☑ Pravila foruma i savjeti

Neo-Osmanizam

Avatar
The Destroyer
Član
Postovi: 277
Pridružen/a: 22 jan 2016 00:46

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la The Destroyer » 18 okt 2017 22:50

Abidaga je napisao/la:16.10.2017
Federalna televizija o politici Turske na Balkanu (gosti: Zukorlic, Kazaz i Kaplan :macevi: )
J8WiWGdKJU4Zukorlic Osmanlije proglasio "okupatorima" :vomit:
Da se nadovežem, kolega iznad mene je u pravu. Mi nismo Srbi da širimo mitomaniju. Bošnjaci jesu narod koji se najbolje snašao pod osmanskom okupacijom i imao najviše funkcije i pozicije, ali to ne mijenja činjenicu da su Osmanlije ugasile srednjovjekovnu Bosnu.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la Abidaga » 18 okt 2017 23:09

The Destroyer je napisao/la:
Abidaga je napisao/la:16.10.2017
Federalna televizija o politici Turske na Balkanu (gosti: Zukorlic, Kazaz i Kaplan :macevi: )
J8WiWGdKJU4Zukorlic Osmanlije proglasio "okupatorima" :vomit:
Da se nadovežem, kolega iznad mene je u pravu. Mi nismo Srbi da širimo mitomaniju. Bošnjaci jesu narod koji se najbolje snašao pod osmanskom okupacijom i imao najviše funkcije i pozicije, ali to ne mijenja činjenicu da su Osmanlije ugasile srednjovjekovnu Bosnu.
Mitomanija je tvrditi da su Osmanlije ugasile srednjovjekovnu Bosnu. Ugasena je samo Srbija dok je Bosna i nakon oslobodjenja nastavila da postoji.

Avatar
The Destroyer
Član
Postovi: 277
Pridružen/a: 22 jan 2016 00:46

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la The Destroyer » 18 okt 2017 23:18

Abidaga je napisao/la:
The Destroyer je napisao/la:
Abidaga je napisao/la:16.10.2017
Federalna televizija o politici Turske na Balkanu (gosti: Zukorlic, Kazaz i Kaplan :macevi: )
J8WiWGdKJU4Zukorlic Osmanlije proglasio "okupatorima" :vomit:
Da se nadovežem, kolega iznad mene je u pravu. Mi nismo Srbi da širimo mitomaniju. Bošnjaci jesu narod koji se najbolje snašao pod osmanskom okupacijom i imao najviše funkcije i pozicije, ali to ne mijenja činjenicu da su Osmanlije ugasile srednjovjekovnu Bosnu.
Mitomanija je tvrditi da su Osmanlije ugasile srednjovjekovnu Bosnu. Ugasena je samo Srbija dok je Bosna i nakon oslobodjenja nastavila da postoji.
Ne znam da li si neobrazovan ili ideološki zaluđen, ali Bosna nakon osmanske okupacije ne postoji. Ona postoji samo kao administrativna provincija, kao što su danas administrativne provincije npr. Brčko Distrikt. Ona više nema nezavisnu vlast, nema svog bana ili kralja, nema svoju samostalnu vojsku, nema svoju vanjsku politiku, nema ništa.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la Abidaga » 18 okt 2017 23:33

The Destroyer je napisao/la:
Abidaga je napisao/la:
The Destroyer je napisao/la:Da se nadovežem, kolega iznad mene je u pravu. Mi nismo Srbi da širimo mitomaniju. Bošnjaci jesu narod koji se najbolje snašao pod osmanskom okupacijom i imao najviše funkcije i pozicije, ali to ne mijenja činjenicu da su Osmanlije ugasile srednjovjekovnu Bosnu.
Mitomanija je tvrditi da su Osmanlije ugasile srednjovjekovnu Bosnu. Ugasena je samo Srbija dok je Bosna i nakon oslobodjenja nastavila da postoji.
Ne znam da li si neobrazovan ili ideološki zaluđen, ali Bosna nakon osmanske okupacije ne postoji...
Ti srpski mitovi se odnose na Srbiju koja je stvarno prestala da postoji za razliku od Bosne koja je unutar Osmanskog carstva dozivila svoje zlatno doba i nikada nije prestala da postoji.

Avatar
krhan
Član
Postovi: 2278
Pridružen/a: 18 okt 2012 19:02

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la krhan » 18 okt 2017 23:45

Da nije bilo Osmanlija mi bi kao 1. bili neki Dragani, Ante itd. 2. dali bi kao narod Bosnjaci onda postajali pogledajmo samo vakat kako se odvijo za vrijeme austrugarske. 3. da li bi Bosna uopste postajala. Mozda u okviru Madjarske ili Hrvatske i da se spominje kao regija npr. Slavonija.

Znamo u kakvoj smo teskoj situaciji bili prije dolaska Osmanlija. Hvala Allahu sto ih je nam poslo i pocastio najljepsim poklonom a to je Islam. :fes: :mashallah:
Rekao je Omer ibnul-Hattab, radijellahu anhu:"Nije rob (vjernik), nakon islama, dobio vece dobro od cestita brata, pa kada neko od vas primjeti ljubav od strane svoga brata neka ga se drzi."
:zastava: :mashallah:

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41166
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la Jack » 19 okt 2017 00:00

Ne znam da li si neobrazovan ili ideološki zaluđen, ali Bosna nakon osmanske okupacije ne postoji. Ona postoji samo kao administrativna provincija, kao što su danas administrativne provincije npr. Brčko Distrikt. Ona više nema nezavisnu vlast, nema svog bana ili kralja, nema svoju samostalnu vojsku, nema svoju vanjsku politiku, nema ništa.
Netacno.Tek 1851 godine Bosna je centralizirana pod upravu Otomanskog carstva.

Prije tog

Bosna je imala"

Svoje zlatnike i pare
Izvrsnu i zakonadavnu vlast pod upravom Bosanskih kadija
Sistem Bosanskih Kapetanija o kojoj je pricao i H.Kresevljakovic i Sabanovic.Ali eto.Ti bolje znas.
Bosanski Muslimani su najmanje taksirani od strane Cara,tj Sultana
Nije postojala sjeca knezeva,silovanje zena,nije postojala otimacina zemlje
Sve zupe su ostale pod starim imenom.

Ne.Bosna je imala u cijeloj Rumeliji(Europski dio Osmanskog carstva).Najvise samouprave.I bas zbog ukidanja doticne samouprave i uplitanja u Bosanske poslove,Bila je buna Huseina Kapetana 20 tak godina prije od totalnog sloma Bosanskog Pasaluka za vrijeme Mihajla Latasa
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
The Destroyer
Član
Postovi: 277
Pridružen/a: 22 jan 2016 00:46

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la The Destroyer » 19 okt 2017 00:51

Jack je napisao/la:
Ne znam da li si neobrazovan ili ideološki zaluđen, ali Bosna nakon osmanske okupacije ne postoji. Ona postoji samo kao administrativna provincija, kao što su danas administrativne provincije npr. Brčko Distrikt. Ona više nema nezavisnu vlast, nema svog bana ili kralja, nema svoju samostalnu vojsku, nema svoju vanjsku politiku, nema ništa.
Netacno.Tek 1851 godine Bosna je centralizirana pod upravu Otomanskog carstva.

Prije tog

Bosna je imala"

Svoje zlatnike i pare
Izvrsnu i zakonadavnu vlast pod upravom Bosanskih kadija
Sistem Bosanskih Kapetanija o kojoj je pricao i H.Kresevljakovic i Sabanovic.Ali eto.Ti bolje znas.
Bosanski Muslimani su najmanje taksirani od strane Cara,tj Sultana
Nije postojala sjeca knezeva,silovanje zena,nije postojala otimacina zemlje
Sve zupe su ostale pod starim imenom.

Ne.Bosna je imala u cijeloj Rumeliji(Europski dio Osmanskog carstva).Najvise samouprave.I bas zbog ukidanja doticne samouprave i uplitanja u Bosanske poslove,Bila je buna Huseina Kapetana 20 tak godina prije od totalnog sloma Bosanskog Pasaluka za vrijeme Mihajla Latasa
Idemo redom, pobijamo mitove argumentima

1. Kakvi zlatnici i pare? Sve pare su se proizvodile na teritorijama pod turskom kontrolom, u Bosni nije bilo štamparije novca.
2. Te bosanske kadije su postavljane od strane Osmanskog Carstva (strane države) iz Istanbula
3. Te bosanske kapetanije su formirane od strane Osmanskog Carstva, vojska je morala da sluša naređenje Sultana i turskih paša
4. Ne vidim kakve taksacija ima veze sa nezavisnošću. Jel ti znaš uopšte šta je nezavisnost.
5. Netačno. Treba biti iskren i reći da je veliki dio srednjovjekonog bosanskog plemstva koji nije prešao na islam itekako posječen.
6. Isto kao i pod 4, ne vidim kakve veze to ima sa nezavisnošću. Šta je za tebe nezavisnost?

Avatar
The Destroyer
Član
Postovi: 277
Pridružen/a: 22 jan 2016 00:46

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la The Destroyer » 19 okt 2017 00:51

Abidaga je napisao/la:
The Destroyer je napisao/la:
Abidaga je napisao/la: Mitomanija je tvrditi da su Osmanlije ugasile srednjovjekovnu Bosnu. Ugasena je samo Srbija dok je Bosna i nakon oslobodjenja nastavila da postoji.
Ne znam da li si neobrazovan ili ideološki zaluđen, ali Bosna nakon osmanske okupacije ne postoji...
Ti srpski mitovi se odnose na Srbiju koja je stvarno prestala da postoji za razliku od Bosne koja je unutar Osmanskog carstva dozivila svoje zlatno doba i nikada nije prestala da postoji.
Ako imaš želju da se raspravljaš argumentima, bujrum moj odgovor koji sam napisao Jacku.

Avatar
The Destroyer
Član
Postovi: 277
Pridružen/a: 22 jan 2016 00:46

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la The Destroyer » 19 okt 2017 00:53

krhan je napisao/la:Da nije bilo Osmanlija mi bi kao 1. bili neki Dragani, Ante itd. 2. dali bi kao narod Bosnjaci onda postajali pogledajmo samo vakat kako se odvijo za vrijeme austrugarske. 3. da li bi Bosna uopste postajala. Mozda u okviru Madjarske ili Hrvatske i da se spominje kao regija npr. Slavonija.

Znamo u kakvoj smo teskoj situaciji bili prije dolaska Osmanlija. Hvala Allahu sto ih je nam poslo i pocastio najljepsim poklonom a to je Islam. :fes: :mashallah:
Ukoliko bi Bosna opstala kao samostalna država i sačuvala se od "usisavanja" Srbije ili Hrvatske ili Mađarske, siguran sam da bi bošnjački nacionalni identitet opstao. Pogotovo bi opstao da je preživjela Crkva Bosanska, iliti bogumilstvo.

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la Zitko » 19 okt 2017 03:20

:goofy:
Zadnja izmjena: Zitko, dana/u 22 dec 2017 22:59, ukupno mijenjano 2 puta.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41166
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la Jack » 19 okt 2017 04:33

1. Kakvi zlatnici i pare? Sve pare su se proizvodile na teritorijama pod turskom kontrolom, u Bosni nije bilo štamparije novca.
Radi se o zlatnicima.Sto se je proizvodilo u Bosni.O Kakvim tim parama pricas



2. Te bosanske kadije su postavljane od strane Osmanskog Carstva (strane države) iz Istanbula
Ovu glupost bi forumas Zitko mogao da ti odgovori detaljnije



3. Te bosanske kapetanije su formirane od strane Osmanskog Carstva, vojska je morala da sluša naređenje Sultana i turskih paša
To je pljuvanje po Hazimu Sabanovicu i Hamdiji Kresevljakovicu koji su o tome opsirnije pisali nego ja.Bosanska vojska i Bosanske KAPETANIJE SU BILE SAMOSTALAN organ vlasti i Bosanske Kapetanije su imale svoj prostor djelovanja nezavisno od OTOMANSKOG CARSTVA.

4. Ne vidim kakve taksacija ima veze sa nezavisnošću. Jel ti znaš uopšte šta je nezavisnost.
Opet ti pricas gluposti i trolas masovno.Ako zelis u detalje,otvori historijsku temu o tome.I prestani da trolas


5. Netačno. Treba biti iskren i reći da je veliki dio srednjovjekonog bosanskog plemstva koji nije prešao na islam itekako posječen.
Poput...............Lol


6. Isto kao i pod 4, ne vidim kakve veze to ima sa nezavisnošću. Šta je za tebe nezavisnost?
Niko ne spori da Bosna je izgubila nezavisnost i niko ovdje pa ni ja ti ne pricam o tome
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41166
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la Jack » 19 okt 2017 04:45

Tokom cjelog trajanja Osmanske imperije na Balkanu pojam Srbija uopće nije postojao. Današnja teriorija Srbije dio rumeliskog pašaluka a dugi niz godina bila je podjeljena između budimskog, temišvarskog, rumeliskog i bosanskog pašaluka a kasnije i kosovskog vilajeta . Jedina upravne jedinice koje su imala središte u Srbiji bio je mali Smederevski sandžak i kratko vrijeme minijaturni Aladža Hisar sandžak sa središtem u današnjem Kruševcu. Smederevski sandžak se često kolokvijalno zove Beogradski pašaluk, iako u Srbiji nikada nije bilo središte niti jednog pašaluka, što je autonomna jedinica sa elemenima državnosti. Smederevski sandžak i Aladža Hisar sandžak bili je do 1541. godine u sastavu Rumelijskog, a od tada do kraja 17. stoljeća I budimskog i temišvarskog ejaleta dok su Mačva i Sandžak bili dio Bosne.
Tacno tako.Primjer Srbije ti jasno pokazuje ovo




Bosna je za razliku od Srbije bila najvažniji pašaluk Osmanskog carstva na Balkanu, jer su Bosna i njeni begovi bili okosnica Osmanskog carstva i stoljećima najisturenija osmanska provinicija prema Evropi. Bosanske gazije su dobivali zemlju po Srbiji, Slavoniji i Mađarskoj a Bosanski pašaluk je bio sedam puta veći od onoga što je se moglo nazvati Srbija (Smederevski pašaluk). Požeški i Pakrački sandžak koji su obuhvatali večinu Slavonije bili su dio Bosanskog pašaluka. Poznato je da je u Požegi (Slavonija) 1600. godine izbila pobuna kada je Požeški sandžak bio izdvojen iz Bosanskog pašaluka.
Tacno tako.Posebno nakon 1699 i kraja Beckog rata kad je Osmansko carstvo izgubilo najveci dio Like.Vec 1702 godine vidi se da Bosanski Kapetani njih 52-62.Imaju nezavisnu vlast na njihovom podrucju.I da Osmanske vlasti i sultani to tolerisu.Centralizacija i vise uplitanja u Bosni tek pocinje nakon sloma Janjicara u Stambolu 1808 godine kad Sultan pocinje s svojim reformama,posebno u vojski i jacanje centralizacije.Kod nas je to pocetak neceg sto se zove izdaja kod Jadra i Buna Huseina Kapetana i 20 tak godina kasnije uguseni Bosanski ustanak i sjeca Bosanskih pasa i vlastele od strane Mihajla(Omera)Latasa








......u doba feudalizma državnost izražavala prvenstveno kroz vlasništvo na zemlji .......
Cak sta vise.Uprava nad zemljom je bila mnogo jednostavnija za Otomana nego za vrijeme Srednjovjekovne Bosne.Kao i prava seljaka makar na tu istu zemlju.O ovome je pricao rahmetli N.Filipovic puno

.....kapetanije i ajanluci u Bosni su još od početka 18. stolječa bile glavni centri vlasti i nosioci državnosti....
Tacno tako

.....Chaumette des Fossés u svome djelu „Voyage en Bosnie“ (1822) obrazlaže da se svakom novom veziru već kod nastupanja na dužnost, prolazeći kroz Sarajevo na putu za svoju rezidenciju, „počinje pokazivati da on neće biti gospodar“. Konstatujući da je vezir mogao u Sarajevu boraviti samo kao musafir (gost), i to najviše tri dana, što „treba pripisati malom ugledu vezira u pokrajini“. Valije su imale na raspolaanju samo ograničene trupe u Travniku i nisu Bosnom mogli vladati bez suradnje ajana. Večina bosanskih ajana imala je na raspolaganju više trupa nego sam valija. Prema des Fossésu , vezir je imao pravu vlast samo u Travniku i njegovoj okolici.Treba se posjetiti da su večina bosanskih valija (beglerbega) i sami bili Bošnjaci. ....
Vecina stranih vezira su trazili premjestaj iz Bosne.Ili su se uklopili u sredinu.Travnicki vezir nije imao nikakvu izvrsnu vlast sem u slucaju pobune protiv drzave.Za manje slucajeva,sporove oko zemlje,kradju tudje zene ili ubistvo morao je da savjetuje Bosanske vladare prije presude.To je realnost koja je jedino u Bosni bila prisutna.










Od 219 velikih vezira (premijera), za njih najmanje 24 (11%) možemo reći da su nesumljivo rodom Bošnjaci, dok za još 9 postoji vjerovatnoća da su Bošnjaci. Ovih 24 Bošnjaka su na položaju velikog vezira proveli preko 100 godina. Iako je npr. Arapa u Osmanskom carstvu bilo 20 puta više, oni su vladali Osmanskim carstvom deset puta kraće nego Bošnjaci a samo 2 Arapa su bili veliki veziri Osmanskog carstva. U toku 16 stolječa kada je Osmansko carstvo bilo na vrhuncu svoje moći devet velikih vezira bili su Albanci, sedam Bošnjaci a samo dvoje su bili Turci. Dakle Turskim carstvom u doba kada je bilo najce vladali su Bošnjaci i Albanci. Bošnjaci su bili veliki veziri Osmanskog carstva kad je osvajana Hercegovina, Ugarska, Kipar, Bliski Istok, Sjeverna Afrika, Meka , Medina, Bagdad, Egipat, Lika, Slavonija. U isto doba na primjer večina Hrvata bili su kmetovi u vlastitoj zemlji dok su Srbi svi bili kmetovi kako Turaka, Bošnjaka i Albanaca tako i kod Mađara i Mlečana i Austrijanaca. Bosanski jezik je bio ravnopravan na stambolskoj Porti a bosanski plemići su se organima najviše vlasti obračali na svome jeziku.

Bravo.99,5% Bosanskih Muslimana nije imalo status kmeta,nego slobodnog seljaka.Nezavisno od njihovog materijalnog bogatstva ili vlasti.Cak sta vise.Nije bilo vise slobode

.................Društvene grupe su historiski evoluirale po principu pleme, narod , nacija. Narodi su nastali stapanjem plemena, koja su često formirala državu i postojali su u vrijeme robovlasničkih država i radnog srednjeg vijeka. Kasnije su se neki narodi pretvorili u nacije, drugi se fragmentirali a treći stopili sa drugima i zajedno formirali nacije. Nacije koje danas imamo na Balkanu nastale su u 18. i 19. vjeku i nemaju kontiunitet sa srednjovjekovljem
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Bosona
Član
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 maj 2014 21:23

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la Bosona » 19 okt 2017 05:07

BiH su potrebni dobri odnosi sa Turskom a i lično svako može voljeti Tursku ako želi, samo je ružno tu ljubav pravdati lažima o prošlosti. Kao što reče Vučić, nije ovo 1389., mi bi rekli nije ni 1463.

To što sad neko nabraja šta je sve došlo sa Osmanlijama a njemu se sviđa, pa bio to islam, ime Muhamed ili ćevapi, ne isključuje da je to bio školski primjer okupacije jedne države(Osmansko carstvo) nad drugom(Bosna).

Jedno je država Bosna koja je ugušena 1463. godine a drugo je Bosanski ejalet, obična administativna jedinica u sklopu Carstva, ejalet kojim su mahom vladali namjesnici - paše stranog porijekla.

Koliko su se tu Bošnjaci pitali najbolje pokazuju primjeri kako se država brutalno obračunala sa svim onima koji su se usudili kritikovati osmansku vlast, običan pjesnik Abdulvehab Ilhamija iz Žepča što je pjevušio: "Turčin nema amela, krivda pravdu zamela, pa se pravda omela; šta se hoće zaboga?" je ostao bez glave :tutu:

Danas imaju škole koje nose njegovo ime, održavu se kulturne manifestacije pod njegovim imenom. Ja se smatram bošnjačkim patriotom i on je meni naš heroj, vjerovatno ima i onih koji također tvrde da su navodno bošnjačke patriote a za njih je on pobunjenik protiv voljenog Carstva :what:




Onaj koji Osmanlije naziva oslobodiocima i sam je oslobođen, od pameti.

Avatar
BosnjackaHercegovina
Član
Postovi: 5508
Pridružen/a: 23 nov 2014 17:39

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la BosnjackaHercegovina » 19 okt 2017 09:09

Bosona je napisao/la:BiH su potrebni dobri odnosi sa Turskom a i lično svako može voljeti Tursku ako želi, samo je ružno tu ljubav pravdati lažima o prošlosti. Kao što reče Vučić, nije ovo 1389., mi bi rekli nije ni 1463.

To što sad neko nabraja šta je sve došlo sa Osmanlijama a njemu se sviđa, pa bio to islam, ime Muhamed ili ćevapi, ne isključuje da je to bio školski primjer okupacije jedne države(Osmansko carstvo) nad drugom(Bosna).

Jedno je država Bosna koja je ugušena 1463. godine a drugo je Bosanski ejalet, obična administativna jedinica u sklopu Carstva, ejalet kojim su mahom vladali namjesnici - paše stranog porijekla.

Koliko su se tu Bošnjaci pitali najbolje pokazuju primjeri kako se država brutalno obračunala sa svim onima koji su se usudili kritikovati osmansku vlast, običan pjesnik Abdulvehab Ilhamija iz Žepča što je pjevušio: "Turčin nema amela, krivda pravdu zamela, pa se pravda omela; šta se hoće zaboga?" je ostao bez glave :tutu:

Danas imaju škole koje nose njegovo ime, održavu se kulturne manifestacije pod njegovim imenom. Ja se smatram bošnjačkim patriotom i on je meni naš heroj, vjerovatno ima i onih koji također tvrde da su navodno bošnjačke patriote a za njih je on pobunjenik protiv voljenog Carstva :what:


Onaj koji Osmanlije naziva oslobodiocima i sam je oslobođen, od pameti.
Vidiš, za Ilhamiju ne vjerujem da je izdajnik a ne vjerujem ni da si u pravu, a ne vjerujem ni da sam glup zato što ne vjerujem da si u pravu. Tako da ja ne spadam ni na jedno od ta krila na koje si podijelio sve Bošnjake.

Svak ko pokuša ofarbat jednom bojom 500 godina historije nema pojma o čemu priča.

Jeli to Arkansas država potlačena što je u SAD? Ili Teksas? Ili Katalonija u Španiji? Arkansas je imao samo 1 od 45 predsjednika SAD - samo 8 godina je vladao njihov čovjek i sve ostale godine su vladali drugi - a Bosna je imala svoje velike vezire (De fakto predsjednici vlada) 1/3 od cjelokupnog vremena pod “okupacijom”. Ako ćemo tako - nek Bosnu sad odma Njemačka okupira ako će svako treći premijer biti Bošnjak. Drugim riječima, manjak suvereniteta ne mora uvijek biti tlačenje.

Reći da pred kraj, tokom zadnjih 100 godina urušavanja carstva, život Bošnjacima nije bio užasan bi bila laž. Ali ta država je kolapsirala pod ogromnom korupcijom koja se bila prisutna svugdje i zbog koje su patili svi, ne samo Bošnjaci. Zulum u korumpiranim sredinama je očekivan i u tom periodu je bilo svega. Ali također reći da smo bili okupirani 500 godina je također laž. To mogu reći Srbi (čijeg si vođu i spomenuo hmmmm) -a mi smo imali status koji vjerovatno niko u Carstvu nije uživao jako jako dugo, a tu je bilo desetine naroda od Bosne do Irana, od Rusije do Sudana.

500 godina historije obojit jednom bojom (ovakvom ili onakvom) samo neko ko ne shvata istoriju najbolje (to jest ko je idealizira) može uraditi.
Samo BiH.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41166
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la Jack » 19 okt 2017 13:15

Postoji nesto sto se je zvalo Bosanski Pasaluk.I Turske kadije i kadiluci su obicno bile manje-vise povrsinski velike kao bivse Srednjovjekovne Bosanske zupe

Okupacija bi bila uzimanje zemlje.Sjeca Bosanske vlastele..itd.Mnogi ne kopcaju da u Doboru je Madjarski Kralj posjekao 123 Bosanska plemica kad je porazio Bosansku vojsku i nekoliko hiljada zena odveo u ropstvo.A to su Krizarski katolici Madjari.Nije bilo reorganizacije Bosanskog ejaleta.Cak sta vise
Prvih 25 godina prije uspostavljanja Bosanskog Pasaluka.Bosna je bila podijeljena ali jedino je u nasem slucaju.Otomanska vlast promjenila strukturu i reorganizaciju svega.I Dozvolila da Bosanski ejalet ima granice poput bivse Srednjovjekovne Bosne
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la Zitko » 19 okt 2017 14:02

OSMANLIJE NISU ZATEKLE NIKAKVU NEZAVISNU BOSANSKU DRZAVU BOSNA JE BILO KLASICNO OKUPIRANA ZEMLJA

Posljednja dva bosanska kralja bili su UGARSKI VAZALI . Stjepan Tomasevic je morao ugarskog kralja da pita i za dozvolu da se oženi.
Kralj je po naredbi stranaca nasilno krstio i protjerivao svoj narod
Zbog njegove kvislinške politike pobunili su se lokalni velikaši i on nije kontrolisao više od 20% bosanskog kraljevstva

DA VIDIMO KO JE TO UCESTOVAO U "TURSKOJ OKUPACIJI" BOSNE

Isa beg Isaković - Hranić je "okupirao" istočnu Bosnu i sarajevsku kotlinu.
Ahmed beg Hercegoviž sin Hercega Stjepana je "okuprirao" Hercegovinu
Gayi Hesref beg sine Ferhata Hercegovca je "okupirao" Jajce
Hasan paša Predojević je "okupirao" Bihać

DA VIDIMO ŠTA SU TO ELEMENTI DRŽAVNOSTI

TERITORIJA
Tokom trajanja Bosanskog pašaluka on je čitavo vrijeme imao jasno određenu teritoriju i granice.
Te granice su bile veče i čvršče nego ikada u bosanskoj povjesti. Niti ih je stranac mogao prelaziti bez valjanih dokumenata niti je kakva vojska bez velikih gubitaka ikada na njih nasrnula,

NAROD
U doba bosanskog pašaluka apsolutnu vešinu naroda u Bosni su činili Bošnjaci starosjedioci na toj zemlji. Turaka je bilo manje od 1%

VLAST
Administrativnu i vojnu vlast u Bosanskom pašaluku su imali bošnjački kapetani ajani i komadanti vojske - alajbezi
Ekonomska vlast bila je u rukama domačih begova i aga
Sudska vlast je bila u rukama domačih mulla i kadija
Vjersku vlast su činile bošnjačke muftije, imami i šejhovi ( za razliku od srednjovjekovne Bosne Stjepana Tomaševića u kojoj su svi katolički svečenici bili stranci)
Policajci, carinici, ubirači poreza, pasvandžije (čuvari čaršija) trgovci, graditelji najznačajnijih administrativnih, vjerskih i infrastrukturnih objekata sve su bili Bošnjaci
MNOGE DANAŠNJE ČLANICE UN IMAJU MANJE ELEMENATA SUVERENOSTI NEGO BOSNA OD SREDINE 16 DO POČETKA 19 VIJEKA

USPOREDIMO DRUGE EVROPSKE DRŽAVE SA BOSANSKIM PAŠALUKOM
U doba dok je Ferhat paša Sokolović iz Banjaluke vladao od Kosovske Mitrovice do Virovitice na teritoriji koja se oficijelno zvala Bosna

Njemačka, Italija, Belgija, Slovačka, Hrvatska, Srbija nisu postojali ni kao teritorijalni pojam a kamo li država.
Slovenija, Ukrajina, Rumunija nisu postojali ni kao ime. I danas u Sloveniji postoji oblast Štajerska čiji je glavni grad Graz u Austriji.
Španija je bila pod Hazburgovcima podjeljena na Aragon i Kastilju.
Poljska je bila podjeljena između 3 države
Norveška je bila dio Danske a njeni stanovnici su govorili danski jezik
Irska je bila dio Engleskog kraljevstva a njeni stanovnici su zaboravili svoj i počeli govoriti engleski jezik

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 41166
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la Jack » 19 okt 2017 14:12

Posljednja dva bosanska kralja bili su UGARSKI VAZALI . Stjepan Tomasevic je morao ugarskog kralja da pita i za dozvolu da se oženi.
+ ovaj je rodjenog brata zatukao u Petrovackom Polju
+30 000 Bogumila je bilo nasilno pokrsteno
+ nijedna znacajna bitka se nije desila u Bosni kao u Bugarskoj ili Srbiji.Ono pod Bilecom je bila vise ekskurzija.Zasto?

Pa,pogledaj otpor Bosnjaka Austro-Ugarskoj sili koji je trajao 3 mjeseca.20 puta veca sila od Bosanske.A sta mislis da bi narod pruzio otpor.Da nije bilo potlacenih,gladnih i onih koje je kralj inace Madjarski vazal izdao
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Bosona
Član
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 maj 2014 21:23

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la Bosona » 19 okt 2017 14:21

Opravdanja, opravdanja. Vjerovatno bi i Ban Kulin(koji je i sam jedno vrijeme bio ugarski vazal) i Tvrtko(koji je slao vojsku da se bori protiv Osmanlija i prije nego što su došli do Bosne) od takvih bili predstavljeni kao negativci da se osmanska agresija dogodila za njihovog vremena.

Svaka država u sklopu SAD ima svoje vlastite legalne institucije i predstavnike koji zastupaju njene vlastite interese. Bosna je imala pašu - namjesnika koji nije bio tu da zastupa interese bosanskog Ejaleta u sklopu Carstva već je to bio predstavnik Sultana, obično stranac koji je bio tu da sprovodi politiku Porte na tlu ejaleta i brutalno se obračuna sa svim buntovnicima i dugim jezicima.

Sa ljudima koji izjednačavaju ejalet sa državom i porede ejalete u sklopu osmanskog Carstva sa državama u sklopu SAD nema se šta pričati.

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la Zitko » 19 okt 2017 14:46

:guzz:
Zadnja izmjena: Zitko, dana/u 22 dec 2017 22:57, ukupno mijenjano 2 puta.

Zitko
Član
Postovi: 353
Pridružen/a: 19 jan 2013 01:12

Re: Neo-Osmanizam

Post Postao/la Zitko » 19 okt 2017 15:07

:guzz:
Zadnja izmjena: Zitko, dana/u 22 dec 2017 22:21, ukupno mijenjano 2 puta.

Odgovorite