☑ Pravila foruma i savjeti

Livanjski kanton

Moderator/ica: Drina

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41167
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la Jack » 28 jun 2015 04:41

Vehabije u Drvaru: Niko ih nije vidio
Subota 27. Jun 2015 17:30

Posljednjih petnaestak dana gotovo u potpunosti zaboravljeni Drvar našao se u centru pažnje pojedinih medija zbog priče da su se u ovoj opštini pojavile naoružane vehabije.

Vehabije niko nije vidio, nema ih a sve manje je i domaćeg stanovništva. Procjene su da u Drvaru živi nekoliko hiljada ljudi a priča oko vehabija
je izmišljena pričaju mještani koji smiju da stanu pred kameru da bi se krenula pažnja sa stvarnih gorućih problema u Drvaru i korupcije i
nepotizma lokalne vlasti na svakom koraku.

Drvarčani pričaju da u Drvaru vlada strahovlada da bilo kakvu šansu imaju samo oni koji su bliski lokalnoj SNSD-ovoj vlasti, načelniku i još
nekolicini pojedinaca koji upravljaju ovom opštinom.

Nedavno je grupa gradjana upozorila na potencijalni kriminal u drvarskom Domu zdravlja kada su pitali gdje je nestala odredjena medicinska oprema. Od tada je ta grupa na stubu srama.

Bez obzira što su obavijestili nadležne jedini odgovor je da je oprema koja je izvezena bila samo dio pokazne opreme. :lol: :lol: :lol:

Drvarski dom zdravlja je u dubokom minusu. Oni koji upravljaju opštinom i Domom zdravlja upravljaju i jedinom apotekom u gradu. Još jedna apoteka koja je radila je zatvorena jer vlasnici nisu članovi vladajuće stranke, svjedoče Drvarčani sa kojima smo razgovarali.

Mladi u Drvaru nemaju posao, većina ih razmišlja samo u jednom pravcu.

Od obećanja pred izbore prošle godine Drvarčani pamte da im je obećan IT centar televizije ali i fabrika obuće za koju su
mašine pred izbore dopremljene pa nakon izbora vraćene iz Drvara. :mrgreen:

Imaju Titovu pećinu za koju niko ne zna koliko zaradjuje Drvaru od ulaznica.

U opštini Drvar nisu bili raspoloženi za razgovor. Načelnik Drvara, Stevica Lukač koji je na ovu funkciju postavljen nakon insistiranja
Nikole Špirića nije želio pred kameru. Obećao je izjavu telefonom. Ni od toga nije bilo ništa.

(BN TV)



Dodikove ''Nezavisne'' i Srna.Oba Dodikova glasila.Dok dole Srbende kazu nema Vehabija,samo Snsd kriminala i povecanog iseljavanja,.Komedija


Imaju 1 apoteku u gradicu od 4000 stanovnika.Dom zdravlja je u minusu.Da ne bude zatvaranje i tog kao i Ljubuskom i Capljini

Dobro.Susjedno B.Grahovo nema:Srednju skolu,apoteku,dom zdravlja.Nema nista,moze se reci.Ovi su solidni.Imaju cak 1 apoteku.Previse.I to zatvarajte :glasses:
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7351
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la Drina » 02 aug 2015 21:39

Obnavlja se glamočka džamija u Malkočevcima

Izlivena prva ploča
Nakon džume namaza 31.07.2015.godine u glamočkoj gradskoj džamiji Zulumiji, dio džematlija se zaputio prema dva kilometra udaljenom naselju Malkočevci u kojem se, nakon prethodno odrađenog čišćenja terena oko ostataka džamije Malkoč-bega, pristupilo i njenoj obnovi.

- Džamija je srušena tokom Drugog svjetskog rata i do sada nije obnavljana. Sve vrijeme joj je zubu vremena odolijevao čitav zid sa mihrabom koji će originalni i ostati dio obnovljene džamije a koja će se obnoviti u izvornom obliku i istim kamenom od kojeg je bila i sagrađena - kazao je sarajevski Glamočak Emin Švrakić, koji je i inicirao obnovu džamije u svom rodnom selu, te koji iznalazi sredstva, dodavši da će se izgradnja odvijati onim tempom kako sredstva budu prikupljana.

Činu učenja dove, klanja kurbana i početka obnove džamije, uz Glamočane, prisustvovala je i nekolicina Livnjaka, Duvnjaka, Hercegovaca i ostalih Švrakićevih znanaca, a dovu je proučio Suad ef. Šanjta, glamočki imam na povremenom radu u inostranstvu, koji privremeno mijenja glavnog glamočkog imama Muhameda ef. Dragolovčanina koji je u vrijeme ove manifestacije bio na godišnjem odmoru.

Dva Emina

Kako i dolikuje ovakvim prilikama, svi prisutni su počašćeni kolačima, sokovima i drugim delicijama, a posebno zanimljiva činjenica je bila da su se na temeljima džamije u Malkočevcima zatekla dva Emina - Emin Švrakić, koji je jedan od najzaslužnijih i za obnovu Bakr-babine džamije na sarajevskom Bistriku i ove u svom rodnom selu i dvoipogodišnji Emin Spahić, najmlađi sudionik spomenute manifestacije čija je majka Sanela Dizdar (udato Spahić) iz ovoga sela.

Mali Emin je u Malkočevcima povremeno, ali, kako nam je kazao 73-godišnji povratnik u Malkočevce Muharem Verunica, u selu ima nekoliko djece i nekoliko omladinaca i omladinki, a ukupno se vratilo po 4-5 bošnjačkih i srpskih porodica koje su i do rata živjele ovdje, dok je po popisu iz 1991. godine u selu živjelo 53 Bošnjaka i 101 mještanin srpske nacionalnosti.

Betona doteklo i za ćupriju preko Balaklagije

Da se baš ne cjepidlači u Malkočevcima, pokazalo se i po tome što je u kamionu bilo i viška betona koji je odmah iskorišten za betoniranje dotrajale ćuprije preko seoskog potoka Balaklagije koji ne presušuje i koji uz stećke, rimske bunare, stari mihrab i brojne stare nišane u čak četiri muslimanska groblja u ovom selu svjedoči bogatu prošlost ovog kraja.

Autor: Ale Kamber -
slika

slika

slika



Ovo mi je jedna od pozitivnijih vijesti u zadnje vrijeme :gut:
Biće onako kako Bošnjaci odluče

327
Član
Postovi: 123
Pridružen/a: 08 mar 2015 16:52

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la 327 » 02 aug 2015 22:55

Kako lijepa vijest, nekako sam ovaj Glamoc zavolio kao da tamo zivim, svaki me napredak Bosnjaka tamo veseli kao da mi je na kucnom pragu :zastava:

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la amkos » 03 aug 2015 01:51

327 je napisao/la:Kako lijepa vijest, nekako sam ovaj Glamoc zavolio kao da tamo zivim, svaki me napredak Bosnjaka tamo veseli kao da mi je na kucnom pragu :zastava:

I ja isto. Dosta pozitivnog dolazi iz Glamoca, vrijedni su ljudi tamo. Mogu reci i jako strpljivi. Imaju cilj, znaju sta hoce, gdje idu itd. Pozitiva u svakom slucaju.
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la krhan » 03 aug 2015 18:21

http://www.akos.ba/intervjui/muhamed-ef ... -u-glamocu

Ovo je intervju od prosle godine, vidim da ga nemamo ovdje a vrijedi da se procita kroz sta su nasi hrabri Glamocani prolazili i hvala Allahu izborice se uskoro da bude Bosnjacki Glamoc.

Kad vidimo kako je bilo 1998godine sa danasnjim vaktom kao da se opstina preporodila sto se tice nas Bosnjaka sve vise cujemo lijep haber iz Glamoca. :mashallah:
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
Zenicaninn
Član
Postovi: 1077
Pridružen/a: 27 okt 2013 23:03

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la Zenicaninn » 03 aug 2015 19:34

Pratim Glamoc i Glamocane vec duze vrijeme i dosao sam do dojma da glamocki Bosnjaci tamo imaju visoki nivo svijesti, povezanost sa rodnom grudom i ljubavi prema njoj, jako su ujedinjeni i dosta obrazovani i sto je najvaznije vitalni su.

Pratim ih preko naprimjer jednog facebook profila glamocki vukovi ili instagrama.

Cini mi se da su Bošnjaci tamo vodiči u društvenim svjerama. Starosjedioci su, dok su se Hrvati tamo naselili iz različitih područja i zbog toga su rasprseni. A Srbi su tamo mrtvo tkivo.

Pozitivne novosti iz Glamoca me isto vise raduje nego iz nekih drugih krajeva pogotovo zato sto su Bosnjaci tamo vrijedni i sami zato zaslužni, jer se niko za njih ne interesuje.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ

“Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!” (Er-Ra’d, 11.)

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la ABen » 03 aug 2015 19:40

ako ih vec pratis preko Facebook-a podjeli koji dobru vijest.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41167
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la Jack » 03 aug 2015 19:43

Skolske 1997/1998 bilo je 6% Bosnjaka i 4% Srba u osnovnim skolama
Skolske 2014/2015 imao si 107 Hrvata,93 Bosnjaka i 65-66 Srba.Procentualno 40% Hrvata,35% Bosnjaka i 25% Srba

Ove decenije bi se moglo promjeniti nesto vise,ako nasi zapnu ulagati u ovaj kraj.Hrvati nece moci da odrze ovakvo stanje jer su svi naseljeni u grad,nemaju sela,znaci administracije i te funkcije drze,ali za nas je bolje sto vise kupovati ogromne kolicine zemljista tamo
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7351
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la Drina » 03 aug 2015 20:46

Tamo bi trebali investirati ovi nasi ljudi koji imaju velike farme krava. Ili da recimo sarajevska ili neka druga nasa mljekara napravi farmu krava kao u Spreci,

http://farmaspreca.ba

Ako se ne varam na ovoj famri radi oko 80 radnika. Ovako nesto u Glamocu i zaposlio si vecinu nasih ljudi tamo. Mozda bi privuklo i neke iz Srednje Bosne
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
BH-HZ
Član
Postovi: 1284
Pridružen/a: 17 nov 2012 21:22

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la BH-HZ » 04 aug 2015 02:50

Drina je napisao/la:Tamo bi trebali investirati ovi nasi ljudi koji imaju velike farme krava. Ili da recimo sarajevska ili neka druga nasa mljekara napravi farmu krava kao u Spreci,

http://farmaspreca.ba

Ako se ne varam na ovoj famri radi oko 80 radnika. Ovako nesto u Glamocu i zaposlio si vecinu nasih ljudi tamo. Mozda bi privuklo i neke iz Srednje Bosne
Dosta Glamocaka je za vrijeme rata zavrsilo u Travniku i ostalo.Pojma nemate koliko ih se zadnjih godina vratilo u Glamoc,ali tek zadnjih godina.Cesto sam u kontaktu s ljudima iz Srednje Bosne i cesto cujem pricu kako se neko vratio u Glamoc i pokrenuo nekakav vid poljoprivredne proizvodnje jer vecina tih ljudi je sa sela,a imaju imanja u plodnom Glamockom polju.Skontali su da im je bolje obradjivati svoju zemlju i ubirati dobru lovu nego raditi za 500-600 KM u Travniku.
Bosna Bosnjacima!

atif
Član
Postovi: 6256
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la atif » 04 aug 2015 12:48

Pošto se ovdje počinje obnavljati porušena džamija iz drugog svjetskog rata, da vidimo kako će izgledati
sa selima koji gravitiraju ovoj džamiji i bošnjacima. Vidimo da mjesto gdje je 100% vlaško bilo ima manje od 10 povratnika a onda možemo naslutiti kako je u mješanim mjestima. Ja mislim
Mali Emin je u Malkočevcima povremeno, ali, kako nam je kazao 73-godišnji povratnik u Malkočevce Muharem Verunica, u selu ima nekoliko djece i nekoliko omladinaca i omladinki, a ukupno se vratilo po 4-5 bošnjačkih i srpskih porodica koje su i do rata živjele ovdje, dok je po popisu iz 1991. godine u selu živjelo 53 Bošnjaka i 101 mještanin srpske nacionalnosti.
po popisu iz 1991
Malkočevci ukupno:154 vlasi:101 bosnjaci:53

po popisu 2013
Malkočevci ukupno:50 u 18 kuća

Okolna mjesta
Babića Brdo 1991: 67 vlasi 100%; 2013: <10
Jakir 1991: ukupno 142, V 75, B 61, H 2, srboslaveni 4; 2013: ukupno 45 u 10 kuća
Đuličan 1991: ukupno 148, V 101, B 26, H 20, ostali 1; 2013: ukupno 85 u 29 kuća
Kamen 1991: ukupno 178, V 168, B 8, H 1, ostali 1; 2013: ukupno 42 u 12 kuća

BosniaUser
Član
Postovi: 890
Pridružen/a: 23 okt 2012 21:48

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la BosniaUser » 05 aug 2015 14:49

1941. Glamoč je dočekao sa 11 džamija

1991. Glamoč je dočekao sam 2 džamije

2015. Glamoč ima 4 džamije, još jedna se gradi a jednu u planu da se gradi :mashallah:
"Glavni imam navodi da je Glamoč II svjetski rat dočekao sa 11 džamija, a posljednji rat u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine svega dvije, u kojem su i one porušene. Obnovljene su dvije ranije, te izgrađene još dvije, a u planu one u Jakiru, Malkočevcima kao i Gornja džamija. - See more at: http://www.akos.ba/kultura-tradicija/bo ... i2q2n.dpuf

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la ABen » 05 aug 2015 14:53

Vatandzija89 je napisao/la:1941. Glamoč je dočekao sa 11 džamija

1991. Glamoč je dočekao sam 2 džamije

2015. Glamoč ima 4 džamije, još jedna se gradi a jednu u planu da se gradi :mashallah:
"Glavni imam navodi da je Glamoč II svjetski rat dočekao sa 11 džamija, a posljednji rat u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine svega dvije, u kojem su i one porušene. Obnovljene su dvije ranije, te izgrađene još dvije, a u planu one u Jakiru, Malkočevcima kao i Gornja džamija. - See more at: http://www.akos.ba/kultura-tradicija/bo ... i2q2n.dpuf
:mashallah:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la krhan » 05 aug 2015 15:11

Sjajan pokazatelj da se vraca svijest prema nasoj lijepoj vjeri. :mashallah:
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41167
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la Jack » 05 aug 2015 17:17

Bos Grahovo je totalno propalo mjesto.Krnjeusa je hotel Hilton za onu nakazu.Opcina nema nijedno naselje s preko 1000 stanovnika,nema vrtica,banke,apoteke,srednje skole,redukcije vode.Dobar bi se western mogao snimati u tom selu.Eto Italijanima Spageti western da snimaju po Grahovu,i to buzasto.Inace mjesto se je nekad zvalo Arezin brijeg.Sto se tice Drvara,to su Njemci formirali.

Vlasi nikad nisu formirali to mjesto,iako se hvale.Super je ovo za Glamoc.Da ce uskoro biti 6-7 dzamija na tom potezu.Jos daleko manje od 1941 cifre,ali ide se ka tom cilju.

Ironija ovdje za Glamoc je da sa 100 mladjih porodica u Glamoc.Ja itekako vjerujem da bi preuzeli vecinu ovdje.100 porodica nam treba mladjih samo
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la noel malcolm » 06 aug 2015 09:58

Svake godine bude sergija za izgradnju džamije u jednom od ta tri mjesta.

Svijet vrlo rade daje pare kada se spomene izgradnja džamije u genocidnom entitetu.
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la ABen » 06 aug 2015 10:06

noel malcolm je napisao/la:Svake godine bude sergija za izgradnju džamije u jednom od ta tri mjesta.

Svijet vrlo rade daje pare kada se spomene izgradnja džamije u genocidnom entitetu.
To je Federacija dragi Noel. :oops:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
noel malcolm
Član
Postovi: 3276
Pridružen/a: 18 okt 2012 21:50

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la noel malcolm » 06 aug 2015 12:29

ABen je napisao/la:
noel malcolm je napisao/la:Svake godine bude sergija za izgradnju džamije u jednom od ta tri mjesta.

Svijet vrlo rade daje pare kada se spomene izgradnja džamije u genocidnom entitetu.
To je Federacija dragi Noel. :oops:
Hhehehhehe, jeste, očito je kakva mi je percepcija tih krajeva :mrgreen:
“Radimo kao da ce sto godina biti mir,
a spremajmo se kao da ce sutra biti rat!”/Povijest Bosne/Noela Malcolma:
http://www.camo.ch/povijestbih.htm

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 06 aug 2015 16:53

Pa dobro, Noel nije mnogo pogrijesio. Tamo Bosnjaci nisu vecina - to je haman isto kao Genocidni entitet. Ustvari, po meni sve sto je pod Skutorskom kontrolom i jeste napravljeno genocidom isto kao i ono pod Vlaskom - ako cemo biti realni.
Samo BiH.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41167
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Bosansko Grahovo,Glamoc i Drvar

Post Postao/la Jack » 07 aug 2015 06:45

Postoji velika razlika izmedju jednog Sirokog Brijega,Duvna i Drvara te Grahova

Ta njihova ''kontrola'' bi trebala da znaci da mi treba da im dadnemo doticni teritorij,jer to eto Armija Bih nije drzala.Pogresna percepcija,jer bi onda tom logikom Jajce treba da damo ustashama,ali i gore

Jedina razlika izmedju Drvara i Grahova i Duvna,Livna i Sirokog je da u Drvaru,Grahovu i Glamocu nemas nijedno.Citaj nijedno Hrvatsko naselje.Mozda centar Glamoca je njihov danas,ali mislio sam na selo

Grahovo je idealno mjesto za nas.Zasto?

Grad bez vrtica,banke,apoteke,srednje skole,gdje najvece ''mjesto''' Grahovo nema niti 1000 popisanih stanovnika.Dok cijela opcina ima 3000 popisanog stanovnistva,iako taj broj je znatno manji.Znaci da nemas infrastrukture.Tu nemas ''Hrvatsko'' zaledje.Hrvati ne mogu da izdrze na svim pravcima i zato je najvaznije da se mi sunjamo i gledamo.

Naravno,najvaznije je da se Drvar obradi prije tog.Sto?Pa,nije Drvar velegrad.To je mali gradic od 4000 stanovnika.Princip kljuc u ruke,i takvo sta nam treba.Napraviti 3-5 zgrada u samom gradu.I imati neki uticaj.Naravno i ovdje industrija igra vaznu ulogu,ali tamo nema industrije.Znaci,treba drsko ici,I kupovati zemlju


Skutorsko?Sta je tamo Hrvatsko.Nista
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite