☑ Pravila foruma i savjeti

Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Moderator/ica: Drina

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Goražde

Post Postao/la Dezidijat » 04 jul 2013 17:47

ABen je napisao/la:
enis1991 je napisao/la:Juče sam pričao sa čovjekom koji živi u Goraždu. Rekao mi je da nažalost sve više Srba iz Istočne BiH dolazi raditi u Goraždu. Kaže da oni ne mogu naći posao , dok ga u Goraždu ima na pretek. Također rekao mi je da im je budućnost svijetla, te da imaju u planu mnogo projekata. Znači naši ljudi iz Sarajeva , Zenice nisu spremni da odu raditi u Goražde i živjeti od svoga rada, pa zbog toga moraju Srbi popunjavati te pozicije. SRAMOTA
Sramota je da izbjeglice koje su otisle u Sarajevo i Zenicu iz Ist. Bosne nezele da se vrate ili da presele u Gorazde, samo da bi mogli reci da zive u Sarajevu.
to jeste fakat porazna cinjenica ja poznajem nekoliko nezaposlenih argonskih zavarivaca koji su par godina radili u Pulu i Italiji pa sada placu i dosadjuju se po Zenici a kad ima kazes: zasto ne apliciras u neku firmu u Gorazdu , svaki odgovor je isti - nemam stelu jarane!!mislim da su Bosnjaci poludili od tih stela toliko da nece niko da se prijavljuje na oglase niti da se sam nudi sa biografijom , diplomom i certifikatom za mjestu u nekoj firmi ..mentalitet

Mada treba se priznati i cinjenica da sve firme iz Gorazda nikako ne objavljuju oglase u medijima , posebno recimo u najcitanijim novinama ili posao.ba dakle nekako mi se cini da ni oni nisu nagli da malo se aktiviraju i javno pozovu putem medija Bosnjake raznih zanimanja da dodju i da se prijave na radna mjesta u Gorazdu ponekad fakat pomislim da je nacin zaposljavanja u Gorazdanskim firmama putem poznanstava mozda se srbi iz okoline Gorazda zaposljavaju jer su voljni da rade za 400-500 KM bez placen radnog staza..

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Goražde

Post Postao/la ABen » 04 jul 2013 18:08

Dezidijat je napisao/la:mozda se srbi iz okoline Gorazda zaposljavaju jer su voljni da rade za 400-500 KM bez placen radnog staza..
Onda je to zalosno da Bosnjaci to ni nezele nego radije ispijaju kahvu i cigare pale. I sijede bez kinte u dzepu po Sarajevu. Ma neka glavno je da su oni sada Sarajlije.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Goražde

Post Postao/la amkos » 04 jul 2013 19:15

Drina je spominjao primjer iz svoje familije , čovjek neće da ide iz Sarajeva u Goražde da radi, to je žalosno.
Al opet ja znam primjer žena radi i ide iz Sarajeva u BPK da radi.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Goražde

Post Postao/la Drina » 04 jul 2013 23:03

ABen je napisao/la:
enis1991 je napisao/la:Juče sam pričao sa čovjekom koji živi u Goraždu. Rekao mi je da nažalost sve više Srba iz Istočne BiH dolazi raditi u Goraždu. Kaže da oni ne mogu naći posao , dok ga u Goraždu ima na pretek. Također rekao mi je da im je budućnost svijetla, te da imaju u planu mnogo projekata. Znači naši ljudi iz Sarajeva , Zenice nisu spremni da odu raditi u Goražde i živjeti od svoga rada, pa zbog toga moraju Srbi popunjavati te pozicije. SRAMOTA
Sramota je da izbjeglice koje su otisle u Sarajevo i Zenicu iz Ist. Bosne nezele da se vrate ili da presele u Gorazde, samo da bi mogli reci da zive u Sarajevu.
Zavisi. Kao i svugdje prije rata ni u tom kraju nije bila neka prevelika mobilnost. Nije bilo puno ljudi koji su zivjeli u Foci a radili u Gorazdu ili obratno. Iako je to samo 40km to je bilo ipak puno za nase uslove. Kao sto si pricao za Kozarac i ove iz Prijedora. Male su sanse da se neko preseli iz Prijedora u Kozarac. Ista opcina ali je mobilnost nikakva.

Tako ti je i s nasim ljudima iz tog kraja. Iz mog mjesta je 95% ljudi u Sarajevu i svu su oni izgradili kuce tamo. Svi. U biti nije to ni Sarajevo vec vise Hadzici, Vlakovo, Mostarsko raskrce, Otes i Ilidza. Ne mozes reci ni da se pate. Neko ima vise neko manje ali niko nije bijeda. Tako da ce se tesko pokrenuti neko ko je tu osnovao porodicu. Mislim sve je moguce ali to je vise iznimka nego pravilo. Ljudi imaju kuce, neki posao, djeca idu u skolu, komsiluk itd... Ovi stariji se uglavnom vracaju ili obnavalju kuce u mjestima iz kojih su protjerani.

Narod se i prije iz tog kraja selio ka Sarajevu. Posebno od kraja 60-tih i dalje kad je pocela jaca urbanizacija.


Medutim Gorazde ima potencijal da privuce mlade osobe. One koji su tek zavrsili studije a ne mogu naci posao u Sarajevu, Zenici itd...Ili osobe koje jos nisu osnovale porodicu. Ti su vise pokretni.

A sto rece Dezidijat u vezi oglasa. Treba slati i spontane kandidature. Te vece firme imaju baze gdje odlazu CV od kandidata. Ne treba uvjek cekati da bude obvjaljen oglas.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Goražde

Post Postao/la Dezidijat » 04 jul 2013 23:08

A sto rece Dezidijat u vezi oglasa. Treba slati i spontane kandidature. Te vece firme imaju baze gdje odlazu CV od kandidata. Ne treba uvjek cekati da bude obvjaljen oglas.
Slazem se samo znas kakav je mentalitet, turoban i lijen ocekuje se cesto iniciranje i pozivanje od kompanija iz Gorazda biroima za zaposljavanje da promovisu poslove u svojim opcinama odnosno potrebno je ipak neko javno pozivanje Bosnjaka da salju svoje CV jeve i da se tako reci kandiduju sami za poslovne pozicije u gorazdanskim firmama

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Goražde

Post Postao/la Drina » 04 jul 2013 23:15

Znam. Ali ne moze niko nikome doci u kucu i odvesti ga do posla. A bilo je dosta novinskih clanaka o tome da trenutno u Gorazdu traze radnika. Plate za visokoobrazovane su iznad drzavnog prosjeka a sve ostalo je jeftinije u GZ, od stanovanja pa nadalje.

Medutim znam da ima i tih niskih plata 400-600KM, ali to su nekvalifikovani radnici.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Goražde

Post Postao/la ABen » 05 jul 2013 07:34

Drina je napisao/la: Medutim Gorazde ima potencijal da privuce mlade osobe. One koji su tek zavrsili studije a ne mogu naci posao u Sarajevu, Zenici itd...Ili osobe koje jos nisu osnovale porodicu. Ti su vise pokretni.
Na ovaj mladi narod sam i mislio. Sramota je da ni oni nece, da im je draze ispijati kahve po Sarajevo nego ici raditi u GZ i biti svoji ljudi sa porodicama. Nemoj se naci uvrijeden, nije samo problem kod naroda iz Istocne Bosne, tako je sa svima, svi bi u Sarajevo a niko nebi napustio Sarajevo i potrazio mogucnost za zaposljavanje negdje drugo u Bosni.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
bilbo
Član
Postovi: 899
Pridružen/a: 30 dec 2012 11:42

Re: Goražde

Post Postao/la bilbo » 05 jul 2013 10:17

A da se pokuša privući radna snaga sa Makedonije,Kosova i Sandžaka?

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Goražde

Post Postao/la ABen » 05 jul 2013 10:26

bilbo je napisao/la:A da se pokuša privući radna snaga sa Makedonije,Kosova i Sandžaka?
Mislim da nebi bilo lose. Ali mi u Bosni imamo toliko nezaposlenih, da neznam koliko je pametno to onda. Mada ja Bosnjake iz Sandzaka nebi diro, jer Bosnjaci tamo su nam isto vazni kao Bosnjaci po Bosni.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Goražde

Post Postao/la Drina » 05 jul 2013 13:26

ABen je napisao/la:
Drina je napisao/la: Medutim Gorazde ima potencijal da privuce mlade osobe. One koji su tek zavrsili studije a ne mogu naci posao u Sarajevu, Zenici itd...Ili osobe koje jos nisu osnovale porodicu. Ti su vise pokretni.
Na ovaj mladi narod sam i mislio. Sramota je da ni oni nece, da im je draze ispijati kahve po Sarajevo nego ici raditi u GZ i biti svoji ljudi sa porodicama. Nemoj se naci uvrijeden, nije samo problem kod naroda iz Istocne Bosne, tako je sa svima, svi bi u Sarajevo a niko nebi napustio Sarajevo i potrazio mogucnost za zaposljavanje negdje drugo u Bosni.
Ta pojava datira od doba SFRJ.Imao si ljude koji su bili domacini, imali ogromna imanja a onda su dovuceni u neki stancic I bili kuriri(primjer) u nekoj firmi. No to nije tako samo kod nas. Urbanizacija je globalni trend. MIgracije ka gradovima I obalama su dva najveca trenda u svijetu. Brdskoplaninska I unutrasnja podrucja se prazne u korist obala I vecih urbanih centara. Zato sam ubjeden da cemo kasnije imati I vece migrazije iz centralne Bosne ka Mostaru I Hercegovini.

Gorazde se treba jos vise urbanizirati. To je mali gradic s 15-tak hiljada st. Sve ispod 50.000 je jako lose. To je neki minimum da on postane privlacniji
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Goražde

Post Postao/la ABen » 05 jul 2013 13:44

Treba doci Gorazde do tih 50 hiljad. Narod ide tamo gdje ima posla i gdje misli da ce im biti bolje. Samo kod nas nije tako. Kad smo kao ovce, sto vece stado to bolje i u svi zajedno da su u toru. A sto su pasnjaci prazni i nema sta da se pase sve jedno im je. Kao narod oponasamo ovce to je nemoguce. I uvijek nam je glavna ovca u stadu: vuk u ovcijem krznu.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Goražde

Post Postao/la amkos » 08 jul 2013 20:26

SVEČANO OTVORENA POSLOVNICA COSMETIC MARKETA (CM) U GORAŽDU (+FOTO)


slika

Ovo je 62. aktivna radnja i nećemo stati na tome. Idemo step by step, deset godina uspješnog poslovanja je iza nas i nadamo se da će ovo biti saradnja na obostrano zadovoljstvo. Za početak smo uposlili četiri djelatnice i neke djevojke iz Sarajeva koje su na ispomoći, dok se to posloži, a onda ćemo zaposliti još najmanje jednu.'' – istakao je direktor CM-a, Dragan Grebenar.

http://www.gorazde.ba/index.php?option= ... &Itemid=34
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Goražde

Post Postao/la noel malcolm » 09 jul 2013 15:59

Drina je napisao/la:
ABen je napisao/la:
Drina je napisao/la:
Ta pojava datira od doba SFRJ.Imao si ljude koji su bili domacini, imali ogromna imanja
a onda su dovuceni u neki stancic I bili kuriri(primjer) u nekoj firmi.
No to nije tako samo kod nas. Urbanizacija je globalni trend.
MIgracije ka gradovima I obalama su dva najveca trenda u svijetu.
Brdskoplaninska I unutrasnja podrucja se prazne u korist obala I vecih urbanih centara.
Zato sam ubjeden da cemo kasnije imati I vece migrazije iz centralne Bosne ka Mostaru I Hercegovini.

Gorazde se treba jos vise urbanizirati. To je mali gradic s 15-tak hiljada st. Sve ispod 50.000 je jako lose. To je neki minimum da on postane privlacniji
Lijepo rečeno, ali u BiH imaš svega nekoliko gradova sa preko 50 000 stanovnika i nerealno

bi bilo očekivati da Goražde utrostruči svoj broj stanovnika.

Nemoguće je da ono stigne bošnjačke Tuzlu, Zenicu, Sarajevo ili Bihać

zatim Bijeljinu, Mostar ili Banjaluku,

mada mi je tvoja poruka i namjera jasna.

Imaš i puno razvijenijih općina u FBiH pa nisu ni blizu da im gradovi budu 50 000 stanovnika.

Uzmi samo primjer Gračanice ili Tešnja, koji svaki imaju preko 500 živorođenih beba godišnje

i koji su u FBiH prepoznati kao lideri u industriji i trgovini,

pa im urbana središta imaju manje od 10 000 stanovnika.
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Goražde

Post Postao/la Drina » 09 jul 2013 21:10

Sve zavisi o kojem periodu govorimo. Grad Gorazde je prije rata imao 16000+ st. Taj kraj je brdskoplaninski vecina tamosnjih sela ce ili potpuno nestati ili postati vikend naselja. Narod se prebacuje ili ce se prebaciti uz Drinu gdje je nesto ravnija zemlja a najvise u samo Gorazde. Dole u srednjem i donjem Podrinju ima vise ravnice i dole mogu biti veca sela.

Treba vidjeti kako ce se odvijati situacija u Sandzaku to jeste hocemo li preuzeti primat u Bijelom Polju i Prijepolju a mozda i napraviti neki dobar pomak i u Priboju. To bi u mnogome uticalo na Gz. Vidjeti hoce li biti brze ceste. Hoce li biti preuredena unutrasnja podjela u Bosni....Ima puno faktora koji mogu uticati na brzinu razvoja.

Sad je Gorazde jedini bosnjacki centar u Podrinju(dobrom dijelu) i dobar dio ljudi gravitira oko njega.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Goražde

Post Postao/la ABen » 14 jul 2013 12:31

Pa zar je moguce da mi sami cetnike odrzavamao u Ist. Bosni odrzavamo, dajemo im posao da bi se prehranili. Kakve mi imamo koristi od ovoga, koliki je nas povratak u Cajnicu? Ima li Bosnjaka prvacica i osnovaca?
NAČELNIK OPĆINE ČAJNIČE POSJETIO OPĆINU GORAŽDE
Autor gorazde.ba
četvrtak, 20 Decembar 2012 14:44
http://www.gorazde.ba/index.php?option= ... &Itemid=34

' Ovaj prijem je upriličio Načelnik Općine Goražde Muhamed Ramović, da se prvi put sretnemo nakon izbora i da vidimo koji su to problemi građana Čajniča, a koji građana Goražda, te da vidimo šta mi možemo u zajedničkom radu i dogovoru da riješimo. Mi smo i prirodno i svakako naslonjeni jedni na druge, tako da jedni bez drugih ne možemo i ne bi trebali da funkcionišemo. Mi imamo dobar dio učenika koji ovdje idu u školu radnika iz Čajniča koji ovdje rade u firmama u Goraždu kao što su firme Prevent, Bekto Precisa i drugim, zatim sportista koji igraju u goraždanskim klubovima, s druge strane imamo povratnike koji su vezani za Čajniče i razgovarali smo da taj povratak bude održiv kako bi ljudi bili zadovoljni. Također smo razgovarali o ekonomskoj saradnji kroz iznalaženje novih radnih mjesta. Evo jedna od ideja koja je zajednička i u funkciji je čajnička voda koja bi išla prema Goraždu, a znamo da idu vremena krize kada je upitanju voda, a mi imamo izuzetno kvalitetnu vodu i mi ćemo rado prihvatiti da kroz zajedničke nastupe sa projektima prema donatorima afirmišemo našu saradnju.'' – naglasio je načelnik Općine Čajniče Goran Karadžić.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Goražde

Post Postao/la Jack » 14 jul 2013 13:01

Nasa djeca iz Kapova Hana i Medjurjecja


Srbi iz Gorazda djeca, vecina ode u Podkozaru ili Sopotnicu u Osnovne skole, dok nasa djeca iz Novog Gorazda 95% idu u Gorazde centar.Ali, zabrinjavajuce je da ima sve vise Srba koji se zaposljavaju dole.U Samom Cajnicu imas oko 20-30 Bosnjaka povratnika.U opcini ne vise od 300
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Goražde

Post Postao/la Bosni » 14 jul 2013 21:37

Jack je napisao/la:Nasa djeca iz Kapova Hana i Medjurjecja


Srbi iz Gorazda djeca, vecina ode u Podkozaru ili Sopotnicu u Osnovne skole, dok nasa djeca iz Novog Gorazda 95% idu u Gorazde centar.Ali, zabrinjavajuce je da ima sve vise Srba koji se zaposljavaju dole.U Samom Cajnicu imas oko 20-30 Bosnjaka povratnika.U opcini ne vise od 300
Citiram sebe sa ovog podforuma - viewtopic.php?f=17&t=397&start=60
Bosni je napisao/la:http://www.federalna.ba/bhs/vijest/6826 ... -a-cajnice
Intervju FTV-a: Emin ef. Bakal

Večeras je nakon akšam-namaza nastupio mjesec Ramazan. To je bio povod za intervju Federalne televizije s glavnim imamom Medžlisa Islamske zajednice Čajniče Eminom efendijom Bakalom. U gradiću na istoku Republike Srpske, u užem gradskom jezgru nema ni jednog povratnika bošnjačke nacionalnosti. Bez obzira na to što mu je otac ubijen 1992. godine Emin već šest godina radi kao imam u ovom gradu.
Nazalosti, Cajnice je gubilo jako puno stanovnike i prije rata. Nekada su Bosnjaci bili vecina stanovnistva. U samom gradu si imao oko 1000 Bosnjaka. Ako se uzme u obzir ubijenih, protjeranih, i prirodni prirastaj; ima jako malo ljudi koji bi se mogli vratiti.

Ipak, Cajnice je strateski vazna opcina jer povezuje BiH sa Sandzakom.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Goražde

Post Postao/la Jack » 15 jul 2013 01:14

Ima 3-4 porodice i 2 samca u gradu.Ali nisu clanovi Iz.

Sitno.Najvise Bosnjaka je u Kapovom Hanu i Medjurjecju.Selima prakticko.Nema ih ni 200 po meni.Nekad oko 4000 bilo
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Podrinje
Član
Postovi: 52
Pridružen/a: 12 maj 2013 00:44

Re: Goražde

Post Postao/la Podrinje » 15 jul 2013 07:17

Jack je napisao/la:Ima 3-4 porodice i 2 samca u gradu.Ali nisu clanovi Iz.

Sitno.Najvise Bosnjaka je u Kapovom Hanu i Medjurjecju.Selima prakticko.Nema ih ni 200 po meni.Nekad oko 4000 bilo
Najveći broj Bošnjaka se vratio u dolinu rijeke Janjine , duž Potkozara-- Milijeno- Kapov Han - Međurječje i Batovo i sve to dolazi do Ustiprače, ostalo je malo nešto Zaborak , za gradić nemam podatak osim imama i jednog profesora u penziji sveukupno 400 - 500 Bošnjaka na cijeloj opštini ,u ljetnim mjesecima bude i 1000 kada dođe dijaspora. Logično jer u Čajniču nema života jer je sve upropašteno i ne radi , žive od nekog šverca, na selima može da preživi nekako. Ako se uzme u obzir da nema više od 3000 četalja u Čajniču i nije tako loš povratak , teško je da se vrate oni koji su u Sarajevu, vraćaju se povremeno a Srbi konstantno opadaju. Čajniče je kasaba koja će za 5 godina predstavljati samo geografski prostor prazan , jer Dodik ih je otpisao , a ni bog dragi im ne može pomoći.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Goražde

Post Postao/la ABen » 15 jul 2013 08:05

Zato im Bosnjaci iz Gorazda pomazu, daju im posao i placaju im plate. I tako ih drze da opstanu tu. Da nema toga bilo bih mozda samo jos pola.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Odgovorite