☑ Pravila foruma i savjeti

Ima li pravoslavaca i Srba u Bosni prije dolaska Turaka?

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Ima li pravoslavaca i Srba u Bosni prije dolaska Turaka?

Post Postao/la sarajlija » 18 okt 2012 23:40

Evo da pocnemo gradit forum ispocetka i zapocinjemo sa ovom jako interesantnom temom.

http://www.youtube.com/watch?v=uS_bnRZNtWk obratite paznju na 0:53 pa do 1:11 gdje srpska historicarka Olga Zirojevic fino kaze da su srbi isli za turcima "severno odnosno severo-zapadno" kako ona to kaze. Eh sad postavlja se pitanje sta dodze sjevero zapadno od Raske? Pa Bosna.

Idemo dalje pa cu kopirati Jacka

Sta kaze sinod SPC, i poznati Srbi historicari i popovi SPC?

Sematizam Banjalucko-Bihacke Srpske mitropolije iz 1901 kaze:

U Pounju, kao i u cijeloj Bosanskoj Krajini, nije bilo pravoslavnog naroda prije Turaka.Ti su krajevi potpadali pod Hrvatsku kraljevinu, vise Ungarija, jer nije bilo Hrvatske tada.

Arhimadrit Ruvarac kaze nema Srba u Bosanskoj Krajini.

Vladimir Corovic kaze, da nema dokaza da je u Bosni prije Turaka postojala jedna, znaci jedna pravoslavna bogomolja.Ipak, on kaze da ima jakih dokaza da je Manastir Papraca, bila tu i prije Turaka

MIHAJLO DINIĆ, SRPSKI HISTORIČAR u Jugoslovenskom istorijskom časopisu I godina, str 151.

Ne treba gubiti iz vida, da u pravoj Bosni, Hum i dijelovi Rasa se izuzimaju.Misli se na Prijepolje, Milesevu nije bilo u Tvrtkovog doba pravoslavnih.Za nas je ovo pitanje definitivno reseno.

A sta kazu ostali uceni ljudi u to doba?

Carigradski patrijars Genadije Skolarious 1453-1459 u pismu Sinajskim monasima kaze, da kadugeri(Bosanski krscani) Huma, nisu pravoslavne vjere.Sami Srpski historicari nam kazu, da nema Pravoslavlja u Bosni prije Turske, a evo ga Skolarious Carigradski patrijars, kaze da nema pravoslavnih u Humu.

Pismo Ivana Kapistrana branitelja Beograda Papi Kalikstu III 4/7/1455:Kapistran kaze.Bosanski krstjani nijesu pripadnici Istocne crkve, dapace da oni radije vole umrijeti u nevjeri, nego prihvatiti vjeru Rasana.

A. Solovjev u Fundajatima 133-134 stranica kaze:

Bosnjani su pripadici Crkve Bosanske.

SPC proklinje Bosnjane, i naziva ih krivovjernim u 14 i 15 stoljecu.

Iduci i prije Sava Nemanjic, osniva 7 Biskupija SPC.

Nijedna u Bosni. Trabunja je do Save bila Katolicka regija.

Sava Nemanjic salje episkopa Hilariona u Ston da preobrati pripadnika Rimskog obreda tamo.Nakon 22 godine, Pravoslavni episkop se vraca, i kaze da nije preobratio nikoga, i da tamo vladaju ''raskolnici''.Oznaka za nevjernika, tog doba.

Kako sam kaze: ''Ni vrh'ovine n'ima, ni biri, ni jedinog dohodka niotkuder".

U 22 Godine rada Spc koja je osnovana za Save, nijednog dukata nisu dobili iz Stona, a svi su bili katolici, a u vecoj vjeri Bosnjani.Ston je bio sastavni dio Srpske drzave, do 1333, kada je za 8000 perpera prodat Dubrovcanima, od tadasnjeg cara Dusana, kraljevm vsih Serbalja.Ugovoru je tada prisustvovao i sam Kralj Stjepan Kotromanic, iako svi pripadnici moderne Srpske historijske skole, pricaju da nije.U Osminama(Osam godina) Dubrovcani su isplatiti Dusana.

Istoricar M.A Hoare, Srbi su naselili Bosnu sa Turcima: http://img607.imageshack.us/img607/9055/sn1.jpg

Arheolog Boris Graljuk, pravoslavlje u Bosnu dolazi sa turcima: http://imageshack.us/f/254/dsc00618j.jpg/

John Fine Bosnu nisu naseljavali Srbi: http://img411.imageshack.us/img411/5600/fine53.jpg

Historicar Relja Novakovic: Bosanci i Srbi nisu iz iste etnicke grupe: http://img835.imageshack.us/img835/1723 ... tavlat.gif http://img849.imageshack.us/img849/2369 ... tavlat.gif

"BOŠNJACI žive izmeđ Drine, Verbasa, Save, Dalmacie i Hema čislom 450000; ispoveđaio ili Islam ili su Rimokatolici ili Pravoslavni." Prvi broj "Letopisa" MATICE SRPSKE 1825.g. Evo koliko su ti nasi pravoslavci bili srbi u to doba, ne moz ebolji dokaz od ovoga.

http://img545.imageshack.us/img545/886/vasopelagic.jpg Kako se postajalo Srbin i upute Vase Pelagica uciteljima kako da djecu u skolama uce da se izjasnjavaju kao srbi.

Ovdje vrijedi jos dodati da se SPC u Bosni osniva tek 1920god.

Toliko od mene za ovaj put ako imate sta za dodati samo navalite.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ima li pravoslavaca i Srba u Bosni prije dolaska Turaka?

Post Postao/la Jack » 19 okt 2012 00:03

Znate li sta znaci Semberija?

Bilo ko?

Sumnjam da iko zna?Ok, mozda neko.Ali, njih je veoma malo.Zemlja Strijelaca

Semberi su bila posebna ceta Otomanske vojske, izvidnica koja je prva uzela i osvojila regiju Nenavista.Semberi=strijelci.Na Turskom

U Cetvrtkovistu.Ah, da.Postojao je trg.I mala crikva prije Turaka.Turci su dosli.I Malo izgradili Cetvrtkoviste.Ah, da.Ne znate.Ok

Oni su to nazvali Bijeljina.Jeste culi za taj grad.Ok.E, pazi sad ovako.Taj kraj je opustio, nije bilo zive duse?Sta Turci rade

Zemlju strijelaca=Sembera.Naseljavaju Pravoslavne vlahe iz Vlaske, danasnja Rumunija.Knez Ivo Vlaski dolazi u taj kraj, i naseljava na hiljade svojih vlaha.Srbi kazu Ivo od Semberije.Jeste, to je jos jedan dokaz o tome

Nije bilo uha pravoslavnih u Semberiji prije Turaka.Koja katolicka i bogumilska crikva.I to je to.Kasnije se sve to naseljava.Od Manastira Tavna, nadalje

Inace, postoji predanje kada su Madjari dosli i culi da mogu imati i imaju pravo na zemlju i dalje.Preko noci su presli na Islam, i katolicku crkvu obratili u dzamiju.Ime tog bivseg Madjarskog sela je.Cek

Dobro.Teocak

Isto su i Vranduk predali Turcima.

No, to nije bitno

Gledaj.Pravoslavni iz Vlaske dolaze u zemlju strijelaca.I to postaje par stotina godina lazi i krade.Srpska semberija, ali ne zna nijedan vlaski gedzovan, sta je Semberija i odakle naziv, toliko o Srpstvu zemlje


Jednom sam pricao s jednim Sarajlijom, koji nije bio nafuran kao neki.I rekao je da je njegov pradida dosao u Sarajevo iz Turova

Turovi su malo Bosnjacko seoce pod Treskavicom.Naime pocetkom 18 stoljeca.Njegov pra-pradida, ili krajem.Uglavnom to je izmedju 1700-1800k, a blize 1800.Imao je dosta plodne zemlje.Ali, nikog dole.I sta da uradi?

Ode on u Vojvodinu.Naseli vlahe.I to ih je u kavezu drzao jedno vrijeme, da ne pobjegnu.Nadosli su iz Vojvodine.I naseli, dade im da obradjuju njegovu zemlju

Ime sela?

Tosici kraj Trnova

Sekovici su se nekad zvali Sehovici
Cirkin Polje je bila zaduzbina bega Cirkinagica iz Kozarca

I to ide i ide, i ide

Srba nema u Bosni.Njih jedino ima u dijelu Istocne Hercegovine, vidi pod Gacko i Trebinje.Cak i velika vlastela Pavlovica su bili zakleti mrzitelji Srba.Veliki vlastelin Ivanis Pavlovic koji je stolovao iz danasnje Prace.Uvijek je ratovao s Srbima iz Dobruna, jedini kraj poslije Drine, gdje bilo Srba.Prije tog nidje Srba, ni za lijeka.I Srbi su stalno kudili Pavlovica, da je zakleti Srbomrzac

Interesantno je da je i on postao Srbin u novijoj Srpskoj historiji

Semberija
Tosici
Pavlovici
Lazna godina izgradnje manastira
Nedostatak dokaza arheoloskih o postojanju pravoslavlja

Su samo dokazi o tome, kako je Srpstvo stvarano u Bosni
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Ima li pravoslavaca i Srba u Bosni prije dolaska Turaka?

Post Postao/la ZV Keli » 21 okt 2012 18:21

Citao sam u nekoj knjizi da je bilo nesto veoma malo pravoslavaca u istocnom dijelu Bosne i to pred sami pad a tek dolaskom Osmanlija njihov broj naglo raste,bili jeftina radna snaga,cesto i neplacena pa su ih koristili kao sto su Rimljani robove.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ima li pravoslavaca i Srba u Bosni prije dolaska Turaka?

Post Postao/la Jack » 22 okt 2012 00:43

Bilo je u Dobrunu Srba

To im je bio jak centar.Ali Praca, Pale, Cajnice i taj kraj.Ne, tamo nije bilo Srba
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

velija
Član
Postovi: 18
Pridružen/a: 07 nov 2012 20:40

Re: Ima li pravoslavaca i Srba u Bosni prije dolaska Turaka?

Post Postao/la velija » 23 nov 2012 20:51

Jack je napisao/la:Bilo je u Dobrunu Srba

To im je bio jak centar.Ali Praca, Pale, Cajnice i taj kraj.Ne, tamo nije bilo Srba
Da li su u Dobrunu bili Srbi ili Vlasi?

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ima li pravoslavaca i Srba u Bosni prije dolaska Turaka?

Post Postao/la Jack » 24 nov 2012 01:29

Srbi
Vlasi su bii istocnije
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Dino79
Novi kolač
Postovi: 3
Pridružen/a: 19 nov 2012 19:15

Re: Ima li pravoslavaca i Srba u Bosni prije dolaska Turaka?

Post Postao/la Dino79 » 01 dec 2012 19:33

Meni se uvjek cinilo da su Srbi odnosno Vlasi tamnije nego mi, pogotovo u mom Kraju (Kotor Varos), sad znam zbog cega.

DrzavaBosna
Član
Postovi: 76
Pridružen/a: 19 okt 2012 20:27

"Nije bilo Srba i Hrvata u Bosni prije Osmanlija" Kilibarda

Post Postao/la DrzavaBosna » 22 dec 2012 16:14

7xgzgkEQPQM

Novak Kilibarda (crnogor. ćiril. Новак Килибарда, Banjani, Nikšić, 7. siječnja 1934.), crnogorski političar i književnik, historičar usmene književnosti i sveučilišni profesor. U novijoj politici je Novak Kilibarda prešao put od pristalice velikosrpske politike, do zagovornika obnove nezavisnosti crnogorske države, isprika i pomirenja sa susjednim državama i narodima.

KozarcaninBosna
Član
Postovi: 20
Pridružen/a: 29 mar 2013 16:15

Re: Ima li pravoslavaca i Srba u Bosni prije dolaska Turaka?

Post Postao/la KozarcaninBosna » 08 apr 2013 10:06

U Bosni ne postoji ni jedna pravoslavna crkva ili manastir prije dolaska Osmanlija, to je Historijska cinjenica.

hassan
Član
Postovi: 66
Pridružen/a: 07 dec 2012 13:38

Re: Ima li pravoslavaca i Srba u Bosni prije dolaska Turaka?

Post Postao/la hassan » 08 apr 2013 14:11

Ovo ja katastrofa koliko ne znamo historiju... čuj kralj Stjepan Kotromanić, bilo je Srba ovdje i u tome nema nikakve sumnje, samo što je bilo i drugih, a to se prešućuje. Problem je što SRBIN iz desetog stoljeća je dijametralno drugačija kategorija od SRBINA iz 19 i 20. stoljeća. Nacija u današnjem smislu riječi nastaje sa proljećem naroda u prvoj polovini 19. stoljeća i to im svima treba reći. :vomit:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ima li pravoslavaca i Srba u Bosni prije dolaska Turaka?

Post Postao/la Jack » 09 apr 2013 02:28

Olga Zirojevic ima dobrih tacaka, ona je Orijentalistkinja.Nije to njen uticaj da se bavi, ali i ona je napisala dosta tog

Najvazniji i najveci Srpski historicar 20 vijeka/stoljeca, covjek koji je pisao Oksfordsku historiju Balkana i Knjige o Srednjovjekovnoj Bosni i Srbiji.Bilo koji ''entuzijasta'' ili historicar nema sanse da ne zna, covjeka koji je od 1938 do smrti 1970 napisao na stotine clanaka i knjiga.Veliki Mihajlo Dinic.Majkl Dzordan bolan Srpske historije

Za njega je pitanje ''reseno'' da tamo nije bilo Srba.Ovi najnoviji vlaski historicari to poricu, hoce da tog velikana ocrne, ne znaju sta ce od muke da urade, jer jedno je to, ali ovo je djelo Mihajla Dinica, ne ide to tako.Ne ide to tako

http://bs.wikipedia.org/wiki/Mihailo_Dini%C4%87

Najveci Srpski historicar 20 vijeka kaze da nema Srba a ni Pravoslavlja u Zapadnoj Bosni prije Turaka!.To je bolan.Udarno

A, da njih nije bilo, to je i budali jasno.Napustene katolicke crkve su horde vlaha uzimali ili stvarali kao pravoslavne crkve.Primjer manastira Rmanj kod Martin Broda ili Mostanice kraj Bosanske Dubice, kao i oko Kotor Varosa

Nista, niks, nema

:vojnik2:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Krokodil Behko
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 08 aug 2013 16:38

Re: Ima li pravoslavaca i Srba u Bosni prije dolaska Turaka?

Post Postao/la Krokodil Behko » 09 aug 2013 00:34

Jack je napisao/la:
U Cetvrtkovistu.Ah, da.Postojao je trg.I mala crikva prije Turaka.Turci su dosli.I Malo izgradili Cetvrtkoviste.Ah, da.Ne znate.Ok
Evo znam ja :ljulja:

Mirkovci, Kozovrat, Četvrkovište i Grm. Samo četiri selendre u Semberiji tokom srednjeg vijeka. ravnice tada nisu bile mnogo atraktivne za život. A čini mi se da će se to vrijeme ubrzo vratiti.

Ne znam za Mirkovce i Grm ali i dan danas postoji lokacija sjeverno od Bijeljine a koja se zove Kozovrat. Što se tiče Četvrkovišta/Bijeljine, sa sigurnošću mogu reći da su porodice koje su bile ugledne i u srednjem vijeku, sve prešle u Islam. Čak ni prezimena nisu mijenjali a svi su imali neke posjede u samom centru grada oko Atik džamije. Srba ni za lijeka. Pored Dinića, mislim da tu u prilog ide i Ćirković. Jbg, čovjek im fino napisa da se manastir Tavna prvi put službeno pominje sredinom 16. vijeka a oni još uvijek bulazne o kraju 13. vijeka i "kralju" Dragutinu kao izgraditelju tog manastira. Koliko ja znam, taj "kralj" Dragutin, bio je samo još jedan u dugačkom nizu mađarskih vazala koji je dobio Soli da upravlja njime za života, čisto kao miraz jer je bio oženjen sestrom mađarskog kralja. Niko mu to nije prepisao 1/1 pa da ovi sada pričaju o srpstvu tog kraja., Da su Mađari dijelili teritorije svakom svom zetu kroz period dug minimum 700 godina, šta bi im ostalo od države? Istina je da su Srbi došli kasnije u taj kraj. Što vlasi što karavlasi. Imate selo pored Bijeljine i zove se Batkovići. Tu je bio konc logor u zadnjem ratu. E tu su svi ti tzv karavlasi koji vjerovatno potiču ofd Moroloka a ima ih i po ostalim srpskim mjestima u Semberiji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Ima li pravoslavaca i Srba u Bosni prije dolaska Turaka?

Post Postao/la Jack » 09 aug 2013 09:52

U Bosni ima Srba

Srbi su bili vladari Donje Neretve.No, to su bili dobrim dijelom ovi Bogumilski Srbi, ali bilo je i pravoslavnih

Srba do dolaska Turaka ima u

Dobrunu, Rudom, Mostaru, Celjevu, Sirokom, Posusju.Sve je to bio goli Srbin.Sirf yerleri (Srpski posjed) je regija .Da se izrazim danasnjih opcina:Posusje, Siroki Brig, Capljina oko 90%.Kao i dio Mostara.

To je realnost.Zapisana u knjigama.Podrucje Konjica i Jablanice je bilo Bogumilsko.I tamo nije bilo pravoslavnog uha

Po meni.Do dolaska Turaka bila je zaduzbina u Zitu kraj Mostara.I mozda Tvrdos kod Trebinje.I Metohija se spominje kao Sirf yerleri i mnoga sela Metohije

Ps:Metohija je srednjovjekovni naziv za Gacko

Imam ja spisak Srpskih sela.Impresivan je

Sirf yerleri, sirf.Srpski.Ali, to je regija od 3000 km2.U Zapadnoj Bosni, nema Srba.Niiti ih ima u Istoku.Ima nesto oko Dobruina.Praca nije bilA Srpska.To je regij bio Ivanisa Pavloica a on se je borio s Srbima cijelog zivota

Srba je bilo, neki su nestali, neki su pokrsteni u Hrvati, neki su potruceni i presli u Bosnjake.Jedan mali broj, ali postoji

No, vecinom nije tako

Vecinom

Srba nije bilo na potezu Usora, Posavina, izvorna Bosna, a posebno zapadni DIO Bosne

Ali ih je boilo u Skutoriji oko Capljine i Gacka, Trebinja to i Opsirni popis Hercegovackog sandzaka iz 1477 godine.Prvi popis proveden nakon dolaska Otomana na ove prostore.Zatice

Zapamti.Srpsko ime u srednjovjekovnoj Bosni izazivalo je prestiz.Srbi i V;lasi su dva razlicita pojma.

Vlasi su kasnije ukrali Srpsko ime, i nazvali se Srbima, a nemaju nikakve veze s izvornim Srbima
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Ima li pravoslavaca i Srba u Bosni prije dolaska Turaka?

Post Postao/la sarajlija » 05 dec 2014 22:46

Napisao: Fra Antun Knežević, Bosanski prijatelj, 1870.
(Varcar, današnji Mrkonjić Grad, 9. siječnja 1834. - Kotor Varoš, 22. rujna 1889.)


Neke naše komšije vrlo se ljute, što se dičimo i ponosimo našim starim imenom, jezikom i običajima i što pod živu glavu nećemo da prigrlimo njihovo ime za oznaku narodnosti i jezika. U napadajima na nas složne su naše komšije, koje ćemo, da se bolje razumijemo, nazvati Jovo i Ivo. No i jedan i drugi traži od nas nešto drugo, jer izmedju sebe ne mogu – o živu glavu – da se slože. Prijatelj Jovo poručuje nam, da uzmemo njegovo ime, a prijatelj Ivo veli, “jok Bošnjače, ti si moj i moraš prigrliti moje ime“. Potegni tamo, potegni amo, a sve bez našega pitanja. Od same ljubavi, a zbog svoje beskrajne svađe, prijatelji bi nas upravo raskinuli; da se nijesmo već odavna tome priučili, mi bi se morali od čuda kameniti kao kulašinsko dijete. Al‘ ovako, kako stvari stoje, zapitaćemo naše prijatelje, koji se bave perom i štampom: za što se tako svađate za nas, kad dobro znadete, da je Bošnjak od starine privikao dičiti se jezikom i zvati se imenom svojim, da se vjerno drži tradicija i uspomena svojih djedova. Slavni tarih (istorija) naše mile domovine sjeća nas onih vremena, kada se je naša domaća vlastela u svakoj prigodi jasno i otvoreno izrazila o svojoj narodnosti, nazivajući se ponosnim i junačkim imenom Bošnjak. Gledamo na mnoge dokumente domaćih spisatelja iz prošlih vjekova, u kojima se uvijek spominje naše pravo narodno ime Bošnjak, a to su oni razlozi zbog kojih se i mi, kao njihovi zahvalni i vijerni potomci zovemo slavnim imenom Bošnjak. Od toga nećemo niti smijemo otstupiti, toga ćemo se imena držati vijerno i stalno. Mi se ponosimo time, da je upravo naš jezik, a iz naše otadžbine uzet za osnovu književnog jezika naših komšija Srba i Hrvata. Glasoviti jezikoslovci Vuk Karadžić, Daničić, pa Ljudevit Gaj prenijeli su naš lijepi jezik u književnost obaju rečenih naroda, te ga prozvaše kako su oni hotjeli jedni srpskim a drugi hrvatskim, a o nama nigdje ni spomena. Mi sigurno imamo prava dičiti se, što se našim jezikom služe danas u književnosti naši prijatelji Jovo i Ivo, a to će nam bar svak priznati. Ali mi nikako ne razumijemo, zašto naziv, što su ga oni našem jeziku po svojoj volji, a bez našeg pitanja dali, sada nama po što po to hoće da nametnu, pa nam čak brane, da mi u našoj vlastitoj kući svoj jezik označujemo imenom našeg naroda. To je slično, kad bi našem djetetu neko drugi po svojoj volji ime nadio. Tako postupanje i taj zahtjev mi ne odobravamo i nijesmo nikako kail. Ali čast i poštenje obodvojici naših prijatelja, Srbu i Hrvatu. Mi njihovu narodnost ne preziremo, mi na njiha krivim okom ne gledamo, mi nikad nećemo zanijekati, da nijesmo od jugoslovenskog plemena, već baš hoćemo, da svakome jasno dokažemo, da smo mi Bošnjaci na prvom stepenu toga slavnoga roda. Ali uvijek ostajemo Bošnjaci kao što su nam bili i pradjedovi i ništa drugo. Dakle nek se dobro ogledaju po zemlji naša braća, koji toliko stoljeća u Bosni i Hercegovini stanuju i živu, a hoće da su Srbi ili Hrvati. Neka ovo lijepo prouče i promozgaju
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Odgovorite