☑ Pravila foruma i savjeti

Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Moderator/ica: Drina

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Zmaj » 13 jan 2017 23:20

DjerzelezAle je napisao/la:
Gorcin je napisao/la:
A zašto nemaju sigurnost? Zašto nemaju podršku?
Mora se prvo Sarajevo osigurati :mrgreen:
amkos je napisao/la: Povratnicima je najgore, nemaju nikakvu sigurnost. :roll: :|
Nazalost. Jevreji to npr. drugacije rjesavaju.
eh Jevreji imaju ekonomsku a i političku pozadinu koju su gradili više decenija...
stoljeća*
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

DjerzelezAle
Član
Postovi: 54
Pridružen/a: 31 aug 2016 22:18

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la DjerzelezAle » 13 jan 2017 23:30

Zmaj je napisao/la:

stoljeća*
Ekonomsku, da više stoljeća a političku decenije mada se može reći i više od stoljeća tj od osnivanja cionizma krajem 19st...[/quote]
Smrt fašizmu, nacizmu i KOMUNIZMU. Sloboda narodu!

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Gorcin » 13 jan 2017 23:32

ABen je napisao/la:
Gorcin je napisao/la:
amkos je napisao/la:

Povratnicima je najgore, nemaju nikakvu sigurnost. :roll: :|
Nazalost. Jevreji to npr. drugacije rjesavaju.
A zašto nemaju sigurnost? Zašto nemaju podršku?
E moj Hercegovac, pa Bosnjacka strategija. Jesi vec zaboravio.
Mehmed Spaho Veliki je napisao/la:Bosnjacka Strategija bi trebala imati vise ciljeva evo neki od tih ciljevi koji mislim su sa strateckog gledaliste najvaznije

-Povecati Bosnjacku demografiju u i oko Sarajevo na to mislim podrucja istocno Sarajevo( Dobrinja,Lukavica i tako dalje) time bi ucvrstili predstoljnicu koja je najvaznija tacka nase ekonomije

-Poboljsati infrastrukturu izemdju Sarajeva i Gorazda i s time povezati autoputem to je vaznjo s tog kraja jer ti ljudi momentalno ovise od jakog Sarajeva

-Dominirati Srednjom Bosnom i hegemonizirati to Podrucje nas Narod treba prostor za radanje cjeli SBK treba korak po koraku Bosnjakizirati i da padaju hrvatske ostrve kao kiseljak i kresevo

-Autoputem povezati Krajinu s ostatkom Bosne Jajce-Kljuc
Ma stipu Karla Velikog. Provokator. Po stavovima mere serbez s aeorodroma u Čitluku aktovku po pazuho i u Bakin štab u trezoru razvijat strategiju. 'vako se malo šupamo s njim...
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Gorcin » 13 jan 2017 23:37

U pravu ste obojica.
A je l' bi trebala ta nacionalna metamorfoza biti malo 'cimana' odozgo. Što će nam institucije (kojih btw. nemamo ili su mahom uzurpirane) ako ce av teret bit na ledjima naroda. Jes' da je narod dobra kobila, al' ipak...malo ozbiljnosti a ne pi*kaste politike.
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5487
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 14 jan 2017 00:47

Gorcin je napisao/la:U pravu ste obojica.
A je l' bi trebala ta nacionalna metamorfoza biti malo 'cimana' odozgo. Što će nam institucije (kojih btw. nemamo ili su mahom uzurpirane) ako ce av teret bit na ledjima naroda. Jes' da je narod dobra kobila, al' ipak...malo ozbiljnosti a ne pi*kaste politike.
Prvi korak koji mi, obični ljudi možemo učiniti, jeste pritisnuti Bakira i ostale Bošnjake da ne dozvole izbore u Stocu bez da Bošnjaci imaju kandidata i da sva dijaspora može ponovo da glasa. Sve ispočetka.

A ne ovako da Bakir pusti Čoviću "radi mira u kući" pa opet preko leđa povratnika. Mi trebamo sada stvarat pritisak da se izbori ne smiju sprovesti bez da Bošnjaci imaju kandidata i da svi ponovo glasaju.
Samo BiH.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la amkos » 14 jan 2017 00:54

Iskljuciti one sa iskaznicama lovackih drustava ili odavno pokojne. Jer mrtvi ne mogu glasati.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5487
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 14 jan 2017 01:11

amkos je napisao/la:Iskljuciti one sa iskaznicama lovackih drustava ili odavno pokojne. Jer mrtvi ne mogu glasati.
Najvažnije je da SDA ili SBB ili bilo koja druga pro-BiH stranka uloži žalbu i traži da Ustavni Sud presudi da Bošnjaci moraju imati kandidata. To je najnužnije sada. Ako smo izgubili Srebrenicu ne moramo i Stolac.

Nek Bakiru bude jasno da će biti posljedica ako Stolac bude prodat ustašama.
Samo BiH.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la ABen » 14 jan 2017 01:26

BosnjackaHercegovina je napisao/la:
amkos je napisao/la:Iskljuciti one sa iskaznicama lovackih drustava ili odavno pokojne. Jer mrtvi ne mogu glasati.
Najvažnije je da SDA ili SBB ili bilo koja druga pro-BiH stranka uloži žalbu i traži da Ustavni Sud presudi da Bošnjaci moraju imati kandidata. To je najnužnije sada. Ako smo izgubili Srebrenicu ne moramo i Stolac.

Nek Bakiru bude jasno da će biti posljedica ako Stolac bude prodat ustašama.
Za dvije sedmice su izbori u Stocu. SDA i SBB se sabure.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Gorcin
Član
Postovi: 1612
Pridružen/a: 20 okt 2012 15:37

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Gorcin » 14 jan 2017 11:10

ABen je napisao/la:
BosnjackaHercegovina je napisao/la:
amkos je napisao/la:Iskljuciti one sa iskaznicama lovackih drustava ili odavno pokojne. Jer mrtvi ne mogu glasati.
Najvažnije je da SDA ili SBB ili bilo koja druga pro-BiH stranka uloži žalbu i traži da Ustavni Sud presudi da Bošnjaci moraju imati kandidata. To je najnužnije sada. Ako smo izgubili Srebrenicu ne moramo i Stolac.

Nek Bakiru bude jasno da će biti posljedica ako Stolac bude prodat ustašama.
Za dvije sedmice su izbori u Stocu. SDA i SBB se sabure.
Jel' idila u Sv. Centru, na KCUS-u nema bolesnih?
Čuvaj Stoca, ne daj Počitelja, ni Mostara ne ostavljaj sama...

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la ABen » 14 jan 2017 11:55

Gorcin je napisao/la:
ABen je napisao/la:
BosnjackaHercegovina je napisao/la:
Najvažnije je da SDA ili SBB ili bilo koja druga pro-BiH stranka uloži žalbu i traži da Ustavni Sud presudi da Bošnjaci moraju imati kandidata. To je najnužnije sada. Ako smo izgubili Srebrenicu ne moramo i Stolac.

Nek Bakiru bude jasno da će biti posljedica ako Stolac bude prodat ustašama.
Za dvije sedmice su izbori u Stocu. SDA i SBB se sabure.
Jel' idila u Sv. Centru, na KCUS-u nema bolesnih?
Nejma bolesnih. Samo jedan nesretno nastradali.
http://nap.ba/new/vijest.php?id=32244

Ali zbog njega se dize 80 miliona turaka.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni


OsmanovichN
Novi kolač
Postovi: 3
Pridružen/a: 07 feb 2017 20:04

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la OsmanovichN » 07 feb 2017 20:39

hamza je napisao/la:http://faktor.ba/novi-talas-iseljavanja ... cije-foto/
Novi talas iseljavanja iz BiH: Ugrožena opstojnost mlade povratničke populacije (FOTO)
Pronalazak rješenja za održivi povratak način je koji će jedini biti rješenje da se spriječi ponovni odliv stanovništva iz mjesta u kojima se povratak već desio rečeno je tokom današnje posjete ministrice za ljudska prava i izbjeglice Semihe Borovac i potpredsjednika RS-a Ramiza Salkića i Josipa Jerkovića povratničkim naseljima u opštini Derventa.
U DERVENTI, TAČNIJE U MIŠKOVCIMA (NA PUTU DERVENTA - PRNJAVOR) BRAĆA ARAPI INTENZIVNO KUPUJU ZEMLJIŠTE, TAKO DA ĆEMO I TAMO POJAČATI INSALLAH. SRBI DIGLI CIJENE AL NEKA BRAĆA IMAJU PARE KUPIT ĆE SVE DO JEDNOG DULUMA :fes:

Avatar
natalitetlija
Član
Postovi: 268
Pridružen/a: 13 feb 2013 11:20

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la natalitetlija » 07 feb 2017 21:20

OsmanovichN je napisao/la:
hamza je napisao/la:http://faktor.ba/novi-talas-iseljavanja ... cije-foto/
Novi talas iseljavanja iz BiH: Ugrožena opstojnost mlade povratničke populacije (FOTO)
Pronalazak rješenja za održivi povratak način je koji će jedini biti rješenje da se spriječi ponovni odliv stanovništva iz mjesta u kojima se povratak već desio rečeno je tokom današnje posjete ministrice za ljudska prava i izbjeglice Semihe Borovac i potpredsjednika RS-a Ramiza Salkića i Josipa Jerkovića povratničkim naseljima u opštini Derventa.
U DERVENTI, TAČNIJE U MIŠKOVCIMA (NA PUTU DERVENTA - PRNJAVOR) BRAĆA ARAPI INTENZIVNO KUPUJU ZEMLJIŠTE, TAKO DA ĆEMO I TAMO POJAČATI INSALLAH. SRBI DIGLI CIJENE AL NEKA BRAĆA IMAJU PARE KUPIT ĆE SVE DO JEDNOG DULUMA :fes:
:rat: :vojnik2: :fes: :mashallah:
Bošnjački prioriteti: 1. Bog 2. Bosna 3. Bošnjaci 4. Brojnost 5. Bezbjednost

OsmanovichN
Novi kolač
Postovi: 3
Pridružen/a: 07 feb 2017 20:04

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la OsmanovichN » 07 feb 2017 22:02

natalitetlija je napisao/la:
OsmanovichN je napisao/la:
U DERVENTI, TAČNIJE U MIŠKOVCIMA (NA PUTU DERVENTA - PRNJAVOR) BRAĆA ARAPI INTENZIVNO KUPUJU ZEMLJIŠTE, TAKO DA ĆEMO I TAMO POJAČATI INSALLAH. SRBI DIGLI CIJENE AL NEKA BRAĆA IMAJU PARE KUPIT ĆE SVE DO JEDNOG DULUMA :fes:
:rat: :vojnik2: :fes: :mashallah:
http://dobojski.info/drustvo-i-politika ... miskovcima

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Jack » 09 feb 2017 05:04

Pa,to nije nista novo

Postoji trziste i ako cetnicima dodje ponuda.Oni ce prodati i otici.Prodali su sve iz naprimjer Visokog,Zenice,Breze i Kaknja,pa i Sarajeva.Sad je dosla ponuda i lagano se kupe iz sela Travnika,sto znaci da za par godina ce nestati odatle.Arape treba samo usmjeriti ka jedinom cetnickom selu Travnika danas.Sisava.I nek pocnu da nude pare tamo.Oni sigurno lete.Bosanska Posavina je srusena,danas izgleda daleko gore nego Srebrenica ili Kozarac.Hrvatska sela tamo su fakticki prazna,a ono malo katolika po gradovima ce se Posrbiti.Imaju sad izbor da prodaju imovinu.Cetnici nemaju para,oni su obicno samo budale koji nisu isplanirali kako da poklope to.Arapi pak imaju para,imaju potencijal za poklapanjem.I sve to dodje na svoje
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

atif
Član
Postovi: 6224
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la atif » 15 feb 2017 12:42

Ne znam sta je Esad to uradio i pogrijesio ali ovu analizu koju je napisao prije par dana je odlicna!

Asimilacija Bošnjaka u entitetu RG
Pitanje kojim se bavim ovih dana, a i duži vremenski period, je politički status Bošnjaka povratnika u manji bh. entitet RG. Posao kojim se bavim – advokatura, zahtjeva veoma čestu komunikaciju sa povratnicima, ali i sa institucijama i ustanovama koje su instalirane na području entiteta RG.

Naravno da kao čovjek koji je zainteresovan za napredak i razvoj Bosne i Hercegovine, zainteresovan sam i da pokušam inicirati određene društvene pojave koje, po mom skromnom mišljenju, mogu veoma skupo koštati Bosnu i Hercegovinu. Povratak Bošnjaka u RG u masovnom broju garantuje i suverenitet i cjelovitost Bosne i Hercegovine. U prvom mahu smo pričali, a i sada se priča o održivom povratku. Dugo je vremena prošlo od Daytona do danas kada smo na sve moguće načine pokušali da što uspješnije organizujemo i omogućimo povratak Bošnjaka u RG, ali smatram da to nismo do kraja kvalitetno uradili, jer je svima jasno da održivog povratka nema, i svima je jasno da se svakodnevno ljudi sele u dijasporu, a iz dijaspore se u BiH vraćaju kao turisti.

Taj aspekt je ono što sam kao društvenu pojavu markirao prilikom mojih zadnjih posjeta u RG. Jedno od mojih zadnjih zastupanja u Banjoj Luci me podstaklo da u neobaveznim razgovorima razmijenim informacije sa nekolicinom mladih povratnika. Naglasit ću, da su to školovani ljudi koji su ili završili ili će uskoro završiti fakultete. Naravno, nakon kratkog razgovora sam dosta iznenađeno konstatirao da moj način razmišljanja i način komunikacije sa tom omladinom su dijametralno drugačiji nego je njihova komunikacija sa mnom. Moja komunikacija i konverzacija prema njima je išla ka tome „kakvo je stanje na visokoškolskim ustanovama, kakav je odnos sredine prema njima i njih prema sredini i kakav je njihov stav u odnosu na povratnike i domicilne Srbe i vlast RG-a?“ Do sada odgovori na ta pitanja su bili da je stanje dosta teško, dosta su se kritički određivali prema vlasti u RG-u, dok su veoma afirmativno pričali o Federaciji i bošnjačkom političkom tijelu, odnosno vladajućoj eliti. Međutim, sad me je frapirala činjenica da je razgovor tih ljudi tekao u pravcu iz kojeg se vidi asimiliranost sa tim društvom, gdje je, ustvari, sva kritika prešla na Federaciju Bosne i Hercegovine i bošnjačku političku elitu. Pitanje koje se postavilo i koje se postavlja je „šta smo to 'mi' za 'njih' uradili i šta to mi treba za njih da uradimo?“ Način i odnosi unutar visokoškolskih ustanova se prezentiraju kao nešto normalno, afirmativno i prilagođavajuće. I meni bi to bilo drago da je to baš tako, ali se bojim da protek vremena nije učinio svoje u RG.

Stanje i svijest dijaspore prilikom ljetnih posjeta svojim imanjima, prema mišljenju ove omladine, je još drastičnije. Nešto što je nenormalno, nešto što nije uredu, a to je odnos tadašnje vlasti prema povratnicima polahko se potiskuje, a svi problemi i određene nesuglasice se prebacaju ka Federaciji Bosne i Hercegovine. Ako je došlo ili dolazi do asimilacije svijesti povratnika, onda moramo odgovoriti na pitanje: zašto je do nje došlo, u kom smjeru ta asimilacija ide i koje će biti posljedice asimilacije? Smatram da su dugogodišnji nerad i jalov odnos prema povratku, bez bilo kakavog ozbiljnijeg političkog djelovanja, doveli do ovakvog odnosa i ove društvene pojave.

Jedina ustanova gdje možete naći osvještenog Bošnjaka je Islamska zajednica u BiH i ustanove unutar i oko Islamske zajednice. Međutim, to u jednom momentu može biti veoma opasno za povratnički bošnjački korpus. Islamska zajednica može i ima pravo da u okvirima svoga djelokruga rada organizuje vjerski život Bošnjaka, ali ne može organizovati i politički život, a što je najbitnije za opstanak Bošnjaka na području RG-a. Nemoj da se iznenadimo ako jednog dana na budućim izborima Bošnjaci budu glasali za političke opcije koje u većoj političkoj snazi djeluju na području RG-a. Političke partije sa predznakom bošnjačkim, svidjelo se to nekom ili ne, a to su SDA, SBB, SDP i druge važnije političke partije unutar FBIH, su zakazale na području RG-a. Ne možemo očekivati politički uspjeh tih političkih opcija kada od Daytona do danas nijedna ta politička opcija na općim izborima svoj centralni skup nije napravila na području RS-a. Svi centralni politički skupovi na području FBIH se dešavaju u Sarajevu. Da li je Sarajevo Bosna i Hercegovina ili je Bosna i Hercegovina i Banja Luka, i Bijeljina,Višegrad i svi drugi gradovi u RG-u? Prošli općinski izbori su pokazali jalovost, inertnost tih političkih partija i opcija na području RG-a. Treba napraviti političku analizu koliko je vijećnika u općinskim skupštinama osvojeno od strane ovih političkih opcija. Odgovor je malo ili nimalo. Mi u Višegradu imamo jednog čovjeka, u Rogatici nemamo nijednog i tako dalje. Šta nam je pokazatelj održivog povratka i šta je sigurnost povratka u RG. Jesmo li se mi pomirli da smo politički izgubili RG, jesmo li mi takvim interetnim djelovanjem doveli da naši povratnici nemaju političke zaštite.
http://www.preporod.com/index.php/sve-v ... ntitetu-rs

Avatar
kosarkas
Član
Postovi: 1205
Pridružen/a: 26 dec 2012 10:59

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la kosarkas » 20 feb 2017 13:33

http://stav.ba/jaci-od-zabrana-povratni ... an-dzafic/

hrabri ljudi...povratak je borba a ostanak izazov

Bosona
Član
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 maj 2014 21:23

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Bosona » 27 feb 2017 09:56

Ovo što priča ministar Ramić koji je i sam iz Šehera je veoma značajno. Predratnu općinu Kalesija činila su naselja koja su geografski i kulturološki činili jednu cjelinu. Dejtonskim sporazumom prostor predratne Kalesije podjeljen je na općinu Kalesija u Federaciji i općinu Osmaci u manjem BiH entitetu. Tokom agresije Oni su dio koji su držali nazivali "Srpska općina Kalesija" jer su se nadali da bi mogli ponovno zauzeti i sami grad ali na kraju je to postala općina Osmaci jer je to najveće srpsko selo na tom prostoru.

Narod a pogotovo nove generacije ne smiju zaboraviti da je to silom oteta kalesijska teritorija:
U Šeheru održana Svečana akademija u povodu Dana nezavisnosti

Svečana akademija upriličena u povodu obilježavanja 01.marta Dana nezavisnosti BiH održana je danas u Domu kulture u Šeheru, opština Osmaci.

Organizator ove manifestacije bila je BZK „Preprod“ – Osmaci.

U ime domaćina prisutnima se obratio Edin Ramić, ministar raseljenih osoba i izbjeglica u Vladi FBiH i bivši načelnik opštine Osmaci.

Ministar Ramić je izrazio dobrodošlicu i zahvalnost gostima za prisustvo akademiji i iskazao zadovoljstvo za podršku povratnicima na području opštine Osmaci. Podsjetio je na značaj obilježavanja Dana nezavisnosti, ali i obavezu jačanja i izgradnje BiH.

„ Nadam se da ćemo iz ovih događaja, kada smo se kretali putem neizvjesnosti, ali putem koji je značio naše dostojanstvo, izvući pouku da smo spremni nastaviti sarađivati, bez obzira kojoj političkoj stranci ili nekoj drugoj interesnoj zajednici pripadali. Moramo razlikovati opšti od pojedinačnih interesa, raditi i sarađivati za dobro svih nas. Raduje me da u ovom malom povratničkom mjestu imamo ovako cijenjen skup koji pokazuje našim građanima, koji žive u stanju permanentnog straha i iščekivanja, da ste došli da im pružite podršku i da im pokažete da nisu sami. Nadam se da ćemo saradnjom i zajedničkim projektima pokazati, prije svega, mladim ljudima da ova zemlja ima šansu i da ovdje vrijedi živjeti. Realizacijom nekoliko projekata mi ćemo uskoro biti još bliži centru Kalesije. Sa pozicije, koju trenutno obnašam, učinit ću sve da i Kalesija bude prosperitetnija, sa načelnikom Džafićem koji je ponudio nove ideje i nove projekte koji će naići na razumijevanje i podršku. Uvjeren sam da će ti projekti učiniti prostor Kalesija i Osmaka snažnijim. Mi ovaj prostor želimo vidjeti kao jedan, bez obzira što živimo u dva različita entiteta“, kazao je ministar Ramić.

Njegovo obraćanje izazvalo je veoma emitovne reakcije prisutnih koji su se složili sa svim izrečenim.

Načelnik općine Kalesija Sead Džafić se, uz čestitke u povodu Dana nezavisnosti, zahvalio ministru Ramiću na dosadašnjoj pomoći općini Kalesija, ali i obećao da neće zaboraviti povratnike na području opštine Osmaci.

„Tokom predizborne kampanje obećao sam građanima da ćemo pomoći povratnike i na tome ću ustrajati. Podržat ću projekte koji dolaze iz Capardi, Havaza, Kusonja, Mahale, Šehera, Lika i drugih povratničkih naselja. Samo zajedno možemo osigurati bolje uslove za život, puteve, nova radna mjesta. Moramo brisati ove granice, držati se čvrsto za uže i čuvati našu državu“, rekao je načelnik Džafić.


Prisutnima se obratio i Enver ef.Alić, glavni imam MIZ Kalesija, koji je naglasio značaj zajedništva i podrške povratnicima svih gostiju, bez obzira na različitost u političkom smislu.

„Nedavno sam na hudbi govorio da je vjera savjet. Naš ministar nosi to ime – Edin. Upravo on nam je dao određene sugestije. Zato Vas molim da umjesto mog bilo kakvog obraćanja i govora prihvatite sugestije koje je uputio ministar Ramić“, istakao je efendija Alić.

U nastavku akademije promovisano je novo izdanje časopisa „Šeherdžik“, o kojem su govorili Nejra Turić – Tosunbegović i prof.dr. Salih Kulenović.

Svečanoj akademiji u Šeheru, pored općinskog načelnika, prisustvovali su Fadil Alić, predsjedavajući Općinskog vijeća, Fikret Suljkanović, savjetnik načelnika i vijećnici Nezavisne liste Sead Džafić, SDP-a i GDS-a.

Na kraju manifestacije Dževad Tosunbegović, predsjednik BZK “Preporod” Osmaci uručio je prigodne poklone ministru Edinu Ramiću i načelniku općine Kalesija Seadu Džafiću.

http://www.ntv.ba/u-seheru-odrzana-svec ... avisnosti/

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7336
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Drina » 16 apr 2017 19:40

REPORTAŽA – TV VODITELJ FIKRET HODŽIĆ U NASELJU SUĆESKA POKRENUO BIZNIS: “Srebrena malina” vraća nadu Podrinjcima

slika

Piše: Mehmed Pargan Povjetarac s Vijogora donosi u krošnje ubeharalih džanarika posljednje tragove zime. Iako je sve dokle seže pogled u bujanju i beharu, april ovdje, u selima oko Srebrenice, nije garancija da ponovno neće doći snjegovi, u nevrijeme. Naprotiv, snijeg zna pasti iznenada i polovinom maja, lomeći svojom težinom grane šumskog drveća i voća, vršeći selekciju u kojoj samo najjače grane sa plodovima opstaju – stoga je voće sa ovih prostora prirodno lijepog izgleda i ukusa i nije mu potrebno ni prskanje. Behar je u prvim toplim danima aprila na padine visokih podrinjskih planina izmamio mještane. Njive su uzorane, živice iskrčene, a poneki traktor ili, tokom zime uležali par volova, još uvijek u daljini neumorno i monotono idu s kraja na kraj njive, polažući iza sebe crne štapove brazda, jedan do drugoga. Ovdje su ljeta nešto kraća nego u ravnici tako da se svaki dan proljeća mora iskoristiti. Sunce se u ovim proljetnim danima začas otkotrlja horizontom od Velikog Žepa i visa Zlovrh, tako prema zapadu.

slika

Na istočnim padinama Sućeske podignuti su novi malinjaci. Ovdje je u drugoj polovini prošloga stoljeća otpočeo uzgoj maline i kako je njena potražnja na domaćem tržištu bila velika brojna domaćinstva su imala svoje malinjake. To im je bio siguran način zarade i popunjavanja rupa u kućnom budžetu. Bilo je pravilo da jedna četvoročlana porodica može sama obraditi parcelu od dva dunuma, aktivnosti traju manje od dva mjeseca, a prihodi sa te parcele joj mogu osigurati osnovne životne potrebe za jednu godinu. Nažalost, posljednji rat je opustošio ove krajeve. Plodne njive su zarasle u šikare, kuće su spaljene i srušene, a ovdašnje stanovništvo protjerano. Većina muškaraca ubijena je u Genocidu. Danas su se u Sućesku vratile porodice čiji su nosici te 1995. godine, kada je počinjen Genocid, bili djeca. Oni su u sebi ponijeli gorčinu sjećanja, boli i namjeru da će se jednom, kako to kaže pjesma, „kao pobjednici vratiti“. -Kada sam odlučio podići svoje malinjake odnio sam uzorak zemljišta na analizu u Sarajevo. Rekli su mi da je sastav idealan za uzgoj maline. I ja sam krenuo, – prča mi kolega novinar Fikret Hodžić, dok nas u dubokim čizmama – rudarkama, kao domaćin vodi kroz Sućesku. Zastajemo pored seoskog mezarja da proučimo Fatihu. Na spomen-obilježju upisana su imena 926 ubijenih civlila Sućeske. Sa domaćinom i saputnicima Kadinom Mazić, koja je doputovala iz Amerike i Nerminom Alibašićem, studentom medicine iz Tuzle, pratim u kamen uklesana imena ubijenih i nikako ne mogu da pojmim razmjere tog zločina Genocida. Ne mogu da razumijem koji je to kod ugrađen u gene onih koji su bili spremni ubiti toliko civila, bez povoda i razloga.

slika

U sredini sela, nedaleko od džamije, tek podignuta plantaža maline graniči sa nekropolom srećaka. „Kameni spavači“ skriveni su od pogleda slučajnih prolaznika, iako su samo nekoliko metara udaljeni od asfaltne ceste koja vodi prema Žutici i Milićima: -Ovdje su, na svim proplancima, rasuti stećci. Gdje god se okrenete. Oni ustvari najbolje govore o posebnoj historiji ovih krajeva, o kojoj mi znamo premalo. Ovdje zrači jedna neopisiva i nepojmljiva energija, tako da kada dođem ovdje osjećam se sasvim drugačije nego u drugim mjestima. Ispunjen zadovoljstvom, novom željom da radim, da idem naprijed… Stari ljudi su govorili da su na ovim brdima u prošlosti uvijek logorovale vojske kada bi spremale pohod na Sarajevo, – govori naš domaćin.

Fikret Hodžić rođen je ovdje, u ovim srebreničkim brdima, neposredno pred rat. Njegova sjećanja, djeteta koje se igralo u ambijentu u kojem umjesto snjegova padaju granate i svakodnevno odnose živote, poslužila su za ispisivanje bestsellera „I ja sam iz Srebrenice“. Ova knjiga je u tiražu koji u novijoj Bosni i Hercegovini nije zabilježen, došla u sve krajeve svijeta i ljudi koji su preživjei bosanski rat nekako su se spontano identificirali s njenim autorom. Ova knjiga je bila sedef na priču o srebreničkom Genocidu. Gledao sam stotine ljudi kako plaču slušajući njene fragmente. Sada, dok prolazim kroz ovo neobično selo, pokušavam vratiti sjećanje u devedesete. Pokušavam vratiti u misli znanja iz povijesti ovih krajeva. Srebrenicu su ljudi naseljavali odvajkada. Nekada se zvala Argentum, Argentarija, Domavija… Ali, povijest ovoga kraja je tako štura, valjda zato što su osvajači oduvijek bili surovi i sa zemljom su sravnjavali sve što je moglo svjedočiti o njihovom dolasku. Prije tri-četiri godine, pripremajući se za promociju Fikretove knjige, ušao sam sa određenim predrasudama u čitanje toga teksta. Fikret Hodžić je u to vrijeme bio TV zvijezda, koju su ljubitelji folka u našoj zemlji i u dijaspori posebno voljeli i cijenili. Bojao sam se da bi zbog velike TV popularnosti, pularnost pisca Fikreta Hodžića mogla biti bez pokrića, da je napuhana, ali sam se, nakon čitanja knjige potpuno razuvjerio. Radilo se o knjizi koja čitaoca ostavlja bez daha. Govori o rađanju pobjednika. Fikret Hodžić je kao dijete imao sve predispozicije da bude izgubljen, inferioran, slab… Međutim, on se, zahvaljujući svome radu i svojoj vjeri, uspio izboriti za svoje mjesto pod suncem. -Kroz emisiju „Zvijezda možeš biti ti“ otvorili smo mogućnosti i drugoj djeci, koja inače nemaju šansu za uspjeh u ovakvom društvu, u kojem živimo. Ako sam ja uspio, neka uspiju i drugi, – kazao je on i ispričao nam kako su izgledali njegovi dani u Sarajevu, siromašnog dječarca iz Srebrenice, koga su gledali sa podozrenjem i omalovažavanjem, a kasnije, kada je uspio, ti isti ljudi su željeli biti blizu njega. A on je ostajao isti. Sebi sam tada, nakon toga razgovora, rekao da nikada u životu čovjek ne smije davati sud o nečemu što ne poznaje. Nisam bio fan emisije koju vodi, ali sam sa oduševljenjem prepoznavao njegovu ljudsku dimenziju, moral, predanost poslu i ideji istine, pravde i poštenja. Knjiga me, na prvo čitanje, fascinirala, tako da sam rado bio njen promotor u nekoliko bh. gradova. Uvjeren sam sada, nekoliko godina poslije, da je ta knjiga dala samopouzdanje mnogim momcima i djevojkama, koji su na početku svoga puta bili izgubljeni i vjerovali da ništa u životu ne mogu napraviti


slika

Pred kućom koju su u naselju Sućeska sagradili Fikretovi roditelji, a on je obnovio sa namjerom da živi u njoj, stoje dvije zastave: na jednoj piše „I ja sam iz Srebrenice“ a na drugoj „Srebrena malina“. Nakon uspjelog izdavačkog projekta knjige „I ja sam iz Srebrenice“, Fikret je dlučo krenuti u drugom pravcu, iako je knjiga za njega pečat za cijeli život: -Rekao sam da više neću pisati. Ali, nisam se mogao izborti sa tom potrebom. Neka to ostane među nama, radim na novoj knjizi i nadam se da će ona izaći kada moje dijete napuni osamnaest godina! -Naravno, – rekoh. –Ostat će to među nama… Među Podrinjcima! Znam da će se još mnogi obradovati! „Srebrena malina“ je taj drugi Fikretov put. -Jedne noći sam usnio čudan san. Ustao sam ujutro, zbunjen ali pun neke snage. Rekao sam svojim u kući da želim ići u Sućesku. Obnoviti kuću. Svi su me gledali čudno, prvo u kući, pa u Sarajevu, a onda i ovdje, u Sućeskoj. Nisu mogli vjerovati da sam se odlučio da blještavilo televizije zamijenim zemljoradnjom. Ali ja sam bio uvjeren da to želim, – kaže Fikret Hodžić. Po dolasku u Sućesku Fikret Hodžić je obnovio roditeljsku kuću i krenuo u pripremu zemljišta za sadnju maline. Uskoro je pod malinom bilo nevjerovatnih 40 dunuma zemlje. Osposobio je štalu u dvorištu porodične kuće i u njoj otpočeo tov bikova. Danas, pet uposlenika njegove firme „Srebrena malina“ hrane 20 bikova i pripremaju se za branje maline na 40 dunuma. Pored toga, Fikret Hodžić je otpočeo gradnju hladnjače kapaciteta 300 tona smrtznute maline, što će biti značajan podstrek za druge povratnike u Sućesku: -Već u selu imamo oko 70 dunuma maline. Mnoge komšije i rođaci razmišjaju da već naredne godine podignu svoje malinjake. Vjerujem da će ovo za nekoliko godina biti izvrsna priča. Moram kazati da su mi značjnu podršku pružili iz Turkish Ziraat banke i Federalnog ministarstva izbjeglih i raseljenih, – nastavlja naš domaćin. Do sada je u projekat investirano ono 600.000 maraka. U ljeto, kada otpočne sezona branja maline ovdje će biti angažirano 50-70 sezonskih radnika. Sućeska će da oživi i podsjeti na neka davna vremena, kada su ovdje ljudi radili, rađali se i sanjali svoju svijetlu budućnost. Visovi Velikog Žepa bili su im najveća planina. Međutim, sa devedesetim godinama su došla neka vremena, koja su pred te ljude, sa nadama i snovima, stavila neke nepremostive planine koje je donio rat, odnoseći poput oluje njihove živote.

slika

Elhamdulilah. Moj djed je bio imam u ovoj džamiji, a evo mene sada ovdje, idem u nju na svaki namaz. Zar to nije sreća!? – reče on. Neki čudan sklad vladao je u cijelom selu. Mir i nada. Ostavljajući Sućesku spuštamo se prema dolini Zelenog Jadra, u naselje Žutica. Tu ćemo susresti sedamdesetpetogodišnjeg kovača Muju Cvrka. On u svojoj radionici od jutra do večeri, vještim rukama kreira čuda, udarajući teškim čekićima po usijanom željezu. Živi u potpunoj tišini i miru, posvećen svome radu i sebi, svojoj čežnji za djecom rasutom po svijetu. On i Fikret Hodžić svojim radom uspijevaju promijeniti svijet, uspijevaju, jedan u pravom smislu, drugi u prenesenom, iskovati tvrdi metal našeg nepovjerenja, naših sumnji i nesporazuma. Oni rade i nemaju vremena za besposlice. Iza njih ostaje jedno lijepo i korisno djelo koje će koristiti ljudima. Dok se uz prvi podrinjski sumrak na proljetno zelenilo spušta hladna kiša, Božjom voljom dajući život bilju, ljudima i životinjama, pomslih na davno pročitani hadis: „Najbolji među nama su oni od kojih ljudi imaju najviše koristi“. Sunce, skriveno iza oblaka, davno je zašlo i svoje lice uronilo u dubinu zapadnih daljina. Bez riječi, vozimo se nazad prema Zvorniku, uvjereni da će ujutro svanuti nov, mnogo ljepši dan, osunčan umivenim suncem.

Pročitajte više na: http://www.zasrebrenicu.ba/reportaza-tv ... injcima.za
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7336
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Povratak Bošnjaka i podrška povratnicima

Post Postao/la Drina » 27 apr 2017 12:27

Poljoprivredno gazidnstvo 'Suljić' Sultanovići primjer uspjeha bosanske upornosti (FOTO)

slika

Poljoprivredno gazdinstvo Suljić u mjestu Sultanovići kod Zvornika najbolji je primjer uspjeha bosanske upornosti i istrajnosti u postizanju željenog cilja.

slika

Danas je ovo poljoprivredno gazdinstvo savremena farma krava muzara koja zapošljava nekoliko mladih ljudi i posjeduje potencijal za širinje djelatnosti gazdinstva i povećanje broja radnih mjesta.



Omer Suljić je skroman čovjek navikao na sve nedaće koje dolaze u životu svake generacije koja živi na području Podrinja, izgradio je ovo gazdinstvo iz pepela kako bi sebi obezbjedio radno mjesto i stalni prihod. Na terenu koji je jako brdovit i na prvu ruku neprikladan za uzgoj krava i krupne stoke, Omer je sa svojim sinovima odlučio šta želi, napravio plan i krenuo u realizaciju cilja.

Sinovi se nalaze na privremenom radu u zemljama Evropske Unije i sav svoj kapital koji steknu ulažu u razvoj poljoprivrednog gazdinstva koje sa dosta uspjeha vodi njihov otac Omer Suljić.

slika


Bez čekanja na donaciju i pomoć koja neće doći, ova porodica je krenula u izgradnju savremenog stajskog objekta kapaciteta 30 muznih grla po standardima Evropske Unije. Vlastitim sredstvima objekat je izgrađen, a iz mjeseca u mjesec u njega su useljavana najkvalitetnija muzna grla. Kvalitet proizvedenog mlijeka prepoznala je mljekara iz Gradačca koja je odmah ugovorom vezala gazdinstvo Suljić dugoročnim otkupom svog proizvedenog mlijeka. Isplate su pravovremene, cijena je promjenjiva, ali zadovoljstvo je obostrano zbog iskrene suradnje.

Razim Suljić je nagovorio i ubjedio prije nekoliko godina svog oca Omera da pokrenu posao koji je danas primjer kako se u Zvorniku i BiH može uspjeti ukoliko je rad kontinuiran i kvalitetan. Za naš portal Razim je o svemu rekao:

Sve je prolazno, samo su djela ta koja ostaju i poslije nas. Mogli smo sa stečenim kapitalom kupiti kao većina naših Podrinjaca kuću, stanove poslovne prostore u većim centrima Federacije i nikada ne doći tu živjeti do kraja našeg života. Mi trenutno živimo van BiH, ali imamo jake emocije za našu domovinu i naše najjače emocije su u rodnom mjestu i gradu. Siguran sam u ovo što radim i nigdje drugdje u BiH i cijelom svijetu ne osjećam zadovoljstvo kao ovdje na svom topraku, pragu moje kuće i vrhu mog imanja s kojeg jednim pogledom vidim sve od Udrča do Kule, taj osjećaj je neprocijenjiv i meni nezamjenjiv. Ova farma će zaposliti još mladih ljudi koji ovdje živi i biti izvor prihoda za nekoliko porodica. Ukoliko uspijemo realizirati sve naše planove izvjesno je da i mi iz vana dođemo u našu BiH, a niko ne bi bio sretniji od mene ukoliko bi se planovi ostvarili. Pozivam sve Podrinjce da ne zaboravljaju svoj dom i zemlju jer je ova zemlja pored Drine jedina naša zemlja, svugdje drugo smo došle i izbjeglice.

Omer Suljić nam je pokazao svih 20 grla koja se nalaze trenutno na farmi od čega je nekoliko i visokokvalitetnih junica koje treba da se otele u narednom periodu.

Ove junice su prva konkretna pomoć države našem radu. Zahvaljujući ministru Edinu Ramiću i ministarstvu koje vodi bili smo u mogućnosti da apliciramo i dobijemo ove junice uz naše učešće od 30%. Na prvi pogled 30% je puno, ali preporučujem onima koji tako misle da probaju kupiti 25 krava u punom iznosu od 100%, pa će onda shvatiti o kakvoj pomoći se radi. Istakao je Omer govoreći o podsticajima države za poljoprivredu.

Omer nas je proveo u dio gazdinstva koje je trenutno gradilište. Ovdje ćemo postojeći objekat proširiti za istu površinu koliko je sada. Tu planiramo ubaciti tovljene bikove i priključiti se projektu izvozu mesa za Tursku koje se nudi putem ministarstva za raseljene osobe i izbjeglice Federacije BiH. Ukoliko projekt bude uspješan mi ćemo biti dio njega, ukoliko se nešto zakomplikuje mi odustat od ovog plana nećemo jer se kvalitetan proizvod uvijek može prodati. Kako ovdje može nešto biti a da nije kvalitetno? Udahnite samo ovaj vazduh i napijte se vode, osjećat će te se bolje. Hrana je organska, a naša stoka je slobodna i nevezana u toku cijele godine se kreće livadama i pašnjacima Sultanovića. Kazao je Suljić o skorijim planovima.

slika

Dogradnja objekta stvorit će uslove za tov 40 bikova i donijeti zaposlenje još dvojice radnika.

Svi koji žele raditi i od svog rada živjeti preporuka je da odu do Sultanovića i poljoprivrednog gazdinstva Suljić.


http://istocnabosna.com/myjoomla/index. ... &Itemid=66
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Odgovorite