☑ Pravila foruma i savjeti

Brčko Distrikt

Moderator/ica: Drina

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Brčko Distrikt

Post Postao/la Zmaj » 20 dec 2012 17:36

Brčko (distrikt)

slika

slika

slika
Brčko Distrikt je administrativna jedinica Bosne i Hercegovine. Distrikt se nalazi u sjeveroistočnoj Bosni. Distrikt je pod međunarodnom upravom. Sjedište distrikta je grad Brčko.

Brčko Distrikt je službeno osnovan 8. marta 2000, jednu godinu nakon međunarodne arbitracije za Brčko. Brčko distrikt je formiran na cijeloj teritoriji bivše općine Brčko. Tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu 48% općine, kao i sam grad Brčko, bilo je pod kontrolom pobunjenih Srba, a 52% pod kontrolom vladinih snaga.

Prije rata je općina Brčko imala 87.332 stanovnika (po popisu iz 1991.), 45% Bošnjaci, 25% Hrvati, 21% Srbi, 6% Jugoslaveni i 3% ostalih. Brčko Distrikt - BS Wikipedia
Sve o Brčko distriktu ovdje! Bez politike!
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Brčko (distrikt)

Post Postao/la ZV Keli » 20 dec 2012 19:07

Iako je tema za Brcko mislim da je vezano,da li je Gunja ili tako nekako blizu Brckog ako jeste to bi bila odlicna psihicka prednost u odnosu na srbe i hrvate.

Lijep grad,jos ljepsi spomenik za pale borce i civile :zastava:

Jakub
Član
Postovi: 343
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:25

Re: Brčko (distrikt)

Post Postao/la Jakub » 20 dec 2012 19:20

Meni je najljepsi spomenik na izlazu iz Mostara gdje smo pobili preko 70 mladih Dalmatinaca i uvili u crno njihove "obitelji". :huhu:
Grabovica isto ima lijep spomenik,crvenkasti mermer... :maestro:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Brčko (distrikt)

Post Postao/la Jack » 21 dec 2012 05:38

Tema je Brcko

Prosle godine u Brckom

Od 905 zivorodjenih Brcko distrikta po nacionalnoj strukturi

474 Bosnjakinje
54 Hrvatice
360 Srpkinje
14 ostali
3 neizjasnjeno

Umrlih je 954:474 Muskarca i 480 zena.Od tog po nacionalnoj pripadnosti

Bosnjaka 338:148 Muskaraca i 190 Zena
Hrvata 194:92 Muskarca i 102 Zena
Srba 421:233 Muskarca i 188 Zena


Znaci imamo ovakvu strukturu u 2011 godini

Bosnjaci 474/338
Hrvati 54/194
Srbi 360/421


Vjencani u 2011 godini:Ukupno 613

Bosnjaci 307
Srbi 233
Hrvati 73

Ono sto je dobro spomenuti ovdje je slijedece

1)Niti Srbi a ni Hrvati nemaju prirast.Hrvati su u mnogo goroj banani
2)Bosnjaci cine opet preko 50% vjencanih
3)Bosnjaci cine preko 50% zivorodjenih
4)Bosnjaci jedino imaju pozitivnu vitalnu statistiku
5)Psiholoski je veoma vazno da ta prednost prelazi 50%


Probat cu ja preko Brcanskog imama da se angazujem ponovo i dostavim podatke, ako budem sve ok.Negdje na proljece iduce godine.Osnovne skole 2012/2013 skolska godina nacionalnost
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Brčko (distrikt)

Post Postao/la Dezidijat » 21 dec 2012 12:49

Milsim da je vazno napomenuti da je ZDK vlada za potrebe zenicko dobojske metalne industrije, ulozili su dosta para u obnovu Luke Brcko sada jako veliki procenat metalne proizvodnje sa prostora ZDK ide u dunjaluk preko luke Brcko.Mene interesuje od Brcaka da li mi mozete reci koliko ima zaposlenih u Luci Brcko?Da li je investicija iz ZDK rezultirala zaposljavanjem Bosnjaka u luci i sl?

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Brčko (distrikt)

Post Postao/la Jack » 21 dec 2012 12:57

Mene jedna panorama Brckog gdje se vidi cijeli grad zanima , ali da vidim na toj panorami.Gdje dodje Klanac, Novo Brcko, Dizdarusa i ta druga naselja, sta i kako
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Brčko (distrikt)

Post Postao/la Zmaj » 26 dec 2012 22:50

Pokusat cu da napravim jednu demografsku mapu za Distrikt Brcko a mozda i za sam grad. Ali prvo da zavrsim s Kalesijom. Znaci ova tema treba da se prebaci na podforum "Mape"?
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Brčko (distrikt)

Post Postao/la Zmaj » 11 jan 2013 21:49

"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Brčko (distrikt)

Post Postao/la ABen » 11 jan 2013 21:53

Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Brčko (distrikt)

Post Postao/la ZV Keli » 12 jan 2013 10:55

Nije mi jedno jasno.Zasto je na jednoj karti Centar obojen u zeleno a na drugoj u crveno?

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Brčko (distrikt)

Post Postao/la Zmaj » 12 jan 2013 15:51

ZV Keli je napisao/la:Nije mi jedno jasno.Zasto je na jednoj karti Centar obojen u zeleno a na drugoj u crveno?
Na onu prvu mapu s bojama Centar je podjeljen u dva dijela, istocni je nas a zapadni je smrdski. Ali kad se spoje onda smradovi imaju tanku vecinu.
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Brčko

Post Postao/la amkos » 12 jan 2013 20:11

Bilo bi dobro da Novo Brčko bude zeleno. :zastava:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Zmaj
Član
Postovi: 10783
Pridružen/a: 18 okt 2012 23:58

Re: Brčko

Post Postao/la Zmaj » 12 jan 2013 20:33

Da Centar i Novo Brcko mora bit nas prioritet. Vlada BD, sud i ostale drzavne institucije se nalazi u Centru a zeljeznicka stanica u Novo Brcko. Neznam ko je imao vecinu u ova dva gradska naselja prije rata ali moramo to uzet. :D
"Velika civilizacija nije pokorena dok se ne uništi sama iznutra." - Will Durant

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40873
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Brčko

Post Postao/la Jack » 13 jan 2013 21:05

http://www.mediafire.com/view/?r96h89uk6kamfad

http://www.mediafire.com/view/?r96h89uk6kamfad

Biracki spisak Brcko distrikta 2012

Pa,navalite u brojanje.Samo idite u excel.Kliknete filter.I to je to

Nisam vam ja to dostavio nego Kasper dobri duh tako da znate
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Brčko

Post Postao/la ABen » 03 feb 2013 12:00

Iz Luke Brčko pretovareno 80.000 tona robe
A. A. 03/02/2013 08:55:00
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/12872 ... -robe.html

slika
Brčko / Arhiv
BRČKO - Javno poduzeće „Luka Brčko“ je u prošloj godini ostvarilo pozitivan rezultat, osiguralo izmirenje svih obaveza prema 68 uposlenih radnika, te bez kreditnog zaduženja uspjelo izmiriti sve obaveze prema državi i osigurati samoodrživost preduzeća.

Direktorica Luke Jasminka Agić u razgovoru za Agenciju Fena navela je da se "Luka Brčko" osim pretovara robe bavi i iznajmljivanjem skladišnog prostora.

Putem "Luke Brčko" moguće je uspostaviti direktne robne tokove rijekom Savom s podunavskim lukama zapadne i istočne Evrope, kao i s lukama na Sjevernom i Crnom moru.

Ukupan pretovar u 2012. godini je iznosio 80 hiljada tona robe, sa čime u" Luci Brčko" nisu zadovoljni jer imaju kapacitete za pretovar 500 do 600 hiljada tona robe na godišnjem nivou.

- Osnovni problem zbog kojeg se ne može ostvariti taj obim pretovara je ograničena plovnost Save koja je čudna sama po sebi s godišnjim oscilacijama vodostaja do devet metara u plusu i minusu - kazala je direktorica Agić te dodala da je plovnost trenutno zadovoljavajuća i da Luka već ima potpisane ugovore s provjerenim komitentima.

Dugogodišnji korisnici usluga "Luke Brčko" su Cementara Lukavac, Sisecam soda Lukavac, Studen Holding grupacija, Ingram Srebrenik, ArcelorMittal Zenica, i kako ističe direktorica Agić, osnovni problem "Luke" je što ne može osigurati i garantirati kontinuitet pretovara i isporuke robe svojim komitentima.

Iz "Luke Brčko" najveći dio izvozne robe iz BiH ide za zemlje Istoka putem luke Constanta u Rumuniji, dok najveći dio uvozne robe u BiH dolazi Dunavom iz ukrajinske luke Izmail.

Osnivač preduzeća je Brčko Distrikt BiH. Preduzeće pruža usluge u riječnom, riječno-željezničkom i drugom kombiniranom prometu pravnim i fizičkim osobama iz BiH i inozemstva.

Od 2006. godine "Luka Brčko" ima status međunarodne luke.

"Luka Brčko" je s Evropskom željezničkom mrežom povezana sa saobraćajnicom Tuzla-Vinkovci. Dobra povezanost kopnenim saobraćajnicama otvara mogućnost za uspostavljanje tranzitnih robnih tokova, kao i tokova čije je odredište u užem gravitacionom području JP "Luke Brčko", odnosno tuzlanskom privrednom bazenu.
Zbog ovog nam je Brcko vazno, vaznije nego neka luka Ploca gdje nas hrvati mogu ucjenjivati. Jos da imamo svoju luku u Neumu bili bi sigurni sto se tice izvoznje i uvoznje robe u Bosnu.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Brčko

Post Postao/la Dezidijat » 03 feb 2013 14:30

zadovoljstvo je cuti da Luka Brcko dobro posluje, nadam se da ce im se rad poboljsati,imati luku Brcko jeste prednost a sto se tice Neuma, bilo je interesa da se u Neumu izgradi mala luka za pristanak brodica,jahti i sl , iz Neuma bi mogli turiste voditi autobusima do Pocitelja i drugih interesantnih lokacija cak i do Mostara.Imati pristaniste za male brodice u Neumu je jako isplativ projekat al ne razumijem zasto ga Neumljani nisu podrzali.
Moje misljenje,mislim da se trenutna politika koja vlada Neumom plasi ind.razvoja Neuma jer se boje doseljavanja.Npr.U Kotoru dolaze kruzeri na daljinu nekih 200m od kopna a onda malim brodicama sa kruzera prevezu hiljadu ili dvi hiljade gostiju u Kotor koji tu ostaju po cijeli dan, tako nesto se moze i u Neumu.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Brčko

Post Postao/la ABen » 03 feb 2013 14:42

Dezidijat je napisao/la:zadovoljstvo je cuti da Luka Brcko dobro posluje, nadam se da ce im se rad poboljsati,imati luku Brcko jeste prednost a sto se tice Neuma, bilo je interesa da se u Neumu izgradi mala luka za pristanak brodica,jahti i sl , iz Neuma bi mogli turiste voditi autobusima do Pocitelja i drugih interesantnih lokacija cak i do Mostara.Imati pristaniste za male brodice u Neumu je jako isplativ projekat al ne razumijem zasto ga Neumljani nisu podrzali.
Moje misljenje,mislim da se trenutna politika koja vlada Neumom plasi ind.razvoja Neuma jer se boje doseljavanja.Npr.U Kotoru dolaze kruzeri na daljinu nekih 200m od kopna a onda malim brodicama sa kruzera prevezu hiljadu ili dvi hiljade gostiju u Kotor koji tu ostaju po cijeli dan, tako nesto se moze i u Neumu.
Luka Neum je prica za sebe, ustaska posla. Oni se plase da ce se sa tim pomoci BiH i sebi.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Brčko

Post Postao/la Dezidijat » 03 feb 2013 15:45

ABen je napisao/la:
Dezidijat je napisao/la:zadovoljstvo je cuti da Luka Brcko dobro posluje, nadam se da ce im se rad poboljsati,imati luku Brcko jeste prednost a sto se tice Neuma, bilo je interesa da se u Neumu izgradi mala luka za pristanak brodica,jahti i sl , iz Neuma bi mogli turiste voditi autobusima do Pocitelja i drugih interesantnih lokacija cak i do Mostara.Imati pristaniste za male brodice u Neumu je jako isplativ projekat al ne razumijem zasto ga Neumljani nisu podrzali.
Moje misljenje,mislim da se trenutna politika koja vlada Neumom plasi ind.razvoja Neuma jer se boje doseljavanja.Npr.U Kotoru dolaze kruzeri na daljinu nekih 200m od kopna a onda malim brodicama sa kruzera prevezu hiljadu ili dvi hiljade gostiju u Kotor koji tu ostaju po cijeli dan, tako nesto se moze i u Neumu.
Luka Neum je prica za sebe, ustaska posla. Oni se plase da ce se sa tim pomoci BiH i sebi.
ma, koliko god oni inatili mora se priznat da ni nase ministarstvo za promet i komunikacije u suradnji sa ministarstvom za turizam,nije nesto aktivno.Niti shvacaju vaznost projekta izgradnje mini luke i dovodjenje kruzera u Neum jer je odlicna privredna sansa za cijelu hercegovinu .

Avatar
ZV Keli
Član
Postovi: 2096
Pridružen/a: 21 okt 2012 11:06

Re: Brčko

Post Postao/la ZV Keli » 03 feb 2013 19:07

ABen je napisao/la:
Dezidijat je napisao/la:zadovoljstvo je cuti da Luka Brcko dobro posluje, nadam se da ce im se rad poboljsati,imati luku Brcko jeste prednost a sto se tice Neuma, bilo je interesa da se u Neumu izgradi mala luka za pristanak brodica,jahti i sl , iz Neuma bi mogli turiste voditi autobusima do Pocitelja i drugih interesantnih lokacija cak i do Mostara.Imati pristaniste za male brodice u Neumu je jako isplativ projekat al ne razumijem zasto ga Neumljani nisu podrzali.
Moje misljenje,mislim da se trenutna politika koja vlada Neumom plasi ind.razvoja Neuma jer se boje doseljavanja.Npr.U Kotoru dolaze kruzeri na daljinu nekih 200m od kopna a onda malim brodicama sa kruzera prevezu hiljadu ili dvi hiljade gostiju u Kotor koji tu ostaju po cijeli dan, tako nesto se moze i u Neumu.
Luka Neum je prica za sebe, ustaska posla. Oni se plase da ce se sa tim pomoci BiH i sebi.
Koliko su bolesni i paranoicni,idu cesto na svoju stetu mislice da bi nekim dobrim poslom mogli pomoci BiH.Luku u Neumu cemo graditi kada uzmemo taj grad pa makar za 300 godina ga uzeli

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Brčko

Post Postao/la Drina » 14 mar 2013 16:57

Evo i jedan pogled na okruzenje to jeste pogranicna mjesta koja su trenutno u rukama okupatora.
Uzeo sam malo siri pojama to jeste cijeli taj sjeverni potez koji spaja Banja Luku sa Beogradom. To je najbitniji pravac za banjalucku enklavu i ujedno teritorij koji je povezan za Brcko


Bijeljina : 4765/5916
Bosanski Brod : 498/838
Vukosavlje : 132/195
Derventa : 1121/1552
Donji Zabar : 4/142
Lopare : 378/1017
Modrica : 915/1576
Ugljevik : 574/933
Bosanski Samac 292/1037

Ukupno : 8678/13206
Razlika : - 4.528


U roku od pet godina izgubili su 4.528 stanovnika na tom potezu. Dodamo li i migracije onda je to preko 1.000 godisnje.
S time sto sam uzeo izuzetno dugacaka potez. Bijeljina vise gravitira ka Srbiji nego ka brckom
Cak smo vidjeli i po migracijama da cetnici iz brckog gravitiraju Bijeljini a ne obratno. No dobro.
Ovo daje dobru sliku.

Lose stoje na najbitnijem potezu za njih.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Odgovorite