☑ Pravila foruma i savjeti

Reforme ustava

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Reforme Ustava

Post Postao/la Abidaga » 13 aug 2015 11:36

13.08.2015
Presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu iz jula ove godine u kojoj je naloženo Bosni i Hercegovini da izmjeni Izborni zakon i Ustav BiH da bi se svim građanima omogućilo kandidiranje za Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH i Predsjedništvo BiH postala je konačna nakon 15. decembra kada je odbačena žalba BiH na ovu presudu.

Tužbu je podnijela Azra Zornić koja se nije željela izjasniti o nacionalnoj pripadnosti, nego se izjašnjava kao ”građanka BiH”. Šest od sedam sudaca ocjenilo je da se zabranom Azri Zornić da se kandidira za ova dva tijela prekršeno pravo na slobodne izbore, dok su se svi složili da je došlo do kršenja opće zabrane diskriminacije. Zornić se, naime, nije mogla kandidirati na izborima ni za Dom naroda PSBiH ni za Predsjedništvo BiH zato što to mogu samo pripadnici konstitutivnih naroda – Bošnjaci, Hrvati i Srbi, a ona se izjašnjava kao građanka BiH.

Sudija Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu Faris Vehabović :mrgreen: kazao je u izjavi za Agenciju FENA u Sarajevu da je ova presuda nastavak priče započete 2009. godine kada je Sud donio odluku u predmetu “Sejdić i Finci” koji su kao pripadnik romske zajednice i Jevreji tužili BiH za diskriminaciju jer im izborni sistem onemogućuje kandidirati se za Predsjedništvo BiH i Dom naroda PSBiH.
Značaj predmeta “Zornić” je u tome što je otišao korak dalje u odnosu na predmet “Sejdic i Finci” jer je u direktnoj odluci Suda naloženo da se promijeni Ustav BiH što u presudi u predmetu “Sejdic i Finci” nije rečeno nego je rečeno da bi se morale izvršiti promjene da bi izborni proces bio u skladu s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima”, dodao je.

Pojasnio je da se u slučaju “Zornić” traži da se promijeni Ustav BiH i izborno zakonodavstvo koje regulira kandidiranje za Predsjedništvo BiH i Dom naroda PSBiH i prava učešća svakog građanina na izborima.“ Još jedna od razlika između dva predmeta je u tome što se u slučaju “Zornić” Azra Zornić nije izjasnila ni kao pripadnica jednog od konstitutivnih naroda niti kao pripadnica bilo koje nacionalne manjine u BiH nego se izjasnila kao građanka BiH što daje drugu dimenziju rješavanja ovog problema” stava je Vehabović. Dodao je da više nije u centru pitanje rješavanja problema onih koji nisu konstitutivni narodi nego je u centru pažnje rješavanje pitanja svakog građanina i njegovog prava da učestvuje u izbornom procesu pod potpuno podjednakim i ravnopravnim uvjetima kao i pripadnici konstitutivnih naroda.

Posebno je podvukao da se u odluci o slučaju “Zornić” ona zahtjeva da se riješi pitanje kandidiranja svakog građanina u izbornom procesu bez davanja bilo kakvih posebnih prava pripadnicima konstitutivnih naroda nauštrb građana, što je vrlo pažljivo sročena formulacija.
“Radi se o prilično, mogli bismo reći, neuobičajeno preciznoj formulaciji i na nju treba obratiti posebnu pažnju kada se bude radilo na provođenju ove presude Evropskog suda za ljudska prava”, zaključio je Vehabović.

http://bosnapress.net/donesena-presuda- ... aka-prava/

:mashallah:

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Reforme ustava

Post Postao/la Abidaga » 11 sep 2015 15:59

10.09.2015
SDA odustala od novog oslobodilačkog rata: Reforma pravosuđa na osnovu četničkog ultimatuma
http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=167419
Potpisivanje protokola kojim se predviđa izmjena Zakona o sudovima BiH, rezultat je današnjeg ministarskog sastanka u okviru strukturalnog dijaloga o pravosuđu BiH, u Briselu. Protokol su potpisali ministar pravde Republike Srpske i ministri pravde BiH i Federacije i predsjednik Pravosudne komisije Brčko distrikta.

..ovim su razbijeni stereotipi o Srpskoj kao o strani koja sve odbija. Poziv na razgovor iz Evropske komisije uslijedio je nakon odluke Republike Srpske da raspiše referendum o radu Suda i Tužilaštva BiH. Potpisani protokol predviđa ozbiljan rad na izmjeni zakona. To potvrđuje i prvi stav protokola, prema kojem će se reforma Zakona o sudovima BiH razvijati na osnovu verzije teksta nacrta koji je danas u Briselu predstavilo Ministarstvo pravde Republike Srpske.
"Temeljni princip zakona koji mi nudimo jeste da ubuduće u radu Suda BiH nema te prenesene, odnosno, proširene krivične odgovornosti i postupanja na taj način. To je ono što je Republika Srpska godinama zastupala.. U slučaju pozitivnog razvoja situacije slijede izmjene nekoliko zakona, među kojima su i Krivični zakon, ali i Zakon o izvršenju krivičnih sankcija. Naredni susret planiran je već za tri nedjelje.
Na ovaj način Brisel i bošnjačka politika su pristali na ultimatume i ucjene Milorada Dodika, odnosno uradili su sve samo da se Dodik smiluje i odustane od referenduma..
http://saff.ba/strah-od-referenduma-bri ... fLaiVPotjo

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5846
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Reforme ustava

Post Postao/la Abidaga » 02 okt 2015 20:59

EOWb4ByS-9k

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Reforme ustava

Post Postao/la Bosni » 10 nov 2015 00:15

http://www.slobodnaevropa.org/content/n ... 54062.html
Nacionalne manjine: Ravnopravnost samo na papiru

Ravnopravnost konstitutivnih naroda i nacionalnih manjina, kojih ima sedamnaest u Bosni i Hercegovini, trebala bi biti zastupljena u svakom pogledu. No, to nije slučaj. Prava manjina se krše, prije svega Ustavom, pa i i Izbornim zakonom.

To je dokazala i presuda u slučaju „Sejdić i Finci“, koja ni nakon šest godina nije implementirana. Ta činjenica nije utjecala na Izvještaj o polažaju nacionalih manjina u BiH, prema kojem je njihov položaj zadovoljavajući, osim za romsku nacionalnu manjinu.

Socijalni faktor osnovni je razlog što Romi i dalje, kao pripadnici nacionalne manjine u BiH, nisu zadovoljni i ne osjećaju se ravnopravnim sa ostalim narodima. Sitni koraci su napravljeni, ali Romi i dalje teško dobijaju posao, nemaju prava na zdravstvenu zaštitu i susreću se sa predrasudama u bh. društvu.

„Ima pomaka i u procesu obrazovanja, ali je sve to na početnom nivou. Naravno i zapošljavanje i zdravstvena zaštita su problemi, koji su enigma za romsku populaciju“, objašnjava Dervo Sejdić, aktivista za prava Roma.

U Izvještaju o pravima nacionalnih manjina navedeno je da ostali imaju jednaka prava kao i konstitutivni narodi u BiH. Tako je barem rekao Tihomir Knežiček, predsjednik Vijeća nacionalnih manjina BiH tokom predstavljanja izvještaja.

„Položaj ostalih nacionalnih manjina je sasvim zadovoljavajući, apsolutno nema razlike u odnosu na druge narode. Imaju sva prava – na obrazovanje, zapošljavanje, stanogradnju....“, naveo je Knežiček.


Borba udruženja za opstanak

Ipak, tako ne misli Slavenka Bobornik, predstavnica češke manjine u BiH i Udruženja „Češka Beseda“.

„Ni konstitutivni narodi često nisu zadovoljni sa svojim zastupanjem, a onda možete tek misliti kako je nacionalnim manjinama. Nacionalne manjine zaista nemaju priliku da budu u pravom smislu ravnopravne, da se poštuju njihova prava. Prava svakog čovjeka kakva bi trebala biti“, ocjenjuje Bobornik.

Udruženja nacionalnih manjina trenutno se bore za finansijki opstanak, sa nedostatkom prostora, kao i sa činjenicom da sve manje mladih želi da nastavi njegovati svoju kulturu i tradiciju.

„Nijedno udruženje nema ni svoj prostor u kojem bi obavljali djelatnosti. Nema ni finansijsku podršku. To se sve održava na dobrovoljnoj osnovi ili volonterizmu“, objašnjava Slavenka Bobornik.

Nacionalne manjine ostavile su neizbrisiv trag u razvoju bh. društva, kako u kulturološkom smislu, tako i u arhitektonskom. Teško je nabrojati samo građevine koje su projektovali i izgradili Česi, Austrijanci, Mađari, Turci.... Pa mnogima nije jasno zašto su neki priznati kao nacionalna manjina, a drugi nisu.

„Austrijanci nisu priznati kao nacionalna manjina u Bosni i Hercegovini, mada su imali veliki utjecaj na BiH. Na kraju krajeva bili smo dio jednog carstva. Austrijanci nisu priznati kao nacionalna manjina, a recimo Turci jesu“, kaže Davor Ebner, predstavnik Udruženja građana austrijsko-njemačkog porijekla i predsjednik Vijeća nacionalnih manjina Kantona Sarajevo.

Iako se rijetko pominje u posljednih godinu dana, posebno u javnim nastupima bh. politčara, presuda Suda u Strazburu u slučaju „Sejdić i Finci“ i dalje čeka na implementaciju. Tom presudom potvrđeno je da su Ustav BiH, zatim i Izborni zakon dikriminatorani.

Evropska unija je, nakon dugogodišnjeg insistiranja na provedbi te presude, prošle godine progledala bh. vlastima kroz prste i priznala izborne rezultate.

Poslije šest godina od donošenja presude, Dervo Sejdić, koji je tužio BiH zbog nemogućnosti da se kao Rom kandiduje za člana Predsjedništva BiH, kaže:

„Nisam zadovoljan sa tim potezom Evrope, to su mogli učiniti i 2010. godine, a ne da čekaju 2015. da bi rekli: 'Evo mi ćemo sada vas malo popustiti sa implementacijom, ali tražimo od vas socijalnu reformu.' Vjerujem da će priča u vezi sa provedbom presude biti ponovo aktuelna drugom polovinom 2016, odnosno 2017. godine, kada će krenuti predizborna kampanja i sve ono što bi se trebalo uraditiu pogledu mijenjanja Izbornog zakona. Dakle, vjerujem da će se tada posvetiti više pažnje presudi“.

Avatar
Bosni
Član
Postovi: 3916
Pridružen/a: 22 nov 2012 04:38

Re: Reforme ustava

Post Postao/la Bosni » 13 nov 2015 19:34

http://www.klix.ba/vijesti/bih/konferen ... 51113082#1
Konferencija u Mostaru: Politički lideri saglasni da je preustroj BiH potreban i moguć

Dragan Čović, predsjedavajući Predsjedništva BiH, rekao je nakon konferencije "Konsenzus o preuređenju političkog sistema 20 godina poslije Dejtona - realnost ili zavaravanje" kako bi se sažetak svih pregovora mogao definisati kroz jednu rečenicu, a to je da BiH mora ići naprijed.

"Mi imamo obavezu da bar u naredne tri godine taj proces vidno promijenimo u odnosu na dosadašnje vrijeme i kroz naš evropski i euroatlanski put te kroz unutrašnje uređenje BiH primarno kroz definisanje izbornog zakonodavstva u ovom trenutku, a kasnije, ako se stvari slože, mnogih dugih iskoraka, racionalizacije u našem djelovanju jer previše je razina vlasti. I naravno paralelno s tim ekonomske i socijalne stabilnosti u državi. Držim da smo sve tri stvari u zadnjih šest mjeseci vidno pokrenuli. Evropski put i datum predaje aplikacije definisat ćemo u narednih mjesec dana", kazao je Čović.

Prema njegovim procjenama u narednom periodu krenut će se s mnoštvom zakonodavnih rješenja koja bi trebala olakšati investicijski zamah u BiH, što znači ekonomsku i socijalnu stabilnost u zemlji.

"S treće strane već smo pokrenuli razgovore oko izbora zakonodavstva koji treba osigurati da nema više mogućnosti grubog inžinjeringa u pravcu da jedan narod drugom bira predstavnike na bilo kojoj razini vlasti, posebno kad su u pitanju izbori za članove predsjedništva Doma naroda i s te sam strane siguran da će naredni lokalni izbori bit do kraja ostvareni. To je možda preambiciozno, ali je, uvjeren sam, do kraja provodivo", poručio je Čović.

Ni jedni naredni izbori u BiH, prema Čovićevim riječima, ne mogu se dovesti u poziciju da neko iščekuje hoće li mu neko drugi izabrati predstavnika. Mladen Ivanić, član Predsjedništva BiH, dodao je kako je više puta bio u prilici slušati rasprave o Ustavu, ali za razliku od ranijih slučajeva ovaj put ima više optimizma.

"Stičem utisak da je moguće doći do rješenja, ali prije svega zato što smo, recimo i u današnjim raspravama, reducirali bošnjačko-hrvatske odnose u Federaciji. RG očito u tom dijelu nije problem. Mi smo pokazali vrlo širok prostor da ćemo prihvatiti svako rješenje oko koga se ta dva naroda dogovore i tu se otvara veliki prostor za dogovore", kazao je Ivanić, poručujući da je uvjeren u Čovićevu izjavu o spremnosti i jednih i dugih da se rješenja postignu.

"Nemojmo zaboravit u svemu ovome i ono što smo počeli raditi, a to je evropski put i ekonomske reforme gdje je potrebno da dobijemo status kandidata za EU, ako i to dobijemo u ovom periodu, mislim da će to biti veliki podsticaj da se strahovi relaksiraju. U BiH nema pobjednika. Ko ovdje pobijedi u prvom poluvremenu, izgubit će u drugom", dodao je Ivanić.

Zastupnik u Domu naroda Parlamenta BiH i predsjednik Saveza za bolju budućnost BiH Fahrudin Radončić kazao je da su Bošnjaci najmnogobrojniji narod u BiH i, iako su najveća žrtva rata, ukoliko se želi put ka Evropskoj uniji moraju biti spremni na kompromis.

"Mislim da današnje teme i atmosfera pa i promjena nekih koalicionih odnosa daje i ono što se dogodilo u zadnjih mjesec dana, da je cijela međunarodna zajednica i domaća javnost vidjela jednu novu energiju. Jedna ovoliko delikatna pitanja možemo i moramo riješit na način da niko ne bude oštećen. Bošnjaci se na neki način boje srpskog separatizma, a Srbi se boje gubitka ovlasti i svog entiteta. U politici su to prirodne borbe, ali je također velika mudrost doći do tolerancije da se dođe do najboljeg rješenja po BiH. Ja sam također optimista da će sve eventualne tenzije padati i da ćemo se svi okrenuti ekonomskom rezultatu", istakao je Radončić.

Prema mišljenju Bože Ljubića, predsjednika Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora, najveći dobitak današnje konferencije je što su se još jedanput afirmirala načela konstitutivnosti i jednakopravnosti naroda u BiH.

"Ono što je sad pred nama je da to čelo konstitutivnosti oko koga se slažemo operacionaliziramo kroz promjene zakona i ustava. Da bismo to počeli moramo biti svi skupa svjesni da moramo ući u nužne promjene jer ovako više ne može. Moramo krenuti dalje prema Evropskoj uniji. Dvije ekstremne situacije koje su visile, da tako kažem, u zraku u BiH nisu realne. BiH u kontekstu regionalnog, evropskog i svjetskog poretka nije moguće podijeliti, prema tome separatističke tendencije da tako kažem nemaju šanse. S druge strane BiH također nije moguće centralizirati niti unitarizirati, jer ne postoji ni jedan narod u BiH koji ima takav kulturni kapacitet da bi asimilirao druga dva naroda. Prema tome, čini mi se da nikada nismo bili tako blizu da počnemo rješavati i hrvatsko pitanje, a čini mi se da je to pitanje eminentno u BiH", kazao je Ljubić.

Predsjednik entiteta Republika Genocidne i predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik dodao je da je BiH stvorena u Daytonu koji daje okvir za njeno dalje postojanje.

"Konsenzus odluka koje se moraju ili trebaju donijeti, moraju biti sačuvane, kao što mora da bude sačuvan i sistem nadležnosti koji je uspostavljen Dejtonskim sporazumom. Apsolutno što se mene tiče u političkom smislu ovdje smo stavili jednu važnu temu koju smo malo zanemarili. To je pitanje izbora članova Predsjedništva i realizacija odluke Sjedić-Finci. Pored agende o kojoj se ovdje uveliko priča i njenog velikog ostvarivanja, rečeno je veoma jasno da se ne može ni aplicirati za članstvo ukoliko ne budu riješena i dva ranija prethodna pitanja a to su mehanizam koordinacije i Sejdić i Finci i to svi znamo", kazao je Dodik.

On je iznio jasan stav o tome da nema problem da se u Federaciji riješi pitanje koje će omogućiti da i Hrvatski i Bošnjački narod budu zadovoljni.

"Imajući u vidu da u RG postoji konsenzus o tome, mi taj konsenzus nećemo dovoditi u pitanje i spremni smo da uđemo u Parlament i na bazi sporazuma o dva entiteta i izmjene ustava u tom dijelu. To znači da RG ostaje pri svom stavu i on nije uperen ni protiv koga. RG pristaje da uđe u inovaciju ustava u dijelu koji se traži odlukom Sejdić i Finci. Što se mene lično tiče, mislim da bi najefikasniji model bio dvije izborne jedinice u Federaciji za člana Predsjedništva, ukoliko ja imam pravo da to kažem jer je to stvar dogovora u Federaciji", kazao je Dodik.
:cita: :pih: :pih: :pih:

Jebo tebe i tvog jebenog "kompromisa". Svaki put kad se ta riječ koristi ja znam da se ide ka tome da se Bošnjacima skrate prava i da ih se ograniči u rezervat. Konstitutivnost je rak rana Bosne, jer se Bošnjacima oduzimaju osnovna ljudska prava uprkos njihove konstitutivnost dok drugi uživaju sva ta prava i više. Dejton je zacementirao četnički i ustaški fašizam protiv Bošnjaka.

Avatar
ursa
Član
Postovi: 24
Pridružen/a: 13 dec 2015 19:50

Federacija BiH

Post Postao/la ursa » 18 dec 2015 11:24

Vidim Bakir krenuo u rijesavanje "hrvatskog pitanja" pa veli do proljeca ce biti rijeseno :D
Ono sto moramo a Bakir se nece toga sjetiti: Bosansko Grahovo, Glamoc, Drvar pripojiti USK.

Avatar
Zenicaninn
Član
Postovi: 1077
Pridružen/a: 27 okt 2013 23:03

Re: Federacija BiH

Post Postao/la Zenicaninn » 18 dec 2015 13:02

Spominjao je ujedinjene nekoliko kantona, pocevse od ujedinjena Hercegovackog-Neretvanskog kantona sa Srednjobosanskim kantonom. Jasno je naglasavao da nece pristati na to da se granice kantona prekrajuju u cilju stvaranje etnickih cistih i homogenih jedinica i da spajanja kantona nikakav drugi cilj nema nego racionalizaciju skupe i komplikovane administracije federacije. Ali ja nekako pretpostavljam, posto je spominjao "rijesavanje hrvatskog pitanje", da ce se sigurno donjeti jos neke odluke uz taj "paket" ujedinjenja kantona, kao naprimjer da ce se mozda samo u spojenom SB-HN-Kanton, skutorskom kantonu, livnjaskom i posavskom kantonu moci birati hrvatski clan presjednistva. To je neka moja predpostavka.

Spajanje HNK i SBK ce biti najvjerovatnije neki "eksperiment" ili prvi pokusaj, pa ces potom zakljuciti kako ce to uticati na sve faktore.

Po meni je to sasvim dobra i prihvatljiva stvar. Sa spajanjem bi se kao prvo sto je vec navedeno smanjili treskove na nivou cijele federacije i elemnirao bi se jedan od uzroka komplikovane administracije.
Kao drugo oba kantona su mjesani ili detaljnije receno HNK je 50-50 a SBK je 70-30 u nasu korist. Po meni se bi se HNK i Mostar sa spajanjem HNK i SBK koliko toliko uzvukao iz skutorskog uticaja, ugalavnom niko nemoze dementovati da se uticaj skutora zasigurno nebi ublazio. A taj kanton bi nakon spajanja, po meni ljajicki receno imao sastav mozda 60-40 u nasu korist ako ne i vise.

Posto Izetbegovic spominje ujedenje tog kantona moze se pretpostavljat da je to tacka gdje je se mogao najlakse dogovoriti sa Covicem.

Po meni je to sasvim dobar potez i ja nemogu nista naci negativno za nas.

Sto se tice ujedinjenja ostalih kantona. Po meni bi poslje ujedinjenja HNK i SBK trebao ujediniti SK i BPK. I poslje toga najlogicnije posavski i tuzlanski kanton nasto nebi nikad pristali skutori. Ako ne to onda barem ujediniti zenicki i tuzlanski kanton.

Po meni USK, kanton 10 i skutorija bi trebala ostati kako jeste. Ali ako se budu naprimjer SK i BPK, PK TK ili TK i ZK budu ujedinili onda ce skutori sigurno potencirati da se kanton 10 ujedini sa skutorijom. Ako dodje do toga onda treba nastojati na to da se kanton 10 podjeli izmedju USK i skutorijom. Ako se desi taj slucaj onda ce se voditi bitka sa Glamoc za koji mislim da cemo mi izgubiti tu bitku. Ali barem onda treba ne odustati od Drvara i Bosanskog Grahova.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ

“Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!” (Er-Ra’d, 11.)

Avatar
ursa
Član
Postovi: 24
Pridružen/a: 13 dec 2015 19:50

Re: Federacija BiH

Post Postao/la ursa » 18 dec 2015 13:28

Mi bi morali uzeti ta mjesta da ne budu predmet dogovora izmedju Srba i Hrvata. Malo stanovnistva a teritorijalno ogromni prostori.
SNSD tamo uzima izbore ali najcudnija je njihova sutnja.

Avatar
Zenicaninn
Član
Postovi: 1077
Pridružen/a: 27 okt 2013 23:03

Re: Federacija BiH

Post Postao/la Zenicaninn » 18 dec 2015 14:31

SNSD se nema sta buniti. Genocidasima nista ne fali u federaciji i imaju sva prava, da nije tako brujali bi mediji Genocidne vjeruj mi.

A ako mislis na bunjenje u vezi prekrajanja kantona, onda ti moguce reci da oni nikakva prava tu nemaju da se mjesaju. Ako bi se Genocidasi digli onda bi se tu otvorili pandorina kutija koju bi tesko mogli opet zatvoriti, jer bi se trazili automatski i prekrajanje Genocidne Tvorevine.

Po meni znaci bi se morali 100% ujediniti SBK i HNK, SK i BPK, a mogli bi se ujediniti PK i TK ili ZDK i TK, i Kanton 10 podjeliti izmedju USK i skutorkom kantonu. Najrealnije Bosansko Grahovo i Drvar USK i ostatak skutoriji.

Tako bi se moglo od 10 kantona napraviti 6.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ

“Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!” (Er-Ra’d, 11.)

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Federacija BiH

Post Postao/la ABen » 18 dec 2015 15:06

Zenicaninn je napisao/la:SNSD se nema sta buniti. Genocidasima nista ne fali u federaciji i imaju sva prava, da nije tako brujali bi mediji Genocidne vjeruj mi.

A ako mislis na bunjenje u vezi prekrajanja kantona, onda ti moguce reci da oni nikakva prava tu nemaju da se mjesaju. Ako bi se Genocidasi digli onda bi se tu otvorili pandorina kutija koju bi tesko mogli opet zatvoriti, jer bi se trazili automatski i prekrajanje Genocidne Tvorevine.

Po meni znaci bi se morali 100% ujediniti SBK i HNK, SK i BPK, a mogli bi se ujediniti PK i TK ili ZDK i TK, i Kanton 10 podjeliti izmedju USK i skutorkom kantonu. Najrealnije Bosansko Grahovo i Drvar USK i ostatak skutoriji.

Tako bi se moglo od 10 kantona napraviti 6.
Bakir prica o 3-4 kantona. A posto se dogovara sa Covicem, onda sigurno nece biti onako kako ti pises. Nego onako kako ustase zele. A to ti je HNK sa ostalim ustaskim. Ja vijerujem da u USK nece dirati.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Zenicaninn
Član
Postovi: 1077
Pridružen/a: 27 okt 2013 23:03

Re: Federacija BiH

Post Postao/la Zenicaninn » 18 dec 2015 15:36

Moguće je ali ja nigdje nisam mogao pročitati da je pricao o formiranju 3-4 kantona. Jedino sam mogao pročitati da se planira reorganizacija federacija i da se kao najizvjesnije moze očekivati spajanje HNK i SBK.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ

“Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!” (Er-Ra’d, 11.)

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Federacija BiH

Post Postao/la ABen » 18 dec 2015 18:01

ABen je napisao/la:
Izetbegović: Ujedinjenjem kantona pojednostaviti strukturu BiH
http://www.klix.ba/vijesti/bih/izetbego ... /151215132

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović kazao je danas novinarima u Sarajevu da je najjednostavniji način ujedinjavati kantone kako bi se pojednostavila struktura unutar BiH.

Naime, mediji su objavili da su Izetbegović i predsjedavajući Predsjedništva BiH i predsjednik Hrvatske demokratska zajednice (HDZ) BiH Dragan Čović usaglasili stavove kada je u pitanju reorganizacija Federacije BIH i formiranje četiri kantona.

Izetbegović je također podvukao da on i Čović nemaju mandat da donose takve odluke koje se tiču svih građana Federacije.

Iznio je podatak da BiH ima više od 600 parlamentaraca, 14 zakonodavnih tijela, 13 ustava i 167 ministara, dodajući da ne postoji namjera, pri ujedinjavanju kantona, da se prave etnički čisti kantoni.

Ujedinjenjem kantona, kako je zaključio, raščistile bi se priče da će se stvarati novi entiteti.
Bakir je toliko glup da nezna ili zlonamjeran, kada je ukidanje kantona najjednostavniji način kako bi se pojednostavila struktura unutar BiH.
Pise ovdje, nisam ja izmislio.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Zenicaninn
Član
Postovi: 1077
Pridružen/a: 27 okt 2013 23:03

Re: Federacija BiH

Post Postao/la Zenicaninn » 18 dec 2015 18:36

Pise kako su "mediji objavili" to.. ja sam skeptičan i dvaput razmislim prije nego sto vjerujem ili uzimam za ozbiljno sto "mediji objavljuju". :D
Mediji su najvece zlo današnjice.
Ja znam samo za ono sto sam cuo i pročitaa u intervjuima Izetbegovica i nadam se da ce se pridržavati toga sto je izjavio a sve ostalo cemo vidjeti kako ce se u praksi odvijati.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ

“Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!” (Er-Ra’d, 11.)

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Federacija BiH

Post Postao/la ABen » 18 dec 2015 19:17

Ti jos uvijek vijerujes Bakiru i ovim strankama? :shock:

Dobro, Bakir je izajvio onda da se sa Covicem dogovorio i da na proljece rijesava hrvatsko pitanje. :takoje:
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
Zenicaninn
Član
Postovi: 1077
Pridružen/a: 27 okt 2013 23:03

Re: Federacija BiH

Post Postao/la Zenicaninn » 18 dec 2015 21:47

Kome drugo da vjerujem.. Bakir i SDA su govno koje najmanje smrdi :D
Bakiru fali dosta aduta kao karismaticnom vođi... i dugo ga nisam smatrao kao vođu kojeg mi trebamo i zasluzujemo. Ali shvatio sam da je on za ovu dejtonsku BiH idealan i ne trebamo trenutno boljeg a u ostalom i nemamo boljeg i da hocemo. Jer neka mocnija osoba ionako u ovakvoj uređenoj BiH nebi mogla svoju "moć" donjeti do izrazaja.
Ova drzava je trenutno samo funkcionalna ako je vodjena u jednoj dobroj mjesavini kompromisa i principjalnosti.
Mozemo se mu sve najbijati na nos ali on definitivno posjeduje neki osjecaj za to.

Sjeti se prosli SDP-ov mandat bacili su nas nekoliko godina nazad i sami su sebe unistili. I to samo zbog tvrdoglavosti i posto nisu bili spremni na kompromis. A to ustase i genocidasi jedva cekaju. Jer njima vise od kompromisa odgovara da smo zatvoreni i da ne pristajemo na dogovor.

Nažalost trenutno je država uređena na takvoj politici i Bakir je to shvatio i pokušava najbolje izvući iz toga. I sto mi prije shvatimo da je to tako kako jest i sto prije uvidimo Bakiro adute u ovoj dejtonskoj BiH to je bolje za nas.

Ako gresim sa tim sto sam naveo, onda mi reci koma da onda dadnem svoju podrsku i kome da vjerujem?

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ

“Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!” (Er-Ra’d, 11.)

emir
Član
Postovi: 79
Pridružen/a: 08 nov 2012 13:17

Re: Federacija BiH

Post Postao/la emir » 18 dec 2015 22:56

Ako gresim sa tim sto sam naveo, onda mi reci koma da onda dadnem svoju podrsku i kome da vjerujem?[/quote]


Dobro pitanje i ja bi volio da čujem odgovor, naša žablja perspektiva nam ne dozvoljava da bolje vidimo. Moje mišljenje je da nema ništa ni od mega kantona niti od promjene izbornog zakona. Teške su to odluke, kad je bilo govora da se ukinu kantoni na sav glas se pričalo da je to zbog uštede, sada kad se počinje sa pričom o tome, ne valja zato što je to uvođenje trećeg entiteta. Najbolje bi bilo napraviti dva kantona, pa da ostane Federacija. Jedan od Kaknja do Save a drugi od Visokog do mora, zajedno sa USK.

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Federacija BiH

Post Postao/la Dezidijat » 18 dec 2015 22:57

po mome misljenju treba doci do spajanja KS I BPK kantona kao ideja o spajanju USK i K10 i HNK i SBK su takodjer dobre. Jer nema nikakvog preklapanja ovdje ali imamo mogucnost da skratimo administraciju i desetine miliona maraka ustede koji se mogu korisnije investirat.

Osim toga, izasla je nova inicijativa iz Njemacke koja preporucuje RH da konacno raskine veze sa BH hrvatima u smislu da im onemoguci da glasaju na izborima u RH , dvojno drzavljanstvo i njemci se protive stvaranju bilo kakvog hrv entiteta.

Stvar je takva na medjunarodnoj sceni da se gleda kako da smanje ruski uticaj u ovoj regiji. Bit ce nam puno lakse kada CG udje u NATO, a EU i SAD definitivno ne zele daljnje slabljenje BH jer niko od njih ne zeli novu rusku pokrajinu na Balkanu dosta im je srbije

Ja bih takodjer ujedinio TK i Posavski cisto iz finansijske opravdanosti.

Dezidijat
Član
Postovi: 901
Pridružen/a: 20 dec 2012 00:56

Re: Federacija BiH

Post Postao/la Dezidijat » 18 dec 2015 23:00

Bakir jeste supak u mnogim situacijama ali njegov dobar odnos sa Erdoganom i pozitivne investicije koje su proizasle iz te veze, su opet dokaz da na ovoj situaciji Bosnjaci nemaju politickog lidera osim njega. Dakle Bake je lider ne zato sto zna, nego zato sto trenutno nema konkurenciju.

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Federacija BiH

Post Postao/la ABen » 19 dec 2015 08:47

emir je napisao/la:
Ako gresim sa tim sto sam naveo, onda mi reci koma da onda dadnem svoju podrsku i kome da vjerujem?
Dobro pitanje i ja bi volio da čujem odgovor, naša žablja perspektiva nam ne dozvoljava da bolje vidimo. Moje mišljenje je da nema ništa ni od mega kantona niti od promjene izbornog zakona. Teške su to odluke, kad je bilo govora da se ukinu kantoni na sav glas se pričalo da je to zbog uštede, sada kad se počinje sa pričom o tome, ne valja zato što je to uvođenje trećeg entiteta. Najbolje bi bilo napraviti dva kantona, pa da ostane Federacija. Jedan od Kaknja do Save a drugi od Visokog do mora, zajedno sa USK.
I ja sam za ukidanje kantona, bas zbog ustede. Imas kantonalne vlade sa ministrima koji gutaju samo pare. Ali ja sam za ukidanje svih kantona, objetivno gledano nema razloga za Kantone, dovoljno je opcinaski nivo da bude najvise.

Cak i ova dva sto si ih ti predlozio su uredu, mada nevdim korist ni od njih.

Ja sam samo protiv pravljenje nekih hrvtaskih kantona, posto je dosad Bakir ugadjao Draganu kod vlasti. U mijesanim kantonima gdje smo mi vecina kao SBK, dao im je vise nego sto im pripada i najbolje funkcije od ministra financija pa nadalje. Tako i na drzavnom nivou. Do sad je Bakir pristao na sve od Covica.

Zato sam i skeptican. Tako ja vidim iz moje zablje perspektive.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Avatar
ABen
Član
Postovi: 9868
Pridružen/a: 18 okt 2012 17:45

Re: Federacija BiH

Post Postao/la ABen » 19 dec 2015 09:10

Zenicaninn je napisao/la:Kome drugo da vjerujem.. Bakir i SDA su govno koje najmanje smrdi :D
Bakiru fali dosta aduta kao karismaticnom vođi... i dugo ga nisam smatrao kao vođu kojeg mi trebamo i zasluzujemo. Ali shvatio sam da je on za ovu dejtonsku BiH idealan i ne trebamo trenutno boljeg a u ostalom i nemamo boljeg i da hocemo. Jer neka mocnija osoba ionako u ovakvoj uređenoj BiH nebi mogla svoju "moć" donjeti do izrazaja.
Ova drzava je trenutno samo funkcionalna ako je vodjena u jednoj dobroj mjesavini kompromisa i principjalnosti.
Mozemo se mu sve najbijati na nos ali on definitivno posjeduje neki osjecaj za to.

Sjeti se prosli SDP-ov mandat bacili su nas nekoliko godina nazad i sami su sebe unistili. I to samo zbog tvrdoglavosti i posto nisu bili spremni na kompromis. A to ustase i genocidasi jedva cekaju. Jer njima vise od kompromisa odgovara da smo zatvoreni i da ne pristajemo na dogovor.

Nažalost trenutno je država uređena na takvoj politici i Bakir je to shvatio i pokušava najbolje izvući iz toga. I sto mi prije shvatimo da je to tako kako jest i sto prije uvidimo Bakiro adute u ovoj dejtonskoj BiH to je bolje za nas.

Ako gresim sa tim sto sam naveo, onda mi reci koma da onda dadnem svoju podrsku i kome da vjerujem?
Prvo da ti odgovorim na ovo pitanje. Neznam, dosad sve sto je na politickoj sceni kod nas je lose. Mozda ovi iz A-SDA.

SDP je nas vratio unazad sa svojim glupim odlukama, da bi odrzao popis kreteni su pristali na entinitetsko drzavljanstvo i sad nemas popis niti nista.

Ali isto radi i SDA, prave kompromise da udovaljaju ustasama. Rijesavaju njihova pitanja. Dali su im na drzvanom nivou sve najbolje pozicije i vise nego sto im pripada. Tako isto i po kantonima.

Ja nevidim velike razlike izmedju SDA i SDP, kako god okrenes. Mi idemo i sa jednim i drugima nazad i na slabljenju drzave, slabljenju Bosnjackog naroda, a jacanju ustasa u drzavi i federaciji. Sve vaznije pozicije dajemo njima.

Nije da SDA radi na slabljenju hrvata i srba u Bosni, nije ni da zakonski uzimaju sta Bosnjacima pripada, ne nego oni i odustaju od toga sta nama pripada i daje to HDZ-u. Sa tim slabi nasu politiku.

Zato sam i sada skeptican kod dogovora Bakira i Covica, bojim se da ce im udovoljiti i spojiti HNK sa Konjicem, Jabalnicom, Mostarom i Stocem sa ZHK i K10. Gdje ce stvoriti Hrvtasku vecinu. Ako grijesim ti me ispravi.
Mi Bosnjaci vjerni Bosni

Odgovorite