☑ Pravila foruma i savjeti

Namjenska industrija BiH

Prenj
Član
Postovi: 177
Pridružen/a: 22 nov 2012 00:06

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Prenj » 20 jan 2017 14:39

Jack je napisao/la:Uvijek mozes da kupis milion pusaka,prosvercujes to.Ali malo je teze orkane i haubice,tenkove da nastelis.Ja se iskreno nadam da ce ove godine biti uspjesno testirana ta haubica od 40 km.I da Bratstvo krene s orkanima.Masovnija proizvodnja

Slazem se da se isplati i pusku napraviti.Ako cetnici znaju da sastave pistolj i pusku.I ustashe.Mozemo i mi,imamo najvise materijala za takve stvari,jos od bivseg sistema tako da nase trziste bi moglo da proizvede takvo sta
Slazem se sa tobom u tome. Ali nasa slaba tacka je, da mi nazalost ne proizvodimo navodece protiv oklopne rakete, kao ni protiv avijonske rakete. Rusi su Turcima prodali licencu, za proizvodnju Kornet raketa. Njihov efikasni domet je do 5,5km. Pokazale su se veoma efikasne, sa njima su unistavani Merkava i Leopard tenkovi. A ovi tenkovi sto ih nase komsije imaju, nebi imali nikakve sanse. Pa se pitam dali bi mi mogli preko Turske kupiti od Rusa povoljno licencu za proizvodnju Kornet i Igla raketa?

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5487
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 20 jan 2017 17:52

Prenj je napisao/la:
Jack je napisao/la:Uvijek mozes da kupis milion pusaka,prosvercujes to.Ali malo je teze orkane i haubice,tenkove da nastelis.Ja se iskreno nadam da ce ove godine biti uspjesno testirana ta haubica od 40 km.I da Bratstvo krene s orkanima.Masovnija proizvodnja

Slazem se da se isplati i pusku napraviti.Ako cetnici znaju da sastave pistolj i pusku.I ustashe.Mozemo i mi,imamo najvise materijala za takve stvari,jos od bivseg sistema tako da nase trziste bi moglo da proizvede takvo sta
Slazem se sa tobom u tome. Ali nasa slaba tacka je, da mi nazalost ne proizvodimo navodece protiv oklopne rakete, kao ni protiv avijonske rakete. Rusi su Turcima prodali licencu, za proizvodnju Kornet raketa. Njihov efikasni domet je do 5,5km. Pokazale su se veoma efikasne, sa njima su unistavani Merkava i Leopard tenkovi. A ovi tenkovi sto ih nase komsije imaju, nebi imali nikakve sanse. Pa se pitam dali bi mi mogli preko Turske kupiti od Rusa povoljno licencu za proizvodnju Kornet i Igla raketa?
S obzirom da Rusi stoje iza Genocidnog Entiteta i da je ovo prije svega Ruska igra da preko Srba Rusi ostvare svoj interes u smislu da je Zapadni Balkan njihova zona uticaja - odgovor je ne.
Oni hoce Srbima dati tu licencu jer Srbi bi gradili nesto sto bi koristili zarad Ruskih interesa.
Nama oni to nikad ne bi prodali jer bi mi to koristili protiv Ruskih interesa.

Mi te rakete moramo ili sami odraditi ili dobiti license od EU ili SADa.

PS... Ono sto bi GT uradila jeste vjerovatno trazila licencu od Rusije pod uslovom da se fabrika pravi u GTu - ali to nije u nasem interesu.
Samo BiH.

Prenj
Član
Postovi: 177
Pridružen/a: 22 nov 2012 00:06

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Prenj » 20 jan 2017 19:54

BosnjackaHercegovina je napisao/la:
Prenj je napisao/la:
Jack je napisao/la:Uvijek mozes da kupis milion pusaka,prosvercujes to.Ali malo je teze orkane i haubice,tenkove da nastelis.Ja se iskreno nadam da ce ove godine biti uspjesno testirana ta haubica od 40 km.I da Bratstvo krene s orkanima.Masovnija proizvodnja

Slazem se da se isplati i pusku napraviti.Ako cetnici znaju da sastave pistolj i pusku.I ustashe.Mozemo i mi,imamo najvise materijala za takve stvari,jos od bivseg sistema tako da nase trziste bi moglo da proizvede takvo sta
Slazem se sa tobom u tome. Ali nasa slaba tacka je, da mi nazalost ne proizvodimo navodece protiv oklopne rakete, kao ni protiv avijonske rakete. Rusi su Turcima prodali licencu, za proizvodnju Kornet raketa. Njihov efikasni domet je do 5,5km. Pokazale su se veoma efikasne, sa njima su unistavani Merkava i Leopard tenkovi. A ovi tenkovi sto ih nase komsije imaju, nebi imali nikakve sanse. Pa se pitam dali bi mi mogli preko Turske kupiti od Rusa povoljno licencu za proizvodnju Kornet i Igla raketa?
S obzirom da Rusi stoje iza Genocidnog Entiteta i da je ovo prije svega Ruska igra da preko Srba Rusi ostvare svoj interes u smislu da je Zapadni Balkan njihova zona uticaja - odgovor je ne.
Oni hoce Srbima dati tu licencu jer Srbi bi gradili nesto sto bi koristili zarad Ruskih interesa.
Nama oni to nikad ne bi prodali jer bi mi to koristili protiv Ruskih interesa.

Mi te rakete moramo ili sami odraditi ili dobiti license od EU ili SADa.

PS... Ono sto bi GT uradila jeste vjerovatno trazila licencu od Rusije pod uslovom da se fabrika pravi u GTu - ali to nije u nasem interesu.
Ako bi Turska ubjedila Rusiju da nam prodaju licencu, mozda bi to Rusi i uradili. Jer Rusi bi i svoju majku za pare prodali. Cak su ruski oficiri cecenskim pobunjenicima oruzije prodavali. Pitanj je samo, koliko bi Turska bila spremna da se angazuje da bi mi dobili tu licencu. Tu licencu bi mogla neka nasa dobro stjeca firma kupiti i sama bi mogla odrediti gdje bi se vrsila proizvodnja i prodaja. Moje pitanj se vise odnosi na to, koliko bi Turci bili spremni da se u korist nas angazuju, da mi dobijemo tu licencu? Jer Rusija Turskoj nudi S-400, za koje je rekla da nema namjeru nikome ih prodavati.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Drina » 20 jan 2017 20:44

Ima više zemalja koje nam mogu pomoći u razvoju vojne industrije. Jedna od njih je i Pakistan. To je prijateljska država i oni su nam pomagali tokom rata. Npr raketni sistemi. Ili da naše firme sklope ugovore i izvoze za njihovu vojsku.

Uglavnom treba raditi na razvoju novih proizvoda. Za sada ne proizvodimo ništa novo( sto je i razumljivo). Ova haubica je prvi potpuno novi proizvod i pravi korak ka razvoju.

Bio bih zadovoljan kad bi do 2020 završili razvoj ove haubice i vojne puške.

Jos jedna stavka koja nam fali. A to su oklopnjaci. Tu smo trenutno na nuli.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Prenj
Član
Postovi: 177
Pridružen/a: 22 nov 2012 00:06

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Prenj » 20 jan 2017 21:24

Drina je napisao/la:Ima više zemalja koje nam mogu pomoći u razvoju vojne industrije. Jedna od njih je i Pakistan. To je prijateljska država i oni su nam pomagali tokom rata. Npr raketni sistemi. Ili da naše firme sklope ugovore i izvoze za njihovu vojsku.

Uglavnom treba raditi na razvoju novih proizvoda. Za sada ne proizvodimo ništa novo( sto je i razumljivo). Ova haubica je prvi potpuno novi proizvod i pravi korak ka razvoju.

Bio bih zadovoljan kad bi do 2020 završili razvoj ove haubice i vojne puške.

Jos jedna stavka koja nam fali. A to su oklopnjaci. Tu smo trenutno na nuli.
Koji to svoj raketni sistem Pakistan ima? Koliko ja znam, Pakistan pretezno soje oruzije nabavlja od Kine. Kornet rakete su veoma efikasne i u poredenju sa drugim protiv oklopnim raketama na trzistu su puno jeftinije. Zato bi Kornet rakete bile moj favorit, jer bi mi uz nadogradnju nekih privatnih firmi bili u stanju da ih proizvodimo.

Avatar
bilbo
Član
Postovi: 899
Pridružen/a: 30 dec 2012 11:42

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la bilbo » 20 jan 2017 21:32

Drina

Na primjeru rata u Siriji mozemo vidjeti da oklopna vozila vise nemaju ulogu koju su imali u proslosti. Po meni najbolje je razvijati sistem simbioze artiljerije i dronova. Znaci, dalekometne haubice 120 mm i 155 mm sa dometom do 40-50 km i raketne sisteme zemlja-zemlja poput VBR-a i Orkana dometa do 70 km i vise. Posebno razviti sistem balistickih projektila kojim bi mogli pogoditi svaki cilj u Srbiji i Hrvatskoj. Domace znanje i tehnologiju imamo za artiljerijske i raketne sisteme i trebali bi saradjivati sa Turcima na razvoju dronova a sa Pakistancima na razvoju balistickih raketa. Imperativ je nabaviti transportne helikoptere.

Duks
Član
Postovi: 77
Pridružen/a: 29 mar 2013 22:25

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Duks » 20 jan 2017 21:57

Posmatrajući ratove u Libiji, Siriji, Jemenu i ranije u Afganistanu imali smo priliku uvjeriti se u veliku upotrebu vozila terenaca na koja se ugrade lanseri raketa, avionski top i sl. U ratu 1992-95 naša vojska nije radila takve improvizacije, ali u budućim potencijalnim sukobima trebamo se i na to fokusirat. Vjerujem da nije potrebna prevelika pamet i da možemo improvizirat sa terencima. Njihova široka upotreba pokazala je da su očigledno korisno oružje vjerovatno zbog svoje mobilnosti na različite lokacije.

http://14544-presscdn-0-64.pagely.netdn ... 711586.jpg
Sjedi Aga uz mangalu, dvije sablje kraj njeg' stoje, zaklinje se on Allahu, nikad neda Bosne svoje.

Avatar
IzetNanic
Član
Postovi: 61
Pridružen/a: 08 okt 2015 22:05

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la IzetNanic » 20 jan 2017 22:04

slika

Što se tiče samohodnih višecijevnih lansera raketa, treba "pokucati na vrata" turskog Roketsana.

enis1991
Član
Postovi: 335
Pridružen/a: 24 nov 2012 21:16

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la enis1991 » 20 jan 2017 22:08

Duks je napisao/la:Posmatrajući ratove u Libiji, Siriji, Jemenu i ranije u Afganistanu imali smo priliku uvjeriti se u veliku upotrebu vozila terenaca na koja se ugrade lanseri raketa, avionski top i sl. U ratu 1992-95 naša vojska nije radila takve improvizacije, ali u budućim potencijalnim sukobima trebamo se i na to fokusirat. Vjerujem da nije potrebna prevelika pamet i da možemo improvizirat sa terencima. Njihova široka upotreba pokazala je da su očigledno korisno oružje vjerovatno zbog svoje mobilnosti na različite lokacije.

http://14544-presscdn-0-64.pagely.netdn ... 711586.jpg
Jest i to su skontali stranci i zabranili tacnije uticali da se zabrani ta vrsta vozila za fizicka lica . Inace jako dobra stvar za sve . Prevoz trupa , minobacaca da se protiv avionski top ugradi isl .
Druga stvar duge cijevi dozvoliti agencijama security isl . Pokusano je ali stranci se pobunili .
U sustini nama stranci ne dozvoljavaju da se naoruzamo niti da imamo bilo kakav potencijal za to .

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Drina » 20 jan 2017 22:20

Pakistanci su nam dali tzv. strijele i to je preokrenulo tok borbi pa čak i samog rata jer to potpuno zaustavilo masovne tenkovske ofanzive neprijatelja. To je na početku kineski sistem ali ga proizvode pakistanci po licenci. Moglo bi poslužiti kao baza za razvoj nekog novog sistema kojeg bi zajedno izradili sa njima.

Pakistanci imaju i balisticke rakete kao i nuklearku. Imaju oni sposobne ljude.

Ne bih se složio sam tim da su oklopnjaci prošlost. Dokaz tome je novi ruski tenk armata. Ogromna sredstva su uložena u njegov razvoj. Ne bi skrsili milione tek tako.

Prva i osnovna svrha oklopnjaka je da sačuvaju živu silu. To je pogotovo bitno za nas kao malobrojan narod i gdje je bitno limitirali ljudske gubitke. Oklopnjaci daju sigurnost u prevozu trupa. Nije isto kad se vojnici prevoze u kamionu ili u transporteru. Recimo da postoje šanse da vojnici prežive pogodak projektila ose u transporter dok su šanse ravne nuli ako se nalaze u običnom kombiju.

Zato je neophodno vršiti transport trupa u oklopnjacima. Maksimalno.

Turska je počela proizvoditi i tenkove i transportere. Pitanje je bi li se mogla dogovoriti saradnja sa njima? Da bar proizvodimo određene dijelove za njih.


Dronovi su svakako budućnost. U zadnjem sukobu u Azerbejdžanu su korišteni dronovi kamikaze. To proizvodi Izrael. Azerbejdžanci su imali nekoliko uspješnih pogodaka sa njima. Mislim da nisu ni skupi.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Prenj
Član
Postovi: 177
Pridružen/a: 22 nov 2012 00:06

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Prenj » 20 jan 2017 22:34

Drina je napisao/la:Pakistanci su nam dali tzv. strijele i to je preokrenulo tok borbi pa čak i samog rata jer to potpuno zaustavilo masovne tenkovske ofanzive neprijatelja. To je na početku kineski sistem ali ga proizvode pakistanci po licenci. Moglo bi poslužiti kao baza za razvoj nekog novog sistema kojeg bi zajedno izradili sa njima.

Pakistanci imaju i balisticke rakete kao i nuklearku. Imaju oni sposobne ljude.

Ne bih se složio sam tim da su oklopnjaci prošlost. Dokaz tome je novi ruski tenk armata. Ogromna sredstva su uložena u njegov razvoj. Ne bi skrsili milione tek tako.

Prva i osnovna svrha oklopnjaka je da sačuvaju živu silu. To je pogotovo bitno za nas kao malobrojan narod i gdje je bitno limitirali ljudske gubitke. Oklopnjaci daju sigurnost u prevozu trupa. Nije isto kad se vojnici prevoze u kamionu ili u transporteru. Recimo da postoje šanse da vojnici prežive pogodak projektila ose u transporter dok su šanse ravne nuli ako se nalaze u običnom kombiju.

Zato je neophodno vršiti transport trupa u oklopnjacima. Maksimalno.

Turska je počela proizvoditi i tenkove i transportere. Pitanje je bi li se mogla dogovoriti saradnja sa njima? Da bar proizvodimo određene dijelove za njih.


Dronovi su svakako budućnost. U zadnjem sukobu u Azerbejdžanu su korišteni dronovi kamikaze. To proizvodi Izrael. Azerbejdžanci su imali nekoliko uspješnih pogodaka sa njima. Mislim da nisu ni skupi.
Sto se tice tih "Strijela" raketa one su zastarjele i poprilicno ne efikasne. Firma koja bi proizvodila protiv oklopne rakete, imala bi cilj te rakete dobro prodati. Sto se tice tih Strijela raketa neki vid zarade ne bi bijo moguc, jer niko nema namjeru da kupuje nesto sto nije pouzdano. Tako da bi taj eventualni projekat sa Pakistanom bijo osuden na propast, prije nego bi poceo. Kornet rakete su na trzistu veoma trazene i taj koji bi ih proizvodio, mogao bi sa pravom ocekivati i zaradu.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Jack » 21 jan 2017 08:12

Pravoslavni vlasi ponovo sagnuli glavu.Dodik vidim kaze ocekuje vise postovanja od Trumpa.Pisi propalo.Vlasi ulaze u rat samo kad je omjer 10:1.Lajanja Vucica i Nikolica su samo to.Lajanja.Isto to je bilo s Karadjordjem.Kad je izgubio podrsku Rusije i Austrije,njegovi vlasi su ga na spavanju ubili prije 200 tinjak godina

Naravno da je razvijanje namjenske industrije prioritet.Valjda smo u 2016 godini imali 300 miliona Eura prihpda Tu smo u razini s Hrvatskom.Srbistan izvozi oko milijardu Eura.Mi mora da dadnemo gas.A to se radi,razvijanjem nove tehnologije od puske do haubice od 40 km.Nek ove godine bude uspjesno testirana haubica od 40 km.To je nesto sto veoma malo manjih drzava moze da uradi.Kao i orkan.Nek kupe helikoptera 2-3 u slucaju gasenja pozara.I to je to

Kako vrijeme bude prolazilo demografski.Bit ce sve manje katolika.Bilo kakvi sukobi krajem 2017 i krajem 2021 najvise negative ce imati za katolike,posebno Srednje Bosne.Valja takodjer pojasniti da vecina planina,strateskih kota,vaznih prijelaza.Sve je to sad u nasim rukama tipa Vlasic,Komar,Prenj,Ivan Planina.,Grmec.Sad drzimo pola Ozrena,pola Trebevica.Moze se reci da drzimo sve planine ili dijelove planina sem Kozare i Zelengore.Nasi gradovi ne mogu da budu granatirani tipa Zenica i Bihac,Travnik.A i Tuzla skoro je uspjesna,samo s jednog mjesta mogu cetnici sad Tuzlu dobaciti.Sto znaci kakve realno koristi imaju cetnici ako slucajno mi predjemo 500 miliona Eura izvoza jedne godine namjenska industrija.Vidi se da preko 90% turista posjeti Federaciju,rijetko ko ide u krmetnjak,aerodrom se vidi da Sarajevo i Tuzla imaju 1.150 miliona putnika godisnje.Banja Luka i Mostar imaju 100 000.Niit 10% ta dva aerodroma.To su sve male sitnice koje daju ce cetnike okrenuti prema ratu.Naravno,da je demografija najvaznija jer Hrvatski saveznik se raspada,eto katolicka crkva i zupe.Sta im ostane onda?Zar nije krmak Dodik prije 2 godine trazio ukidanje oruzanih snaga Bih
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Jack » 21 jan 2017 08:15

Što se tiče samohodnih višecijevnih lansera raketa, treba "pokucati na vrata" turskog Roketsana.
Od Turaka mozda jedino avion i helikopter.A bolje nemati nikakvih dodira s njima
Zar Bratstvo nije Orkane proizvodilo prije rata?Sto ne krenu s tim ponovo.Nema dileme ako makar ove godine haubica bude uspjesno testirana.To ce biti masovno za nas.Masovno

Zapamti da svi tenkovi su poredani u Tuzli,vecina municije u Federaciji Bih se nalazi u kasarnama gdje su Bosnjaci vecina.Da imamo takdjer i sve avione,helikoptere.Cetnici imaju samo Pvo u Banja Luci.Jos mi mozemo da proizvodimo municiju.Cetnici ne mogu.To je fazon.Slazem se da je puska isto glavni prioritet.I na tome treba da se radi
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la ABen » 21 jan 2017 08:48

U Bosni kada bude rata. Na nas ce opet napasti svi, Srbija, Hrvatska, Crna Gora. Dobrovoljci iz cijelog svijeta, kako iz EU tako i iz Pravoslavnih zemalja. Svi zeljni muslimanske krvi. Imati cemo Embargo na drzavi kojeg ce samo Bosnjaci da osjete. Imati pun cosak domacih izdajnika. Slicno stanje kao i '92-'95, mozda malo gore.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Drina » 21 jan 2017 08:55

Prenj je napisao/la:
Drina je napisao/la:Pakistanci su nam dali tzv. strijele i to je preokrenulo tok borbi pa čak i samog rata jer to potpuno zaustavilo masovne tenkovske ofanzive neprijatelja. To je na početku kineski sistem ali ga proizvode pakistanci po licenci. Moglo bi poslužiti kao baza za razvoj nekog novog sistema kojeg bi zajedno izradili sa njima.

Pakistanci imaju i balisticke rakete kao i nuklearku. Imaju oni sposobne ljude.

Ne bih se složio sam tim da su oklopnjaci prošlost. Dokaz tome je novi ruski tenk armata. Ogromna sredstva su uložena u njegov razvoj. Ne bi skrsili milione tek tako.

Prva i osnovna svrha oklopnjaka je da sačuvaju živu silu. To je pogotovo bitno za nas kao malobrojan narod i gdje je bitno limitirali ljudske gubitke. Oklopnjaci daju sigurnost u prevozu trupa. Nije isto kad se vojnici prevoze u kamionu ili u transporteru. Recimo da postoje šanse da vojnici prežive pogodak projektila ose u transporter dok su šanse ravne nuli ako se nalaze u običnom kombiju.

Zato je neophodno vršiti transport trupa u oklopnjacima. Maksimalno.

Turska je počela proizvoditi i tenkove i transportere. Pitanje je bi li se mogla dogovoriti saradnja sa njima? Da bar proizvodimo određene dijelove za njih.


Dronovi su svakako budućnost. U zadnjem sukobu u Azerbejdžanu su korišteni dronovi kamikaze. To proizvodi Izrael. Azerbejdžanci su imali nekoliko uspješnih pogodaka sa njima. Mislim da nisu ni skupi.
Sto se tice tih "Strijela" raketa one su zastarjele i poprilicno ne efikasne. Firma koja bi proizvodila protiv oklopne rakete, imala bi cilj te rakete dobro prodati. Sto se tice tih Strijela raketa neki vid zarade ne bi bijo moguc, jer niko nema namjeru da kupuje nesto sto nije pouzdano. Tako da bi taj eventualni projekat sa Pakistanom bijo osuden na propast, prije nego bi poceo. Kornet rakete su na trzistu veoma trazene i taj koji bi ih proizvodio, mogao bi sa pravom ocekivati i zaradu.

Kornet je rusko oružje i oni su na protivničkoj strani. Ne kupuje se oružje od protivnika.

Ta strijela je doživjela mnogo modifikacija. Ono što smo mi imali je prva generacija a i ona je bila dobra za tenkove prve i druge generacije. Sada imamo te strijele treće generacije sa laserskim navođenjem. Ne zaostaju oni za drugim sistemima.

Ali ono što je bino je to da nam neko prenese početno znanje i pomogne u izgradnji nečeg sličnog. Rusi nam to neće dati a isto tako ne uzima se oružje od neprijatelja.

Pakistanci nam mogu pomoći da razvijemo znanje u tom domenu kao i u domenu balistickih raketa. Turci su kalkulatori i kod njih se mjenja mišljenje ovisno o tome ko je na vlasti i oni mogu da naprave zaokreta od 180 stepeni.

Pakistanci su pomalo "ludi". Oni imaju svoj film i to guraju.

Dakle bitno je da pronađemo nekoga ko ce nam pomoći da razvijemo kompleksnije stvari.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5487
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 21 jan 2017 09:19

A zašto ih ne možemo sami razviti u jednoj od ovih kompanija koje se time bave?
Nije to toliko komplikovano koliko izgleda. Kad su mogli inžinjer i tehničar u garaži u Donjoj Mahali u razrušenom Mostaru 1993 godine napraviti top od cijevi i prometnih znakova, zašto u 2017 30tak inžinjera u mnogo boljim uslovima ne bi mogli nabaviti jednu osu ili sličan sistem, rastaviti ga i na bazi istog iskopirati neke dijelove, neke redizajnirati i to je to.
Samo BiH.

Prenj
Član
Postovi: 177
Pridružen/a: 22 nov 2012 00:06

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Prenj » 21 jan 2017 11:00

BosnjackaHercegovina je napisao/la:A zašto ih ne možemo sami razviti u jednoj od ovih kompanija koje se time bave?
Nije to toliko komplikovano koliko izgleda. Kad su mogli inžinjer i tehničar u garaži u Donjoj Mahali u razrušenom Mostaru 1993 godine napraviti top od cijevi i prometnih znakova, zašto u 2017 30tak inžinjera u mnogo boljim uslovima ne bi mogli nabaviti jednu osu ili sličan sistem, rastaviti ga i na bazi istog iskopirati neke dijelove, neke redizajnirati i to je to.
Sistem oruzija o kojem mi razgovaramo je znatno napredniji i komplikovaniji od oruzija kao sto je "Osa". Razvijanje jednog takvog oruzija od samog pocetka, zahtjeva veoma naprednu tehniku i velike investicije. To su sretstva sa kojim mi nazalost ne raspolazemo.

Avatar
Crow Jane
Član
Postovi: 1506
Pridružen/a: 10 feb 2016 13:52

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Crow Jane » 21 jan 2017 11:09

Drina je napisao/la:
Prenj je napisao/la:
Drina je napisao/la:Pakistanci su nam dali tzv. strijele i to je preokrenulo tok borbi pa čak i samog rata jer to potpuno zaustavilo masovne tenkovske ofanzive neprijatelja. To je na početku kineski sistem ali ga proizvode pakistanci po licenci. Moglo bi poslužiti kao baza za razvoj nekog novog sistema kojeg bi zajedno izradili sa njima.

Pakistanci imaju i balisticke rakete kao i nuklearku. Imaju oni sposobne ljude.

Ne bih se složio sam tim da su oklopnjaci prošlost. Dokaz tome je novi ruski tenk armata. Ogromna sredstva su uložena u njegov razvoj. Ne bi skrsili milione tek tako.

Prva i osnovna svrha oklopnjaka je da sačuvaju živu silu. To je pogotovo bitno za nas kao malobrojan narod i gdje je bitno limitirali ljudske gubitke. Oklopnjaci daju sigurnost u prevozu trupa. Nije isto kad se vojnici prevoze u kamionu ili u transporteru. Recimo da postoje šanse da vojnici prežive pogodak projektila ose u transporter dok su šanse ravne nuli ako se nalaze u običnom kombiju.

Zato je neophodno vršiti transport trupa u oklopnjacima. Maksimalno.

Turska je počela proizvoditi i tenkove i transportere. Pitanje je bi li se mogla dogovoriti saradnja sa njima? Da bar proizvodimo određene dijelove za njih.


Dronovi su svakako budućnost. U zadnjem sukobu u Azerbejdžanu su korišteni dronovi kamikaze. To proizvodi Izrael. Azerbejdžanci su imali nekoliko uspješnih pogodaka sa njima. Mislim da nisu ni skupi.
Sto se tice tih "Strijela" raketa one su zastarjele i poprilicno ne efikasne. Firma koja bi proizvodila protiv oklopne rakete, imala bi cilj te rakete dobro prodati. Sto se tice tih Strijela raketa neki vid zarade ne bi bijo moguc, jer niko nema namjeru da kupuje nesto sto nije pouzdano. Tako da bi taj eventualni projekat sa Pakistanom bijo osuden na propast, prije nego bi poceo. Kornet rakete su na trzistu veoma trazene i taj koji bi ih proizvodio, mogao bi sa pravom ocekivati i zaradu.

Kornet je rusko oružje i oni su na protivničkoj strani. Ne kupuje se oružje od protivnika.

Ta strijela je doživjela mnogo modifikacija. Ono što smo mi imali je prva generacija a i ona je bila dobra za tenkove prve i druge generacije. Sada imamo te strijele treće generacije sa laserskim navođenjem. Ne zaostaju oni za drugim sistemima.

Ali ono što je bino je to da nam neko prenese početno znanje i pomogne u izgradnji nečeg sličnog. Rusi nam to neće dati a isto tako ne uzima se oružje od neprijatelja.

Pakistanci nam mogu pomoći da razvijemo znanje u tom domenu kao i u domenu balistickih raketa. Turci su kalkulatori i kod njih se mjenja mišljenje ovisno o tome ko je na vlasti i oni mogu da naprave zaokreta od 180 stepeni.

Pakistanci su pomalo "ludi". Oni imaju svoj film i to guraju.

Dakle bitno je da pronađemo nekoga ko ce nam pomoći da razvijemo kompleksnije stvari.
Sto da ne? Rusija je prodavala (i prodaje) Azerbejdzanu, a imaju vojnu bazu u Armeniji.
Potpis

Prenj
Član
Postovi: 177
Pridružen/a: 22 nov 2012 00:06

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Prenj » 21 jan 2017 11:27

Turska uspjesno testirala protiv oklopne rakete "Mizrak". Kad bi nas Bakir htio da Brkatu Galamdzincu nagovori da neka nasa firma ucestvuje u razvoju i proizvodnji, bila bi to pravo dobra stvar.

Prenj
Član
Postovi: 177
Pridružen/a: 22 nov 2012 00:06

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Prenj » 21 jan 2017 12:02

Mislim da ako bi neka nasa firma uspostavila suradnju sa turskom firmom "Roketsan", da bi smo veoma brzo rjesili vecinu nasih problema. Jer Roketsan proizvodi sisteme koji bas nama trebaju, ili na osnovu kojih bi mi uz odgovarajucu adaptaciju mogli razviti sisteme za vlastite potrebe.

Odgovorite