☑ Pravila foruma i savjeti

Gornje Podrinje

Moderator/ica: Drina

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la ABen » 01 maj 2016 20:07

Drina je napisao/la:
ABen je napisao/la:Tih 450-500 su cifre koje daju politicari iz BPK i cime se hvale. Sad kome vjerovati tebi ili politicarima iz BPK?
Ma mozes ti vjerovati kome zelis. Meni ni + ni -. Kazem ti da je ta cifra jednostavno nemoguca za mjesto velicina Gorazda. Inace su politicari poznati kao iskreni ljudi.
Ma da, po tvom se mogu prebrojati na dvije ruke. I ti kao imas te podatke, jer eto tebi se to tako cini.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7333
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 01 maj 2016 20:09

Hajd dobro. Ne da mi se vise gubit vrijeme. Brat bratu ima ih milion
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la ABen » 01 maj 2016 20:10

amkos je napisao/la:Sta im znaci ova vatra ?
Prizivaju "duhove" ? :-)
Pale badnjak, ustanu rano i pale ga prije izlaska sunca, tako naucili i uce svoju dijecu da slave 1. maj, da se rostilja i ispija brlja.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la ABen » 01 maj 2016 20:12

Drina je napisao/la:Hajd dobro. Ne da mi se vise gubit vrijeme. Brat bratu ima ih milion
Ako imas kakav podatak onda ga postavi
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la amkos » 01 maj 2016 22:24

ABen je napisao/la:
amkos je napisao/la:Sta im znaci ova vatra ?
Prizivaju "duhove" ? :-)
Pale badnjak, ustanu rano i pale ga prije izlaska sunca, tako naucili i uce svoju dijecu da slave 1. maj, da se rostilja i ispija brlja.

Ja znam za paljenje guma noć prije 1.maja i roštiljanje za 1. maj. To je u Bosni "popularno" .
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7333
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 28 maj 2016 00:26

slika

slika

Polazak konjanika izpred Aladža dzamije
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7333
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 06 jul 2016 14:39

Nastavljaju se radovi na izgradnji Memorijalnog centra u Rudom

slika
Ovih dana biće nastavljeni radovi na izgradnji Memorijalnog centra u Rudom koji ce podsjećati na više od 100 bošnjačkih civila ubijenih tokom rata u ovom gradu.

Memorijalni centar – Rudo biće podsjetnik na 103 Bošnjaka ovoga dijela naše zemlje koji su tokom 1992. godine odvedeni iz svojih kuća, a nakon toga i ubijeni. Inicijativu za izgradnju centra, koja je počela prošle godine, pokrenuo je Mežzlis IZ Rudo.

„Ovih dana nastavljamo radove, mislim da će svečano otvaranje biti 6. augusta ove godine“, rekao je Mustafa Bašić, predsjednik Medžlisa IZ Rudo.

Glavni dio Memorijalnog centra biće spomen ploča na kojoj će biti isklesana imena svih ubijenih i nestalih Bošnjaka Rudog.

„Inače mi smo do sada pronašli posmrtne ostatke oko 50 ubijenih, za ostalima i dalje tragamo“, dodaje Bašić.

Na Dan šehida, iz Medžlisa IZ Rudo uputili su poziv porodicama ubijenih ali i drugima da 6. augusta prisustvuju ceremoniji otvaranja Memorijalnog centra i na taj način odaju počast ubijenim i nestalim stanovnicima Rudog.
http://www.federalna.ba/bhs/vijest/1712 ... ijeni-1992
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7333
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 08 jul 2016 18:25

Strgačina - Rudo

mY0wfwQaQjQ

sNbdiIsNMXg
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Bosni » 12 jul 2016 09:10

JH9MAoafahU

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7333
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 12 jul 2016 23:30

Dodijeljena koncesija za izgradnju minihidrocentrale MHE Jabuka na rijeci Kolini

slika
U Goraždu je danas potpisan ugovor između Vlade Bosansko-podrinjskog kantona Goražde i firme EKO-REM d.o.o. iz Sarajeva o dodjeli koncesije za izgradnju minihidrocentrale (MHE) Jabuka na rijeci Kolini. Ugovor koji predviđa iskorištenje rijeke Koline u hidroenegetske svrhe narednih 30 godina potpisali su Emir Oković, premijer Vlade BPK Goražde i Mensud Pekmez, direktor firme EKO-REM d.o.o. Sarajevo.

Postrojenje će biti snage 700 kW sa godišnjom proizvodnjom od 3,1 GWh električne energije, a planira se graditi na području Mjesne zajednice Jabuka u Ustikolini, Općina Foča u FBiH.

Ukupna investicija bi trebala iznositi oko 2,3 miliona KM, dok će proizvedena električna energija u potpunosti zadovoljiti sve potrebe lokalnog stanovništva MZ Jabuka kao i dio potreba Bosansko-podrinjskog kantona Goražde. Direktno u budžet BPK će se uplatiti sredstva oko 42 hiljade KM na ime jednokratne naknade, a pozitivnu korist će imati građani općine Foča u FBiH i ekološka udruženja kojima će bit uplaćen novac radi prijateljskog okruženja i dobre saradnje sa investitorom na terenu.

Ova investicija će sigurno poboljšati energetsku stabilnost i novo zapošljavanje lokalnog stanovništva.
http://www.gorazdeonline.ba/v1/index.ph ... eci-kolini
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7333
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 30 jul 2016 17:46

Poslovni prostori Foča
http://www.olx.ba/artikal/14982615/posl ... tori-foca/

Ovo je prije rata bila tzv robna kuca. Tako je bilo u svim gradovima za doba sfrj. Ova robna kuca je tokom rata opljackana i unistena od lokalnih vlaha. Kasnije je to preuzeo ovaj sa Sokoca i postalo Bartula

Inace u samom centru grada, na odlicnoj lokaciji i kao sto se moze vidjeti po ovom oglasu i morbidnim slikama, to je propalo ko zeton. Praznih poslovnih prostora u Foci je na svakom cosku. Za vrijeme Osmanlija u nekim vremenima je Foca bila treca u Bosni po prihodima iz trgovine, odmah iza Sarajeva i Mostara. Grad bio poznat po tome. Vec tada bilo blizu 500 ducana.

Danas ni sjenka od toga.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7333
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 07 aug 2016 12:49

Otkrivene spomen ploče ubijenima u 'živoj lomači' u Pionirskoj ulici

slika

U Koritniku kod Višegrada danas su otkrivene spomen ploče sa imenima 57 stanovnika ovog sela koji su stradali u "živoj lomači" u Višegradu 1992. godine, javlja Anadolu Agency (AA).

Stanovnici Koritnika, većina njih iz familije Kurspahić, zarobljeni su i odvedeni do Pionirske ulice, gdje su 14. juna 1992. godine zapaljeni u kući Adema Omeragića.

Izgradnju hair česme, na kojoj su i spomen ploče sa uklesanim imenima žrtava, finansirali su preživjeli, koji su danas u Koritnik došli iz gradova BiH i inostranstva.

"Ovo selo je bilo ljepota, a sad zaraslo, pusto ... Pobili su sve što su mogli stići. Koga su uhvatili toga su ubili. Ja sam bio s one strane Drine, u šumi. Nisam im mogao pomoći. Vidio sam ih kako idu pješke, poznao sam ih, ali nisam mogao ništa. Ni čamaca, nisi ni smio Drinu preći i gotovo. Kontao sam otići će negdje. Autobus je došao, ali izbušiše mu gume komšije u Sasama i išli su pješke. U školu, iz škole u taj podrum u Pionirskoj ulici... Čitavo selo pobili Lukić i kompanija", govori Ramo Kurspahić, koji je istinu naslućivao, a da je ostao bez oca, majke, snahe, troje bratića od 10, 11 i 12 godina, definitivno saznao u septembru 1992. godine.

Posmrtni ostaci većine žrtava nikada nisu pronađeni.

"Pedeset sedam ubijenih civila Bošnjaka iz Koritnika danas je konačno dobilo svoje ime. Nažalost, ni do danas njih 50 nije nikada dobilo mezar. Nadamo se da ćemo privoliti onu istu vlast koja je naredila da se počini ovaj genocid da kažu gdje su kosti iz 'žive lomače' Pionirska, jer su oni upravo iz ovog sela. Da se dostojanstveno ukopaju i da porodice osim na spomen obilježje mogu doći i na njihovo mezarje", kaže Bakira Hasečić, predsjednica Udruženja "Žena - žrtava rata".

U Koritniku danas živi nekolicina prijeratnih stanovnika, a zgarišta kuća, ožiljci jednog od najmonstruoznijih zločina iz proteklog rata vidljivi su na svakom koraku.

Nakon učenja dove prisutni su danas u Koritniku zajednički klanjali podne-namaz.

http://istocnabosna.com/myjoomla/index. ... &Itemid=66
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Gorcin » 08 aug 2016 14:35

Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7333
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 09 sep 2016 13:33

Maloprije bio u Foči. Kao da je 1945. Pustoš. Kakve samo face se viđaju po ulicama ili onim polulokalima. Izgledaju bas prljavu. A trenera je modni trend broj jedan.

Sad u Gorazdu kao druga država. Vrvi na sve strane. Lokali puni. Svi nesto kupuju. Idu gore dole
Masa auta prolazi.

Pa cak i centar Ustikolini izgleda življe od centra Foče. Nevjerovatno.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la krhan » 09 sep 2016 16:36

Drina, ako moze napisi kao sto si dosad to radio jednu opsirniju reportazu kad se vratis nazad. :zastava: :fes: :mashallah:
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7333
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 09 sep 2016 17:37

Ja sad pišem preko mobitela pa ne mogu pisati duge poruke. Previše smara. Ali morao sam napisati da nikad nisam vidio goru Focu. Lošije izgleda nego prošlih godina. Vidi se da ih je sve manje i manje.

Ali bar sada imaju dvije munare a i munara Aladze je dosta izgrađena. Careva džamija dominira gradom. I to je dobro.

Inače jedino negativno sto sam vidio u Gorazdu su policajci. Ono što sam vidio je sve van forme. 90% su prestari i imaju stomačne.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la krhan » 09 sep 2016 17:59

Drina brate zato sam i napiso kad se VRATIS NAZAD. :mrgreen: A predpostavljo sam da si preko mobilnog ovo piso. :beret:
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7333
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 15 okt 2016 11:37

POČINJE IZGRADNJA MOSTA U VITKOVIĆIMA

Ugovor je u ime Općine Goražde potpisao načelnik dr.sci. Muhamed Ramović, a u ime izvođača radova GP ''ŽGP'' d.d. Sarajevo direktor Mirsad Bjelopoljak. Vrijednost ugovora je 2.536.971,98 KM, a rok za završetak radova je 12 mjeseci od dana uvođenja u poslove.

Ovo je veliki dan za građane MZ Vitkovići ističe Hazir Ahmović iz mjesta Ahmovići – ''Ovo za nas kao građane znači puno. Emocije su velike. Na ovoj strani ima oko 42 porodice, ali dosta njih je raseljeno zbog nedostatka komunikacije i neuslova života. Čamac je do sada bio glavno prevozno sredstvo.

http://gorazde.ba/index.php?option=com_ ... &Itemid=34


---------------------------

POČINJE REALIZACIJA JOŠ JEDNOG VELIKOG PROJEKTA REKONSTRUKCIJA PUTA MRAVINJAC-BERIČ

U Mjesnoj zajednici Bogušići danas je upriličeno svečano potpisivanje ugovora o ustupanju radova na rekonstrukciji lokalnog puta Mravinjac–Berič. Ugovor je u ime Općine Goražde potpisao načelnik Općine dr.sc. Muhamed Ramović, a u ime izvođača radova firme ''Okac'' direktor Halil Oković. Vrijednost potpisanog ugovora iznosi 3.476.833,71 KM. Rok za završetak radova je 180 dana. Pomenuti projekat realizuje se putem kreditnih sredstava Saudijskog fonda za razvoj.

http://gorazde.ba/index.php?option=com_ ... &Itemid=34


------------------------------


POČINJU RADOVI NA IZGRADNJI PUTA OSANICA-ILOVAČA


Današnju svečanost uveličalo je i zvanično potpisivanje ugovora za izgradnju puta Osanica - Ilovača. Ugovor u ime Općine Goražde potpisao je načelnik dr.sci. Muhamed Ramović i direktor firme Goraždeputevi d.d. Midhat Oković koja će biti izvođač radova. Vrijednost potpisanog ugovora je 2.880.965,79 KM, a sredstva za ovaj projekat obezbjeđena su putem kredita iz Saudijskog fonda. Izvođač je obavezan u roku od šest mjeseci završiti projekat.

http://www.gorazde.ba/index.php?option= ... &Itemid=34
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7333
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 15 okt 2016 11:40

Počinje stambena gradnja u Federaciji
Za šest miliona KM stanove će dobiti Tuzla, Bosanski Petrovac, Olovo, Prača, Zenica i Foča


Ministar Ramić pojasnio je da je potprojekt BH3 namijenjen za “stambeno zbrinjavanje raseljenih osoba i izbjeglica u stanju socijalne potrebe koje se ne mogu vratiti u prijeratno mjesto prebivališta”, navodeći da će Jedinica za implementaciju FBiH izgraditi kroz ovaj potprojekt 178 stanova u devet općina i da se potpisuje ugovor za izvođenje 133 stambene jedinice u zgradama socijalnog stanovanja i to u Zenici 62 stana, Tuzli 20, Olovu 16, Bosanskom Petrovcu 20, Foča u FBiH/Ustikolina 9 i Pale FBiH/Prača 6. Ugovoreni su i radovi za 18 stanova u općini Ilidža, sedam u Jajcu i 20 u Goraždu, a osigurana su sredstva za još 34 stana u Tuzli. Općine su osigurale građevinsko zemljište i potrebnu dokumentaciju, te da će radovi početi za desetak dana.
http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... iji/183019

Dosta gradnje iduce godine u Gorazdu
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7333
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Gornje Podrinje

Post Postao/la Drina » 18 nov 2016 12:03

Počela izgradnja u pet općina i gradova FBiH: Novi stanovi povratnicima do kraja naredne godine

http://www.faktor.ba/vijest/poela-izgra ... ine-223038


Potpisan Sporazum o saradnji:Gašenje kolektivnih cenatara

Mi već sutra objavljujemo prvi tender za izbor projektantske kuće koja će krenuti u izradu idejnog i glavnog projekta ovih zgrada. Ovaj projekat je vrijedan oko 4 miliona KM i u Goraždu će se dobiti tri nove zgrade sa osamdeset i nekoliko stanova za korisnike kolektivnih centara, dakle najugroženiju kategoriju – kazao je Balijagić.
http://www.gorazdeonline.ba/v1/index.ph ... h-cenatara
Iduce godine pocinje gradnja preko 100 stanova ili 4 zgrade u Gorazdu.
Ovo je bas ono sto treba Gorazdu. Da se grad urbanizuje i poveca. Bilo bi idealno kada bi se gradilo 100-150 stanova godisnje.

Pored ovoga gradi se i zgrada od 9 stanova u Ustikolini i zgrada sa 6 stanova u Praci.
I imamo iwgradnju mosta i ovih puteva po lokalnim selima gdje se ulaze 12 miliona KM
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Odgovorite