☑ Pravila foruma i savjeti

Crkvina

velija
Član
Postovi: 18
Pridružen/a: 07 nov 2012 20:40

Crkvina

Post Postao/la velija » 04 sep 2016 20:31

Mnogo je mjesta sa ovim nazivom sirom istocnog dijelea Bosne, a vjerovatno i sire, ali jos nisam uspio naci valjano tumcenje odakle taj naziv. Katolicizam nije mogao dobaciti, recimo do Rogatice, pravoslavlja nije bilo, a na opstini su tri takva toponima. Kad se tvrdi da crkva bosanska nije imala crkvene objekte ( u sto nisam ubijedjen), onda nepoznanica nastanka ovog toponima postaje jos vecom. Mozda neko zna nesto vise o ovome

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Crkvina

Post Postao/la Dezidijat » 04 sep 2016 22:02

Mozda su nazivi novijeg doba. Evo npr u Zenici imas naselje Crkvice, to cijelo polje na kojem je naselje izgradjeno zvalo se Kovacici, a teritorijalno sve do 60tih godina zvalo se Novo Radakovo. za vrijeme AU tu su se naselili Dalmatinci pa se u narodu zvalo Mala Dalmacija bilo selo, izmedju dva svjetska rata tu su se naselili Hrvati iz Zapadne Hercegovine i naselje se prosirilo i prozvalo Crkvice radi nekoliko malih crkvi koje su novi doseljenici tu izgradili. Naselje je iznova izgradjeno i modernizirano izmedju 75 god i 85 god i ostalo u narodu Crkvice. Mnogi sad ne vjeruju u to cak i kad im pokazes pismene dokaze o tome..

velija
Član
Postovi: 18
Pridružen/a: 07 nov 2012 20:40

Re: Crkvina

Post Postao/la velija » 05 sep 2016 22:12

Dezidijat je napisao/la:Mozda su nazivi novijeg doba. Evo npr u Zenici imas naselje Crkvice, to cijelo polje na kojem je naselje izgradjeno zvalo se Kovacici, a teritorijalno sve do 60tih godina zvalo se Novo Radakovo. za vrijeme AU tu su se naselili Dalmatinci pa se u narodu zvalo Mala Dalmacija bilo selo, izmedju dva svjetska rata tu su se naselili Hrvati iz Zapadne Hercegovine i naselje se prosirilo i prozvalo Crkvice radi nekoliko malih crkvi koje su novi doseljenici tu izgradili. Naselje je iznova izgradjeno i modernizirano izmedju 75 god i 85 god i ostalo u narodu Crkvice. Mnogi sad ne vjeruju u to cak i kad im pokazes pismene dokaze o tome..
Slucajno poznajem mjesto o kom govoris. Ispitivao sam 220 kV trafostanicu u tom dijelu.
Moguce da je bilo ali vecina toponima je nastala po postojanju neke crkve tu. Konkretno na opstini Rogatica imaju tri takva toponima, a jedan u mom podrucju interesovanja. Bila je crkva i danas je tu dosta kamenja koje nije iskoristeno za gradnju objekata ili nasipanje puta. Orijentacija je mogla biti istok-zapad. I tu su jos dva stecka koje Beslagic nije registrovao. Odatle pocinje uzvisenje zvano Gosina. Ima tumacenja da je to moglo nastati od Gostinja, kao da je tu nekad bio gost (drugi u hijerarhiji u crkvi bosanskoj. To je od Borca udaljeno manje od 10 km. Imam osjecaj da bi istoricari koje sam kontaktirao radije zrtvovali zdrav zub nego se decidno izjasnili o tome da li je crkva bosanska imala crkvene objekte. Vjeruju samo u dokumente kojih u ovim slucajevima nema

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Crkvina

Post Postao/la Dezidijat » 05 sep 2016 23:12

Pa, da su bogumili imali crkve kao sto su katolicke ili pravoslavne ne bi ih papa proklinjo i slao na njih krizarske pohode i inkvizicije! Osim toga nakon prikljucenja Bosne Osmanskom carstvu potpisana je Ahdnama nakon koje se izgradilo stotine crkvih i pravoslavnih i katolickih sirom bosanskog kraljevstva. Da su se bogumili molili u crkvama i krizu ne bi ih unistavali nego bi te objekte preuzeli katolici ili pravoslavci, osim toga da su bogumili bili tako organizirani da su imali crkve i samostane ne bi postali Muslimani jer bi ih ahdnama stitila i samo bi nastavili sa svojom religijom kao sto su svi na Balkanu. Po, mom mišljenju dosta tih ''crkvenih'' naziva potice bas iz perioda AU i perioda SHS Jugoslavije evo dajem ti primjer: http://zenica-online.com/2010/11/dominijeva-cardaklija/

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Crkvina

Post Postao/la kliker » 06 sep 2016 09:54

velija je napisao/la:
Dezidijat je napisao/la:Mozda su nazivi novijeg doba. Evo npr u Zenici imas naselje Crkvice, to cijelo polje na kojem je naselje izgradjeno zvalo se Kovacici, a teritorijalno sve do 60tih godina zvalo se Novo Radakovo. za vrijeme AU tu su se naselili Dalmatinci pa se u narodu zvalo Mala Dalmacija bilo selo, izmedju dva svjetska rata tu su se naselili Hrvati iz Zapadne Hercegovine i naselje se prosirilo i prozvalo Crkvice radi nekoliko malih crkvi koje su novi doseljenici tu izgradili. Naselje je iznova izgradjeno i modernizirano izmedju 75 god i 85 god i ostalo u narodu Crkvice. Mnogi sad ne vjeruju u to cak i kad im pokazes pismene dokaze o tome..
Slucajno poznajem mjesto o kom govoris. Ispitivao sam 220 kV trafostanicu u tom dijelu.
Moguce da je bilo ali vecina toponima je nastala po postojanju neke crkve tu. Konkretno na opstini Rogatica imaju tri takva toponima, a jedan u mom podrucju interesovanja. Bila je crkva i danas je tu dosta kamenja koje nije iskoristeno za gradnju objekata ili nasipanje puta. Orijentacija je mogla biti istok-zapad. I tu su jos dva stecka koje Beslagic nije registrovao. Odatle pocinje uzvisenje zvano Gosina. Ima tumacenja da je to moglo nastati od Gostinja, kao da je tu nekad bio gost (drugi u hijerarhiji u crkvi bosanskoj. To je od Borca udaljeno manje od 10 km. Imam osjecaj da bi istoricari koje sam kontaktirao radije zrtvovali zdrav zub nego se decidno izjasnili o tome da li je crkva bosanska imala crkvene objekte. Vjeruju samo u dokumente kojih u ovim slucajevima nema
Ja sam negdje citao, pogledat cu ako me sjecanje ne vara u jednoj knjizi o Gacku gdje se spominje crkvar Bosanska i mjesto gdje se ona nalazila. Ako to nadjem poslat cu ti...

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Crkvina

Post Postao/la Gorcin » 06 sep 2016 12:21

velija je napisao/la:Mnogo je mjesta sa ovim nazivom sirom istocnog dijelea Bosne, a vjerovatno i sire, ali jos nisam uspio naci valjano tumcenje odakle taj naziv. Katolicizam nije mogao dobaciti, recimo do Rogatice, pravoslavlja nije bilo, a na opstini su tri takva toponima. Kad se tvrdi da crkva bosanska nije imala crkvene objekte ( u sto nisam ubijedjen), onda nepoznanica nastanka ovog toponima postaje jos vecom. Mozda neko zna nesto vise o ovome
Ibrahim Pašić je u svojim knjigama dosta obrađivao rogatički kraj, glasinačku kulturu, toponimiju, itd. pa možda tamo iskopaš nešto...
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

velija
Član
Postovi: 18
Pridružen/a: 07 nov 2012 20:40

Re: Crkvina

Post Postao/la velija » 09 sep 2016 21:18

Gorcin je napisao/la:
velija je napisao/la:Mnogo je mjesta sa ovim nazivom sirom istocnog dijelea Bosne, a vjerovatno i sire, ali jos nisam uspio naci valjano tumcenje odakle taj naziv. Katolicizam nije mogao dobaciti, recimo do Rogatice, pravoslavlja nije bilo, a na opstini su tri takva toponima. Kad se tvrdi da crkva bosanska nije imala crkvene objekte ( u sto nisam ubijedjen), onda nepoznanica nastanka ovog toponima postaje jos vecom. Mozda neko zna nesto vise o ovome
Ibrahim Pašić je u svojim knjigama dosta obrađivao rogatički kraj, glasinačku kulturu, toponimiju, itd. pa možda tamo iskopaš nešto...
Znam sta je Pasic pisao. Imam osjecaj da zuri kad pise

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Crkvina

Post Postao/la kliker » 09 sep 2016 21:35

U Cernici i Kljucu navodi se postojanje Crkve Bosanske. Gacko kroz vijekove Novak Mandic.

velija
Član
Postovi: 18
Pridružen/a: 07 nov 2012 20:40

Re: Crkvina

Post Postao/la velija » 09 sep 2016 22:29

kliker je napisao/la:U Cernici i Kljucu navodi se postojanje Crkve Bosanske. Gacko kroz vijekove Novak Mandic.
Mislis na objekte crkve bosanske?

velija
Član
Postovi: 18
Pridružen/a: 07 nov 2012 20:40

Re: Crkvina

Post Postao/la velija » 09 sep 2016 22:41

kliker je napisao/la:U Cernici i Kljucu navodi se postojanje Crkve Bosanske. Gacko kroz vijekove Novak Mandic.
Ne mogu da nadjem tu knjigu

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Crkvina

Post Postao/la kliker » 10 sep 2016 09:52

velija je napisao/la:
kliker je napisao/la:U Cernici i Kljucu navodi se postojanje Crkve Bosanske. Gacko kroz vijekove Novak Mandic.
Mislis na objekte crkve bosanske?
Da tako kaze...

velija
Član
Postovi: 18
Pridružen/a: 07 nov 2012 20:40

Re: Crkvina

Post Postao/la velija » 11 sep 2016 14:34

kliker je napisao/la:
velija je napisao/la:
kliker je napisao/la:U Cernici i Kljucu navodi se postojanje Crkve Bosanske. Gacko kroz vijekove Novak Mandic.
Mislis na objekte crkve bosanske?
Da tako kaze...
Kako doci do te knjige ili bar do pasusa gdje to navodi? Bio bih ti zahvalan

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Crkvina

Post Postao/la kliker » 11 sep 2016 17:39

velija je napisao/la:
kliker je napisao/la:
velija je napisao/la: Mislis na objekte crkve bosanske?
Da tako kaze...
Kako doci do te knjige ili bar do pasusa gdje to navodi? Bio bih ti zahvalan
Nemam pojma... i ja sam je nasao na nekoj pijaci... no ja ti mogu slikat te stranice pa poslat...

Odgovorite