☑ Pravila foruma i savjeti

Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Moderator/ica: Drina

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la Abidaga » 07 maj 2016 11:01

hamza je napisao/la:http://faktor.ba/adnan-catic-svoj-bizni ... anu-ovdje/
Adnan Ćatić svoj biznis širi na BiH: Motivisat ću mlade da ostanu ovdje

Govorio je prvenstveno kao poduzetnik jer, kako je rekao, uskoro u BiH kreće sa proizvodnjom i distribucijom svog energetskog pića “Heavy 1”. Podsjetio je kako se energetsko piće, čiju proizvodnju je pokrenuo, trenutno može naći na preko 11.000 trgovinskih lokacija širom Njemačke. Pored saradnje sa Belgijom, Španijom i Italijom, prioritet mu je plasirati proizvod na tržište arapskih zemalja, javlja Anadolija.
– Uvijek sam sanjao da ovdje dođem i pomognem ljudima. Počinjem sada raditi na Balkanu, počinjem sa proizvodnjom ovog ljeta, nakon ramazana i planiramo krenuti sa 20 do 25 radnih mjesta, radit ćemo na flaširanju vode. Planiramo koristiti vodu iz BiH, osim ove koju ćemo dovoziti iz Njemačke. Pokrenuo sam ovo da pomognem ljudima i djeci iz BiH, da im dam šansu jer mislim da je najveći problem ovdje ljudima naći posao, idu vani da bi se zaposlili, treba im dati šansu da ostanu – poručio je Ćatić.
slika

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la Drina » 16 maj 2016 13:41

Austrija: Otkrivena spomen ploča žrtvama BiH u koncentracionom logoru Mauthausen

U memorijalnom kompleksu nekadašnjeg nacističkog koncentracionog logora Mauthausen, nedaleko od austrijskog grada Linca, danas je otkrivena spomen ploča žrtvama ovog logora sa područja Bosne i Hercegovine

slika

Inače, od samog osnivanja memorijalnog centra u Mauthausenu, sve države Evrope, uključujući i zemlje nastale raspadom SFRJ su imale spomen-ploču, izuzev Bosne i Hercegovine. Tako je danas u okviru komemoracije žrtvama povodom 71. godine zatvaranja logora Mauthasen, na inicijativu Saveza logoraša u BiH, u saradnji sa Centrom savremenih inicijativa Austrije, otkrivena i spomen ploča žrtvama iz BiH, javlja Anadolu Agency (AA).

Nakon odavanja počasti i polaganjem vijenaca na glavni spomenik i spomen ploče žrtvama nacizma unutar logora, te mimohodom delegacija iz preko 80 zemlja, uključujući BiH ali i ostale zemlje regije, delegacija BiH uputila se ka takozvanom "zidu jadikovanja", gdje se nalaze spomen ploče. Glavnoj ceremoniji u logoru Mauthausen prisustvovao je i predsjednik Austrije Heinz Fischer.

Spomen ploču žrtvama iz Bosne i Hercegovine otkrili su ambasador BiH u Austriji Tomislav Leko, predsjednik Saveza logoraša u BiH Jasmin Mešković, te član austrijskog i internacionalnog Komiteta Mauthausen Albert Langanke. Otkrivanju spomen ploče prisustvovali su i potpredsjednica Federacije BiH Melika Mahmutbegović, potperdsjednik Republike Srpske Ramiz Salkić, te broji logoraši iz BiH.

Poruka Evropi da BiH baštini antifašizam

Ambasador BiH u Austriji Tomislav Leko istakao je kako se radi o jednom zaista značajnom civilizacijskom činu, te se zahvalio svima koji su podržali realizaciju ovog projekta, uključujući i predsjedništvo BiH.

– Svi u BiH se slažemo da je ovdje u Mauthausenu, na mjestu gdje je jedna totalitarna ideja ubila toliko ljudi, uključujući i ljude iz BiH, sve ljude i Bošnjake i Srbe i Hrvate, prilika da se na ovaj način odužimo našim stradalim zemljacima. Smatram da ovim činom radimo dobro djelo jer ćemo na taj način poslati poruku i u BiH ali i Evropi da je BiH zemlja koja baštini antifašizam kao vertikalu svog razvoja – poručio je Leko.

Predsjednik Saveza logoraša BiH Jasmin Mešković kazao je kako je ovo jedan doprinos utvrđivanju istine, kao i doprinos svim institucijama Bosne i Hercegovine da shvati potrebu i nužnost rješavanja problema žrtava torture, prije svega logoraša koji su bili u logorima u BiH tokom rata.

Najmanje hiljadu logoraša u Mauthausenu bilo iz BiH

Mešković je istakao da kada su krenuli u realizaciju ovog projekta, jedan dio akademske zajednice u BiH je predstavljao da je ne više od deset osoba boravilo u logoru Mauthausen.

– Međutim, mi smo razgovarali razgovarali sa porodicom Mustafe Oruča, koji je preživio ovaj koncentracioni logor. Dobili smo informaciju da je u ljeto 1943. godine u jednom danu više od 200 građana zarobljeno u mjestu Oglavak kod Fojnice. Od tih 200 ljudi vratilo se samo sedam. Dakle, to je podatak samo jedne porodice. Postoji također i porodica Alikadić iz Livna, koji su žrtve ovog logora – rekao je Mešković, te dodao – Prema našim informacijama najmanje hiljadu ljudi iz BiH je prošlo kroz koncentracioni logor Mauthausen.

Spomen ploča postavljena u Mauthausenu predstavlja sve žrtve BiH, bez obzira na vjersku i etničku pripadnost. Ploča je sačinjena po propisanom standardu; od crnog kamena s bijelim uklesanim slovima i grbom BiH, širine 80 centimetara i visine 60 centimetara. Tekst na spomen ploči, koji je ispisan na bosanskom i njemačkom jeziku, glasi:

"U znak sjećanja na građane i građanke Bosne i Hercegovine, Koji su pali kao žrtve fašizma. Samo Ljubav može ugasiti mržnju, Samo dobro može odbiti zlo. Nikada se neće ponoviti, Samo ako pamtimo!"

U Mauthausenu bilo zatočeno 200.000 ljudi

Koncentracioni logor Mauthausen bio je najveći nacistički koncentracioni logor za vrijeme Drugog svjetskog rata na području današnje Austrije.

Nalazio se u Mauthausenu, 15 kilometara istočno od Linca. Formiran je 8. augusta 1938. godine a oslobodila ga je američka vojska 5. maja 1945. godine. Tokom sedam godina njegovog postojanja kroz Mauthausen je prošlo 200.000 ljudi, od kojih je 100.000 ubijeno ili su umrli od posljedica prisilnog rada.

http://istocnabosna.com/myjoomla/index. ... &Itemid=73
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la Abidaga » 04 jun 2016 23:30

Dijaspora u brojkama
http://faktor.ba/dijaspora-u-brojkama-d ... fografika/
Prema podacima Ministarstva za civilne poslove BiH, objavljenim u Migracijskom profilu BiH za 2015. godinu, građani rođeni u BiH, bez obzira čije državljanstvo imali, žive u 50 zemalja svijeta, a ukupno ih je 1.671.177.

Od toga je u 28 zemalja evropske unije 57 posto građana, odnosno 955.780 osoba.

Važno je napomenuti da je u Migracijskom profilu izostao podatak o potomcima naših migranata, odnosno članovima njihovih porodica koji su rođeni u inostranstvu. Procjenjuje se da je takvih oko 300.000, te da bosanskohercegovačku dijasporu čini dva miliona ljudi. Prema podacima Svjetske banke naša dijaspora je prošle godine u vidu novčanih doznaka u BiH unijela oko tri i po milijarde KM.

Najveći broj bosanskohercegovačkog iseljeništva živi u
Hrvatskoj (409.357),
Srbiji (335.992),
Njemačkoj (159.380),
Austriji (149.755),
Sjedinjenim Američkim Državama (132.255),
Sloveniji (96.921),
Švicarskoj (57.542)
i Švedskoj (56.477).

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la Abidaga » 29 aug 2016 21:39

Adnan Ćatić s porodicom se vratio u Bosnu
http://faktor.ba/napustio-koln-adnan-ca ... rcegovinu/
proslavljeni bokser ima u planu je otvaranje fabrike keksa i energetskog pića

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la amkos » 29 aug 2016 22:45

Idemo stopama Jevreja. Svi Bosnjaci u jednoj drzavi. :respekt: :mrgreen:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la ABen » 07 sep 2016 20:00

Od 1998. do 2015. godine dijaspora u BiH poslala oko 35 milijardi KM
http://www.klix.ba/biznis/od-1998-do-20 ... /151017032
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la Zmaj » 07 sep 2016 23:10

ABen je napisao/la:Od 1998. do 2015. godine dijaspora u BiH poslala oko 35 milijardi KM
http://www.klix.ba/biznis/od-1998-do-20 ... /151017032
Jelde nevalja dijaspora. :roll:
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la amkos » 08 sep 2016 11:49

Zmaj je napisao/la:
ABen je napisao/la:Od 1998. do 2015. godine dijaspora u BiH poslala oko 35 milijardi KM
http://www.klix.ba/biznis/od-1998-do-20 ... /151017032
Jelde nevalja dijaspora. :roll:
Ok ovo sve. Velika lova. Postujem. :respekt:
Ali brate ima skrte dijaspore to nije normalno. Valjda ih Zapad nauci da ne trose na "gluposti". Pa to nebi castilo ruckom, vecerom ili sokom nema sanse. A imaju 50 puta veca primanja od ljudi u Bosni. Zato i dosta ljudi mrzi dijasporu. Pa jbt ako imas tolika primanja, neces to bogatstvo i pare ponijeti sa sobom u grob. Pocasti familiju necim. Odrijesi kesu. Ili kupi im nesto, neki poklon. Laptop, kompjuter, biciklo itd. Ne moras ni to. Ali mozes jer imas vise para od ljudi u Bosni, bar 50 puta vise. Ovo mi je neshvatljivo skroz. :lolcina: :oci:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la ABen » 08 sep 2016 12:39

amkos je napisao/la:
Zmaj je napisao/la:
ABen je napisao/la:Od 1998. do 2015. godine dijaspora u BiH poslala oko 35 milijardi KM
http://www.klix.ba/biznis/od-1998-do-20 ... /151017032
Jelde nevalja dijaspora. :roll:
Ok ovo sve. Velika lova. Postujem. :respekt:
Ali brate ima skrte dijaspore to nije normalno. Valjda ih Zapad nauci da ne trose na "gluposti". Pa to nebi castilo ruckom, vecerom ili sokom nema sanse. A imaju 50 puta veca primanja od ljudi u Bosni. Zato i dosta ljudi mrzi dijasporu. Pa jbt ako imas tolika primanja, neces to bogatstvo i pare ponijeti sa sobom u grob. Pocasti familiju necim. Odrijesi kesu. Ili kupi im nesto, neki poklon. Laptop, kompjuter, biciklo itd. Ne moras ni to. Ali mozes jer imas vise para od ljudi u Bosni, bar 50 puta vise. Ovo mi je neshvatljivo skroz. :lolcina: :oci:
Sto ocekujes ili trazis sadaku? Sto ocekujes uopste da ti neko nesto mora kupiti? Bili ti kupio nekome ili nesto dao nekome ko te mrzi?

Ostalo necu ni komentirati. Kao sto su veca primanja i prema tome veci troskovi, itd..
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la amkos » 08 sep 2016 13:02

Ljudi ovdje ne ocekuju nista. Ali u npr. tri dolaska iz Australije ili iz Amerike dodjes u Bosnu i sva ta tri puta te domaci ljudi caste, placaju, odes u restoran i to neko mora platiti. Dobar dio dijaspore ni da se trzne za dzep. Pa ja bi radije prop'o u zemlju nego da me tri ili pet puta casti taj koji ima 50 puta manja primanja od mene koji vise zaradjujem. Govorim hipoteticki. Sramota je to.
Jbt, imas platu 5000€ i casti te covjek koji ima 500 KM platu mjesecno. To je meni van svake pameti. Granici sa ludoscu. A dosta takve dijaspore ima, cast izuzecima.

Mislim da je materijalizam uzeo previse maha, svi se nesto modiraju, hoce skupe stvari da nose, Gucci, Prada, Guisepe Zannoti, Nike itd.. Kupuju se stikle od 500 €. Dodjes u Bosnu i stedis. Jebo ti taj zivot.

Materijalizam ce nas unistiti dugoročno.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la ABen » 08 sep 2016 14:38

Ako je tako onda je do tvoje rodbine.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
kliker
Član
Postovi: 916
Pridružen/a: 31 okt 2012 21:12

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la kliker » 08 sep 2016 14:56

amkos je napisao/la:Ljudi ovdje ne ocekuju nista. Ali u npr. tri dolaska iz Australije ili iz Amerike dodjes u Bosnu i sva ta tri puta te domaci ljudi caste, placaju, odes u restoran i to neko mora platiti. Dobar dio dijaspore ni da se trzne za dzep. Pa ja bi radije prop'o u zemlju nego da me tri ili pet puta casti taj koji ima 50 puta manja primanja od mene koji vise zaradjujem. Govorim hipoteticki. Sramota je to.
Jbt, imas platu 5000€ i casti te covjek koji ima 500 KM platu mjesecno. To je meni van svake pameti. Granici sa ludoscu. A dosta takve dijaspore ima, cast izuzecima.

Mislim da je materijalizam uzeo previse maha, svi se nesto modiraju, hoce skupe stvari da nose, Gucci, Prada, Guisepe Zannoti, Nike itd.. Kupuju se stikle od 500 €. Dodjes u Bosnu i stedis. Jebo ti taj zivot.

Materijalizam ce nas unistiti dugoročno.
Znas sta ima oko milion ljudi iz BiH u dijaspori i ti sad velis da znas kako vecina radi i kako se ponasaju. Ja ti to pripisujem godinama i iskustvu pa halalim al gadno si me uvrijedio jer i sam sam u dijaspori.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la amkos » 08 sep 2016 15:02

ABen je napisao/la:Ako je tako onda je do tvoje rodbine.

Sve više mislim da je do toga. Jbt cicije žešće, šta je ovo. Ne možeš vjerovati. :lolcina: :oci: :lool: :sos:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la amkos » 08 sep 2016 15:10

kliker je napisao/la:
amkos je napisao/la:Ljudi ovdje ne ocekuju nista. Ali u npr. tri dolaska iz Australije ili iz Amerike dodjes u Bosnu i sva ta tri puta te domaci ljudi caste, placaju, odes u restoran i to neko mora platiti. Dobar dio dijaspore ni da se trzne za dzep. Pa ja bi radije prop'o u zemlju nego da me tri ili pet puta casti taj koji ima 50 puta manja primanja od mene koji vise zaradjujem. Govorim hipoteticki. Sramota je to.
Jbt, imas platu 5000€ i casti te covjek koji ima 500 KM platu mjesecno. To je meni van svake pameti. Granici sa ludoscu. A dosta takve dijaspore ima, cast izuzecima.

Mislim da je materijalizam uzeo previse maha, svi se nesto modiraju, hoce skupe stvari da nose, Gucci, Prada, Guisepe Zannoti, Nike itd.. Kupuju se stikle od 500 €. Dodjes u Bosnu i stedis. Jebo ti taj zivot.

Materijalizam ce nas unistiti dugoročno.
Znas sta ima oko milion ljudi iz BiH u dijaspori i ti sad velis da znas kako vecina radi i kako se ponasaju. Ja ti to pripisujem godinama i iskustvu pa halalim al gadno si me uvrijedio jer i sam sam u dijaspori.

Nije mi to cilj da ikoga uvrijedim ili slično, ali mi je totalno nelogično da neko ko ima platu 500 KM uglavnom u 95 % slučajeva časti onoga koji dolazi iz Amerike ili Australije koji ima primanja preko 3000 ili preko 5000 $. Meni je to van razuma. Nelogično, Abnormalno. Ne razumijem ovo nikako. Ili npr. da ljudi iz Bosne pošalju nešto, neki poklon sinu, kćerki od osobe koja je došla ovdje. Ili da da neke pare, a ova osoba se nikad nebi sjetila da to prva uradi. Nego vidi da je "domaćin" dao pa onda i ta osoba "iz dijaspore" uzvrati sa određenom novčanicom. Hoću da kažem, ne trzaju se za džep, osim u slučajevima MORANJA. :lolcina:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la krhan » 08 sep 2016 15:45

amkos i ti pretjerujes sa time. Ti ha sta malo gledas da pljunes po dijaspori. Ovo ti nije prvi komentar da nesto negativno napises o nama iz dijaspore.

Normalno da ima skrtih u dijaspori a tako ima i skrtih dole. Mozda si i ti skrt. Sta mi znamo. Niko te nepoznaje.
Mi nepoznajemo tvoje okruzenje mozda ti je to tako oko tebe da se okupe sve skrte osobe dijaspore na jednom mjestu.

Mozda si privlacan ko magnet za tu kategoriju dijaspore.
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la ABen » 08 sep 2016 16:02

krhan je napisao/la:amkos i ti pretjerujes sa time. Ti ha sta malo gledas da pljunes po dijaspori. Ovo ti nije prvi komentar da nesto negativno napises o nama iz dijaspore.

Normalno da ima skrtih u dijaspori a tako ima i skrtih dole. Mozda si i ti skrt. Sta mi znamo. Niko te nepoznaje.
Mi nepoznajemo tvoje okruzenje mozda ti je to tako oko tebe da se okupe sve skrte osobe dijaspore na jednom mjestu.

Mozda si privlacan ko magnet za tu kategoriju dijaspore.
Ja znam dosta nasih po dijaspori kako ko zaradjuje i kako se plate krecu. Ko ima oko 5.000€ platu u EU, ako ima u USA platu oko 5.000$ ovdje sa foruma? Sad neznam da li je mislio na bruto ili neto platu. :what:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la krhan » 08 sep 2016 16:34

ABen je napisao/la:
krhan je napisao/la:amkos i ti pretjerujes sa time. Ti ha sta malo gledas da pljunes po dijaspori. Ovo ti nije prvi komentar da nesto negativno napises o nama iz dijaspore.

Normalno da ima skrtih u dijaspori a tako ima i skrtih dole. Mozda si i ti skrt. Sta mi znamo. Niko te nepoznaje.
Mi nepoznajemo tvoje okruzenje mozda ti je to tako oko tebe da se okupe sve skrte osobe dijaspore na jednom mjestu.

Mozda si privlacan ko magnet za tu kategoriju dijaspore.
Ja znam dosta nasih po dijaspori kako ko zaradjuje i kako se plate krecu. Ko ima oko 5.000€ platu u EU, ako ima u USA platu oko 5.000$ ovdje sa foruma? Sad neznam da li je mislio na bruto ili neto platu. :what:
Mi vam beremo eura i dolare ko jabuke sa drveta. Vecina bi bila sretna kad bih imala pola od te plate. :mrgreen:

Cuj 5000€ :mrgreen: :rofll: :respekt: :lol: :lool: :thankyou: :stareci:

Sto ga amkos spakova. :huhu: :gut:
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la ABen » 08 sep 2016 18:08

Nemoj narod farbati @krhane, ne rastu pare u Njemackoj na drvetu. One leze na ulicu, samo ih pokupis i to je to, mada zabole ledja od kupljena.

Salu na stranu. Kako je meni koji ima dvije zene i devetero dijece, a sam radim. Zato mi je plata 17.000€ :roll:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 08 sep 2016 19:04

amkos je napisao/la:Ljudi ovdje ne ocekuju nista. Ali u npr. tri dolaska iz Australije ili iz Amerike dodjes u Bosnu i sva ta tri puta te domaci ljudi caste, placaju, odes u restoran i to neko mora platiti. Dobar dio dijaspore ni da se trzne za dzep. Pa ja bi radije prop'o u zemlju nego da me tri ili pet puta casti taj koji ima 50 puta manja primanja od mene koji vise zaradjujem. Govorim hipoteticki. Sramota je to.
Jbt, imas platu 5000€ i casti te covjek koji ima 500 KM platu mjesecno. To je meni van svake pameti. Granici sa ludoscu. A dosta takve dijaspore ima, cast izuzecima.

Mislim da je materijalizam uzeo previse maha, svi se nesto modiraju, hoce skupe stvari da nose, Gucci, Prada, Guisepe Zannoti, Nike itd.. Kupuju se stikle od 500 €. Dodjes u Bosnu i stedis. Jebo ti taj zivot.

Materijalizam ce nas unistiti dugoročno.
Amkos, ja sam za 25 dana ove godine sa svojom familijom u BiH potrošio oko 5,500-6000 dolara. To je oko 8000-9000km. Što troškovi puta, avion itd... Što rodbina. Što auto. Što kupovanje milion stvari.

Mislim da trebaš glavu iz guzice izvući pa razmislit šta pričaš. Ozbiljno ti ovo govorim. I dijete bi, sa imalo mozga skontalo da s obzirom na desetine informacija koje znamo, to što govoriš jednostavno ne može biti istina.

Dvije milijarde maraka godišnje ne troši na svoju zemlju ni Apple, a zna se da se ovdje radi u glavnom o Bošnjacima jer vlasi investiraju u svoje države. A ovih 2 milijarde km to su samo pare podignute s računa ili pate iz dijaspore poslane na račun u BiH. Gdje je keš koji svako ponese u Bosnu? Plus ne ide svak u Bosnu svake godine. Znači negdje oko 500,000 Bošnjaka Bosni dadne 1.5 milijardu maraka svake godine - a sad pogledaj BiH GDP (oko 15 milijardi dolara) - to je cjelokupni doprinos državi, dok su ovo samo pare koje dijaspora šalje dole iz raznih razloga.

A gdje su zekati za ramazan. Kurbani? Ulaganje u kuće u BiH? Keš lova?
Samo BiH.

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la Dezidijat » 08 sep 2016 20:09

Kad je rijec o dijaspori i ja sam protiv negativnih komentara. Sve je do familije, i do ocekivanja realnih ili nerealnih kako do koga! Generalizirat ne valja, Ja imam rodjaka koji su u Holandiji vec 15 godina i kada dodju pricaju sa mnom samo na holandskom ili na engleskom (fol eto zaboravili oni jezik) cak i djecu uce samo holandskom. Ali imam i rodjaka cija djeca znaju i nas jezik i idu u mekteb, sutra bi poginuli za ovu zemlju. Dakle nisu svi isti1 Evo npr ja imam tetku koja mojoj neni svaki mjesec posalje po 250 eura i tako vec dvije godine od kako je dido rahmetli umro, nena ima inace i BH penziju od 450 KM. Kazem, nisu svi isti, meni ovaj konflikt koji ne postoji inace između nas ovdje i dijaspore izgleda izmisljeno.

Mediji nas furaju da mi svi mrzimo dijasporu i da sva dijaspora mrzi nas! To je medijsko spinovanje da izazove prestanak komunikacije izmedju naseg naroda a kome to ide najvise na korist!!? Znate svi!
Iskompleksiranih likova ima i u BH i u dijaspori neki jednostavno imaju nerealna ocekivanja, ja recimo sam imao rodjak koji je ocekivao kad god dodje u BH da ce zguzit najmanje 4 trebe i bude ovdje mjesec dana ne zguzi nista ! Ode razocaran jebe i Bosnu i sve! Imam rodjak aovdje u BH koji od familije iz dijaspore ocekuju kada dodju da im otplate kredite, kupe novi stan i plate ljetovanje! I naravno kad se to ne desi, jebu i grebu po dijaspori!!

Dakle ne postoji konflikt izmedju nas mi smo isti narod!! Postoje samo nerealna ocekivanja od iskompleksiranih pojedinaca i s jedne i sdruge strane !!

Odgovorite