☑ Pravila foruma i savjeti

Trcanje

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Trcanje

Post Postao/la Abidaga » 14 aug 2016 15:58

Postoji i teorija da su prahistorijski lovci ovako satima trcali za antilopama u Kalahari pustinji sve dok zivotinja ne crkne od napora.
Nasli su te lovce-trkace. Evo snimka:
826HMLoiE_o

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Trcanje

Post Postao/la Abidaga » 06 feb 2017 21:07

slika
Čovjeka ne znam lično. Ali sam ga dugo viđao kako trči, go do pasa sa zagriženim limunom u ustima. Sam sa svojim mislima čovjek trči. Nikoga ne gnjavi, nikome ne smeta i drži se svog mikrokosmosa. Barem dok trči. Prvi put sam ga vidio u ratu. Nije neobično vidjeti čovjeka kako trči u ratu, ali jeste bila neobična ta kompletna fotografija koja čovjeku nekako ostane u glavi. Neobična za rat. Slika Nurije kako u starom plavom šorcu koji je imao dvije bijele pruge sa strana, kao one koje smo koristili prije na časovima fizičkog, jer život dijelimo na prije i poslije rata, bez majice dok mu se znoj slijeva niz maljavo golo tijelo drži limun u ustima koji mu daje dodatnu snagu, sa peškirom oko vrata kao da je maratonac i adidas tenama na nogama, trči. Čovjek trči. Ne zbog snajpera, granata, straha, panike, potjere za hranom, nego zato ......... jer mu se trči.
slika
Jedno vrijeme sam ga viđao skoro svaki dan. I svaki dan mi je bio bolji nakon što njega vidim. Nije patetika. Barem na tren sam pomislio da ima neko ludji od mene u ratu. Nije uvijek trčao. Nekada je gurao ogromna kolica natovarena svim i svačim, kanisterima sa vodom, peharima, knjigama, a nekada je samo šetao sa svojim psom. Dao mu je ime Mariofil Ljubić. I za to ime psa postoji već ispričana priča. Svaki dan je trčao tramvajskim šinama, po kojima tih godina nisu hodili tramvaji, sa nezaobilaznim limunom i Mariofilom, kondiciono se spremajući za odlučujući boj koji će osloboditi grad od zločinačkog stiska, na relaciji Skenderija – kasarna Maršal Tito. Na toj relaciji, za one neupućene, nije nikada bilo nikoga jer tu bi bili kao na dlanu za snajperistu koji je samo čekao nekog zalutalog pješaka. Tako je i nastala fotografija koja je obišla svijet na kojoj se vidi naš Nurija koji polugo, u svom elementu, trči dok je u prvom planu Unproforac pod punom ratnom opremom. I opet, nikakvo čudo da nema snijega na fotografiji. Nikada mu ništa nije bilo. Rijetka situacija u kojoj si ga mogao vidjeti bez limuna u ustima je kada je regulisao pištaljkom saobraćaj kojeg takodjer nije bilo tada u gradu, ili dok je uređivao parkove kod medicinskog fakulteta koji su bili oaze ljepote u razrušenom gradu gdje je ulagao istu onu strast kao i u trčanje. Zanimljivo, meni nije bilo čudno to što Nurija trči. Ono što je meni bilo čudno je otkud Nuriji toliki limunovi. U ratu. Ni dan danas odgovor na to pitanje ne znam.
slika
Priča se da je prije rata imao veliku porodičnu tragediju. Lako moguće. Rijetko ga viđam u posljednje vrijeme. Kažu da se promijenio i da najčešće ordinira u ulici Kralja Tomislava, tamo negdje oko Druge gimnazije sjedi na zidiću i pušta muziku sa starog kasetofona ustajući, svako malo, da reguliše saobraćaj pomažući pješacima da pređu ulicu. Mariofila odavno nema, ali je zato tu papagaj sa kojim priča i dijeli svoju sudbinu. Nije sve ni tako romantično kada se priča o Nuriji. Nećemo sada o tome. Ne znam zašto, ali mi nekako teško pada to što Nurija više ne trči. Nedostaje mi onaj limun, za kojeg je samo on znao odakle mu, u njegovim ustima. Stalno se pitam zašto. Kao da se bez Nurijinog ustrajnog i hrabrog maratonskog trčanja gubi onaj osjećaj prividne i lakomislene sigurnosti koji gajimo još iz onih vremena kada si bio sve samo ne siguran na ulicama Sarajeva. One vrste sigurnosti u stilu ma neće mene. Kao da mi nedostaju one ratne šale na njegov i naš račun kada smo se pitali smijemo li pretrčati danas ulicu, a neko ti iz prikrajka odgovara „stavi limun u usta i trči, neće ti ništa biti“. Kao da se dio Sarajeva gasi i postaje manje grad. Ili trebaju da dođu nove generacije koje će imati svoje Nurije, Slobodane, Tome, Karanane, Hauge, Fefee, Pinje i ine nove čudake koje će voljeti, sa kojima će na neki drugi način zbijati šale, smijati im se, smijati se zajedno sa njima i ....... osjećati se bolje kada ih sretneš. Pa će te nove generacije biti tužne što njihove Nurije više ne trče, te će i oni, kao i mi danas misliti kako je Sarajevo manji grad jer nema njihovog Nurije sa limunom u ustima. Ili naše vrijeme polako curi?

Trči Nurija!
Za sve nas.

 
http://valterego.blogger.ba/arhiva/2015/05/22/3862727

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Trcanje

Post Postao/la Drina » 02 jul 2017 19:25

Tuka peti u Parizu. Opet ista taktika. Ne shvatam u cemu je njegov problem? :roll: Pa pokusaj bar jednom malo drugacije.


https://www.radiosarajevo.ba/sport/osta ... izu/267329
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Trcanje

Post Postao/la Jack » 02 jul 2017 22:17

Provalili su mu taktiku.On nikad nece biti neki trkac ako ne promjeni taktiku.Nema sanse.Sad svi znaju njegov stil trcanja
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
amkos
Član
Postovi: 12074
Pridružen/a: 18 okt 2012 20:55

Re: Trcanje

Post Postao/la amkos » 02 jul 2017 23:34

Ne shvatam u cemu je njegov problem?
Možda je problem u glavi. Možda misli da mu nisu provalili taktiku, tješi se. A dešava se upravo suprotno. :what:
Onaj ko ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke!!
Bošnjaci su najzapadniji muslimanski narod koji u svom posjedu ima zemlju!!
Mostar je mjesto našeg konačnog pada ili ponovnog uzdizanja!!
Milorad Dodik je Milan Martić bosanskih Srba!!

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Trcanje

Post Postao/la Jack » 03 jul 2017 05:39

Gledaj ''Tuka''.Momak nema kapaciteta mentalnog

Crnci iz Afrike od 6 godine trce tamo po planinama Kenije ili Etiopije na 3000-4000 metara nadmorske visine.Oni imaju svoj program trkacki fakticki od 5 godine.Kako ces ti da stignes crnca koji trci cijelog zivota tamo,ganja krave ili sta li vec po tim vrletima Etiopije,a ima snage da trci 20 km.Ako ne promjenis taktiku.To je realnost

https://www.youtube.com/watch?v=9T0O-Nc0Y0M


Mislim da je zasrao taktikom.Da je drzao zlatnu sredinu .A on pri kraju i stize.Ne ide to tako.Ne ide.Ovo nije fudbal.Ovo je atletika.Mozes ti da predriblas lika u fudbalu 1000 puta na isti fazon,jer to je u sekundi,pokret noge.Ali Atletika nije fudbal.Mislim da je zasrao.Zasrao je pristupom

Mislim nije lose.Iako je 5.Najbolji je bijelac tu.Sto znaci ako zeli bolje mjesto,a crnci tamo imaju vise energije od konja,koliko mogu da trce.Crnci su genetski misicavi,imaju jake noge,imaju kondiciju,.Oni mogu da trce.Crnca mozes jedino da pobjedis ako budes koristio ne noge,nego glavu.Koristi mozak

Ovako ako on stvarno bude vjerovao da moze prestici crnce koji imaju snage kao konj i jos vise,koji cijelog zivota fakticki trce po planinama 3000-4000 metara nadmorske visine,cija pluca mogu da podnesu bilo sta.Onda momak ima velikih zabluda u zivotu
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Trcanje

Post Postao/la Abidaga » 08 jul 2017 18:23

05.07.2017
Ispraćeni maratonci šestog ultramaratona Vukovar-Srebrenica
http://vijesti.ba//clanak/367027/hrvats ... srebrenica
U povodu obilježavanja obljetnice srebreničkog genocida, Vijeće bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba (VBNMGZ) već šestu godinu zaredom organizira ultramaraton kojim se želi podsjetiti na žrtve masovnog pokolja u Srebrenici i Vukovaru te na sve nevino stradale tijekom rata od 1990. do 1995.
„Altruizam, dobročinstva i briga za ljude koji su nastradali u najvećoj tragediji 20. stoljeća, najvećem genocidu, u Srebrenici ne poznaju granice“, kazao je na ispraćaju gradonačelnik Bandić.

Duško Štrbac iz Zagreba, inicijator ultramaratona Vukovar-Srebrenica i ultramaratonac koji povezuje dva najveća stratišta iz rata na ovim prostorima najavio je pet dana i pet etapa utrke, s tim da je svaka etapa dugačka 46 kilometara. Prva etapa kreće iz Vukovara, sa Ovčare do Vinkovaca, druga je do Brčkog, treća do Janja, četvrta do Zvornika, a peta etapa, koju će istrčati pet ultramaratonaca od početka do kraja, svih 227 kilometara, završit će u Potočarima.

Maratonac Zmago Horvat iz Slovenije ove se godine po prvi put pridružio ultramaratonu.
„Motiv mi je bio ljudski, da se poklonim tim žrtvama u Srebrenici, i sportski je to motiv jer svatko to ne može istrčati“, kazao je Horvat.

Organizator šestog ultramaratona Vukovar – Srebrenica Ekrem Bećirović istaknuo je kako cilj ultramaratona skrenuti pozornost javnosti na zločin koji se dogodio u Srebrenici. Ultramaratonci kreću sutra u 9 sati ujutro sa Ovčare gdje će zajedno sa udrugama branitelja i stradalnika Domovinskog rata položiti vijence. Sa Ovčare će krenuti 12 maratonaca, od kojih će njih pet istrčati cijelu dionicu od Vukovara do Srebrenice.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Trcanje

Post Postao/la Abidaga » 14 jul 2017 20:32

XQkTP2P4xAA

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Trcanje

Post Postao/la Abidaga » 14 jul 2017 20:40

Turska ambasada u Sarajevu organizira "Trku za demokratiju"
https://www.faktor.ba/vijest/trka-za-de ... sku-256640
- "Trka za demokratiju – 15. juli" jedna je od aktivnosti kojima obilježavamo dan kada je u našoj zemlji osujećen pokušaj udara na turski narod i demokratiju.. Cilj je da se okupi što veći broj učesnika i da ova manifestacija postane tradicionalno sportsko druženje građana.. Učešće na ovoj utrci je besplatno, a svi zainteresirani učesnici moći će podići svoje startne brojeve u petak, 14. jula na III spratu BBI centra na štandu Udruženja Marathon od 16 do 20  sati, kao i na sam dan trke, 15. jula od 9 do 9.45 sati u zoni starta/cilja utrke, također na štandu NVO Marathon. Za pobjednike i pobjednice pokrovitelji trke Ambasada Republike Turske u Sarajevu, Turkish Airlines - Predstavništvo u BiH, ZiratBank, TIKA, Institut Yunus Emre te Grad Istanbul pripremili su posebne nagrade i poklone. Nagradni fond iznosi 1000, 500 i 250 KM za prva tri mjesta u muškoj i u ženskoj kategoriji, a za prvoplasirane učesnike i učesnice Turkish Airlines je pripremio i poklon avio karte za bilo koju destinaciju u Republici Turskoj.

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Trcanje

Post Postao/la Abidaga » 01 okt 2017 22:33

MmL5LzmhfVc
VrIllpA7YQ0
eCqUO0QbSfU
FXE7C8MNS1k

kenan
Član
Postovi: 246
Pridružen/a: 25 okt 2013 18:46

Re: Trcanje

Post Postao/la kenan » 02 jan 2018 14:42

jel ko od vas trci kuperov test. koliko predjete za 12 minuta

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Trcanje

Post Postao/la Drina » 07 jan 2018 10:09

kenan je napisao/la:jel ko od vas trci kuperov test. koliko predjete za 12 minuta

To sam radio kada sam bio u srednjoj. Ako se sjecam trcao sam oko 3.6km ili 3.4km. Ne sjecam se vise ali bi je izvrstan rezultat
Tada sam mogao uraditi i 60+ trbusnjaka za minut

Davna vremena.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Trcanje

Post Postao/la Drina » 02 mar 2019 19:39

Amel Tuka izborio finale Evropskog prvenstva u Glasgowu

Finale je na rasporedu u nedjelju od 19.57 sati

https://faktor.ba/vijest/amel-tuka-izbo ... QCO88iEB2Y

Gledao sam vou vecerasnju trku. Promjenio je taktiku. Vise ne ceka zadnjih 100m za sprint
Usao je u finale :gut:

Nadam se da ce uzeti medalju sutra
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Trcanje

Post Postao/la Jack » 03 mar 2019 18:06

Ako bude trcao kao u polufinalu bit ce zadnji.Ocajna trka,taktika nula.To je jedan lik koji jednom bljesne i to je to.Nema on talenta za neke vece akcije a samo trcanje i taktika mu je smijesna.
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Trcanje

Post Postao/la Drina » 03 mar 2019 19:39

Bilo je bitno da prode u finale
Ipak je promenio taktiku u poredenju s prvim trkama

Rezultati pokazuju da je pao sto se tice forme. No nikad se ne zna. Svaka trka je razlicita

Trci za 20ak min. Nadam se da ce izboriti medalju :gut:
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Trcanje

Post Postao/la Jack » 03 mar 2019 20:01

Lik je invalid i zavrsio je na 6 mjestu.Provalili su ga skroz.Uspio je da uzme 2-3 trke dok ga nisu provalili,ovi crnci ce sve ove Europejce pojesti.Kazem nista od njega
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Drina
Moderator
Postovi: 7335
Pridružen/a: 20 okt 2012 19:53

Re: Trcanje

Post Postao/la Drina » 03 mar 2019 20:04

Los.
Ili nije imao snage ili je opet pokusao sa onom provaljenom taktikom

Ne znam. Ja bih na njegovom mjestu pokusao ostati medu prva 2-3 sto duze pa makar puk'o totalno 50m pred cilj. Bar znas da si pokusao. Ovako pao bez ispaljenog metka

Bezveze.
Biće onako kako Bošnjaci odluče

Avatar
Abidaga
Član
Postovi: 5836
Pridružen/a: 20 okt 2012 21:29

Re: Trcanje

Post Postao/la Abidaga » 30 maj 2019 22:55

Amel Tuka, u Stockholmu je osvojio prvo mjesto u utrci na 800 metara u okviru Dijamantne lige. Tuka je prvo mjesto osvojio s vremenom 1:46.68 :zastava:

http://saff.ba/video-pogledajte-sampion ... portkluba/

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Trcanje

Post Postao/la Jack » 31 maj 2019 02:28

Ili nije imao snage ili je opet pokusao sa onom provaljenom taktikom
Tacno tako zadnju pobjedu je imao prije 4 godine.I sad.Iako ova utrka nije dala najbolje trkace iz Kenije.Lik je provaljen,ovako ne moze da trci i on i dalje nastavllja po svom.Od tog nema nista.Mora promjeniti taktiku nego da se trosi na zadnjih 50 metara.Moze se trajno ozlijediti kad bude trcao izmedju 2 Kenijca blokiraju ga i to je kraj za njega.Opet je trcao isto

Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Avatar
Jack
Administrator
Postovi: 40866
Pridružen/a: 18 okt 2012 15:43

Re: Trcanje

Post Postao/la Jack » 13 jul 2019 12:01



Lik ima slabu taktiku Tuka.Iako je otrcao 1.43,62.Mislim da mora da otrci ispod 1.42 sto ne vjerujem da ce ikad moci.Za neku medalju.Ovi Afrikanci ludo trce.Tuka mozda moze ispod 1.43 ali sumnjam da moze ispod 1.42


Gledao sam ovu trku sad.Oboren svjetski rekord.Zanimljiva trka.Bog te ova trci ko gazela.Ne staje nikako.Ostali svi lipsali
Lets go clean them up.Every single one of them.Untill nothing is left :gut:
Never had i imagined.Living without your smile Angelene :cry: :(
Mnogi su mrtvi već davno prije svoje smrti, a možda su baš takvi i najsrećniji.

Odgovorite