☑ Pravila foruma i savjeti

Odgovor

atif
Član
Postovi: 6252
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Odgovor

Post Postao/la atif » 24 jul 2017 13:43

Ćamil Duraković je danas je saopćenjem za javnost najavio formiranje novog udruženja građana i pokreta na nivou RG-a, a koje će se zvati odgovor.

"Posljednjih godinu dana sam proveo razgovarajući na terenu sa našim ljudima, povratnicima, sa istinskim patriotima širom zemlje. Dobio sam na desetine različitih ponuda, funkcija i 'plata', da me se namiri, kao neko ko je gubitkom Srebrenice ostao 'bez posla'.

Pomirenje, a ne dijeljenje

A kako je meni Srebrenica veća od mene samog i kako gubitak načelničkog mjesta ne doživljavam kao poraz u smislu funkcije, već u smislu jednog ličnog neuspjeha u borbi za budućnost moga naroda, nisam mogao da prihvatim ni takve dobronamjerne ponude i savjete ljudi koji vjeruju u mene i moj rad. Nisam pristao da e pridružim ni postojećim političkim organizacijama, ni onim u nastanku, već sam odlučio da ih sve pozovem na jedno novo okupljanje. Vrijeme je za početak duge i mučne, demokratske i nenasilne, trajne i ozbiljne borbe protiv okupacije naše domovine. Vrijeme je, jer to dugujemo našoj djeci. Naše obećanje njima mora biti – da će biti slobodni.

Okupio sam desetak mladih ljudi da krenemo u rad na jednoj zajedničkoj misiji – kojom želimo podići svijest javnosti o tome šta se dešava u entitetu RG, o kršenjima ljudskih prava i diskriminaciji povratnika, o zapošljavanju podobnih, o svim vrstama gaženja po pravima Bošnjaka kao brojno manjinskog stanovništva. Istovremeno, želim da ponudimo jednu jasnu i realnu viziju - šta to želimo u narednih deset, dvadeset godina u entitetu RG i kako da se borimo protiv režima Milorada Dodika i SNSD-a.

Zatim sam pronašao sagovornike u različitim strankama, preduzećima, vjerskim zajednicama, džematima, civilnom društvu, medijima, sad već u stotinama brojim ljude koji su neposredno i direktno izrazili spremnost da pomognu ispunjenju zadatka koji smo sami pred sebe postavili. Vrijeme je za Odgovor.

Dijaspora i prognani

U stalnoj diskusiji o političkim strankama, novim i starim, ja želim da pokrenem jednu organizaciju i jedan pokret, koji će se baviti isključivo prostorom što se Republika Srpska zove, da se bavimo isključivo pitanjem prava povratnika i da djelujemo trajno na tome da pomirimo sve one koji su se unutar povratničke zajednice sukobili, a ne da ih dalje dijelimo.

Ideja takvog pokreta će biti da budemo istinski kredibilna organizacija, grupacija kojoj će se domaća i strana javnost, mediji i organizacije, obraćati kada žele vidjeti realnu sliku i ono šta povratnici žele. Ići ćemo na teren svakog dana, te ćemo biti svjesni svih problema i predlagati nova rješenja. Nećemo se baviti patetikom, nećemo obećavati da će RG nestati, nećemo slati pamflete i političke govore, već ćemo širiti svijest o činjenicama, o stvarnosti i o ozbiljnosti izazova koji su pred nama.

Bosanskim jezikom u RG-u govori 150 hiljada ljudi.
Na svakih 10 u RG-u živi jedna osoba koja ne pripada većinskom srpskom stanovništvu. I među tim većinskim stanovništvom postoji dobar dio onih koji se ne slaže sa vladajućom politikom. U dijaspori imamo još stotine hiljada prognanih koji čekaju pravi način kako odgovoriti na etničko čišćenje, genocid, ali i apartheid i segregaciju u miru. Ovaj prostor je okupiran od strane režima Milorada Dodika i njegove tajkunske mreže. Javna kasa je oteta od građana, i sva politika i sve o čemu se razgovara – je isključivo u službi zaštite onoga što je režim pod vladavinom SNSD-a opljačkao i oteo od svih nas. Mi moramo tražiti bojkot onoga što rade, moramo tražiti međunarodne sankcije prema pojedincima i njihovim preduzećima – koji posredno ili neposredno podržavaju kršenja ljudskih prava i diskriminacije. Tražit ćemo od međunarodnih investitora i partnera da prekinu sve oblike investiranja u one zajednice koje podržavaju diskriminaciju brojno manjinskog stanovništva. Ponudit ćemo nove mehanizme borbe protiv SNSD-a i utemeljit ćemo platformu koja će postati minimum zahtjeva Bošnjaka-povratnika kako bi im se osigurala ravnopravnost, omogućio povratak i ostanak, te kroz veću zastupljenost ovaj narod konačno učinio relevantnim sagovornikom u procesu oslobađanja ovog prostora od kriminala, diskriminacije i nepravde.[/b]

Dug djeci

Dugujemo to svojoj djeci. Vrijeme je da se svi zapitamo šta možemo na tom putu učiniti i kako pomoći?

Pozivam sve odgovorne građane, sve povratnike, sve naše ljude u inostranstvu, vrijeme je da pokažemo da se nećemo više dijeliti, da ćemo zanemariti stranačke podjele, da nećemo robovati interesima koji dolaze iz stranačkih centrala – već da ćemo istinski raditi ono što je dobro za sve nas koji spavamo u svojim domovima od Prijedora do Trebinja.

Konačno, mi nismo više oni kojima su se prethodne i sadašnje politike igrale, mi nismo oni koji ćemo popustiti pred zahtjevima opšteg interesa za sitne ustupke u budžetu i par radnih mjesta u Elektroprivredi.

Pozivam sve političke stranke, sve lidere i bošnjačke prvake, sve bosanskohercegovačke patriote, da se ujedinimo oko Odgovora, kao nestranačke, nezavisne i neprofitne platforme – u kojoj nećemo pregovarati o foteljama i izbornim listama, u kojoj ćemo ponuditi šansu za međustranačko pomirenje i ljudski razgovor o budućnosti Bošnjaka na prostoru RG-a", navodi se u saopštenju.
https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... za-odgovor

atif
Član
Postovi: 6252
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Odgovor

Post Postao/la atif » 24 jul 2017 14:10

https://www.slobodnaevropa.org/a/interv ... 28531.html
Ćamil Duraković, bivši načelnik Srebrenice najavio je formiranje nove nevladine organizacije pod nazivom 'Odgovor'. Cilj mu je da oni koji su se vratili u Republiku Srpsku govore o svojim problemima, a ne oni koji žive u Sarajevu ili Tuzli.

Istovremeno, Duraković u intervjuu za Radio Slobodna Evropa kaže da mu nije cilj rušenje Republike Srpske, jer je on nije ni kreirao, ali da se želi boriti protiv politike u tom bh. entitetu koja naziva Bošnjake 'okupatorima', što je nedavno izjavio Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

RSE: Najavili ste osnivanje organizacije preko koje ćete se boriti za povratnike, a protiv trenutne vlasti u Republici Srpskooj koju predvodi SNSD. Zbog čega ste se odlučili na ovaj korak?

Duraković: To je nevladina organizacija koja okuplja ljude koji žive na prostoru Republike Srpske sa svojim porodicama. To su ljudi koji i 20 godina nakon rata nisu primijećeni kao ravnopravni građani, jer se terminološki koristi da su to povratnici. Svi su zaboravili da ovdje postoje djeca koja su ovdje rođena i koja postaju punoljetna, a o njima niko ne vodi računa.

Mi smo htjeli okupiti ljude koje ovaj režim diskriminira, a mi znamo kako je ovdje živjeti. To je inicijativa apolitičnih ljudi i želimo pozvati protiv nečega što prevazilazi bilo kakvu politiku. Čuli ste posljednje poruke Milorada Dodika u Bratuncu koji naziva Bošnjake, koji ovdje žive stotinama godina, okupatorima. To je suprostavljanje takvim politikama, i ne govorim da se radi o režimu, već su to loši pojedinci koji koriste politiku i manipuliraju, kako građane, tako i institucije ovog entiteta i ugrožavaju mir.

RSE: Da li je povod osnivanja ove organizacije taj što niti jedna stranka nije ponudila rješenje za povratnike u Republici Srpskoj?

Duraković: Ono što ja ne vidim ni u jednoj političkoj stranci de facto i de jure žive na ovim prostorima, pa ćete imati slučajeve da neki političari konzumiraju benefite političkih opcija, a oni sami ne žive ovdje, već u Federaciji BiH ili u Srbiji. Želimo sarađivati sa njima kako bi im približili realnu sliku u ovom entitetu.

RSE: Najavili ste kako se nećete 'baviti patetikom, obećavati da će RS nestati, slati pamflete i političke govore, već širiti svijest o činjenicama'. Šta to konkretno znači?

Duraković: Bošnjaci i Hrvati koji ovdje žive nisu nikakav strani faktor. Rezultat Dejtonskog sporazuma je da je ovaj entitet u okviru države Bosne i Hercegovine i zove se Republika Srpska. Niti je Ćamil Duraković, niti iko od novih generacija potpisao ili kreirao, tako da nam nije zadatak da je brišemo sa bilo kakvih mapa. Nas interesuje konkretan život ovdje, nas koji ovdje živimo i imamo porodice. Mi jesmo povratnici, ali naša djeca nisu, jer su ovdje rođena, odrastaju ovdje i mi želimo da tražimo prava u okviru institucija ovog entiteta.

Najlakše je sa daleke instance govoriti kako je to ovakva ili onakva tvorevina, a nama je ovdje živjeti. Oni ne osjećaju kako je danas Bošnjacima u Srebrenici, Bratuncu, Milićima ili Prijedoru. Želim da kažem da mi hoćemo u okviru ovog sistema da budemo relevantni i imamo svoja ljudska prava. Ne mogu više dva bošnjačka političara u Sarajevu u tv debati pričati o tome kako je mojoj Ajni u prvom razredu u Srebrenici, a oni žive u Tuzli ili Sarajevu i kriju se iza političkih opcija. Naša djeca i omladina koja su se ovdje rodila se ne mogu primijetiti od onih 'ljutih' političkih faca koje uzurpiraju ovaj prostor dvadesetak godina.


RSE: Koliko će vam u ostvarivanju ciljeva biti teže, s obzirom da ćete biti nevladina, a ne politička organizacija i šta konkretno nudite povratnicima?

Duraković: Mi ćemo prvobitno ići na okupljanje ljudi na ovim prostorima, odnosno njihovim potrebama, počev od jezika saslušanja njihovih potreba, i sa time nastupati prema svim političkim opcijama. Sjedište je u Srebrenici, ali smo otvoreni za bilo kakvu saradnju u Republici Srpskoj. Mi ćemo umrežiti javne ličnosti koje mogu doprinijeti našem radu.

RSE: Neizbježno je pitanje finansiranja ove nevladine organizacije. Ko Vas finansira?

Duraković: Mi smo ušli jako spontano u ovo i nas niko ne finansira. Mi ćemo se okrenuti, prije svega, našoj dijaspori i ljudima koje poznajemo. Jako je teško, 22 godine nakon rata sve to postići, jer je i dijaspora izgubila povjerenje u zloupotrebe projekata i inicijativa. Nećemo ići ni prema jednoj politici da nas oni pomažu, jer u tom slučaju nećemo biti neovisni. Zbog toga ćemo se oslanjati na ljude iz biznisa sa kojima sam razgovarao i koji će nam pomoći kako bismo ostali neovisni u našem radu.

atif
Član
Postovi: 6252
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Odgovor

Post Postao/la atif » 24 jul 2017 14:13

Ima li ovdje kakvog straha?
NSD ističe da SDS, PDP i Ćamil Duraković istim rječnikom napadaju RTRG, te da to nikoga ne čudi "jer su takozvanom Savezu za promjene isti pokrovitelji i naredbodavci".

"Soroševa ekipa iz Makedonije preselila je na teren Republike Srpske, iako im je centar Podgorica. Finansije za još jedan pokušaj uništenja institucija RG, zasad iznose pet miliona dolara", navedeno je u saopštenju.

Iz SNSD-a poručuju da Duraković i Savez za promjene pozivaju na neplaćanje RTV pretplate, iako od tih sredstava pola ide za BHT koji je pridruženi član koalicije "što gore, to bolje".

"Dovoljno je vidjeti da i nema objektivnih ili pozitivnih vijesti o Srpskoj na sarajevskim televizijama, portalima ili `isturenoj BN televiziji`", kažu iz SNSD-a.

Iz ove stranke su istakli da je to još jedna izgubljena bitka jer će se na izborima 2018. godine, pod zastavom Srpske i vođstvom SNSD-a i Milorada Dodika, "Srpska osloboditi izdajnika".

"Kao što je referendum o 9. januaru kao Danu Republike, bio osvajanje slobode, tako će izbori u oktobru 2018. godine vratiti RG njene otete dejtonske nadležnosti", navode iz SNSD-a.
http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=262626

atif
Član
Postovi: 6252
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Odgovor

Post Postao/la atif » 24 jul 2017 14:19

Malo talasa sa brojkama, al sve u svemu ima koliko toliko uticaja i uspjet ce akobogda nesto uciniti. Promjene se vide i u domovini. Iako smo rascjepkani ovo je opet pozitivno.
Bitno je da se cuje sto dalje diskriminacija bosnjaka u sumskoj.

Duraković: Grujičić, RTRS i SNSD krenuli u napad na pokret "Odgovor"
Osnivač i lider pokreta "Odgovor" Ćamil Duraković oštro je reagovao na medijsku kampanju koju su, kako navodi, jučer pokrenuli SNSD i RTRG protiv "Odgovora" i opozicije u entitetu RG, a nakon što su iznesene činjenice o finansijskoj dubiozi RTRG-a, političkoj kontroli uredništva i njihovoj orkestriranoj blokadi BHRT-a.
Također, kako dodaje, na lokalnom nivou, ovim napadima se pridružio načelnik Srebrenice Mladen Grujičić koji optužuje "Odgovor" za antiustavno djelovanje.

- Jedini koji djeluju izvan Ustava jesu politički predstavnici SNSD-a koji podrivaju ključne entitetske i državne institucije. Njihova reakcija jasno pokazuje koliko su zabrinuti da im Radio-televizija RG ne izmakne iz ruku, budući da bi to i bio kraj ove teške decenije pod Miloradom Dodikom. Građani koji žive na području RG-a su svjesni da je došlo vrijeme promjena, te su podržali naš poziv za bojkot pretplate, bez obzira na to da li dolaze iz povratničke zajednice ili ne. To nam je znak da smo na dobrom putu i da radimo važnu stvar - poručio je Duraković.

Dodao je da pokret "Odgovor" ima sada već više od stotinu ljudi zainteresovanih na terenu da im dostavljaju informacije o kršenjima ljudskih prava i problemima u lokalnim zajednicama.

- Vrijeme je da javnost u Bosni i Hercegovini shvati težinu stanja života u RG-u, kako u ekonomskom i socijalnom smislu, tako i na polju diskriminacije i segregacije Bošnjaka i drugih povratnika. Nećemo ostati dužni RTRG-u, te pozivamo novinare-profesionalce i nezavisne medije da zaustave praksu režimskog informisanja. Pozivam Regulatornu agenciju za komunikacije da reaguje, te ćemo u narednom periodu tražiti utvrđivanje odgovornosti uredništva RTRG-a za kršenje kodeksa te promovisanje diskriminacije i isključivanja Bošnjaka-povratnika u RG-u -zaključio je Duraković, saopćeno je iz pokreta "Odgovor".

atif
Član
Postovi: 6252
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Odgovor

Post Postao/la atif » 24 jul 2017 14:33

Poslanik Domovine u Narodnoj skupštini RS Admir Čavka zatražio je hitno sazivanje vanredne tematske sjednice NSRS o stanju u Radio-televiziji RG.
Čavka je to učinio nakon konsultacija sa pokretom Odgovor koji je ovih dana pokrenuo javnu raspravu o zastupljenosti Bošnjaka-povratnika u medijima i javnim servisima u RG-u. - Uputio sam prijedlog za sazivanje sjednice na temu izvještavanja Radio-televizije RG, prvenstveno u smislu analize nezastupljenosti povratnika i njihovih predstavnika, te tendencioznom izvještavanju o različitim oblicima političkog i građanskog organizovanja povratnika u informativnom programu RTRG-a. Riječ je o inicijativi koja je potekla od Pokreta Odgovor, koji su iznijeli činjenice o blokadama BHRT-a, kao i informacije vezane za posljednju odluku Regulatorne agencije za komunikacije koja je utvrdila da je RTRG narušila princip pravičnosti i nepristrasnosti u svom izvještavanju - poručio je poslanik Admir Čavka. Čavka je dodao i to da je vrijeme da se promijeni pristup javnih servisa prema Bošnjacima-povratnicima, sagleda struktura zaposlenih u RTRS-u, da se vidi koliko se poštuje ravnopravnost jezika konstitutivnih naroda u programu RTRG-a. Osim toga, kazao je da se treba uzeti u obzir i pretplata koja se ne uplaćuje na jedinstven račun, kao i prodaja programa te da se dobiju konkretni podaci o zastupljenosti vlasti i opozicije u programu. - Bošnjaci i Hrvati imaju pravo da budu zastupljeni na RTRG-u, na Srni, u izvještajima medija u RG-u. Upravo su imena ovih servisa trebala da nas otjeraju od njih, ali zapravo zaboravljamo da sve to plaćamo svi zajedno, iz budžeta i kroz takse. Zato tražimo naša prava na informisanje i zastupljenost u javnom dijalogu - zaključio je Čavka..
http://avaz.ba/vijesti/bih/284781/posla ... a-o-rtrs-u

atif
Član
Postovi: 6252
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Odgovor

Post Postao/la atif » 26 jul 2017 10:46

Ekipa 1Mart-a je u Odgovoru.

Ramić podržao rad 'Odgovora', Duraković najavio obilazak Bosanskog Entiteta

slika
U toku današnje posjete Srebrenici federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić se sastao sa predstavnicima novoosnovanog pokreta 'Odgovor'.

Ministar Ramić je istakao važnost angažmana bivšeg načelnika Srebrenice Ćamila Durakovića na zagovaranju jedinstvene političke platforme probosanskih snaga u Bosanskom Entitetu za naredne izbore.

- Mi smo neovisni i nestranački pokret koji traži partnere za ostvarenje postavljenih ciljeva. U našim aktivnostima su planirani prijedlozi za konačno rješavanje diskriminacije u obrazovanju, pitanje ustavnih reformi, novi pristup donacijama i podršci povratku - kazao Ćamil Duraković.


Ciljevi i aktivnosti 'Odgovora' predstavljeni su u razgovoru s ministrom Ramićem.

- Složili smo se da prioritet Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica moraju biti mladi ljudi koji su se ovdje vratili i imaju djecu koja idu u škole u Bosanskom Entitetu. 'Odgovor' je temelj novog dogovora Bošnjaka-povratnika, čiji sadržaj nakon dugo vremena nisu fotelje već vrijednosti i vizija našeg opstanka - poručio je Duraković danas u Srebrenici, saopćeno je iz Pokreta Odgovor.
http://vijesti.ba/clanak/369248/ramic-p ... lazak-rs-a

atif
Član
Postovi: 6252
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Odgovor

Post Postao/la atif » 03 aug 2017 10:32

Jeli ove sad ulaze u licni obracun? Salkic je proslli put lobirao i pritiskao da Tokic prosli put ne prodje na izborima iako je dobio vecu podrsku od njega.
Medjutim Durakovic je nahusko majke srebrenice da stanu u zastitu onog zukica sa islamofobicne tv n1 o laznoj prijavi protiv BNet. Prenesite durakovicu da se on prvi pomiri i izvini bnet timu, jer oni najvise daju u podrsci i borbi bosnjaka nepravdi koja se nad njima cini.
Govoreći o najavi kandidature Ćamila Durakovića za potpredsjednika RG-a Salkić je kazao da svako ima pravo da se kandidrira, ali i istakao da on kao potpredsjednik RG-a ima 55 posto glasova Bošnjaka, dok je sa druge strane Duraković bio načelnik Srebrenice.

"Vodimo drugačiji način života, ja posjećujem neka mjesta koja on ne posjećuje, i obrnuto, malo imamo zajedničkih prijatelja, ali imamo zajedničkog neprijatelja i probleme. Oni bi trebali da nas zbližavaju da zajedno radimo na njima. Bošnjaci imaju političke partije i subjekte koji su dobili mandat da se bore za pravo naroda a drugo su neka vremena kao u bivšoj Jugoslaviji kada su neke nevladine organizacije morale da se bore za nacionalno biće i poziciju Bošnjaka, ali danas imamo izabrane predstavnike", rekao je Salkić..

Dodao je da se nekim nevladinim organizacijama koje pišu puno saopštenja daje previše na značaju dok sa druge strane postoje one koje rade fantastičan posao za državu, a za njih malo ko zna zato što nisu kao prioritet stavili svoju ličnu promociju.

Salkić je kazao da "Odgovor" neće ni podijeliti ni povezati Bošnjake, jer postoje krovne organizacije unutar bošnjačke zajednice koje povezuju Bošnjake i da nijedna NVO sebi ne treba postavljati tako ambiciozne ciljeve da oni povežu neke Bošnjake ili da ih pak podjele.
http://vijesti.ba/clanak/370151/durakov ... eba-boriti

Ćamil Duraković, lider pokreta „Odgovor“, izrazio je žaljenje zbog 'nepotrebnog i Ramizu Salkiću svojstvenog' napada na bošnjačka povratnička udruženja, kada je poručio da je to vid organizovanja iz vremena bivše Jugoslavije. Kazao je to Ćamil Duraković reagujući na navode Ramiza Salkića u Dnevniku TV1. Duraković smatra sramnim istupe u kojima Salkić radi da zaštiti isključivo svoju poziciju, čak i na štetu SDA i svih povratnika u RG-u.

"Meni je žao što je Ramiz Salkić izuzetak u redovima Stranke demokratske akcije koji ne prepoznaje dobru namjeru onoga što smo pokrenuli kroz „Odgovor“. Svojim istupom Salkić izražava prosti strah da će neki njegovi projekti imati ugroženo finansiranje zbog „Odgovora“. Ne razumije da mi niti ciljamo na te fondove, niti želimo osujetiti rad aktivista na terenu iz različitih organizacija i projekata. Jer za njega bi svaki oblik organizovanja Bošnjaka na terenu trebao imati uvijek jednu i isključivu svrhu – cementiranje i osiguranje njegove političke pozicije. Njemu su nažalost popisani Bošnjaci samo alat u nastojanju da sačuva vlastitu poziciju. Pa zar da mislimo da su važnije funkcije Ćamila Durakovića ili Ramiza Salkića od budućnosti naše djece? Ja mislim da nisu, za kojeg on kaže da se ne viđamo često. Zamislite tog cinizma, kaže nemamo iste prijatelje i ne posjećujemo ista mjesta? Da, nemamo jer su njegovi prijatelji u Tuzli gdje on i njegova porodica žive, po nekog ima u Banja Luci, a moji su u Srebrenici, Bratuncu i Zvorniku gdje ja živim. Pa za mene entitet Republika Srpska nije mjesto za političke ekskurzije pod rotacijama, to je stvarnost u kojoj živim. Zato se ne srećemo, zato što živimo dvije različite stvarnosti, sa dvije različite strane međuentitetske linije razgraničenja“, poručio je Duraković.

„Rahmetli Alija Izetbegović i pokret 'Mladih muslimana' bio je temelj političkog organizovanja Bošnjaka-muslimana, ali Ramizu Salkiću to ne znači ništa. Ne znači mu ništa da je od pokreta i organizovanja naroda tako krenula i naša antifašistička borba u Drugom svjetskom ratu, i naš otpor tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu devedesetih. On gazi i negira sve ono što su napravile naše majke i naše sestre kad su se izborile za Memorijalni centar Potočari upravo preko svojih udruženja. Zaboravlja šta su radili povratnici u zemlji i izbjegli u dijaspori kroz organizovanje na taj način“, dodaje Duraković.

„Našu ispruženu ruku si propustio, dok ne propuštaš ruke onih koji najviše rade protiv opstanka Bošnjaka na prostoru entiteta RS, a to je SNSD. Njima si pružio ruku i to baš u Srebrenici", zaključio je Duraković.
http://vijesti.ba/clanak/370171/camil-d ... uzenu-ruku

atif
Član
Postovi: 6252
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Odgovor

Post Postao/la atif » 10 aug 2017 10:51

Strateški cilj Vlade RG-a je prazna istočna Bosna
Pokret "Odgovor" ocijenio je danas, reagirajući na informaciju da se nesrazmjerno veći dio kreditnih sredstava RG-a plasira u okolinu Banje Luke u odnosu na ostatak tog entiteta, da je riječ o sistemskom uništavanju istočne Bosne.

Iz "Odgovora" poručuju da su plasirani krediti usmjereni na administrativno sjedište entiteta RG i to s više od 430 miliona KM, dok istočnobosanske opštine ne prelaze 10 miliona KM u utrošenim sredstvima po jedinici lokalne samouprave.

- Vlada RG-a sistemski radi na tome da cijela regija, sve južno od Bijeljine do Trebinja bude pusto i prazno, a posebno dijelovi gdje se vraćaju Bošnjaci povratnici. Jedini razvijeni dio istočnog dijela entiteta je Lukavica i Istočno Sarajevo, jer se naslanjaju na privredu Federacije i radna mjesta u državnim institucijama. Za koga se bori Milorad Dodik i Željka Cvijanović? Pa jasno, za održavanje 200 povlaštenih porodica bliskih SNSD-u preko kojih troše javna sredstva kroz ulaganja koja su ograničena na uži prostor Banje Luke - navode iz Pokreta "Odgovor".

Smatraju da je strateški cilj Vlade RG-a prazna istočna Bosna, te sistemsko obračunavanje sa svim gradovima i opštinama gdje postoji bilo koji vid međuetničke saradnje i komunikacije.

- Spremni su svu moć, svu ekonomiju, trgovinu i razvoj fokusirati na Banju Luku, a ostalo što se tiče ove politike može nestati. Na tom putu im nisu važni ni Srbi, ukoliko nisu glasači SNSD-a - saopćeno je iz "Odgovora".

(Vijesti.ba / FENA)
http://vijesti.ba/clanak/370808/strates ... ocna-bosna

atif
Član
Postovi: 6252
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Odgovor

Post Postao/la atif » 13 aug 2017 22:08

Pokret "Odgovor" pozvao dva srpska bloka da se suzdrže od nasilja
Na izjavu Miladina Stanića, SDS-ovog zastupnika u Narodnoj skupštini RS, koji je u intervjuu za Vijesti.ba kazao da su „nemiri jedan od načina rušenja nenarodne vlasti“, reagovali su iz pokreta „Odgovor“ poručujući opoziciji i vlastima da se suzdrže od poziva na nasilje.

„Građanima koji žive na području entiteta RG ne treba ni institucionalno nasilje koje provode Dodik i Malešević, a ni vaninstitucionalno koje zagovara Stanić. Upozoravamo dva srpska politička bloka u RG -u da se suzdrže od nasilja i daljih prizivanja sukoba. Znamo šta rade političke stranke preko jačanja zaštitarskih agencija, znamo za konkurse kojim se pojačava video-nadzor po urbanima sredinama, znamo za tendere i dogovore koji se tiču daljeg naoružavanja policije. Aktivisti pokreta „Odgovor“ neće prihvatiti nasilje kao formu borbe, te pozivamo opoziciju da se vrati u demokratske okvire i Dodika porazi na izborima 2018. godine“, poručuju iz „Odgovora“.

„Bojkot pretplate RTRG -u dok vodi ideološki rat sa opozicijom i Bošnjacima-povratnicima, tužbe prema institucijama zbog činjenice da je samo 1% Bošnjaka zaposleno u administraciji, utvrđivanje odgovornosti za naoružavanje i stvaranje privatnih armija u zaštitarsko-sigurnosnim agencijama, istrajavanje na ustavnim promjenama koje će ograničiti strahovladu predsjednika entiteta, to su naši alati borbe i na njima ćemo nastaviti graditi artikulisan stav svih građanskih i probosanskih političkih opcija koje djeluju u entitetu RG . Nećemo biti uvučeni u nasilje i unutrašnje sukobe koje prizivaju Dodik i Stanić, odnosno SNSD i SDS“, zaključuju iz „Odgovora“.
http://vijesti.ba/clanak/371211/pokret- ... od-nasilja

atif
Član
Postovi: 6252
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Odgovor

Post Postao/la atif » 31 aug 2017 09:35

Predstavnici Pokreta "Odgovor" pozvali su danas ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragana Mektića da reagira s ciljem sprečavanja mogućih sukoba na ulicama Banje Luke u narednim danima, s obzirom da se nastavlja podgrijavati atmosfera između Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i stranaka opozicije.

Predstavnici Pokreta "Odgovor" pozvali su danas ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragana Mektića da reagira s ciljem sprečavanja mogućih sukoba na ulicama Banje Luke u narednim danima, s obzirom da se nastavlja podgrijavati atmosfera između Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i stranaka opozicije.

Mišljenja su da je potrebno pojačati mjere sigurnosti u krugu Narodne skupštine RG da se ne bi ponovio makedonski scenarij te su pozvali na smirenje situacije i zatražili da se svi vrate argumentiranom diskutiranju bez pritisaka i represije.

- Ministar sigurnosti i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) moraju preduzeti mjere da se zaštiti povratnička populacija, jer ćemo se mi naći prvi na udaru ukoliko nasilje eskalira i eventualno se prelije sa ulica Banje Luke u gradove i sela širom RG - upozorili su u saopćenju iz Pokreta "Odgovor".

http://vijesti.ba/clanak/373136/pokret- ... sti-u-rs-u

atif
Član
Postovi: 6252
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Odgovor

Post Postao/la atif » 31 aug 2017 10:26

Nasa stranka najagilnija, sto li? :) Niti ih bosnjaci hoce niti su zastupljeni u bosanskom entitetu. Hoce na silu da se uguraju i uslovljavaju bosnjake.

Duraković: O opstanku probosanske politike u Srebrenici se odlučuje 28. septembra
Lider pokreta Odgovor Ćamil Duraković se u okviru današnje posjete Sarajevu sastao sa ministrom civilnih poslova Adilom Osmanovićem i predsjedavajućim Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Safetom Softićem. Razgovarali su o građanskom organizovanje povratnika i pitanja zaštite ljudskih prava povratnika u entitetu RG.
"Ministar Osmanović i predsjedavajući Softić su najavili da će i SDA podržati dijalog o izradi jedinstvene političke platforme povratnika u RG-u. Sastanak smo zakazali za 28. septembar, gdje su uredno pozvani i očekujemo predstavnike deset političkih stranaka, kako bi se otvorili procesi. Ako ne bude konsenzusa, važno je da postoji dogovor o maksimalno dvije liste za NSRG, samo da fragmentacijom ne dođemo u situaciju da svi budu ispod cenzusa, a da DNS i SNSD biraju Bošnjake i Hrvate u Vijeće naroda RG i one koji će popuniti garantovanu kvotu zastupljenosti ovih naroda u Narodnoj skupštini", naveo je Duraković.
Istakao je kako može da razumije političke razlike između SDA i SDP-a, ali i drugih političkih stranaka, ali da moraju imati iskren odnos prema opasnosti koju za Bosnu i Herecegovinu predstavlja SNSD. "Moramo imati jedan iskren odnos i odgovorno se postaviti prema opasnosti koje za ovu zemlju predstavlja politika SNSD-a, koja uništava našu ekonomiju, prazni istočnu Bosnu i vodi nas u zagrljaj Rusiji", zaključio je Duraković.
http://vijesti.ba/clanak/372822/durakov ... -septembra

Duraković se sastao s Kojovićem, Nikšićem, Suljagićem i Jerlagićem
Lider pokreta "Odgovor" Ćamil Duraković danas je posjetio Sarajeva gdje je održao prvi krug sastanaka u vezi pripreme javnih konsultacija političkih stranaka koje će biti održane krajem septembra u Srebrenici. Duraković je imao odvojene sastanke s Predragom Kojovićem, Amerom Jerlagićem, Nerminom Nikšićem i Emirom Suljagićem.

- Lideri Naše stranke, Socijaldemokratske partije, Stranke za BiH i Građanskog saveza su pokazali interes i spremnost da doprinesu diskusiji o budućim procesima demokratizacije i političkom okupljanju probosanskog bloka u entitetu RG. Predložili smo im termin konsultacija za 28. septembar u Srebrenici, gdje će oni, ali i predstavnici drugih političkih stranaka s kojima tek trebamo održati sastanke u narednih nekoliko sedmica obznaniti svoj stav o modelima zajedničkog učešća ili saradnje za izbore 2018. na području entiteta RG - kazao je Duraković.
Dodao je da je predsjednik NS-a Predrag Kojović pokazao veliki interes za pravljenje tog iskoraka u entitetu RG, ali i općenito stanja u povratničkim zajednicama, te je potvrdio svoj dolazak, te da je s Amerom Jerlagićem razgovarao o djelovanju Stranke za BiH na terenu u RG-u i iskustvima u vezi s ranijim pregovorima 2014.

- S Emirom Suljagićem iz Građanskog saveza sam se suglasio o tome da je nužno da svi budu uključeni u diskusiju, ali da se moraju uvažavati legitimni stavovi svih aktera - gdje se oni vide i kako smatraju da treba raditi. Konačno, s Nerminom Nikšićem, Damirom Mašićem i Sašom Magazinovićem iz SDP-a smo imali priliku diskutovati i o nekim segemntima platforme, poput pitanja pristupa zdravstvu i obrazovanju. Oni su otvoreni za dijalog, te sam uvjeren da su današnji sastanci historijski iskorak ka novoj probosanskoj politici u entitetu RG - zaključio je Duraković, saopćeno je iz pokreta Odgovor.
http://vijesti.ba/clanak/372822/durakov ... -septembra
Lider pokreta Odgovor Ćamil Duraković poručio je da bošnjački i hrvatski zastupnici ne smiju napuštati Narodnu skupštinu RG-a na diskusiji oko smjene glavnog revizora Duška Šnjegote. Duraković poručuje da je pet poslanika Domovine dobilo povjerenje građana i da primaju plate da bi se raspravljali i snagom argumenta branili javne interese, a ne da se prepuštaju predstavi za javnost koju ovih dana priređuje i vlast i opozicija po ovom pitanju.
http://vijesti.ba/clanak/372980/camil-d ... g-snjegote

Avatar
The Destroyer
Član
Postovi: 277
Pridružen/a: 22 jan 2016 00:46

Re: Odgovor

Post Postao/la The Destroyer » 04 okt 2017 21:57

Tužno je da se ovo desilo, a još tužnije da skoro ni jedan medij ovo nije objavio.
Propali pregovori o zajedničkoj probosanskoj platformi u RS-u, većina nije željela sa SDA
Nakon dva mjeseca konsultacija predstavnika pokreta "Odgovor" te 23 sastanka sa nizom političkih dužnosnika i lidera, Ćamil Duraković je danas izjavio da je dužan informisati javnost da je velika većina političkih stranaka odbacila ideju zajedničkog nastupa u entitetu Republika Srpska na izborima 2018. godine.
"Za sastanak u Srebrenici smo imali potvrđene predstavnike SDA, BPS-a, Stranke za BiH, te izraženu spremnost za razgovor kod DF-a, GS-a, SBB-a, NS-a i SDP-a, ali je bilo nekoliko otkazivanja, izlazilo se s različitim zahtjevima u vezi s okolnostima sastanka i njegovog predstavljanja javnosti. Nekoliko stranaka je u startu odbacilo ideju učešća u razgovorima sa SDA, neke su pod pritiskom također odbile prisustvo nešto kasnije", kazao je Duraković.

"Ja sam progutao ponos, išao od predsjednika do predsjednika stranaka, neki su me primili, a neki ne, ne tražeći ništa za sebe, već samo njihovu spremnost da sjednemo za jedan sto, radi Bosne i Hercegovine i naše ideje o borbi za ravnopravnost svih građana na svakom njenom pedlju", dodao je Duraković.

Duraković je poručio da žali što je ideja zajedničke probosanske platforme dočekana s podsmijehom.

"Hvala svim onim liderima koji su dali svoj doprinos u nastojanju da se uopće razgovara o ovoj temi. Posebno tu cijenim zalaganje Emira Suljagića, Edina Ramića, Ibrahima Hadžibajrića, Adila Osmanovića, Admira Čavke, Željka Komšića, Nermina Nikšića, Predraga Kojovića, Amera Jerlagića i Sefera Halilovića. Nažalost, previše je razilaženja unutar organizacija i nespremnosti da se javno učini hrabar potez pa iskreni i pošteni pojedinci nisu dovoljni. Sada nažalost idemo u političko fragmentiranje koje nas vodi u još gore stanje, a možda i politički nestanak na prostoru RS-a. Ono je definitivno orkestrirano od centara moći u Sarajevu kojima je važniji politički imidž u Federaciji nego naša djeca od Prijedora do Bratunca i Srebrenice. Odgovor nastavlja svoj rad, nećemo kleknuti i nećemo se priklanjati", zaključio je Duraković.

Nakon dodatnih konsultacija s predstavnicima pozvanih stranaka, sastanak u Srebrenici najavljen za 28. septembar je otkazan.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12079
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Odgovor

Post Postao/la amkos » 04 okt 2017 22:40

Sada nažalost idemo u političko fragmentiranje koje nas vodi u još gore stanje, a možda i politički nestanak na prostoru RS-a. Ono je definitivno orkestrirano od centara moći u Sarajevu kojima je važniji politički imidž u Federaciji nego naša djeca od Prijedora do Bratunca i Srebrenice. Odgovor nastavlja svoj rad, nećemo kleknuti i nećemo se priklanjati", zaključio je Duraković.
:bad: :pih:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

atif
Član
Postovi: 6252
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Odgovor

Post Postao/la atif » 05 okt 2017 22:49

amkos je napisao/la:
Sada nažalost idemo u političko fragmentiranje koje nas vodi u još gore stanje, a možda i politički nestanak na prostoru RS-a. Ono je definitivno orkestrirano od centara moći u Sarajevu kojima je važniji politički imidž u Federaciji nego naša djeca od Prijedora do Bratunca i Srebrenice. Odgovor nastavlja svoj rad, nećemo kleknuti i nećemo se priklanjati", zaključio je Duraković.
:bad: :pih:
Trebaju objaviti imena ko je protiv!

Avatar
The Destroyer
Član
Postovi: 277
Pridružen/a: 22 jan 2016 00:46

Re: Odgovor

Post Postao/la The Destroyer » 05 okt 2017 23:00

hamza je napisao/la:
amkos je napisao/la:
Sada nažalost idemo u političko fragmentiranje koje nas vodi u još gore stanje, a možda i politički nestanak na prostoru RS-a. Ono je definitivno orkestrirano od centara moći u Sarajevu kojima je važniji politički imidž u Federaciji nego naša djeca od Prijedora do Bratunca i Srebrenice. Odgovor nastavlja svoj rad, nećemo kleknuti i nećemo se priklanjati", zaključio je Duraković.
:bad: :pih:
Trebaju objaviti imena ko je protiv!
Ako pogledaš Ćamilovu izjavu u mom komentaru, pohvalio je najmanje po jednog čovjeka iz svake stranke za njihov doprinos, osim SBB-a. Jedino nikog iz Fahrine stranke nema u Ćamilovoj listi pohvala.

Da li to nešto znači ili ne, prosudite sami.

Avatar
The Destroyer
Član
Postovi: 277
Pridružen/a: 22 jan 2016 00:46

Re: Odgovor

Post Postao/la The Destroyer » 05 okt 2017 23:04

Treba istaći i to da se koalicija Domovina parktično raspala u Skupšćini Genocidne Tvorevine. SBBovi poslanici i ovi "nezadovoljni" što su napustili SDA podržavaju SNSD i Dodika, dok SDA i Stranka za BiH podržavaju opoziciju.

atif
Član
Postovi: 6252
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Odgovor

Post Postao/la atif » 15 jan 2018 11:25

Evo izdaje sbb + sdp + sepic. Zasto sepic ovo dozvoljava i pravi podjelu u sumskoj?? SBB se nije odazvao na potocarsku deklaraciju. Lazovu jedan povuci tuzbu protiv merhameta sto si je pokrenuo na sudu jer ne zelis da prepustis demokratsko vodstvo sljedecem clanu. Ti bi sjedio na dvije stolice!
U toku naredne sedmice u Banjoj Luci će biti održan sastanak probosanskih stranaka koji će inicirati SDP i nezavisni blok. Šef Kluba Koalicije Domovina u Narodnoj skupštini RS Admir Čavka (SBB) pozdravlja ovo okupljanje i ističe da će podržati ovu inicijativu.

- Savez za bolju budućnost BiH održao je sličan sastanak u Banjoj Luci, u oktobru prošle godine. Kao državotvorna stranka SBB je do sada podržao svako probosansko okupljanje u BiH – istakao je Čavka. Čavka podsjeća da je lider SBB BiH Fahrudin Radončić prvi podržao zajedničko okupljanje probosanskih snaga u Srebrenici 2012. godine. Tada je i SBB BiH podržao Ćamila Durakovića za načelnika Srebrenice.

- Nama nije smetalo što je Duraković tada tek izašao iz SDA. Kasnije je SBB BiH bezuslovno podržao projekat koalicije Domovina 2014. godine, kao i sve kandidate SDA koji su imenovani na ključne pozicije u RS. I na posljednjim lokalnim izborima smo podržali Durakovića za načelnika Srebrenice – kazao je Čavka.

On dodaje da je SBB oduvijek bio dio rješenja za svaki problem u BiH, ali nikada i generator tih problema. Čavka ističe da SBB nikada nije uslovljavao svoje učešće u pojedinim političkim borbama foteljama u parlamentima ili javnim ustanovama. - Nas zanima narod koji živi u RG. Borimo se da on tu ostane i opstane. SBB BiH će ovoga puta zasigurno biti jedan od nosilaca okupljanja probosanske ideje u manjem bh. entitetu. Evropske integracije kao put ka NATO savezu su ključ stabilnosti i upravo ka tome ćemo težiti – kazao je Čavka.
http://vijesti.ba/clanak/389772/cavka-p ... anaka-u-rs

atif
Član
Postovi: 6252
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Odgovor

Post Postao/la atif » 15 jan 2018 11:27

Usvojena Potočarska deklaracija: Probosanske stranke pozvane da zajedno nastupe na izborima 2018.
Na konferenciji "Ostvarivanje prava i zaštita građanskih sloboda povratničke zajednice na području entiteta RG" koja je održana danas u Srebrenici usvojena je Potočarska deklaracija.
U tekstu deklaracije se navodi kako je Potočarska deklaracija poruka predstavnika preživjelih žrtava genocida, porodica žrtava genocida, povratnika, izbjeglih i raseljenih osoba s područja entiteta RG, boraca i veterana te svih aktivista i zagovornika demokratizacije, slobode i ravnopravnosti građana BiH na cijeloj njenoj teritoriji.

"S tim u vezi, Potočarska deklaracija je upozorenje da se građani nesrpske nacionalnosti, a prije svega Bošnjaci, nalaze pred potpunim nestankom na području entiteta RG- isključuju se iz procesa donošenja odluka, njima su zatvorena vrata zapošljavanja u institucijama, aktivno se ohrabruje njihov odlazak i ograničavaju im se temeljna ljudska prava i građanske slobode", navodi se u deklaraciji.

Dalje se ističe kako danas učesnici konferencije iz Memorijalnog centra u Potočarima šalju jasnu poruku i traže od predstavnika probosanskih političkih stranaka da u očekivanju Općih izbora u BiH:
1. Jasno se odrede i u svoje političke programe unesu konkretnu viziju i realne prijedloge rješavanja problema bošnjačke povratničke populacije na području entiteta RG

2. Donesu čvrstu odluku o tome da se pitanje priznavanja naziva bosanskog jezika i rješavanje pitanja diskriminacije đaka iz bošnjačke povratničke zajednice učini prioritetnim pitanjem u međustranačkom dijalogu

3. Da insistiraju kod nadležnih institucija u BiH i međunarodne zajednice da preduzmu konkretne korake u provođenju odluka Ustavnog suda BH u vezi 9. januara, da se pokrenu konkretne mjere na sprečavanju i kažnjavanju negiranja genocida i udruženih zločinačkih poduhvata te da se usvoje i implementiraju konkretna rješenja na zaustavljanju odlaska mladih iz povratničkih zajednica širom entiteta RG

4. Donesu odluku o jedinstvenom i zajedničkom nastupu na izborima 2018. godine.
5. Donesu jedinstvenu strategiju djelovanja prema Savezu za promjene i SNSD-u prilikom budućih pregovora o formiranju vlasti na državnom, entitetskom i lokalnom nivou.

Dalje se navodi kako su učesnici konferencije jedinstveni u osudi svih političkih subjekata i pojedinih političkih predstavnika koji dolaze iz povratničke zajednice, a koji ne podržavaju političko jedinstvo bošnjačkih povratnika.

Današnja konferencija održala se na inicijativu Pokreta "Odgovor", u saradnji s Pokretom "Majke enklava Srebrenica i Žepa", udruženjima "Majke Srebrenice", "Žene Srebrenice" i "Žene Podrinja" te "Organizacijom šehida i poginulih boraca Srebrenice".


slika

https://www.infobrcko.com/vijesti/item/ ... -2018.html

atif
Član
Postovi: 6252
Pridružen/a: 19 okt 2012 11:28

Re: Odgovor

Post Postao/la atif » 29 jan 2018 15:04

Članovi Pokreta Odgovor Ćamil Duraković i Edin Ikanović primili su danas delegaciju Nezavisne bosanskohercegovačke liste u Srebrenici. Delegaciju su činili načelnik Starog Grada Ibrahim Hadžibajrić (predsjednik NBL-a), načelnik Bosanskog Petrovca Zlatko Hujić (potpredsjednik NBL-a) te Fadil Smajić, poduzetnik i član Predsjedništva NBL-a.
"Pokret Odgovor ima izuzetnu saradnju sa Općinom Stari Grad koja je podržala naše projektne aktivnosti informativno-pravne pomoći povratnika. Uz ministra Edina Ramića i premijera Elmedina Konakovića, načelnik Hadžbajrić je jedan od ključnih ljudi koji rade na tome da demokratska borba za jedinstvo i ravnopravnost povratnika u RG-u bude podržana institucionalno", kazao je Duraković.

"Ponosan sam što danas u Srebrenici razgovaramo sa gospodinom Hujićem, koji je u Bosanskom Petrovcu neko ko balansira i održava sklad u jednoj etnički miješanoj zajednici sa velikim brojem Srba povratnika. Želim da vjerujem da je način kako sam ja vodio Srebrenicu, i kako on danas vodi Petrovac, primjer kako u našoj zemlji trebamo graditi odnose", dodao je Duraković.


"Ukoliko se u RG-u nastavi insistiranje da se zbog jednog kandidata i jedne funkcije ugrožava koncept zajedničke liste od strane nekolicine pojedinaca iz SDA, a s druge strane 'federalna ljevica' nastavi opstruirati ideju probosanskog jedinstva u RG-u, mi iz Pokreta Odgovor smo spremni biti nosilac treće politike koja se neće sukobljavati ni s kim, već će samo ponuditi jednu novu viziju građanskog i demokratskog organizovanja Bošnjaka povratnika i probosanskih organizacija u RG-u. Mi smo ti koje smo čekali", zaključio je Duraković.
slika
https://www.klix.ba/vijesti/bih/camil-d ... /171107130

Predstavnici pokreta "Odgovor" sastali su se danas sa reisu-l-ulemom Huseinom efendijom Kavazovićem, a razgovarali su o potrebi izgradnje povjerenja i dijaloga svih predstavnika povratničke zajednice u bh. entitetu RG.
"Reis Kavazović je jedan od ključnih ljudi koji je podržao inicijativu 'Glasaću za Srebrenicu', te koji je zdušno podržavao svaki oblik djelovanja na međustranačkom dijalogu unutar povratničke zajednice sve ove godine. Današnji sastanak sam vidio kao šansu da mu predstavim šta smo do sada uradili, te šta je neka naša vizija okupljanja povratnika u RG-u", kazao je Ćamil Duraković, lider Pokreta "Odgovor".

Duraković je istakao da će nastaviti zagovarati jedinstvo u djelovanju na zaštiti ljudskih prava.

"Poslije Potočarske deklaracije i sastanka SDA, SBiH, NBHL i BPS u Srebrenici, važan je i sastanak SBB-a i NB-a u Banjoj Luci. Očekujemo i od SDP-a da nastavi raditi na najavljenom okupljanju proevropskih stranaka. Nadam se da ćemo sa ovih okupljanja izaći bliži i spremniji za probosanski blok na izborima 2018. godine. Tome se nadamo kao povratnici i kao aktivisti koji žele drugačiji pristup politici povratka na području koje je pod upravom entitetske vlasti u Banjoj Luci", zaključio je Duraković.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/reis-ka ... /180117090

Evo i Cavka potrcao kod Reisa nebi li dobio podrsku za njegovu sdp-sbb-nl listu koja je podrzala dodu.
Danas je reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović primio šefa Kluba poslanika Koalicije Domovina u Narodnoj skupštini RG Admira Čavku.
Na sastanku se razgovaralo o trenutnoj situaciji u ovom bosanskohercegovačkom entitetu te izazovima s kojima se Bošnjaci susreću u političkom i društvenom životu.
https://www.index.ba/reis-kavazovic-raz ... jaka-u-rs/

Odgovorite