☑ Pravila foruma i savjeti

Re: Moderacija foruma

Moderator/ica: Drina

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Moderacija foruma

Post Postao/la ABen » 12 jan 2016 19:48

Zabranjeno otvaranje novih tema bez dozvole admina i moderatora!

Postavljajte na ovu temu sve prijedloge za nove teme i sugestije oko tema.

Posto ovo nije velik forum mozete sve vase prijedloge i sugestije oko moderacije podforuma Bošnjaci postaviti na ovu temu. Ovdje mozete isto postavljati i komentare gdje nema otvorene teme na ovom pod forumu a mislite da je interesantno da podjelite sa ostalim.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Moderacija Bošnjaci podforuma

Post Postao/la ABen » 12 jan 2016 19:57

Sta kazete da spojimo ove dole dvije teme u jednu i damo novi naziv temi kao
"Najznacajnij termini Bosnjaka i sijecanje na njih" ili nesto slicno. Tako da mozemo sve vazne termine za Bosnjake postavljati tu.
Sijecam se da je @Abidaga bio napravio pregled svih vaznih termina i praznika na starom forumu.
Tako nesto treba nam opet. Da popunimo cijelu godinu. Moj prvi prijedlog je "9. januar kao Dan početka genocida nad Bošnjacima" .


Bosnjaci!!Sretan Vam 04.avgust
viewtopic.php?f=17&t=519

Sretan dan nezavisnosti
viewtopic.php?f=17&t=374
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Moderacija Bošnjaci podforuma

Post Postao/la ABen » 12 jan 2016 20:42

Mislim ovako nesto da napravimo, od mene na brzinu sastavljenjo.

9. januar, Dan početka genocida nad Bošnjacima
9. januaru kao danu kada je velikosrpska hunta ozvaničila početak genocidne agresije na Bosnu i Bošnjake.

1. mart, Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine
Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine je nacionalni praznik koji se obilježava 1. marta svake godine, a kojim se proslavlja nezavisnost Bosne i Hercegovine od Socijalističke federativne republike Jugoslavije. Referendum za nezavisnost BiH održan je na preporuku Arbitražne komisije međunarodne konferencije o Jugoslaviji, u završnoj fazi disolucije bivše SFRJ. Održan je 29. februara i 1. marta 1992 godine, a označavao je opredjeljivanje građana ka budućnosti zemlje, ali ujedno je bio i uvod u krvavi rat.

4. augusta, bitka za Banja Luku
1736. godine, Habsburgovci su prekršili sporazum iz Požarevca i prešli granicu na rijeci Savi. U jednom od najznačajnijih događaja za bošnjačku historiju, lokalno bošnjačko plemstvo organizovalo je odbranu i kontranapad, potpuno nezavisno od nedjelotvornih carskih zvaničnika. 4. augusta u bici za Banju Luku, brojčano inferiornije bošnjačke snage nagnale su u bijeg habsburšku armiju i vratili ih u Slavoniju.

12. septembra, proglašavanje autonomije Bosne
Godine 1831. diže se veliki ustanak Bošnjaka na čelu sa Husein-kapetanom Gradaščevićem za autonomiju Bosne. Te iste godine bosanska vojska, sa Husein-kapetanom Gradaščevićem na čelu, osvaja Travnik i zarobljava vezira, te ga javno ponižava, tjerajući ga da skine novu "reformsku" odjeću i obuče tradicionalnu nošnju. Zatim bosanska vojska sa preko 25.000 vojnika nanosi značajan poraz Velikom veziru na Kosovu, a 12. septembra 1831. godine u Sarajevu i zvanično proglašava autonomiju Bosne.

25. novembar, Dan državnosti
Deklaracija Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine (ZAVNOBiH), izdata 25. novembra 1943. godine od strane antifašističke vlasti je dokument koji je obnovio državnost Bosne i Hercegovine i smatra se ustavnom osnovom moderne Bosne i Hercegovine. Ovaj dokument koristi u osnovi isti rječnik kao i ustav iz 1910. godine.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Moderacija Bošnjaci podforuma

Post Postao/la ABen » 12 jan 2016 20:45

jos jedan prijedlog od mene

11. juli, Genocid u Srebrenici
Genocid u Srebrenici je ratni zločin izvršen u 11.-22.jula 1995. za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini. Genocid se sastojao od masovnih, planski provedenih ubistava zarobljenih bošnjačkih muškaraca i dječaka između 12 i 77 godina. Desio u regionu Srebrenice, a izvršile su ga Vojska Republike Srpske pod komandom generala Ratka Mladića, uključujući i paravojnu formaciju "Škorpioni", pod kontrolom Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, zajedno s nekoliko stotina grčkih i ruskih volontera
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Moderacija Bošnjaci podforuma

Post Postao/la Jack » 12 jan 2016 21:06

Posto ovo nije velik forum
Kvalitet je bolji od kvantiteta.Hoces li uzeti jednu kremenadlu.Da prste polizes.Ili 100 losijih

https://www.youtube.com/watch?v=oYM0gatEuS4

Sto se ne zenis Jack.A kako cu.Ne zelim zenu radi s****,zelim zenu koja ce me postovati.

Isto za forum.Nek me neko ovdje mrvicu postuje

Meni je drago da imas prijedloge.Dobar si ti momak.Vidi sta Hamza misli.I ako se ja slozim s Hamzom.Onda ok

Upitaj Hamzu,Amkosa i jos nekog.Ako oni kazu da je tako bolje.Tako ce i biti.Ja cu biti samo eto glas jedan,nista vise

Ps:Super dobru kremenadlu je ovdje veoma tesko naci

:?
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Moderacija Bošnjaci podforuma

Post Postao/la ABen » 12 jan 2016 21:12

Jack je napisao/la:Ps:Super dobru kremenadlu je ovdje veoma tesko naci

:?
A gdje nije?
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Moderacija Bošnjaci podforuma

Post Postao/la Abidaga » 12 jan 2016 23:07

ABen je napisao/la:Sta kazete da spojimo ove dole dvije teme u jednu i damo novi naziv temi kao
"Najznacajnij termini Bosnjaka i sijecanje na njih" ili nesto slicno. Tako da mozemo sve vazne termine za Bosnjake postavljati tu.
Sijecam se da je @Abidaga bio napravio pregled svih vaznih termina i praznika na starom forumu.
Tako nesto treba nam opet. Da popunimo cijelu godinu. Moj prvi prijedlog je "9. januar kao Dan početka genocida nad Bošnjacima" .


Bosnjaci!!Sretan Vam 04.avgust
viewtopic.php?f=17&t=519

Sretan dan nezavisnosti
viewtopic.php?f=17&t=374
Bosnjacki kalendar i to kao zivi dokument. Ali nece moci ako ti 11. juli Dan genocida u Srebrenici nije svetinja. Osnov je vaktija, drzavni praznici, 11. juli, godisnjice historijskih bitki i dogadjaja. Lista se popunjava tokom godine.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Moderacija Bošnjaci podforuma

Post Postao/la ABen » 13 jan 2016 08:40

Znaci @Abidaga je za. Ono mi je bila tip greska sa 11. juli. Popravio sam. Pisao sam sinoc a bio sam umoran.

Po @Abidagi bi bio naziv teme "Bosnjacki kalendar". Sto se mene tice moze.

Ima li jos nekog ko je za ili protiv.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

atif
Član
Postovi: 6224
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Moderacija Bošnjaci podforuma

Post Postao/la atif » 13 jan 2016 11:00

ABen je napisao/la:Znaci @Abidaga je za. Ono mi je bila tip greska sa 11. juli. Popravio sam. Pisao sam sinoc a bio sam umoran.

Po @Abidagi bi bio naziv teme "Bosnjacki kalendar". Sto se mene tice moze.

Ima li jos nekog ko je za ili protiv.
Sjecam se tog kalendara. Podrzavam ideju jer je otrgnuto od zaborava.

Ja bi pojednostavio i umjesto kantona koristio regija ili onda nek bude isto prijedorski kanton ili bjeljinski kanton.
Mada bi trebali da pojednostavimo radi vrsenja medijskog pritiska nazive koji pozivaju na spajanje regija.
Np. Sandzaklije nazivaju juzni i sjeverni sandzak, sto je odlicna ideja. Tako i mi trebamo nazvati istocna i zapadna krajina.
Znaci treba o nazivima ramisliti jer sa tom idejom sirimo uticaj.
Sta vi mislite o ovome?

Dvije teme bi se trebale zakaciti na vrh: tema bosnjacka strategija i Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Moderacija Bošnjaci podforuma

Post Postao/la ABen » 13 jan 2016 12:24

Abidaga je napisao/la:Sokolac nije centar nikakve regije. Tu temu treba sastaviti sa temom Bijeljinska regija i dati naziv Istocna Bosna ili
Privremeno okupirane teritorije istocne Bosne. Temi Trebinjska regija bi dao naziv Istocna Hercegovina.
hamza je napisao/la:Ja bi pojednostavio i umjesto kantona koristio regija ili onda nek bude isto prijedorski kanton ili bjeljinski kanton.
Mada bi trebali da pojednostavimo radi vrsenja medijskog pritiska nazive koji pozivaju na spajanje regija.
Np. Sandzaklije nazivaju juzni i sjeverni sandzak, sto je odlicna ideja. Tako i mi trebamo nazvati istocna i zapadna krajina.
Znaci treba o nazivima ramisliti jer sa tom idejom sirimo uticaj.
Sta vi mislite o ovome?
Posto ne bih sklapao teme u jos vecu i grupirao ih. Da ne pokvarimo forum. Moj prijedlog na vase prijedloge je da promjenimo nazive tema ovako.

"Prijedorska regija" bi bila "Istocna Prijedorska Krajina"
"Unsko-sanski kanton" bi bila "Zapadna krajina - Unsko-sanski kanton"
"Banjalučka regija" bi bila "Istocna Banjalučka krajina"
Ovdje ima jos jedna regija gdje nemamo te teme, a to je regija okolo Bosanske Gradiske. Znaci moze biti da u budcnosti otvorimo jos koju temu na ovom podforumu. Zato daj da bude sto preglednije.

"Hercegovačko-neretvanski kanton" bi bila "Zapadna Hercegovina - Hercegovačko-neretvanski kanton"
"Trebinjska regija" bi bila "Istocna Hercegovina Trebinje-Foca"

"Sokolačka regija" bi bila "Podrinje"
"Bosansko-podrinjski kanton" bi bila "Podrinje Gorazde - Bosansko-podrinjski kanton"

"Bijeljinska regija " bi bila "Istocna Bosna Bijeljinja"
"Tuzlanski kanton" bi bila "Istocna Bosna Tuzla - Tuzlanski kanton"

Ko se slaze sve sa ovim, nek digne ruku, kad se sad promjeni nema vise mijenja dok nam se necefne. @hamza ti molim te prebroji glasove.

:gut:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Moderacija Bošnjaci podforuma

Post Postao/la ABen » 13 jan 2016 12:29

Tema "Bošnjački Kalendar" bit ce danas napravljenja od mene u toku dana kad Jack jos da svoju saglasnost ili ne.

Vi mozete davati prijedloge za termine koji bi trebali uci u kalendar.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Moderacija podforuma Bošnjaci

Post Postao/la Zmaj » 13 jan 2016 15:10

Super uradjeno ABene! :gut:

Evo neki prijedlozi od mene i kako bi ja to uradio da bi ovaj podforum bio jos bolje:
Preimenuj
"Kanton 10" -> "Livanjski kanton"
"Sokolacka regija" -> "Romanijska regija"

Napravi novu temu za Focu, Kalinovik i Cajnice. Ime bi bilo "Focanska regija".
Isto tako bi uradio i za Podrinje i stavio tu opstine Zvornik, Bratunac, Srebrenica, Milici, Sehovici, Vlasenica i mozda jos Zepu. Stavi ime "Podrinjska regija". Znaci za Semberiju bi bila druga tema a ostavio bi ime "Bijeljinska regija".

Treba nam i jedna tema za Posavinu. Ja bi samo stavio kanton u pederaciji tu, znaci "Posavski kanton".
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Moderacija Bošnjaci podforuma

Post Postao/la Abidaga » 13 jan 2016 20:12

ABen je napisao/la:
Abidaga je napisao/la:Sokolac nije centar nikakve regije. Tu temu treba sastaviti sa temom Bijeljinska regija i dati naziv Istocna Bosna ili
Privremeno okupirane teritorije istocne Bosne. Temi Trebinjska regija bi dao naziv Istocna Hercegovina.
hamza je napisao/la:Ja bi pojednostavio i umjesto kantona koristio regija ili onda nek bude isto prijedorski kanton ili bjeljinski kanton.
Mada bi trebali da pojednostavimo radi vrsenja medijskog pritiska nazive koji pozivaju na spajanje regija.
Np. Sandzaklije nazivaju juzni i sjeverni sandzak, sto je odlicna ideja. Tako i mi trebamo nazvati istocna i zapadna krajina.
Znaci treba o nazivima ramisliti jer sa tom idejom sirimo uticaj.
Sta vi mislite o ovome?
Posto ne bih sklapao teme u jos vecu i grupirao ih. Da ne pokvarimo forum. Moj prijedlog na vase prijedloge je da promjenimo nazive tema ovako.

"Prijedorska regija" bi bila "Istocna Prijedorska Krajina"
"Unsko-sanski kanton" bi bila "Zapadna krajina - Unsko-sanski kanton"
"Banjalučka regija" bi bila "Istocna Banjalučka krajina"
Ovdje ima jos jedna regija gdje nemamo te teme, a to je regija okolo Bosanske Gradiske. Znaci moze biti da u budcnosti otvorimo jos koju temu na ovom podforumu. Zato daj da bude sto preglednije.

"Hercegovačko-neretvanski kanton" bi bila "Zapadna Hercegovina - Hercegovačko-neretvanski kanton"
"Trebinjska regija" bi bila "Istocna Hercegovina Trebinje-Foca"

"Sokolačka regija" bi bila "Podrinje"
"Bosansko-podrinjski kanton" bi bila "Podrinje Gorazde - Bosansko-podrinjski kanton"

"Bijeljinska regija " bi bila "Istocna Bosna Bijeljinja"
"Tuzlanski kanton" bi bila "Istocna Bosna Tuzla - Tuzlanski kanton"

Ko se slaze sve sa ovim, nek digne ruku, kad se sad promjeni nema vise mijenja dok nam se necefne. @hamza ti molim te prebroji glasove.

:gut:
Mislim da su to predugi nazivi i da se vise trebamo drzati politicki i historijski cinjenica:
Brcko distrikt
TK
ZDK
SBK
Livanjski kanton
Zapadna Hercegovina
Istocna Hercegovina
Posavina
Sarajevska regija (slobodne i privremeno okupirane teritorije u istoj temi)
BPK Gorazde
Istocna Bosna (ili Podrinje pod uslovom se prikljuci i Bijeljina u kojoj se svakako slabo sta desava. Ako se ipak Bijeljini dodjeli bezpotrebna tema koja bi bila u suprotnosti sa idejom o sastavljanju tema onda bi se Podrinje trebalo dijeliti na gornje i srednje).

Ostaje Doboj, privremeno okupiranje teritorije Bosanske Krajine i USK. Tu ja vidim 3 ili 4 teme ali vjerujem da krajisnic to bolje mogu procjeniti od mene.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Moderacija podforuma Bošnjaci

Post Postao/la Jack » 13 jan 2016 22:33

"Romanijska regija
Tacno tako.Prijedor i zasluzuje temu jer je grad.Sokolac je selo.

Mozda Istocna Bosna i Podrinje.Ili da se podijeli tema na Donje i Gornje Podrinje

Da,Mozes otvoriti temu o Bosnjackom kalendaru
Super je ovako.Ne treba vise spajati teme,mislim da je sad daleko ljepse nego prije
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Moderacija podforuma Bošnjaci

Post Postao/la ABen » 14 jan 2016 09:53

Jack je napisao/la: Da,Mozes otvoriti temu o Bosnjackom kalendaru
Super je ovako.Ne treba vise spajati teme,mislim da je sad daleko ljepse nego prije
Thema "Bošnjački Kalendar" je napravljenja ovdje, tu sam spojio one dvije teme.
viewtopic.php?f=17&t=374

Prvu poruku teme cu editirati i postavljati sve termine koje se dogovorimo.
Za prijedlog termina je vazno i kratko objasnjene sta se desilo tacno na taj dan. Zamolio bih samo sa da nepredlazete rodjendane osoba i dan kad je osoba preselila na ahiret.
To mi je nekako komunistici i vlaski.

bujrum predlazite termine na temi, link je:
viewtopic.php?f=17&t=374
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Moderacija podforuma Bošnjaci

Post Postao/la ABen » 14 jan 2016 10:16

Jack je napisao/la:
"Romanijska regija
Tacno tako.Prijedor i zasluzuje temu jer je grad.Sokolac je selo.

Mozda Istocna Bosna i Podrinje.Ili da se podijeli tema na Donje i Gornje Podrinje

Super je ovako.Ne treba vise spajati teme,mislim da je sad daleko ljepse nego prije
Trebinjsku Regiju sam preimenovao u "Istočna Hercegovina"
HNK sam preimenovao u "Zapadna Hercegovina-HNK"
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

atif
Član
Postovi: 6224
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Moderacija podforuma Bošnjaci

Post Postao/la atif » 14 jan 2016 13:29

Mozes li kako zaljepiti one prve dvije teme povratak i nacionalna pitanja u vrh?

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Moderacija podforuma Bošnjaci

Post Postao/la ABen » 14 jan 2016 13:48

hamza je napisao/la:Mozes li kako zaljepiti one prve dvije teme povratak i nacionalna pitanja u vrh?
Mozes i ti, idi na prvi post u temi, kliknes na uredi i onda dole imas mogucnosta da izaberes Vazno. Kad kliknes na prihvati, tema ti je gore istaknuta.

slika
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Moderacija podforuma Bošnjaci

Post Postao/la Jack » 14 jan 2016 16:58

Ostavi mape kako jesu
I ovo zapadna Krajina Usk je glupost.Samo stavi Usk kanton
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Moderacija podforuma Bošnjaci

Post Postao/la Abidaga » 14 jan 2016 17:22

ABen je napisao/la:
Jack je napisao/la: Da,Mozes otvoriti temu o Bosnjackom kalendaru
Super je ovako.Ne treba vise spajati teme,mislim da je sad daleko ljepse nego prije
Thema "Bošnjački Kalendar" je napravljenja ovdje, tu sam spojio one dvije teme.
viewtopic.php?f=17&t=374

Prvu poruku teme cu editirati i postavljati sve termine koje se dogovorimo.
Za prijedlog termina je vazno i kratko objasnjene sta se desilo tacno na taj dan. Zamolio bih samo sa da nepredlazete rodjendane osoba i dan kad je osoba preselila na ahiret.
To mi je nekako komunistici i vlaski.

bujrum predlazite termine na temi, link je:
viewtopic.php?f=17&t=374
Naziv teme mora nositi i ime godine posto se Bosnjacki kalendar svake godine prilagodjava vaktiji:

Lejletu'r-regaib - četvrtak, 07. april 2016.
To je noć u kojoj je majka Amina zanijela Božijeg poslanika Muhammeda, neka je spas i mir Božiji na njega. U narodu se naziva noć želja a obilježava se dovama, dobrovoljnim namazima, učenjem mevluda i drugim Bogu ugodnim sadržajima.

Lejletu'l-miradž - utorak, 03. maj 2016.
Ovo je noć u kojoj je Muhammed, neka je mir i spas Božiji na njega, uz Božiju pomoć uzdignut do mjesta do kojeg nikad niko od ljudi ni prije ni poslije njega nije stigao. To se dogodilo 27. noći mjeseca redžeba 621. godine. Božiji Poslanik je te noći najprije nošen od Časnog Hrama u Mekki do džamije El-Aksa u Jerusalemu, a potom uzdignut kroz pojedina nebesa do Sidretu-l-muntehaa (Lotosa nad sedmim nebom) ili još bliže Uzvišenom. Tu se Poslanik, neka je spas i mir Božiji na njega, susreo sa nekim poslanicima, a razgovarao je i sa Uzvišenim Bogom. Na miradžu su objavljena posljednja dva stavka poglavlja El-Bekare, naređeno je pet dnevnih namaza muslimanima, a kao uspomena na razgovor vođen na miradžu u namazu se uči tkzv. ettehijat, na svakom sjedenju prilikom obavljanja namaza.
Ovaj dan je i Dan vakifa - onih koji svoju imovinu ostavljaju kao zadužbinu na korist generacijama poslije njih.

Dan džamija - subota, 07. maj 2016.
Odlukom Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini 07. maj je proglašen Danom džamija. Ovaj datum je odabran jer je 07. maja 1993. godine u 03.05 sati srušena Ferhadija džamija u Banjaluci. Ferhadija džamija je sagrađena 1579. godine a dao ju je sagraditi bosanski namjesnik Ferhat-paša Sokolović. Bila je pod zaštitom UNESKO-a, a njeno rušenje sastavni je dio plana o uništavanju objekata duhovne i materijalne kulture muslimana.

Mevlud na Buni - subota, 14. maj 2016.
Na ovom se lokalitetu tradicionalno održava vjersko-kulturna manifestacija. Ovdje se muslimani sakupe kako bi na jednom od najljepših prirodnih ambijenata izrazili svoju pripadnost islamu, obavili svoje namaze, a slušajući vazove svojih duhovnih vođa podsjetili se na prolaznost ovoga svijeta. Tekija na Buni u Blagaju, desetak kilometara od Mostara, prema kazivanjima Evlije Čelebije sagrađena je 1697. godine, a današnja zgrada potiče iz 1851. kada je Omer-paša Latas dao obnoviti objekat. Ona je danas turistička destinacija, a u vrijeme Mevluda iz svih krajeva naše zemlje, te iz inozemstva Tekiju pohodi desetine hiljada ljudi.

Lejletu'l-berat - subota, 21. maj 2016.
Petnaesta noć mjeseca ša'bana, osmog mjeseca hidžretskog kalendara, je mubarek noć Lejletu'l-berat. Ta noć se obilježava kao noć u kojoj meleki počinju pisati sudbinu čovječanstva i svakog čovjeka pojedinačno za narednu godinu. Ona navješćuje skori dolazak mubarek mjeseca ramazana.

Ajvatovica - nedjelja, 29. maj 2016.
To je tradicionalno dovište bosanskih muslimana u drevnom gradu Pruscu, i mjesto gdje se u jednom danu okupi najviše ljudi u Bosni i Hercegovini. Iako u sebi ima i vjerskih elemenata Ajvatovica nije samo vjerska manifestacija. Ona ima za cilj okupiti na jednom mjestu veliki broj muslimana i osnažiti ih za budućnost. Stoljećima su se muslimani okupljali na mjestu gdje je, prema kazivanjima, Ajvaz-dedina dova upućena Uzvišenom Bogu raspolutila stijenu i tako Prusac dobio toliko potrebnu vodu. Od 1949. godine, kada su krvavo spriječili održavanje Ajvatovice, komunistički režim je bio zabranio ovu manifestaciju. To je trajalo sve do 1990. godine, a od tada je Ajvatovica vjerskokulturna manifestacija čiji se sadržaji prezentiraju nekoliko dana u Bugojnu, Travniku, Donjem Vakufi i Pruscu.

Prvi dan ramazana-početak posta - ponedjeljak, 06. juni 2016.
Mjesec ramazan je mjesec obaveznoga posta za sve punoljetne, zdrave muslimane koji nisu na putu. Post je naređen 2. godine po hidžri (624.). Svaki punoljetan, zdrav, slobodan musliman dužan je postiti čitavih mjesec dana od zore do zalaska sunca. To je treći temelj islama. Mjesec ramazan je 9. mjesec islamskoga kalendara koji nekad ima 29 a nekad 30 dana. Muslimani poste u svim godišnjim dobima s obzirom na lunarni kalendar. Godina muslimanskog kalendara je kraća za deset dana od sunčeve godine, pa se tako ramazan pomjera svake godine za deset dana. Ko posti 36 godina redovno postio je ramazan u svako godišnje doba i u svim mjesecima i danima.

Dan pobjede na Bedru - srijeda, 22. juni 2016.
Druge godine po preseljenju (hidžri) Muhammeda, neka je spas i mir Božiji na njega, iz Meke u Medinu, odnosno 624. godine na obroncima Bedra dogodila se prva velika bitka u povijesti islama. Idolopoklonici iz Meke, iako su bili tri puta brojniji, poraženi su na Bedru i to je jedna od najvećih pobjeda muslimana u povijesti. Ova pobjeda je potvrdila zajednicu vjernika iz Medine kao važan i snažan faktor s kojim moraju računati svi stanovnici Arabijskog poluotoka. Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini je 17. ramazan, dan kada se dogodila bitka na Bedru, proglasila je Danom bošnjačke dijaspore.

Lejletu-l-kadr - petak, 01. juli 2016.
Noć kadr je noć početka objavljivanja Kur'ana, posljednje objave koju je Bog poslao ljudima. Ovoj je noći posvećeno jedno cijelosti poglavlje Kur'ana. To je "noć bolja od hiljadu mjeseci", a "u njoj silaze Meleki i Džibril zbog odluke svake". U Noći kadr muslimani mole za oprost svojih grijeha i milost Božiju na oba svijeta. Veličina ove noći sadržana je u objavljivanju Kur'ana, najveće milosti ikad darovane. Islamska zajednica je označila ovu noć kao noć znanja, nauke i obrazovanja, te se u tu svrhu organiziraju dobrotvorne akcije prikupljanja sredstava za obrazovne ustanove Islamske zajednice.

Prvi dan Ramazanskog bajrama - utorak, 05. juli 2016.
Muslimani u svojoj tradiciji imaju dva velika mubarek dana, dva bajrama - Ramazanski i Kurban-bajram.
Ramazanski bajram nastupa 1. ševvala, desetog mjeseca hidžretskog kalendara. Muslimani se ovoga bajrama raduju jer su ispostili mjesec ramazan, obnovili svoja znanja i potvrdili svoju pokornost Bogu Uzvišenom. Ovaj bajram traje tri dana. Muslimani se na Bajram okupaju, obuku najbolja odijela, posjećuju mezarja, obilaze rodbinu, prijatelje, komšije, dijele sadaku.

Dan šehida - drugi dan Bajrama – srijeda, 06. juli 2016.
Odlukom Rijaseta Islamske zajednice drugi dan ramazanskog bajrama proglašen je Danom šehida. To je dan sjećanja na sve one koji su svoje živote dali braneći svoju porodicu, čast, domovinu i vjeru. Na Dan šehida se obiđu šehidska mezarja, posjete šehidske porodice, prouči hatma za sve šehide i podsjeti se na njihovu uzvišenu žrtvu.

Dan Srebrenice - ponedjeljak, 11. juli 2016.
Dan sjećanja na šehide Srebrenice stradale u masovnom genocidu 1995. godine u zaštićenoj zoni Ujedinjenih naroda. Na ovaj dan u svim džematima uče se hatme, jasini i dove, a u Potočarima se organizira poseban vjerski program i dženaza-namaz za ekshumirane žrtve genocida u Srebrenici.
Džuma na musalli u Kamengradu - petak, 08. juli 2016.
Prema predanjima ovdje je klanjana prva džuma-namaz prilikom turskog osvajanja Bosanske Krajine. Sami lokalitet se naziva musallom, dakle mjestom gdje se obavlja namaz. Ovdje je sačuvan i mihrab i to je jedno od rijetkih mjesta u Bosni gdje mihrab stoji na otvorenom. Tradicionalno se na džuma-namazu u Kamengradu okupi veliki broj muslimana.

Karići - subota, 30. i nedjelja, 31. juli 2016.
Dovište u Karićima kod Vareša jedno je od posjećivanijih u Bosni i Hercegovini.
Cijela manifestacija se održava u i oko drvene džamije stare nekoliko stoljeća. Džamija nakon velikog pomijeranja stanovništva nema više svoga džemata i jedino je održavaju ovakva okupljanja. Osim predavanja, vazova i mevluda ovdje se nakon jacije-namaza u subotu, posljednje sedmice mjeseca augusta, organizira tradicionalni derviški zikr koji traje do sabaha sljedećeg dana. U toku agresije džamija je potpuno uništena i spaljena, te se pristupilo njenoj rekonstrukciji. Prva dova nakon agresije je organizirana 1999. godine.

Solun/Olovo - Šehitska dova, subota, 20. august 2016.
Ova dova se tradicionalno održava u haremu džamije u Solunu kod Olova u kojem je ukopano 140 šehida. Učenjem dove nastavlja se tradicija poštivanja šehida i sjećanja na njihovu nesebičnu žrtvu. Osim ovoga dovišta u Olovu postoji još sedamnaest drugih, ali je šehitska dova u Solunu najznačajnija i centralno je dovište olovskog kraja.
Kraljeva Sutjeska - petak, 26. august 2016. Posljednjeg petka u mjesecu augustu organizira se tradicionalni mevlud u Kraljevoj Sutjesci kod Kaknja. Džam؛ju u Kraljevoj Sutjesci sagradio je, prema kazivanjima, sam Mehmed II Osvajač 1463. godine, neposredno nakon osvojenja utvrđenog grada Bobovca. S obzirom da se mevlud organizira petkom osim uobičajenih sadržaja klanja se džuma- namaz i održi hutba u kojoj se vjernicima skrene pažnja na obavezu čuvanja tradicije i sjećanja.

Dan Arefata, nedjelja, 11. septembar 2016.
Deveti dan posljednjeg mjeseca hidžretskog kalendara poznat je pod nazivom Jevmu'l-arefe (Dan Arefata). Arefat je brežuljak udaljen od Mekke petnaestak kilometara a boravak na Arefatu je obaveza svakoga hadžije, sastavni je dio obreda hadža, te se svi hadžije 09. zul-hidžeta, dan uoči Kurban-bajrama, okupe na ovom mjestu. Na Brdu Milost ؛ (Džebelu'r-rahme) na Arefatu, kako tradicija prenosi, nakon dugog traženja sastali su se Hazreti Adem i Hazreti Havva. Muhamed, Allah mu podario spas i mir, je svoj poznati govor na Oprosnom hadžu održao upravo na Arefatu. Ta tradicija davanja uputa hadžijama i danas je prisutna a održava se na nekoliko velikih svjetskih jezika. Lijepo je da oni koji nisu na hadžu poste ovaj dan.

Kurban-bajram - ponedjeljak, 12. septembar 2016.
Kurban ili Hadži bajram - veliki su mubarek dani, dani velikog Božijeg dobra.
Njihovu važnost određuje klanje kurbana - tradicija Božijeg poslanika Ibrahima, neka je mir i spas Božiji na njega, i dijeljenje kurbanskog mesa siromasima, prijateljima, komšijama; i dani hadža - dan ؛ boravka nekoliko m؛l؛ona muslimana u Časnim mjestima Mekki i Medini. Oni su se sa svih strana svijeta zaputili ka Časnome Hramu kako bi obav؛l ؛ pet ؛ stub ؛slama -hadž- koji im Uzvišeni Bog propisuje, i koji je dužan obaviti svaki musliman čim stekne materijalne uslove za to. Hadžija je Allahov gost kome se pruža prilika da mu budu oprošteni svi grijesi i zato se milioni muslimana svake godine okupe na tlu kojim je koračao Muhammed, neka je mir i spas Božiji na njega. Kurban bajram traje 4 dana.

Dan Udruženja ilmijje, srijeda, 28. septembar 2016.
Ovaj se dan obilježava kao dan Udruženja ilmijje, strukovnog udruženja koje okuplja imame, hatibe, muallime i druge članove udruženja. Na ovaj dan je 1912. godine održana Konstituirajuća Skupština Udruženja ilmije. Cilj osnivanja bio je okupiti u jedno udruženje svu ulemu i doprinijeti jačanju i razvijanju vjerskoga života, pomaganju potrebnih, izdavanju knjiga i časopisa i dr. Prvi predsjednik Glavnog odbora Udruženja ilmije bio je Mehmed Džemaludin ef. Čaušević koji će kasnije postati reisu-l-ulema Islamske zajednice. Dan udruženja ilmije obilježava se različitim sadržajima prigodnim za tu priliku.

Nova hidžretska godina, nedjelja, 02. oktobar 2016.
Nova godina muslimanskoga kalendara nastupa 1. muharrema, što je ove godine 04. novembra. Muslimanski kalendar je lunarni, mjesečev kalendar i godina ovog kalendara je kraća 10 dana od godine sunčevog kalendara. Ovakav način računanja vremena usvojen je za vrijeme halife Omera, neka je Allah s njim zadovoljan, a za početak računanja vremena uzeta je Hidžra - preseljenje Muhameda, neka je mir i spas Božiji na njega, iz Mekke u Medinu. Hidžra se dogodila 622. godine po Isau, neka je spas i mir Božiji na njega.
Muhamed, a.s., je bio prisiljen napustiti svoj rodni grad Mekku i otići tamo gdje neće biti u opasnosti. Medina, ili Jesrib kako se tada zvala, ponudila mu je utočište i Poslanik je, neka je mir i spas Božiji na njega, napustio noću svoj grad i preselio se u Medinu u kojoj je ostao živjeti do svoje smrti.

Dan Ašure - Jevmu Ašura, utorak, 11. oktobar 2016.
Deseti dan mjeseca muharrema naziva se Danom Ašure. Prema predanjima u ovom je danu nakon potopa pristala lađa Božijeg poslanika Nuha, neka je mir i spas Božiji na njega. Preporuka Božijeg poslanika Muhammeda, neka je mir i spas Božiji na njega, je da se posti 9. i 10. muharem, ili 10. i 11. dan ovoga mjeseca. Na ovaj dan se spravlja i posebno jelo ašura (na arapskom deset). Spravlja se tako da se stavi više vrsta voća i povrća i tako napravi smjesa kao znak sjećanja na Nuha, neka je spas i mir Božiji na njega, koji je, po predanjima, u svoju lađu ukrcao po par od svega živoga.

Mevlud - rođenje Božijeg poslanika Muhammeda, neka je mir i spas Božiji na njega, ponedjeljak, 12. decembar 2016.
Posljednji Božiji poslanik Muhamed, neka je spas i mir Božiji na njega, rođen je u ponedjeljak, 12. rebiu'l-evvela, trećeg mjeseca muslimanskog kalendara, 571. godine po Isau, mir i spas Božiji na njega. Muslimani dan rođenja Muhammeda, neka je mir i spas Božiji na njega, obilježavaju učenjem mevluda. Sam termin mevlud označava rođenje, ali je vremenom njegovo značenje znatno prošireno, te se svaka vjerska manifestacija na kojoj se okupi veliki broj muslimana naziva mevludom. Osim mevluda na kojima se okupi veliki broj vjernika organiziraju se i porodični mevludi u različitim dobima godine, a ne samo 12. rebiu'l-evvela. Samo rođenje Božijeg Poslanika bilo je inspiracija pjesnicima da napišu spjevove - mevlude u kojima kroz stih opisuju vrijeme u kojem se rodio Muhammed, a.s., njegovu majku Aminu i dr. Takve spjevove napisali su Šemsudin Sarajlić, Hafiz Salih Gašević, Hafiz Ibrahim Zenunović, dr. Safvet-beg Bašagić, Rešad Kadić, Ešref Kovačević i drugi.

Šebi Arus, subota, 17. decembar 2016.
Obilježava se kao sjećanje na preseljenje na Ahiret (drugi, vječni svijet) velikog sufijskog pjesnika Mevlana Dželaludina Rumija. Ove godine se navršava 734. godina od njegove smrti koju je on nazvao šebi arus (nevjestina noć) aludirajući time na neizmjernu radost zbog svoga susreta sa Gospodarom Svjetova, Allahom Uzvišenim. Derviši diljem svijeta obilježavaju ovaj dan u svojim tekijama. U našoj zemlji tradicija održavanja Akademije šebi arus stara je 50 godina. Predavanja, zikr, dova, učenje Kur'ana, ilahije neki su od sadržaja koji se ovim povodom organiziraju u sufijskim domovima - tekijama širom naše zemlje.

http://www.islamskazajednica.ba/images/ ... i_2016.pdf

Odgovorite