☑ Pravila foruma i savjeti

Crkva Bosanska i njeno ucenje

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Crkva Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la Jack » 16 aug 2013 13:17

Sve ovdje, ako vas zanima takvo sta
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Krokodil Behko
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 08 aug 2013 16:38

Re: Crka Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la Krokodil Behko » 16 aug 2013 22:41

A ja pomislio, neko se usudio da prvi zauzme položaj na temi svih historijskih tema u BiH :evilxb:

Svejedno, mislim da je kao što sam već pominjao, neko morao u Bosnu donijeti evanđelje po Judi Iskariotskom kao i da se to desilo vrlo rano. Ne poslije sredine 4. vijeka. Sigurno ne. Kad je mogao biti kult Mitre u Jajcu zašto ne bi mogao neko samo donijeti tu knjigu? Toliko za početak.


Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Crkva Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la Jack » 17 aug 2013 01:45

ja pomislio, neko se usudio da prvi zauzme položaj na temi svih historijskih tema u BiH
Ja sam oko 500 takvih tema pokrio na portalu i daleko vise sam postao.Sto se tice foruma.Pa imao sam namjeru da otvorim vise tema, ali eto

Ovo je moja zimnica, spremanje zalihe.A, ozbiljno cu napisati nesto konkretno, ali ne sad.Mozda vec u Oktobru oko historije.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Krokodil Behko
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 08 aug 2013 16:38

Re: Crkva Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la Krokodil Behko » 17 aug 2013 10:22

Dodirnih tačaka ima između arijanizma i gnoze ali gnoza je baš dualističko učenje. Imajući u vidu da ona potiče od Jude kao i da je njegovo evanđelje pisano na koptskom a spajajući to s činjenicom da je Arije bio Aleksandrijski svećenik, možemo doći do zaključka da je Arije sasvim sigurno čitao Judino evanđelje koje se jednostavno, prelomilo kroz njega u neku drugu verziju, kjooj Arije daje "grčku nijansu" da tako kažem. Odnosno, stišava se kabalistička/mistična komponenta izražena u Judinom evanđelju a pojačavaju se filozofska stanovišta. Nije slučajno da je riječ o aleksandrijskom svećeniku. Vjerovatno je bio pod uticajem grčke antičke filozofije. U svakom slučaju, ima bitnih dodirnih tačaka između ova dva učenja ali svejedno držim da je "rimljanska Bosna" došla u dodir sa Judinim evanđeljem. Možda i na način da je Arije donio svoje učenje ali ono nije u cjelosti prihvaćeno.

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Crka Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la ZV Keli » 28 okt 2013 11:34

sarajlija je napisao/la:De malo naslov prepravi "crka"..
Crkva bosaska nije bila institucija kakva je katolicka crkva sa sjedistem u Rimu ili nekada pravoslavna sa sjedistem u Istanbulu(tada Carigradu)a danas su autokefalne aka autonomne.
Ucenje je veoma kompleksno a evo sta sam ja nasao o tome :
Popis dogme bosanskih patarena, original na latinskom Isti sunt herrores, quos communiter paterani de Bosna credunt et tenent; Biblioteka Sv.Marka, Venecija.

1. Medju prvima, da postoje dva boga i da je veci bog stvorio sve duhovno i nevidljivo, a manji bog tj Lucifer sve tjelesno i vidljivo.

2. Isto tako negiraju covjecansku prirodu Kristovu i vele da je on imao fantasicno i zracno tijelo.

3. Isto tako tvrde da je Blazena Marija bila andjeo a ne celjade.

4. Na isti nacin tvrde da Kristus nije u istinu trpio i umro i da nije u istinu uskrsnuo niti se je sa pravim tijelom uznio na nebo.

5. Isto tako odbacuju stari zavjet izuzevsi psaltir. I kazu za sve oce staroga zavjeta, patrijarhe i proroke da su prokleti i svi koliko god ih je bilo prije Hrista. Isto tako odbacuju Ivana Krstitelja i kazu da je proklet. Isto tako kazu da je Mojsiju zakon bio dat od djavola i da mu se djavo u ognju pokazao.

6. Takodje tvrde da je rimska crkva, crkva idola i da idole postuju oni koji su te vjere.

7. A za sebe tvrde da su crkva Kristova i naslijednici apostolski i da imaju jednoga izmedju sebe koji za sebe tvrdi da je namjesnik Kristov i naslijednik Sv. Petra.

8. Isto tako negiraju krstenje vodom i kazu da se u krstenju ne daje oprost od grijehova. Na isti nacin tvrde da se djeca nikako ne mogu spasiti prije nego odrastu.

9. Takodje negiraju uskrsnuce tjelesa i tvrde da necemo tjelesno uskrsnuti.

10. Isto tako negiraju svjetlost tijela Hristova, isto tako miropomazanje pa i jeleosvecenje (masla). Takodje negiraju svetost braka i kazu da se niko ne moze u braku spasiti. Takodje tvrde da je zena drvo zivota sa kojeg je okusio Adam i nju upoznao i da je zbog toga bio istjeran iz raja.

11. Isto tako tvrde da nema cistilista.

12. Takodje tvrde da je Lucifer isao na nebo i da je tako zaveo bozije andjele pa su sisli na zemlju i on ih je zatvorio u ljudska tjelesa. I tvrde da su ljudske duse demoni koji su pali sa neba, koji ce se, kad svrse pokajanje u tjelesima, u jednom ili vise, postepenopovratiti na nebo.

13. Isto tako osudjuju materijalne crkve, slike ikone, a osobito sveti krst.

14. Isto tako zabranjuju da se cini milostinja i tvrde da nije vrijedno davati milostinju.

15. Takodje i zakletvu odbacuju i kazu da nije dozvoljeno kleti se ni pravo ni krivo.

16. Isto tako odbacuju sudjenje koje biva od strane crkve i odredjivanje kazni bilo dusevnih bilo tjelesnih tj da ne valja progoniti zlocinca pa nekoga zbog pravde ubiti ili iskljuciti (iz crkve).

17. Isto tako kazu da je ubijanje zivotinja smrtni grijeh. Stoga osudjuju jedenje mesa i svega sto iz mesa potice govoreci da su svi prokleti koji jedu meso ili sir ili jaja ili sto tome slicno.

bulevarak
Novi kolač
Postovi: 7
Pridružen/a: 20 sep 2013 22:09

Re: Crkva Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la bulevarak » 07 nov 2013 00:07

Domaći izvori, testament gosta Radina, evanđelja crkve bosanske, epigrafi na stećcima i sl. ne potvrđuju heretičnost crkve bosanske. To ističe većina savremenih istoričara. Međutim, niti jedan od njih nije dao objašnjenje nastanka crkve bosanske. Samo je Hadžijahić ponudio kao rješenje moguće moravsko porijeklo bosanske sklavinije pa time i metodijsko porijeklo crkve bosanske. Možda je Jahić bio na pavom putu, jer prema Imre Bobi, izvorište Velike Moravske je bila Bosna - Moravia's History Reconsidered, str 108. "The combined evidnece of 'Moravian' and 'Dalmatian' sources shows that Sventopolk, before becoming prince of Moravia, was prince of Bosnia. He held Bosnia obviously as successor to his father Svetomir. Between 846 and 870 the prince of Morava was Sventopolk's uncle Rastislav. In 863 Rastislav, Sventopolk and Kocel jointly invited Constantin the philosopher to their realms." Dakle, izvor crkve bosanske možda je upravo moravski, s tim što nije potrebno pretpostaviti da su crkvenu i državnu organizaciju donijele moravske izbjeglice kako to čini Hadžijahić, nego, ako se prihvati južni položaj Moravske, crkva bosanska se može shvatiti kao jedini preživjeli dio moravske misije i Kosntantinove sremske biskupije.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Crkva Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la Jack » 07 nov 2013 01:41

Cuo sam za tu teoriju

No, vjerujem da je malo drugacije od Moravske teorije.Moravska teorija bi obuhvatila danasnju Hrvatsku.Uticaj i kulturu.Sto nije tacno

Nedugo nakon krunisanja Borisa Mihajla 866 godine.Tajni odred heretika imena Jaz bog mil, ili neki bi rekli preteca danasnjih Bogumila.Bijase bijesna na kralja jer paganstvo Bugarske je zamjenio Krscanstvom

Cak i njegov sin je bio bogumil.I zato je ubije

Oko 890 tih godina kada je Boris Mihajlo slabog zdravlja.Dodje mu taj sin i prvo sto uradi je da ukine zakratko krscanstvo.Boris koji je pred smrt dobio obecanja od Rima, da se KRSCANSTVO MORA OCUVATI U BUGARSKOJ

Svrgnu sina.I stavi drugog na prijestolje

Papa je Bosnu zvao heretickim komadom smeca.Ivan XVIII.Jos oko 1000 godine.I Crkva sve do 13 stoljeca dolaska dominikanaca nije mogla da se ucvrsti u Bosni.Dok su Jadranski gradovi bili vec krscanski tipa Zadar i Bar.U Bosni je heretiko svak nazivan 1000 godine

Ocito da hereticko ucenje je imalo daleko vise slijedbenika u Bosni, nego u raznim zemljama koje su prihvatale krscanstvo u 10,11 i 12 stoljece:Norveska,Rusija, pa moze se reci i Bugarska oko 910 je tek krscanstvo zazivjelo u toj drzavi.No, u Bosni imas hereticki papa Bosanski ili neki moze se reci samostalni crkveni klet koji je cak i zenama dopustao da budu sluzbenice, i mnoge druge stvari


Moravska teorija?

Moguce, ali ja sam vise slijedbenik Bugarskog paganizma i progona Jaz bog mila iz Bugarske pocetkom 10 stoljeca.Jedan dio njih je sigurno svoje ucenje prebacio u Bosnu medju lokalno stanovnistvo

A neki su i u Francusku.Preteca Francuskih katara ili Patarena

Koji do 1310-1320 su bili faktor u Francuskoj.Zaboravih godine ali eto
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

bulevarak
Novi kolač
Postovi: 7
Pridružen/a: 20 sep 2013 22:09

Re: Crkva Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la bulevarak » 07 nov 2013 22:15

Problem sa heretičkim shvatanjem Crkve bosanske jeste u tome što domaći izvori, iako ih je jako malo, ne potvrđuju heretički karakter te Crkve. John Fine i Noel Malcom nastoje pomiriti suprotstavljene vatikanske i domaće izvore time da je pored pravovjerne Crkve bosanske postojala i neka heretička sekta. U testamentu gosta Radina zaista nema tragova dualističkog učenja, započinje simbolom krsta, itd. U situaciji kad su vatikanski i domaći izvori kotradiktorni mora se prihavitit ili teza da su istovremeno postojala pravovjerna Crkva bosanska i heretička sekta, određenog naziva ili da su vatikanski izvori odraz propagande kako bi se u srednjovjekovnom stilu ocrnila hrišćanska crkva koja nije priznavala papu i opravdalo njeno uništenje, po potrebi i ratom (krstaškim). Mislim da Hadžijahić jedini daje objašnjenje nastanka jedne takve pravovjerne crkve odijeljenje od rima, sa istovremeno slovenskim liturgijskim jezikom. I na kraju dok srpski i hrvatski, pa i bošnjački, istoričari odbacuju Ljetopis popa Dukljanina, dotle strani istoričari primjećuju usklađenost ljetopisa sa originalnim izvorima (pomenuti Imre Boba, ali i Martin Eggers). Jedino naš Hadžijahić ozbiljno razmatra LPD i na taj način pokušava prikazati istoriju Bosne prije bana Borića, u okviru čega razmatra porijeklo Crkve bosanske. Na kraju iako sam i ja navikao na patarensko shvatanje Crkve bosanske, ipak ne mogu ignorisati da jedini domaći izvor nastao pred sam kraj ostojanje te Crkve svjedoči da je ona pravovjerna.

phantomm1976
Novi kolač
Postovi: 6
Pridružen/a: 14 apr 2013 05:31

Re: Crkva Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la phantomm1976 » 11 nov 2013 00:51

Nismo jedini koji su se smatrali hereticima.Pokusavati objasniti ovu temu ne vodeci racuna o vremenu u kom se to zbivalo,o politickoj klimi :D tog vremena,putanji tog ucenja,osnovnim nacelima krscanstva,ostalim "heretickim pokretima",njihovom nestajanju ili asimiliranju ......vodi nas u pogresnom smeru.
Prihvatanje kriscanstva(KAD) od onih koji optuzuju "heretike" je posebno poglavlje :oops:

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Crkva Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la ZV Keli » 05 dec 2013 23:06

phantomm1976 je napisao/la:Nismo jedini koji su se smatrali hereticima.Pokusavati objasniti ovu temu ne vodeci racuna o vremenu u kom se to zbivalo,o politickoj klimi :D tog vremena,putanji tog ucenja,osnovnim nacelima krscanstva,ostalim "heretickim pokretima",njihovom nestajanju ili asimiliranju ......vodi nas u pogresnom smeru.
Prihvatanje kriscanstva(KAD) od onih koji optuzuju "heretike" je posebno poglavlje :oops:
Naravno da nismo bili jedini, bilo je tu npr katarena iz juzne Francuske, u srednjoj Spaniji su isto tako postojali, itd. Da sada ne idem dublje posto i nisam bas toliko strucan sto se toga tice. Ocekujem tvoj post ubrzo :zastava:

Avatar
Sandalj Hranic
Član
Postovi: 23
Pridružen/a: 13 feb 2014 06:33

Re: Crkva Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la Sandalj Hranic » 14 feb 2014 19:37

Heretičkih(gledano iz ugla Zapadne i Istočne Crkve, ne ulazeći u to koje religijsko učenje je zaista "ono pravo") pokreta je bilo u čitavoj Europi, ali postoji jedna sitnica koja čini bosanske heretike zanimljivijim od ostalih.

Sima Ćirković, priznati autoritet za srednji vijek Bosne i Srbije kaže: "Među svim do sada poznatim evropskim dualistima jedino su "krstjani" u Bosni dospjeli u položaj ne samo tolerisane nego i priznate i poštovane crkvene organizacije, jedino na tlu Bosne im je bilo dato da se iz grupe progonjenih jeretike preobraze u zemaljsku crkvu".
Heretičko učenje je vjerovatno dospjelo u Bosnu iz susjedstva, zna se da su u Bosni utočište našli prognani heretici iz Hrvatske te oni protjerani od strane Stefana Nemanje. Vjerovatno da hereze u Bosni, govoreći o onoj koja je uzdigla Crkvu Bosansku, nije bilo do pred kraj XII i početak XIII stoljeća.
Crkva Bosanska je de facto nakon misterioznog nestanka katoličke bosanske biskupije sa sjedištem u Đakovu(posljedni biskup se spominje 1252. godine, i o bosanskim biskupima poslije nema ni traga ni glasa), postala zvanična Crkva bosanske države. Inače kad pričamo o pripadnicima Crkve Bosanske, ne treba miješati krstjane, koji su bili vjerska elita(djedovi, gosti, starci, strojnici) i koji su imali specifičan status u društvu i navike ponašanja, i obične vjernike, mrsni ljudi, koji su što bi mi danas rekli, bili vjernici "samo na papiru". Crkva Bosanska je bila oslonac nezavisnosti države koja je bila pod stalnim pritiskom Istočne Crkve preko Bizanta i puno više Zapadne Crkve preko Ugarske, koja je uglavnom smatrala da posjeduje pravo na Bosnu, da im je to babovina. Uz blagoslov Pape, redovito su nasrtali na Bosnu uz izgovor da je puna nevjernika koje treba prevesti na pravi put ili na drugi svijet. Također, paterani iz Bosne su odvođeni u roblje, uglavnom su završavali kao posluga u italijanskim i španskim gradovima. O zanimljivom slučaju se može pročitati u "Iz dubrovačkog arhiva" od Mihajla Dinića, radi se o stanovitim Grlici, Stojani i Tvrdislavi iz Bosne koje su odvedene u roblje a onda oslobođene jer su dokazale da su "krštane hrišćanke, a ne pateranke". Inače, Crkva Bosanska nije pridavala nikakvu važnost krštenju vodom, pa veliki broj stanovnika Bosne nikada nije bio kršten za života. Jedan od razloga slabljenja položaja Crkve Bosanske su i osvajanja okolnih teritorija od strane Stjepana II i Tvrtka I, čime je u sastav Bosne ušao veliki broj katoličkog i pravoslavnog stanovništva koje baš i nije puno marilo za Crkvu Bosansku.

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Crka Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la sarajlija » 14 feb 2014 21:23

Krokodil Behko je napisao/la:A ja pomislio, neko se usudio da prvi zauzme položaj na temi svih historijskih tema u BiH :evilxb:

Svejedno, mislim da je kao što sam već pominjao, neko morao u Bosnu donijeti evanđelje po Judi Iskariotskom kao i da se to desilo vrlo rano. Ne poslije sredine 4. vijeka. Sigurno ne. Kad je mogao biti kult Mitre u Jajcu zašto ne bi mogao neko samo donijeti tu knjigu? Toliko za početak.
Nemam nesto puno vremena da diskutujem i ulazim u detalje ali jesi li istrazivao Arija i njegov navodni bjeg u Ilirske zemlje nakon prvog sabora u Niceji? Ja sam naisao na 2 verzije jedna je dakle da je Otisao u Ilirikum a druga da je otisao u Palestinu. http://bs.wikipedia.org/wiki/Prvi_nikejski_sabor ovdje pise Ilirik dok sam na engleskoj wiki mislim procitao da pise Palestina.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Crkva Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la Jack » 22 feb 2014 12:27

Inače kad pričamo o pripadnicima Crkve Bosanske, ne treba miješati krstjane, koji su bili vjerska elita(djedovi, gosti, starci, strojnici) i koji su imali specifičan status u društvu i navike ponašanja, i obične vjernike, mrsni ljudi, koji su što bi mi danas rekli, bili vjernici "samo na papiru". Crkva Bosanska je bila oslonac nezavisnosti države koja je bila pod stalnim pritiskom Istočne Crkve preko Bizanta i puno više Zapadne Crkve preko Ugarske, koja je uglavnom smatrala da posjeduje pravo na Bosnu, da im je to babovina

Vjerska hijerarhija.Tacno.Ostali su bili obican narod.Vecina kamova danas u Bosni su bili izmedju doticne vlastele.Ostali su bili kopani kao zadnja sirotinja.

Sto se tice ucenja Crkve Bosanske

Ona je po meni bila zacetak Protestanskog pokreta Martina Lutera i njegovih 95 tacaka prije vise od 500 godina

Protestantske crkve i ucenje se itekako bazira na ucenju Crkve Bosanske

Pa koje su to stvari koje Hereticki Papa Bosanski kako su nazivali heretike Bosanske crkve i danasnji Protestantski pokret imaju zajedno



1) Bosanska crkva nije vjerovala u ideologiju svetaca i idolatriji koja je i danas Prisutna u katolickim crkvama, ali ne i u Protestanskim.Idi u bilo koju crkvu protestanstku neces naci slike ''svetaca''Neke su crkve tako male i skromne(poput Bosanske Hise).Gdje imas samo oltar, ponekad samo krst .Zamracen prostor.I to je to.


2) Kult pjevanja.Pripadnici crkve Bosanske su imali kult pjevanja koji je prisutan samo u Protestanstskim crkvama, ali i vjerovanju u jednog boga na Lokalnim jezicima.Idi u katolicku crkvu, vidjeti ces misu na Latinskom.I to je to

3) Svaki pripadnik protestanstskog pokreta je bio lojalan drzavi.Od Henri VIII kada je Nadbiskup iz Kanterburija postao poglavar Anglikanske crkve.Nesto slicno Bosanskom Papi.Jedan vjerski poglavar.Maticni jezik a ne Latinski.Svugdje u Protestanskim crkvama ces to naci.Isto kao drzavi

4)Zene su mogle sluziti u Crkvi Bosanskoj.Zene u 15 stoljecu i 16 stoljecu nisu mogle da primirisu katolickoj crkvi a kamoli da dobiju sta.U Bosanskoj drzavi zena je mogla da naslijedi imovinu posebno ako je bila u rodbinskoj vezi pripadnicma crkve Bosanske.Zena u 15 i 16 stoljecu u katolickoj crkvi je mogla da dobije lomacu

5) s*** je normalna pojava.Katolicka crkva i dan-danas ima raznorazne pedofile i ostale u crkvi a pop ne smije da ima s***.Mnoge sekte protestantske cak su do zadnjih 100 godina imale i poligamiju(Mormoni).Bosanska crkva je dozvoljavala s***


6) Oprost trazi od boga, a ne od pape.Koji su davali milodare u 15 i 16 stoljecu da ce ako mu natakaris malo para u dzep dobiti oprost za sve grijehe.Jedna od tezi Martina Lutera.Isto kao ucenje Bosanske crkve

7) Pripadnici Bosanske crkve su bili Anabaptisti.Znaci nakon sto dodju u zrelije doba.Oni ce odluciti da li ce biti dio Bosanske crkve.Nije se postajalo rodjenjem pripadnik Bosanske crkve.Najblize tome su danasnji Amisi Sjeverne Amerike

8


8)
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

velija
Član
Postovi: 18
Pridružen/a: 07 nov 2012 20:40

Re: Crkva Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la velija » 13 okt 2014 22:25

Nisam sve pregledao, ali mi se cini da je jedan segment ove teme malo pominjan. Moze se ponegdje procitati da bogumili (ili kako ih vec zvati) nisu imali crkve. Slazuci istorijske puzle zapadnog dijela rogaticke opstine, sve sam blize vjerovanju da su ih imali. Na to najcesce podsjecaju toponimi "crkvina". Na ovom podrucju sumnjam da je katolicizam kad bio zastupljen.A pavoslavlje pogotovu, kad je Borac nehih 7 km odatle

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Crkva Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la Gost1 » 08 nov 2016 06:32

Ko su "dobri" bili?

http://stav.ba/turbe-celija-uklesana-u-zivac-kamen/
.... će da je “Svečev grob”, a muslimani, koji su otjerani početkom posljednjeg rata, govorili su da je ovdje bio sahranjen “dobri čovjek, ashab Isa pejgambera”
Dali ovo ima ista sa CB? Bilo on mogo biti Arije?

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Crkva Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la Zmaj » 22 dec 2016 23:04

Poceo sam malo vise citat o historiji Bosne i Bosnjaka pa imam sad nekoliko pitanja. Jesu li bogumili bili pripadnici Crkve Bosanske ili su to dvije razlicite grupe? Neki kazu prvo a neki ovo drugo.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Crkva Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la Jack » 23 dec 2016 06:19

http://bosanskehistorije.com/historija/ ... d-700-1463

Citaj ovdje.Ako sta ne budes znao poslije.Pitaj
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Crkva Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la Gost1 » 24 dec 2017 04:09

"O jednom manje poznatom domacem vrelu za proucavanje crkve bosanske - Dr. Muhamed Hadzijahic" [Prilozi 1974; istitut za istoriju u Sarajevo]
U posbnom radu podusao sam dokazati interpertacijom zabiljeski u turksim katastarskim defterima o svojstvu da su odredena zemljista krstjanska, da se pod tim misle posjedi bogumislkih "hiz", "kuca", hospicija, odnosno posjedi crkve bosanske. Posto je u selu Kunovo zabiljezeno u mufassal defteru pisanom 1477/1478. godine zemljiste kojim je ranije raspolago Cvatko gost, to sam pretpostavio da su se u kunovu nalazili posjedi crkve bosanske, pa i sjediste jedne od hiza. [Focanski muderi (profesor) Hafix Hamid Muftic, cija je porodica imala zemljoposjedu i u Kunovu, ispitvao je historijat dzamija na podrucju focanskog muftijstva, tvrdio je da je mjestu dzamije u Kunovu (spalili je cetnici 10. I 1942) tajala "bogumilska havra" (havra=sinagoga)]

Ovu pretpostavku, mislim, da ucvrscuje i okolnosti sto se iz Kunovskog zapisa moze zakljuciti opstojnost "kunovskog metoha" (ili kako u zapisu stoji "meteha"
Sto je metoh?
To je, u sfer Bizanta, crkveni ili manastirski zemljisni posjed, koji je sacinjavao jedno ili vise sela. Prvotno se rijec upotrebljavala za jednicu monaha koji su obradivali manastirsku zemlju. Metoh je i manji manastir koji ptpada pod drugi, veci manastir.


...Nazif "kunovski metoh", povezano sa opstojnoscu zemalja gosta Cvjetka u Kunovu, ovlascuje na zakljucak da su se bosanksi bogumili za zemljisne posjede koji su pripadali hizama sluzili i nazivom metoh, odnosno meteh.

Postavlja se pitanje da li se u Bosni jos gdje sacuvao naziv metoh za zemljisne posjede crkve bosanske?

Nije iskljuceno da ce se u arhivskoj gradi naci potvrda za egzistenciju ovog naziva i drugdje u Bosni. U ovoj prilici mogu skrenuti paznju na jedan toponim. Rijec je o nazivu Metohija Za Gacko. Dali je ovaj naziv podsjeca na bogumilsku metohiju?

Kada je u pitanju Gacko, ne mogu biti od pomoci turksi katastarski defteri, koji su registrirali "krstanjske zemlje" samo za podrucije koje je osvojeno prilikom sultan Fatihove ekspedicije 1463. godine. Registrovanje krstajanski zemalja shvacam kao sultan Fatihov privilegij, dat crkvi bosanskoj tako da su krstjanske zemlje u defterima registrirane samo za podrucje koje na jug dopire najvise do Nevesinja.

Moglo bi se pomisljati da je gatacka metohija pripadala tamosnjoj pravslavnoj crkvi u selu Gracanica. Nije iskljuceno da je metohija u Gacku mogla pripadati i budimljanskoj episkopiji, koju je osnovao sv. sava za podrucje Gornjeg Polimlja, ali je poznato da se suslijed ekspanzije bogumilstva prvotno uspostavljeno stanje nije moglo trajnije odrzati. Ptianje je i kada je crkva u Gracanici sagradena. Pritome ne pomaze ni nadgrobni natpis na podu crkve pred oltarom koji glasi: "A se lezi Milko Tasovcici". Porodica Tasovcic spominje se u Gacku prvi put 15. IV 1449. Ne zna se medutim, da li je Milko Tasovcici bio pravoslavac ili bogumil; nije posve iskljuceno da je bio i bogumil i da je crkva u Gracanici mogla probitno biti grobljanska kapela. Obicaj je naime bio u bogumila da podizu hramove nad grobovima svojih pokojnka (najeklatantniji primjer za to je odgovarajuca odredba u testamentu gosta Radina).

...Gatacka metohije nema ni medu posjedima humskog eparhijskog vlastelinstva, koje je imalo posjede u Primorju, Polimlju, u predjelu Brskova, te u Metohiji i u Drenici.


Vise o Kunovski Zapis https://focanskidani.wordpress.com/2016 ... ski-zapis/

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Crkva Bosanska i njeno ucenje

Post Postao/la JuzniDoboj » 24 dec 2017 15:29

Zmaj je napisao/la:Poceo sam malo vise citat o historiji Bosne i Bosnjaka pa imam sad nekoliko pitanja. Jesu li bogumili bili pripadnici Crkve Bosanske ili su to dvije razlicite grupe? Neki kazu prvo a neki ovo drugo.
Ne zna se defitivno. Ima vrlo malo primarnih izvora iz srednjovjekovne Bosne jer se to sve izgubilo nakon 1463. Neki historicari poznati poput Noel Malcolm i John Fine ne smatraju da je Bosanska crkva bila Bogumilskog karaktera i nema mnogo dokaza da je ta crkva bila bogumilska, jer u skoro svakoj preostaloj manuskripti iz Bosanske Crkve se pojavi krst, iako su bogumili bili strogo protiv krsta. Oni smatraju da je u Bosni bila grupa "patarena" (Bogumila) ali da je to bila odvojena grupa od Bosanske Crkve.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Odgovorite