☑ Pravila foruma i savjeti

Zeničko-dobojski kanton

Moderator/ica: Drina

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Žepče

Post Postao/la Dezidijat » 28 okt 2015 09:28

[/quote]

Hvala na odgovoru, drago mi je čuti da imamo džamije u gradu u Žepču, to je dosta bitno i ako bi mi mogao objasnitit zašto nisu sve džamije u Livnu srušili, to mi je čudno, jer koliko znam kad su rušili, rušili su sve pa tako u Stocu nije niti jedna ostala.....[/quote]

Odakle si ti pa nisi nikad bio u Zepču? U Livnu je malo drugačija situacija, prije rata je polovina stanovništva bila bošnjačka, druga polovina hrvati i srbi miješano. Dzamije u Livnu su rušene sistematski kao i stari grad, prije II svj rata bilo ih je 14 danas ih ima 6. Razlog što nisu sve porušene moze lezat u činjenici da su odnosi domicilnih bošnjaka i hrvata bili jako dobri, Čurčinica je spaljena od strane hrvata iz srednje Bosne a ne od livanjskih. Danas Livno vode i oblače hrvati iz srednje bosne mozda bi uništili i sve ostale dzamije da nije ARBIH preuzela kontrolu nad Bugojnom. Tako da su znali ako spale i pobiju livanjske bošnjake bugojanci su zaprijetili da će to isto učinit i katoličkom samostanu preostalim crkvama i hrvatima Bugojna.

atif
Član
Postovi: 6219
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Žepče

Post Postao/la atif » 28 okt 2015 10:30

Dezidijat je napisao/la:
hamza je napisao/la:Koliko vidim Hanovi su blize zenici nego zepcu na karti.

Gdje je donja Golubinja?
Tako je u žepačkom naselju Donja Golubinja za stanovništvo iz Željeznog Polja koje je izgubilo svoje domove izgrađeno 25 stambenih objekata sa 32 stambene jedinice, a osim stambenih objekata vršena je izgradnja objekata i na pojedinačnim lokacijama.


- Caritas Švicarske izgradio je 30 stambenih objekata sa 40 stambenih jedinica u općini Žepče, od toga 25 objekata sa 32 stambene jedinice na lokaciji u Donjoj Golubinji, koju je osigurala Općina Žepče. Ostali objekti su na drugim pojedinačnim lokacijama, a predaja objekata vlasnicima planirana je koncem novembra 2015 godine - ističe Lovrić, dodajući kako je Catholic Relief Services - CRS na lokaciji novog naselja u D. Golubinji sudjelovao sa finansiranjem izrade glavnog projekta infrastrukture i izgradnjom infrastrukture (vodovod i kanalizacija) u samom naselju. Također, Fond za pomoć nastradalim od elementarne nepogode na teritoriji FBiH sudjeluje u projektu Povećanje postojećeg kapaciteta vodovoda u Donjoj Golubinjoj.
http://www.avaz.ba/clanak/201500/stambe ... ni-za-zimu
Nemoj da te zbuni mapa između Zenice i Zepča imaš par mjesta istog imena, mozda si ti na mapi vidio MZ Hanovi kod Vranduka. Imaš manje mjesto također istog imena u Zepču ti hanovi su dio MZ Donje Golubinje.
Na karti nema nigdje Donja Golubinja. Ima samo Gornja Golubinja i Golubinja. Da nije mozda Golubinja donja Golubinja?

http://www.maplandia.com/bosnia-and-her ... golubinja/

Timer SS
Član
Postovi: 45
Pridružen/a: 25 okt 2015 21:03

Re: Žepče

Post Postao/la Timer SS » 28 okt 2015 15:17

Odakle si ti pa nisi nikad bio u Zepču? U Livnu je malo drugačija situacija, prije rata je polovina stanovništva bila bošnjačka, druga polovina hrvati i srbi miješano. Dzamije u Livnu su rušene sistematski kao i stari grad, prije II svj rata bilo ih je 14 danas ih ima 6. Razlog što nisu sve porušene moze lezat u činjenici da su odnosi domicilnih bošnjaka i hrvata bili jako dobri, Čurčinica je spaljena od strane hrvata iz srednje Bosne a ne od livanjskih. Danas Livno vode i oblače hrvati iz srednje bosne mozda bi uništili i sve ostale dzamije da nije ARBIH preuzela kontrolu nad Bugojnom. Tako da su znali ako spale i pobiju livanjske bošnjake bugojanci su zaprijetili da će to isto učinit i katoličkom samostanu preostalim crkvama i hrvatima Bugojna.
Hvala ti na iscrpnom odgovoru dezedijat, nisam znao za ove činjnice, inače sam iz Lukavca i jednostavno nikada nisam imao potrebu ići negdje preko doboja - zavidovića - zepča, tako da nisam nikada bio po tim krajevima.

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Žepče

Post Postao/la Dezidijat » 28 okt 2015 21:01

[/quote]

Na karti nema nigdje Donja Golubinja. Ima samo Gornja Golubinja i Golubinja. Da nije mozda Golubinja donja Golubinja?

http://www.maplandia.com/bosnia-and-her ... golubinja/[/quote]

Baš sam gledo' ovu mapu mislim da je ovo stara slika topografije prostora, nove kuće nisu ucrtane niti se vide kao ni novi hotel Hanovi. Ali da ti jasnije predoćim ovdje gdje je tagovan Elmont malo prije Elmonta ima jedna velika livada desno od magistrale uz rijeku Bosnu tu su nove kuće. Mozda je bolje vidljivo na google earth

atif
Član
Postovi: 6219
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Žepče

Post Postao/la atif » 29 okt 2015 11:08

Dezidijat je napisao/la:
Na karti nema nigdje Donja Golubinja. Ima samo Gornja Golubinja i Golubinja. Da nije mozda Golubinja donja Golubinja?

http://www.maplandia.com/bosnia-and-her ... golubinja/

Baš sam gledo' ovu mapu mislim da je ovo stara slika topografije prostora, nove kuće nisu ucrtane niti se vide kao ni novi hotel Hanovi. Ali da ti jasnije predoćim ovdje gdje je tagovan Elmont malo prije Elmonta ima jedna velika livada desno od magistrale uz rijeku Bosnu tu su nove kuće. Mozda je bolje vidljivo na google earth
Jeli to kad se ide iz Zepca u Zenicu na desnu stranu?

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Žepče

Post Postao/la Zmaj » 30 okt 2015 17:24

Medžlis Žepče - uručene stipendije studentima i srednjoškolcima u vrijednosti 22.000,00 KM

Monday, Oct 26 2015

Medžlis Žepče- uručene stipendije studentima i srednjoškolcima u vrijednosti 22.000,00 KM

U petak, 23.10.2015.godine, Ferhat-pašina džamija bila je domaćin izuzetnom događaju. Naime, MIZ-e Žepče je u noći Ašure dodijelio stipendije studentima i srednjoškolcima za 2015./2016.šk.godinu. Ove godine dodijeljeno je ukupno 39 stipendija u ukupnoj vrijednosti oko 22.000,00 KM. To je za ovako mali medžlis izuzetna brojka i izuzetan iznos. Dodijeljeno je 14 studentskih i 25 srednjoškolskih stipendija, te dvije jednokratne pomoći. Stipendije će biti isplaćivane za osam mjeseci u tri rate. Mjesečna studentska stipendija iznosi 100 KM a srednjoškolska 50 KM.

Donosimo i nekoliko detalja vezanih za ovaj fond i ovu akciju medžlisa Žepče uopće.

Medžlis IZ-e Žepče fond za stipendiranje osnovao je 1999.godine, tako da stipendiranje nadarenih i socijalno ugroženih studenata i učenika srednjih škola na području MIZ-e Žepče traje već punih 15 (petnaest) godina. U tih proteklih petnaest godina stipendirano je 443 učenika i studenata, 142 studenta i 301 srednjoškolac. Do sada je iz ovog fonda investirano za stipendiranje učenika i studenata ukupno 244.900,00 KM.

Sredstva u ovaj fond pristižu najvećim dijelom sa sergija, koje se organizuju svakog prvog petka u mjesecu, tako da svaki džematlija, sa našeg područja, ima mogućnost da učestvuje u ovom fondu. Takođe se određeni broj pojedinaca ili ustanova s vremena na vrijeme uključi u ovaj fond sa svojim prilogom.

Medžlis IZ-e Žepče stipendira učenike i studente, koji zadovoljavaju kriterije, tokom cijelog školovanja, tako da je njih oko 40% stipendirano i u srednjoj školi i na fakultetu.

Stipendije se dodjeljuju po Pravilniku medžlisa, za stipendiranje učenika srednjih škola i studenata, koji reguliše prava i obaveze stipendista.

Prve godine, kada je osnovan fond, 1999/2000 školske godine, stipendirano je 7 učenika i 7 studenata.

Za ovu školsku godinu, 2015/2016., pristiglo je ukupno 49 molbi, 21 studentska i 28 srednjoškolskih.

Od prošle godine dodjeljujemo stipendiju pod nazivom “Abdulvehab Ilhamija” i ona iznosi 1.600,00 KM a dodjeljivat će se studentu sa najboljim prosjekom ocjena, po mogućnosti student književnosti. Dodijeljena je KAMERIĆ KIMETI iz Begov Hana, studentu turskog i perzijskog jezika.

Rješenja o dodijeljenoj stipendiji uručili su glavni imam MIZ-e Žepče, h. Izet ef. Efendić i Kasim Mujagić, prof. koji je u noći Ašure bio gost-predavač MIZ-e Žepče i džemata Žepče.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Zeničko-dobojski kanton

Post Postao/la ABen » 13 feb 2016 10:46

MUP ZDK bogatiji za novih sedam specijalnih vozila (FOTO)
http://faktor.ba/mup-zdk-bogatiji-za-no ... zila-foto/

U Zenici je danas upriličena podjela novih policijskih vozila policijskim stanicama i organizacionim jedinicama koje djeluju u sastavu Ministarstva unutrašnjih poslova ZDK.

slika

Uručeno je sedam specijalnih vozila marke “Dacia Dokker“, ukupne vrijednosti oko 210.000,00 KM. Radi se o tri civilna vozila i četiri specijalna policijska vozila za privođenje, u koja je ugrađena posebna oprema i uređaji.

– Podjela navedenih vozila predstavlja nastavak kontinuiranih aktivnosti ovog ministarstva, koje se preduzimaju sa ciljem što boljeg i kvalitetnijeg opremanja policijskih službenika u materijalno-tehničkom smislu, te je pokazatelj i potvrda velikog truda i napora na usavršavanju rada, profesionalnog postupanja i efikasnijeg djelovanja policijskih službenika na zaštiti lične i imovinske sigurnosti građana i stvaranju visokog stepena bezbjednosti na području našeg kantona – kazali su iz MUP-a ZDK.

Utrošena sredstva su planirana i predviđena Planom kapitalnih ulaganja Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona za 2015. godinu.

slika
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Zeničko-dobojski kanton

Post Postao/la noel malcolm » 15 feb 2016 13:02

Ljudi dragi, nemojte biti u zabludi za Zepce!
Tamo se vodi rovovska bitka sa hrvatima!!!
Strogo se zna ko gdje kupuje i ko gdje izlazi, ko gdje trenira, ide na folklor, u osnovnu ili srednju skolu...
Mijesani brak u Zepcu je naucna fantastika.
Vlast drze sda i hdz lapo-lapo i samo iz tog razloga se ne plasiraju lose vijesti u javnost.
Svjesni su da su lose vijesti lose i za biznis,
pa guraju pod tepih stvarnu situaciju.
Sve dok su hrvati u vecini nece bosnjaci imati dominaciju nad Zepcom i moci ce praviti probleme u ovom dijelu i na M-17.
Po meni Zepce je najkriticnija tacka od Doboja do Mostara!
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Zeničko-dobojski kanton

Post Postao/la amkos » 15 feb 2016 15:24

Nije niko u zabludi Noel, mislim da je većina forumaša svjesna situacije u većini gradova BiH, pa i u Žepču.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Zeničko-dobojski kanton

Post Postao/la noel malcolm » 15 feb 2016 15:53

amkos je napisao/la:Nije niko u zabludi Noel, mislim da je većina forumaša svjesna situacije u većini gradova BiH, pa i u Žepču.
Repetitio est mater studiorum, tj.
Ponavljanje je majka znanja.

Da nas opet ne ujede zmija iz iste rupe,
nije zgoreg ponoviti da Zepce nije nase.
Ima ih dovoljno sa nam prave probleme i u iducim decenijama a vitalni su, isto kao i nasi,
jer znaju da je u pitanju njihov opstanak.
Ja se u Zepcu uzdam jedino u iseljavanje hrvata prema Evropi.
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Zeničko-dobojski kanton

Post Postao/la Drina » 15 feb 2016 22:53

Ne vidim kako katolici mogu opstati u Zepcu. Oni su tu u enklavi i nemaju zaledinu. Mislim da su i s ekonomske strane dosta slabiji u poredenju sa prije par godina. To jeste i nasi su bolji na tom planu nego prije 10 godina. Sve je vise uspjesnih nasih poduzetnika
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Zeničko-dobojski kanton

Post Postao/la noel malcolm » 15 feb 2016 23:06

Drina je napisao/la:Ne vidim kako katolici mogu opstati u Zepcu. Oni su tu u enklavi i nemaju zaledinu. Mislim da su i s ekonomske strane dosta slabiji u poredenju sa prije par godina. To jeste i nasi su bolji na tom planu nego prije 10 godina. Sve je vise uspjesnih nasih poduzetnika
Ima ih sasvim dovoljno da dugoročno opstanu, mislim da ih je oko 16 do 17 000.
Radišni su ,poduzetni, vrlo vrijedni u poljoprivredi i vitalni, isto kao i mi.

Imaju svoje firme gdje se zapošljavaju, imaju obrazovni sistem nezavisan od ZDK.
Samo kantonu ispostavljaju fakturu koliko im mjesečno treba.

Nisu enklava u pravom smislu riječi jer su preko Teslićke Komušine vezani sa takođe hrvatskom općinom Usora,
maltene pupčanom vrpcom.

Žene se izmedju sebe, kumstva su vrlo brojna, poslove rade sinhronizovano, zajedno nastupaju u kantonu.

Nije to baš tako bezazlena situacija kako bi neki htjeli misliti.

Ja to često nazivam hrvatska osovina Žepče-Usora.
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Zeničko-dobojski kanton

Post Postao/la Drina » 15 feb 2016 23:29

Dobro ne pricamo o milion ustasa vec skupu od nekoliko naselja. Oni su svugdje takvi ali oko njih je na stotine hiljada Bosnjaka. Mali je broj mjesta koja mogu rasti putem prirodnog prirastaja. Jedina opcija je mehanicki priljev a oni nemaju zaledinu za takvo nesto. Uz to Zepce nije veliki grad pa da bude atraktivan.

Za par mjeseci ce biti lokalni izbori i vidjet cemo gdje stoje. Prema meni dozivjet ce kolaps u cijeloj Bosni. Ocekujem da dobijemo i nacelnika u Zepcu
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Zeničko-dobojski kanton

Post Postao/la noel malcolm » 16 feb 2016 16:31

To sto ti Drina za Zepce pises je wishful thinking!

Nemas nikakvih info sa terena nego samo na osnovu opceg trenda i svoga misljenja izvodis nekakve zakljucke.
Zivim ovdje i znam odlicno koliko su hrvati Zepca i Usore motivirani za svoj kraj.
Isto kada bih ja pisao o demografskim trendovima npr.u Minhenu nakon dolaska sirijskih izbjeglica.

Ja bih se smio opkladiti u lijepu svotu,
da na izborima u oktobru 2016.:

-necemo dobiti nacelnika u Zepcu i
-nece Bosnjaci biti vecina u opcinskom vijecu Zepca

Imacemo sliku identicnu sadasnjoj.
Vladace opet hdz i sda i vjerovatno ce opet nacelnik biti Mato Zovko.
Mozda ce biti slika u opcinskom vijecu nesto malo u nasu korist, ali nebitno.
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Zeničko-dobojski kanton

Post Postao/la Drina » 16 feb 2016 18:04

Informacije sa terena smo izbacivali prije par sedmica. Egzodus i potpuni kolaps katolickih terorista.


Župa Žepče: U 2015. broj obitelji manji za 72 u odnosu na prethodnu godinu
Međutim, podaci o broju vjernika katolika, uglavnom Hrvata, na području župe Žepče, koje je prilikom blagoslova obitelji na kraju 2015. i početkom 2016. godine prikupio župnik don Predrag Stojčević ne daju ni malo razloga za šalu, čak naprotiv.

Prema tim podacima Župa Žepče ima 4656 žitelja u 1494 obitelji, što je u odnosu na prošlu godinu 426 vjernika manje. Samim time smanjen je i broj obitelji za 72. Za ilustraciju ovog podatka recimo da približno toliko obitelji, 74, imaju zajedno Golubinja i Varošište. Broj djece predškolskog uzrasta manji je za 47 a osnovno i srednjoškolca manji je za 65
http://www.postaja.ba/index.php/vijesti ... dnu-godinu



Zepce je malo vece selo i nema kapacitete da privuce nove doseljenike. Pored toga oni nemaju zaledinu tamo. Ta bagra ce nestajati kao sto je to slucaj u Jajcu, Travniku i cijeloj Bosni.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Zeničko-dobojski kanton

Post Postao/la noel malcolm » 16 feb 2016 22:28

Drina je napisao/la:Informacije sa terena smo izbacivali prije par sedmica. Egzodus i potpuni kolaps katolickih terorista.


Župa Žepče: U 2015. broj obitelji manji za 72 u odnosu na prethodnu godinu
Međutim, podaci o broju vjernika katolika, uglavnom Hrvata, na području župe Žepče, koje je prilikom blagoslova obitelji na kraju 2015. i početkom 2016. godine prikupio župnik don Predrag Stojčević ne daju ni malo razloga za šalu, čak naprotiv.

Prema tim podacima Župa Žepče ima 4656 žitelja u 1494 obitelji, što je u odnosu na prošlu godinu 426 vjernika manje. Samim time smanjen je i broj obitelji za 72. Za ilustraciju ovog podatka recimo da približno toliko obitelji, 74, imaju zajedno Golubinja i Varošište. Broj djece predškolskog uzrasta manji je za 47 a osnovno i srednjoškolca manji je za 65
http://www.postaja.ba/index.php/vijesti ... dnu-godinu



Zepce je malo vece selo i nema kapacitete da privuce nove doseljenike. Pored toga oni nemaju zaledinu tamo.
Ta bagra ce nestajati kao sto je to slucaj u Jajcu, Travniku i cijeloj Bosni.
Daj Bože, volio bih to sto puta više nego ti!

:biceps: :bench:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Zeničko-dobojski kanton

Post Postao/la Abidaga » 17 feb 2016 00:52

Hrvatske stranke u Zepcu:
2004: 60,18%
2008: 54,97%
2012: 52,81% (i to zajedno sa manje-vise multietnickom strankom za Boljitak)

Ove godine definitivno postaju manjina! :zastava:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Zeničko-dobojski kanton

Post Postao/la Jack » 17 feb 2016 02:27

Svake godine ce se javiti odredjeni bunt kod mladjih katolika Zepca

Na popisu 1971 bilo je 1700 tinjak katolika vise u Busovaci da bi na popisu 1991 bilo 600 tinjak.To je bio Slobodan popis i svako je mogao da dodje i popise se bude kao stalno.Pa su opet padali u stanovnistvu

I ja ne ocekujem neke jace i nagle promene.,Iako tajno se nadam da cemo uzeti 1 vise opcinskog vijecnika sad ovog puta.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Zeničko-dobojski kanton

Post Postao/la noel malcolm » 03 mar 2016 21:12

Semsudin Mehmedović sa izbjeglicama iz Sirije:

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=57628514
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Zeničko-dobojski kanton

Post Postao/la ABen » 04 mar 2016 07:35

noel malcolm je napisao/la:Semsudin Mehmedović sa izbjeglicama iz Sirije:

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=57628514
:rofll: :rofll:

Kakve izbjeglice? Ovo on na godisnjem odmoru negdje, ja bi rekao Kuba ili neka druga zemlja u blizini. Jer sam i sam bio tamo.

Cuj izbjeglice? :rofll: :rofll: :respekt: Semso promjenio sliku na facebooku sa godisnjeg a narod vidio tamniju dijecu i odmah Sirijske izbjeglice. :rofll:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Odgovorite