☑ Pravila foruma i savjeti

Namjenska industrija BiH

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Jack » 18 jan 2017 16:57

Fazon je u tome da bi u slucaju rata mi bili donji da 60% namjenske industrije je bilo locirano kod ustasha i cetnika ili u Han Pijesku ili u Grudama.Ovako imas jednostavno cinjenicu da za neke krajeve kako godine budu prolazile.Nece biti potrebne neke sire akcije,naprimjer Kresevo i Kiseljak.Blizina Sarajeva,enklava koja nema dodira s Srbima vise,a sve okolo Bosnjacko.I nema toliko katolika na tom podrucju kao naprimjer Vitez.Vitez je malo tvrdji orah jer ima vise katolika,kao i namjenska industrija,ali realno ustashe tamo nece letiti u rat kao prosli put.

Srpsko pitanje u Srednjoj Bosni je zavrseno.Ustashe su sprcene u 2 enklave,jedna ima sve manje katolika,primjer Kiseljaka.Onda realno ostane ti sad Posavina.A dole katolici nece ici protiv nas
Zapamti da naprimjer Bijelo Polje je uzeto s 6 miliona metata.Nama je bilo mjesec i po dana potrebno da nabijemo 6 miliona metaka.Danas po nekim procjenama.Mi mozemo da proizvedemo milion do milion i po metaka u jednom danu.
Sad,skopcaj da manji gradovi mogu da budu uzeti s dobrom artiljerijom.Primjer Doboja.Kao da sve pare uglavnom ostaju u Federaciji,tj kod nas.

Nema sumnje da ce Dodikovo ludilo zahvatiti vlahe,i da ce oni nesto pokusati.Lik je odvalio skroz,i stanje je veoma ozbiljno.Ratne opcije ne treba odbaciti.U to nema dileme.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Jack » 18 jan 2017 17:06

Tehničko-remontni zavod “Bratunac”
Napravljen poslije rata nakon sto su cetnici opljackali remontni zavod iz Hadzica.

Orao nema perspektivu.Avionski dijelovi.Bila je mnogo veca firma .Mostarski Soko.Pa vidi gdje su oni.

Ostaje Kosmos ali oni nisu proizvodili namjensku industriju.Rekao sam jedino je tvornica eksploziva Vitezit iz Viteza bila nesto sto je bilo izvan kontrole Armije Bih.Ovo ostalo je sve nase,citaj namjenska industrija je preko 90% Nasa.

A cuj.Vitezit mozemo preuzeti i ekonomski.Malo pomalo.Uvalimo se u firmu.Ustashe znaju da oni ne mogu da prezive bez nas,jer tvornica eksploziva jedino profitira ako rade ostale firme,a one su kod Bosnjaka.

Nema dileme da je ovo nocna mora za cetnike i poneke ustashe,jer imas fakat dobre pare.Ove godine preko 300 miliona Eura izvoza namjenske industrije.Nek naprave viziju da nabiju na 400 ili 500 miliona Eura do 2020 godine
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5487
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 18 jan 2017 17:09

Jack je napisao/la:
Tehničko-remontni zavod “Bratunac”
Napravljen poslije rata nakon sto su cetnici opljackali remontni zavod iz Hadzica.

Orao nema perspektivu.Avionski dijelovi.Bila je mnogo veca firma .Mostarski Soko.Pa vidi gdje su oni.

Ostaje Kosmos ali oni nisu proizvodili namjensku industriju.Rekao sam jedino je tvornica eksploziva Vitezit iz Viteza bila nesto sto je bilo izvan kontrole Armije Bih.Ovo ostalo je sve nase,citaj namjenska industrija je preko 90% Nasa.

A cuj.Vitezit mozemo preuzeti i ekonomski.Malo pomalo.Uvalimo se u firmu.Ustashe znaju da oni ne mogu da prezive bez nas,jer tvornica eksploziva jedino profitira ako rade ostale firme,a one su kod Bosnjaka.

Nema dileme da je ovo nocna mora za cetnike i poneke ustashe,jer imas fakat dobre pare.Ove godine preko 300 miliona Eura izvoza namjenske industrije.Nek naprave viziju da nabiju na 400 ili 500 miliona Eura do 2020 godine
Jack,

2016 godine Namjenska industrija jeste izvezla 300 miliona Eura oruzja i opreme van BiH - ali ne zaboravi da je to povecanje od 25% u odnosu na prethodnu godinu.
Neka se nastavi sa eto manjim rastom - nek bude 20% umjesto 25% - za 3 godine, to jeste 2019 ce izvoz biti 520 miliona Eura.
Samo BiH.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7338
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Drina » 18 jan 2017 17:34

Matra je potpuno nebitna firma. On inajvise prave okvire za metke.
http://matra.ba

Igman Konjic ce graditi novu fabriku gdje ce proizvoditi lovacku municiju.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la ABen » 18 jan 2017 20:05

Ima nekih informacija, samo ko moze ovog djikana sat vremena izdrati slusati
VjraYP5eBSA
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la amkos » 18 jan 2017 23:07

Drina je napisao/la:Matra je potpuno nebitna firma. On inajvise prave okvire za metke.
http://matra.ba

Igman Konjic ce graditi novu fabriku gdje ce proizvoditi lovacku municiju.
Nadamo se u Mostaru, mozda u Vrapcicima ili Bijelom Polju.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Oružane snage BiH i Namjenskah industrija BiH

Post Postao/la Gorcin » 18 jan 2017 23:37

amkos je napisao/la:
Drina je napisao/la:Matra je potpuno nebitna firma. On inajvise prave okvire za metke.
http://matra.ba

Igman Konjic ce graditi novu fabriku gdje ce proizvoditi lovacku municiju.
Nadamo se u Mostaru, mozda u Vrapcicima ili Bijelom Polju.
Ne, fulio si lokaciju.
Postoji intencija za izgradnjom Igmanovih pogona u MO ali necemo o lokaciji jer bi i Briga ovdje poteg:o brezovu metlu :)
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la amkos » 18 jan 2017 23:41

Nije valjda u Zapadnom Mostaru. Onda Juzni logor ili u Starom Gradu ? :lol: :lol:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Gorcin » 18 jan 2017 23:49

amkos je napisao/la:Nije valjda u Zapadnom Mostaru. Onda Juzni logor ili u Starom Gradu ? :lol: :lol:
Mostar je širok pojam :D
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Duks
Član
Postovi: 77
Pridružen/a: 29 mar 2013 22:25

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Duks » 19 jan 2017 02:14

Sjedi Aga uz mangalu, dvije sablje kraj njeg' stoje, zaklinje se on Allahu, nikad neda Bosne svoje.

Duks
Član
Postovi: 77
Pridružen/a: 29 mar 2013 22:25

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Duks » 19 jan 2017 02:32

Meni su interesantni avionski topovi. BNT ima taj 23 mm.
Možda se ovim topom ne bi mogli obarati moderni avioni, ali je dobar za gađanje ciljeva na zemlji.
Ko zna više o ovome neka kaže.
Sjedi Aga uz mangalu, dvije sablje kraj njeg' stoje, zaklinje se on Allahu, nikad neda Bosne svoje.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5487
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 19 jan 2017 02:39

Gorcin je napisao/la:
amkos je napisao/la:Nije valjda u Zapadnom Mostaru. Onda Juzni logor ili u Starom Gradu ? :lol: :lol:
Mostar je širok pojam :D
Ma šta širok pojam? Bola Hong Kong!
Ako mi nevjeruješ pitaj onog Biskupa Perića - koliki je ne može čovjek ni granice župa ustanovit evo već 10 godina. :goofy:
Samo BiH.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Jack » 19 jan 2017 16:33

Nama je potrebno vise helikoptera.Posebno kanadera za gasenje pozara preko ljeta.Takodjer i 2-3 aviona.Ali ponajprije treba usavrsiti pusku+ Haubicu sad koju namjeravaju da testiraju

Vecina svjetskih nabavljaca haubice 155 mm trazi domet od 30-40 km.Bratstvo je umalo prosle godine dobilo posao za Filipine,ali nisu imali nista preko 20 km testirano.Ako sad testiraju na 40 km.

Mozda 10 tak drzava svijeta moze da proizvede haubicu 155 mm dometa 40 km.To nas baca u sam vrh svjetske vojske po tom pitanju,naravno da smo patuljci za neke jace sile.Igman Konjic je jedna od 5 firmi koja proizvodi specijalnu municiju

Tenkovska ceta je u Tuzli.Svi tenkovi.Pvo je u Banja Luci.Mi sem sto imamo sve tenkove Os Bih,imamo i vecinu municije.I ne samo sto imamo vecinu postojece municije.Mi mozemo da proizvodimo municiju.Katolici i cetnici to ne mogu.Makar Bosanski.Neko spominje pusku,ali za nas kad bi jos i Orkan proizveli.Uhhhh.Good times

slika

https://bs.wikipedia.org/wiki/M-87_Orkan



Orkan+Haubice+Specijalna municija+svi tenkovi Sto postoje kod nas.Rat bi trajao daleko manje ako bi mogli da napravimo cuda
A samo 9 drzava svijeta moze da proizvodi ovakvo oruzje.Nijedna mala drzava poput nase.U tu spada i velika Rusija i Amerika.Zamisli da nama podje za rukom takvo sta

Nek Srbija zadrzi avione.Nama je prioritet da haubicu napravimo.Koliko bi tek onda mogli da izvozimo?.Orkan.Da nabavimo helikoptera.Puska je za nas komplikovana.Mi smo duzinski igraci.Puska dodje i prodje.Mozes kupiti od Rusa Kalasnjikov
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

akhaninge09
Član
Postovi: 60
Pridružen/a: 08 okt 2016 00:22

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la akhaninge09 » 19 jan 2017 19:21

Jack je napisao/la:Nama je potrebno vise helikoptera.Posebno kanadera za gasenje pozara preko ljeta.Takodjer i 2-3 aviona.Ali ponajprije treba usavrsiti pusku+ Haubicu sad koju namjeravaju da testiraju

Vecina svjetskih nabavljaca haubice 155 mm trazi domet od 30-40 km.Bratstvo je umalo prosle godine dobilo posao za Filipine,ali nisu imali nista preko 20 km testirano.Ako sad testiraju na 40 km.

Mozda 10 tak drzava svijeta moze da proizvede haubicu 155 mm dometa 40 km.To nas baca u sam vrh svjetske vojske po tom pitanju,naravno da smo patuljci za neke jace sile.Igman Konjic je jedna od 5 firmi koja proizvodi specijalnu municiju

Tenkovska ceta je u Tuzli.Svi tenkovi.Pvo je u Banja Luci.Mi sem sto imamo sve tenkove Os Bih,imamo i vecinu municije.I ne samo sto imamo vecinu postojece municije.Mi mozemo da proizvodimo municiju.Katolici i cetnici to ne mogu.Makar Bosanski.Neko spominje pusku,ali za nas kad bi jos i Orkan proizveli.Uhhhh.Good times

slika

https://bs.wikipedia.org/wiki/M-87_Orkan



Orkan+Haubice+Specijalna municija+svi tenkovi Sto postoje kod nas.Rat bi trajao daleko manje ako bi mogli da napravimo cuda
A samo 9 drzava svijeta moze da proizvodi ovakvo oruzje.Nijedna mala drzava poput nase.U tu spada i velika Rusija i Amerika.Zamisli da nama podje za rukom takvo sta

Nek Srbija zadrzi avione.Nama je prioritet da haubicu napravimo.Koliko bi tek onda mogli da izvozimo?.Orkan.Da nabavimo helikoptera.Puska je za nas komplikovana.Mi smo duzinski igraci.Puska dodje i prodje.Mozes kupiti od Rusa Kalasnjikov
Automate proizvode i karlovcu,i to privatna firma,ne vjerujem da je to za nas nedostizno.Moramo siriti asortiman previse se oslanjamo na municiju i njenu proizvodnju.

Prenj
Član
Postovi: 177
Pridružen/a: 22 nov 2012 00:06

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Prenj » 20 jan 2017 00:31

akhaninge09 je napisao/la:
Jack je napisao/la:Nama je potrebno vise helikoptera.Posebno kanadera za gasenje pozara preko ljeta.Takodjer i 2-3 aviona.Ali ponajprije treba usavrsiti pusku+ Haubicu sad koju namjeravaju da testiraju

Vecina svjetskih nabavljaca haubice 155 mm trazi domet od 30-40 km.Bratstvo je umalo prosle godine dobilo posao za Filipine,ali nisu imali nista preko 20 km testirano.Ako sad testiraju na 40 km.

Mozda 10 tak drzava svijeta moze da proizvede haubicu 155 mm dometa 40 km.To nas baca u sam vrh svjetske vojske po tom pitanju,naravno da smo patuljci za neke jace sile.Igman Konjic je jedna od 5 firmi koja proizvodi specijalnu municiju

Tenkovska ceta je u Tuzli.Svi tenkovi.Pvo je u Banja Luci.Mi sem sto imamo sve tenkove Os Bih,imamo i vecinu municije.I ne samo sto imamo vecinu postojece municije.Mi mozemo da proizvodimo municiju.Katolici i cetnici to ne mogu.Makar Bosanski.Neko spominje pusku,ali za nas kad bi jos i Orkan proizveli.Uhhhh.Good times



slika

https://bs.wikipedia.org/wiki/M-87_Orkan



Orkan+Haubice+Specijalna municija+svi tenkovi Sto postoje kod nas.Rat bi trajao daleko manje ako bi mogli da napravimo cuda
A samo 9 drzava svijeta moze da proizvodi ovakvo oruzje.Nijedna mala drzava poput nase.U tu spada i velika Rusija i Amerika.Zamisli da nama podje za rukom takvo sta

Nek Srbija zadrzi avione.Nama je prioritet da haubicu napravimo.Koliko bi tek onda mogli da izvozimo?.Orkan.Da nabavimo helikoptera.Puska je za nas komplikovana.Mi smo duzinski igraci.Puska dodje i prodje.Mozes kupiti od Rusa Kalasnjikov
Automate proizvode i karlovcu,i to privatna firma,ne vjerujem da je to za nas nedostizno.Moramo siriti asortiman previse se oslanjamo na municiju i njenu proizvodnju.
Za vhs2 se moze komotno reci da je jedna od najboljih puski na svijetu. Ako su privatne hrvatske firme bile u stanju da razviju jednu takvu pusku, onda bi i pvant ili Bahto takode takvo nesto mogli postici. Naravno kad bi vlada Federacije ih u tome stimulisala i svu im birokratiju sto se tice razvoja, proizvodnje i prodaje olaksala.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7338
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Drina » 20 jan 2017 09:01

Misljenja sam da je puska jedan prioritet. To je prvi stub odbrane. Sjecam se 1992 iako sam bio dijete tada. U mom mjestu gdje je bilo preko 100 domacinstava nije bilo ni 15 cijevi. Od toga je jedan moj rodak imao winchester i sjecam se kako su svi zeljeli da vide tu pusku. Jedan drugi komsija je imao pistolj i saku metaka. Ostalo lovacke puske.

Isto se se sjecam nesto kasnije iste godine u Hadzicima. Nasi ljudi koji idu na front. Jedna puska na 4 covjeka. I to onaj stari dobosar koji se koristio prije WWII. Proslo je vremena i vremena dok svaki covjek nije dobio pusku a to je minimum da nekoga smatras vojnikom

Sa takvim stanjem je pravo cudo kako smo uopste opstali. Vidjeli smo kako se brzo nametne embargo i kako sve ide teze. Bilo bi potpuno drugacije da smo imali osnovne stvari za vojnika a puska spada u njih.

Ubjeden sam da imamo znanje to jeste sposobne ljude koji znaju izraditi takvo nesto. Volio bih da se obistine ove price vezane za Bekto kompaniju i borbenu pusku
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la ABen » 20 jan 2017 12:39

Drina je napisao/la:Misljenja sam da je puska jedan prioritet. To je prvi stub odbrane. Sjecam se 1992 iako sam bio dijete tada. U mom mjestu gdje je bilo preko 100 domacinstava nije bilo ni 15 cijevi. Od toga je jedan moj rodak imao winchester i sjecam se kako su svi zeljeli da vide tu pusku. Jedan drugi komsija je imao pistolj i saku metaka. Ostalo lovacke puske.

Isto se se sjecam nesto kasnije iste godine u Hadzicima. Nasi ljudi koji idu na front. Jedna puska na 4 covjeka. I to onaj stari dobosar koji se koristio prije WWII. Proslo je vremena i vremena dok svaki covjek nije dobio pusku a to je minimum da nekoga smatras vojnikom

Sa takvim stanjem je pravo cudo kako smo uopste opstali. Vidjeli smo kako se brzo nametne embargo i kako sve ide teze. Bilo bi potpuno drugacije da smo imali osnovne stvari za vojnika a puska spada u njih.

Ubjeden sam da imamo znanje to jeste sposobne ljude koji znaju izraditi takvo nesto. Volio bih da se obistine ove price vezane za Bekto kompaniju i borbenu pusku
Zato i treba svaka kuca da ima po glavi dovoljno. Da nam se genocid nikad vise nebi ponovio.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40874
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Jack » 20 jan 2017 12:43

Uvijek mozes da kupis milion pusaka,prosvercujes to.Ali malo je teze orkane i haubice,tenkove da nastelis.Ja se iskreno nadam da ce ove godine biti uspjesno testirana ta haubica od 40 km.I da Bratstvo krene s orkanima.Masovnija proizvodnja

Slazem se da se isplati i pusku napraviti.Ako cetnici znaju da sastave pistolj i pusku.I ustashe.Mozemo i mi,imamo najvise materijala za takve stvari,jos od bivseg sistema tako da nase trziste bi moglo da proizvede takvo sta
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la ABen » 20 jan 2017 12:47

Slazem se i ja da treba pusku napraviti. Ali mogu reci isto da smo prio 1 vec odradili. A to je po meni proizvodnja municije. To je nesto najvaznije, jer municija se potrosi, nestane. A haj cekaj posiljku kad ti neko uvede Embargo ili da li ce cetnici i ustase pustiti da prodje. Sve vidjeno.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7338
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Oružane snage BiH i Namjenska industrija BiH

Post Postao/la Drina » 20 jan 2017 13:36

Koliko smo izvozili prije rata? Izrazeno u dolarima
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Odgovorite