☑ Pravila foruma i savjeti

Raja znacenje

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Raja znacenje

Post Postao/la Jack » 28 sep 2013 10:58

'Raja'' znaci rob ili sluga
tako kad nazovete prijatelja ''rajom'' zovete ga slugom
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Raja znacenje

Post Postao/la sarajlija » 28 sep 2013 14:07

Izvor??
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Raja znacenje

Post Postao/la Jack » 29 sep 2013 05:06

Mustafa Pasha je imao raju.Njegova raja su bili Vukan i Gojko.Raja znaci podlozan, sluga, namjesnik.Pojam Kmetsko seliste dolazi od rijeci Raja.Raja je u jednom rijeci.Slobodan, ali ne i slobodan.Nisi skroz rob, ali su u duznickom odnosu.To je znacenje raje.Najbolji orijentalista kod Bosnjaka je bio Nedim Filipovic, on je dosta pisao o tome.\

Po meni Raja ili biti u Rajaluku, znaci biti u nekoj vrsti duznickog odnosa, ili biti sluga, ili slicno.Nikako ne znaci prijatelj, nikako ne znaci naprimjer ono sto se danas prica.On je nasa ''raja''.On je moja ''raja''

Znacenje ima socioloski odnos vlasnika i sluge, nesto slicno Feudalcu i kmetu u Srednjovjekovnoj Bosni ili Europi za to vrijeme.

Trazio sam da vidim sta pise znacenje raje, jos nisam nasao, a imamo par stotina knjiga kraj sebe.No, naci cu ja.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Bosnjak
Član
Postovi: 877
Pridružen/a: 30 okt 2012 01:32

Re: Raja znacenje

Post Postao/la Bosnjak » 29 sep 2013 05:27

Ispadoše papci bolji od raje.

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Raja znacenje

Post Postao/la sarajlija » 29 sep 2013 14:12

A rayah, raya, or reaya (the usual modern scholarly spelling) (also spelled raiah, re'aya; Ottoman Turkish رعايا [re'ʔaːjeː]; Modern Turkish râya [raː'jaː] or reaya) was a member of the tax-paying lower class of Ottoman society, in contrast to the askeri.

The rayah (literally 'members of the flock') included Christians, Muslims, and Jews who were 'shorn' (i.e. taxed) to support the state and the associated 'professional Ottoman' class.[1]

But both in contemporary and in modern usage, it often refers to non-Muslim subjects in particular, more accurately called zimmi. The word is sometimes translated as 'cattle' rather than 'flock' or 'subjects' to emphasize the inferior status of the rayah, though it is the same word used by Christian Arabs to refer to a priest's 'flock' or 'parish'.[2]

In the early Ottoman Empire, rayah were not eligible for military service, but starting in the late 16th century, Muslim rayah became eligible, to the distress of some of the ruling class.[3]
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Izgleda da si upravu. Ovo je sa jednog foruma kopirano..
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Raja znacenje

Post Postao/la sarajlija » 29 sep 2013 14:16

Abdulah Škaljić, Turcizmi u sh. jeziku - 1989.g. je napisao/la:Raja:
1. nemuslimanski podanik u turskoj carevini. Ima značenje i kolektivne imenice za ovaj pojam-Jedna raja, a dva gospodara (K.H.I. 35).

2. svjetina, skupina, družina - ''Iskupila se raja'' (u ob. govr.)/ Grabi, rajo, sa krajci mrtvace, / Ko pogine da ga ukopamo''! (Lord. 72).

>tur. raya, reaya < ar. pl. raa'ya ''stado; podanici'' (sing. rai'yya).
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Raja znacenje

Post Postao/la Jack » 29 sep 2013 14:33

Izgleda da si upravu. Ovo je sa jednog foruma kopirano..
Bravo za mene :) :)
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Hardy
Novi kolač
Postovi: 3
Pridružen/a: 11 nov 2013 20:04

Re: Raja znacenje

Post Postao/la Hardy » 11 nov 2013 20:55

[quote="sarajlija"]Abdulah Škaljić, Turcizmi u sh. jeziku - 1989.g. je napisao/la:Raja:
1. nemuslimanski podanik u turskoj carevini. Ima značenje i kolektivne imenice za ovaj pojam-Jedna raja, a dva gospodara (K.H.I. 35).


Koliko se mogu sjetiti ovo je pravi odgovor za termin Raja. to su nemislimani u Osmanskom carstvu, koji su plaćali razne poreze, a jedan od njih je bio i džizija. to je porez koje je placala raja umjesto odlaska u vojnu sluzbu.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Raja znacenje

Post Postao/la Abidaga » 21 nov 2013 22:57

Jack je napisao/la:'Raja'' znaci rob ili sluga
tako kad nazovete prijatelja ''rajom'' zovete ga slugom
raja = rulja?

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Raja znacenje

Post Postao/la ZV Keli » 05 dec 2013 22:45

Hajde posto nema adekvatne teme, pa cu ovdje pitati. Da li rijec ćao (it. ciao) dolazi od rijeci sciavo, sto u prijevodu znaci "ja sam tvoj rob". To sam cuo, pa rekoh da pitam nekoga ovdje. Hvala

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Raja znacenje

Post Postao/la Jack » 06 dec 2013 05:38

Ne bih rekao jer i Italijani koriste taj izraz valjda

A ako najveci orijentalista Hazim Sabanovic kaze da raja znaci biti servilan nekom.Ili u podloznom stanju.Onda ti raja dodje nesto slicno jamcenom stanovnistvu ili neka vrsta roba
Ne znam Italijanski
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Raja znacenje

Post Postao/la Abidaga » 06 dec 2013 13:21

ZV Keli je napisao/la:Hajde posto nema adekvatne teme, pa cu ovdje pitati. Da li rijec ćao (it. ciao) dolazi od rijeci sciavo, sto u prijevodu znaci "ja sam tvoj rob". To sam cuo, pa rekoh da pitam nekoga ovdje. Hvala
The word derives from the Venetian phrase s-ciào vostro or s-ciào su literally meaning "I am your slave". This greeting is analogous to the medieval Latin Servus which is still used in a large section of Central/Eastern Europe. The expression was not a literal statement of fact, of course, but rather a perfunctory promise of good will among friends (along the lines of "at your service" in English). The Venetian word for "slave", s-ciào ([ˈstʃao]) or s-ciàvo, derives from Medieval Latin sclavus, which in turn originally meant "Slavic", since Venetians captured slaves in the Balkan peninsula. This greeting was eventually shortened to ciào, lost all its servile connotations and came to be used as an informal salutation by speakers of all classes.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ciao

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Raja znacenje

Post Postao/la Jack » 28 feb 2015 23:12

Neces naci nijedno Muslimansko selo za vrijeme Austrije.Da pise to i to selo Raja

Sva Rajinska sela ili termin Raja bila su katolicka ili pravoslavna.Nasi pretci nikad sebe ne bi nazvali ''Rajom''.To je bilo sramota prije 100 godina da Musliman-Muslimana sebe nazove Rajom.Cak i najgori neprijatelji medju begovima i agama.Nazivali su se pogrdnim imenima tipa Kuckin sin,kaur,ljigavac ali cak i oni nisu zvali drugog raja i to su bile najgore uvrede za Otomana

Nijedno neces naci Muslimansko selo.Nijedno

Rajinstvo je podredjen polozaj
Ko se ne razumije navescu vam primjer Zablaca kraj Kljuca.Selo 9 km od centra Kljuca iduci ka Varcar Vakufu

Muslimani su zivjeli na finom dijelu zemlje,taj dio se je zvao Zablace Turske,dok su pravoslavni zivjeli u brdu,imali su nimalo plodne zemlje i taj dio se je zvao Zablace Raja

Kad nekog nazivas Rajom

Vrijedjas.Vrijedjas Bosanske Muslimane koji prije 100 godina tu rijec ne bi ni najgorem Muslimanskom neprijatelju rekli.Taj termin je zagubljen za komunista pa je odjednom ''raja'' postao prijatelj

Ne,to nikad nije bilo tako.Nikad

Ko god misli da ja lazem.Nadji mi jedno Muslimansko selo s nazivom ''Raja''

Jedno
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5487
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Raja znacenje

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 15 apr 2015 18:53

Jack je napisao/la:'Raja'' znaci rob ili sluga
tako kad nazovete prijatelja ''rajom'' zovete ga slugom
U Islamskom zargonu biti Bozji rob je cast, npr. titule kao Muhamed, Bozji rob i poslanik, itd...

Tako da epitet "raja" moze biti dovoljno sirok da ne znaci "rob" covjeku, nego "rob" Allahu dz.s., sto barem po Islamu, svaki Musliman i jeste.
Samo BiH.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5487
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Raja znacenje

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 15 apr 2015 19:08

Jack je napisao/la:Neces naci nijedno Muslimansko selo za vrijeme Austrije.Da pise to i to selo Raja

Sva Rajinska sela ili termin Raja bila su katolicka ili pravoslavna.Nasi pretci nikad sebe ne bi nazvali ''Rajom''.To je bilo sramota prije 100 godina da Musliman-Muslimana sebe nazove Rajom.Cak i najgori neprijatelji medju begovima i agama.Nazivali su se pogrdnim imenima tipa Kuckin sin,kaur,ljigavac ali cak i oni nisu zvali drugog raja i to su bile najgore uvrede za Otomana

Nijedno neces naci Muslimansko selo.Nijedno

Rajinstvo je podredjen polozaj
Ko se ne razumije navescu vam primjer Zablaca kraj Kljuca.Selo 9 km od centra Kljuca iduci ka Varcar Vakufu

Muslimani su zivjeli na finom dijelu zemlje,taj dio se je zvao Zablace Turske,dok su pravoslavni zivjeli u brdu,imali su nimalo plodne zemlje i taj dio se je zvao Zablace Raja

Kad nekog nazivas Rajom

Vrijedjas.Vrijedjas Bosanske Muslimane koji prije 100 godina tu rijec ne bi ni najgorem Muslimanskom neprijatelju rekli.Taj termin je zagubljen za komunista pa je odjednom ''raja'' postao prijatelj

Ne,to nikad nije bilo tako.Nikad

Ko god misli da ja lazem.Nadji mi jedno Muslimansko selo s nazivom ''Raja''

Jedno
Evo recimo i da si u pravu 100% i da raja jeste znacila "rob" i da to jeste bila sramota Bosnjaku reci "raja" za svog prije 150 godina - pa sta? Svaki jezik ima svoju evoluciju i znacenje svakog izraza se mijenja konstantno - to sasvim normalno.

U engleskom na primjer, rijec "intercourse" danas znaci s**** odnos, a prije 200 godina je znacio razgovor.
A rijec "conversation" danas znaci razgovor, a prije 200 godina znacila je s**** odnos. Te dvije rijeci su totalno razmijenile znacenja s vremenom. Napisati "Michael and Jane had intercourse" danas znaci da su se s**** a prije 200 godina bi znacilo da su razgovarali.

Moguce je da je prije 150 godina Bosnjak zvao Vlaha rajom, ali i prije 150 godina rijec nigger na engleskom je bio naziv koji su bijeli rasisti koristili kao psovku crnaca, pa danas je crnacki reperi koriste izmedju sebe kao da znaci "frajer" ili "mangup".

Izrazi u jeziku se mijenjaju. Znacenja i svatanja se mijenjaju. Jezik se mijenja.
Raja u 2015 nije isto kao raja u 1815. I to je sasvim normalno.

Isto kao sto papak prije 100 godina nema isto znacenje kao papak danas.
Samo BiH.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Raja znacenje

Post Postao/la Jack » 15 apr 2015 21:28

Pa,znaci dosta.Znaci da sramotis sam sebe.Ne znas svoju historiju,kulturu.Sutra ce ti svejedno da te neko nazove majmunom

Moj pretak je bio spahija od 1680 tih godina.Begovi od 1750 tih godina.Sve do 1850 tih godina.To je punih 100 godina.Kad pricas gluposti i jos kazes pa sta,Rijec se zagubila.Nije isto,i nije svejedno.Pokazujes odredjenu dozu gluposti.Ova rijec je pretvorena u ''prijatelja'' za vrijeme starog komunistickog sistema

A neki naivni a vecina i jeste Bosnjaka je potrcalo da kaze tako.Steta
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5487
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Raja znacenje

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 15 apr 2015 23:09

Jack je napisao/la:Pa,znaci dosta.Znaci da sramotis sam sebe.Ne znas svoju historiju,kulturu.Sutra ce ti svejedno da te neko nazove majmunom

Moj pretak je bio spahija od 1680 tih godina.Begovi od 1750 tih godina.Sve do 1850 tih godina.To je punih 100 godina.Kad pricas gluposti i jos kazes pa sta,Rijec se zagubila.Nije isto,i nije svejedno.Pokazujes odredjenu dozu gluposti.Ova rijec je pretvorena u ''prijatelja'' za vrijeme starog komunistickog sistema

A neki naivni a vecina i jeste Bosnjaka je potrcalo da kaze tako.Steta
Znaci po tvojoj logici trebamo koristiti izraze danas onako kako su se koristili nekada i ako ti isti izrazi danas nemaju isto znacenje i istu vrijednost. Pa to bi isto bilo kao kad bi na primjer tvoj pra-pradjed prodao komsiji dulum zemlje za 50 maraka 1815 godine, pa sad bi i ti meni trebao prodati isti dulum zemlje za 50 maraka danas.

Ako je taj dulum zemlje imao vrijednost od 50 maraka tada, onda bi (po tvojoj logici) trebao vrijediti 50 maraka danas. A to nije tako. Vrijednost novca se mijenja, isto kao i vrijednost zemlje isto kao i vrijednost izraza i njihovo znacenje.

Nemozes zivjeti u proslosti. Ako je rijec "raja" bila uvreda tada, ne mora znaciti da je ona uvreda sada, isto kao sto ako je vrijednost duluma zemlje bila 50 maraka nekada, ne mora znaciti da je ona te vrijednosti danas.

1960tih godina rijec "Negro" je bila normalan izraz za crnca - danas reci crncu "Negro" - vidi sta ce ti se desiti a takvih primjer imas million i kod nas i u svijetu. Gubis zivce bez potrebe.
Samo BiH.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Raja znacenje

Post Postao/la Jack » 15 apr 2015 23:39

Pa ocito tebi svejedno,ali kako bi.Sta znas o historiji svoje familije
Haman pa nista
Ja sam iz porodice vladara.Zadnjih 6 generacija smo bili begovi i bili jedna od najmocnijih porodica u danasnjoj Hercegovini.Koju ti naznacavas kao da je neka regija
Moj pretak je od sultana Otomanskog carstva dobio na dar mjesto Igalo polovinom 18 stoljeca
Idite dalje.Rijetko ko ce od vaseg dida znati.
Zato sto ste nove ruzne navike zamjenili u stare dobre.I sad mislite da je raja nesto dobro


Najveci Otomanski historicar Hazim Sabanovic.Objasnio vam je to znacenje raja.Sreca da je odavno rahmetli jer bi uvrijedio covjeka da mu kazes to

Ako je tebi raja Ok.Zadrzi svoje misljenje za sebe,jer sramotis sam sebe
Ja sam vam rekao znacenje termin raja
A,vi se zivkajte ''rajom''
Sto se mene tice do sudnjeg dana

Meni svejedno
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

mladunce
Član
Postovi: 25
Pridružen/a: 17 jan 2015 21:12

Re: Raja znacenje

Post Postao/la mladunce » 06 jun 2021 11:42

Izgleda šta god napišem automatski se briše.
Ima li nekog pojašnjenja ili da batalim :)

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Raja znacenje

Post Postao/la Jack » 06 jun 2021 11:44

Otvori novu temu ako zelis.Teme stare vise od 2 godine se brisu
Glupi postovi previse se brisu,spam,trolanje.itd
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite