstvo kakvim se nama ponekad čini i njihova pozicija bi bila puno bolja nego danas. Istina je da se Karadžić i Milošević nisu podnosili, pa ti skontaj koliko su oni izgubili na vojnom i političkom planu samo radi ličnih razmirica ove dvojice. Slagali su se oko toga koje teritorije treba etnički očistiti od Bošnjaka, ali kad je došlo do toga ko će čim i u kojem kapacitetu gazdovati, onda su nastale nepremostive razlike među njima što se itekako odrazilo i na njihovu efikasnost.

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Put u nezavisnost

Post Postao/la BH-HZ » 28 okt 2013 21:09

Imamo mi velike srece sto smo porazili i unistili vojsku Fikreta Abdica,inace danas BiH ne bi bilo ni po dejtonskom modelu.Trebat ce malo vremena da narod u Krajini zaboravi desavanja iz proteklog rata,ali za desetak godina i to ce se prebroditi vjerujte mi.Rezultati ovog popisa ce nam najbolje pokazati kakvo je tamo stanje.

Zamolio bih barem vas koji ste na ovom forumu da ne provlacite jedinicu Mesa Selimovic jer je to samo jos jedan od vidova srpske propagande.Ova mala ceta je ispocetka brojala 70 vojnika od kojih svi nisu bili Bosnjaci,da bi se vremenom osipala jer su je Bosnjaci napustali,a oni su je onda odlucili popunjavati srpskim vojnicima samo da bi sluzila svrsi koju sam naveo u prethodnoj recenici.Kraj rata u ovoj "jedinici" nije docekalo ni 20 Bosnjaka,a sta je to u usporedbi sa 250 poginulih Srba u 1. Korpusu ARBiH?
Bosna Bosnjacima!

Ban Ninoslav
Član
Postovi: 19
Pridružen/a: 11 okt 2013 13:56
Lokacija: Sarajevo, Republika Bosna i Hercegovina

Re: Put u nezavisnost

Post Postao/la Ban Ninoslav » 13 nov 2013 15:01

"Mesa Selimovic" je mahom bio sastavljen od prisilno mobilisanih Bosnjaka, nesto nasih jugonostalgicara, nesto Bosnjaka koji su bili ozenjeni Srpkinjama i najmanjim dijelom bosnjackom sljama koji se prodao da bi prezivio (citaj podrzavao velikosrpsku ideju). Ovih zadnjih je bilo ubjedljivo najmanje.

Pricali su mi nasi borci (prvenstveno iz 17. krajiske) da bi uvijek odvajali pripadnike "Mese Selimovic" od zarobljenih Srba i ovim prvima davali lakse zadatke, tipa rada u kuhinji i sl. Apsolutna vecina tih ljudi nije bila procetnicki nastrojena i jedva je cekala da pobjegne. Izuzetak je samo posljednje pobrojana kategorija.

Medjutim ni nasi u HVO-u, ni "Mesa Selimovic", ni autonomasi nisu utjecali na velike razvoje dogadjaja tokom agresije. Tako da i da ih nije bilo, nista se sustinski na terenu ne bi promjenilo.

Krajini je potreban mir i pomirenje. Kladusani su pokazali nacionalnu zrelost na ovom popisu. Bice interesantno vidjeti i kako ce se stvari odvijati unutar DNZ-a. Predsjednik stranke Rifat Dolic vodi jednu probosansku (probosnjacku) opciju i optuzuje osnivaca Abdica da iz Hrvatske huska i dijeli narod. Narodski receno - "tudjim k.... gloginje mlati". Iskljucili su i onu Abdicevu kucku Elviru. Podrzali su stranke Platforme (SDA i SDP) pri izbacivanju HDZ-ova iz vlasti. Dakle vidi se da stavovi i sa njihove strane omeksavaju. Bice to sve u redu.

A kada je dokumentarac u pitanju - toplo ga preporucujem. Najbolji domaci dokumentarac koji sam ikada gledao.

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Put u nezavisnost

Post Postao/la BH-HZ » 13 nov 2013 16:22

Ban Ninoslav je napisao/la:"Mesa Selimovic" je mahom bio sastavljen od prisilno mobilisanih Bosnjaka, nesto nasih jugonostalgicara, nesto Bosnjaka koji su bili ozenjeni Srpkinjama i najmanjim dijelom bosnjackom sljama koji se prodao da bi prezivio (citaj podrzavao velikosrpsku ideju). Ovih zadnjih je bilo ubjedljivo najmanje.

Pricali su mi nasi borci (prvenstveno iz 17. krajiske) da bi uvijek odvajali pripadnike "Mese Selimovic" od zarobljenih Srba i ovim prvima davali lakse zadatke, tipa rada u kuhinji i sl. Apsolutna vecina tih ljudi nije bila procetnicki nastrojena i jedva je cekala da pobjegne. Izuzetak je samo posljednje pobrojana kategorija.

Medjutim ni nasi u HVO-u, ni "Mesa Selimovic", ni autonomasi nisu utjecali na velike razvoje dogadjaja tokom agresije. Tako da i da ih nije bilo, nista se sustinski na terenu ne bi promjenilo.

Krajini je potreban mir i pomirenje. Kladusani su pokazali nacionalnu zrelost na ovom popisu. Bice interesantno vidjeti i kako ce se stvari odvijati unutar DNZ-a. Predsjednik stranke Rifat Dolic vodi jednu probosansku (probosnjacku) opciju i optuzuje osnivaca Abdica da iz Hrvatske huska i dijeli narod. Narodski receno - "tudjim k.... gloginje mlati". Iskljucili su i onu Abdicevu kucku Elviru. Podrzali su stranke Platforme (SDA i SDP) pri izbacivanju HDZ-ova iz vlasti. Dakle vidi se da stavovi i sa njihove strane omeksavaju. Bice to sve u redu.

A kada je dokumentarac u pitanju - toplo ga preporucujem. Najbolji domaci dokumentarac koji sam ikada gledao.
Je li se mozda neko od njih nakon zarobljavanja ukljucio u 17. Krajisku?
Bosna Bosnjacima!

Avatar
e-din
Član
Postovi: 1036
Pridružen/a: 19 okt 2012 23:19

Re: Put u nezavisnost

Post Postao/la e-din » 14 nov 2013 09:39

Ban Ninoslav je napisao/la:"Mesa Selimovic" je mahom bio sastavljen od prisilno mobilisanih Bosnjaka, nesto nasih jugonostalgicara, nesto Bosnjaka koji su bili ozenjeni Srpkinjama i najmanjim dijelom bosnjackom sljama koji se prodao da bi prezivio (citaj podrzavao velikosrpsku ideju). Ovih zadnjih je bilo ubjedljivo najmanje.

Pricali su mi nasi borci (prvenstveno iz 17. krajiske) da bi uvijek odvajali pripadnike "Mese Selimovic" od zarobljenih Srba i ovim prvima davali lakse zadatke, tipa rada u kuhinji i sl. Apsolutna vecina tih ljudi nije bila procetnicki nastrojena i jedva je cekala da pobjegne. Izuzetak je samo posljednje pobrojana kategorija.

Medjutim ni nasi u HVO-u, ni "Mesa Selimovic", ni autonomasi nisu utjecali na velike razvoje dogadjaja tokom agresije. Tako da i da ih nije bilo, nista se sustinski na terenu ne bi promjenilo.

Krajini je potreban mir i pomirenje. Kladusani su pokazali nacionalnu zrelost na ovom popisu. Bice interesantno vidjeti i kako ce se stvari odvijati unutar DNZ-a. Predsjednik stranke Rifat Dolic vodi jednu probosansku (probosnjacku) opciju i optuzuje osnivaca Abdica da iz Hrvatske huska i dijeli narod. Narodski receno - "tudjim k.... gloginje mlati". Iskljucili su i onu Abdicevu kucku Elviru. Podrzali su stranke Platforme (SDA i SDP) pri izbacivanju HDZ-ova iz vlasti. Dakle vidi se da stavovi i sa njihove strane omeksavaju. Bice to sve u redu.

A kada je dokumentarac u pitanju - toplo ga preporucujem. Najbolji domaci dokumentarac koji sam ikada gledao.
hvala bane na informacijama. veoma interesantno ovo oko sastava "mese selimovica".

sto se tice abdicevca, mislim da si upravu. pa nije ni narod glup. glasao je godinama za abdiceve sluge koje su sa abdicem obecavala hiljade na hiljade radnih mjesta, a suprotno se desilo, sve je manje i manje radnih mjesta. narod to konta i samo je pitanje vremena kad ce ta stranka/ideja otici u proslost!
Medjutim ni nasi u HVO-u, ni "Mesa Selimovic", ni autonomasi nisu utjecali na velike razvoje dogadjaja tokom agresije.
jedino ovo je veoma opasno ako tvrdis. ne samo da bi mi vojno izdominirali da smo bili jedinstveni, nego bi vjerovatno danas bosna bila rbih a genocidna ne bi ni postaja.

pa samo na frontu sa babinim je u 5. korpusu izmedju 1000-2000 vojnika izginulo. znas li ti koliko je broj. pa da smo tu ujedinili snage od pocetka do kraja i krenuli prema banja luci ne bi 5. korpus stao dok ne osvoji cijelu krajinu pa vjerovatno i do drine :)

ovo nam treba biti pouka i ja je smatram naaaaaaaajcrnjom tackom/izdajom u ovom ratu a vjerovatno i u istoriji bosne i bosnjaka.

Bosnjak
Član
Postovi: 877
Pridružen/a: 30 okt 2012 01:32

Re: Put u nezavisnost

Post Postao/la Bosnjak » 14 nov 2013 13:27

e-din je napisao/la: pa samo na frontu sa babinim je u 5. korpusu izmedju 1000-2000 vojnika izginulo. znas li ti koliko je broj. pa da smo tu ujedinili snage od pocetka do kraja i krenuli prema banja luci ne bi 5. korpus stao dok ne osvoji cijelu krajinu pa vjerovatno i do drine :)
Ne bi 5. korpus ni ovako stao da nije došao do puno prije iscrtane linije kad je rečeno "nema dalje".

Mada treba biti iskren pa reći da se ni takva ofanziva ne bi dogodila bez NATO bombardovanja. Nakon toga je među njima zavladala panika i bježanija kakva sigurno ne bi zavladala da toga nije bilo.

Odgovorite