☑ Pravila foruma i savjeti

Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Moderator/ica: Drina

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la Jack » 08 sep 2016 22:05

Nije mi to cilj da ikoga uvrijedim ili slično, ali mi je totalno nelogično da neko ko ima platu 500 KM uglavnom u 95 % slučajeva časti onoga koji dolazi iz Amerike ili Australije koji ima primanja preko 3000 ili preko 5000 $. Meni je to van razuma. Nelogično, Abnormalno. Ne razumijem ovo nikako. Ili npr. da ljudi iz Bosne pošalju nešto, neki poklon sinu, kćerki od osobe koja je došla ovdje. Ili da da neke pare, a ova osoba se nikad nebi sjetila da to prva uradi. Nego vidi da je "domaćin" dao pa onda i ta osoba "iz dijaspore" uzvrati sa određenom novčanicom. Hoću da kažem, ne trzaju se za džep, osim u slučajevima MORANJA.
Sta ja znam;Krajisnici su veseli ljudi i nisu skrti.Eto,ja castim cevapima kad dodjem u Sarajevo.Iduce godine nadam se
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la amkos » 09 sep 2016 00:01

ABen je napisao/la:
krhan je napisao/la:amkos i ti pretjerujes sa time. Ti ha sta malo gledas da pljunes po dijaspori. Ovo ti nije prvi komentar da nesto negativno napises o nama iz dijaspore.

Normalno da ima skrtih u dijaspori a tako ima i skrtih dole. Mozda si i ti skrt. Sta mi znamo. Niko te nepoznaje.
Mi nepoznajemo tvoje okruzenje mozda ti je to tako oko tebe da se okupe sve skrte osobe dijaspore na jednom mjestu.

Mozda si privlacan ko magnet za tu kategoriju dijaspore.
Ja znam dosta nasih po dijaspori kako ko zaradjuje i kako se plate krecu. Ko ima oko 5.000€ platu u EU, ako ima u USA platu oko 5.000$ ovdje sa foruma? Sad neznam da li je mislio na bruto ili neto platu. :what:


Ovo je bilo hipoteticki, ne bukvalno. Ali razlika je velika. Bitna je sustina price.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7334
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la Drina » 09 sep 2016 00:27

Manite se glupih priča.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la ABen » 09 sep 2016 10:18

Ma nije glupa prica. Nego ozbiljan problem kod naseg naroda. Na vijest koliko je dijaspora ulozila u Bosnu dolaze komentari kao sto da je dijaspora skrta. A znam i ja, a i ti da je Bosnjacka dijaspora najmanje 50 milijardi € donijela Bosni u ovim zadnjima godinama poslije rata i jos uvijek donosi svjez kapital.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la Dezidijat » 09 sep 2016 13:26

ABen je napisao/la:Ma nije glupa prica. Nego ozbiljan problem kod naseg naroda. Na vijest koliko je dijaspora ulozila u Bosnu dolaze komentari kao sto da je dijaspora skrta. A znam i ja, a i ti da je Bosnjacka dijaspora najmanje 50 milijardi € donijela Bosni u ovim zadnjima godinama poslije rata i jos uvijek donosi svjez kapital.
Vidi ja sam davno prestao da citam komentare na FB ili na info portalima. Iz razloga sto imamo jako puno iskompleksiranih, polupismenih budala i budalica kojima je kao ''kašika u med'' pala jeftina wi fi internet konekcija. Tako da mogu svoje komplekse da lijece tako sto svoje vlastite frustracije bile one stvarne ili imaginarne, ispoljavaju pljuvajuci na svakoga!

Osim toga , imas i na FB i na internet portalima dosta laznih profila raznih Muja, Anesa, Vernesa, Fadila, Sulja, Muhameda iza kojih stoje srbi ili hrvati iz okoline ili dijapsore koji namjerno svojim komentarima unose razdor među nasim narodom. Naša mana je ta da smo NAIVNI a Srbi i Hrvati su Lukavi! Znaju za nasu naivnost i cinjenicu da smo spremni u svasta povjerovat! Tako i o pricama oko BH i BH dijapsore. Evo meni je jako simbolicno to sto se na depo.nija klix i raznim drugim anti Bosnjackim portalima uvijek objavi isti pljuvacki clanak o dijaspori i (''ruznim'' zlim dijasporicima ) u vrijeme ljetnih praznika i odmora kada dijaspora najvise dolazi u BH...to ti se zove spinovanje sa ciljem da izazove razne negativne komentare, da Vi koji se spremate vidi to i da Vam se digne tlak!!

Svako normalan, svako ko je tobe vidi dijasporu kao dio sebe i kao vrijedan alat i oruzje. A komentari ce uvijek ostat, a cilj tih komentara je stvaranje misljenja. Svi Sarajlije mrze Bosnjake iz Sandzaka, zenicki bosnjaci protiv sarajevskih bosnjaka, travnicki bosnjaci protiv zenickih, ne znam vise tuzlanski protiv svih! svi protiv krajiskih bosnjaka i sl...SPINOVANJE!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la ABen » 18 jan 2017 15:58

Uveden kao izborni predmet: U Turskoj održan prvi čas bosanskog jezika
http://www.faktor.ba/vijest/uveden-kao- ... ika-231760

Ministrica obrazovanja i nauke u Vladi Federacije BiH Elvira Dilberović danas je u Osnovnoj školi Bayrampaşa Mehmet Akif İnan u Istanbulu održala prvi čas bosanskog jezika u Turskoj, čime je ozvaničeno uvođenje bosanskog jezika kao izbornog predmeta u osnovnim školama u toj zemlji.
Čas bosanskog jezika održan i u Osnovnoj školi Mehmet Akif Inan u Istanbulu
http://www.faktor.ba/vijest/cas-bosansk ... ulu-231922

U Osnovnoj školi Mehmet Akif Inan u istanbulskoj četvrti Bayrampasa danas je održan čas bosanskoj jezika, a čas je održala direktorica Pedagoškog zavoda Bosansko-podrinjskog kantona Dika Makota.
:gut:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la ABen » 28 jan 2017 22:58

Ko su zlatni Šveđani bh. korijena
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/ko ... h-korijena

Najbolji Šveđani iz oblasti bankarstva, filmske umjetnosti, novinarstva, kulinarstva i sporta, potiču iz Bosne i Hercegovine.

:gut: Bo Svedjani
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la ABen » 29 jan 2017 00:07

Bosanac dobitnik francuskog Ordena Legije časti
https://kozarac.ba/2017/01/28/bosanac-d ... ije-casti/

Nihad Alihodžić, Bosanac koji živi u Hagu, odlikovan je Nacionalnim ordenom Legije časti, najvećim priznanjem kojeg za posebne zasluge dodjeljuje Republika Francuska.

Alihodžić je inače šef Deklaracijske divizije Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OPCW), a priznanje mu je uručeno zbog njegovog doprinosa uklanjanju hemijskog oružja u Siriji. Svečanost dodjele Ordena Legije časti organizirana je u rezidenciji francuskog ambasadora Filipa Lalioa (Philippe Lalliot) u Hagu u Holandiji.

– Naravno da mi nakon skoro tri i po godine rada na projektu eliminacije Sirijskog hemijskog programa ovakvo priznanje znači mnogo. Čast je time veća kada pogledam istorijat ove nagrade koju je ustanovio sam Napoleon Bonaparta, kao i profil ljudi koji su je dobijali. Iako je nagrada dodijeljena meni lično, ja ne mogu da ne naglasim kako je osjećam i kao priznanje za moju porodicu, organizaciju ali i za meni najdražu zemlju na svijetu, našu Bosnu i Hercegovinu – kazao nam je Alihodžić.

Alihodžić je prognanik iz Vlasenice, a sa suprugom Tatjanom iz BiH je otišao 2002. godine, nakon što je dobio posao na Međunarodnom sudu za bivšu Jugoslaviju. Dvije godine poslije počeo je raditi u OPCW. Već 20 godina Nihad radi u UN-u i ističe kako rat nema pobjednika, da u njemu svi gube. Privodi kraju magistarski rad posvećen međunarodnim odnosima i trenutnu situaciju u svijetu vidi kao „logičan korak ka uspostavljanju novog svjetskog poretka“. Kao osoba koja je osjetila sve strahote rata – prognanstvo, glad, neimaštinu, razaranja … pogubnom smatra svaku politiku koja zagovara ratnu opciju. Kaže da bh različitost treba biti tkivo koje nas spaja, da ono loše iz prošlosti treba prepustiti institucijama, a da sve ne treba generalizirati dokazuje i ličnim primjerom.

– Ljude treba cijeniti kroz njihova djela a ne kojoj vjeri ili naciji pripadaju. Ja sam stupio u “miješani” brak, vođen samo svojim srcem i emocijama a ne predrasudama. Iz današnje perspektive mogu da zaključim da su se ti neki principi pokazali kao ispravni jer su moja supruga Tatjana Tomić – Alihodžić, kao i moja djeca, Arijan i Vanna Alihodžić, osobe kojima kojima dugujem svaki uspjeh u životu – ističe Alihodžić.
Potsjeti me ovo na nesto. Postavit cu ako nadjem.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

JuzniDoboj
Član
Postovi: 689
Pridružen/a: 03 apr 2014 22:57

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la JuzniDoboj » 29 jan 2017 03:53

3MY"FJ9tscv^6S<%VDVTXGhld_)QjY^2sBC2*o&"Nw)^_zkBnY
Zadnja izmjena: JuzniDoboj, dana/u 07 maj 2020 00:19, ukupno mijenjano 1 put.
GT su stvorili genocidom, etničkim čišćenjem, urbicidom i kulturocidom, patentirali koncept sekundarnih/tercijarnih grobnica, spaljivali žive ljude, silovali žene i djecu, rušili i pljačkali sve što je palo pod ruke.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la ABen » 29 jan 2017 15:24

ABen je napisao/la:
Bosanac dobitnik francuskog Ordena Legije časti
https://kozarac.ba/2017/01/28/bosanac-d ... ije-casti/

Nihad Alihodžić, Bosanac koji živi u Hagu, odlikovan je Nacionalnim ordenom Legije časti, najvećim priznanjem kojeg za posebne zasluge dodjeljuje Republika Francuska.

Alihodžić je inače šef Deklaracijske divizije Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OPCW), a priznanje mu je uručeno zbog njegovog doprinosa uklanjanju hemijskog oružja u Siriji. Svečanost dodjele Ordena Legije časti organizirana je u rezidenciji francuskog ambasadora Filipa Lalioa (Philippe Lalliot) u Hagu u Holandiji.

– Naravno da mi nakon skoro tri i po godine rada na projektu eliminacije Sirijskog hemijskog programa ovakvo priznanje znači mnogo. Čast je time veća kada pogledam istorijat ove nagrade koju je ustanovio sam Napoleon Bonaparta, kao i profil ljudi koji su je dobijali. Iako je nagrada dodijeljena meni lično, ja ne mogu da ne naglasim kako je osjećam i kao priznanje za moju porodicu, organizaciju ali i za meni najdražu zemlju na svijetu, našu Bosnu i Hercegovinu – kazao nam je Alihodžić.

Alihodžić je prognanik iz Vlasenice, a sa suprugom Tatjanom iz BiH je otišao 2002. godine, nakon što je dobio posao na Međunarodnom sudu za bivšu Jugoslaviju. Dvije godine poslije počeo je raditi u OPCW. Već 20 godina Nihad radi u UN-u i ističe kako rat nema pobjednika, da u njemu svi gube. Privodi kraju magistarski rad posvećen međunarodnim odnosima i trenutnu situaciju u svijetu vidi kao „logičan korak ka uspostavljanju novog svjetskog poretka“. Kao osoba koja je osjetila sve strahote rata – prognanstvo, glad, neimaštinu, razaranja … pogubnom smatra svaku politiku koja zagovara ratnu opciju. Kaže da bh različitost treba biti tkivo koje nas spaja, da ono loše iz prošlosti treba prepustiti institucijama, a da sve ne treba generalizirati dokazuje i ličnim primjerom.

– Ljude treba cijeniti kroz njihova djela a ne kojoj vjeri ili naciji pripadaju. Ja sam stupio u “miješani” brak, vođen samo svojim srcem i emocijama a ne predrasudama. Iz današnje perspektive mogu da zaključim da su se ti neki principi pokazali kao ispravni jer su moja supruga Tatjana Tomić – Alihodžić, kao i moja djeca, Arijan i Vanna Alihodžić, osobe kojima kojima dugujem svaki uspjeh u životu – ističe Alihodžić.
Potsjeti me ovo na nesto. Postavit cu ako nadjem.
slika
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 29 jan 2017 15:39

Mislim da je tema Bošnjačka dijaspora, stoga ne vidim razlog da se piše o otpadnicima Bošnjaka i Bošnjačkog identiteta.

Dotičnom gospodinu želim sve najbolje u životu i radu, ali tema su Bošnjaci, što on više nije, po njegovoj izjavi.
Samo BiH.

Avatar
Gost1
Član
Postovi: 276
Pridružen/a: 20 okt 2012 04:48

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la Gost1 » 30 jan 2017 07:27

ABen je napisao/la:
ABen je napisao/la:
Bosanac dobitnik francuskog Ordena Legije časti
https://kozarac.ba/2017/01/28/bosanac-d ... ije-casti/

Nihad Alihodžić, Bosanac koji živi u Hagu, odlikovan je Nacionalnim ordenom Legije časti, najvećim priznanjem kojeg za posebne zasluge dodjeljuje Republika Francuska.

Alihodžić je inače šef Deklaracijske divizije Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OPCW), a priznanje mu je uručeno zbog njegovog doprinosa uklanjanju hemijskog oružja u Siriji. Svečanost dodjele Ordena Legije časti organizirana je u rezidenciji francuskog ambasadora Filipa Lalioa (Philippe Lalliot) u Hagu u Holandiji.

– Naravno da mi nakon skoro tri i po godine rada na projektu eliminacije Sirijskog hemijskog programa ovakvo priznanje znači mnogo. Čast je time veća kada pogledam istorijat ove nagrade koju je ustanovio sam Napoleon Bonaparta, kao i profil ljudi koji su je dobijali. Iako je nagrada dodijeljena meni lično, ja ne mogu da ne naglasim kako je osjećam i kao priznanje za moju porodicu, organizaciju ali i za meni najdražu zemlju na svijetu, našu Bosnu i Hercegovinu – kazao nam je Alihodžić.

Alihodžić je prognanik iz Vlasenice, a sa suprugom Tatjanom iz BiH je otišao 2002. godine, nakon što je dobio posao na Međunarodnom sudu za bivšu Jugoslaviju. Dvije godine poslije počeo je raditi u OPCW. Već 20 godina Nihad radi u UN-u i ističe kako rat nema pobjednika, da u njemu svi gube. Privodi kraju magistarski rad posvećen međunarodnim odnosima i trenutnu situaciju u svijetu vidi kao „logičan korak ka uspostavljanju novog svjetskog poretka“. Kao osoba koja je osjetila sve strahote rata – prognanstvo, glad, neimaštinu, razaranja … pogubnom smatra svaku politiku koja zagovara ratnu opciju. Kaže da bh različitost treba biti tkivo koje nas spaja, da ono loše iz prošlosti treba prepustiti institucijama, a da sve ne treba generalizirati dokazuje i ličnim primjerom.

– Ljude treba cijeniti kroz njihova djela a ne kojoj vjeri ili naciji pripadaju. Ja sam stupio u “miješani” brak, vođen samo svojim srcem i emocijama a ne predrasudama. Iz današnje perspektive mogu da zaključim da su se ti neki principi pokazali kao ispravni jer su moja supruga Tatjana Tomić – Alihodžić, kao i moja djeca, Arijan i Vanna Alihodžić, osobe kojima kojima dugujem svaki uspjeh u životu – ističe Alihodžić.
Potsjeti me ovo na nesto. Postavit cu ako nadjem.
slika
Pozderac..... pa Vuk Jeremic

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la ABen » 30 jan 2017 11:29

Gost1 je napisao/la: Pozderac..... pa Vuk Jeremic
Jeremic je nabolji primjer za nas. Majka Bosnjakinja ateist, babo joj bio Bosnjak musliman. Vuk Jeremic cetnik!
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la amkos » 30 jan 2017 11:45

Da, odlican primjer poredjenja. No, da ne idemo u offtopic. :respekt:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5484
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 31 jan 2017 06:03

AZEM DERVIŠEVIĆ: POTREBNE PROMJENE

Kako je KBS zalijepio Igora Crnadaka na Dejtonskom Sastanku u Daytonu


Šta se na dvadesetoj godišnjici govorilo u Daytonu, Ohio?

Objavljeno u kategoriji Intervju na 25.11.2015 12:36:14
Razgovarao: Nihad Krupić, specijalno za Patriju

Azem Dervišević zvani Zenga je heroj iz rata i heroj u miru. I onda u Bosni i sada u Americi. Slikao se u ratnom sarajevskom paklu ispod američke zastave, još tada želeći vidjeti tu veliku Ameriku… Onda je došao u Boston ranjen, na štakama, osnovao familiju, školovao se, pokrenuo uspješan business, uključio se u BH organizacije u Americi, ovih dana bio u Deytonu i stao hrabro odvažno i ponosno pred one koji su poslani da predstavljaju Bosnu a u stvarnosti govore da državne Bosne nema, već postoje dva entiteta koji imaju državne ingerencije, ovlasti i pravnu i političku moć.

Dok je jučer čekao avion za Boston u dugom razgovoru rekao mi je:

- U životu mi se mnogo želja ispunilo, a i borio sam se za njih, nisam čekao, ali imam još jednu posebnu veliku, a to je, da vidim Bosnu i Hercegovinu kao modernu, demokratsku i u stvarnosti ravnopravnu susjedima. Državu u kojoj će svi njeni narodi i gradjani imati ista prava na cjeloj teritoriji. Rekao mi je da mi Bošnjaci želimo da budemo ravnopravni svim drugima narodima u regiji i ne želimo ništa za sebe što ne bi željeli da i drugi imaju.

- Za to sam se sa puškom borio u ratu, a u miru nastavljam borbu koristeći politička i ekonomska sredstva. Hvala Bogu nisam sam, ima nas na hiljade u domovini i u cjelom svjetu, od Australije do Sjeverne Amerike. Ako Bog da kad djecu iškolujem, na Drinu se vraćam jer mislim da se Bosna svuda brani a na Drini najviše.

Otkud i zašto u Dejtonu?

- Da na licu mjesta vidim gdje su moja domovina i moj narod, čemu se možemo nadati, šta govore oni koji vole i oni koji ne vole Bosnu i Hercegovinu i Bošnjake u njoj. Pogotovo da onima koji Bosnu i Bošnjake ne vole pokažem da sam još uvijek vojnik domovine i da nisam sam. I da sam, postajući član američkog društva, naučio zbog čega je slobodna i demokratska država važna za svakog stanovnika u njoj i zbog čega ne treba posustati od puta koji vodi ka zajednici demokratskih i ekonomsko uređenih zemalja svijeta.

Naravno, ovdje sam i da vidim ko nam smeta na tom putu i da takvima u lice kažem, pronađite drugu zemlju ako ne volite Bosnu, a nju nećete nigdje nositi sa sobom, nikad djeliti i nikad više zlostavljati i okupirati. Meni je svakako sada puno lakše nego mnogima u Bosni, jer mi niko ne određuje šta trebam reći i kako se ponašati. Ja sam patriota iz svog džepa.

Bio si i zvanično član delegacije Kongresa Bošnjaka Svijeta na ovom skupu?

- Da, i to mi je bila i čast. Ja sam član Upravnog odbora Kongresa Bošnjaka svijeta (KBS), koji je osnovan u Sarajevu 16. jula 2011. Ovdje, u Sjevernoj Americi smo radili godinama na pripremi osnivanja KBS. Od početka si bio sa mnom u tom timu i znaš da nije bilo lako. KBS se za obilježavanje 20. godišnjice Deytona pripremao mjesecima i u posebnoj Rezoluciji, koja je promovisana prije nekoliko dana, 19. novembra 2015. u hotelu Evropa u Sarajevu, donio svoj stav i odnos prema Deytonskom ugovoru.

Uporedo sa aktivnostima u Sarajevu, velika delegacija KBS, na čelu sa mnom je došla u Dayton. Osim mene tu su bili Suad Tica, član UO KBS iz Jaksonvilla, Ahmed ef. Cerić član GO KBS iz Jaksonvilla, Mujko Erović, član UO KBS iz Chicaga i Emina Cerić, prvi poslovni sekretar glavnog ureda KBS.

Kako se inače moglo doći na ovaj skup?

- Amerika je veoma organizovana zemlja i sve je mjesecima ranije isplanirano do u detalje. Svaki skup ima organizatore koji bez obzira na važnost skupa ne želi da troši novac od saveznog budžeta nego se financira iz profita sa tog skupa. Inače financije su i moja profesija pa znam kako to ide u USA.

Bilo je nekoliko organizatora na čelu sa Univerzitetom Daytona koji su pripremili plan i program i poslali ga zvaničnicima država učesnika u ovim pregovorima, novinarima kao i organizacijama. Oni koji su pozvani da drže panele imaju poseban status, novinari i ostali su se morali registrovati i platiti da bi mogli prisustvovati panelima na kojima se diskutovalo o samom Daytonu.

Registracija je koštala 300 dolara, a centralna večera gdje je govorio bivši američki predsjednik Bil Klinton je bila 700 dolara. Delegacija Kongresa Bošnjaka svijeta je naravno sve troškove plaćala vlastitim novcima, dok su naši političari trošili budžetski, novac građana BiH i na kraju kako je većina nastupila nije ni trebala da dođe u Dayton. Pogotovo Igor Crndak , ministar valjskih poslova BiH koji se raspričao kako mi (kao BiH) moramo sa Rusijom imati čvršće veze, nakon čega sam postavio pitanje koga on predstavlja; svoju partiju ili politički pravac naroda iz kojeg dolazi ili zemlju BiH kada ne govori u ime većine njenih građana koji znaju da im je Evropska Unija i Nato završni cilj tranzicije i integracije zemlje.

Nakon mojih riječi potpuno se utišao, često me mjerkao kao a i ja njega i sutradan se nije ni pojavio na ostalim panel diskusijama.
:rofll: :fes:

Tražio sam da BiH dijaspora ima isti tretman kao što ima dijaspora susjedne Hrvatske i Srbije. Nama Bošnjacima prognanim po svjetu i nakon 20 godina Daytona se sve čini da ne budemo ravnopravni u svojoj matičnoj državi. Zbog komplikovanog procesa vađenja BiH dokumenata i učešća u izborima dijaspora je dovedena u potpuno podređen položaj i politički ne može da utiče na odluke koje se donose u samoj BiH. Ali i to će se vjerujem promjeniti kada mnogi iz dijaspore shvate da se moraju uključiti u politički proces u domovini i da budu poštena i časna alternativa trenutnom političkom i ekonomskom beznađu.

Ko je još od BH zvaničnika bio na ovom skupu?

- Amerika je centar političke moći i mi smo iz tog razloga svoje djelovanje bazirali na saradnji sa našim BiH zvaničnicima u Njujorku i Washingtonu kao i na američkim senatorima i kongresmenima koji su do sada u Senatu i Kongresu podržali naše rezolucije.

Iz Washingtona je došao ambasador BiH Haris Hrle, jedan fin i sposoban diplomata koji iza sebe ima uspješnu misiju. On je ujedno svijetlija strana naše diplomatije u USA.

Inače u našoj diplomatiji kao i drugim djelovima političkih struktura vlasti u BiH sjedi značajan broj političara koji primaju visoke plate od BiH građana a prestavljaju samo interese političkih ili business elita. I nisu postavljeni na te dužnosti zbog sposobnosti već zbog podobnosti i što će slijepo raditi po direktivama svojih partiskih vođa. Sami građani su djelom krivi za to jer se agresivnije ne bore za opšti interes. Ovakvi političari su nas doveli u vanredno stanje u kojem se nalazi naša država i iz ovoga se može izaći samo mobilizacijom velikog broja gradjana u aktivnije političko djelovanje i uvezivanje svih BiH patriota u zajednički front u borbi za BiH

Ko je došao iz BiH?

- Osim tog Igora Crndaka bili su Ivo Komšić i Ljubo Bešlić gradonačelnici Sarajeva i Mostara, bio je i gradonačelnik Banja Luke Slobodan Gavranović. Ova tri gradonačelnika su na jednoj konferenciji dogovorili suradnju tri grada, što je veoma pozitivno da gradovi u Bosni i Hercegovini imaju dobru suradnju. Ivo Komšić je imao fantastično predavanje. Rekao je sve što se trebalo reći sa pozicije bosanskog čovjeka, pravog Sarajlije i Bosanca, i ja mu odajem puno priznanje za njegov nastup.

Takođe je obraćanje Muhameda Šaćirbeya izazvalo veliku pažnju jer je bio učesnik ovih pregovora 20 godina prije. Muhamed je briljatno obrazložio detalje vezano za pristanak naše strane kao i ucjene pod kojima je bila BiH delegacija. Istakao je da je Dayton cementirao etničke podjele i legalizirao sistem koji se temelji na etničkoj osnovi i rezultatu ratnih osvajanja, u prvom redu Srba. Očekivalo se da dođe neko iz Predsjedništva BiH, ali osobno mislim da ništa značajno ne bi ni rekli i da bi ovaj skup shvatili kao ceremoniju gdje treba proslaviti Daytonski sporazum a ne sahraniti ga. Za predstavnike Kongresa Bošnjaka svijeta ovaj skup je prije svega predstavljao mjesto gdje ćemo početi da sahranjujemo Daytonski sporazum i krenemo ka rađanju normalnog građanskog ustava države Bosne i Hercegovine.

To smo izričito i naglasili u našoj Rezoluciji.

Veoma prijatno me je iznenadio i govor Valentina Incka koji je istakao mnogo mana u Deytonskom dogovoru i posebno naglasio da on nije sveto slovo i da je vrijeme za bolje rješenje. Posebno je dao osvrt na veoma komplikovanu birokraciju, korupciju koja vlada u svim sferama BiH društva, blokiranje odluka koje idu ka snaženju centralnih državnih institucija od strane predstavnika RS i beskompromisnu medijsku borbu između različitih političara i političkih partija. Kroz njegove riječi sam mogao naslutiti da je i međunarodna zajednica spremna za veliko pospremanje u BiH, a jedino naši bošnjački političari još uvijek mudro šute o svemu tome i bespotrebno se troše na međusobnim obračunavanjima.

Govorili su i američke diplomate u BiH?

- Maureen Cormack, ambasador USA u BiH je naglasila da se mnogo reformi provodi u BiH ali da to ide sporo. BiH po njenim riječima ima budućnost i svaki pokušaj separatizma će biti sankcioniran. Inače znajući kako radi američka diplomatija dovoljan je podataka da ambasadorica Cormack već duže vrijeme ne želi da se sastane sa Miloradom Dodikom, što je najbolji znak šta misli zvanični Washington o Dodiku i njegovom referendumu. Ja sam mišljenja da se naši politički predstavnici uzaludno ne troše u tome da stave veto na odluku Skupštine RS o sprovođenju referenduma. Ovdje treba biti mudar i pustiti da separatisti sami sebe dovedu pred zid, jer koliko mi se čini Dodik najviše radi na ukidanju onog čega je sada predsjednik , što ja i prave patriote zovemo genocidna tvorevina Republika Srpska.

Drugi američki predstavnik u BiH vojni ataše pukovnik Mark Karas je sa takvim oduševljenjem pričao o profesionalizmu vojnika BiH da ga je bilo milina slušati. Rekao je da postižu izvanredne rezultate na vježbama, puno bolje od mnogih vojnika država koje su članice NATO saveza. Posebno je napomenuo da bi u bilo kojem ratu kraj sebe uvijek želio da ima naše vojnike.

Za koji momenat možeš reći da ti je obilježio boravak u Deytonu?

- Svakako je to bilo predavanje američkog analitičara i stručnjaka za Balkan Edwarda P. Jospeha koji je nemilosrdno iznosio činjenice vezane za agresiju nad Bosnom i Hercegovinom i genocid nad Bošnjacima, posebno istakavši da je RS produkt nezapamćenog etničkog čišćenja i genocida nad Bošnjacima i da je to svakako genocidna tvorevina. Nakon njegovog predavanja javio se predstavnik banjalučkih „Nezavisnih novina“ i upitao zašto naziva RS genocidnu tvorevinom i kada će to prestati. On mu je odgovorio;

„Kada Vi prihvatite istinu i prestanete obamnjivati svoj narod“. Kada sam vidio kako izgleda lice tog novinara nakon što mu je Edward odgovorio zašto naziva RS genocidnom tvorevinom shvatio sam da je svijet i te kako upoznat šta se sve dešavalo u BiH i da mu je puna kapa srpskih laži i obmana. Nakon toga je Edward dodao da bi najbolje bilo za srpsku političku elitu u BiH da prizna genocid i zločin koji su počinili i poput Njemaca nakon Holokausta oslobode nove generacije bilo kakve odgovornosti. Svakako vrijedi istaći i nastup Bila Clintona koji kaže da je Dayton ispunio svoju svrhu i da se ovog ljeta u Srebrenici sreo sa mnogo mladih ljudi koji mogu i znaju kako prevazići trenutno političko beznađe. Spomenuo je i da američka vlada otvara fond za pomoć malim produzećima u BiH.

Da li je bilo govora o nastupu BiH zvaničnika u Deytonu 20 godina prije?

- Dosta američkih panelista od kojih su neki kreirali ovaj ugovor i bili u timu Richarda Holbrooka su napomenuli da je Alija Izetbegović u ovim pregovorima izvukao maksimum. Naročito daleko je otišao Peter Galbright nekadašnji američki ambasador u Hrvatskoj. On je rekao: „ Franjo Tuđman je bio potpuno nezainteresovan za bilo kakav ishod. Bilo mu je svejedno šta god da se odlučio i nestrpljivo je čekao da ide kući. Slobodan Milošević je želio da Srbiju izvuče iz tog blata neokaljanu i nije ga se ticala sudbina BiH Srba ali je želio da imaju svoju teritoriju. Alija Izetbegović je bio je u poziciji da pregovara sa svezanim rukama na leđima. Njegova pobjeda je bila da Brčko bude district i Goražde u sastavu Federacije, Sarajevo nedjeljivo...Njegov najveći poraz je bio naziv Republika Srpska i on je toga odmah bio svjestan..Veoma tužan i jedva na nogama je prihvatio tu odluku i razveselio Richarda Holbrooka koji je mogao ići kući da slavi američki porodični praznik Dan zahvalnosti. Galbright je posebno istakao da je najveća greška američke administracije bila što se nije dozvolilo Armiji RBiH da nastavi napredovanje i oslobodi Banjaluku. Nakon toga ne bi bilo Daytona i BiH bi bila mnogo bolja zemlja nego danas. Još nešto je rekao Peter što nije prenešeno u medijima: „Slobodan Milošević je završio u Hagu i bio bi osuđen da nije umro. Franjo Tuđman da nije umro sigurno bi završio u Hagu i osuđen a Alija Izetbegović nikad ne bi bio u Hagu, jer ipak bio čovjek koji je imao posebna demokratska načela i da njega nije bilo pitanje je da li bi bilo uopšte BiH države“...

Na kraju šta je bio konačni zaključak skupa?

- Zvaničnici ili oni koji donose odluku su bili diplomatski uvijeni, oni koji kreiraju donošenje odluka su bili otvoreni i rekli da Dayton treba mjenjati. Svi se slažu da se mladi i novi neokaljajni ljudi u Bosni i Hercegovini trebaju uključiti u politički proces, istaknuti svoje kandidature na izborima, svoju platformu djelovanja i preokrenuti mišljenje da u BiH više niko od političara nije pošten. Kao član Upravnog Odbora

Kongresa Bošnjaka svijeta ponavljam zaključak naše rezolucije povodom 20. godišnjice Dejtonskog sporazuma:

“Tražimo od svih odlučujućih faktora međunarodne zajednice da pripreme i odmah sazovu posebnu Međunarodnu Konferenciju na kojoj bi se postigao dogovor o zamjeni Dejtonskog mirovnog sporazuma kvalitetnijim i funkcionalnijim rješenjem za unutrašnje uređenje Bosne i Hercegovine, a koje će biti potpuno provedivo i u skladu sa svim evropskim standardima. Tražimo od međunarodnih faktora a posebno Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Njemačke i Francuske da podrže donošenje građanskog ustava po uzoru na ustave koje imaju ove zemlje. Sa tim rješenjem bi se zaštitio suverenitet Bosne i Hercegovine i omogućila vladavina građanskih a ne etničkih ili nacionalnih oblika prava. Kongres Bošnjaka svijeta ne prihvata nikakvu etničku podjelu Bosne i Hercegovine i zalaže se za državu Bosnu i Hercegovinu u kojoj žive građani a ne suprostavljene etničke zajednice.”

Ovo je stav organizacije koju predstavljam i očekujem da svi oni koji dijele naše mišljenje i platformu djelovanja uđu sa nama u zajednički front za bolju i prosperitetniju BiH. Samo da napomenem još jedan detalj: Prije samog polaska iz Bostona u Washington dobio sam poruku iz Sarajeva da je uhapšen moj prijatelj i suborac…ratni komadant, general Ahmet Sejdić, koji je i potpredsjednik Kongresa Bošnjaka svijeta. Došao sam u Dayton zabrinut, tužan i ljut. Nakon što je pušten na slobodu sutradan mi je u razgovoru rekao:

“Ne brini se za mene. Nisam se bojao onda a pogotovo sada. Za svaki svoj postupak kao komadanta sam spreman odgovarati. Za Bosnu i Hercegovinu, našu domovinu, se uvijek vrijedi boriti."

http://www.nap.ba/new/vijest.php?id=18712
Samo BiH.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7334
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la Drina » 07 feb 2017 19:44

Izbjeglice biznismeni u Švedskoj 'vraćaju' posao u Bosnu

Za razliku od bh. procedura, koje su im iznenađujuće, švedskim su se brzo prilagodili i tamo sada pišu uspješne priče.

U Švedskoj žive deseci hiljada Bosanaca i Hercegovaca, koji su u tu skandinavsku državu otišli tokom rata u Bosni i Hercegovini. Neki su pokrenuli vlastite poslove i zapošljavaju stotine ljude. Planiraju i širenje svojih kompanija, i to upravo u Bosni i Hercegovini.

Slika prije 20 godina izgledala je kao obična priča. Počeli su s prodajom automobila u dvorištu kuće, ali sada ih u salonu prodaju po 250 godišnje.

"Ne da smo zadovoljni, nego smo prezadovoljni", govori Mujo Gurdić, suvlasnik firme Auto Svartinge.

Godišnji obrt firme je blizu milion i po eura. Kažu da su se, prije svega, morali izboriti za povjerenje kupaca, koji su ih poznavali kao izbjeglice. Pomogla im je i lokalna vlast.

"Znači nema sputavanja, nema zaustavljanja, nema da ti neko stavlja štap u točak ili nešto tako", ističe Gurdić.

Najviše transportnih firmi

Gradsko vijeće tako želi i nastaviti, kako bi do 2020. godine Norrkoping bio među top 20 švedskih gradova za razvoj biznisa. U njemu je trenutno 15 firmi u vlasništvu Bosanaca i Hercegovaca.

Na četiri točka pokrenuto ih je najviše. Vlasnik pet firmi koje se bave transportom je Nedžad Ljeskovica, porijeklom iz Srebrenice. Kaže da je u planu i otvaranje šeste, u Sloveniji.

"Pokretanje firmi sa švedskim vlastima su išle dobro u finansijskom dijelu, gdje smo im dali plan, program, budžet, šta bi se sve desilo i šta bi sve moglo da se desi, tako da su nas podržali u finansijskom dijelu ispočetka", navodi on.

Neki su već na globalnom tržištu. Na čelu najbolje švedske firme koja se bavi osiguranjem kvalitete softwarea i zapošljava 160 ljudi je Hamdija Jusufagić, porijeklom iz Bosne i Hercegovine. Kaže da se iza njegovog imena na brojnim priznanjima, zapravo, krije uspjeh svih radnika.

"Ovo je diploma 'biznismen godine' u cijeloj Švedskoj. I tu su razne branše, otvoreno za sve da se takmiče tu. Ovo je za regiju Askone, a imamo istu diplomu za Malme. Znači, moraš prvo pobijediti u Malmoe, kasnije ideš u regiju Askone i, kasnije, za cijelu Švedsku", objašnjava vlasnik firme System Verification.

Timski rad iznad hijerarhije

Smatra da je ključ uspjeha u kulturi rada, u kojoj na prvom mjestu nije hijerarhija, nego timski rad, iz Švedske javlja novinar Al Jazeere Emir Skenderagić.

"Za neophodno širenje posla ove firme i Švedska je mala. Nova radna mjesta otvaraju u Sarajevu", dodaje.

U glavnom bh. gradu su već zaposlili šest IT stručnjaka, a trebat će ih još.
Edhem Gigović, direktor firme koji povremeno boravi u Malmeu, kaže da kvaliteta radne snage ne zaostaje u odnosu na Švedsku, ali da su očekivali brže procedure prilikom otvaranja firme.

"Osnivanje firme oduzima dosta vremena, otprilike 30 do 40 dana. Preporuka znači firmama koje razmišljaju da otvore nešto u Bosni ipak da imaju dobre advokate, koje mogu pomoći oko toga", ističe.

Za razliku od bh. procedura, koje su im iznenađujuće, kažu, švedskim su se brzo prilagodili i u toj zemlji ovi ljudi sada pišu uspješne priče.



http://istocnabosna.com/myjoomla/index. ... &Itemid=73
Biće onako kako Bošnjaci odluče


Avatar
Mehmed beg Catic
Član
Postovi: 4241
Pridružen/a: 31 jan 2017 10:49

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la Mehmed beg Catic » 09 maj 2017 08:25


Sto se toga tice dohakalo se vlasima :zastava:
Pravovremenom reakcijom bosanskih patriota u Švedskoj spriječen nastup ‘fudbalske selekcije’ RS na prestižnom turniru

Nakon niza pritužbi, otvorenih kritika i brojnih pisama koji su pristigli na njihovu adresu organizatori popularnog nogometnog Gothia cupa donijeli su odluku, tzv. reprezentacija Republike Srpske, (u javnosti poznata kao Genocidna tvorevina), neće moći nastupati pod tim imenom!!!

http://miruhbosne.com/2017/05/08/pravov ... m-turniru/
Tražim od vas kad se rasformira ova brigada, kad vi svi borci budete na svojim radnim mjestima, da se isto ovako družite, poštujete i uvažavate. Samo tako ćemo biti skupa svi zajedno! JER JE I POSLIJE RATA RAT!” Brigadni general Izet Nanić

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la amkos » 09 maj 2017 12:55

Bravo!! :zastava: :respekt:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7334
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bošnjačka dijaspora i povratak dijaspore

Post Postao/la Drina » 11 jun 2017 23:12

Muslim Identity in Western Thrace, Greece

77D3PGKQw5Y&t=204s

The Journey into Europe team visited the city of Xanthi in the Western Thrace region of Greece where Dr. Amineh Hoti talked with Nuseybe Bosnak, a member of the Turkish Minority community, about her identity


Mini reportaza o muslimanima u Grckoj. Po prezimenu je sasvim jasno da je ovo nasa zena. Ona sebe definise kao Grko-turka-pomaka-muslimana

Prije par godina sam ovako gledao profile na FB ovih "Pomaka" ili bugarskih muslimana. Puno puno ih ima prezime Bosnjak. Sasvim jasno da su to nasi ljudi koji su a razno-razne nacine zavrsili u tim krajevima. Moja pretpostavka je ta da su se oni naseljavali tamo kako se "povlacilo" otomansko carstvo.

Izmedu ostalog vidi joj se i na licu da je nasa zena. Nije garava ko Turci ili Grci

Prava tragedija da nemamo institucije koje bi brinule o ovim ljudima. Pa ih vrbuju Turci, Bugari, Grci, Albanci itd

No bice tako dok ne budemo imali nacionalnu drzavu
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Odgovorite