☑ Pravila foruma i savjeti

Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la ABen » 03 jan 2016 19:39

Zanima me da li ovi u Sarajevu posjeduju popis za cijelu Bosnu.

Ovi u Becu su jako cudni i nemozes ih zvati i oni ti odgovore na pitanje. Odgovoaraju sve preko Email. Na ovoj stranici su postavili koje Formulare moras ispuniti za pitanje sta trazis i onda ti odgovore da li imaju ili ne.

http://www.oesta.gv.at/site/6407/default.aspx

Samo sto ovdje nemaju Email gdje da im posaljem. :? :shock:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la Jack » 04 jan 2016 21:54

Mozda treba nekog poslati ko zivi blizu Beca,da ode na licu mjesta i raspita se za popis 1910

Ovi su prepisivali 5 godina!.Spisak od 52 000 imena grada Sarajeva s popisa 1910.Njihove adrese..itd.To je kasnije DIGITALIZOVANO.Znaci da sve imate na Cd.

Imam namjeru za portal da nabavim taj disk.Sto se tice ovog.Treba ih zvati,dosadjivati.Amaterski historicar,geneolosko stablo,tamo-vamo.I nek se to nadje



Ja cu ove godine ako se taj disk moze kupiti.Kupiti taj disk.I to ce biti ako nista.Zavrseno

A,volio bih ja da imam nekog u Austriji ko bi to uradio za nas.Trknuo da prepise par imena

Javite mi koliko kosta taj disk.I da li se prodaje kopija
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la ABen » 04 jan 2016 22:13

Ma poslo sam im ja Email. Sad je pitanje kad ce mi odgovoriti. Jer im nisam poslo onaj obrazac. Ako bude ista bilo sredit ce mo i to u Becu.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la Jack » 05 jan 2016 17:21

Molim javite mi do petka.Koliko kosta taj disk.Ako se prodaje.Znaci Sarajevo s popisa 1910.Pa cu da nadjem nekog.Da to obradi za nas


Veoma mi je vazno ovo,da mi se do petka nadje
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la Jack » 11 jan 2016 20:00

Poslat cu nekog u Maju.Da nam kupi taj cd ako se prodaje u Sarajevu?
Ako se prodaje.Bit ce dostupan u Maju.Tako da znate
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la Jack » 14 jan 2016 17:43

Nemaju Cd.Tako da se ne moze kupiti to.Ja sam se raspitao o tome danas

Znaci nista od tog
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la Gost1 » 27 mar 2016 17:23

ABen je napisao/la:Zanima me da li ovi u Sarajevu posjeduju popis za cijelu Bosnu.

Ovi u Becu su jako cudni i nemozes ih zvati i oni ti odgovore na pitanje. Odgovoaraju sve preko Email. Na ovoj stranici su postavili koje Formulare moras ispuniti za pitanje sta trazis i onda ti odgovore da li imaju ili ne.

http://www.oesta.gv.at/site/6407/default.aspx

Samo sto ovdje nemaju Email gdje da im posaljem. :? :shock:
Ispunite ovaj dokument: http://www.oesta.gv.at/DocView.axd?CobId=18284 i posalji na email koji na documentu
Odgovore navodeći da imaju "Verzeichnis der Wohngebäude und ihrer Wohnbestandsteile", što znači "kataloga stambenih zgrada i njihovih životnih komponente". Onda vam poslati na CD-u.
Na svakoj stranici možete dobiti oko 25 imena (neki ponavljanje, ali mala količina)
Primijetio sam da je 2 stranice su nestali i da određene prezimenima nisu bili prisutni. Pod neka imena piše koliko ljudi su u to domaćinstvo, ali za druge koji biste očekivali piše nula, tako da ...
kliker je napisao/la:
velija je napisao/la:Jack, tvrdis da u Becu imaju kucne liste sa popisa stanovnistva u austrijskom periodu. Nisam siguran, ali nije iskljuceno. Medjutim posjeduju nesto drugo do cega se moze doci - popis domacinstava (ime i prezime domacina) negdje oko 1880 godine ili malo iza kad su odlucili raditi katastar. Ja sam to dobio za desetak sela. Za mene su to vrijedni podaci
To postoji, znam jer imam podatke za selo odakle moji vuku korijene. Ne samo da su popisali trenutno nastanjene po kucnim brojevima, nego cak i one koji su odselili za Tursku, Ameriku, cak i one koji su umrli.
Na primjer znam da je jedna osoba preminula prije AU okupacije, ali ime je i dalje tu kao domacin. Nema datum rođenja, a ne pise koje protjeran.
Kucne brojeve su 1,2,3... a imena su A,B,C.... Neka imena je tesko procitati.

Steta sto nema ili nedaju imena sa popisa.
Next je Osmanske arhive :P

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la Jack » 28 mar 2016 11:41

Rekao sam forumasu Hamzi da mi posalje upit jer ne znam Njemacki.

Drago mi je da si nasao kakav-takav podatak.Vidite kako je Jack to znao
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la Gost1 » 29 mar 2016 00:07

Da bolje ista nego nista.
Ja ne znam Njemacki. Koristim google translate :)

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la kliker » 29 mar 2016 10:30

Gost1 je napisao/la:
ABen je napisao/la:Zanima me da li ovi u Sarajevu posjeduju popis za cijelu Bosnu.

Ovi u Becu su jako cudni i nemozes ih zvati i oni ti odgovore na pitanje. Odgovoaraju sve preko Email. Na ovoj stranici su postavili koje Formulare moras ispuniti za pitanje sta trazis i onda ti odgovore da li imaju ili ne.

http://www.oesta.gv.at/site/6407/default.aspx

Samo sto ovdje nemaju Email gdje da im posaljem. :? :shock:
Ispunite ovaj dokument: http://www.oesta.gv.at/DocView.axd?CobId=18284 i posalji na email koji na documentu
Odgovore navodeći da imaju "Verzeichnis der Wohngebäude und ihrer Wohnbestandsteile", što znači "kataloga stambenih zgrada i njihovih životnih komponente". Onda vam poslati na CD-u.
Na svakoj stranici možete dobiti oko 25 imena (neki ponavljanje, ali mala količina)
Primijetio sam da je 2 stranice su nestali i da određene prezimenima nisu bili prisutni. Pod neka imena piše koliko ljudi su u to domaćinstvo, ali za druge koji biste očekivali piše nula, tako da ...
kliker je napisao/la:
velija je napisao/la:Jack, tvrdis da u Becu imaju kucne liste sa popisa stanovnistva u austrijskom periodu. Nisam siguran, ali nije iskljuceno. Medjutim posjeduju nesto drugo do cega se moze doci - popis domacinstava (ime i prezime domacina) negdje oko 1880 godine ili malo iza kad su odlucili raditi katastar. Ja sam to dobio za desetak sela. Za mene su to vrijedni podaci
To postoji, znam jer imam podatke za selo odakle moji vuku korijene. Ne samo da su popisali trenutno nastanjene po kucnim brojevima, nego cak i one koji su odselili za Tursku, Ameriku, cak i one koji su umrli.
Na primjer znam da je jedna osoba preminula prije AU okupacije, ali ime je i dalje tu kao domacin. Nema datum rođenja, a ne pise koje protjeran.
Kucne brojeve su 1,2,3... a imena su A,B,C.... Neka imena je tesko procitati.

Steta sto nema ili nedaju imena sa popisa.
Next je Osmanske arhive :P
Dobijes li podatke za cijelu BiH ili samo za naselje koje te zanima?

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la Gost1 » 30 mar 2016 00:13

Samo za naselje. Ja sam mislio da ce cijelu opstinu ali nije.


Terzioglu1463
Novi kolač
Postovi: 2
Pridružen/a: 29 mar 2018 20:22

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la Terzioglu1463 » 30 mar 2018 05:38

Momci, zapeo sam kod cukundede koji je rodjen 1887.i ne mogu ni makac dalje.. ovi iz Beca naplacuju 45 ojra za info. Zna li iko da li u Historijskom arhivu BiH postoji popis iz 1910 za cijelu BiH??

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la Jack » 30 mar 2018 05:57

Ne

Ali postoji za grad Sarajevo.Ostali dijelovi ne.Mora se ici u Bec.Samo je grad Sarajevo uspio da prepise podatke iz drzavnog arhiva u Becu.Tako,ako ti je cukundedo zivjeo u Sarajevu.Onda imas sansu.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Terzioglu1463
Novi kolač
Postovi: 2
Pridružen/a: 29 mar 2018 20:22

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la Terzioglu1463 » 30 mar 2018 15:54

Upravo sam dobio povratni mail iz arhiva.. "Nazalost" moracu te demantovati jer kazu:
Hvala Vam na javljanju.

Tačno je, mi u našem Arhivu posjedujemo fond koji se odnosi na popis stanovništva iz 1910. godine (originalni kućni listovi), ali na žalost, ne možemo reći da je kompletan. Najviše građe ima za grad Sarajevo i taj dio je najkompletniji, a osim toga, imamo određeni dio popisnica za područja sarajevskog kotara i oblasti. Ovaj prvi dio je obrađen, međutim drugi dio nije još.

Popise stanovništva iz osmanskog perioda mi ne posjedujemo.

Srdačan pozdrav,

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la Gost1 » 09 nov 2020 01:33

Imali popis iz sandzak izmedu 1878-1918 godine?

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la Jack » 09 nov 2020 02:26

Nema jer moras da gledas u Kosovski vilajet,prije toga Niski.Nakon pada Nisha 1877.Ono sto se pise Sandzak,tj 1872 kad je Sandzak izdvojen iz Bosanskog Pasaluka.Prepisan je kao Kosovski vilajet od 1878-1912 godine.Tako nema sanse da izmedju 1912-1918 je bilo kakvog popisa.Po meni bio je popis 1909 ili 1911 godine koji su Otomani radili na podrucju Sandzaka kao i 1885 godine.Tako u tom periodu su bila 2 popisa
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la Gost1 » 13 nov 2020 04:54

Evo popis Sandzak 1881/2-83 i 1907
https://imgur.com/a/hjMJoph

Pravoslavce kod Pljevlja opisuje kao Grci a kod Novog Pazara Bugari
slika

slika
Izvor: Kemal H. Karpat, "Ottoman Population, 1830-1914: Demographic and Social Characteristics"
https://www.academia.edu/27913581/OTTOM ... H_KARPAT?

Posao za Truho ;)

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40865
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la Jack » 02 dec 2021 04:55

Popis iz 1885 jedan od 5 originala prodan je za 1.6 miliiona Eura prije par godina.

Postoji 2-3 originala popisa.Kopija originala to su knjige koje su stampane u periodu 1880-1912 godine.To se zove kopija originala.Te knjige su mnogo skuplje od onog sto mozes da nadjes u kvalitetnoj kopirnici.Sve te knjige iako su kopije originala su veoma vrijedne,jer su to 100+ godina knjige stare



Naprimjer:

Popis iz 1879 godine je najtrazeniji popis.Njega je veoma tesko nabaviti.Knjiga je prilicno lagana.Teska je svega 1.3 kilograma.Najmanji je od sviju popisa i s najmanje metodologije.Jedan lik iz Toronta ima tu knjigu.Veoma malo ljudi u Americi ima tu knjigu.Razlog je nedugo nakon okupacije Bosne 1878 godine kad su pravili ovdje knjigu,tj imali popis iz 1879.Stampali su knjigu u veoma malo,malo tiraza.Pa je ova knjiga moze se nazvati Svetim gralom kolekcionara



Popis iz 1885 godine je daleko tezi.Knjiga je teska 3.3-3.4 kilograma.I ima daleko vecu vaznost i vrijednost.Razlika je daleko veci tiraz,i malo se tesko moze naci jer je starija knjiga



Popis iz 1895 godine je najteza knjiga.Teska je 4050 grama ili nesto malo vise od 4 kilograma.Metodologija je perfektna.A oni koji imaju bilo kakav crtez ili sta ovdje ocuvan.Jos daje na vrijednosti knjige


slika

Ovako izgleda popis iz 1895 godine


Zadnji popis je popis iz 1912 godine.Zapravo tad je izasla knjiga popisa 1910 Bosne

Ovako to izgleda


Popis je iz 1910 godine ali je knjiga znaci iz 1912 godine.Knjiga je teska oko 3.6 kilograma.Ima svega pomalo i veoma je vrijedna


Od 1-10 koliko je tesko nabaviti knjige popisa


Popis 1879:1.
Popis 1885:6
Popis 1895:6
Popis 1910:8

Najlakse je naci popis iz 1910 godine Bosna.Najteze popis iz 1879 godine


slika


Imam ja i popis 1879 i 1885 ali to je iz stamparije.Nije prava stvar.A skenirana je knjiga

Inace tvrd uvez.Mozes komotno da onesvjestis nekog s knjigom popisa iz 1895 godine.Toliko je knjiga teska
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Popisi stanovnistva BiH u AU Monarhiji

Post Postao/la Gost1 » 08 dec 2021 01:08

Jack je napisao/la: 02 dec 2021 04:55 Popis iz 1885 jedan od 5 originala prodan je za 1.6 miliiona Eura prije par godina.

Postoji 2-3 originala popisa.Kopija originala to su knjige koje su stampane u periodu 1880-1912 godine.To se zove kopija originala.Te knjige su mnogo skuplje od onog sto mozes da nadjes u kvalitetnoj kopirnici.Sve te knjige iako su kopije originala su veoma vrijedne,jer su to 100+ godina knjige stare



Naprimjer:

Popis iz 1879 godine je najtrazeniji popis.Njega je veoma tesko nabaviti.Knjiga je prilicno lagana.Teska je svega 1.3 kilograma.Najmanji je od sviju popisa i s najmanje metodologije.Jedan lik iz Toronta ima tu knjigu.Veoma malo ljudi u Americi ima tu knjigu.Razlog je nedugo nakon okupacije Bosne 1878 godine kad su pravili ovdje knjigu,tj imali popis iz 1879.Stampali su knjigu u veoma malo,malo tiraza.Pa je ova knjiga moze se nazvati Svetim gralom kolekcionara



Popis iz 1885 godine je daleko tezi.Knjiga je teska 3.3-3.4 kilograma.I ima daleko vecu vaznost i vrijednost.Razlika je daleko veci tiraz,i malo se tesko moze naci jer je starija knjiga



Popis iz 1895 godine je najteza knjiga.Teska je 4050 grama ili nesto malo vise od 4 kilograma.Metodologija je perfektna.A oni koji imaju bilo kakav crtez ili sta ovdje ocuvan.Jos daje na vrijednosti knjige


slika

Ovako izgleda popis iz 1895 godine


Zadnji popis je popis iz 1912 godine.Zapravo tad je izasla knjiga popisa 1910 Bosne

Ovako to izgleda


Popis je iz 1910 godine ali je knjiga znaci iz 1912 godine.Knjiga je teska oko 3.6 kilograma.Ima svega pomalo i veoma je vrijedna


Od 1-10 koliko je tesko nabaviti knjige popisa


Popis 1879:1.
Popis 1885:6
Popis 1895:6
Popis 1910:8

Najlakse je naci popis iz 1910 godine Bosna.Najteze popis iz 1879 godine


slika


Imam ja i popis 1879 i 1885 ali to je iz stamparije.Nije prava stvar.A skenirana je knjiga

Inace tvrd uvez.Mozes komotno da onesvjestis nekog s knjigom popisa iz 1895 godine.Toliko je knjiga teska
:aplauz:

Odgovorite