☑ Pravila foruma i savjeti

Bosnian Church University-Visoko

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Bosnian Church University-Visoko

Post Postao/la sarajlija » 01 apr 2013 16:20

List of medieval universities

List of medieval universities (founded before 1600), in order of foundation. Note that many of these institutions were schools prior to the university foundation date.

Pre-thirteenth century

* University of Al-Karaouine, Fes, Morocco – Founded in 859.
* Al-Azhar University , Cairo, Egypt – A degree-granting Jam'iah ("university" in Arabic)[1] with individual faculties[4] for a Madrasah and theological seminary, Islamic law and jurisprudence, Arabic grammar, Islamic astronomy, early Islamic philosophy, and logic in Islamic philosophy.
* University of Constantinople, Byzantine Empire – teaching from 9th Century until 14th Century[1]
* University of Bologna, Italy – teaching from 11th Century recognised as University 1088
* University of Paris, France – recognised as University 1150
* University of Oxford, England – teaching from 1096 recognised as University 1167
* University of Modena and Reggio Emilia, Italy – recognised as University 1175
* Bosnian Church University, Visoko, Bosnia – recognised as University 1175 - disbanded 1463


Thirteenth century

* University of Vicenza, Italy – recognised as University 1204
* University of Cambridge, England – teaching from 12th Century, recognised as University 1209
* University of Palencia, Spain – recognised as University 1212
* University of Arezzo, Italy – recognised as University 1215
* University of Salamanca, Spain – recognised as University 1218
* University of Padua, Italy – recognised as University 1222
* University of Naples Federico II, Italy – recognised as University 1224 by Frederick II, Holy Roman Emperor
* University of Toulouse, France – recognised as University 1229
* University of Siena, Italy – recognised as University 1240
* University of Piacenza, Italy – recognised as University 1248
* University of Valladolid, Spain – recognised as University 1250
* University of Seville, Spain – recognised as University 1254
* Sorbonne, France (at the University of Paris) – recognised as University 1257
* University of Northampton, England – recognised as University 1261 – disbanded 1265
* University of Montpellier, France – recognised as University 1289
* University of Coimbra, Portugal – recognised as University 1290 (in Lisbon)
* University of Macerata, Italy – recognised as University 1290
* University of Lisbon, Portugal – recognised as University 1290
* University of Lleida, Spain – recognised as University 1300

Fourteenth century

* University of Rome La Sapienza, Italy – recognised as University 1303
* University of Avignon, France – recognized as University 1303
* University of Orléans, France – recognised as University 1306
* University of Perugia, Italy – recognised as University 1308
* University of Treviso, Italy – recognised as University 1318
* University of Cahors – recognised as University 1332
* University of Stamford (or the Stamford Schism) - 1333 to 1334
* University of Angers, France – recognised as University 1337
* University of Pisa, Italy – recognised as University 1338
* University of Grenoble, France – recognised as University 1339
* University of Pisa, Italy – recognised as University 1343
* Charles University in Prague, Czech Republic – recognised as University 1348
* University of Florence, Italy – recognised as University 1349
* University of Perpignan – recognised as University 1350
* Jagiellonian University, Kraków, Poland – recognised as University 1364
* University of Vienna, Austria – recognised as University 1365
* University of Pécs, Hungary – recognised as University 1367
* University of Heidelberg, Germany – recognised as University 1386
* University of Cologne, Germany – recognised as University 1388
* University of Ferrara, Italy – recognised as University 1391 by papal bull
* University of Erfurt, Germany – recognised as University 1392
* University of Zadar, Croatia – recognised as University 1396
* University of Fermo, Italy – recognised as University 1398 by papal bull


Listu sam preuzeo sa balkanforum.info i kao sto se da vidjeti univerzitet iz Visokog je medjunajstarijim univerzitetima u Evropi.

Podijelite sve sto znate o ovom univerzitetu bas me interesuje. Znam ponesto ali mozda znate nesto sto meni nije poznato.
ako moderatori hoce neka prebace temu negdje drugo.

Historijski izvori govore o “mjestu koje se zove Bosna”,pored toga sto se u dokumentima iz tog vremena pominje “zemlja Bosna”. Srednjovjekovno naselje pod tim nazivom historicari su locirali u Visocko polje i njegovo pribrezje i to je najstariji i najuzi sadrzaj pojma Bosna.Ovakvi izvori i tumacenja ostavljaju mogucnost da je u to vrijeme pojam Bosna bio dvoznacan: pod jednim,sirim,se podrazumjevala suverena drzava, a pod uzim zbir lokaliteta (Biskupici,Mile,Mostre i Visoki) koji su zajednicki cinili centar (politicki,duhovni i trgovinski) drzave Bosne.

O postojanju visokog ucilista u Bosni, direktno ili indirektno, govore cetiri historijska izvora koji su ustvari izvjestaji i biljeske protivnika bosanske vjere.Bosanske arhive progutalo je vrijeme, ratovi i pustosenja stranih vojski vjecito zeljnih da podjarme Bosnu. Podataka o ucilistu,bosanskih podataka,nema jer se sadrzaj predavanja drzao u tajnosti s obzirom da se ova nauka (vjere bosanske) izvan granica zemlje nije priznavala, a sljedbenici su kaznjavani.

Postojanje univerziteta u Bosni moze se,dakle,sa sigurnošćscu pratiti od 1175.godine iako postoje naznake da je postojao i prije. Time bi on spadao u jedan od prvih evropskih univerziteta.Bolonjski je osnovan 1088.,univerzitet u Parizu 1200. Itd.

Sta se izucavalo na ovom univerzitetu nije ostalo zabiljezeno u pojedinostima.Na osnovu raspolozivih izvora moze se smatrati da su se predavanja odnosila na podrucje vrlo siroko shvacene teologije: ezegeza, teozofija, kosmogonija, antropozofija, medicina, etika, sakramentologija itd. Predavanja su drzana na latinskom jeziku zbog mnogih inozemnih studenata. To, samo po sebi, govori o nivou pismenosti u srednjevjekovnoj Bosni.


http://www.visoko.co.ba/o-visokom/obraz ... vice=xhtml

Na području Moštra se nalazio jedan od najstarijih univerziteta u Evropi, gdje su se izučavale mnoge teme vezane za teologiju kao što su egzegeza, teozofija, kosmogonija, antropozofija, medicina, etika, sakramentologija. Bosanske arhive nisu očuvane ponajviše zahvaljujući protivnicima Bosanske crkve, naročito Vatikanu. O visokom učilištu u Moštru govore četiri historijska spisa potekla upravo od protivnika Bosanske države i crkve. I kuća krstjana bosanske crkve se nalazila u Moštrima, a tu su njeni prvaci obavljali sve javne poslove vezane za crkvu bosansku. U Moštrima se i povremeno nalazio kraljevski dvor odakle su pisane povelje. Tako je 1323. godine ban Stjepan izdao povelju knezu Vukoslavu, a kasnije i kralj Tvrtko I 1381. izdaje povelju Hrvoju Vukčiću.
http://sh.wikipedia.org/wiki/Visoko_u_s ... upi.C4.87i
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Bosnian Church University-Visoko

Post Postao/la Jakub » 02 apr 2013 19:40

Nazalost,prvi put cujem za ovu divnu vijest koja me cini ponosnim!

Bravo Sarajlija,za mustuluka si !

:mashallah:

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Bosnian Church University-Visoko

Post Postao/la sarajlija » 03 apr 2013 13:24

Jakub je napisao/la:Nazalost,prvi put cujem za ovu divnu vijest koja me cini ponosnim!

Bravo Sarajlija,za mustuluka si !

:mashallah:
Nista buraz drago mi je da si naucio nesto novo o historiji BIH, ali takodje nazalost pripadas ili bolje receno pripadao si velikoj vecini bosnjaka koji za ovo neznaju. Ali eto siri dalje, pitaj raju koji je najstariji univerzitet u BIH? ;)
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

KozarcaninBosna
Član
Postovi: 20
Pridružen/a: 29 mar 2013 16:15

Re: Bosnian Church University-Visoko

Post Postao/la KozarcaninBosna » 14 apr 2013 12:28

Dali neko zna tacne razlike izmedju crkve bosanske i ostale dve istocne i zapadne vjere, katolicanstvo i pravoslavlje?

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41067
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosnian Church University-Visoko

Post Postao/la Jack » 14 apr 2013 12:42

Bosanska crkva je bila prva preteca danasnjeg Protestanstskog pokreta koji je krenuo od Jana Husa, Kalvina, da bi kulimirao protestantskom reformacijom od Martina Lutera do Henrija VIII


Iako mi se spava, i prilicno sam umoran, ne mogu da odem leci, a da ti ne odgovorim na pitanje

Navescu ti par razlika

1)Zene su mogle da budu prihvacene u bogumilskoj crkvi.U one dvije to je bio velik grijeh
2)Postojala je hijerarhija u crkvi .Vladar Bosanske crkve zvao se je Did, kao osoba s najvise znanja.Poslije su isli Strojnici i Gosti,, kao osobe koje su bile jake u vjeri, ali nisu znali sve
3)Nije bilo nikakvih slika, kipova, znaci nisi imao nikakve Isusove kipove, a posebno slike koje se i dan-danas vide po katolickim crkvama, ali i pravoslavnim.Tog nije bilo, nikakvih simbola
4)Bogumili su vjerovali u jednog boga, i trojstvo, otac sin i sveti duh, nije postojao kod njih
5)Bogumili su crkvu zvali hisu, bila je malog oblika, i tu je gost i did drzao vlasti
6)Bogumili su bili politicki aktivni, i dosta bojara i velmoza, srednjovjekovnih vladara i vitezova bili su bogumili
7)Bogumili su imali STECKE.Koji su bili simbolika njihovog vjerovanja, i rijetko koji stecak je imao Krst ili Krstacu




Preteca danasnjeg Reformskog pokreta u Protestanskoj crkvi.Posebno je bila fascinirana Bogumilstvom.Tako jedan poznati teolog u 14 stoljecu kaze.Krscanstvo ima jednog vladara.On je papa.On vlada cijelim krscanstvom.Na istoku imamo drugog Papu

A, dodao sam u zemlju Bosnu.I ovdje ima jos nesto sto nisam vidio.TO JE PAPA BOSANSKI.Naime, on je tad naletio na DIDA.Koji je bio iskreno ekvivalent danasnjeg ''Pape''.I to je spomenuo

Inace

Bogumilski pokret je pokret nastao iz Krscanstva, ali dosta ima tu i mitoloske veze s Jaz Bog Mil, ili bog mi je mil, BOGUMIL

Naime, ako nisi znao, a sigurno ne znam.Bugarska je bila paganska zemlja, i Bugari su prvi formalno presli na Krscanstvo.Tu je bila velika borba, da se prihvati krscanstvo.I njihov car Boris Mihajlo.On je cirka 866 godine to i prihvatio.Sad ako sam ofalio kojih par godina, nisam dosao u Kambrijansku eru.E, negdje oko 890 godine.Tu se javlja sad starost starog kralja.I on pred smrt je imao dvije opcije.Ovaj stariji koji je bio polu krscan/pagan, vjerovao je u boga, ali u svoju dogmu Jaz bog Mila, ili nema Isusove krvi, bog je jadan, slicno Zaratustri.I onaj drugi, ime mu zaboravih

Sad on je ubio svog mladjeg sina Vladimira.I njegove pristalice bjeze u Pagansku Bosnu sire to ucenje

Oko 1000 se javljaju prvi oblici danasnjeg Bogumiskog ucenja u Bosni za Ivana XVIII Pape.Sad jel XVIII ili XII.Nije vazno

Vazna je poanta

Bilo je velikih razlika
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

phantomm1976
Novi kolač
Postovi: 6
Pridružen/a: 14 apr 2013 05:31

Re: Bosnian Church University-Visoko

Post Postao/la phantomm1976 » 20 apr 2013 03:25

Posle najvece nepavde covijecanstvu (Koncila U Nikeji) Arijus(iz Aleksandrije) kao jedan od glavnih pobornika ideje o ljudskoj prirodi Isa a.s.(Isus Hrista) biva protjerivan Rimsku provinciju ILLYRYCUM kao kaznu za njegovo ucenje i neprihvacanje trojstva i teoriju o bozanskoj prirodi Isus Hrista.
Po ovoj teoriji(KRCANSTVO-M.SAHIN) nas dodir sa cistim monoteizmom desio se mnogo ranije.
Arijusovo poimanje Boga je najslicnije sa surom IHLAS...sto je daleko od katolickog ili pravoslavog ucenja.
Slicno ovom ucenju je i ucenje bogumila(Isa a.s.ima ljudsku prirodu-Boziji Poslanik kao i Posanici prije njega,a ne bozansku-koja vodi ka dan danas neobjasnjenom JOKERU zvanom TROJSTVO(otac -sin-sveti duh).

Avatar
Krokodil Behko
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 08 aug 2013 16:38

Re: Bosnian Church University-Visoko

Post Postao/la Krokodil Behko » 11 aug 2013 17:02

phantomm1976 je napisao/la:Posle najvece nepavde covijecanstvu (Koncila U Nikeji) Arijus(iz Aleksandrije) kao jedan od glavnih pobornika ideje o ljudskoj prirodi Isa a.s.(Isus Hrista) biva protjerivan Rimsku provinciju ILLYRYCUM kao kaznu za njegovo ucenje i neprihvacanje trojstva i teoriju o bozanskoj prirodi Isus Hrista.
Po ovoj teoriji(KRCANSTVO-M.SAHIN) nas dodir sa cistim monoteizmom desio se mnogo ranije.
Arijusovo poimanje Boga je najslicnije sa surom IHLAS...sto je daleko od katolickog ili pravoslavog ucenja.
Slicno ovom ucenju je i ucenje bogumila(Isa a.s.ima ljudsku prirodu-Boziji Poslanik kao i Posanici prije njega,a ne bozansku-koja vodi ka dan danas neobjasnjenom JOKERU zvanom TROJSTVO(otac -sin-sveti duh).
Inače, gnosticizam kao verzija kršćanstva jeste nastao u Egiptu i to slijedeći evanđelje po Judi Iskariotskom. Nisam nikada ni sumnjao da je već u rimskom periodu, nekako to evanđelje stiglo do Bosne. Ama baš nikada neću ni posumnjati, bez obzira na nedostatak značajnih argumenata jer tako jednostavno mora biti. Mnoge su dodirne tačke između gnostika i bogumila da bi ih zanemarili. I ja smatram da je CB preteča raznih protestantskih pravaca i ostalih državnih crkvi. Takvu tvrdnju je izrekla i Klaićka, definisavši bogumile unutar CB kao jedno od više učenja koje je prihvatalo državnu hijerarhiju vjere. Samo bih pomenuo da prvi imenom poznati Did nosi isto ime kao i svećenik koji je iz Splita protjeran svega godinu dana raije. Slučajnost? Ne bih rekao. Bosna je bila utočište svih opozicionih kršćanskih pokreta i istočno i zapadno.

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Bosnian Church University-Visoko

Post Postao/la sarajlija » 12 aug 2013 22:39

Krokodil Behko je napisao/la:
phantomm1976 je napisao/la:Posle najvece nepavde covijecanstvu (Koncila U Nikeji) Arijus(iz Aleksandrije) kao jedan od glavnih pobornika ideje o ljudskoj prirodi Isa a.s.(Isus Hrista) biva protjerivan Rimsku provinciju ILLYRYCUM kao kaznu za njegovo ucenje i neprihvacanje trojstva i teoriju o bozanskoj prirodi Isus Hrista.
Po ovoj teoriji(KRCANSTVO-M.SAHIN) nas dodir sa cistim monoteizmom desio se mnogo ranije.
Arijusovo poimanje Boga je najslicnije sa surom IHLAS...sto je daleko od katolickog ili pravoslavog ucenja.
Slicno ovom ucenju je i ucenje bogumila(Isa a.s.ima ljudsku prirodu-Boziji Poslanik kao i Posanici prije njega,a ne bozansku-koja vodi ka dan danas neobjasnjenom JOKERU zvanom TROJSTVO(otac -sin-sveti duh).
Inače, gnosticizam kao verzija kršćanstva jeste nastao u Egiptu i to slijedeći evanđelje po Judi Iskariotskom. Nisam nikada ni sumnjao da je već u rimskom periodu, nekako to evanđelje stiglo do Bosne. Ama baš nikada neću ni posumnjati, bez obzira na nedostatak značajnih argumenata jer tako jednostavno mora biti. Mnoge su dodirne tačke između gnostika i bogumila da bi ih zanemarili. I ja smatram da je CB preteča raznih protestantskih pravaca i ostalih državnih crkvi. Takvu tvrdnju je izrekla i Klaićka, definisavši bogumile unutar CB kao jedno od više učenja koje je prihvatalo državnu hijerarhiju vjere. Samo bih pomenuo da prvi imenom poznati Did nosi isto ime kao i svećenik koji je iz Splita protjeran svega godinu dana raije. Slučajnost? Ne bih rekao. Bosna je bila utočište svih opozicionih kršćanskih pokreta i istočno i zapadno.
Koja godina i ime su u pitanju.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
Krokodil Behko
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 08 aug 2013 16:38

Re: Bosnian Church University-Visoko

Post Postao/la Krokodil Behko » 13 aug 2013 12:03

sarajlija je napisao/la:
Krokodil Behko je napisao/la:
phantomm1976 je napisao/la:Posle najvece nepavde covijecanstvu (Koncila U Nikeji) Arijus(iz Aleksandrije) kao jedan od glavnih pobornika ideje o ljudskoj prirodi Isa a.s.(Isus Hrista) biva protjerivan Rimsku provinciju ILLYRYCUM kao kaznu za njegovo ucenje i neprihvacanje trojstva i teoriju o bozanskoj prirodi Isus Hrista.
Po ovoj teoriji(KRCANSTVO-M.SAHIN) nas dodir sa cistim monoteizmom desio se mnogo ranije.
Arijusovo poimanje Boga je najslicnije sa surom IHLAS...sto je daleko od katolickog ili pravoslavog ucenja.
Slicno ovom ucenju je i ucenje bogumila(Isa a.s.ima ljudsku prirodu-Boziji Poslanik kao i Posanici prije njega,a ne bozansku-koja vodi ka dan danas neobjasnjenom JOKERU zvanom TROJSTVO(otac -sin-sveti duh).
Inače, gnosticizam kao verzija kršćanstva jeste nastao u Egiptu i to slijedeći evanđelje po Judi Iskariotskom. Nisam nikada ni sumnjao da je već u rimskom periodu, nekako to evanđelje stiglo do Bosne. Ama baš nikada neću ni posumnjati, bez obzira na nedostatak značajnih argumenata jer tako jednostavno mora biti. Mnoge su dodirne tačke između gnostika i bogumila da bi ih zanemarili. I ja smatram da je CB preteča raznih protestantskih pravaca i ostalih državnih crkvi. Takvu tvrdnju je izrekla i Klaićka, definisavši bogumile unutar CB kao jedno od više učenja koje je prihvatalo državnu hijerarhiju vjere. Samo bih pomenuo da prvi imenom poznati Did nosi isto ime kao i svećenik koji je iz Splita protjeran svega godinu dana raije. Slučajnost? Ne bih rekao. Bosna je bila utočište svih opozicionih kršćanskih pokreta i istočno i zapadno.
Koja godina i ime su u pitanju.
Može kako da ne. Nema teorije da sve na ovu temu, mogu napisati u samo jedan post. ...zar ne?

Bit ću što sažetiji. Već sam u tom postu iznad napisao ili dao do znanja da vjerujem da su korijeni CB veoma-veoma duboki kao i da ih datiram čak u rimljanski period. Međutim, to je ono što treba dokazivati. Ovo možeš pročitati u bilo kojoj literaturi. Tu smo svi suglasni i te duboke korijene CB manje-više niko i ne poriče. Čak ni D. Lovrenović. Evo na šta sam mislio to jeste koje je moje viđenje.

Ipak, prvo javno nastupanje CB i njenih velikodostojanstvenika kao i njihov javno izražen stav o prirodi svog učenja, dešava se 1203 godine na Bilinom polju. Pa tako da spisak velikih djedova sa prve Batalove liste po mom mišljenju, skupa sa prirodom učenja kao i samim nazivom crkve, treba preispitati. Dakle, prvi sa druge Batalove liste djedova CB je Aristodije/Rastudije čiji se istomišljenici i potpisuju na bilinopoljsku abjuraciju, ako se ne varam.

Naravno da bih ja bio presretan da imamo izvore koji jasno govore o tome da CB nije tek neka shizmatička katolička crkva kao i da je gnostička, manihejska/bogumilska/katarska/albignježanska..? ali držimo se ovo malo izvora kao i neke logike. Čak sam i u tom prvom postu napisao da tako mora biti međutim u odsustvu pouzdanih izvora, pored uvažavanja postojećih izvora treba ujedno i razmišljatri a ne samo daj podatak-daj link, daj podatak-daj link.

Uopšte sam na Klixu napisao nepunih stotinjak postova jer ne volim da mi se traže linkovi za toplu vodu a s druge strane, oni trolaju, trolaju, trolaju, pišu gluposti a šta bi drugo i pisali kad glave nemaju. Treba im link i za to da li sunce stvarno izlazi na istoku lii možda na sjeveru. Obavezno, na kraju oni su bez argumenata a s druge strane ja ostanem bez odgovora na bilo kakav upit i naravno, slijedi samoproglašavanje pobjednika diskusije. Kao da je to nešto! Već sam rekao, volio bih da nisam u pravu i uopšte nemam takav pristup diskusijama. Forumske diskusije služe da budu obimne i korisne a ne da se neki egoisti nadmeću ko je u pravu a ko ne. To nije bitno. Pogotovo je bitno da budu obimne a ne dva-tri posta sa linkovima i hajd dalje. Šta ako ti linkovi nisu tačni? Ko može dokazati da je CB u cjelosti manihejska? Ja vjerujem da je jednim dijelom bila gnostička/manihejska i to možda većim dijelom i sve što želim, jeste da to i dokažem, polako, mic po mic, teorija po teorija......

Da se vratim na temu. Ti možeš biti u pravu sa isticanjem prve Batalove liste ali u svim izvorima, CB se i zvanično pod tim imenom pominje na prijelazu iz 12 i 13 vijek i ujedno se spominje kao heretička crkva. Dakle, to bi bio donji datum i svi datumi prije tog trebaju biti osvojeni da tako kažem. Odnosno, treba dokazati da je CB čak i stoljećima prije 1203. godine imala takvo ili slično učenje. O tome je riječ. Ionako, bogumili u Bosnu dolaze iz Raške tek koju godinu prije, zar ne? I o tome je riječ.

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Bosnian Church University-Visoko

Post Postao/la sarajlija » 14 aug 2013 14:45

Druze ja te upitah za ime i za godinu posto sam zaboravio podosta u vezi ove teme da me malo podsjetis a ti mi napisa zalopojku aman zaman :mrgreen: .. Ovo sto cu napisati mislim opcenito na sve a ne samo konkretno na CB: znaci ako imamo prvi spomen CB npr. u 11-12 stoljecu budi siguran da je ta crkva najmanje par desetljeca starija a mozda i vise od toga.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
Krokodil Behko
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 08 aug 2013 16:38

Re: Bosnian Church University-Visoko

Post Postao/la Krokodil Behko » 14 aug 2013 15:16

Dobro nema veze, izvini ali ja se ne slažem ni sa tih "par desetljeća" koje pominješ :D
Već sam rekao da su korijeni CB po mom mišljenju jako duboki i moraju imati veze sa evanđeljem po Judi Iskariotskim a to evanđelje je u Bosnu moglo stići samo u rimskom periodu jer ostali periodi, manje ili više, mračni su da bi se takvo što moglo i desiti. Bogumili su samo naišli na sebi blisku raju u Bosni.

Zapravo, da li je ovo tema o CB ili samo o prvom univerzitetu u Evropi?
Lagano stičem utisak, da svaka tema na kojoj se pojavim, skrene u nekom drugom pravcu .. :(

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Bosnian Church University-Visoko

Post Postao/la sarajlija » 14 aug 2013 19:47

Jedna od stvari koja je moguca je i slijedece: Od priznavanja katolicanstva kao glavne vjere Rimske imperije pa do Bilinopoljske izjave itd.. proslo je podosta stoljeca a znamo da se biblija svako malo izmjeni. Eh vrlo je moguce da su nasi pradjedovi odbijali prihvatiti te izmjene i vremenom je to rezultiralo u poprilicno velikoj razlici izmedju nas i njih a posto je papa na njihovoj strani naravno "mi smo krivi" heretici itd.. Naravno ovo je samo nagadzanje sa moje strane ali vjerujem da ima barem malo istine i u ovome.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
Krokodil Behko
Član
Postovi: 115
Pridružen/a: 08 aug 2013 16:38

Re: Bosnian Church University-Visoko

Post Postao/la Krokodil Behko » 14 aug 2013 22:44

sarajlija je napisao/la:Jedna od stvari koja je moguca je i slijedece: Od priznavanja katolicanstva kao glavne vjere Rimske imperije pa do Bilinopoljske izjave itd.. proslo je podosta stoljeca a znamo da se biblija svako malo izmjeni. Eh vrlo je moguce da su nasi pradjedovi odbijali prihvatiti te izmjene i vremenom je to rezultiralo u poprilicno velikoj razlici izmedju nas i njih a posto je papa na njihovoj strani naravno "mi smo krivi" heretici itd.. Naravno ovo je samo nagadzanje sa moje strane ali vjerujem da ima barem malo istine i u ovome.
Slažem se s tim nagađanjem.
Visoke i neprohodne planine su učinile svoje. I dan danas imaš mjesta koja su baš nedođije. Zamisli tek u ono doba. Tu je i taj tradicionalni gard prema vanjskom svijetu i tako dobijamo prvobitno i nepatvoreno kršćanstvo koje možda nije uvažavalo ni odluke nicejskog koncila a kamo tek neke novije crkvene dogme.

Znaš šta mi bode oči čitajući srednjovijekovne povelje?
Ono kad se potpisuju i kad kažu da prisustvuje veliki djed ili neko od strojnika plus dumanadesete dobrijeh bošnjani. Znamo da je bilo dvanaest apostola. Znamo i da su aktivni svećenici CB bili isposnici i uglavnom su se odricali materijalnih dobara sve do 15. vijeka kad CB ulazi u fazu svoje dekadencije a što se očituje u testamentu gosta Radina. Dakle postavka je sljedeća. Veliki djed simbolizira samog Isusa Krista i trudi se da kroz službu bude što bliži tom nivou a oko njega su njegovih dvanaest pratilaca. Meni se čini da je ovo zatvoren krug. Tu nikakvi uticaji izvana nemaju šta tražiti. Vjerski poglavar je predstavnik Isusa Krista ili jednostavnije rečeno u rangu pape. Zato i imamo neke dokumente koji bosanskog vjerskog poglavara opisuju kao papu. U redu, tih dumanadesete dobrijeh bošnjani obično nisu aktivni svećenici ali znamo i to da je vlastela podržavala samo CB pa im je ista, vjerovatno na taj način davala na važnosti.

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Bosnian Church University-Visoko

Post Postao/la sarajlija » 15 aug 2013 00:51

Pa vidis vrlo je moguce d aima tog simbolizma jer kad god bi se oni sastajali u pitanju je bilo nesto od znacaja pa taman to bilo dodjeljivanje nekog posjeda jednom od kraljevih podanika ili nesto vise. Zalosno je d anemamo vise informacija o CB, zato bi pogotovo trebalo detaljno istazit Dubrovacki, Vatikanski i Istanbulski arhiv, ali ono bas detaljno.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Odgovorite