☑ Pravila foruma i savjeti

Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Moderator/ica: Drina

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Goražde

Post Postao/la ABen » 04 aug 2015 21:07

amkos je napisao/la:
ABen je napisao/la:To Bosnjake unistava.
To su pomodarstvo, novotarije i "zapadni stil" života koji se konstantno nameću kroz medije, internet, TV itd.
Danas ko teži djeci i porodičnom načinu života, on je zaostao, konzervativan i nije "IN". :roll:
Ja zivim na zapadu i ovdje imas toga i vise. Drzi se vijere, to su samo kompleksi. Pogledaj malo dublje kod tih ljudi sto propagiraju zapad, pogledaj mu u kucu a ne samo na fasadu i dvoriste, pa ce ti sve biti jasno.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Goražde

Post Postao/la amkos » 04 aug 2015 21:15

Ja živim u Bosni, ali kad sam u Beču vidio gay kino sve mi je bilo jasno koje su to "zapadne vrijednosti". Neka hvala.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Goražde

Post Postao/la ABen » 04 aug 2015 21:17

amkos je napisao/la:Ja živim u Bosni, ali kad sam u Beču vidio gay kino sve mi je bilo jasno koje su to "zapadne vrijednosti". Neka hvala.
:mrgreen: Ja to jos nisam vidio u Njemackoj, ne da nema. Ali to moras traziti da bi vidio. :mrgreen:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Goražde

Post Postao/la amkos » 04 aug 2015 21:32

ABen je napisao/la:
amkos je napisao/la:Ja živim u Bosni, ali kad sam u Beču vidio gay kino sve mi je bilo jasno koje su to "zapadne vrijednosti". Neka hvala.
:mrgreen: Ja to jos nisam vidio u Njemackoj, ne da nema. Ali to moras traziti da bi vidio. :mrgreen:
Šetali Bečom i ja to zapazio. A još je na ulici, nije zabačeno. Pošto inače imam "dobro oko" pa to vidim. Mislim da bi mogao u OSA-i raditi kao obavještajac. :gut:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Goražde

Post Postao/la krhan » 05 aug 2015 00:52

amkos je napisao/la:
ABen je napisao/la:
amkos je napisao/la:Ja živim u Bosni, ali kad sam u Beču vidio gay kino sve mi je bilo jasno koje su to "zapadne vrijednosti". Neka hvala.
:mrgreen: Ja to jos nisam vidio u Njemackoj, ne da nema. Ali to moras traziti da bi vidio. :mrgreen:
Šetali Bečom i ja to zapazio. A još je na ulici, nije zabačeno. Pošto inače imam "dobro oko" pa to vidim. Mislim da bi mogao u OSA-i raditi kao obavještajac. :gut:
I ja to jos nisam vidio a proveo nekoliko desetljeca u svabij a amkos jednom bio u Becu i odmah ugledo.

Dijete jel sve uredu stobom otidji hodzi na rukju dok nije kasno. Jel tako abene?

:lool: :rofll: :rofll: :mrgreen: :mrgreen: :tchuss:
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
kosarkas
Član
Postovi: 1205
Pridružen/a: 26 dec 2012 10:59

Re: Goražde

Post Postao/la kosarkas » 05 aug 2015 17:53


Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Goražde

Post Postao/la Drina » 12 aug 2015 18:58

Puštena u rad solarna elektrana u Goraždu

Sa megavatima iz bh. hidro i termoelektrana u izvoz od nedavno putuje i struja sa prve solarne elektrane u BPK Goražde. Naime, u Goraždu je nedavno puštena u rad solarna elektrana snage 150kW.

Izgradnja elektrane započeta je 2013. godine, a investitor je Azem Bujak koji je u njenu izgradnju uložio više od 560.000 KM, u svom rodnom selu Bujaci i kaže da je njen kapacitet dovoljan za snadbjevanje oko 80 kuća, javlja Radio Slobodna Evropa.

Električna energija koju proizvodi ova solarna elektrana predaje se "Elektroprivredi Bosne i Hercegovine", a povratak investicije očekuje se za sedam godina.

Bujak je istakao da ima u planu izgradnju još jedne solarne elektrane snage 800kW, koja će biti pet puta veća od postojeće i u koju će biti uloženo blizu tri miliona KM.

Radove na solarnoj elektrani izvodila je sarajevska firma Elektro test.

http://www.akta.ba/bs/Vijest/investicij ... azdu/55553
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
kosarkas
Član
Postovi: 1205
Pridružen/a: 26 dec 2012 10:59

Re: Goražde

Post Postao/la kosarkas » 17 aug 2015 19:04

Američki ACS AGE Holdings Inc. preuzeo je većinsko vlasništvo u poduzeću Pobjeda Technology Goražde… Kompanija iz Kanzasa, kupila je 50,0015 posto udjela u goraždanskom proizvođaču sportskog, lovačkog i gospodarskog streljiva, koji je do sada posjedovala ruska tvornica Uljanovsk, prenio je portal Indikator. Transakcija u ukupnoj vrijednosti 2,65 milijuna konvertibilnih maraka (KM), odnosno 1,35 milijuna eura, obavljena je na Sarajevskoj burzi. Pobjeda je u prvom polugodištu 2015. ostvarila netto dobit od 494 tisuće KM, a zapošljava 141 radnika. Poskok.info

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Goražde

Post Postao/la Abidaga » 26 aug 2015 21:06

RHEeKm81aDs

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Goražde

Post Postao/la amkos » 26 aug 2015 21:38

Ovaj dron je čudo. :respekt: za onoga ko ga izmisli. :gut:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Goražde

Post Postao/la noel malcolm » 27 aug 2015 10:35

Abidaga je napisao/la:RHEeKm81aDs
Big like :respekt: :zastava:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Goražde

Post Postao/la Abidaga » 01 sep 2015 23:26

27.08.2015
Njemački Die Zeit o Goraždu: "Kada u Sarajevu pitate za neki pozitivan primjer, kažu vam, idite u Goražde. Zbog čega je Goražde posebno i zašto ostatak zemlje ne može slijediti njegov primjer? Na ulazu u grad su table sa nazivima preduzeća. Ali jedna druga tabla sa natpisom 'Goražde - grad heroj' ukazuje na potpuno drugi kontekst..

1993. je gradonačelnik Goražda putem radija uputio neobičan apel tadašnjem američkom predsjedniku Billu Clintonu: "Gospodine predsjedniče, molimo Vas da nas bombardujete". Bio je to apel iz očaja. 20.000 stanovnika plus 40.000 izbjeglica bilo je u okruženju. Ali NATO je odbijao da intervenira uz argument da bi mogli biti pogođeni civili. Možda je to paradoks, ali iz ugla poduzetnika, grad koji je dobrovoljno tražio da ga bombarduju može biti idealna destinacija za ulaganja. Takav grad će svakoga ko želi investirati dočekati otvorenih ruku i učiniti sve da on dobije najbolje uslove. Neće mu praviti poteškoće i učiniće sve što investotor želi - jako jeftino mu prodati parcele, osloboditi ga 5 godina od plaćanja poreza, izdati mu brzo dozvolu za gradnju fabričkih hala, obezbijediti brzu carinu i jeftinu i marljivu radnu snagu.

Dakako, potrebno je ipak naći poduzetnike, koji bi se odlučili da dođu u Goražde s obzirom na to da BiH ne uživa baš glas zemlje otvorene za investicije. Zato se isplati pomniji pogled na grad i, na primjer, na pomoćni, viseći, drveni most ispod mosta koji povezuje dvije obale Drine. On je izgrađen tokom rata, kada su srpski snajperisti gađali ljude koji prelaze most. Danas se na tom pomoćnom, ratnom mostu mogu vidjeti slike na kojima su prikazani drveni točkovi, učvršćene na ogradu mosta, koje je pokretala rijeka Drina. Ti točkovi su proizvodili struju, koju su napadači isključili još 1992. godine, isto kao i vodu. Ljudi u opsadi nisu imali ništa i izumili su sve. Proizvodili su struju, omogućili snabdijevanje izvorskom vodom, pravili patrone, granate, mine i eksploziv svih vrsta.
"Naši ljudi su bili jako inovativni. Postojalo je veliko zajedništvo i velika solidarnost", prisjeća se Nafija Hodo iz Ureda za zapošljavanje.

Goražde ima tradiciju industrijskog grada. To je bila baza za poduzetnika Redžu Bektu. Ovaj Goraždanin dugo je radio u Njemačkoj i Austriji, vratio se nakon rata i otvorio firmu Bekto Preciza. Proizvodi specijalne alate i ima paletu od 20.000 različitih proizvoda - od sijalica do vezova za skije i autodijelova. Njegove mušterije su Porsche, VW, BMW, Maybach Jaguar i Cadillac... Nijaz Hastor kao i Redžo Bekto također dolazi iz Goražda. Nakon rata otvorio je ovdje firmu Prevent, koja proizvodi auto-presvlake za VW i zapošljava 1.000 radnika. Tu je i firma EMKA koja proizvodi dijelove brava i okova. No, uzalud ćete u Goraždu tražiti sindikate. Njih jednostavno nema.

Šta Bosna može da nauči od Goražda? Možda ovaj paradoks: "Preduzećima u BiH nije neizostavno potrebna jaka država, ona mogu dobro da žive i u rasparčanoj zemlji. Takvo stanje povećava njihovu relativnu moć i daje im šansu da sami određuju pravila igre. Oni su nekrunisani kraljevi jednog još uvijek ratom opustošenog krajolika", zaključuje u podužem članku novinar lista Die Zeit.

http://thebosniatimes.ba/clanak/1220

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Goražde

Post Postao/la Abidaga » 06 sep 2015 00:04

uK3I6SubVN8

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40870
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Goražde

Post Postao/la Jack » 09 sep 2015 20:01

Gorazde i Kljuc.Oba mjesta gdje se lakse dise.Jedan je na rijeci Sani.Nema Srba prvacica.Ovaj na Drini.I tamo nema Srba prvacica

Svako mjesto gdje nema Srba medju prvacicima odjednom postaje ljepse znatno u mojim ocima.

Svidja mi se kako su ljudi poduzetni,kako imaju jaku dijasporu,bore se i rade.Meni je brate tesko kad mi jedan Mostarac kaze.Pa,Alija ovo,Alija ono.Alija prodao ovo

Pogledajte jedno Gorazde.I taj kraj je stradao,pa su se digli.Vasa dijaspora moze i mora da ulaze vise u Mostar.Jer ocigledno neki samo i dalje imaju taj mentalni sklop

To je tako.Prijedor je isto za Mostar jos bolji,jer nakon 3500 Bosnjaka ubijenih.Ovaj otvara firme dole.Tamo gdje zivot Bosnjaka jeftin.Nazalost,potencijal Mostara nije iskoristen,kako je iskoristen potencijal Gorazda

Jedna lijepa prica kojoj se divim

:gut: :mashallah:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Goražde

Post Postao/la noel malcolm » 09 sep 2015 22:05

Jack je napisao/la:Gorazde i Kljuc.Oba mjesta gdje se lakse dise.Jedan je na rijeci Sani.Nema Srba prvacica.Ovaj na Drini.I tamo nema Srba prvacica

Svako mjesto gdje nema Srba medju prvacicima odjednom postaje ljepse znatno u mojim ocima.

Svidja mi se kako su ljudi poduzetni,kako imaju jaku dijasporu,bore se i rade.Meni je brate tesko kad mi jedan Mostarac kaze.Pa,Alija ovo,Alija ono.Alija prodao ovo

Pogledajte jedno Gorazde.I taj kraj je stradao,pa su se digli.Vasa dijaspora moze i mora da ulaze vise u Mostar.Jer ocigledno neki samo i dalje imaju taj mentalni sklop

To je tako.Prijedor je isto za Mostar jos bolji,jer nakon 3500 Bosnjaka ubijenih.Ovaj otvara firme dole.Tamo gdje zivot Bosnjaka jeftin.Nazalost,potencijal Mostara nije iskoristen,kako je iskoristen potencijal Gorazda

Jedna lijepa prica kojoj se divim

:gut: :mashallah:
Tebi bi se svidjelo i u Doboj Jugu i Usori i Tešnju :mrgreen:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Goražde

Post Postao/la Abidaga » 10 sep 2015 17:08


Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40870
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Goražde

Post Postao/la Jack » 10 sep 2015 17:49

Meni se Zivinice svidjaju.Prolazio sam tamo jednom

Doboj mi je smijesan grad.Ima sirinu,a onako uzak.Fakat nesmislivo

Ps:Super za univerzitet.Ima li neko odjeljenje faksa iz Sarajeva u Gorazdu ili je ovo prvo
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Podrinje
Član
Postovi: 52
Pridružen/a: 12 maj 2013 00:44

Re: Goražde

Post Postao/la Podrinje » 12 sep 2015 17:23

Nakon što su u prvoj fazi investirali oko pola miliona američkih dolara, te za početak uposlili sedam radnika, novi vlasnici mljekare Milgor, osnivači kompanije Gillani internacional, danas su svečano otvorili mljekaru.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Goražde

Post Postao/la ABen » 12 sep 2015 17:26

Podrinje je napisao/la:Nakon što su u prvoj fazi investirali oko pola miliona američkih dolara, te za početak uposlili sedam radnika, novi vlasnici mljekare Milgor, osnivači kompanije Gillani internacional, danas su svečano otvorili mljekaru.
Ko drzi mljekaru, gdje se nalazi odprilke i koga su zaposlili?
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Podrinje
Član
Postovi: 52
Pridružen/a: 12 maj 2013 00:44

Re: Goražde

Post Postao/la Podrinje » 12 sep 2015 21:23

ABen je napisao/la:
Podrinje je napisao/la:Nakon što su u prvoj fazi investirali oko pola miliona američkih dolara, te za početak uposlili sedam radnika, novi vlasnici mljekare Milgor, osnivači kompanije Gillani internacional, danas su svečano otvorili mljekaru.
Ko drzi mljekaru, gdje se nalazi odprilke i koga su zaposlili?

Vlasnik mljekare je Pakistanc koji živi u Americi, zaposleni su domaći ljudi iz Goražda( Bošnjaci) i tehnolog iz Sarajeva. Obzirom da je privatni kapital mljekara će dobro raditi , dobra stvar za farmere da mogu isporučivati mlijeko domaćoj mljekari

Odgovorite