☑ Pravila foruma i savjeti

Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Moderator/ica: Drina

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bošnjačka dijaspora

Post Postao/la Abidaga » 30 sep 2015 20:08

vTYJc8wWdYI#t=269
Zlatan Ibrahimović: U životu samo žalim što nikada nisam obukao dres reprezentacije Bosne i Hercegovine
http://bosnapress.net/ibrahimovic-u-ziv ... rcegovine/
Dobro je poznato kako najbolji napadača svih vremena Zlatan Ibrahimović na početku svoje karijere trebao umjesto dresa Švedske da obuče dres Bosne i Hercegovine. Do toga nažalost po Zmajeve nije došlo, a krivci se trebaju tražiti u tadašnjem vodstvu našeg nogometa. Ipak, popularni Ibra je u svojoj biografiji koja je napravila bum na svjetskom tržištu objavio i nekoliko zanimljivih rečenica, a tiču se zemlje odakle je porijeklom, a to je Bosna i Hercegovina. Naime, Ibrahimović je napisao:
“U mojoj karijeri mi je samo zbog jednog žao, a to je što nikada nisam obukao dres Bosne i Hercegovine”.

I mi kažemo velika šteta.. jer da je zaigrao ko bi nam bio ravan u svjetskom nogometu. Tandem Ibrahimović i Džeko.. strašno zvuči… Ovako samo možemo reći šteta..

atif
Član
Postovi: 6224
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la atif » 04 nov 2015 11:48

Udarac na dijasporu ali ovima je to ponos i cuj jedini razlog GLASANJE!!! Pa sto se on i ostali ne bore za dijasporu da pomaze svome narodi i svojoj domovini??? Sto se ne uglada na bracu turke kako oni to rade!
Ismet Kurić je na Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine predložio 12 Amandmana nakon čega su svih 12. usvojeni.

Sa ovih 12 amandmana, spriječeno je da ljudi koji su još 1948. godine napustili Bosnu i Hercegovinu, a njihova djeca, unučad i praunučad je nikad nisu vidjeli ni na karti, a kamo li bili u njoj, dobijaju državljanstvo naše države i samim tim ostvaruju prava kao i svi drugi građani tj. glasaju na izborima čime pojedine stranke dobijaju prevagu.


Nakon usvojih amandmana koje je predložio naš poslanik u Federalnom Parlamentu, od sada to pravo mogu ostvariti samo djeca koja su rođena u Bosni i Hercegovini od 1992. i poslije i to samo na osnovu roditelja koji su rođeni i bili državljani Bosne i Hercegovine.
slika


slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slikahttp://www.krajina.ba/wp-content/upload ... rana-9.png[/img]

slika

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la Abidaga » 04 nov 2015 18:50

slika
Velika bruka za ASDA. Umijesto da se bore za povratak 1.000.000 Bosnjaka iz Turske oni se hvale kako su im zabili noz u ledja. :pih:

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la amkos » 05 nov 2015 00:15

Koja bruka. :pih: :panker: :sos:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la Bosni » 05 nov 2015 00:35

Ja stvarno ne znam šta da kažem na ovo...

Ove budale koje su odškolovane u srboslaviji su rak rana za Bošnjački narod. Ne svi, naravno. Ali većina naših problema prave ljudi iz ove grupe.

BosniaUser
Član
Postovi: 884
Pridružen/a: 23 okt 2012 21:48

Re: Povratak dijaspore

Post Postao/la BosniaUser » 05 nov 2015 09:06

BosnjackaHercegovina je napisao/la:Evo iz prve ruke bas to sto Jack govori - u Mostarskoj kotlini po prvi put su stranke pocele gledati Bosnjacku dijasporu van Mostara kao jedan bitan izvor glasova. To je pocelo time sto se pocela vrtiti prica o mnogo vecem registriranju Mostarskih Bosnjaka po dijaspori za ove prosle izbore. Pa su i neke stranke pokusale kapitalizirati po tom planu.

Mozda to ima barem djelimicnog udjela u pomalo iznenadjujucem rezultatu da pro-Bosanske stranke imaju 16 glasova a pro-Hrvatske 14 u HNK.
Nije, nažalost, samo značajnija i brojnije glasanje Bošnjaka na terenu..Hercegovina je inače poznata po dobroj izlaznosti na izbore posebno Stolac i Konjic

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bosnjaci Turske

Post Postao/la Abidaga » 23 dec 2015 22:03

-3Idfb4FBM8

Avatar
ursa
Član
Postovi: 24
Pridružen/a: 13 dec 2015 19:50

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la ursa » 16 jan 2016 18:02

Malo gledam statistike na American factFinderu i vidim u drzavi Missouri tek 11 000 rodjenih u Bosni a samo u St. Louisu bi trebalo biti 70 000 Bosnjaka. Kako to?

http://factfinder.census.gov/faces/tabl ... Type=table

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la Bosni » 16 jan 2016 21:07

ursa je napisao/la:Malo gledam statistike na American factFinderu i vidim u drzavi Missouri tek 11 000 rodjenih u Bosni a samo u St. Louisu bi trebalo biti 70 000 Bosnjaka. Kako to?

http://factfinder.census.gov/faces/tabl ... Type=table
Nisam mogao detaljno pregledati te podatke. Ali mnogo djece je rođeno u izbjeglištvu van Bosne za vrijeme rata (širom zapadne Evrope, hrvatske, slovenije, itd.). Dodaj tome sve Bošnjake koji su rođeni van Bosne tokom srboslavije. Dodaj tome i sve Bošnjake koji su rođeni u SAD u zadnjih 20-tak godina. Moguče je i da ovih 11 hiljada su samo oni koji su rođeni u Bosni nakon nezavisnosti i da se ostali vode pod srboslaviju.

Avatar
ursa
Član
Postovi: 24
Pridružen/a: 13 dec 2015 19:50

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la ursa » 16 jan 2016 21:41

slika

Čudna stvar.

Avatar
ursa
Član
Postovi: 24
Pridružen/a: 13 dec 2015 19:50

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la ursa » 17 jan 2016 17:21

Rodjeni u BiH po drzavama u SAD:

slika
slika
slika

atif
Član
Postovi: 6224
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la atif » 18 jan 2016 12:10

Ovdje se slabo nesto cuje bosanski jezik i bosnjaci iako su bosnjaci vecina.
U njemačkoj pokrajini Saarland otvorena dopunska škola na bosanskom jeziku
Na manifestaciji koja je održana u subotu u Saarbrückenu, Njemačka, osnovana je prva dopunska škola BiH u pokrajini Saarland, a u kojoj je već upisano 36 djevojčica i dječaka.


Osnivanju je prisustvovalo oko 200 građana BiH iz Saarbrückena i okoline, a za koordinatora je izabrana Elvisa Albašić.

Upriličena je i tribina o značaju očuvanja maternjeg jezika i identiteta građana BiH u dijaspori o kojoj su govorili konzul BiH u Njemačkoj Dag Đumrukičić, predsjednik Saveza dopunskih škola BiH Haris Halilović i Safet Karalić.

– Današnjim oficijelnim osnivanjem dopunske škole BiH u Saarbrückenu naše odjeljenje postaje član Saveza dopunskih škola BiH u SR Njemačkoj. Narodi Bosne i Hercegovine su davno spoznali što znači jezik. Zato su stvorili svoju narodnu poslovicu „Jezik je domovina“ – kazao je pored ostalog Safet Karalić, te uime roditelja i organizatora manifestacije zahvalio svima koji su doprinijeli otvorenju škole.

Nakon osnivanja škole uslijedilo je druženje uz bosanske specijalitete i slatkiše koje su pripremile vrijedne Bosanke i Hercegovke. Nije nedostajalo ni sevdalinke, saopćeno je iz Saveza dopunskih škola BiH.
http://faktor.ba/u-njemackoj-pokrajini- ... om-jeziku/

atif
Član
Postovi: 6224
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la atif » 03 feb 2016 13:55

Bošnjak, povratnik i najveći proizvođać Aronije u BiH!

slika
Emin Tatarević sa sinovima je 2012. godine pokrenuo proizvodnju aronije - sibirske borovnice, i danas je najveći proizvođač ove zdrave voćke u BiH. Počeo je sa 8.000 sadnica, a danas već ima 22.000 u bihaćkom naselju Mala Gata. Samo u 2015. godini imali su prinose od 17 tona i od toga napravili 10.000 litara soka, 1.000 kg džema i 400 kg čaja od aronije.

Tatarevići su 19 godina proveli u SAD-u, a po povratku u BiH odlučili su uložiti novac u vlastiti biznis. Kada su započeli proizvodnju, aronija je bila skoro nepoznato voće u BiH. S obzirom na nepostojanje doboljnih kapaciteta hladnjača gdje bi se mogle sačuvati količine aronije, Tatarevići su počeli i sa proizvodnjom sokova, džemova i čajeva.

aronija2-tatarevicPrimjena ovog antioksidativnog voća je vrlo široka od prehrambene do farmaceutske industrije. Uz podršku švicarske organizacije (SIPPO) predstavit će se na predstojećem sajmu „FruitLogistica 2016“ koji se održava u Berlinu od 3. do 5. februara. Ukoliko bi pronašli partnera koji bi im pomogao sa izvozom, spremni su i proširiti prozvodnju.
http://www.krajina.ba/198967/tatarevich ... u-berlinu/

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la noel malcolm » 03 feb 2016 20:44

Svaka im cast.
Dijasporci za primjer!!!
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la Abidaga » 07 mar 2016 21:32

aSFNXUEY-VI

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la amkos » 07 mar 2016 22:15

Abidaga je napisao/la:aSFNXUEY-VI
Ova iz @Drina-inog kraja. :biceps:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la Abidaga » 08 mar 2016 00:23

07.03.2016.
Bošnjak ostavio život u Holandiji da bi se vratio u Prijedor
http://www.6yka.com/novost/100692/ostav ... iti-iz-bih
U vrijeme kad svaki dan gledamo kako Srbi i Hrvati odlaze u inostranstvo merak je sresti Bošnjaka kao što je Armin Alijagić, momak koji je napustio život u Holandiji i vratio se u svoj rodni kraj, da bi radom i trudom doprinijeo razvoju Bosne. Armin je inače rođen u Prijedoru gdje je živio do 1992. godine odakle je u vihoru rata izbjegao u Holandiju. Ipak, ljubav prema domovini, rodnom Prijedoru i ovdašnjem načinu života potakla ga je da nakon 15 godina donese odluku zbog koje se, kako kaže, svaki dan pokaje, ali i razveseli.
„Ja sam u Holandiji imao dobar život, ali sam na neki način bio i mnogo vezan za zemlju svog porijekla. Roditelji su uvijek pričali kako bi se vratili, ali nikad nisu donijeli tu odluku. Pored toga, kad god se sjetim svog života prije ratnih dešavanja, uvijek je to bilo nekako pozitivno i srećno djetinjstvo i sve me je to zajedno vuklo da se vratim. Jednostavno, odgovarao mi je ovaj naš način života, koji je vezan za druženje, dok je to u Holandiji drugačije, mada mnogo sigurnije po pitanju životnog statusa. Nakon 2000. godine, kad sam se prvi put vratio u Prijedor, zaključio da je to mjesto gdje bih ja volio da živim. Ipak, to nije bilo dovoljno, trebalo je još mnogo godina da prođe da bih stvorio uslove za povratak. Ovdje je jako lijepo doći na odmor kad imaš stabilnost u inostranstvu, ali ostvariti stabilnost živeći ovdje je jako teško. Zato sam našao jedan projekat u Holandiji, za privremeni povratak u zemlju porijekla i tad sam proveo prvih devet mjeseci u Prijedoru u kontinuitetu, i to je bio jedan test za mene da vidim kako će sve to meni leći“, ispričao nam je Armin, koji naglašava da se nije lako odreći konfornog života u Holandiji i doći u BiH iz koje svi žele da pobijegnu.

Armin priča da mu je jedan od motiva za povratak bila želja da doprinese razvoju zemlje porijekla i da da nešto svom rodnom kraju, od čega nikad nije ni odustao.
„Htio sam da pokušam da iskoristim svoje znanje i entuzijazam na neki malo bolji način nego što bih to urado u Holandiji. Ja sam tamo magistrirao marketing i sigurno bih radio u nekom velikom neboderu promotivne kampanje, gdje bih za neku ogromnu firmu, koja obrće milijarde, donio dodatni milion. Imao bih i dobru platu, sigurnost ali nekako to mene nije ispunjavalo i htio sam da svoje znanje iskoristim u zemlji iz koje dolazim i pomognem i sebi i nekim drugim ljudima oko sebe.“

Prisjećajući se koliko je bilo teško donijeti odluku i vratiti se u BiH, nakon toliko godina provedenih u Holandiji i života koji nije sa sobom nosio neizvjesnot kao onaj koji sad živi, kazao nam je da je sve to nadjačala čežnja za rodnim krajem.
„Nema boljeg mjesta za život nego što je zemlja porijekla. Dugo godina sam živio u inostranstvu da bih mogao da kažem da nije uvijek to sve baš tako bajno, iako je mnogo lakše egzistenciju ostvariti nego ovdje. Istina je da tamo većina ljudi dobro živi ako se snađe. Istina je da imate mnogo više mogućnosti i više vrata vam je otvoreno, ali kad bi se radilo u BiH na popravljanju života, ulagalo u privredu, sigurno je da bi mnogo više ljudi ovdje tražilo svoju životnu sreću umjesto što odlazi u inostranstvo..“

Ono što je zanimljivo kod ovog mladog Prijedorčanina je njegov entuzijazam da pomogne svojoj zemlji i da pokuša da kroz različite poslove uključi, što je više moguće dijasporu u razvoj BiH. Njegov prvi potez je bio osnivanje organizacije Naša pespektiva, u kojoj uveliko radi na tome.
„Zajedno sa prijeteljicom sam 2010. godine, sasvim slučajno, došao na ideju da pokrenemo organizaciju koja bi se bavila dijasporom.. Mi imamo mnogo ljudi koji su spremni da investiraju i bilo nam je čudno da se niko nije time bavio. I onda smo rekli hajmo mi to napraviti i pokušati omogućiti svim ljudima iz dijaspore da daju svoj doprinos izgradnji ove zemlje na koji god način oni mogu i žele, da bar nove generacije ne bi krenule njihovim stopama i svoju sreću morale tražiti van svoje zemlje. Da li je to investiranje, neka vrsta saradnje, volontiranja ili nešto slično, nije nam bilo bitno, koliko motiv da pokrenemo ovaj potencijal koji BiH ima.. Naš cilj je da ih angažujemo, pokrenemo i želimo da državi damo do znanja da je dijaspora tu, spremna da pomogne, ali neće dok država ne krene da mijenja stvari na bolje. Pojednostavljeno, gradimo sveobuhvatni pristup saradnje sa dijasporom i nadam se da ćemo u tome uspjeti“

Prema Arminovim riječima, veoma je važno suočiti se sa onim što imamo i pokušati stvoriti bolje uslove, izmjeniti sadašnjost za bolje sutra, ali to u BiH još uvijek slabo razumiju oni koji imaju moć da nešto mijenjaju.
„Dok mi na neki način ne pomognemo sami sebi ljudi će odvade odlaziti.. mi moramo da stvorimo ambijent da se ti ljudi vrate ili da bar budemo malo pametniji da sve te ljude vratimo putem njihovog ulaganja i rada..“, kazao je Armin, kojeg često zbog njegovog postupka i želje da doprinese razvoju BiH nazivaju ludim, a on sam navodi da svaki dan preispituje svoju odluku.
„Svaki dan se pokajem što sam se vratio i onda uradim nešto novo i pomognem nekome ko nema ili nekome pri zaposlenju i to mi predstavlja satisfakciju i potvrdu da sam napravio dobar potez“, ispričao je Armin.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12075
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la amkos » 08 mar 2016 12:33

„Svaki dan se pokajem što sam se vratio i onda uradim nešto novo i pomognem nekome ko nema ili nekome pri zaposlenju i to mi predstavlja satisfakciju i potvrdu da sam napravio dobar potez“, ispričao je Armin.


Ovo je dobra rečenica. :what: :rocky: :respekt:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la noel malcolm » 08 mar 2016 22:19

amkos je napisao/la:„Svaki dan se pokajem što sam se vratio i onda uradim nešto novo i pomognem nekome ko nema ili nekome pri zaposlenju i to mi predstavlja satisfakciju i potvrdu da sam napravio dobar potez“, ispričao je Armin.


Ovo je dobra rečenica. :what: :rocky: :respekt:
Zadovoljan covjek!
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Zenicaninn
Član
Postovi: 1075
Pridružen/a: 27 okt 2013 23:03

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la Zenicaninn » 10 mar 2016 13:14

Nova Nada za bolju sadašnjost i budućnost: Dijaspora iz Skandinavije pomaže djeci BiH
Piše: M. N./Klix.ba
prije 2h 10 min
19
42
Humana grupa ljudi bh. porijekla koji žive u zemljama Skandinavije osnovali su udruženje "Nova Nada" prije sedam godina. Tokom tog perioda pomagali su brojnim građanima naše zemlje, prvenstveno djeci bez roditelja i djeci s poteškoćama u razvoju.
1 / 6
Ovi ljudi su otišli iz rodnog mjesta, ali nikada nisu zaboravili na one koji su ostali u njemu.

"Većina nas ovdje u ljetnjem periodu putuje u BiH na odmor kako bi posjetili familiju i prijatelje koji još uvijek dole žive. Ta putovanja nisu samo odmor već su i humanitarnog karaktera jer svi mi pomažemo nekog našeg dedu, nanu, tetku, daidžu, amidžu, prijatelje i ostale. Poslije nekoliko takvih putovanja došli smo u kontakt sa institucijama koje pomažu djecu bez roditelja i djecu sa poteškoćama u razvoju. Te institucije možete naći u svim gradovima BiH. Međutim situacija i uslovi u većini njih je katastrofalna, pomoć koju dobijaju od države je minimalna i skoro da su prepušteni sami sebi. Prije sedam godina mi iz odbora Nove Nade smo se sastali i dogovorili da pokušamo pomoći toj djeci neovisno od pomoći koju dobijaju od države", rekao nam je o počecima Muhamed Šehić, predsjednik udruženja.

Pomoć najugroženijim ljudima tokom poplava


Organizaciju su osnovali 2009. godine u Fredrikstadu sa željom da bude most između naših sugrađana u Skandinaviji i ustanova koje pomažu djeci u BiH. Razlog zbog kojeg su pokrenuli organizaciju jeste činjenica da se pomoć može direktno isporučiti ustanovama i to im je garancija da će sva pomoć stići onima kojima je namijenjena i potrebna.

"U početku je naša pomoć išla djeci u institucije USK-na i to njih 77 koja su smještena u Ključu, Sanskom Mostu, Bosanskom Petrovcu, Bihaću, Cazinu, Bosanskoj Krupi i Velikoj Kladuši. U to vrijeme smo bili ovisni o Crvenom križu Ključ jer da biste nešto uvezli na humanitarnoj osnovi morali ste ići preko njih. Međutim, ta saradnja tokom vremena je postala teška i komplikovana tako da smo odlučili osnovati i registrovati našu Humanitarnu organizaciju u BiH što smo i uradili 09.11.2012. godine. S registracijom Nove Nade u BiH nam se otvorila mogućnost da proširimo područja koja bi pomagali", rekao je Šehić.

Kada su dobili potrebne dozvole odmah su uvezli pomoć u Tuzlu, Mostar, Pazarić i Travnik. No, ubrzo su došle velike poplave koje su zahvatile jednu trećinu teritorije BiH i pomoć je bila potrebna svima.

"Svi smo mi bili svjedoci gledajući preko TV kakve su strahote i štete nastale tom vodenom masom koja je nosila sve pred sobom. Većina ljudi sa tih područja koji su se vratili na svoja ognjišta poslije onog nesretnog rata iz 90-ih popravili su svoje kuće, počeli živjeti normalno koliko je to bilo moguće, međutim u roku od nekoliko sati ponovo su sve izgubili. Mi iz Nove Nade smo reagovali isti dan", rekao je Šehić.

Otvorili su krizne centre u Oslu, Bergenu, Trondheimu i Kristiansandu gdje svi koji su htjeli mogli donijeti materijalne donacije. Te donacije su se ogledale u odjeći, obući, sredstvima za higijenu i dezinfekciju, hranu, vodu i ostalim potrepštinama. Dobili su i nekoliko novčanih donacije koje su iskoristili za plaćanje prijevoza stvari u BiH. U roku od sedam dana 12 velikih šlepera je stiglo u najugroženija područja naše zemlje.

Sanitetsko vozilo za bolnicu u Srebrenici


Svake godine su i u Srebrenici gdje njihovi volonteri dijele vodu, voće i sokove za učesnike Marša Mira.

"U augustu prošle godine dobili smo jedno ambulantno vozilo s kompletnom opremom koje smo donirali bolnici Općine Srebrenica. Pomagali smo i izbjeglice na granici sa Srbijom. Oni su tu bili već nekoliko dana iscrpljeni i umorni od dugog putovanja i neizvjesnosti gdje će dalje. Te su izbjeglice ostavile na nas veliki utisak i vratile nas u ono kroz što smo mi prošli prije 20 i nešto godina", kazao je Šehić.

Trenutno provode akciju "Zajedno za dječiji osmijeh" koju su pokrenuli prije dva mjeseca sa BH Fanatikosima. Podijelili su paketiće djeci koja bi ostala bez njih jer njihovi roditelji i staratelji im nisu mogli "kupiti" ovu radost. Posjetili su brojne ustanove od Pazarića, preko Novog Travnika, Maglaja, Srebrenice, Bratunca, Zvornika, Tuzle, Modriče do Lukavca. Osim ustanova koje zbrinjavaju djecu, posjetili su i socijalno ugrožene porodice kojima su podijelili pakete pomoći.

"Sljedeća akcija koju imamo u planu će biti krajem marta ili početkom aprila, a namijenjena je Domu zdravlja Ključ i Kantonalnoj bolnici u Bihaću. Do sad imamo prikupljeno jedno sanitetsko vozilo u odličnom stanju sa kompletnom opremom, jedan ultrazvuk, dva rentgen aparata i dosta invalidskih pomagala. Od našeg osnivanja do danas smo uspjeli poslati 36 isporuka (velikih šlepera sa stvarima) sa raznovrsnom pomoći na područje cijele BiH", kazao je Šehić.

Organizacija Nova Nada ima oko 300 članova koji svoj doprinos daju na volonterskoj bazi i rade s velikim srcem kako bi pomogli Bosancima i Hercegovcima.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/nova-nad ... /160309020

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ

“Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!” (Er-Ra’d, 11.)

Odgovorite