☑ Pravila foruma i savjeti

Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Moderator/ica: Drina

Avatar
edin
Član
Postovi: 183
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:00

Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la edin » 28 okt 2012 13:34

Posto je veliki broj clanova ovog foruma u tudjini, zanima me da li imaju namjeru da se vrate? Imate li kakve informacije o ljudima koji se vracaju u Bosnu? I kako tece taj proces u cjelini...

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la noel malcolm » 28 okt 2012 14:09

edin je napisao/la:Posto je veliki broj clanova ovog foruma u tudjini, zanima me da li imaju namjeru da se vrate? Imate li kakve informacije o ljudima koji se vracaju u Bosnu? I kako tece taj proces u cjelini...
Mogu ja prvi, tema je odlična, bravo Edine, neke fajde i od tebe :gut:

Samo nam trebaju komentari naših dijasporaca.

I ja sam u ratu imao nekoliko prilika da razgulim, i to bez ikakvih problema,

ali mi se jednostavno nije dalo.

Danas mi je ponekada žao ali dominira osjećaj da je ipak bolje da sam ostao tu.

Možda je to i psihički mehanizam racionalizacije,

pa se čovjek na sve privikava i kaže da je bolje to što je odlučio..

Imam par odličnih prijatelja koji su vani još od rata, i već su se potpuno otuđili.

Prije su godišnje dolazili u svakoj prilici, stvarali su prilike da dođu...

Zadnjih par godina jedan puta godišnje maksimalno,

i to kombinuju par dana kod kuće i sedmicu na moru i bježi natrag.

Nije to samo recesija u pitanju nego vrijeme čini svoje i ljudi se hlade..

Uostalom neka oni nešto kažu a ja ću dopuniti sa iskustvima svojih prijatelja,

jer se na sedmičnoj bazi redovno čujemo.
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la Roger Wilco » 28 okt 2012 20:38

Ja bih volio neku anketu da vidimo koliko nas je vani a koliko u BiH, neki presjek stanja.

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la noel malcolm » 28 okt 2012 21:30

Roger Wilco je napisao/la:Ja bih volio neku anketu da vidimo koliko nas je vani a koliko u BiH, neki presjek stanja.
Šta će ti anketa, medju nas 39 ukupno, premali je uzorak 8-)
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la amkos » 28 okt 2012 23:59

Ja mislim da je od nas 39, 15 u Bosni 24 vani.. :huhu:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
sarajlija
Član
Postovi: 875
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:07

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la sarajlija » 29 okt 2012 11:19

Vani sam otisao nakon 2000 i neke godine. Vratio bih se ja rado ali de nek mi neko racionalno objasni ako je moguce uopste zasto se vratit u Bosnu i onda Boga molit da dobijem posao, Boga molit da imam par stoja za poslat svojim nablizim?? Jednostavno ne ide to tako. Ali opet radim na tome da se vratim ali od drzave ne ocekujem nista nego se oslanjam na sebe i zato povratak u BIH ima da traje jos najmannje 10-15god.
Hrvatski historicar priznaje da je Tvrtko bio samo osvajac hrvatske zemlje a ne oslobodilac kako se to od nekih drugih prikazivalo https://www.youtube.com/watch?v=PDrx0a2Gx5M

http://www.youtube.com/watch?v=9GiTzVdWX5Q obavezno pogledati

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la noel malcolm » 29 okt 2012 19:14

sarajlija je napisao/la:Vani sam otisao nakon 2000 i neke godine. Vratio bih se ja rado ali de nek mi neko racionalno objasni ako je moguce uopste zasto se vratit u Bosnu i onda Boga molit da dobijem posao, Boga molit da imam par stoja za poslat svojim nablizim?? Jednostavno ne ide to tako. Ali opet radim na tome da se vratim ali od drzave ne ocekujem nista nego se oslanjam na sebe i zato povratak u BIH ima da traje jos najmannje 10-15god.

Pošteno i iskreno, halal vjera.

Navikao si se na sređenu državu, na zdravstvo i na školstvo gdje ne treba veza.

Zašto bi svoju djecu ili sebe samog izlagao riziku života u Bosni.

Dolazićeš kada budeš u penziji i provoditi ljeto ovdje

a onda se opet vraćati u sigurnost svoje nove domovine.
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
edin
Član
Postovi: 183
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:00

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la edin » 29 okt 2012 23:24

Sta Noel, mi koji viidmo buducnost u BiH za sebe i svoju djecu, smo budale? Jel to znaci da i mi trebamo otici? :vomit:
Cuj rizik izlaganja zivota u Bosni:D Pa nije Cernobil.ccccccccc

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la Jakub » 29 okt 2012 23:36

Uzivas u blagodatima Zapada kao moja porodica,ja radim ,zena radi,ne fali nam nista,dijete mi ide u jednu od najboljih drzavnih skola u UK,voli matematiku,svira violinu,super sportista itd.Sve haman ne moze biti bolje!

Pos.r.m se na sve to ako mi dovede Vlahinju i ako mi unucad budu Vlascad!

Svaki Boziji dan mi je to u pameti i to me proganja.

Bosna je dzenet i pravo i jedino mjesto za Bosnjake-sve ostalo je varka i nasa propast !!!

I nista me ne pitajte !!! :oops: :oops: :oops:

:zastava:

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la ABen » 30 okt 2012 08:09

Jakub je napisao/la:Uzivas u blagodatima Zapada kao moja porodica,ja radim ,zena radi,ne fali nam nista,dijete mi ide u jednu od najboljih drzavnih skola u UK,voli matematiku,svira violinu,super sportista itd.Sve haman ne moze biti bolje!

Pos.r.m se na sve to ako mi dovede Vlahinju i ako mi unucad budu Vlascad!

Svaki Boziji dan mi je to u pameti i to me proganja.

Bosna je dzenet i pravo i jedino mjesto za Bosnjake-sve ostalo je varka i nasa propast !!!

I nista me ne pitajte !!! :oops: :oops: :oops:

:zastava:
Bas tako, a ako nedobijes unucad Vlascad, imas 99% sansu da ce ti biti praunucad Vlascad. I ako to covjek sam nece dozivjeti ali ipak boli ova cinjenica.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la ZV Keli » 30 okt 2012 15:15

edine shvatam ja tebe sta hoces da kazes ali nije Noel sigurno mislio da pljuje po domovini jer i on zivi ovdje cini mi se.Daleko je Bosna od blagostanja ali ni ostatak Evrope nije nista bolji,bio sam tamo i roditelji su mi cesto tamo pa znam.Kako god Jakube ne brini se za vlahinju samo ga nauci od malena sta i kako.Nicija nije do zore pa nece ni ovim politicarima i ovom stanju a onda se nadam povratku svih Bosnjaka svijeta koliko god da ih je u domovinu Bosnu.

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la noel malcolm » 30 okt 2012 15:17

Jakub je napisao/la:Uzivas u blagodatima Zapada kao moja porodica,ja radim ,zena radi,ne fali nam nista,dijete mi ide u jednu od najboljih drzavnih skola u UK,voli matematiku,svira violinu,super sportista itd.Sve haman ne moze biti bolje!

Pos.r.m se na sve to ako mi dovede Vlahinju i ako mi unucad budu Vlascad!

Svaki Boziji dan mi je to u pameti i to me proganja.

Bosna je dzenet i pravo i jedino mjesto za Bosnjake-sve ostalo je varka i nasa propast !!!

I nista me ne pitajte !!! :oops: :oops: :oops:

:zastava:

Hvala Keli što me braniš i što si shvatio suštinu moga posta.

Navešću stvarni primjer iz moje bliske porodice.

Dvojica mojih amidža su emigrirali iz SFRJ u Kanadu početkom 1950-tih godina prošlog vijeka.

Nikada više nisu došli u Bosnu.

Prije rata nisu mogli doći jer ih je bilo (opravdano) strah da je za njima još uvijek na snazi nekakva

potjernica, a poslije rata su već bili izgubili želju. :roll:

Pretprošle godine je umro jedan a prošle godine drugi amidža.

Obojica su se tamo oženili ženama islamske vjeroispovijesti,ali ne bošnjakinjama.

Izrodili su djecu muslimanskih imena.

Sve četvero djece (mojih amidžića) se udalo/oženilo za kršćane/kršćanke

i imaju unuke sa imenima: Nicholas, Gregorry...
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la noel malcolm » 30 okt 2012 15:32

Jakub je napisao/la:Uzivas u blagodatima Zapada kao moja porodica,ja radim ,zena radi,ne fali nam nista,dijete mi ide u jednu od najboljih drzavnih skola u UK,voli matematiku,svira violinu,super sportista itd.Sve haman ne moze biti bolje!

Pos.r.m se na sve to ako mi dovede Vlahinju i ako mi unucad budu Vlascad!

Svaki Boziji dan mi je to u pameti i to me proganja.

Bosna je dzenet i pravo i jedino mjesto za Bosnjake-sve ostalo je varka i nasa propast !!!

I nista me ne pitajte !!! :oops: :oops: :oops:

:zastava:

Zbilja ti nije lahko Jakube, ne bih volio biti u tvojoj koži.

Vidim da si savjestan i kao čovjek i kao roditelj, ali mislim ipak da ćeš na kraju popustiti i

"zbog dječije koristi" ostati u UK i prihvatiti snahu kakvu god ti dovede,

pa ćeš reći bolje je i to nego da je gay!

Šansa da ti dovede kršćanku je jednaka procentu kršćana u odnosu na ukupan broj stanovništva u UK,

što je ja mislim oko 90 %.

Bila bi rijetkost i pravo čudo da se oženi djevojkom islamske vjeroispovijesti,

posebno iz razloga što su djevojke-muslimanke u UK iz drugih kultura,koje nisu slične nama

(npr.iz Pakistana).

A ako se to čudo i desi onda su ti unuci garantovano 100% asimilirani u kršćanski krug.

Nemoj me krivo shvatiti, ali mislim da je ovo realnost koja te čeka.

Imam odličnog prijatelja u Danskoj, bili smo do rata nerazdvojni i sada se čujemo i vidimo redovno,

i on ima dvije kćerke, jednoj je 17 a drugoj 22 godine.

Šta misliš ko su im momci i može li on učiniti išta protiv toga???

Naravno da su momci danci, naravno da se krmetina normalno konzumira u kući i

naravno da nema povratka u Bosnu ni djeci ni njima.

Ostaće tamo kako bi kćerkama pomogli i čak im olakšali asimilaciju čuvanjem djece, kuhanjem i slično.

A kada moj prijatelj i njegova žena jednog dana umru, šta ostaje?

Uspomena na djeda i nanu koji su bili iz Bosne i na njihove smiješne običaje.

Asimilacija je čudo.
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la krhan » 30 okt 2012 20:14

Vecinom zavisi od nas roditelja od odgoja, borbe koliki je din i iman u tebi koliko volis Bosnu.
Evo uzet cu sebe kao primjer doso sam ko beba od 9 mjeseci u njemacku nemal sam 39 god. u tudjini pa vidi znam bosanski jezik (kolko tolko knjige nase cito :D )vjerski i nacionalno sam usmjeren i odgojen od strane mojih roditelja.Ozenjen sa nasom bosnjakinjom i imamo djecu. Nasa djeca idu u Dzamiju najstarija kci mi je Hatmu cinilaa i ovo dvoje mladjih ce isto aBd. Sve troje su isli i idu u bosansku skolu idu na folklor. Nedamo u svabske diskoteke da idu samo na bosanska sijela ili teferice, folklor. Sto vise pricamo o Bosni a znam da djeca vise vole Bosnu nego ovu zemlju gdje su rodjena.

Jer smo im to utupili uglavu i osladili. Moramo se boriti da, kad bude bolji vakat da smo spremni za povratak. :zastava:

Djeca sto sta bih htjela ali mi kao roditelji smo zaduzeni za odgoj. Ko se malo ili nimalo ne angazuje u te navedene stvari sto sam naveo izgubice bitku. A pred Bogom cemo biti pitani sto smo dopustili npr. da se nase djeca udaju za drugu vjeru pa unucad ili praunucad ti budu druge vjere.

Ja znam ih nekoliko izgubljenih a garantujem vam da je to bilo 99% do roditelja jer to je iz moje generacije. Roditelji se premalo angazovali a kad se to desilo pocelo je kukanje kako i sto su to ucinili.

Stub svega je DZAMIJA i NAMAZ :fes:

Selam
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la amkos » 30 okt 2012 20:23

Svaka cast krhane. Golemo je to sto si uradio, sto radis i kako usmjeravas i odgajas djecu. Bravo. Jos kako je gadan vakat. Svaka cast zaista. :fes: :zastava:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la noel malcolm » 30 okt 2012 20:33

krhan je napisao/la:Vecinom zavisi od nas roditelja od odgoja, borbe koliki je din i iman u tebi koliko volis Bosnu.
Evo uzet cu sebe kao primjer doso sam ko beba od 9 mjeseci u njemacku nemal sam 39 god. u tudjini pa vidi znam bosanski jezik (kolko tolko knjige nase cito :D )vjerski i nacionalno sam usmjeren i odgojen od strane mojih roditelja.Ozenjen sa nasom bosnjakinjom i imamo djecu. Nasa djeca idu u Dzamiju najstarija kci mi je Hatmu cinilaa i ovo dvoje mladjih ce isto aBd. Sve troje su isli i idu u bosansku skolu idu na folklor. Nedamo u svabske diskoteke da idu samo na bosanska sijela ili teferice, folklor. Sto vise pricamo o Bosni a znam da djeca vise vole Bosnu nego ovu zemlju gdje su rodjena.

Jer smo im to utupili uglavu i osladili. Moramo se boriti da, kad bude bolji vakat da smo spremni za povratak. :zastava:

Djeca sto sta bih htjela ali mi kao roditelji smo zaduzeni za odgoj. Ko se malo ili nimalo ne angazuje u te navedene stvari sto sam naveo izgubice bitku. A pred Bogom cemo biti pitani sto smo dopustili npr. da se nase djeca udaju za drugu vjeru pa unucad ili praunucad ti budu druge vjere.

Ja znam ih nekoliko izgubljenih a garantujem vam da je to bilo 99% do roditelja jer to je iz moje generacije. Roditelji se premalo angazovali a kad se to desilo pocelo je kukanje kako i sto su to ucinili.

Stub svega je DZAMIJA i NAMAZ :fes:

Selam

Kapa dolje!!!

Ako je stvarno tako kako si naveo, a nemam razloga da ti ne vjerujem

onda si veeliki izuzetak u moru pokondirenih tikvi koje se valjaju Evropom.

Nadam se da će ta priča i ostati sretna i da će i snahe ili zetovi biti bošnjaci kao i ti, tj 100%.

Mada tvoja priča ne pomaže puno Jakubu,

jer je za bošnjake puno jednostavnija situacija u Njemaćkoj nego u UK.

Ako ništa, bliže ste Bosni i fizički kontakt je lakši,

a druga isto vrlo bitna stvar je da u Njemačkoj ima vrlo VEEElika turska manjina,

koja nam je itekako bliska, za razliku od pakistanske u UK , koji nam baš i nisu slični..
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la krhan » 30 okt 2012 20:54

Vidi noel imamo dzematlije koji putuju oko 50km u jednom pravcu gdje zive haman sve svabe a svaki vikend su kod nas u dzamiji sa djecom. Ne mora to samo da znaci ako imas turke oko sebe i kod njih ima gluho bilo svega i svacega. Ja znam jer sam odrasto sa njima a i sa drugim nacijama. Pa eto vidis sto sam naveo primjer o izgubljenim. Ja kako sam reko kucni odgoj i borba. Mi kao roditelji moramo djeci kao primjer posluziti i stalno sa djecom pricati.

Ja bih Jakubu preporucio da se nikako ne predaje samo boriti samo naprijed guraj ti i tvoja hanuma morate svu snagu na dijete/djecu usmjertiti. Znam nije lahko ali mozese samo uz Allahovu pomoc i u na njega se morate osloniti. Usmjerajite vi dijete a nedajte da vam drugi taj vas poso preuzmu.

Nema nista gore ako se opustite ili olahko drzite ili da mislite da ste izgubili bitku.

Pricam ti iz iskustva da ne idem u detalje sta smo sve predeverali dok su isli u osnovnu skolu i kad su njihovi praznici bili. Bio pravi pokusaj asimilacije ali sipak su dobili.

Nedaj se brate nek ti se probudi bosanski inat. Budite tvrdi. :fes:
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la Jakub » 30 okt 2012 21:56

Amin! :respekt:

Avatar
Roger Wilco
Član
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:23

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la Roger Wilco » 31 okt 2012 15:42

Ja mislim i da razliku pravi to gdje je ko u dijaspori.
Ipak mi se čini da će oni u Evropi (radi nekih stotinu razloga) u sljedećim generacijama puno lakše očuvati ovu vezu sa domovinom i identitetom nego ljudi na drugim kontinentima.
Nedavno sam gledao neke klipove naše omladine (15-20 godina) iz Amerike i da pravo kažem baš me ono deprimiralo.
Ne samo da zvuče i ponašaju se kao Amerikanci nego tako i izgledaju.

Avatar
Ermin_Zec
Novi kolač
Postovi: 3
Pridružen/a: 31 okt 2012 16:41

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la Ermin_Zec » 31 okt 2012 19:44

Ja sam licno iz dijaspore i planiram se vratiti u domovini, jer Bosnjak bez Bosne nemoze.

Nazalost, kod nas u Finskoj situacija nije tako dobra; mada ljudi posjetuju BiH, cuvaju vjeru i tradiciju, slabo ima iskrene zelje za povratak i vecina nasi ljudi vide svoju buducnosti ovde.

Odgovorite